U'S Bil Cl 11^31 ItIOHIOÜ JEUK pikante strijd tussen twee pioniers (X buitenlands OVERZICH Waarom lijden? KRUIS 'WITTE De dokter zei zalf gebruiken, maar.. TWEEDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD’ een Zakennieuws Geslaagd L.S.C. FRISIA: Bioscoopnieuws Schutjassen Grote overwinning voor Oudega „Der binne grlnzen** yn Aldegea-W. Potbil jatten Oudegaster jeugd gaf Kerstuitvoering Navo-defensie op atomische basis KO3VIT iE^HiS YN ’E FJiRTJIN DAGEN Priisdammen yn Aldegea-W. VKU1MG «4 DECEMBER 1B94 allermodernste wapens Advertentie I.M. In reis nei Bethlehem en Antsje En .VI A.dver» eritie Advertentie i.M Nou, nei Sybranda buorren Der ik bring en TITIA. TriflftE MMadStfOf. Advertentie De Privé Secretaresse. Hier en daar is gefluisterd, dat het ei genlek de Engelse minister van Staat Nutting is geweest, die Washington wist te winnen voor het Engelse standpunt inzake Cyprus. Kort voor deze kwestie nl. in de V. N. aan de orde kwam, legde Nutting in de Ver. Staten in het open baar de verklaring af dat een rode Chi nese aanval op Formosa Engeland aan de zjjde van Amerika zou brengen om dat dit een aanval op een lid der V. N. zou betekenen. Een verklaring die in Engeland heftige protesten heeft ge wekt en ook kant noch wal raakt, want Engeland heeft het rode bewind te Pe king al lang als het wettige over China erkend en is dus geenszins als lid van de V. N. verplicht Tsjang Kai sjek op For mosa te helpen, die slechts nog beweert heerser over China te zijn. in oar lan, hiel fier fuort moatte nou wer nei hüs, Heit en Mem.” Antsje koe wol güle. Hwat wie Onze vroegere stadgenoot, de heer H. Meijer, thans onderwijzer te Amsterdam, slaagde dezer dagen voor de akte Engels M.O. B. arts. „Lyts ding astou biste? kinst wol rinne, net Hylke?" „Fansels wol”, sei Hylke dapper I skke r—nt graech en sminers, as de pt er mei - n Velen onder U zullen zich de eertijds beroemde Duitse film van ver voor de oorlog nog wel kunnen herinneren. De „Privé-Secretaresse” met Renate Müller en Herman Thimig en naar wij menen ook Theo Lingen. Thans is dit gezellige verhaal opnieuw verfilmd, met een an dere rolbezetting weliswaar, doch met dezelfde gezellige liedjes en leuke wen dingen. Nu zien wij in de hoofdrollen: Sonja Zieman, Rudolf Prack eii Paul Hörbiger en vele anderen. Een gezellige film voor de Kerstva- cantie. De tweede hoofdfilm „Jungle Duivels” speelt in de wildernis, ver van de be schaving, waar een gezelschap blanken vreemde avonturen beleeft en steeds de dood in de ogen ziet. In deze spannende film spelen Tony Curtis en Frank Love joy de hoofdrollen. Bij de Firma L. van der Leij Co. te Sneek werd vorige week een auto matische appelmoesinstallatie geplaatst, welke in het buitenland is aangekocht. Daar er in haar fabriek aan de Pr. Hen drikkade ruimte genoeg is voor de aan voer van appelen, werd dit besluit ge nomen. De appelmoes, welke van prima kwaliteit zal zijn, zal binnenkort gefa briceerd worden. Dit zal uitsluitend in blik geschieden. Een zogenaamde blik- smaak kan nooit ontstaan, daar de blik ken gevernist zijn, en dit geen invloed kan hebben op het product. Hiervoor werd ook aangeschaft een automatische felsmachine, alsmede een etiketteer- machine welke minstens 6000 blikken per uur van een etiket voorziet. Dit zijn eveneens buitenlandse machines. De in stallatie heeft een onbeperkte productie. Of dat nu 100.000 of 500.000 blikken is, speelt geen rol. Alles is van aluminium vervaardigd, zodat het eindproduct ab soluut zuiver van smaak is. In Januari 1955 hoopt men te beginnen met het verwerken van 60 tot 70.000 kg. appelen. De appelmoes wordt vervaardigd van goudreinetten, terwijl nog suiker wordt toegevoegd. Men rekent op een groot afzetgebied, daar deze Firma talrijke relaties heeft in het gehele land. Voor waar een mooie aanwinst voor dit toch al zo omvangrijke bedrijf. waarin de oud-Heerenvener Jan Ploegh speelt, zullen afbrengen. Op Black Boys kan men dit seizoen weinig staat maken. Eerst haalt het uit vier wedstrijden zes punten en dan ver liest het plotseling op eigen terrein te gen M.S.C. We wagen ons dan ook niet aan een voorspelling voor de thuiswed strijd tegen Olyphia. M.S.C. moet het bezoekende De Kool de baas kunnen blijven. WOUDSEND, 18 Dec. Uitslag van de gehouden schutjaspartij in het St. Jozef- gebouw, waaraan 24 personen deelna men: le pr. Luitzen de Jong en S. Mosterman; 2e pr. K. de Jong er W. Brattinga. Ie troostpr. A. Reekers en W. Deden; 2e troostpr. Jouke L. de Jong en A. Aukes Jr.; le poedelpr. J. F. Na gelhout en Jitte de Jong; 2e poedelpr. W. C. Nagelhout en Jac. Catr. Nagel hout. wel met Amerika's medewerking, dat in dezelfde vergadering zich angstvallig I onthield van stemmen toen het ging on I de kwestie Nieuw Guinea. Washington ontziet zijn Engelse bondgenoot heel wat meer dan zijn Nederlandse. OUDEGA (W.) Zaterdagmiddag werd alhier gespeeld de voetbalwedstrijd Ou dega Woudsend II, dat drie spelers uit het eerste had opgesteld, waarmee Ou dega accoord ging. Woudsend zat direct fel op de bal. maar Oudega speelde een beetje lukraak. Hierbij kreeg Woudsend een hoekschop toegewezen, waaruit de Oudegaster r.half de bal in zijn eigen doel werkte, 0—1. Hierdoor werd Oude ga wakker geschud en kwamen ook haar aanvallen los. Van de vele kansen werd voor de rust echter maar één benut en wel door midvoor de Vries, die de ge lijkmaker scoorde. Na de doelwisseling waren de bordjes verhangen. Het Wopdsender doel werd onder druk gezet en er kwamen nog zes doelpunten voor de thuisclub, twee door C. Verbeek en drie door I. Verbeek, terwijl de keeper van de gasten ook nog een bal in z’n eigen doel sloeg. Zo eindigde de strijd dan in een grote 71 overwinning voor Oudega. ces kan streven naar een vreedzaam buurschap met Rusland, dan een zwak. Dat is ook de oorzaak geweest dat men W. Duitsland in de W. Europese ver dediging wilde opnemen. Tot het laatste toe zowel in het W. Duitse als Franse parlement zijn de accoorden van Parijs nu aan de orde blijft Moskou pogen de totstandkoming van deze accoorden te verhinderen. In de afgelopen week is er een lawine van Russische nota’s ten deze over de W. Europese landen uitge stort, waarvan de belangrijkste wel zijn die aan Frankrijk en Engeland waarin gedreigd werd met het opzeggen van het FransRussische vriendschapsver drag en het EngelsRussische verdrag van 1942 als de Parijse accoorden door deze landen werden geratificeerd. Deze Russische dreigementen zullen waar- schijnijk een averechts gevolg hebben; regeringen noch parlementen plegen te wijken voor buitenlandse druk. Alleen moeilijkheden over het Saaraccoord tus sen Duitsland en Frankrijk zouden nog roet in het eten kunnen gooien en Lon den en Washipgton hebben het hunne gedaan dat te voorkomen door aan te bieden de Saar-overeenkomst te garan deren. ALDEGEA (W.) Utgeande fan de fuotbalforiening, waerd forline wike Woansdel yn Ons Gebouw in toanieljoun hélden mei it Lyts Frysk Toaniel, dat opfierde: „Der binne Grinzen”. Hwat wy fan dizze lju wend binne, wie ek nou wer sa; d’r waerd pürbêst spile, en ek it stik foei der by de measte oan- wêzigen tige yn. Jammer, dat de seal net alhiel fol wie, mar hja dy’t der net wiene, hawwe hwat mist. It is meastal sa, as der in stik om ütens opfierd wurdt, dan fleagt min der hinne, mar as der hwat goeds yn it eigen doarp jown wurdt, dan bliuwt men mar thüa. As de Aldegeaster sakenlju net sa goed foar ’t Ijocht kommen wiene mei pre- sintsjes foar de forlotting, dan hie it finansieel ek noch in strop wurden. Tink oan dizze minsken. Op e Earste Krystdei hiene Hylke en Antsje nei it Krystfeest ta west; se hiene in moai boekje krige, en der wie in hiele greate krystbeam en master hie in forhael dien, mar it echte Krystforhael hie dümny dien. En dümny hie lt sa moai dien, dat Antsje en Hylke moasten der ider- kear oer prate, oer dat Berntsje yn ’e krêbbe. En doe’t se dy jouns op béd leine, sei Hylke: „Ju, Antsje, ik woe dat lytse Bern tsje yn ’e krêbbe ek wol ris sjèn, dou?” „Ja, ik ek wol, mar ’t is sa fier.” „Ja, boer Bethlehem wennet in hiel ein it lan yn. Ik ha der wol ris west, mei Heit”. „Ja,” sei Antsje, „dat is sa’n ein.” „Mar as wy der hinne wolle, dan moatte wy moarn, hwant moarn is it noch Krystdei, hat Mem sein. Mar Antsje”, en Hylke gyng rjochtop op bêd sitten, „Ju, Hy is ek op in oar jier berne, dat wit ik noch wol: doe hie ik de wetterpokken”. „Dan is it nou Syn jierdei, Hylke, mar hoe aid soe Er dan wurde?” „Ik wit net, mar wy geane moarn nei boer Bethlehem en dan sille wy it freegje". En sa bisleaten se om moarn nei boer Bethlehem ta. Se seine it net tsjin Heit en Mem, hwant se tochten, dy sizze: It is sa’n ein en it is sa küld, op in oare kear mar, en Hylke en Antsje woene nóu. Twadde Krystdei, om in ure of fiif, seine Heit en Mem tsjin Hylke en Antsje: „Nou geane wy even nei muoike Lys, dy is siik, dat witte jimme wol. Mar wy komme daliks werom. Gjin rüzje meitsje, hear!” Hylke en Antsje hiene de hiele del hast net ite kind, en Antsje hie it hast oan Mem forteld, hast. Hja hie der sa’n sin oan. Mar nou wiene Heit en Mem efkes fuortgien, ja, se wiene net iens mear to sjen. Gau, gau diene se de jas oan en de klompen. „Moatst dy goed oanklaeije, Antsje: sjael om, mütse op. wanten oan”. Dat sei Mem ek altyd, as se moarns nei skoalle gongen. En dêr stapten se hinne, hén yn han. It wie tsjuster büten, net o sa, hwant de moanne skynde. „Ik haw in apel meinommen”, sei Antsje. „Ik twa sinaesapels, yn 'e büse”, i Hylke. Doe wiene se büten it doarp. ie gjin mins op 'e dyk. „Soe it wol by boer Bethlehem ze. Hylke?” frege Antsje. „Ja, fansels”, sei Hylke. „Ik haw goed ünthélden.” Der lei in bytsje snie en it hie ek i bytsje ferzen. De wréld wie moai yt en lei der hiel stil hinne. Yn ’e erte wiene Ijochtsjes, Ijochtsjes, y’t stilstiene en dy’t iderkear fan ak foroaren. Heech yn 'e loft tus- an de stjerren stie de moanne. Se gongen it lan yn. „Dêr stiet in auto”, sei Hylke. „Nou”, sei Antsje, „dan is ’t hjir zol. Dy minsken fan dy auto binne r ek hinne, fansels”. Doe draefden se in elntsje, mar se Idden elkoar goed by de hén beet. „En as wy straks thüskomme, dan rtelle wy it, nou Hylke?” „Ja, fansels”. It wie mar in smel paedtsje nei >oer Bethlehem syn pleats. Hiel yn e fierte seagen se de buorkerij, der barnde Ijocht. IJLST. Zaterdag werd in café Sij be sma een gezellige potbiljartavond ge houden. Drie partijen werden gespeeld waaraan als eerste prijs een rollade en als tweede prijs een partijtje worst ver bonden waren. Bij de eerste partij werd de eerste prijs gewonnen door de leve rancier der rollades, die zeer sportief deze prijs niet wilde aanvaarden. 2e pr. P. Zwaagman. Hierdoor kon de tweede partij worden gespeeld met drie prijzen, le R. Hoogland; 2e Th. Fijlstra; 3e P. Cnossen. Derde partij: le P. Cnossen; 2e E. Damstra, Oosthem. Tot de landen welke van Rusland een nota ontvingen behoorde ook Zuid- Slavië. Het ging daarbij niet direct om de Parijse accoorden, maar over- de wei gering van Zuid-Slavië om aan de con ferentie over een Europees Veiligheids- verdrag te Moskou deel te nemen. Zo als ook in nota’s aan andere landen, betreurde Moskou deze weigering en vroeg aandacht voor het feit dat z.i. de Parijse accoorden de vrede in gevaar zouden brengen. Zoals bekend is Tito tegenstander van aansluiting bij een der grote blokken. Hij heeft daarvan ook nog eens getuigd bij zijn bezoek aan pre mier Nehroe van India door met deze samen een verklaring uit te geven waar in wordt betoogd dat beide landen een gemeenschappelijke politiek zullen trachten te voeren welke de steun en sympathie zou kunnen verwerven van alle landen, die niet bij een der blokken zijn aangesloten. Eigenlijk willen deze staatslieden dus toch weer blokvorming maar dan op basis van de neutraliteit. In hoeverre dit te rijmen is met Tito’s verbond met Turkije en Griekenland is een vraag, welke nog tot enige wrijving tussen Belgrado enerzijds en Ankara en Athene anderzijds kan leiden. Het is immers zo dat als Rusland bijv, jegens West-Europa agressie zou plegen, Tur kije en Griekenland als Navolanden ge roepen zouden zijn West Europa bij te staan, ook al werden zij zelve niet di rect aangevallen. Maar zou Z. Slavië dan neutraal blijven? Nu we hier Grie kenland hebben genoemd zij ook even de kwestie-Cyprus aangeroerd, die Athene in de algemene vergadering der Ver. Naties bracht. Zoals bekend eist Griekenland dit Middellandse Zee-eiland, dat nu een Engelse kolonie is, op, omdat de Cyprioten in grote meerderheid Grieken zijn en zich bij dat land willen aansluiten. Zonder veel moeite werd deze kwestie echter zeer tot ongenoegen van vele Grieken, zodat in Athene zowel als op Cyprus zelf demonstraties tegen Engeland werden gehouden van de agenda der Algem. Vergadering der V. N. afgevoerd. En dat geschiedde nog auto fa jo?” „Ja, dat is myn auto jim yn ’e auto thüs”. Doe’t de auto stilstie foar it hüs fan Hylke en Antsje, seagen se Mem op ’e stoepe stean. Mem en Heit en polysje Folkerts. En noch in man en buorfrou en Fake en juffer Minke... „Dêr ha wy de féarts”, sei buor frou, „hwat moat dy hjir?” De féarts stapte üt en sei: „Hjir binne de bern”. „Hwer komme se wei?” frege Heit. „Wy binne sa üngerêst as hwat!” De féarts tortelde hoe’t alles gien wie, en Hylke knikte fan „Ja”. Antsje lei to sliepen yn Memme earms. „Wy moatte mar net lilk wêze”, sei Mem, „en ik kin ek net lilk wêze ik bin sa bliid dat se der wer binne”. „Ja”, sei Heit, „wy moatte nou mar ite, mar moarn Hylke, dan sil Heit dy yn 'e atlas sjen litte, hwer’t Bethlehem hielendal leit.” regeringen te Washington en Londen nog altijd een oog in het zeil houden. Maar nu eenmaal besloten is dat de Navo-defensie op atomische wapens ge baseerd zal worden, zal men consekwent moeten blijven en eventueel ook gebruik moeten maken van die wapens. Men kan geen twee plannen tegelijk voorbereiden, één voor atomische en één voor niet atomische wapenen; dat zou wat de be wapening betreft al te kostbaar z(jn en wat de organisatie aangaat onmogelijk. Oorlogvoering met atoomwapenen eist nl. een gehele andere indeling der strijd krachten. Militaire deskundigen voor spellen dat de tijd van het inzetten van gehele divisies voorbij is. Dergelijke gro te eenheden zullen moeilijk te mobili seren zijn onder de omstandigheden van de atoomoorlog. Kleinere, plaatselijk ge vormde eenheden zullen in zeer los ver band met elkaar moeten opereren en er zullen versterkingen, welke voldoen aan de eisen welke de atoomoorlog stelt, in de meest blootgestelde gebieden moe ten worden aangelegd. Er zullen waar schijnlijk veel meer, u- - OUDEGA (W.) Zaterdagavond gaf het Kinderkoor alhier onder leiding van mej. van Netten te Heeg een Kerstuit- viering in )ns Gebouw. Na een woord van welkom kwam de fluitclub op de planken die een aantal Kerstliederen speelde en daarna kwamen de kleinsten van het koortje voor 't voetlicht. Zij werden met een daverend applaus be loond. Vervolgens lieten twee andere groepen hun kunnen horen, waarvan de oudsten een kerstcantate uitvoerden. Zowel het zingen als het fluiten was heel mooi. Een en ander werd afgewis seld door voordrachten en een kerstver telling. Nadat allen nog de Avondzang gezongen hadden, sloot mej. van Netten met dankgebed. Een woord van hulde aan haar voor het mooie, maar soms toch ook moeilijke werk dat zij voor de kinderen gedaan heeft is hier wel op zijn plaats. Maar om terug te komen op de be slissing van de Navoraad, nu a is ge zegd zal men als de nood aan de man komt ook b moeten durven zeggen. Nu eenmaal is besloten dat de verdedigings plannen voor de Navo op atomische wa pens gebaseerd zullen zijn, heeft het nauwelijks zin meer dat als de nood aan de man komt alle regeringen nog zul len worden geraadpleegd of atomische wapens zullen worden ingezet. Theore tisch zou zich het geval kunnen voor doen dat uit een klein grensincident door directe toepassing van het atoomwapen een groot conflict zou ontstaan, maar men mag zoveel verantwoordelijkheids gevoel bij de militaire leiding veronder stellen, dat dit geval in de praktijk niet zal voorkomen, en bovendien kunnen de Intussen is onze stad toch niet van tweede klas voetbal verstoken. In het Zuidersportpark komt Frisia bij L.S.C. op bezoek, wat een spannende en inte ressante ontmoeting belooft te worden. Spannend omdat de ploegen elkaar wei nig in kracht ontlopen en interessant omdat ze herinneringen oproept aan lang vervlogen dagen. Na de resultaten van de vorige week starten onze stad genoten o.i. met iets betere kansen. Een belangrijk duel is Friesland- Haren. De Bornianen haalden uit negen wedstrijden zegge en schrijve één punt en als ook van de vlak boven hen staan de Benjamins wordt verloren, ziet het ,er hopeloos voor de hoofdstedelingen uit. F.V.C.—Helpman is omgezet. Het ter- reinvoordeel dat de Groningers nu heb ben. kan wel eens de doorslag geven. Nicator tenslotte mag blij zijn als het uit Zijn thuiswedstrijd tegen G.R.C. één puntje haalt. W.Z.S. tegen sterke tegenstander. Ook voor de derde klas heeft de com- petitieleider weinig rekening gehouden met de stand van zaken. Rood Geel bjjv. één wedstrijd ten achter bij Harlin gen speelt niet en de laatste wel. Het belangrijkste treffen in deze afdeling is ongetwijfeld dat tussen W.Z.S. en deze Havenstadbewoners in het Zuidersport park. Een voorspelling is hier zeer moei lijk. De ploegen kwamen nog niet eer der in dit seizoen tegen elkaar in het strijdperk en ook de resultaten van de laatste voetbaldag beide een gelgk spel geven weinig houvast. We zul len daarom maar rustig afwachten, hoe de zebra’s het er tegen de roodhemden, Niet KraDben. De beider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ^lektekienien. svtvert en ge- CENEESMIODEL TEGEN TTfe TM huidaandoeningen |j J By. fly. dus VLOCISTOP BALSEM ZEEP Se woe yn- ienen nei Mem en nei Heit, nei hüs, dêr’t de krystbeam stie... En se wie sa wurch. „Sil ik dy drage?” frege de fé- Dou ,,r anseis woi sei Hylke dapper en hy die hiele greate stappen. „Is dy De raad van ministers van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie heeft besloten dat de defensie van Europa geschoeid zal worden op de leest van de allermodernste wapens van kernenergie. Zo mag men de beslissing welke deze raad vorige week te Parijs nam wel sa menvatten. De raad verklaarde dat het aanvaarden van deze aanbeveling van zijn militaire raadgevers niet betekende dat de aangesloten regeringen afstand deden van haar verantwoordelijkheid voor het nemen van besluiten om deze plannen in geval van vijandelijkheden in praktijk te brengen. Bedoeld wordt dus dat alle betrokken regeringen op zo’n moment nog het recht zouden hebben zelf te beslissen of al of niet atomische wapenen zullen worden gebruikt. Dat recht moge theoretisch dan hiermede er kend zijn, practisch zal er weinig van terecht kunnen komen. Omdat de be slissing bliksemsnel zal moeten worden genomen zal men eenvoudig niet alle regeringen kunnen raadplegen. Men moet trouwens over de gevolgen van het ingrijpen van regeringen in beslissingen van de militaire leiding niet licht den ken. Het was dezer dagen juist tien jaar geleden dat Hitler zijn laatste poging deed de geallieerde opmars naar-Duits land te stuiten door het bekende Arden- nen-offensief. Op ’n bepaald moment toen de geallieerde legérs in een zeer moeilij ke positie verkeerden gaf Eisenhower bevel desnoods Straatsburg prijs te geven om strategisch voordeliger stel lingen te betrekken, die minder troepen zouden binden. De Franse regering (de Gaulle) erkende deze strategische voor delen maar gelastte desondanks haar eigen legers om Franse prestigerede- nen Straatsburg vast te houden en dus eventueel niet te gehoorzamen aan Ei senhowers opdracht. Daar is toen heel wat om te doen geweest. Gelukkig klaarde de toestand zo snel op dat Ei senhower zgr bevel niet behoefde door te zetten m het geval is tekenend voor de moei ikheden welke tussen in dividuele regeringen en een gemeen schappelijk opperbevel kunnen ontstaan en welke op een bepaald moment zelfs noodlottige gevolgen zouden kunnen hebben. Jj Waarom nog langer m hoofd- of kiespijn, "zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn, die direct en afdoende helpen Zorg jwi ervoor, dat U ze altijd in huis heeft! Ze zijn on schadelijk voor de maag Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogistt U vliegt nu door de was heen! /knze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dokter zei „Met deze zalf zullen de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uitgaan”. En het resultaat Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels te wassen en er bleef geen vlek inl Drie werf hoera voor Castella Parels! Sneek kan Zondag uitpuffen van het doelpuntenmaken, want Roosen- burg’s club is niet bij de acht ploegen, die Zondag binnen de lijnen komen. Onbegrijpelijk is echter, dat ook voor Velocitas geen wedstrijd is vastgesteld. Een mooie gelegenheid om het grote verschil tussen de koplopers tets kleiner te maken, gaat nu ongebruikt voorbij. VAN DER PLAATS bolsward Het besluit van de Navoraad, dat dus een totale ommekeer in de organisatie der strijdkrachten zal brengen, waarmee men in 1960 hoopt gereed te -rijn, schijnt met algemene stemmen genomen te zijn Men had hier en daar vooral van Franse of Deense zijde bezwaren ver wacht, omdat deze landen het misschien niet tactisch zouden hebben gevonden, zozeer de nadruk op het atomische wa pen te leggen, nu Rusland toch schijnt te streven naar een zekere mate van toenadering tot het Westen. Maar in re geringskringen der Westelijke landen is men het er kennelijk over eens dat een militair sterk W. Europa met meer suc- Jonges en Famkes, Titia wie tige bliid mei de briefkes. Mar der kinne noch wol mear by, hear! En as jim noch net goed Frysk skriuwe kinne, dat hindert neat; fan sels meye jim allegearre meidwaen. En dan mar goed elke kear it leski ynstjüre As de krante komt, hawwe jim al fakénsje. En soe der dan ek iis kom me of snie? Titia hopet fan al, dan kinne wy moai ride. Hawwe jim dêr net sin oan? En dan, jonges en famkes, komt der in Nij jier. Mar foar it nije jiei moatte jimme briefkes by de krante wêze, foar 1 Jannewaris dus. It adret witte jimme tink ik noch wol, dat wie: Titia, Sneeker Nieuwsblad. Greatsén, Snits. Titia is tige binijd, hwat jim yn ’e fékansje ütheve! En hjir binne de briefkes: Pytsje Andela, Snits. In rare boei mei dyn poppe, mar better de poppe de earmen stikken as dod- seis. Dou hast it nou moai oan tiio to lézen, nou’t it jouns sa gat tsjuster is. Of hast de boeken al wer üt? Jitske de Groot, Oosterbeek. Fansels meist meidwaen. Ast yn Aldegea üftanhüzest, kinst moai swimme en sile. Of kinst dat net? En Ruerd flskje. Mar dat kin allinnf simmers mar en 't is nou winter. As der iis komt, kinst dan yn O. wol ride? Jelly v.d. Kamp, Snits. Yn ’e fakénsje kinst wol hwat foar de poppe breidzje, fynst ek net? Titia is ek op gymnastyk en hat der o sa’n nocht oan, dou ek? Arme Tamminga, Snits. Nou, mei sa’n moaije timmerdoaze kinst wol timmerman wurde. Moatst ma gau hwat meitsje, in naeldoazc foar mem, of, ja, in slide, as der snie komt, bistou mar klear. Hanny Tinga, Snits. Meitsje de les kes mar goed, Hanny. dan lean it Frysk wol. Sjoch altyd goed, hoe’t der stiet. Kinst it wol for- stean Pytsje v. d. Wal, Hlest wol ris earder yn Ljouwert west? En astou Titia nou wei skriuwst, moatst it hwat langei dwaen, oars is lt sa spltlcb fan ’t papier, dat forgees weiglet. Jo Brug, Mineke Schraa, Drylts; Akke Haanstra, Heidenskip. Jimme hawwe de leskës goed makke, mar Titia woe graech ris in brief ke fan jim hawwe! Allegearre de groetnls fan Parels, het wasmiddel van de nieuwe rijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken l Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100°/o veilig wasmiddel. En U staat versteld van de I de zachtheid met ek wol Zo schrijft one één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Advertentie bern, hear „Soene der in soad minsken wêze,, Hylke „Ja wis, Antsje”. „Hwerom soene Heit en Mem der net hinne gean?” „Dy hawwe der al ris west”, ande re Hylke wis. ,,’t Is kald, nou Hylke?” „Bist kéld, Antsje?” „Né”. „Dêr komt ien oan, Antsje, in man liket it wol”, sei Hylke en hy bleau stean. „Ja, it liket Heit wol”, waerd al in bytsje bang, hwat soe Heit dan wol sizze? De man kaem tichterby, né, it wie Heit net, it wie in oare man. krekt doet’t Hylke him hwat freegje soe, sei de man: „Hé, hwat sille jim? Hwa binne jim?” Dy man wie féarts en wist wol, dat boer Bethlehem net mear sokke lytse bern hie, en hy frege wer: „Hwat dogge jim hjirre?” Antsje seach Hylke oan en flüstere: „Siz dou it mar”. En Hylke sei: „Wy wolle it Krystberntsje sjen by boer Bethlehem. Hawwe jo dêr al west It wie even stil, doe sei de man: „Krystberntsje, by boer Bethlehem O, nou bigryp ik it. Mar jonges, it Krystberntsje is yn Bethlehem, en dat is i plak, hiel fier fuort”. „O," sei Hylke en Antsje sei neat. „Hwa binne jim”, frege de man. „Wy binnen Hylke en Antsje fan Bakker”, andere Hylke. „Bakker? Is jim Heit bakker?” „Né”, sei Antsje. „Us Heit hat in winkel fol koal en rapen en woartels en apels en sinaesapels”. „En kokesnuten”, sei Hylke. De man sei: „Ik bin de féarts, en ik sil jim thüsbringe. Moat’ jim ris hearre: Dizze boer syn namme is Bethlehem. Krek sa as jim efternam- me "Bakker is. En it Berntsje yn 'e krêbbe wie yn Bethlehem, in plak yn in oar lén, hiel fier fuortJim jim schijnlijk veel meer, maar kleinere vlieg velden moeten komen en de verdediging daarvan tegen aanvallen wordt van zo primair belang geacht, dat er een At lantisch luchtverdedigingscentrum te Den Haag komt, waar een aantal knap pe koppen uit de Atlantische wereld de mogelijkheden ten deze z- r bestu deren. blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis 1 Lngez Mededei Woansdei 15 Desimber waerd troch de damklub „Nocht en Kriich” yn Aldegea (W.) har jierlikse priisdammen hélden. Hoewol it waer suver to moai wie foar damjen, wiene der dochs 36 dielnom- mers. De ütslach wie: Haedklasse A, (6 dielnimmers)le J. Bootsma, Hartwerd; 2è KI. Tichelaar, Parregea; 3e W. Bakker, Hlmmelom. Haedklasse B (6 dielnimmers)le H. Walinga, Aldegea (W.); foar de 2e en 3e giet it noch tusken K. Attema en H. v. d. Schuit fan Heech en G. Bruinsma to Dedgum. Earste klas (5 dielnimmers)le Tj. de Boer, Goënga; 2e D. Miedema. Baerd. Twadde klas (6 dielnimmers)le G. Schilstra, Aldegea; foar de 2e en 3e pr. moat de bislissing noch falie tusken Joh, v. d. Meer en J. Veninga, beide to Aldegea (W.) Tredde klas (13 dielnimmers): le A, v. d. Goot, Gaestmar; 2e B. van Net ten, Gaestmar; 3e A. Koopman, Alde gea; 4e Sj. Schilstra, Aldegea. As bysünderheit kin noch formeld wurde dat de priiswinner A. v. d. Goot noch mar tsien jier is. Dat bilooft hwat foar de takomst IT TWADDE LESKE: Ynfolje: i of y. S—KKE. Kenne j—mme S—kke wol? S--kk( st hnder fan buorman Jansma. H--s brun mei in wt plak op ’e foarholle, en hat fjouwer fkse poa ten. S— kke r-nt graech foar de wei en smmers, as de snne sk -nt, skr -pt er mei - n -t hea er lükt er de meanmasine dat er dei fan sw—t. Soms s—t de feint op s—n rêch en r—dt it lan n. Dat f—nt S—kke prachtich en de feint net mnder! Mar wnters hat S—kke net folie to dwaen. Dan stiet er bnnendoar op ’e stal en t—nkt dj—p nei oer alle d— ngen üt it 1bben fan in hnder. Of tochten j—mme, dat in hnder net tnke kn Dan bnne jmme ms

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5