Weer zware stormen over Nederland Kent gij Uw eigen stad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST HOE DE VOLKSWAGEN GEMAAKT WORDT „Fryske Wjokjende Wünders X"' WW nWH I w Wat de Raad te be- Kerstfeest in de Chr. Kleuterscholen 1 handelen krijgt Tentoonstelling Schilder- en Tekenkunst Tjerk Bottema Mi/ Vrijdag 24 December 1954 109e Jaargang No. 102 Twee maanden geëist wegens watervrees Ijs wegencentrale Koperslager af Afd. Sneek N.C.Vr.B. Gemeente-ontvanger verloor 12000 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBl AD - Redactie-adres KLE1NZAND 7 - iele! 2872 Geslaagd De auto voor de gehele wereld F. M. Zender Hoogezand O- !.R Verduistering bij Leidende ogen r-' t. RINKE TOLMAN oer: I. A SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L K1EZEBR1NK 99 De de en voor, de In het Fries Museum te Leeuwarden. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De heer B. Looper alhier slaagde voor het examen vakbekwaamheid ge motoriseerd rijwielbedryf. de werkplaats over het mooie vak van vroeger en wat daarvan thans nog is overgebleven. Zij hebben nu beide het bijltje er bij neergelegd, maar zullen nog wel vaak aan de mooie jaren van vroeger terugdenken. En stellig zal velen uit Woudeend en omstreken als ze dit lezen in herinnering komen wat voor geestige uitvallen Jacob vaak kon doen. Als de moeders ên de vaders de ver sierde lokalen al zo mooi vinden in de Jan v. Nassauschool, de Julianaschool en de Wilhelminaschool, waar de Kerstfeesten van de Chr. Kleuterscholen gehouden worden, hoe verrast moeten de klein tjes dan wel zijn als ze met Juf in een lange rij binnen komen! Natuurlijk gaan de verwachtingsvolle oogjes direct naar Tijdens de hevige storm is in Borger- Compagnie de grote schuur van de boerderij van mevr. Nieboer uit Gouda, bewoond door het gezin R. Vegter, vrij wel geheel weggeslagen. Het woonge deelte is blijven staan hoewel de muren gescheurd zijn. Een ander huis in Bor- ger-Compagnie, bewoond door de fami- WOUDSEND. Onze dorpsgenoot, heer Jacob K. de Jong heeft, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, de IJswegen- en Ijlst, de heer P. goed be de h.h. d. Laan Sandwichmannen en -vrouwen als vrij willigers voor een onderdak. Aan het begin van de winter hebben Abbé Pierre en 29 organisaties, die samen het „On- derdakfront” vormen 500 sandwich mannen en -vrouwen over Parijs laten uitzwermen. De vrijwilligers hebben zich in groepen gesplitst en droegen op de Parijse hoofdverkeerswegen hun leuzen mee zoals: Geef hun vandaag een on derdak en: Eis voorschot voor de bouw enz. De jonge meisjes bleven niet ach ter met zich enthousiast voor de goede zaak in te zetten. Dezer dagen is de F. M. zender Hoo gezand zijn proefuitzendingen begonnen. Uitgezonden wordt het programma van Hilversum I op een frequentie van 91,8 M Hz. In de a.s. week te houden vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde. Advertentleprija 15 cl par m.m. i Bij contract (handaliadv.) lafiar. Abonnementsprijs 11- per half 1 jaar. Franco par poet 3.75 oer hall jaar. Giro 50748 tan name ran Firma E. 1 Drijfhout. Snaak. zijn ontslag genomen bij de Gebroeders Westerhof alhier. De Jong, in zijn jon gensjaren altijd „Lytse Jabik” genoemd en door velen van zijn leeftijd onderling nog, is ruim 40 jaar als knecht bij de familie Westerhof werkzaam geweest. Hij was steeds een goede werkkracht, die, evenals zijn baas Jille Westerhof, het vroegere koperslagersvak een mooi ambacht vond, dat veel afwisseling bood, maar waarvoor een goede vak kennis vereist was. Baas en knecht wa ren beide even oud en ook prima vak mensen en nog dikwijls spraken zij in „Wanbeheer” was de korte en bon dige mening van de president van de Rotterdamse rechtbank toen hij Dins dagmiddag wat dieper inging op het fi nanciële beleid dat enkele jaren is ge voerd bij de Stichting Blindegeleidefonds voor wolfs- en andere honden „Leiden de ogen”. De 49-jarige propagandaleider van de stichting, W. F, V., stond terecht, om dat hij ten nadele van „Leidende ogen" een bedrag van ongeveer 14000 gulden zou hebben verduisterd. Verdachte zei, dat hij het geld gebruikt had voor de exploitatiekosten van de stichting voor zijn gezin. De officier van Justitie eiste ander half jaar met aftrek. (Vrije Volk)swalker troch üs lün, de bistudearder en lie J. Kruit, verloor ook een gedeelte dak en voorts een stuk van de achtergevel. Verscheidene eikebomen knapten af. Een groot aantal lantaarnpalen sneuvelde waardoor een groot deel van de streek in het donker kwam te zitten. De grote boerderij van de heer D. Wibbens, staande aan de weg tussen Grijpskerk en Pieterzjjl werd zwaar ge havend. De hele kapitale schuur werd in de tijd van enkele minuten een com plete ruïne. Te Ulrum is een grote landbouw- schuur van de heer H. Nagel bij de Sin- gelweg grotendeels ingewaaid. Verder is te Ulrum aan de Trekweg een arbei derswoning gedeeltelijk ingestort. lichter en kleurrijker. Heel wat invloe den en stijlen heeft hij op zich in laten werken en heeft hij geprobeerd op een eigen manier te verwerken. Een zoeker. Het is aan een zekere twijfel onderhevig of hij altijd vond wat hij zocht. O.i. valt het enigszins te betreuren dat hij van uit zijn academische vorming niet een vaste lijn heeft gevolgd om tot een eigen stijl, die zeker aanwezig was in begin sel, te komen. Nu is het heel vaak bij een zoeken en tasten gebleven zonder dat het gestelde doel werd bereikt. Dat wil niet zeggen dat Bottema geen knap pe dingen heeft gemaakt, maar wel dat hij tenslotte geen schilder met een eigen, persoonlijke visie is geworden. Het is duidelijk te zien dat hij èn qua composi tie èn qua kleur veel heeft gekeken naar zijn Franse tijdgenoten. Invloeden van Degas en Toulouse-Lautrec en van Gau guin zijn in enkele stukken merkbaar. Soms lijkt, in zijn portretten en naak ten, zijn stijl ook wel eens op die van Sluyters. Een heel apart werk is wel zijn „Compositie met koeien”. Het ver schil tussen de academische werken en dit laatste is wel bijzonder groot. Een van zijn mooiste werken „Twee maaiers in landschap”, prima doorgeschilderd en prachtig van compositie en kleur, staat aanmerkelijk dichter bij zijn eerste werk. O.i. had hij in deze stijl door moe ten gaan. Ook zwakker werk is, als ex periment, hier aanwezig, o.a. „de Zigeu nerin”. Hierin was de gezochte oplossing niet gevonden, niet qua compositie en ook niet qua kleur. Hier is, evenals bij enkele andere stukken, geen voldoende harmonie verkregen. In het prentenkabi net was een serie prenten uitgestald (zowel politieke als andere) waarin meer stijleenheid te voorschijn trad. Hier kwam de knappe tekenaar die Bot tema ongetwijfeld was, duidelijk naar voren en was meer stijl-eenheid dan in het schilderwerk. Al met al een mooie overzichts-expositie van een ongetwijfeld knappe en gevoelige kunstenaar. Het is te hopen dat het Fries Museum zich tijdens deze tentoonstelling in een druk bezoek mag verheugen en dat velen contact op nemen met het werk van deze, lang in de vreemde geleefd hebbende en daar ook gestorven, land genoot. b. Maandag J.l. hield de Ned. Chr. Vrou wenbond, afd. Sneek, haar Kerstavond in de Bapt. Kerk alhier. Mej. Schotanus, Jutrijp declameerde, terwijl de heer W, Nauta, hoofd der Kon. Wilhelminaschool, de meditatie verzorgde. Verder werd het programma aangevuld met het gezamenlijk zingen, volgens de Kerstliturgie. en zijn tocht door de wereld een aan vang neemt. Momenteel worden per dag al meer dan 1000 stuks vervaardigd, die hun weg vinden tot in alle delen der aarde. De Volkswagen, zo bewees de film even eens, is nl. een auto voor de gehele wereld. Zijn motor is ongevoelig voor koude, sneeuw en ijs, maar ook volko men bestand tegen de hitte van de woes tijnen, het beklimmen van hoge bergen, het rijden door onegale terreinen enz., omdat hij niet door water, maar door lucht gekoeld wordt. De dag, waarop de 500.000ste wagen gereed kwam, welke gebeurtenis met grote feestelijkheden gepaard ging, waarvan ook opnamen vertoond werden, is dan ook al lang Tjerk Bottema, de, in 1882 in Boven- Knijpe bij Heerenveen geboren Kunst schilder, werkte na zijn studietijd eerst een tijdlang in Amsterdam en Schoorl en vertrok in 1920 naar Parijs, waar hij zich blijvend vestigde. In zijn oudere stukken „Grootvader” en „Grootmoe der”, geschilderd in 1909, toont hij zich een degelijk, academisch gevormd kuns tenaar. In Frankrijk wijzigde zich wel dra zijn techniek en ook zijn kleur. Mede door bezoeken aan Griekenland en Spanje o.a., werd zijn palet aanmerkelijk voor van inning van bruggelden ■pachten, wat de brug „de betreft aan IJ. Nieuwen van een vergoeding 31.52 p. w., en het recht van bewo- van de bij deze brug behorende brug- iterswoning. De Oosterpoortsbrug aan per week. J. Tichelaar voor w. en de L. Zijlstra Soldaat N. van R. uit Eindhoven van het bewakingskorps te Leiden heeft wa tervrees. Dit leidde er toe, dat hij wei gerde aan de zwemoefeningen deel te nemen, meldt het Alg. Dagblad, De krijgsraad heeft hem wegens deze wei gering onlangs veroordeeld tot één maand militaire detentie. De soldaat, die de straf te hoog vond, hoorde de advo- caat-fiscaal van het hoog militair ge rechtshof twee in plaats van één maand vorderen. Verdachte, die wever van beroep is, had niet alleen geweigerd te gaan zwemmen, maar was zelfs niet te bewe gen pootje te baden. Op de vraag van de president of hij niet in de sloot zou springen, wanneer hij in een wei liep en een dolle stier op hem af zou komen, antwoordde de soldaat: „Ik loop nooit in een wei.” De advocaat-fiscaal vond het maar een raar geval, aangezien de soldaat te Eindhoven wel het schoolzwemmen zou hebben gevolgd. Een psychiater heeft geconstateerd, dat de soldaat patholo gische watervrees heeft en als vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. Ondanks dit rappart vond de advocaat-fiscaal her-opvoeding nodig en hij achtte twee maanden militaire de tentie het juiste middel. Een automobilist, die Dinsdagmorgen over het Marktplein te Winschoten reed, vond daar een dubbele fietstas, waarin zich een actetas bevond. Hij deed aan gifte bij de politie van deze vondst en op het bureau werd een nader onder zoek ingesteld naar de inhoud. Men kwam tot de ontdekking dat de actetas pakjes bank- en muntbiljetten bevatte tot een gezamenlijke waarde van f 12.000. Ongeveer een half uur later kwam er een telefoontje uit Beerta bin nen bij de politie, waarmede het raadsel werd opgelost. Het bleek, dat de ontvan ger van de gemeente Beerta bij een bank in Winschoten geld had gehaald en de fietstassen met de zich daarin bevin dende actetas met de waardevolle in houd had verloren. vertoond werden, is dan ook voorbij en thans bezet deze jonge Duitse industrie reeds de vierde plaats op de wereldmarkt. De avond werd verder gevuld met enige journaalfilms en een gratis verlo ting, zodat tal van bezoekers niet alleen voldaan, maar ook nog met een mooi prysje naar huis gingen. De heer de Ja ger, die vooraf een kort welkomstwoord had gesproken, dankte na afloop voor de grote belangstelling. Waar denkt U dat dit schilderachtig tafreel te zien valt? Is het de ver laten hof achter een middeleeuws pakhuis te Gent? Of een herfstige pasto- rietuin ergens in Oost-Friesland Of kent U Uw eigen stad zo goed, dat U zeker weet hier een vergeten hoekje oud-Sneek te zien? Volgende week tonen wij U de andere kant van het gebouw. Dan zal iedere Sneker het wél weten Recht van opstal op stuk grond aan IJlsterkade voor Pier de Boer-Stichting. Op haar verzoek stellen B. en W. kosteloos en voor onbepaalde tijd aan Pier de Boer-Stichting het recht van opstal te verlenen op een stuk grond gelegen aan de IJlsterkade nabij de Watertoren, n.l. tus sen de werkplaats der stichting en de rein- waterkelder. De stichting wil daar een loods bouwen voor opslag van oud papier en het sorteren en persen daarvan. Onderhandse verpachting recht inning bruggelden. B. en W. stellen voor gedurende het jaar 1955 het recht van inning van onderhands te ver] Laatste Stuiver” I huis onder toekenning van 31.52 p. w., en 1 ning wach: H. Akkerman, vergoeding 43.71 De Woudvaartsbrug aan J een vergoeding van 30.57 p. Lemmerbrug en Wonderbrug aan voor een vergoeding van 43.17 per week. De pachter H. Akkerman zal tijdens het vernieuwen van de Oosterpoortsbrug, op andere wijze bij de gemeente worden te werkgesteld, en de pachter IJ. Nieuwen huis zal tijdens deze vernieuwing door de gemeente worden vergoed het verlies aan bruggelden dat zal ontstaan door vermin dering van de scheepvaart ook door de brug De Laatste Stuiver. Bezoldiging Gemeentepersoneel. In overeenstemming met de door de mi nister van binnenlandse zaken geuite wens stellen B. en W. voor de salarissen en lonen per 1 Januari a.s. met 6% te verhogen (over het vierde kwartaal 1954 werd een uitkering ineens gedaan). Aankoop percelen. In verband met de sanering van een oud stadsgedeelte stellen B. en W. voor aan te kopen de percelen le Steenklipstraat 2, 4, 25 en 32. In de Jaarvergadering van centrale Sneek, Wymbritseradeel welke onder leiding stond van Kramer uit Nijland, en welke zeer zocht was, werden de voorzitter en L. Rasterhoff, A. H. Vis en D. v. als bestuursleden herkozen. Zoals bekend ontvangen zij, die de banen verzorgen, uit de kas van deze organisatie, vergoedingen voor hun werk. De Centrale ontleent haar inkomsten aan het kwartje, dat iedere ijs- liefhebber naar verondersteld wordt graag bijdraagt voor dit doel. Maar lang niet allen doen dat, en zelfs is er een verminderende animo te constateren, zodat de inkomsten van de Centrale dalen. Daarom is een voor stel overwogen in het inleggeld voor grote tochten 25 cent op te nemen welke de orga niserende commissies dan aan de IJswegen- centrale zullen afdragen. de Kerstboom, die in een hoek van het lokaal met zjjn lichtjes en slingers staat te prijken. Maar als ze zitten op de klei ne stoeltjes die al in rijen klaar staan, dan ontdekken ze toch ook wel de licht jes op de piano en op de tafel voor het bord waarop het programma getekend is, versierd met mooi getekende kaar sen, sterren en takjes hulst. En einde lijk zien ze ook de groene takken met rode kerststerren aan de muren ze zuchten er eens van en luisteren heel stil naar het gebed van de Juffrouw en de inleiding tot dit Kerstfeest, waar ze al zo lang van gedroomd en over ge sproken hebben. Ze zingen met de vaders en de moeders, en de stemmetjes zijn nog wat schuchter er is zo veel te zien, en er is een feestelijke plechtige sfeer in het lokaal die ze, zo klein als ze zijn, heus al aanvoelen. Maar dan heeft de Juffrouw volkomen hun aan dacht, want ze gaat vertellen van Jozef en Maria, die naar Bethlehem trokken omdat hun namen geschreven moesten worden in het grote boek van de keizer. Op het flanelbord verschijnen prachtige figuren en taferelen Jozef en Maria op het ezeltje, de witte huizen van Bethlehem. Eén jongetje gaat er bij staan en het lijkt me dat hij zucht van ver lichting als Juf vertelt dat Jozef en Ma ria eindelijk onderdak vonden in de stal. Hoe leven de kinderen mee met de oude geschiedenis zouden ze in gedachten niet meeknielen met de schilderachtige herders voor het kindje in de kribbe? Natuurlijk zingen ze er ook van als de vertelling uit is en de ijle kinderstem metjes zijn ontroerd van zuiverheid. Nu staat er op het programma een heel moeilijk woord, zegt de Juffrouw „tractatie Niemand weet wat het is, maar als de kerstkransjes gepresenteerd worden, dan weten ze het wel! En dan worden de sterretjes aangestoken en dat is toch wel zó’n feest om voor de klas te staan met een staafje in de hand, waar de schitterende sterretjes af springen! „Koud vuur”, zeggen ze tel kens als een geruststelling en Tineke zingt er erg mooi bij! De Kerstvertelling over kleine Ju- weltje, die de bakker hielp, houdt weer alle aandacht gevangen en als er sprake is van de groooote Kerstboom in het witte huis, wipt er es eentje van zijn stoeltje om te kijken naar de eigen Kerstboom, die niet zo groot is, maar zo Onzegbaar prachtig. En dan komt er weer een „tractatia”, zoals de kinderen dat moeilijke woord al verhaspelen, maar ze weten nu wel wat ’t betekent! Daar na zingen ze nog eens van het feest van Jezus’ geboorte: „Al is het koud en donker, Toch zijn we allen blij” de triangels zorgen voor een mooie bege leiding, en tot slot krijgen ze hun hand jes vol mooie dingen die ze zelf gemaakt hebben: een klok, een rode ster, een kandelaartje, een gouden bakje dat nu gevuld Is met een sinaasappel! Juf geeft er nog een prachtig plaatje bij en een verrassing in een kerstservetje ge vouwen Geen wonder dat die kleintjes na zo’n prachtig sfeer-vol feest, eerbiedig met de Juffrouw meedanken. biskriuwer fan planten en bisten, hear Tolman bat sa’n 30 a 40 boeken skreaun en ek noch forskate üt in frjemde tael oerset. Nel oanlieding fan in sery wünder- moaije foto’s fan ielskolvers, hoan- skrobbers, hearringslynders, müzebiters, wikels, waerlamkes en folie net genóch, naem spr. syn gehoar doe mei op in swalktocht troch de frije natür. It wie al alve Ore doe’t de foarsitter dizze gearkomste sleat mei in wurd fan tank oan de sprekker en mei de meidie- ling, dat de folgjende gearkomste wêze sil op Freed 18 Febr. ’55. Dan sil Ds. Van der Woude sprekke oer: „Friezen yn Amerika”. It Sbitser Frysk Forbê.n hie forline Moandei Rinke Tolman üt Soest wei oer- komme litten om him by in rige Ijocht- bylden hwat fortelle to litten oer syn omswalkingen troch it frije fjild en oer hwat dér allegearre to sjen is. Al wie it waer dan ek min, it lytse sealtsje fan Hanenburg wie dochs fiks biset, doet’t foars. Tamminga de gear komste iepene. Hy hiet yn ’t bysünder de sprekker wolkom, dy’t wol earder hwat mei Fryslan to meitsjen hawn hat. Rinke Tolman wie n.l. yn ’e tweintiger jierren in bekend Frysk dichter. As sa- danich hat er syn spoaren hjir yn Frys- lan efterlitten, spoaren, dy’t noch net alhiel ütwiske binne. As eksimpel fan sprekkers dichtkunst lies de foars. syn „Foarjierssankje” foar. Mei in sober wurd bitocht de foars. it forstoarne bistjürslid, de heer Jeltema fan Ysbrechtum. „De neitins oan Jelte ma”, sa sei de hear Tamminga, „sil der len wêze fan earbledigens en tankberens foar hwat er foar it Frysk dien hat”. Tank waerd noch brocht oan Mefr. Koel- strade Haan, nou yn Leiden, foar al it wurk, dat hja as skathaldster fan it Forban dien hat. Doe wie it wurd oan Rinke Tolman, dy’t, derta forsocht fan de foars., earst hwat tortelde oer syn libbensrin. Rinke Tolman waerd yn 1891 berne yn Eastersé en forfear letter nei Wyt- gaerd, dêr’t syn helt boer wie. Hjir is de leafde üntstien foar de natür. Hjir kaem spr. ta it bisef, dat wy libje yn in wündere wrald. As jonge hat spr. hjir yn it hertsje fan Fryslan aisocht, fügele, jage, krüden socht en snoeken strüpt. Doe al hiene de Ijippen, skriezen, hoantsen en teaperts syn hert. Hy hat yn Ljouwert, Grins en Am sterdam ta ünderwizer leard, mar it is him nea wurden. Undertusken hie syn skriuwerstalint him al iepenbiere. Yn syn kwekelingetiid hie er al proaza en sonnetten skreaun yn it Nederlansk. Letter skreau er filmkritiken foar de Groene Amsterdammer en biianne sa by it krantefak, forfong Carry van Brug gen as boekresensint fan de Oprechte Haarlemse Courant en waerd redacteur Butenlênske polityk. As sadanich kaem er yn ’e bisettingstiid yn konflikt mei de Dütskers en waerd oppakt. Nei de bifrjjing wurdearre er It libben dübel en sünt dy tiid is er dan ek oars net as Een hevige storm heeft Dinsdag- en Woensdagnacht de Duitse bocht, de Britse eilanden, de kusten van het Kanaal en ook de Nederlandse kust geteis terd. De zwaarste tol is vermoedeljjk betaald door de Belgische kustvaarder Henrl de Weert (1300 ton), die, naar de berichten luiden, op ongeveer 100 mijl ten N.N.O. van Texel met man en muis moet zjjn vergaan. Het ergste wordt ook gevreesd voor het Zweedse s.s. Petra (1371 ton), dat op 80 mijl ten N.W. van Terschelling in moeilijkheden verkeerde. Bij Bergen aan Zee is het Panamese schip Katingo (7281 ton) gestrand. De bemanning, die nog aan boord is, is in veiligheid, maar het schip zit even hoog als indertijd de Banckert en de Kerkplein, zodat het voorlopig een gast van onze kust zal zijn. Nog tal loze andere schepen sloegen los, raakten op drift of kwamen door averij in moei lijkheden. Het lichtschip Goeree krabde op zjjn ankers 800 meter van zijn plaats. In Friesland en Groningen kwamen de dijklegers in actie. Het water kwam uit zonderlijk hoog, op sommige plaatsen zelfs hoger dan in de rampnacht van Februari 1953, maar de windrichting was gunstiger en er is geen al te grote schade berokkend. Het eiland Ameland moest echter een rij duinen aan de zee afstaan. In Engeland en Duitsland (in de Duitse bocht kwamen windstoten van 160180 km per uur voor) heeft de storm verscheidene slachtoffers geëist, aldus meldt het Alg. Handelsblad. Hoe en waar deze snel populair ge worden avto gemaakt wordt, heeft de heer Rinnert de Jager, official-dealer voor Sneek, Bolsward en de Zuidwest hoek Woensdag een groot aantal geno digden, die van heinde en verre waren opgekomen, op de filmavond in Amici- tia laten zien. Daar werd nl. een film vertoond, waarop men niet alleen het zeer interessante fabricageproces van a tot z kon volgen, maar die tevens een aantrekkelijk beeld gaf van de enorme uiterst moderne fabriekscomplexen, die hiervoor na de oorlog in de Duitse stad Wolfsburg zijn verrezen en de prachti ge woonwijken, sportparken, zwemba den en andere ontspanningsgelegenheden welke daar door de onderneming voor haar tienduizenden werknemers en werkneemsters zijn gebouwd en aange- lessd. Zo zagen we o.a. het gieten van het staal, de montage van de motoren, het persen, lassen, spuiten en emailleren van de (ijzersterke) carrosserie enz., kortom de gehele geboorte vah de personen- en bestelwagen van het prille begin af tot aan het moment waarop de fonkelend nieuwe wagen de transportband verlaat Hoge waterstand. Overal in Nederland heerste vannacht hoge waterstand. Op Texel steeg het water tot 3.10 boven N.A.P. Bjj Cocks- dorp brak bijna een dijk door. Op drie plaatsen is de dijk ernstig beschadigd. Op West-Terschelling steeg het water eveneens tot 3.10 boven N.A.P., slechts 15 cm lager dan in de rampnacht van Februari 1953. Bjj Harlingen kwam het water tot 3.71 boven N.A.P., 8 cm boven de nacht van Februari, doch het bleef bij lichte overstromingen, al leek de toestand even kritiek. Op Schiermonnikoog kwam het water zo hoog, dat de zee stenen en af val over de kruin van de dijk wierp. Bij Nes op Ameland stond het water tot de kop van de dijk. De dijken hebben het echter goed gehouden. Aan de Zuidwest- punt van Ameland is tijdens de storm zes meter duin weggeslagen en ten Noorden van Nes verdween een rij dui- nen van vijf meter in de golven. De bliksem beschadigde de toren van Hol- lum. Op vele plaatsen en ook in Groningen en Friesland kwamen de dijklegers in actie; zij behoefden echter niet in te grijpen, ofschoon de situatie kritiek was. Bij Wierum kwam het water tot 4 meter boven N.A.P., wel een halve meter bo ven de rampnacht van Februari 1953. Er ontstond schade aan het buitenbe loop der dijk. Een kwelder bij Paesens liep onder water, waardoor dertig scha pen verdronken. In windstoten werd een windkracht van 140 km per uur geconstateerd en een lichtschip meldde een windsnelheid van minstens 100 km per uur enige uren aanéén. Door de koude op hoger niveau kwamen ook vrij hevige onweders voor. Huizen vernield.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1