L ZWITS1 HU VevUbea luidt een nieuw tijdperk in VIRGINIA CIGARETTES I JZr lp BUITENLANDS OVERZICHI r Huid uitslag voor 25 jaren Ver, voor Ziekenhuisverpleging SneekIjlst z 7 DERDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD” U zegt met duizenden: Steek hem op en ct Niet nageteld in elk huisgezin: Het gebruik van atoomwapenen TRAFFIC betekent een omwenteling voor de sigarettenroker. Nooit rookte U zo'n lekkere en zuiv zo'n geurige en pure Virginia sigaret. w .41 Sk.' VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 7 Advertentie LM Ingez Mededeling. dvertentie VAN DER PLAATS bolsward Advertentie LM Ad/ert.entle LM De leidende staatslieden van het Wes ten zullen, nu ze voor de vergadering van de permanente raad van de Navo weer bijeen zijn ook minister Dulles kwam daarvoor naar Europa onge twijfeld onderling over deze laatste Rus- 280 608 2051 2549 2405 2898 SNEEK. Geslaagd te Zwolle voor het examen apothekers-assistent de heer S. Sanders Ezn. alhier. IJLST, van 916 December. Geboren: Grietje d.v. Wiepke Cou perus en Sjoukje Knossen. Akke Anna verz. 2288 3030 6467 keerd 1676 4548 13876 37059 35355 43394 452250 XII Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 17 December 1904, 50 jaar geleden dus be- in zijn noodgedwongen in een groter geheel opgegaan. De zelfstandig heid der eertijds zo bloeiende verenigin gen voor Ziekenhuisverpleging in Fries land was geëindigd, niet zonder eigen schuld. Schril hierbij af steekt de toe stand in de prov. Groningen, waar men wel tot één grote Prov. Ver. is geko men, die altijd nog wel 45000 verze kerden telt, een voldoend draagvlak. Ten slotte wat cijfers BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 916 December. Geboren: Tecla d.v. Lieuwe Haan en Marijke Veltman. aant. aant. opn. dagen 17 49 163 158 147 142 SNEEK. Op Dinsdag 20 December komt mevr. Betty Holtropvan Gel der van de Kon. Ver. Het Neder- landsche Tooneel hier een kunst avond verzorgen. Op het programma staan o.a. „Vorstenschool” en „Saïd- jah” van Multatuli en „Kindertwaalf- uurtje” van Heijermans. SNEEK. In de jaarvergadering van de kaatsver. Sneek zijn in de plaats van de h.h. B. J. Boerrigter en R. Gorter tot bestuursleden gekozen de h.h. V’. Hoekstra en R. Tjallema. Getracht zal worden als oefenterrein dat van de Kunstijsbaan inplaats van het Kaatsland te verkrijgen. de Haring z.v. Jolling Kampman en Jannigjen de Boer. Hendrik z.v. Hendrik Plek- 'kringa en Antje Brugge. Willem z.v. Hermanus Deden en Tietje v. d. Zee. Johanna d.v. Johannes Schurer (overleden) en Jantje v. d. Zee. Dou- we z.v. Jan Groeneveld en Trijntje Vier maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, hingen de Am sterdamse monteur J. H. de K. boven 't hoofd, na de eis van de officier van justitie voor de Amsterdamse politie rechter. De uitspraak viel enigszins an- I ders uit. De politierechter achtte dr schuld niet bewezen en de monteur kon als vrij man het zaaltje verlaten. Dertienhonderd gulden moest de mon teur aan het loket van het postkantoor in ontvangst nemen, het bedrag van zijh invaliditeitsrente. De ambtenaar schoof hem echter dertien briefjes van duizend gulden toe en de monteur borg de bank- bilejtten rustig in zijn portefeuille op. Hij had zich niet gerealiseerd dat hy plotseling de bezitter van zulk een groot bedrag was, want hij ontdekte het pas ’8 avonds toen de recherche hem naar de inhoud van zijn portefeuille vroeg. Die inhoud bleek nog onveranderd te be staan uit de dertien, per ongeluk uitbe taalde, duizendjes, aldus vertelt het Alg. Dagblad. ming te behoeden. We hebben er al eend eerder op gewezen dat het juist de over macht aan mensen aan Oostelijke zijde is, welke ook het oplossen van het ont- wapeningsvraagstuk zo moeilijk maakt Het Westen zal steeds moeten streven naar het overtreffen van de tegenstan der wat de bewapening betreft, om het tekort aan mensenmateriaal te dekken. SNEEK. Door onderhandse koop is de fa. D. G. Minkema alhier eigena res geworden van ’t perceel van de heer D. v. d. Zee, waarin vroeger een bakkerij gevestigd was, aan de Krui- zebroederstraat. geratificeerd hebben, initiatieven van hen Want die ratificatie is wat Duitsland en Frankrijk betreft nog niet zo zeker, dat men die accoorden nu al als een basis kan gebruiken om er nieuwe acti viteiten op te bouwen. Doordat In Beie ren en Hessen, na de gehouden verkie zingen en tegen de verwachting in coa lities zyn gevormd waarin wel de socia listen, maar niet de chr. democraten zijn vertegenwoordigd, is dr. Adenauer zijn tweederde meerderheid in de Bonds raad, de vertegenwoordiging van de lan den die samen de W. Duitse Bondsrepu bliek vormen, kwijt. Hetgeen betekent dat als voor enig onderdeel van de Pa- ryse accoorden een tweederde meerder heid In de W, Duitse volksvertegenwoor diging nodig zou zyn, de kr bestaat dat die niet zou worden verkregen. Dit is ongetwijfeld een succes voor de W. Duitse socialisten die zich tegen het aannemen van de accoorden bleven ver zetten, zolang niet eerst eer nieuw ge sprek tussen de Grote Vier heeft plaats gehad. Zij zyn ook niet ingegaan op Adenauers pogingen om hen te winnen voor medewerking aan het tot standko- men van een dienstplichtwet als de ac coorden toch door de West-Duitse volks vertegenwoordiging zouden worden be krachtigd. In Frankrijk had Mendès France bij de stemming jn de nationale vergadering over de politiek in Noord- Afrika slechts een schrale meerderheid, zodat noch in W. Duitsland noch in Frankrijk de kabinetten zo sterk staan als men wel zou wensen aan de voor avond van de beslissing over het lot der Parijse accoorden. Het spreekt vanzelf dat men van Russische zijde tracht het verzet in het Westen tegen de Pary'se accoorden aan te moedigen. Te Moskou ontbreekt het ten deze niet aan initia tief. Molotof heeft in een rede de Fran sen nog eens gewezen op de wenselijk heid het FransRussisch verdrag als hoeksteen voor de vrede in Europa te gebruiken, wadrdoor herbewapening van W. Duitsland onnodig zou zijn. En op 9 December richtte Moskou een nota tot de Westelijke Grote Drie, waarin het een scherpe aanval op de accoorden van Parijs deed en betoogde, dat als deze werden geratificeerd, de hereniging van Duitsland onmogelijk zou worden gemaakt. Ook zou het dan niet gemak kelijk vallen een vredesverdrag inzake Oostenrijk te sluiten de Franse ré- gering had juist dezer dagen Moskou gepolst over het sluiten van dit verdrag, dat een begin van ontspanning zou kun nen brengen en de Sovjetunie en an dere „vredelievende landen” zouden hun bewapening verder moeten opvoeren. sische nota spreken, doch hun handen zijn gebonden zolang de parlementen van de betrokken landen niet over de ac coorden van Parijs hebben beslist. In de vergadering van de Navoraad werden zij overigens geconfronteerd met een ander belangrijk vraagstuk. Enige dagen te voren waren nl. te Parijs de dertien mi litaire leiders van de Noord Atlantische verdragsorganisatie bijeen om een on derwerp van het allergrootste belang te bespreken. Namelijk de vraag of inge val van een aanval van de tegenpartij, onmiddellijk gebruik zou moeten worden gemaakt van atoomwapenen om die aanval af te slaan. Een rapport dat op die byeenkomst werd behandeld beval aan dat inderdaad direct van atoom wapenen gebruik zou moeten worden ge maakt, ook al had de vijand ze aanvan kelijk niet toegepast. Volgens de be richten stonden de leidende militairen achter dit rapport, maar waren er ver scheidene regeringen, die bezwaren had den. Vooral de Deense werd in dit ver band genoemd. Zij wilde dat eerst de re geringen zouden worden geraadpleegd, omdat het overijlde gebruik van atoom wapens verschrikkelije vergeldingsmaat regelen zou kunnen uitlokken. De gene raals stellen daar tegenover dat dit poli tieke overleg veel te veel tijd zou kos ten en de militaire leiders op deze wijze zeer zouden zijn gehandicapt bij het af weren van een overval. Vooral omdat de tegenstander steeds over een ontzaglijke overmacht aan mannen zal beschikken Molotof zelf heeft dezer dagen nog eens gewezen op die overmacht aan Rus- sisch-Chinese zijde, waardoor hij eigen lijk de Westelijke generaals een troef in handen gaf meent men aan militaire zijde dat slechts het snelle toepassen van de modernste wapenen in staat zou zijn W. Europa voor een rode overstro- Ijjk tot het gebruik er van zal overgaan. Er zijn echter niet alleen militairen, maar ook politici, die wel eens al te ra dicaal met het atoomwapen hebben wil len omgaan. Er zyn in de Ver. Staten politici geweest en niet de eerste de beste, o.a. senator Knowland, een der invloedrjjkste republikeinse senatoren, en zelfs minister Dulles, die tijdens de oorlog in Indo China het Idee opperden daar de atoombom te gebruiken. Daar door zou van een betrekkelijk klein con flict een groot zjjn gemaakt, waarin al licht de gehele wereld zou zijn meege sleept en het zyn dergelijke mogelijk heden, die de Westelijke Europese lan den, en in de eerste plaats de kleine en door hun vooruitgeschoven positie meest blootgestelde, huiverig maken de beslis sing over het toepassen van het atoom wapen geheel uit handen te geven en te leggen in handen van de Navomilitairen. Men zal hier naar een tussenweg moe ten zoeken, welke enerzijds waarborgt dat het atoomwapen niet ontijdig en roekeloos wordt gebruikt en anderzijds de militaire leiding in het Westen in staat stelt de zware verantwoordelijk heid welke de beveiliging van het Wes ten op haar legt, te dragen. Er verluidt dat men een scheiha wil opstellen, waar in alle mogelijke gevallen van agressie zullen worden opgenomen met de bepa ling of men ter afweer atoomwapenen zal mogen gebruiken of niet. Het lijkt in ieder geval nodig dat men in het Westen spoedig tot vereenstemming over deze kwestie komt. Want als straks West-Duitsland bewapend is en, onder Russische leiding, ook de Oostduitse strijdkrachten verder worden opgevoerd. krijgt men daar in de buurt van de Elbe een toestand welke tot allerlei inciden ten kan leiden. Intussen zy er op ge wezen, dat men er met een afspraak tussen de Europese deelnemers aan het Navo-pact nog niet is. Want president Eisenhower heeft het recht zonder raad pleging van zyn pact-genoten het Ame rikaanse strategische luchtwapen, dat van Amerikaanse bases ageert, op te dragen atoombommen te gebruiken. Maarschalk Tito is thans voor een be zoek naar India vertrokken. Men zegt wel dat premier Nehroe hem gaarne wil raadplegen omdat de Zuid-Slavische leider, vroeger hecht verbonden met Moskou en nog steeds communist, meer dan de meeste staatslieden iets weet van wat zich te Moskou achter de schermen af speelt. Nehroe brengt in 1955 zelf een bezoek aan de Russische hoofdstad en wil tevoren wel eens wat meer weten over Tito’s ervaringen. Bo vendien is de Zuidslavische staatsman nu een gezochte figuur bij beide blok ken, met geen van welke beide hij een te vaste verbinding wenst en daarmee past hy enigszins in de sfeer van Nehroe, die geheel neutraal wil blijven. Maai Tito dan heeft voor hij naar India ver trok In een interview ook iets gezegd over de nieuwe wapens, als atoom- en waterstofbommen. Hij meende dat het juist deze wapenen zijn, die bijdragen tot de vermindering van de internationale spanning, omdat beide partijen ze bezit ten en de vrees voor vergelding beide groeperingen weerhoudt een oorlog te ontketenen. Daar zit natuurlijk wat in deze redenering en er volgt uit dat als men in het Westen het gebruik van atoomwapenen voor het afweren van een aan”al gaat reglementeren of aa1 allerlei beperkende bepalingen gaat on derwerpen, zoals sommige Europese staatslieden wensen, deze wapenen enigszins aan betekenis voor het hand haven van de vrede verliezen; de tegen stander 'raat dan misschien geloven dat men aan de overzijde niet zo gemakke- WYMBRITSERADEEL, van 9—16 December. Geboren: Akke d.v. Johannes Meesters en Anna Wijbenga te Gauw. Trijntje d.v. Sjoerd de Boer en Dieuwke Martens te IJsbrechtum. Ruurdtje d.v. Sijmen Mollema en Corneliske Faber te Scharnegoutum. Wiebrig d.v. Durk v. d. Zee en Jo hanna Feenstra te Oppenhulzen. Rinske d.v. Douwe Reitsma en Eli zabeth Zandstra te Folsgare. Dirk z.v. Pieter v. d. Zee en Wijtske Op penhuis te Oppenhuizen. Overleden: Oene Wagenaar 74 jr. wedn. van Trijntje Buma te Gaast- meer. Harmen Haringa 85 jr. echtg. van Hijke Bijlsma te Oudega. De Vereniging voor Ziekenhuisverple- ging SneekIJlst heeft in 1954 vijf en twintig jaren bestaan. Reorganisatie door opneming in een ander, groter ver band, is er de oorzaak van dat dit voor jaar geen jaarvergadering werd gehou den en geen aandacht werd gewijd aan hare belangrijke, op het terrein der volksgezondheid liggende werkzaamhe den gedurende een kwarteeuw. Mijnheer de Redacteur, ik vraag U plaatsruimte voor hetgeen hier volgt, dat zeer in 't kort iets mededeelt uit haar bestaan, tot beter begrip door vlochten met enkele algemene opmer kingen. Gaat de oprichting van zieken fondsen terug tot ver in de 19e eeuw, de verenigingen voor Ziekenhuisverpleging dateren hoofdzakelijk van de jaren 1920 1930. In tegenstelling met de zieken fondsen werden ze meest op het platte land opgericht, waar ze een echte ge meenschapstaak vervulden en van groot belang voor de volksgezondheid zijn ge weest. Zo werd in het voorjaar van 1929 dooi de Sneker Ver. „Hulp in Nood" (voorz. K. Jouvenar) het initiatief genomen tot oprichting van een Ver. voor Ziekenhuis verpleging te Sneek, door een verzoek te richten aan verschillende organisaties om afgevaardigden te zenden voor een bespreking. De bespreking had tot re sultaat dat een commissie werd benoemd om de oprichting der Ver. voor te berei den. 22 April 1929 werd er een openbare vergadering gehouden, de vereniging op gericht (uitkeringen begonnen 1 Juli 1929) en een voorlopig bestuur benoemd, bestaande uit de hh.: K. Jouvenar, J. de Jong, B. Hofstee, J. Maseland, J. Ny- huis, J. Piccardt, S. Breeuwsma, B. Kleinstra en Mevr. StockmannHette- ma, van wie de h.h. Breeuwsma en Kleinstra geen lid van de commissie van voorbereiding waren geweest. 25 Maart van het volgende jaar (1930) werd een definitief bestuur benoemd. Hier volgen de namen dier bestuursleden en van degenen die later hunne bestuurs- plaatsen hebben ingenomen: 1930 K. Jouvenar tot 1934, Joh. Schijfsma tot 1949, vacature niet vervuld; 1930 J. Ma seland tot 1947, J. Tijhuis tot 1954 (overgang naar verplicht Ambtenaren fonds); 1930 B. Kleinstra tot 1944, O. Lindeman; 1930 J. Piccardt tot 1933, E. P. H. Kingma tot 1949, vacature niet vervuld; 1930 S. Breeuwsma tot 1933, I. Schaafsma tot 1945, S. Jelgersma; 1930 J. van Manen tot 1950, vacature niet vervuld; 1930 J. Nyhuis 1949. vacature niet vervuld; 1930 J. de Jong tot 1931, J. Bakker -|- tot 1945, B. En- gelsma; 1930 J. Kortrijk tot 1942, C. P. v. d. Weerd tot 1945 (bedankt). Voorzitters: 1930 K. Jouvenar tot 1934, I. Schaafsma tot 1945, O. Linde man. Penningmeesters: 1930 B. Klein stra tot 1944, O. Lindeman tot 1945, E. P. H. Kingma (tot 1949). Een admini strateur is er sinds 1 Januari 1939, het is de heer H. Feenstra. Boden te Sneek: 1929 C. Karstkarel tot 1940, H. Feenstra tot 1947, L. Brouwer, 1952 A. Ferwerda. In 1942 werd de Ver. v. Ziekenhuis verpleging te IJlst (opgericht 1926) bij die van Sneek gevoegd. Te IJlst was bode de heer Sj. Feenstra, na diens overlijden (1944) opgevolgd door zijn weduwe. Aan het einde van het oprichtingsjaar 1929 telde de Vereniging reeds 2300 ver zekerden. Dat aantal groeide snel. Aan het einde van 1940 was 4/11 der hele Sneker bevolking bij haar verzekerd. In 1941 begon de ommekeer door invoering van het Ziekenfondsbesluit (verplichte verzekering). Dat trof natuurlijk alle verenigingen voor Ziekenhuisverpleging Tot dan waren er in Friesland 80 zulke verenigingen, omvattende 227.800 verze kerden of bijna 54 der Friese bevol king tegenover 15 der bevolking deel nemende aan 6 Ziekenfondsen, die tegen (31 Dec.) 1929 1930 1940 1950 3638 1951 2892 1953 2434 In 25jaren 3243 48815 De uitkeringen vanaf 1 Juli 1929 t/m 1947 (18% jaren) bedroegen ongeveer evenveel als die van 1948 t/m 31 Maart 1954 (6% jaar). De aanwezigheid van een ziekenhuis in onze stad heeft ten gevolge gehad dat op de exploitatiereke ning der Sneker Ver. jaarlijks slechts lage bedragen wegens ziekenvervoer voorkwamen. Het Bestuur dankt de leden voor he vertrouwen gedurende 25 jaren in de Vereniging gesteld en de administrateur en de boden voor het helpen bevorderen van dat vertrouwen. En last, not least: dank aan de Sneker artsen voor hunne zeer gewaardeerde, bereidwillige mede werking betreffende het functioneren der Vereniging gedurende de verstreken 25 jaren. Mijnheer de Redacteur, voor de ver leende plaatsruimte dankt U de tegen woordige voorzitter van SneekIJlst: O. LINDEMAN. halve slechts enkele betreffende de Sneker Ver.: aant. patiënten lig- per 100 Uitge- verz. 1.49 1.61 2.52 4.34 5.08 5.27 Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder bloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid GENEESMIDDEL TEGEN IMTh HUIDAANDOENINGEN P- B P- M P- VLOIISTOF BALSEM ZEEP ADVERTENTIE. In Januari zal publiek worden verkocht het hotel „De Stad Munster” aan het Schapen plein. Uitstekend geschikt voor ve lerlei doeleinden. Notaris Haagsma. SNEEK. De Ver. Kindervoeding reikte vorige winter 11550 porties warm voedsel aan schoolkinderen al hier uit. De Ver. doet opnieuw een beroep op de burgerij haar collecte mild te steunen. Ziekenhuisverpleging verzekerden. (Nu is reeds 68 der Friese bevol king by een ziekenfonds aangesloten). Alle verenigingen voor Ziekenhuisver pleging waren volledig baas in eigen huis. Er bestonden grote verschillen in verstrekking, leeftijdsgrens voor toela ting, wachttijd, contributie. Deze ver snippering zou haar later noodlottig wor den, vooral ook tegenover de zieken fondsen. In 1947 is getracht hierin ver betering te brengen door het oprichten van de Provinciale Friese Ver. v. Zie kenhuisverpleging met één verzekerings- reglement voor alle. 20, meest grotere gemeentelijke verenigingen, traden toe als afdelingen; doch andere die eerst hadden toegezegd mee te doen, wilden toch maar liever alleen baas blyven en trokken zich terug, daarmee het doel: één grote Friese Ver., voorgoed onbe reikbaar makend. Na 2% jaar vermin derde het aantal van 20 tot 18 door uit treden van 2 grotere afdelingen, die toen dachten alleen goedkoper te kun nen werken. Ook de Ver. SneekIjlst was in 1947 tot de Prov. Ver. toegetre den. Deze Prov. Ver. had de wind ook in andere opzichten niet mee. Verhou dingsgewijze steeg het aantal opnamen al door. De vroeger bestaande vrees voor het ziekenhuis was verdwenen. De storm achtige ontwikkeling der medische we tenschap deed zijn invloed gelden. Dure en zeer dure geneesmiddelen werden ge vonden en toegepast. Het aantal ver plicht verzekerden werd met verschil lende categorieën uitgebreid (b.v. in 1950 zij, die onder de noodwet-Drees vielen) veelal ten koste van de vereni gingen voor Ziekenhuisverpleging. Apar te fondsen met verplichte toetreding werden gevormd o.a. voor politie- en an dere ambtenaren. De loongrens werd verschillende malen verhoogd, wat ook leden kostte. De ziekenhuistarieven werden alle jaren één of meermalen verhoogd. Verschillende leden gingen over naar een ziekenfonds omdat men daar beter gedekt was, o.a. voor huis artsenhulp. Al deze factoren brachten mee een grote stijging der kosten en een belang rijke afbraak van het draagvlak, welke laatste ook nog de eerste ongunstig be ïnvloedde, Daarom kwam het in 1953 het Bestuur der Prov. Ver. geraden voor om deel te gaan uitmaken van een gro ter geheel met voldoende draagvlak. Met ingang van 1 April 1954 gingen enige afdelingen der Prov. Fr. Ver., tel lende ongeveer de helft der leden, over naar het „Nezifo” (Ned. Ziekenhuisver- plegingsfonds, Den Haag) en de ande ren, waaronder SneekIJlst, werden ondergebracht in de daartoe opgerichte Nieuwe Prov. Friese Ver. v. Ziekenhuis verpleging, die lid werd van de Coöpe ratieve Ver. Gezondheidszorg Noord- Nederland (de „Coöperatie”), zodat alle afdelingsleden der Nieuwe Prov. Fr. Ver. nu vallen onder de verzekerings- voorwaarden der „Coöperatie”, die ge vestigd is te Groningen. Deze Coöpera tie, werkende in de 3 Noordelijke pro vinciën, telt behalve de Nieuwe Prov. Fr. Ver. nog 13 leden, waaronder ook de grote ziekenfondsen in het Noorden, die bij de Coöperatie hebben onderge bracht hunne leden, die alleen voor zie kenhuisverpleging zijn verzekerd. Ook de buiten de oude Prov. Fr. Ver. staande afzonderlijke verenigingen Friesland Bootsma. Jan z.v. Rinke Kruis ei Ortillia v. d. Berg. Vrouwtje d.v. Cornells de Jong en Bregtje Gons Ytje d.v. Ytze Leeninga en Adrian; Catharina Postel. Johanna Alida d.v Anthonius Prins en Hermina Petro nella Sikkens. Ymkje d.v. Libbe Sy branda en Margje Koopmans. Gehuwd: Haije Volbeda 26 jr. ei Anna Adelina Roorda 32 jr. Anne Bos 31 jr. en Antje Endstra 23 jr Kerst Nauta 24 jr. en Hendrika v. d. Wal 23 jr. Overleden: Jacob Wester 60 jr echtg. van Ulbetje de Wreede. Jentji Blauw 77 jr. wedn. van Antje Kap- penburg. Er is in deze dagen weinig stof voor de overzichtschrijvers. En dat is niet zo’n wonder, we verkeren nu in een pe riode van afwachten hier in Europa, tenminste aan Westelijke zijde, De Wes telijke Europese landen, betrokken by de Parjjse accoorden, moeten deze eerst voor er nieuwe kunnen uitgaan. S Ingez. Mededeling.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9