NIEUWJAARSWENSEN I Fan de PODENT00^^^ 1 .1 de reis met Troetelde KAPPIE en SNITSER FEMERK B 'SS Spaanse Reisverhalen ■lllllllllilllllllllllllllllN AGE MH Kerst cadeaux 27 Oppenhuizen politie I Huitenland in het kort Ijsclub Tirns t - J- s< Ouderavond Herv. School g d. Pijpekamp In de Moei v"' Uw leven - Toch al aan Uw steel gekluisterd door slopende Rheumatiek Hoofdinspecteur van gearresteerd G. v. TYPEN STENO 9,Auxilium-Onderlvijs,, KI. Kerkstr. 23 - tel. 3113 (naast Tjerkstra). Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op xak„. Verlaging van de Bioscoop- belasting te Hilversum H Boek- T 23 w F// - ij i. (f 0.60, 2 regels) (f 1.25, 5 regels) g. n. H. H. om een de aan Ook U! Axlve. centle LM dit I A. f. S. ingez. Mededeling. Advertentie LM J ie- 34 werd beetgegrepen. 1 f zei wat hem overkwam, toen hij opeens ruw 35 -39 COhlMSMll IOO*K»»-SIUOOï 35 Hij stond ’s morgens heel vroeg op en litle kon de dader op heterdaad betrap- Advertentie - Over 2 kolommen volgens onderstaand voorbeeld, zijn de prijzen tweemaal die van 1 kolom Administratie Sneeker Nieuwsblad Grootzand 55 - Sneek - Tel. 3005 I 5 Neder- des Woensdag 22 December, ’s Avonds 8 uur Amicitia Theater. Onder auspiciën van het Dept. Sneek van het Nut draait de film: „Scrooge and Mar ley” (naai1 Dickens: A Christmas Carol). t/m Zaterdag 18 December. Bezoek van de Linguaphone-demonstratiewagen, aan de Kerkgracht te Sneek. Donderdag 16 December. Amicitia Thea ter Sneek. ’s Avonds 8 uur: de film „Maarten Luther”. Vrijdag 17 t/m Maandag 20 December. Amicitia Theater Sneek. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur „Tarzan’s avonturen”. men een van die als Holloway-gevangenis had voor de exe cutie een rapport opgemaakt, waarin hij haar krankzinnig verklaarde, maar van medisch standpunt gezien in staat te recht te staan. Zij is de dertiende vrouw in deze eeuw in Groot Brittannië opge hangen. en gelukkig A b 1 k I 8 5 1 1 I Firma DIJKSTRA, Sneek p. f. n F B (l n 1 e f C ,J t< z ti o B B v b 8 T J V' V ons kantoor, aan en in de dorpen Snitser Frysk Underwiis Rle. Jouns 8 üre by Hanenburg. Sprek- ker Rinke Tolman üt Soest. Zie adv. man, wapend voorwerp Blijkbaar Vulpmhandel Sneek Eerste kennismaking met Spanje, en een angstig avontuur tot be sluit. 'dan-toch Kruschen. Tot heil van Uw ge zondheid en de zuiverheid van Uw bloed. B. DE VRIES en Echtgenote Kruizebroederstraat (f 0.75, 3 regels) '•me nd, i aan Ze helpen van de ene minuut op d« Een haas in Noord-Italië welke door Luigi Lugano was aangeschoten vloog zijn belager aan. Luigl rende naar de dokter want hij zat onder de schram men en beten op zijn gezicht en armen. Een andere jager schoot de haas. Het dier woog tien kilo. Daar brengt Kruschen redding en uit komst. Wonderlijk, die weldadige wer king van de kleine dagelijkse dosis. Kruschen’s zes minerale zouten stimu leren de bloedzuiverende organen tot krachtiger werking en nemen zo de oor zaken weg van Uw kwellende pijn. Neem en Kleinzand 2 Cursussen worden gegeven door Advertentie t.M De algemene vergadering van de Ijs club Tirns, die bij E. Smits werd gehou den, was bezocht door 21 leden. De no tulen en het jaarverslag werden onver anderd goedgekeurd, waarna de penning meester verslag deed van zijn beheer over ’t afgelopen jaar. Het bleek, dat er een batig saldo was van f 98,05. De af tredende bestuursleden, de heren Th. Terwisga van Scheltinga en G. Bootsma, alsmede de aftredende keurmeesters de heren I. Sj. Schaap en Tj. Landman werden met algemene stemmen herko zen. Bij de bespreking over de zo moge lijk te houden wedstrijden werd besloten eerst een estafetterijderij en daarna een voor kinderen te houden. Verder kreeg 't bestuur vrij mandaat. De schaatsen die verloot werden, werden gewonnen door de heer Th. Terwisga van Schel tinga. Na de rondvraag, waarvan weinig gebruik werd gemaakt, sloot de voor zitter met een kort woord van dank, waarbij hij de hoop uitsprak, dat er deze winter weer enige wedstrijden zullen kunnen worden gehouden. Arturo Cecchinato, een 72-jarige karrevoerder, stapte in Venetië een zie kenhuis binnen met zijn linkeroor in de hand. Zijn paard had het afgebeten. De dokters naaiden het weer aan zijn hoofd en zeiden, dat ArttFro binnen twintig da gen weer de oude zal zijn en geheel com pleet. K. JANSEN D. JANSEN—Kerkstra wensen U. een zalig nieuw jaar. Bakkerij. (f 1.00, 4 regels) Moandei 20 Desimber. ForbanAlg. Fr. jongen. ,De grote draak van het circus PideB. graskalveren f 175-f 325, alleen kalve ren met papieren goed gevraagd; 343 nuchtere kalveren' f 32f 48, nauwelijks prijshoudend; 878 schapen en lammeren f 80f 125, f 70f 95, stugge handel, nauwelijks prijshoudend; 285 varkens en vette biggen f 1.53—f 1.74, f 1.75—f 1.82 levend, lager, afloop kalm; 300 zouters f 1.77f 1.79, lager notering; 144 lopers en kleine biggen f 60f 95, f 40f 55, lopers grote aanvoer, bijna prijshoudend, kleine biggen prijshoudend. flanken van de Pyrenaeën door het Bas kenland, om na in San Sebastian van trein verwisseld te hebben, in de na middag Bilbao te bereiken een rit van een halve dag over een afstand van Sneek naai’ Alkmaar. Het landschap was niet bepaald „Spaans” en had veel van Zwitserland, ook wat de huizen er boerderijen betreft. Alleen ving tussen de bergketens nu en dan glimp op van de diep-blauwe Golf Biskaye „Viskaya” zoals de Span- Men bevindt zich hier I overigens in het meest welvarende deel Woensdag 22 December. Weihnachts- Oratorium in de Broerekerk te Bolsward, door Oratoriumver. „Bols- ward”, Sneker Cantate Koor en L.O.F. Leeuwarden, ’s Avonds 8 uur. Vrijdag 17 December. Passage Voor lichtingsavond voor a.s. emigranten door Ruys en Co. Zondag 19 December. Vrij denkersver. „De Dageraad”, afd. Sneek. s Voorm. 10 uur in zaal Piso spreekt Dr. O. Noordenbos van Amsterdam over „De consequentie van het vrije den ken”. OPPENHUIZEN. Dinsdagavond werd alhier een ouderavond van de Herv. school gehouden. Met een welkomst woord, het lezen van Jes. 60 en het laten zingen van Gez. 1 werd deze leerzame avond door de voorzitter, de heer J. G. Wijnja, geopend. Ieder van het onder wijzend personeel zorgde voor een bij drage, die onder grote belangstelling be luisterd werden. Het hoofd, de heer Ntf- dam, sprak over: „School en leven”; de heer Gaastra over: „Enige gedachten over de godsdienstige en gewetensop- voeding”, terwijl de onderwijzer de heer Math „Het uiteenlopend peil van onze leerlingen” behandelde. Ter afwisseling werden drie prachtige schoolfilms ge draaid. Het was een zeer leerzame avond, die om 11 uur door de heer N(j- dam met dankgebed gesloten werd. De raad der gemeente Hilversum heeft op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten de belasting op bios-1 coopvoorstellingen te verlagen tot 20 der ontvangsten. Aanvankelijk was ei een besluit genomen om deze belasting te verlagen tot 25 met dien verstan de, dat van films als bedoeld in artikel 1 lid 2 der Bioscoopwet een tarief van 20 zou worden geheven. Blijkens hun toelichting op het nieuwe voorstel zijn Burgemeester en Wethouders tot de g= overtuiging gekomen, dat dit gedifferen- tiëerde tarief niet gehandhaafd kan bl{j 1 ven. Zij kunnen niet inzien, op welke re-1 delfjke gronden het vermaak zwaarder moet worden belast zodra dit niet in h=ê schouwburgzaal, in een circustent, op 1|| kermissen of bij sportevenementen, doch in een bioscoop plaats vindt. Naai de mening van Burgemeester en Wethou- ders van Hilversum komt een uniforme heffing voor alle soorten van vermaak de redelijkheid het meest nabij en zal door een eensluidend tarief van 20% een reeds jaren bestaande onbillijkheid wor den weggenomen. Op deze gronden heb ben Burgemeester en Wethouders dan ook voorgesteld voor alle vermakelijk heden een uniform tarief van 20 te heffen, welk voorstel door de Raad if aangenomen. Men kan nieuwjaarswensen opgeven aan onze vertegenwoordiger de heer J. Postma aan onze agenten. De 53-jarige mevrouw Styllou Christofi, is Woensdagochtend te Londen opgehangen, na schuldig te zijn bevon den aan moord op haar 36-jarige schoon dochter Hella. De geneesheer van de Maestro Pideliwoepski liep radeloos schreeuwend met zijn nachthemd en slaapmuts op en neer. „Pak de dief!” schreeuwde hij tegen de bewakers. „Breng mijn draak terug! Het beste nummer van mijn circus! Sta daar niet te kijken! Actie!” Enige agenten hadden het geloei van de sirenes gehoord en waren ook ter plaatse gekomen. Met de bewakers holden ze in de richting van Troeteltje I opdoemen met een grote, en daarin weer een kleine poort, voorzien van compleet wachthuisje met tot de tanden gewapen de bezetting. Daar was ik lelijk in de val gelopen. Teruggaan leek mij echter on verstandig, ik verschikte mijn das wat onder 't lopen, haalde de broekriem wat aan, streek het hemd glad, en daar ging ik met ferme pas recht op de vijand aan. Nu, ik moet er wel erg officieel hebben uitgezien, met een martiale blik, want de wacht trad een pas achter waarts en groette, welk saluut door mij minzaam werd beantwoord. Later hoor de ik, dat ik het persoonlijk eigendom van generalissimo Franco wederrechte lijk had betreden en door de wacht was doorgelaten omdat hij meende dat ik door zijn voorganger reeds was onder vraagd en doorgelaten. Dank zij de eb- stand van de zee, had ik ongemerkt een pad kunnen begaan, waar niemand ver der het bestaan van bevroedde, en zo het staketsel omtrokken. Mijn Spaanse reis had dus wel een ontijdig einde kunnen vinden! Intussen was ik niet naar Spanje gekomen om Santander te bekijken; de volgende dag werd daarom de tocht ondernomen, die ons in werkelijkheid naar deze stad had gebracht: de grotten, van Altamira. Wordt vervolgd). speciaal tarief. Opgaven zien December a.s. tegemoet. Acht zwarte beren in de Canadese provincie Alberta hebben een centraal verwarmd winterverblijf gevonden. De beren liggen nu onder het perron van een station tegen de buis van de atoom- verwarming. De slimmerds hadden eerst de isolatie verwijderd. melk- en kalikoeien 59 vette koeien 1 f2.41—f2.76 geslacht. traag; 40 pinken f 300f 575, als vorige i week; 1 paard; 2 bokken en geiten; 40 Een hoofdoinspecteur van politie te Kerkrade is op verzoek van de officier van Justitie voor Economische Zaken te Maastricht in verzekerde bewaring ge steld. Volgens mededelingen van het hoofd van de douane-recherche te Nij megen wordt hij er van verdacht met een politie-dienstauto koffie en levens middelen naar Duitsland te hebben ge smokkeld. Sedert lange tijd stond hij al onder verdenking, zich schuldig te ma ken aan frauduleuze uitvoer. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ lllll Zaterdag 18 December, ’s Nam. 2 uur in Hotel Leeuwen: grote groepswed strijd Schaken. Woensdag 22 December. Kerstwijdings- uitvoering in Geb. v. Chr. Belangen, door Muziekver. „Harmoni en de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior”, 's Avonds 8 uur. De zesjarige John Lasofsky en de elfjarige John Madison te Cambridge (Ver. Staten) klommen in een grote houten gereedschapskist, die achter een fabriek stond. „Klap”, zei het deksel en sloeg in het slot. Pas 26 uur later werd hun geklop en geroep gehoord en klau terden John en John bleekjes uit de kist. Het had in die tijd nog gevroren ook. Wij hebben een schat van Mogen wij Ll verwachten g kijkje te nemen U bent van harte welkom. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiin Advertentie LM W. FABER G. FABER—de Vries wensen familie, vrienden en bekenden een gezegend 1955. Transportbedrijf. (f 1.50, 6 regels) wat cel opsloten. De Maat ^barstte toen in kade opliep met een bundel kranten on- naar de stad te voeren. Hij gilde uit hij de nacht in de vochtige, muffe cel „Groot nieuws!” schreeuwde de r?"." - - grote draak van het circus Fiqeiv i lro€teltJemUn Ook Kappie had geen oog dicht gedaan, woepski werd vannacht gestolen. De po en de Maat. Da Maat liep zingend langs de weg. Hij „Doe hem de handboeien om!” zei één was zo blij, dat hij zijn Troeteltje weer der agenten. „Hij is een geva-’jke terug had, dat hij er helemaal geen erg dief”. Een bewaker rukte hem het touw, in had gehad, dat een grote lichtbundel waar Troeteltje aan vast zat, uit de zijn rug bescheen. Ook het geloei van de handen. sirenes was aan hem voorbij gegaan, „ik ben geen dief!” gilde de Maat. Het want hij dacht, dat het geluld van een is mijn Troeteltje! Laat me los!" fabriek kwam, of dat er ergens in de „Naar het politiebureau met hem!" stad brand was. Hij wist dan ook niet, een agent bars. Wij wansen onze clientèle van stad en platteland een gezegend nieuwjaar. Firma VOLKERS, Landbouwwerktuigen, Haarden, enz. (f 1.50, 3 regels over 2 kolom). De beloning, die aan oudheidkundigen doorgaans wordt toegedacht voor hun werk, is maar karig. Men denkt blijk baar, dat zij het huiselijk haardvuur wel brandende kunnen houden met geeste lijke brandstof, terwijl zij de kunst var i het vasten wel geleerd zullen hebben - van de schimmen uit het verleden, die Jaar‘ien zeggen. nvoricrorc tr> hof I van Spanje, waar naast de door regen val begunstigde bergweiden-landbouw, een belangrijke ertsindustrie rijke in komstenbronnen geschapen heeft. Na een bezichtiging van Bilbao ging het met weer een ander treintje Spanje kent nog verschillende spoorweg maatschappijen naast elkaar door naar Santander, halverwege de Franse grens en de uiterste Noordwest-kaap van het Iberische schiereiland. Men krijgt eerbied voor de afstanden in Spanje, want de afstand tussen Bilbao en Santander mag op de kaart van Eu ropa maar gering schijnen, in werkelijk heid zijn deze steden evenver van elkaar verwijderd als Groningen van Zwolle. De avond overviel ons dan ook onder weg doch vergastte ons eerst nog op een betoverend-schoon schouwspel van grillig gevormde kalkrotsen, door de on dergaande zon zacht-rood geverfd. Laat In de avond bereikten wij Santander een belangrijke stad met een druk be zochte ertshaven. Het vinden van een goed, beslist niet duur hotel is in de Spaanse steden veel gemakkelijker dan in de Franse, en zo hadden wij ons al spoedig geïnstalleerd. Voor een avond maal te middernacht draait een Spaans herbergier de hand niet om men is in de Zuidelijke landen steeds gewend laat naar bed te gaan, en de schade des middags in te halen en zo werd de reis, die ons vanaf Parijs bijna 36 uur op de been had gehouden, met een heer lijk maaltje gebakken inktvis met wijn besloten. De volgende ochtend werd de stad Santander verkend en genoten wij van de haven, een onpeilbaar-diepe baai met kristalhelder water, waar de grootste schepen kunnen meren, veilig voor de oceaan-deining. Het deed het vaderland se hart goed, hier en ginds ook de Neder landse vlag aan schepen te zien wappe ren. Al rondzwervende langs de oever van de baal, belandde ik ongemerkt in een schoon park, of liever een met schone pijnbomen begroeide berg, die de uitgang van de baai in de oceaan bleek te be heersen. Op het hoogste punt verrees een even geweldige als protserige villa. Daar zij mijn nieuwsgierigheid trok, liep ik er eens heen, en ontdekte dat zij leeg stond, zij het dat van binnen uit hamer- geklop weerklonk en allerlei hopen ce- mentzakken en steen op inwendige ver bouwingen wezen. Van af het terras zag men neer over de lome deining van de oceaan. Met donderend geweld liep de branding dood op de steile rotshellin gen; de gedachte alleen al, hier ooit ir- terecht te komen, bezorgde mij kippen vel. Na een half uurtje van dit eindeloze spel der natuur genoten te hebben,, be gaf ik mij langs een andere weg weer stadwaarts. Ik was echter nog maai nauwelijks het terras af, of ik meende iemand mij té horen naroepen. Mij om draaiende zag ik een met een stok, die met enige manipulaties maakte, had ik hier niet eens mogen komen; ik besloot maar door te lopen, in geval van nood mijn onkunde van het Spaans als verontschuldiging aanvoerende. Geluk kig stierven de kreten achter mij spoedig weg en ik haalde al verlicht adem, toen ik voor mfj een hoog, ijzeren hek zag wenkbrauwen niet te keren zijn. Goasse zegt: ,,’t Fait wol mei minsken!” Daar komt ie, naast hem loopt een schaap, en er is geen touw dat de verbinding vormt met Goasse. Op z’n rug torst ie een kalf, de kop steekt net boven van Goasse uit en het beest kijkt was ie Sinterklaas. „Moat dat sa, Goasse?” vraagt mand. „Nou dat wit ik net”, zegt Goas se, „sjoch ik moat mei dit keal en dat skiep nëi de merk, mar as ik op dy auto’s wachtsje moat, stean ik hjir Krysttiid noch! Doe woe ’k driuwe, mar dat mislearre ek, it keal fleach under Vellinga syn wein fan Easterein en it skiep under de abattoirekspres en dêr- om dizze wize fan dwaen. ’t Foldocht üs goed en wy binne in heal üre earder toplak Wij applaudiseerden zachtjes, mogen hem wel en aldus gesterkt kwamen we in de centrale sector. En een leven en beweging. Ze wilden en zouden ei kaars varkens, kalveren en koeien ko pen! Ze liepen elkaar tegen de buik op, keken elkaar diep in de poppetjes van de ogen en begonnen dan te hengsten kletsklets met lange hooghalen en an dere met korte nijdige tikken. Maar ze werden er niet moe van en waarom ook: het is mooi weer, er is handel, er is vertier. Ergens bij de schapen komt een man netje met twee dozen aansjouwen, dozen van bordpapier en met touw omwonden. Wij blijven, nieuwsgierig als we zijn, even staan; het is natuurlijk iemand die hier een stalletje wil maken voor messen of scharen of scheermesjes en zo o, stil hij gaat de ene doos ope nen hij scheurt en rukt en dan konijnen, levende konijnen! Dat is geen nette manier van vervoer vader. We zochten „Greate Jetse” op, we wilden vragen hoe het met z’n kalveren was (maar die had geen ttfd, vanwege de drukte) en zwaaiden toen af naar de afd. biggen. Nu is het zo, wij houden van deze lieve diertjes met hun lieve kleine oogjes en hun roze velletjes. Wepolitiebureau toe, alwaar ze hem in een plank af, toen er juist een jongen de „Draak. Altijd en overal ontmoet U lijder brandend maagzuur en U herkent ze de lof die ze voor Rennies hebben men doen ze die tabletjes onopv want water of wat ook komt er niei te pas. andere. stamelde Kappie. circus Pideliwoepski zij bij hun studie weer tot leven hebben weten te brengen. Des te gulziger ge meten de oudheidkundigen daarom van een buitenlandse reis, hun ais een gave des 1 emels in de schoot geworpen. Zo mocht het mij dan.ook gebeuren, vijf jaar na het verblijf in Italië, waartoe de Italiaanse regering mij in staat had gesteld, een tweede oudheidkundige reis naar Spanje te maken, ditmaal op kos ten van het ministerie van O„ K. en W., om met nog enkele andere collega’s het vaderland te verdedigen op het oudheid kundig congres, in de tweede helft van de maand April te Madrid gehouden. Ik wil U niet vermoeien met een op somming van al hetgeen, wat op dit congres besproken en besloten is, de nieuwste vondsten en de jongste opvat tingen, door de meest vooraanstaande geleerden uit de gehele wereld be halve het Sowjetrijk en China ten beste gegeven. De volijverige, onver moeibare secretaris van het congres, heeft dit alles verzameld en voor de druk gereed gemaakt. Kort geleden ver scheen deze opgewekte, kwieke Span jaard zelfs In Nederland en bracht one een tegenbezoek. Het moge een bewijs zijn, hoezeer de oudheidkunde een inter nationaal bedreven wetenschap is, en ook moet zijn, omdat vroegere culturen zich nu eenmaal niets gelegen lieten liggen aan ónze al of niet met ijzer of papier afgesloten grenzen. Laat ik U dus iets vertellen over de reis zelf, en hetgeen ik zo langs de weg mocht zien en opmerken. De la" ge weg naar de Spaanse grens zal ik U wel mogen schenken De treinreis door Frankrijk was al even lang als eentonig, ook al omdat zij door de minst met natuurschoon gezegende gedeelten ging. Uiteraard bood het aan doen van Parijs een niet te versmaden kans, deze door elke Nederlander bij voorbaat reeds bejubelde stad en pas sant even te verkennen. Nu, groots is deze stad zeker, en duizelingwekkend haar bezit aan musea, schouwburgen en andere middelpunten van cultuur. Maar ontstellend is ook de misère, waarin het grootste gedeelte der Parijzenaars dage lijks verkeert, de sombere, eindeloze straten, de haveloze huizenblokken, de troosteloze weg van- en naar het werk, iedere dag opnieuw. Een fel contrast met het leven van die andere Parijze naars, waarmee de tourist in aanraking komt doch waarover de gewone man de schouders opbaalt, zoals wij de schou ders ophalen over de exploitanten van de Zeed(jk, Volendam en Marken.,. Het is ronduit walgelijk te aanschouwen, hoe bussen Duitsers, Zwitsers en., landers op de middelpunten des ver- maaks worden uitgeladen en op sca breuze tenten losgelaten, waar zij tegen héél veel geld iets kunnen zien, wat thuis ook wel te zien is, maar waar buurman er eens iets van zou kunnen horen. Maar nog meer deernis moet men hebben voor de vaak nog zeer jonge schepsels, die hun mooie, gezonde lichaam aan de financiers dezer onder nemingen hebben verpand. Niet ver van de huizen, vaar deze meisjes als vliegen om de lamp dansen, vindt men oude vrouwen des nachts op het plaveisel slapen, op oude zakken en in lompen ge huld. En mocht men in het onzekere verkeren over de tragische levenshisto rie dezer ongelukkigen, zo behoeft men maar eens een kijfpartij te beleven wan neer er tegen ’t vallen van de avond om de beste plekjes gekibbeld wordt. Scherpzinnig doch cynisch, kunstzinnig doch liefdeloos, ziedaar Parijs. De Pyrenaeën grendelen Frankrijk van Spanje af. Zelden dorst een verove raar zijn legerbenden aan deze rotsen te wagen, en dan nog koos hij zijn weg langs de kust der Atlantische Oceaan of de Middellandse Zee. Toch hebben de Muselmannen Frankrijk niet Moors kun nen maken, evenmin Napoleon de Span jaarden Frans. En ook nu nog zoeken de internationale treinen hun baan langs dezelfde kusten en hebben de Amerika nen deze berggrens nog veiliger ge acht dan de zee om Engeland, zodat Spanje langzamerhand een Amerikaans legerarsenaal begint te worden. Allervoorkomendst is de behandeling der Spaanse douane en grenspolitie, in dien men slechts een visum kan tonen dat bezwaren tegen het communisme veronderstelt. Meteen al bemerkt men, dat de Spaanse hoffelijkheid stoelt op een aangeboren hulpvaardigheid, zonder enige bijgedachte aan voordeel. Niet minder prettig doet hun eerlijkheid aan. en afkeer van fooien. Waarlijk, het Spaanse volk bewijst dat men grand- seigneur kan zijn zonder een kasteel te bezitten. Teneinde de reis van- en naar Madrid zo goed mogelijk te benutten, hadden mijn reisgezel en ik een omweg uitge stippeld, waarbij wjj niet rechtstreeks van het grensstation Irun de express naar Madrid namen, maar het lokaal treintje naar Bilbao. Zo hobbelden wij in een voertuig, dat herinneringen wek te aan wijlen de Jouster tram, over de In ons blad van 31 December a.s. bestaat gelegenheid om een Nieuwjaarswens te plaatsen tegen onderstaand wij gaarne vóór Wij waren vastbesloten om deze laat ste weken van 1954 zo rustig mogelijk te zijn vrienden. Vandaar dat we zo vroeg waren. Na het ontbijt en de toe spraak die we zo ’s morgens plegen te houden moesten we nogal haastig ver dwijnen en zo kwamen we dan in de prille morgen op onze veemarkt. En, net op tijd mogen we wel zeggen. Er stond een leger veeartsen die niets anders deden dan in koeiebekken staren. Knikten ze dan liet de bekopen breker de beide helften weer dichtvallen en dan was het dier goed voor de markt. H(j probeerde het ook op ons, maar onze vriend Benardus, die in de buurt stond, schreeuwde: „Dat is de stukjes- skriever man”, en de veearts riep: „goed voor alle diensten”. Onze contro leur drukte gauw het groene stempel op. en daar gingen we blij te moe en fris van de lever. Het was, laten we eerlijk zijn, een weldadige drukte. Er kwamen zovee’ auto’s afgeladen met alle mogelijke beesten dat we werkelijk een ogenblik dachten: ze kunnen er nooit allemaal op. Midden tussen auto’s en wagens, die zig-zag doorelkaar heen jaagden, kwam Goasse. Kent u Goasse Hij is de kalmte In eigen persoon, heeft een knaap van een vrouw en een hok vol kinderen. Maar je kunt komen wanneer je wilt bij Goasse, er is altijd vreugde en gezellig heid. Goasse is rustig en al valt alles om je heen weg, al waait het dat iemands stapten schuchter over de hekken ei knielden bij een stuk of wat terneer. Ziet u ons? Daar in-dat stro? Hoort u het geknor van de kleine woelwaters me vrouw Je zou ze zo opnemen en tegen je aandrukken Wel, we deden het en daar stonden we dan met dat lieve kleine diertje in onze armen. En wéér geen fotograaf in de buurt. We waren ontroerd, er liep een traan langs onze wangenen op datzelfde moment liep er ook Iets anders by ons nieuwe pak neer Het commentaar van de knapen was veelzeggend. Ze bulderden van het lachen en één kon het niet langer ver kroppen. Hij gaf ons een klap op de schouder en schreeuwde: Pardon even de melding. 2243 stuks. 151 f 490f 975, rustig; f 2.08—f 2.40, K. BOERSMA en Echtgenote wensen familie, vrienden begunstigers een nieuwjaar. Het kostte de agenten heel v J - ■- -- kracht en moeite om de Maat terug een gierend gehuil uit. Snikkend bracht del zijn AA Q Q V z-z CaFo/T F ZA T-JlA ZA-tI/TzA lil! Iaa-a wa z» ZA Lx 4- „V. 4.1 --- JA/y - alle macht en weigerde zijn voeten te dool. verzetten. „T beestje!” loeide hij. j De agenten waren stevige mannen en ze besloot de verdwijning van de Maat bij pen!” trokken de Maat tussen zich in naar het de politie op te geven. Hij liep de loop- „Wel-alle-haaien!” rAZ-ili J-inV-sii 11 Fz-sza ollliaa-r rzn Vaötva ia-a nem iwl «-> va lx- n-P 4-zaxaaz. z-<v» 4>a4za4- TA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6