LIEFDE I VAN HIER EN DAAR nl PORSELEIN 45 mille voor onderhoud in de Sneeker Jachthaven Filmavond emigranten voor TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD” A.N.G.B. familie-avond Jongen stal vrachtauto SNEEK: WIJDE BURGSTRAAT 13 Openbare vergadering P. v. d. A. te Ijlst Wild West op Sociale Zaken In 365 dagen 365 eieren Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond Half millioen schade IS VAN Kerstviering in het Paleis voor de radio Voetbalprogramma voor Zondag GRÉ DE BOER Overhemd o/ sokken het zijn de détails, die de doorslag geven als U goed gekleed wilt gaan. voor iets goeds Heren- en Jongenskleding „SNEEKER Elf doden bij botsing Bolsward schakelde over op aardgas Voor de Vluchtelingen Kleine huurverhoging was noodzakelijk Tien onderwijzeressen omgekomen i DINSDAG 21 DECEMBER 1954 Ingez. Mededeling. dvertentle er Feuilleton HOOFDSTUK 4. By de meisjes is het gezellig. Ingez. Mededeling. Wordt vervolgd. Advertentie DOOR Verkrijgbaar in alle goede Herenkledingzaken Een Aaltense kip heeft de ongekende prestatie geleverd om in 365 dagen ook 365 eieren te leggen. Dat is volgens des kundigen wel het meeste wat een kip kan presteren. (Vrije Volk). die de de wat over een de 5. Oxftrö De uitgebreide collecties in onze speciale afdeling Herenmode maken U de keuze gemakkeltjk. De schade, die de brand heeft aange» richt in de banket-, chocolade-, biscuit- en suikerwerkfabriek De Valk aan ds Eerste Van Leden Gaelestraat te Vlaar- dingen, wordt geraamd op bijna een half millioen guden. De gehele fabriek met de kostbare machines en veel ma teriaal, waaronder grote voorraden em ballage, is tot de grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Volgens traditie zal ook dit jaar het Nederlandse volk via de radio kunnen meeleven met de Kerstviering van het koninklijk gezin, samen met het perso neel en de kinderen van de koninklijke paleizen. Dit jaar zal de bijeenkomst in het paleis Soestdijk worden gehouden op Woensdagmiddag 22 December. De uit zending zal over beide zenders geschie den van drie uur tot half vijf, waarbij Herman Felderhof als reporter zal op treden, meldt het Alg. Dagblad. Het programma zal evenals andere ja- ren o.a. worden gevormd door het lezen van het Evangelie door de Koningin, een toespraak door Prins Bernhard en het zingen van Kerstliederen, terwijl dit jaar voorts een Kerstspel zal worden op gevoerd door de kinderen, zowel enkele prinsessen als kinderen van het perso neel. Met een dolle sprong belandde de 27- jarige metselaar Harman P. te Sneek in het afgesloten lokaal van de Dienst voor Sociale Zaken. Men had hem ver wacht en uit voorzorg de deuren geslo ten, maar de man wist zich te behelpen en sprong door het loket het bureau bin nen, waar zich de sociale verzorgster mej. Zwart bevond. P. verdacht mej. Z. ervan dat zij de hand er in had, dat de vrouw, met wie hij leefde en die steun genoot, geen uitkering meer kreeg, om dat geconstateerd was, dat zij met een man samenleefde. Mej. Zwart moest een slag in het gelaat incasseren en toen de jonge ambtenaar A. Schurer een stoel gveep om te hulp te snellen, stak ver dachte hem met een dolkmes in de rug. Voor dit feit had de rechtbank P. ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. In appèl deden zich geen nieuwe gezichtspunten voor. De Procu- reur-Generaal vorderde dan ook beves tiging van het vonnis. (Fr. Dagbl.) Bedrijvig liep Jannie heen en weer in de ruime zitkamer, die ze met haar vriending deelde. Eens kijken... ja, die kussens moesten eigenlijk allemaal maar op de divan. Mannen hielden niet erg van een kussen op de stoel. Nu ja, stoel ...de vier crapeaudjes waren maar wat behaaglijk. Eigenlijk stond ze in dubio, waar ze zouden gaan zitten: bij de haard of bij het raam. Daar had je na tuurlijk een mooi uitzicht over de Am- stelveenseweg, vooral op Zondagmiddag met al die auto’s en straks, als het sta dion weer uitgingMaar het was vrij koud en bij de haard, die zo heerlijk brandde, zou het ook wel lekker zijn. „Zeg, Ria, waar zullen we hem plan ten? Bij het raam of bij de haard?” De aangesprokene, die als gewoonlijk languit op de divan lag te lezen en te grepen de handen een stukje IJslands mos. Werkt dat ook op uw verbeelding? Dat licht gekleurde mos dat het publiek ,,rendier”mos noemt en dat uit Finland of Noorwegen komt? Finland, je zou zeggen het land van de Kerstman. Op het IJslands mos werden paddestoeltjes bevestigd en het gevalletje werd voor de tak blauwspar gepoot. Dat was nu het hart van het nestje. En naar dat hart toe werden nu de kleine takjes hulst in het nestje gestoken, zo maar tussen de takken van de wanden door en het stond los en levendig en 't geheel werd een beeldig Kerstmandje. Waar, zo gebaarden de kunstzinnige handen die het maakten, nog een hoge dunne witte Zweedse kaars uit moest oprijzen. Maar die kaarsen waren nog niet uit gepakt Wat wilt U een paar dagen voor Kerstmis dén is het pas hoog sei zoen in de werkplaats achter de bloe menwinkel. Dan pas komen ook de rode tulpjes, de kerststerren en kerstrozen. Dan werkt men met de grijze bolletjes van de eucalyptus, de vruchten van de dadels en de rode en gele Spaanse pepers. De échte, niet de takken met die geverfde watten propjes, die wij, onnozele halzen, wel in onze kamers heb ben gehad. De bloemisten grijpen gelukkig tegen woordig naar de natuur. Ze kennen de schoonheid van een knoestige gebogen Elf mensen kwamen om het leven toen vlak bij de Algerijnse stad Constan tine een bus op de rails in botsing kwam met een militaire trein. Alle do den vielen in de bus, die door de locomo tief van de trein werd verpletterd en daarna in brand vloog. Sinds Donderdag is Bolsward, dat meer dan 90 jaar gewoon gas heeft ge bruikt, op het aardgasnet aangesloten. Woensdag was de vlag nog halfstok op de oude gasfabriek gehesen, maar Don derdag was de grote dag voor Bolsward aangebroken en in één dag zag men kans over te schakelen op het nieuwe aardgas, dat een druk heeft van 300 mm waterkolom. De ingebruikstelling van het aardgas geschiedde op originele wij ze door de minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zjjlstra. Met een spe ciaal daarvoor aan hem aangeboden aansteker heeft hij de aardgasvlam voor het stadhuis ontstoken. Even tevoren had hij in het stadhuis een rede gehou den, waarin hij zijn vreugde had uitge sproken over het feit, dat de proble men, welke zich met betrekking tot het aardgas hebben voorgedaan thans opge lost zijn. Binnenkort zal Friesland prao tisch geheel op het aardgas z(jn over geschakeld. Het grote voordeel voor Bolsward is in de eerste plaats, dat de gasprijs daar met 1 cent kon worden verlaagd. IJLST. In het Gebouw hield de afd. IJlst van de P. v. d. A. Donderdagavond een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer ten Cate, redac teur van de Friese Koerier te Heeren- veen met het onderwerp: P. v. d. A. Reformatie en het Mandement. Een vraag werd nog gesteld over de samen werking met de K.V.P., welke door de spreker werd beantwoord. helemaal alleen, „Ik hoop, dat het De dagopbrengst van Vrijdag in de actie voor de vluchtelingen is de grootste, die het Comité Vluchtelingenhulp 1954 tot ne toe heeft gehad. Er kwam een bedrag bin nen van 147.000 gulden. Daardoor is de totale opbrengst gestegen tot 2.447.000 gul den. Ie klas A: LONGAExcelsior, Den Haag/R’damVeendam, Stormvogels Amsterdam, Zwolse BoysEmma, Leeu wardenGo Ahead, NACMVV, DOS RODA. Ie klas B: Fortuna '54Sparta, Rig- tersbleekElinkwyk, BrabantiaDWS, HeraclesHeerenveen, Wageningen EDO, Willem II—ADO, SVV—Sittardia. Ie klas C: RapidAlkmaar, Vitesse Hermes DVS, HaarlemPSV, Feyenoord —Ensch. Boys, GVAV—NOAD, Blauw Wit—NEC, EBOH—Limburgia. Ie klas D: RBC—HVC, DFC—VW, AGOVVDe Volewjjckers, XerxesBe Quick, BW—VSV, Ajax—De Graaf schap, EnschedeEindhoven. 2e klas A: FVCHelpman, Nicator GRC, LSCFrisia, FrieslandHaren. 3e klas A: Black BoysOlyphia, WZS Harlingen, MSCDe Kooi. Res. Ie klas: Sneek 2Be Quick 2, Achilles 2Oosterparkers 2, Zw.west- einde 2—GVAV 2. Res. 2e klas A: Sneek 3Nicator 2, FVC 2Harlingen 2, Black Boys 2 Frisia 2, Rood Geel 2Alcides 2, Leeu warden 3MSC 2. een heel andere uitdrukking in je ogen”. „Is 't werkelijk?” vroeg Jannie ver baasd. Meteen liep ze naar een spiegel en controleerde zichzelf. „Gek, mijn baas zei ook al zoiets. Van de week, op een morgen keek hij me lachend aan en zei: „Als ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat Jannie verliefd is”. Ik proestte het uit, maar ik geloof toch, dat ik gebloosd heb.” „Meid, je moet je wat meer beheer sen. Mannen vinden er niets aan, als een meisje haar gevoelens op de een of an dere manier uit.” Jannie lachte spottend. „Ik zou haast denken, dat je uit ondervinding spreekt”. Ria haalde haar schouders op en ver diepte zich weer in haar boek. „O nee, de man, die mij uit mijn evenwicht zal brengen, moet waarschijnlijk nog gebo ren worden.” „Zeg, vind je het geen vervelend idee, later met een veel jongere man te trou wen?” „He? Wat?” Ria begreep haar niet dadelijk, maar meteen drong het toch tot haar door. „Onzin, Jannie, ik denk niet, dat ik ooit zal trouwen. Daar heb ik op het ogenblik een te gemakkelijk leventje voor. Ik zie dagelijks mannen genoeg aan het loket. Maar er is tot nu toe nog geen geweest, die ook maar op de geringste manier mijn hart kon doen ontvlammen.” Jannie ging op de punt van een cra- peaud zitten en keek haar vriendin on derzoekend aan. „Zeg, je hebt vroeger toch geen nare dingen beleefd op het terrein van de liefde?” Ria schuddend ontkennend haar hoofd, zonder van haar boek op te kijken. „Nee, meid, dat was er voor mij niet bij. In het weeshuis had ik de bijnaam van de „ongenaakbare”. Ik had heel wat aan gewaaide broers, die smoor op me wa ren. Maar ik had nooit enige belangstel ling voor hen.” „Hoe ben je eigenlijk aan dat baantje bij de Spoorwegen gekomen?” „O, een beetje protectie. Een broer van de Vader van het Huis was in Utrecht op het hoofdbureau. Die kwam wel eens bij ons en toen hij hoorde, dat ik tamelijk vlot vreemde talen sprak, beloofde hij er voor te zullen zorgen, dat ik bij de Spoorwegen kwam. Eerst was van het Australische landschap, het ple zierige leven in de badplaatsen, en voor al het vissen en zeilen op de meren, waarbij elk Nederlands hart wel moet opengaan. De heer N. J. Krook, hoofdagent van de Rotterdamse Lloyd, sloot de avond met de verzekering dat elke belangstel lende nadere inlichtingen kan krijgen aan zijn kantoor Waterpoortsgracht. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Sneeker Jacht haven, die Donderdagavond in „Onder de Linden” gehouden werd, is op voorstel van de Raad van Beheer besloten de schiphuishuren ingaande 1 Januari 1955 met 10 te verhogen. Het onderhoud van de jachthuizen en de wallen zal nl. krachtig worden voortgezet, waarvoor naar raming een bedrag van 45000 gul den nodig is, verdeeld over een periode van 15 jaar. Het is- voor de leden en genodigden van de afd. Sneek van bovengenoemde bond Donderdag in Aere Perennius een zeer gezellige avond geweest, toen zij in jaarvergadering bijeen waren. Niet het minst heeft daartoe bijgedragen het toneelgezelschap „Foarüt” van Poppin- gawier, dat met een familietragedie „De Adema’s” optrad en een prachtige ver tolking van dit stuk gaf. Alle medewer kenden gaven een aannemelijke weer gave van hun rol, waarbij mej. Ekewel in. het bijzonder mag worden genoemd, die haar zware rol op een sublieme wijze tot uiting bracht. Een hartelijk applaus was hun beloning. De voorzitter, de heer H. Molenma ker, had allen welkom geheten; de secre taris, de heer H. Visser, deelde mee dat het aantal leden thans 114 bedroeg, ter wijl de penningmeester, de heer B. de Jonge, na het noemen van een belangrijk aantal cijfers, tot de mededeling kwam dat er een batig saldo was van f 200. De districtsbestuurder, de heer J. H. Hazes, wenste de afd. geluk met deze feestavond en wekte de leden op in grote trouw het bestuur ter zijde te staan in zijn arbeid voor de Chr. vak organisatie. De 2e voorzitter heeft dan een zeer aangename taak te verrichten, nl. de huldiging van de penningmeester, de heer B. de Jonge, die 25 jaar lang de financiën heeft beheerd op een waarlijk voorbeeldige wijze en de leden in voor hen kritieke ogenblikken tot een grote steun is geweest. Namens de leden bood hij de jubilaris een rooktafel aan, ter wijl hij namens het bestuur een doos ta felmessen overhandigde. Ook de heer Hazes mocht zich namens het H.B. aan sluiten bij de toegezwaaide hulde en hem een geschenk ter hand stellen, ter wijl deze tevens de secretaris een uitge steld cadeau aanbood voor diens lang jarige arbeid als zodanig. De beide heren dankten hartelijk voor deze waar dering, waarop een vertegenwoordiger van de afd. Leeuwarden zich gaarne aansloot bij de talrijke gelukwensen aan beide jubilarissen. Na een dankwoord aan alle medewerkenden, niet het minst aan het toneelgezelschap, ging de 2e voorzitter in dankgebed voor. Een col lecte voor D.E.L. bracht f 13.42 op. veel hoger zijn. Nu staan in de winkels weer die spe ciale Kerstplanten, witte cyclamen, rose begonia’s, rode poinsettia’s, en wij geven ze aan die ons lief zijn. De „bloemen-express” bezorgt ze, via uw bloemist, aan uw vrienden in welke plaats van Nederland ook. „Bloemen- express”, is men in dit vak altijd zo dichterlijk, of valt ons dat juist op in deze dagen voor Kerstmis kauwen, richtte zich even op van haar lectuur en keek de kamer rond. „Bij het raam natuurlijk; dan kun je hem goed bekijken.” „Hé nee, zeg, dat is toch onbeleefd. Nee, we zetten de crapeauds rond de haard en het kleine tafeltje in het mid den. Dat is eigenlijk veel gezelliger. En dan de grote schemerlamp aan.” „Mijnentwege”, antwoordde Ria min of meer onverschillig. „Kind, ga nu toch eens rustig zitten. Het lijkt wel, of de Prins op visite komt!” Jannie bleef even midden in de kamer staan en lachte. „In zekere zin is het ook de Prins.” De ander kwam nu geheel overeind en keek haar vriendin aandachtig aan. „Zeg, je lijkt wel verliefd. Sinds jij die avond met hem uit bent geweest, heb je juffrouw Ria Berghuis.” Kees lachte en drukte Ria stevig de hand. „Dus U bent de vriendin van Jansje „Jawel, meneer Kooger. Prettig met U kennis te maken en leuk, dat U ons eens komt opzoeken.” Even later zaten ze gedrieën rond de haard. Ria presenteeerde sigaretten en keek van terzijde af en toe naar Kees. Knap was hg, ontegenzeggelijk. Hoewel, er waren harde trekken om zijn lippen. Waarschijnlijk iemand van het type, dat over lijken zou gaan, om een eenmaal vooropgesteld doel te bereikenRia kende dat type welhaar chef was immers net zo? Kees keek eens rond, terwijl hg, ge heel op zgn gemak, rookte. „Fijne ka mer”, zei hij prijzend. „Je kunt echt zien, dat hier vrouwenhanden regeren... zo aan verschillende kleinigheden... kus sens op de divan... een bloemetje op de Nadat hij wegens onenigheid uit de ouderlijke woning was weggelopen heeft een 12-jarige jongen uit de Spijkerstraat te Bussum een grote vrachtwagen van de fa. van Dalen uit Naarden gestolen. Met een van de vier contactsleutels, die hij in bezit had, bracht hij de motor op gang. In dikke mist is hij met een snel heid van 70 km weggereden in de rich ting Laren. Onder Eemnes op de weg EemnesHoevelaken heeft hij de auto willen parkeren, hetgeen mislukte. De auto gleed de berm af. Personeel van een nabijgelegen benzinestation heeft de jeugdige avonturier, die ongedeerd de wagen had kunnen verlaten, aan de poli tie overgeleverd. De vrachtauto had aanzienlijke schade opgelopen. Door het bestuur van de Afd. Sneek van de Algemene Ned. Grafische Bond was Vrijdagavond in het „Piter Jelles Hüs” een zgn. Familie-avond belegd, waarbij leden en hunne dames waren uitgenodigd. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer M. Steeg- stra er zgn vreugde over uit dat de op komst zo bemoedigend was, er waren ongeveer 60 personen aanwezig. Dit was de eerste contact-avond waarbij da mes tegenwoordig waren en spr. verze kerde dat dit niet de laatste keer zal zijn. Binnenkort zal wederom een der gelijke avond worden gehouden. Spr. spoorde vooral de jongeren aan zich hecht in hun organisatie aaneen te slui ten en een voorbeeld te nemen aan de ouderen, want zij zijn het geweest de grondslag hebben gelegd voor gunstige omstandigheden, waarin werkers in de grafische bedrijven thans leven. Hierna volgde een vertoning van de Friese Wintersportfilm over de ja- ren 1933, 1940, 1947, bevattende diverse schaatswedstrijden en flitsen van elf stedentochten. Een fraaie rolprent van de heer Bart Tromp, waarvan de aan wezigen volop hebben genoten en waar voor na afloop de voorzitter dank bracht aan de filmoperateur, de heer A Wit voet. Maar de clou van de avond vormde natuurlijk het kienspel met als hoofd prijs een rollade van 6 pond en andere prijsjes die door de leden waren aan geboden. Ongeveer 11 uur sloot de voor zitter met dank voor het prettige ver loop deze zeer gezellige avond. In de toelichting tot het voorstel deel de de voorzitter, de heer H. A. Tromp, mede, dat de huren voorheen veel te laag waren waardoor een belangrijke achterstand in het onderhoud is ont staan. Toch is het noodzakelijk dat de gebouwen en wallen goed’ worden onder houden. We zijn allen trots op onze mooie haven, maar dat moet ook zo blijven. Het ligt in de bedoeling in de komen de 15 jaar alle daken en wallen onder handen te nemen, terwijl van vele jacht huizen ook de onderbouw moet worden vernieuwd. De kosten hiervoor worden begroot op 45000 gulden. In totaal zal na de verhoging ieder jaar 6000 gulden voor onderhoud beschikbaar zijn, waar van 3000 voor het zgn. kleine onder houd. Na enige besprekingen ging de verga dering eenstemmig met het voorstel ac- coord. Bij de rondvraag werden nog enkele December is voor mij altijd „de” maand geweest. Als jong meisje kon ik staan watertanden voor de Sinterklaas-etala- ges, maar voor de Kerstetalages stpnd ik te dromen. Dat geflonker van enge lenhaar en ballen waar je „in” kon kij ken en dan de bloemenwinkels met de hulst en rode tulpjes uren kon ik er over dromen en fantaseren. Zo ben ik nu niet meer, het nuchtere leven heeft ook mij opgeslokt, en ook ik jacht door en het het „druk” gekregen als alle men sen En nu ben ik een bloemenwinkel bin nengestapt en van uit die zaak beland de ik achter een wat verveloze deur Ik stond in een tuintje, een binnen plaatsje... och, wat doet het er toe wat het eigenlijk was. Daar op dat stukje grond lag de hulst met bessen hoog op gestapeld, daar stonden manden met extra mooie hulst en daar lagen takken van de douglas spar en de nog mooiere takken van de blauwspar, met dat on wezenlijk mooie blauwe waas er over. Dacht ik heus dat ik het gedroom ont groeid was? Ik snoof die speciale geur op, ik betastte voorzichtig de hulst, de prikkelende blauwe spar en toen ik met de bloemist terugliep naar de winkel, was ik al zo ver weg dat ik de neerklet terende bui niet telde. Om mij waren het grote zachte sneeuwvlokken geweest die het naderende Kerstfeest aankondig- den In de winkel keek ik maar even met een scheef oog naar de gele narcissen, de duindoorn... nu geen voorjaar, geen voorbije herfst maar Kerstfeest, Kerstsfeer. En die vond ik volop in de werkplaats achter de winkel. Daar werkte men aan de Kerst„stukjes” die nu weer in de etalages prijken en die U en ik met graagte zullen kopen. Hoe men werkte?! Och, ik moest me dwingen om daar nu eens op te letten, ik rook alweer die dennengroengeur en de hulst prikte me en ik dacht aan de legende die er om heen geweven is. Maar ze riepen me tot de orde en ze plantten een rond mandje voor m’n neus een nestje van takken. En toen gin gen de handen van de bloemist aan het werk. Het nestje werd gevuld met voch tig veenmos, daarop kwam prachtig donker groen dekmos en toen werd er gezocht naar iets „centraals”, een mid delpunt dus en het werd gevonden in een mooie grote tak blauw spar. Daar naast werd een bemoste larix-tak gezet en ik was al tevreden. Maar toen interne zaken besproken en werd ook aandacht geschonken aan een eventueel noodzakeltfk optreden van de Brand weer in de haven. De Raad van Beheer gaf de verzekering, dat de daarvoor no dige maatregelen spoedig zullen worden getroffen. De dikke mist heeft Donderdag in Frankrijk tien mensen het leven gekost. Een autobus vol met onderwijzeressen, die op weg waren naar een onderwijs- congres in Atrecht in het noordwesten van Frankrijk, botste vlak bij Lens tegen een vrachtauto en reed daarna door het hek van de brug over de spoor weg LensRijssel. De autobus stortte van de weg op de tien meter lager ge legen spoorbaan. Tien van de 45 inzit tenden waren vrijwel onmiddellijk dood, twintig van hen werden met tamelijk ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Vrijdagavond gaf passagebureau Ruys en Co. in zaal Hanenburg een film avond voor emigranten, waar als steeds wel belangstellin voor was. De heer Krook, directeur van het bij kantoor in Sneek, wees er op hoe com fortabel de emigrant tegenwoordig reist met de boten van de Rotterdamse Lloyd en hoe correct Ruys en Co. de reizigers helpt met alle formaliteiten die nu een maal aan emigratie verbonden zijn. Met hun jarenlange ervaring, sedert 1868, staan zij de emigrant in alles ter zijde en de boten waarmee de emigranten ver voerd worden bieden een summum van comfort. Als voorbeeld hiervan aan schouwde men op het witte doek een reis met de Sibajak, en inderdaad zou men er naar verlangen zo’n zeereis te mogen meemaken! Daar zijn de com fortabele hutten, de keurige slaapzalen, het sportdek waar, onder leiding van een sportleraar, het overtollige vet weg gewerkt kan worden. Intussen worden de kinderen bezig gehouden in de ge zellige kinderkamer of er worden wed strijden voor hen georganiseerd en mocht er onverhoopt een passagier ziek worden dan gaat de deur van de zie kenzaal open en dokter en verpleegster treden aan. Ja, zo’n zeereis is best de moeite waard, maar wat gebeurt er vooraf en er na? Ook dat toonden de films. Men volgde de emigranten op hun moeizame, met paperassen bezaai de weg, en kan veilig aannemen dat hier de aangeboden hulp van Ruys en Co. wel nodig was. En na de bewuste reis komt men dan in het vreemde land en wat hun daar wacht zagen de toe komstige emigranten in de zaal al weer op het doek. Canada het grote land met de weinige inwoners dat emigran ten vraagt voor zijn enorm uitbreidende industrie, de autofabrieken b.v., maar ook voor z'n lood- en zinkmijnen, zijn houthakkerskampen in Noord-Quebec, en vooral voor zijn farms. Het leven op en rondom zo’n Canadese farm liet de film uitvoerig zien en hierbij aan sloot de volgende film die het stamboekvee van Canada liet zien. Dat er nog paar den zgn in Canada liet de film ook zien. Krachtige werkpaarden en sierlijke rij paarden. Dan de varkens, die speciaal gemest worden voor het geliefde bacon, de Engelse en Schotse schapenrassen. Van schapen gesproken enorme kudden dwalen „grote stille heiden” van Australië. En wat een prachtig land. O, natuurlijk ook hier industrie-steden die emigranten vragen en aantrekken, mijnen waar werkers moeten komen, maar daarnaast toonde de film de toekomstige emigran ten in de zaal de grote schoonheid Friese Voetbalbond. 26 December Res. 2e klas A: Black Boys 3Lem mer 3, WZS 2—LSC 4, Friso 2—Sneek 4. 3e klas A: Black Boys 4WZS 4, Sneek 5—WZS 3. Junioren Hoofdafd.: DrachtenSneek. Ie klas A: Black Boys laCAB la, RES la—LSC la. 2e klas A: Sneek 2aLSC 2a. Junioren B. Afd. M: Sneek 1bRES 1b, LSC 1b—Black Boys lb. Afd. N: LSC 2bSneek 3b. tak, een stuk boomschors, een grillig ge vormde steen. En ze verwerken dat al les in hun bloemstukjes. Stil ik ben nog altijd in de Kerst sfeer en ik mag zelf m’n mandje vul len. Mijn handen grijpen takken, snij den op hoog bevel de stelen puntig. Als ik het steeds weer vergeet, door de schoonheid van die blauwspar, wipt het zaakje om. Welja, nuchter blijven, na denken en omzichtig werken ondanks al het afleidende mooie om me heen. Ik kan het niet en ben heimelijk blij dat de droom dus nog altijd in me leeft. Het praktische werk voor de vakman, het genieten voor mij. Men vertelt me dat al die hulst, dat groen, uit onze eigen Friese woudstreken komt. Een voordeel voor ons, want kwam het uit verder gelegen oorden, dan zou de prijs ik in Deventer. Toen ik meerderjarig was geworden, solliciteerde ik naar Mo- kum en ik werd meteen geaccepteerd. O, ik zit al bijna vijf jaar hier aan het loket” „Vind je het werkelijk leuk werk Het lijkt me zo geestdodend, telkens maar kaartjes te moeten geven, geld in ont vangst nemen en wisselgeld teruggeven. Vergis je je nooit?” „Natuurlijk wel. Iedereen maakt fou ten. Tot nu toe heb ik geluk gehad, want ik had, als de kas niet klopte, altijd te veel.” „Je doet zeker heel wat mensenkennis op.” „En of. En daarom ben ik misschien op de duur wat onverschillig geworden ten opzichte van de mannen.” Op dit moment ging de bel en Jannie sprong overeind. „Zeg, blijf niet zo han gen op de divanga behoorlijk er gens zittenen doe dat kauwgum uit je monden „Ja, ja, ’t is al goed. Doe maar gauw open, dan zal ik me als een jongedame gedragen...,..” Op zijn rustige, zelfverzekerde manier kwam Kees boven. Ria, die in werke lijkheid nieuwsgierig was, hoewel ze het niet wilde weten, keek de binnenkomen de scherp aan, terwijl ze opstond. Jan nie stelde blozend voor: „meneer Kooger kast Ria keek geamuseerd naar het vaasje bloemen op het dressoir, dat hy „kast” noemde. „Dat is ook het enige, wat wjj hebben, meneer Kooger, een gezellige kamer.” „Zeg, laten we dat vormelijke „me neer” wegdoen”, stelde Jannie voor. „Zeggen jullie maar gewoon Ria en Kees, hoor.” „Och ja, laten we maar doen, alsof we elkaar al jaren kennen”, viel Kees lachend bij. Jannie stond op. „Thee, Kees „Ja, nou, wat graag. Laat ik me eens een keer verwennen”. „Waarom ook niet, he?” Jannie lachte en haar lach klonk door de hele kamer. Ria keek haar even aan. Ze is zenuw achtig, dacht ze. En stapel verliefd op hem. Nu ja, hij is de moeite waard en ze kennen elkaar uit hun jeugd. Jannie presenteerde thee en gebak. Kees vertelde een paar leuke gevalletjes van de winkel. En de meisjes luisterden geïnteresseerd. „Woon je daar Kees?” vroeg Ria. geen al te vrijpostige vraag is Kees wuifde met zijn hand. „Welnee, vraag maar, hoor. Ja, ik ben min of meer een kluizenaar, maak 's morgens en ’s middags mijn brood zelf klaar en krijg ’s avonds eten in een bus,” Jannie keek hem verbaasd aan. „In een bus? Autobus?” „Welnee!” Kees schaterde het uit. „Je hebt hier in de stad verschillende hui zen maisons noemen ze dat die diners uitzenden. Dat is vrij billijk en je krijgt elke morgen, als ze de lege bus ophalen, keuze uit een drietal menu’s”. Ria luisterde geboeid. „En heb je dan niemand, die ehde boel een beetje opruimt. Of stofzuig je zelf ook alles?” Kees schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb een werkster, drie dagen in de week. En ik moet zeggen, dat het een juweel is. Ze zorgt er voor, dat alles piekfijn in orde is, achter de winkel wel te verstaan. In de winkel doen we alles zelf, mijn bediende en ik. Daar komt geen ander aan te pas.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5