Halflinie bracht de LS.C. voor hoede op gang NIEUWJAARSWENSEN I 1 tempo was Sneek’s felste wapen I I I 1 I iiiiBiiH AGENDA Dageraad I Nederland van alle kant Bioscoopnieuws IJ.V.C. I - Makkum I 4-1 Burgerlijke Stand Kalenders Balk - H.J.S.C. 2-2 rolt beter Plakt beter brandt beter In ons blad van 31 December a.s. bestaat gelegenheid om een Nieuwjaarswens te plaatsen tegen onderstaand s 27 W.Z.S. scoorde tweemaal in eigen doel peciaal tarief. Opgaven zien wij gaarne vóór December a.s. tegemoet. c Bondself tal tegen Austria Slecht spel van BI. Boys tegen M.S.C. Na rust werd Heeg door O.N.S. overspeeld i B Met veel h<j zelf danig op schot- Advertentie Lngez Mecedei ook van de schot Offsetdruk van Boekhoven, Utrecht. zeide (f 0.60, 2 regels) (f 1.25, 5 regels) g. n. van 18 t/m Over 2 kolommen volgens onderstaand voorbeeld, zijn de prijzen tweemaal die van 1 kolom Administratie Sneeker Nieuwsblad Grootzand 55 - Sneek - Tel. 3005 in het misser De electricien J. W. S. te Wate- rirfgen is vrijwel op Slag gedood, toen tijdens het nazien van een zogenaamde voorvergasser, die langs electrische weg wordt ontstoken, de verwarmingsketel ontplofte. en gelukkig Maandag 20 December. Amlcitia Thea ter Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Tar zan’s avonturen.” Snitser Frysk Underwits Rle. Firma DIJKSTRA, Sneek p. f. Wij ontvingen nog kalenders van: H. Pheifer, in Engelse en Franse Fordproducten. Het calendarium wordt gevormd door een weekblok. Nieuwsblad van het Noorden, Gronin gen. Een vierbladige kalender, op elk blad een kalender voor 3 maanden en een fraai uitgevoerde plaat, naar teke ningen van J. G. den Hengst, Hilversum, B. DE VRIES en Echtgenote Kruizebroederstraat (f 0.75, 3 regels) scoren, doordat van r.binnen van keeper De vier weken gedwongen rust bleken de Zebra's geen goed te hebben gedaan, maar toch speelden ze beter dan de thuisclub. De afwerking evenwel was zwak. Vooral voor de rust, en tot over maat van ramp gaf de verdediging haar eigen voorhoede een slecht voorbeeld door tweemaal in eigen doel te schieten. 't Begin van de strijd was voor W.Z. en eigenlek hebben de gasten gedurende de hele wedstrijd een licht overwicht gehad. Hoewel de aanvallen van de Kooi iets sneller waren, was het spel van W.Z. aantrekkelijker, maar 't tempo was iets te laag. In die eerste periode waren een zeer hard schot van de Jouster r.- half de Roo en een kopbal van Homme Bosma van W.Z. de enige vermeldens- waardige feiten, 't Eerste doelpunt van de Kooi ontstond uit een voorzet van de Kooi’s rechtsbuiten Zeldenthuis, waar bij Ap. v. d. Meer de bal hard in z’n eigen doel kopte, 10. Ook het tweede werd door W.Z. zelf gemaakt toen Ben nie Poiesz z'n keeper misleidde door bij een niet al te moeilijke situatie onver rust 04 toen Hartkamp door de Fr.- verdediging brak en de bal over de keeper lepelde. Hij ging echter net over de lat. Evenals voor de rust bleek er in de Friesland-aanvallen weinig gevaar te schuilen en het doelpunt dat Pander met een kopbal via de paal scoorde was meer een gelukje dan een goede afwerking van een aantaal. Het doelpunt had tot gevolg dat de blues zenuwachtiger be gonnen te spelen en er ook niet zo veel meer van terecht brachten. Een kwar tier voor het einde moest Mosselaar zich laten vervangen door Postma, Invloed op het spel had dit echter niet meer. Ook de naar voren gekomen l.back Pie ters kreeg geen kans zijn elftal naar een dragelijker resultaat te schieten. Donderdag 23 December. Kerstwijdings- avond in de Doopsgez. Kerk. Op voering Lekenspel. Aanv. 7.30 uur. Woensdag 22 December. Kerstwijdings- uitvoering in Geb. v. Chr. Belangen, door Muziekver. „Harmonie” en de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior”, 's Avonds 8 uur. Door de belangrijke wedstrijd tegen Friesland te winnen, heeft L.S.C. zich verder uit de buurt van de laatste plaats gewerkt. Onze stadgenoten misten Hof- stra, wiens r.backplaats thans door Steenbeek werd ingenomen, terwijl Mos selaar ook weer eens van de partij was. Hij bezette de l.backplaats. In het doel stond Bouma, de middenlinie werd ge vormd door G. Haga, D. Brouwer en P. v. Meekeren, terwijl de voorhoede thans speelde in de opstelling: Djjkstra, v. d. Horst, J. Hartkamp Sr., Tj. v. d. Laan en A. Schuurmans. Moandei 20 Desimber. ForbanAlg. Fr. Jouns 8 üre by Hanenburg. Sprek- ker Rinke Tolman üt Soest. Voor de afd. Sneek van de Dageraad sprak Zondag in zaal Piso dr. O. Noor denbos van Amsterdam over: „De con- sekwentie "‘van het vrije denken”. Spr. om- van het vrije denken als WYMBRITSERADEEL, 18 December 1954. Geboren: Charlotte Louise Anna, d.v. Broer Vooistra en Anna de Jong te Leeuwarden (geboren te IJsbrechtum). Jan, z.v. Bauke Bos en Antje Sfjtsma te Goënga. Riemke, d.v. Jan Johannes Del- num en Romkjen Bakker te Gaastmeer. Evert Rudolf, z.v. Wiebe van der Pol en Anschje Gerrltsma te Woudsend. Getrouwd: Anthoon Boerama 24 jr. te Joure en Sipkje Gatske Steenbeek 21 jr. te Woudsend. Johannes Cnossen 61 jr. te Heeg en Dirkje Bleeker 53 jr. te Heeg. Hendrik Grunstra 27 jr. te Gauw en Jeltje Dotinga 28 jr. te 1-dzega. Overleden; Gene. IJLST. Bij het begin van deze laatste wedstrijd in dit jaar leek het er niet veel op dat de thuisclub zou winnen. De bezoekers bleken sterker te zijn, of schoon ze het niet in een doelpunt kon den uitdrukken. Na ongeveer 20 minu ten spelen kwam ook IJ.V.C. op toeren en P. Kroeze bezorgde IJ.V.C. de lei ding. Hierna kwamen beide doelen beur telings in gevaar, doch succes werd niet geboekt, totdat P. Kroeze een corner moest nemen. De bal kwam via het hoofd van een der Makkumer backs in het doel, 20 voor IJ.V.C. Na de thee kwam Makkum iets meer opzetten, doch de nieuwe IJ.V.C.-keeper M. de Jong liet zich niet meer verschalken en na een kwartiertje was het succes weer voor de thuisclub. Met een machtige rush scoorde G. de Vries het derde doelpunt. Direct daarop werd, dank zij eer goede voorzet van Kroeze en een hard schot van J. Woudstra het vierde doelpunt gemaakt. De bezoekers zetten nu alles op alles. Aanvankelijk baatte dat niet, doch even voor het einde gelukte het Makkum uit een corner de eer te redden. K. JANSEN D. JANSEN—Kerkstra wensen U een zalig nieuw jaar. Bakkerij. (f 1.00, 4 regels) I Remember Mama. (Ik herinner me moeder). Op 30 Dec. a.s. komt in het Amicitia Theater het beroemde toneelstuk van Jan de Hartog „Het Hemelbed”. Hierin worden de hoofdrollen vertolkt door Frits van Dongen en Lily Bouwmeester. De Directie van het Amicitia Theater kwam op de gedachte vóór deze voor stelling nog een film te draaien, waar in de bekende acteur Frits van Dongen, die in Amerika de filmnaam Philip Dorn heeft aangenomen, eveneens een hoofd rol speelt. Deze van Scheveningen af komstige zoon van een schoenmaker heeft wel furore gemaakt. Eerst in de Nederlandse film „De Jantjes” en daar na ging hij naar Duitsland waar hij o.m. de hoofdrol vervulde in „De Tijger van Eschnapur" en „De triumph ener grote liefde”. In Amerika vervaardigde hij tal van films, o.a. „Sealed Cargo”, „I’ve always loved you”, „Passage to Mar seille”, „Escape in the Desert” en „I remember Mama...”. In de jaren 1951 1953 trad hij in Duitsland wederom in twee films op, o.a. in de bekende circus film „Salto des doods”. In „I remember Mama” vertolkt hij een diep menselijke rol naast de bekende filmster Irene Dunne. Woensdag a.s. draait in het Amicitia theater onder auspiciën van het Nut wel een zeer bijzondere film, buitengewoon toepasselijk in deze Kerstweek. Het is „Scrooge en Marley”, een verfilming van het beroemde gelijknamige verhaal van de meester-verteller Charles Dic kens, die in „Scrooge en Marley” wel z(jn grootste vorm heeft bereikt. Wie het verhaal kent van de hebzuchtige Scrooge, die wordt bezocht door de schim van zijn overleden compagnon en na heel wat wederwaardigheden een geheel ander mens wordt, moet deze film gaan zien. Hij zal verrast zijn door de zuivere sfeer, die in deze film getroffen is, en die de bekende figuren levend voor hem maakt. Wie het verhaal nimmer gelezen heeft, moet in elk geval niet verzuimen op deze manier kennis te maken met ou ster felijk geworden figuren in de wereld literatuur. Woensdag 22 December. Weihnachts- Oratorium in de Broerekerk te Bolsward, door Oratorlumver. „Bols- ward”, Sneker Cantate Koor en L.O.F. Leeuwarden, 's Avonds 8 uu». It earste alvetal fan H.J.S.C., dat troch de minne gesteldheit fan it terrein gjin thüswedstriden spylje kin, hat Sneontomiddel op bisite west by de He der fan 'e le klasse A. Mei de wyn yn 'e rêch gyng H.J.S.C. fuort ta de oan- fal oer, mar der wie al in heal üre spile doe’t Joh. Cnossen mei in moaije goal der 01 fan makke. Mei dizze stan gyng de rêst yn. Nei de rêst hie de thüsklub it wynfoardiel en wie doe ek sterker. It waerd al gau 11, mar 5 minuten letter makke Jac. Wittermans üt in foarset fan M. de Boer de 2e goal. Doe’t in goal fan Balk fanwege büten- spul öfkard waerd, waerd de forstan- haiding der net better op. De efterhoede fan H.J.S.C. krige bergen wurk to for- setten. De thüsklub makke noch ris in goal dy't ófkard waerd, mar 10 minuten foar it ein wist hja de stan op 22 to bringen. Mei dizze slfers kaem de ein- ütslach. Balk tekene nei öfrin fan de wedstriid, dy’t ünder lieding fan G. Huitema stie, protest oan tsjin de üt- Blach, mar de tiid hjirfoar wie al for- strutsen. De gastheren, die eerst met de wind in de rug speelden, openden direct het offensief, zodat de L.S.C.-verdediging dadelijk alle zeilen moest bijzetten. De eerste 20 minuten waren onbetwist voor Friesland, maar hun voorhoede, waarin Stoffels ditmaal l.binnen speelde, kreeg niet veel kansen tegen Brouwer c.s. Keeper Bouma had het dan ook niet moeilyk. Aanvankelijk kon de voorhoe de van de blues niet goed op gang ko men, doch toen de halfs Haga en Van Meekeren het middenveld meer en meer in bezit namen en hun voorhoede van goede passes voorzagen, begonnen Hart kamp c.s. al gauw gevaarlijk te worden. Toch duurde het tot 15 min. voor de rust voordat L.S.C. de leiding kon ne men. Een voorzet van l.buiten Dijkstra werd door Hartkamp ineens ingescho ten, 01. Enkele minuten later werd het 02 toen v. d. Laan op een 'goede pass van Hartkamp doorliep en uit moei lijke positie fraai inschoot en vijf minu ten voor de rust bracht hij de stand zelfs op 03 door een trekbal van Hart kamp onhoudbaar in te knallen. In deze periode speelde L.S.C. zeer goed en de verwachting was dat Friesland een zware nederlaag tegemoet ging. Maar deze verwachting ging niet in vervul ling. De gastheren zetten in de tweede helft alles op alles teneinde hun achter stand in te lopen, terwijl L.S.C. het ac cent iets meer op de verdediging legde. Bijna echter werd het 10 min. na de Petronella Johanna, d.v. Petrus van der Avoird en Roelof en Taltje Pieter Augustin en Willempje Hermina Hebs ter. Agnita Catharina Anna, d.v. Taede Jaasma en Wietske Broersma. Francis- cus Augustinus Bernardus, z.v. Hesefius Augustinus Diekstra en Petronella Ag nes Poiesz. Minke Boukje, d.v. Wijtze Zijlstra en Berendje Jacoba Oostra. Ina Marianne, d.v. Douwe Kuperus en Ba- rendtje Brandsma. Ondertrouwd: Bernardus Johannes Poiesz 24 jr. en Elisabeth Monica Wlt- teveen 23 jr. Johan Ouwehand 22 jr. en Hillegonda Marie Louise Brandt 23 jr. Egbert Jorritsma 26 jr. en Neeltje Wil- lemina Schmal 27 jr. Oeds Fokke v, d. Woude 25 jr. en Suzanna Catharina van der Zee 22 jr. Getrouwd: Johannes Hermanns Meijer 31 jr. en Antje Greijdanus 21 jr. Geert Noorderwerf 26 jr. en Jeltje Brander 21 jr. Hotze van Brug 25 jr. en Hiltje Grietje Schurer 21 jr. Feike Jan Tien- stra 20 jr. en Fokeltje Loen 19 jr. Wil lem Petrus Faber 28 jr. en Aaltje Brem 27 jr. Overleden: Bauke de Vries 74 jr., echtg. van Grietje Brouwer, van Sondel. Afke de Boer 63 jr., echtg. van Aale Osihga, van Dronrijp. Loltje Zandberg 83 jr., echtg. van Hepke Gjeltema. Hin- ke Terpstra 88 jr., wed. van Sijmen Baarda. wacht op hem terug te spelen. Na de thee kwam de thuisclub al vrij spoedig in moeilijkheden. Het midden- veld werd door de gasten opgeëist en I toen Bosma na een goede combinatie met Gerard Altenburg de bal vrij kreeg i was er voor keeper Buwalda geen hou den aan, 21. Toch vroegen de uitval len van de Kooi ook steeds de volle aan dacht van de verdedigend weer sterk spelende W.Z.-stopper Bennie Poeisz. Naarmate de tijd verstreek bepaalde de Kooi zich meer en meer tot de verdedi ging, waarbij de bal herhaaldelijk over de zijlijn of out werd getrapt. Aantrek kelijker werd 't spel hierdoor niet, maai toch kwam ook ditmaal Bosma nog een maal tot een voor W.Z. hartverwarmen de prestatie. Met een snelle dribbel bracht hij een goed aangegeven bal vlak bij ’t vijandelilk doel en passeerde hij Buwalda van dichtbij met een laag schot in de uiterste hoek, 2—2. Een goed ge nomen corner leverde nog een gevaar lijk moment op voor 't W.Z.-doel, maar de snel ingezette W.Z.-tegenaanval vond door 't eindsignaal van de arbiter een ontijdig einde. Het Bondselftal, dat Woensdag 22 December om half drie in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Austria speelt, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna); achter: Wiersma (Venlo), en Van voor: De Meppeler withemden slaagden er in Black Boys een 20 nederlaag toe te brengen. En verdiend, want wat de zwartjes deze middag aan spel vertoon den was droevig. Er zat totaal geen verband in. Bovendien werd alles bin nendoor geapeeld, en daar wist de stevig spelende M.S.C.-achterhoede met stop per ter Bruggen aan het hoofd, wel raad mee. Het was maar goed dat doel man de Boer in zjjn Zondagse vorm stak, anders had het wel eens een zwaardere nederlaag kunnen worden. Hij hield na de rust zelfs een strafschop. M.S.C. zette direct een spelletje op met lange trappen over de vleugels en Black Boys moest alle zeilen bijzetten om vooral de rappe rechtsbuiten Kuurman in bedwang te houden. Een paar maal moest zelfs de paal de Boys te hulp ko men en ook hield doelman de Boer er een paar harde schoten op meesterlijke wijze uit. De Groot kreeg ook een goede kans maar zijn voorzet ging voorlangs omdat zijn medespelers niet aanwezig waren om de bal het laatste tikje te geven. M.S.C. kwam aan de leiding toen de Boys bleven staan voor vermeend buitenspel. R.bulten Kuurman stond echter niet buitenspel. Wel toen hjj de bal aan de daar voor vrij voor de doel man staande mldvoor Meppelink gaf, die hem toen zonder moeite in het net plaatste, 01. Maar deze voorsprong hadden ze ook meer dan verdiend. Na de rust waren de Boys meestal in de meerderheid, maar het gevaar kwam evenwel aan de andere kant, o.a. toen Tinga hands maakte. De Boer hield de hard in de uiterste hoek geschoten bal er echter formidabel uit. v. d. Laan kreeg nog een kans op de gelijkmaker, maar hij kopte rakelings over. Jammer voor doelman de Boer dat hij laatst van de strijd nog een maakte, door uit een voorzet van r.- buiten Kuurman de bal tussen zijn benen door te laten gaan. Het leek er ook wel op, dat hij wat te zwaar werd aange vallen en zodoende de bal miste. Maar met deze 20 kan BI. Boys alle illusies wel laten varen. Voor M.S.C. een ver diende overwinning. Zij hebben er tot de laatste minuten voor gevochten en dat kon men van de Boys nu niet bepaald zeggen. Donderdag 23 December. Amicitia Thea ter Sneek. Ter gelegenheid van de komst van Frits van Dongen naar Sneek op 30 December, de film: „Ik herinner me moeder”. W. FABER G. FABER—de Vries wensen familie, vrienden en bekenden een gezegend 1955. Transportbedrijf. (f 1.50, 6 regels) Men kan nieuwjaarswensen opgeven aan ons kantoor, aan onze vertegenwoordiger de heer J. Postma en in de dorpen aan onze agenten. en platteland een Wij wensen onze clientèle van stad gezegend nieuwjaar. Firma VOLKERS, Landbouwwerktuigen, Haarden, enz. (f 1.50, 3 regels over 2 kolom). Het felste wapen waarmee Sneek het Groninger Helpman gisteren aan de Lemmerweg bestreed, bleek het hoge tempo te zijn dat de gasten werd opge drongen. Z(j konden dat ónmogelijk bij houden en daar de voorhoede van de withemden bovendien weer een zeer productieve bui had, moesten ze met een smadelijke nederlaag naar de Martini stad terugkeren. Het werd nl. 100, zodat ze niet eens de kans kregen de voetbaleer te redden. En was hun doel man Ringen niet zo goed geweest, dan zou de uitslag stellig nog ongunstiger *l)n geweest. Hij drukte nl. tal van aanvallen de kop in en keerde zelfs een strafschop, waarbfj Kootje de bal precies in z.(jn handen schoot. Roosenburg toonde zich weer een uitstekende aanvalsleider. Met veel overleg dirigeerde hij de ballen zowel naar links ais naar rechts en ook was Helpman, dat enigszins mat speelde, noest vaak het middenveld prijs geven, waardoor de Snekers veelal vrij spel kregen om de ene aanval na de andere Mesman (Amsterdam) en (Donar); midden: Klaassens Van der Hoek (Feyenoord) Schijndel (S.V.V.), aanvoerder; Dillen (P.S.V.), Timmermans (A.D.O.), Roosenburg (Sneek), Lenstra (Heeren- veen) en De Harder (Den Haag/Rotter- dam). Als reserves treden alle spelers op, die de centrale training te Amsterdam bezoeken. Dinsdag 21 December. Inst. v. Arb. Ontw. Sneek. Op deze datum gaat de lezing over „China” door Drs. Hogeboom niet door, doch is vast gesteld op Dinsdag 4 Januari 1955. 's Avonds 8 uur „Plter Jelles Hüs”. SNEEK, van 12 t/m 18 December. Geboorten: Bernardus Albertus, z.v. Nicolaas Veltman en Anskje Rienstra, van Bolsward. Sijbe, z.v. Anne Kamstra en Tjitske Dijkstra. Marfjke Geisje, d.v. Marten de Vries en Hotske Reitsma. Willemina, d.v. Johannes Weerts en IJtje Kooiman. Petronella Gecrtrulda, d.v. Jelle de Boer en Shijla Edel. Auke Johannes, z.v. Johannes Hannema en Pietje Burggraaff, van Hichtum. Fettje Regina, d.v. Jan Osinga en Hiltje Tin ga. Cornelia Martinus Bertha Kufjten, van Bolsward. Jurjen, z.v. -Herman Moed Postma. Sonja Elisabeth, d.v. schreef het begrip een methode van denken waarbij het niet gaat om de denkinhoud, maar om het den ken alszodanig, een denken dat zich niet gebonden acht aan autoriteit of dogma, alles kan tot object van het denkonder zoek worden gemaakt en ze heeft slechts eerbied voor de waarheid als idee, voor het zoeken en streven naar waarheid, die niet statisch is maar dynamisch. Hieruit spreekt een sterk element van eerbied voor de men selijke vermogens en het vrije denken is dus een bestanddeel van de Humanistische idee die al sedert de oude Grieken in de wereld werkt en welke eigenlijk een verlegging naar de menselijke waarden betekent. Waar het vrije denken de waarheid als iets vloeiends beschouwt is het de vijand van alle-ismen, alleen dus gekenmerkt door zijn dynamiek; waarheden en waarden van een bepaald moment mogen nooit geabsolu-' teerd worden. Het vrije denken is dus een open, scheppend, denken en allesbehalve, zoals zijn tegenstanders wel beweren, fanta sieloos, want het is redelijk denken. Dat is niet het verstandelijk denken dat zekere dimensies mist, het redelijk denken heeft een impuls nodig die eigenlijk boven d« menselijke grenzen uitgaat. Zoals een be kend theoretisch physicus spr. eens zeide, kan men op zijn gebied eigenlijk geen ver dere stap doen door verstandelijk denken alleen, rruar is er fantasie bij nodig, men moet als ’t ware telkens boven zich zelf uitstijgen en zich bezighouden met dingen, welke men niet begrijpt. Het vrije denken is dus een rusteloos dynamisch denken, geenzins fantasieloos en ook niet dor, want er is niets menselijks aan vreemd, het kent de kleinheid van de mens tegenover het on metelijke dat hem omringt en tegenover het ongekende, het kent dus ook zekere dee moed. Alleen benadert het vrije denken de belevenissen intellectueel, rationaliseert ze niet, maakt ze dus niet pasklaar voor een bepaalde levensovertuiging, het grijpt niet naar noodoplossingen, is niet agressief om dat het geen heilige huisjes kent, maar wel strijdbaar omdat het moet afwijzen wat z.i. ondeugdelijk is, dit op grond van de men selijke waardigheid moet bestrtijden en de tegenstanders van het onhoudbare ook wil overtuigen. In het tweede deel van zijn rede betoogde spr. dat waar bepaalde machtsformaties op geloofsovertuigingen steunen, dit het zelfstandig worden van de menselijke geest remt, in welk verband spr. zowel het mandement aanroerde als de communistische dogmatiek in de Sovjet unie. Het vrije denken Is een poging tot het mondig maken van de mens, of zoals Kant de mens moet de moed hebben ge bruik te maken van zijn eigen verstand. Wij zouden onrecht doen aan allerlei instellin gen als wij niet erkenden dat dogmas en de door haar gestelde absolute waarheden op bepaalde momenten betekenis gehad heb ben en noodzakeliik waren, omdat ze zich zonder deze misschien niet hadden kunnen handhaven. Maar zoals elke waarheid be trekkelijk is is ook elke noodzaak betrek kelijk al kunnen we tegenover onze kinde ren bepaalde dingen ook wel eens als abso luut moeten voorstellen om ze een tijdelijk rustpunt te bieden, maar meer dan tijdelijk mag het toch niet zijn omdat kinderen toch altijd zo moeten worden opgevoed dat ze hun eigen waarheden kunnen opbouwen. Bij het vrije denken behoort in de eerste plaats zelfopvoeding. Het is duidelijk dat zij die deze opvoeding tot zelfstandigheid ter hand nemen, zoeken naar aansluiting bij elkaar. De consekwentie van het vrije den ken is dus ook dat de vrijdenkende huma nisten zich verenigen als middel om het vrije denken te bevorderen. Maar men dient er voor te waken dat dan te zwaar het accent op de organisatie valt. Spr. meent dat het ook daarom van belang is dat de Dageraad gehandhaafd blijft naast het Humanistisch Verbond, als een groep strijdbare vrijdenkers, die zich kritisch stelt tegenover elke inhoud welke men aan het H. V. zou willen geven als een soort com pensatie voor het verlies van de kerk. Het is nu eenmaal voor de mens niet weggelegd een antwoord op de laatste vraag te geven. Lessing zeide eens: Geef mij niet de waar heid, doch het zoeken naar de waarheid, en Allard Pierson: „men moet de moed hebben met open vragen door het leven te gaan”. De vrijdenkende mens zal er steeds bedacht op moeten zijn het leven vloeiend te hou den. Br werden geen vragen gesteld, zodat de vergadering werd gesloten met een woord van dank van de voorzitter tot de. Noordenbos. Woensdag 22 December. Amicitia Thea ter Sneek. ’s Avonds 8 uur (ouder auspiciën van het Nut) de films „Scrooge en Marley”. K. BOERSMA en Echtgenote wensen familie, vrienden begunstigers een nieuwjaar. wel Helpman tot het bittere einde door- wwm wv een te- overi waarbij de gasten aanvankelijk I genpunt te komen. In de 22e minuut slechts ten koste van enige hoekschop- had Roosenburg met een zacht rollertje pen doelpunten konden voorkomen. J" snelle uitval van hun eigen voorhoede werd met een strak schot besloten, maar de bal ging naast. In de 13e mi nuut transporteerde Roosenburg het leer naar de rechtervleugel waar Jan Hofstra vrij stond en een ver schot los te dat over doelman Ringen heen in het net verdween, 10. 6 minuten later volgde r.back Dijkstra dit voorbeeld en was het 20 en weer drie minuten la ter bracht Stuut de bal fraai op, die daarop door Roosenburg werd ingescho ten, 30. Sneek begon zich toen nog meer te roeren en kreeg wegens hands een strafschop te nemen. Linksbuiten Kootje een matador in het nemen van penalties schoot de bal echter regel recht op doelman Ringen aan, zodat het vierde doelpunt nog even op zich liet wachten. Even, want toen in de 25e minuut mldvoor Bouma het op zijn heu pen kreeg en zowel de halfs als de backs de hakken liet zien gaf hfj ook de kee per geen schijn van kans, 40. Het duurde toen nog 10 minuten voorlat Roosenburg met een fraaie kopbal uit een voorzèt van Bosma de stand op 50 - kon brengen. Drie minuten voor dat ’t rustsignaal klonk dribbelde Witteveen met de bal door de Helpman-defensie en was het halve dozijn vol, met welke stand van doel werd gewisseld. De tweede helft was nog maar net aangevangen toen Roosenburg al weer een kogel op de Helpman-veste afvuur de. De bal ketste tegen de doelpaal, Op het zeer zwaar te bespelen veld aan de Noorderhoek hebben Zaterdagmiddag de rivalen O.N.S. en Heeg een spannend duel te zien gegeven, dat tenslotte in een 42 overwinning voor de Oranjemannen is ge ëindigd. Wel hadden de gasten met rust de lei ding, maar nadat ze deze op enigszins on fortuinlijke wijze verspeeld hadden, kwam O.N.S. zo overrompelend opzetten, dat ze niet aan de nederlaag konden ontkomen. De gasten, die voor de rust van de recht over het veld staande wind profiteerden, kwamen direct gevaarlijk opzetten. De ver dediging van O.N.S. kreeg het daardoor even zwaar te verduren, maar greep steeds op tijd in. Zo nu en dan kwamen onze stadgenoten zelf ook in de aanval, waartegen de Heger defensie zich aanvankelijk met succes ver weerde, maar na ruim een kwartier kwam toch het eerste succes, toen uit een afge meten voorzet van rechtsbuiten Blok r.bin nen v. d. Berg met een fraaie kopbal doel man Douma het nakijken gaf 10. Dit doelpunt inspireerde O.N.S. tot groter acti viteit, maar de rood-witte gasten zwoegden eveneens onvermoeid door. Ze schoten ech ter niet al te zuiver, zodat het nog onge veer tien minuten duurde voor het hun gelukte de gelijkmaker te uit een niet al te hard schot Jorritsma de bal buiten bereik Bosma in het net rolde 11. Heeg kwam hierna fanatiek opzetten, zo dat het spel voor ’t grootste deel naar de O.N.S. helft verplaatst werd, wat er na ruim een half uur spelen toe leidde dat de bezoekers na een snelle aanval door een treffer van midvoor Lemstra de leiding ver overden (12) met welke stand gedraaid werd. De eerste tien minuten van de tweede helft, waarin de gasten tegen de wind moes ten optornen, verstreken met een spel dat het aankijken nauwelijks waard was. O.N.S. had haar opstelling iets gewijzigd. De l.bui- tenplaats was ingenomen door van der Berg, terwijl van Delden nu op de midvoor- plaats opereerde. Geleidelijk aan kwamen ze er ook beter in en toen r.buiten Blok een kalme roller op Douma afzond, waarbij deze onfortuinlijk over de bal heen dook, was het opnieuw gelijk (22). Maar daarmee was het hek dam. De O.N.S. aanvallen volgden elkaar zo snel op, dat verder succes niet uit kón blijven. En daarvoor zorgde eerst van der Berg met een kopbal uit een voorzet van Blok (32) en daarna nog eens midvoor van Delden die Douma met een ver s verraste, dat via de binnenkant van de rechter paal doel trof (42). De Oranje- mugcn van u. ucu ucug.-,,, mannen werden daardoor twee kostbare uit Oran, Roquebrune, Rabat en Ajaccio, punten rijker, waardoor ze de tweede plaats - - - op de ranglijst bereikten en mede-gegadig- den blijven voor de kampioenstitel. doch met zoveel kracht dat linksback Martijn, die de bal tegen het hoofd kreeg, even „groggy” ging. Sneek bleef - fel aanvallen en toen keeper Ringen een op te bouwen. Het gehele Sneek-elftal kogel van de internationaal slechts half het zich trouwens van zfjn goede kant keerde en de bal liet vallen, werkte zien, De sprekende 10—0 overwinning Bouma hem in ’t net, 7—0. Roosenburg, is daar het sprekende bewijs van. die deze middag ouderwets op dreef Onder de kalme, rustige leiding van was, kanjerde na 20 minuten ook num- arbiter H. J. Buwalda van Leeuwarden mer acht in de Groninger touwen. Hoe- bracht de Helpman-midvoor de bal aan vd dt Ld LKdi= t rollen, maar Sneek nam het offensief zwoegde wist het toch niet tot slechts ten koste van enige hoekschop-1 j” Een I wederom succes, 90 en zeven minuten voor t(jd bereikte hij uit een pass van Stuut de dubbele cijfers, 100. Een magnifiek doelpunt dat In de vlucht werd ingeschoten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2