Wat de raad te behandelen krijgt Kerstwijdingsavond Ver. van Vrijz. Hervormden Adventsavond in de Doopsgezinde Kerk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Uitvoering Weihnachts-Oratorium te Bolswaïd Kerstrede H. M. de Koningin Dinsdag 28 December 1954 109e Jaargang No. 103 Overdracht schiphuis in verband bouw nood- Inbraken Zeepost ■luiten. Deens ontdekkingsreiziger vermoord Geslaagd Redactie-aciies KLE1NZAND 7 - lelef 2872 RedacteurL KlLZEBRINh =^->— Het Sneeker Nieuwsblad Is aan gecombineerde uitgasa na NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT au ORUFHOUTS NIEUWSBI AU- Krystwijing to Hommerts Kerstfeest voor de school kinderen Thee opnieuw duurder brug tegenover Bothniakade - Bouwrijp ma ken terreinen Lemmerweg voor nieuwe land- bouwwinterschool, eventueel Chr. ambachts school en woningbouw. Ledengearkomste Doarpsbi- lang to Jutryp-Hommerts 25 jier koster Oliebollenslag op Oudejaarsdag Ledenvergadering Ijs wegencentrale „Sneek-W ymbritseradeel-IJlst” VRIJDAGS. diaman- postpakketten geven de postkan- Ad Interim. leiding Betegeling gedeelte speelplaats van de JuIianaschooL het van vlakte van 100 m2. Geraamde kosten f 650.—. Geslaagd voor het examen contröle- leer (accountancy) onze vroegere stad genoot de heei; Sikke R. van der Zee te Amsterdam. Als wy, in deze jaren, met Kerstmis „Vrede op aarde” horen verkondigen, worden onze gedachten steeds weer ver vuld van hoop en vrees, ’t Is ons daarby vreemd te moede, dat er met Kerstmis van dit jaar, 1954, hoe het ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter we reld oorlog is. Wy kunnen ons de aarde zonder strijd niet denken, strijd tegen de natuur en helaas strijd van mensen onderling, om dat wy nooit anders gezien hebben, daar toestand de (4 Jan.) (31 Dec.) (29 Dec.) (27 Dec.) (29 Dec.) SNEEKER NIEUWSBLAD B. en W. stellen voor gelden beschik baar te stellen voor het betegelen van een gedeelte der speelplaats van de Ju lianaschool, waarvoor de Ver. voor Chr. schoolonderwijs alhier een verzoek heeft ingediend. Het betreft hier een opper- Yn 'e Herfoarmde tsjerke to Ham- merts is Snelntojoun 2e Krystdei in yn- tertsjerklike Krysttsjinst holden. It sjongkoar „Ny Libben” fierde in Kryst- cantate fan J. Nauta üt, wylst de beide pleatslike doomnys de Noo en Sinia in koarte taspraek holden. Ek it famkes- koar „Jong Libben” droech by ta de moaye joun. nemen met het comité. Ook het rayon Sneek zal daarbij worden vertegenwoor digd. De kaartverkoop van dit seizoen is in middels begonnen. Het vertrouwen werd uitgesproken dat niet te vergeefs een beroep zal worden gedaan op het pu bliek hun kleine jaarlijkse bijdrage te geven. De voorzitter mocht een geanimeerde, goed bezochte algemene vergadering hem’s stal. Samen moeten gezin het Kerstfeest vieren avond die is. Als een spel, dat (31 Dec.) Uruguay: m.s. „Altair” (28 Dec.) NULAND, ’t Was de tweede Kerst dag tussen half vijf en vyf uur een druk te van belang op het Kerkepad. Kinde ren, klein en groot, en ouderen trokken op naar het Kerstfeest voor de school kinderen, dat vjjf uur onder leiding van het hoofd der school, de heer J. ten Have, een aanvang nam. Kerstliederen werden gezongen, jongens en meisjes de clameerden de teksten betrekking heb bende op het Kerstevangelie en mevr. Prins hield de Kerstvertelling, waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Da kinderen werden getracteerd en ontvin gen bovendien elk een boek. De kerk was, evenals des morgens, tot in alle Hulde aan bestuur voor toekomst zeer Naar het A.N.P. uit vakkringen verneemt zijn met ingang van Donderdag 23 Decem ber de theeprijzen gestegen met 12 t/m 14 cent per 100 gram. De verhoging is het gevolg vah de aanhoudende hausse op de wereldtheemarkt. De koffieprijzen onder gaan geen verandering. zo licht in eigen leven, en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is, en komt, wanneer men zijn onmacht voelt in de nood. Omdat wij dat ver geten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkander. De Vredesvorst heeft daarin be wezen wie hij is, dat hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild, en dat hij desondanks volbracht heeft, om dat het de wil des Vaders was en hiermee heeft hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot stand komen kan en zaL Zijn volstrektheid hierin maakte hem tot de Zoon des mensen en tot de weg, de waarheid en het leven. Als Zoon des Vaders opende hij de weg der genade, zonder weerga, en be vestigde dit door zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en leven. Laten wij niet vergeten, dat de Vre- desvorst heer van dood en leven is, en dat in zijn hand de bevestiging ligt van opstanding in de Vader. Vrede op aarde betekent dus zijn aan wezigheid zonder enig compromis, of bevestiging, of ontkenning, maar on overwinnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen ’t zij klein, of afzichtelijk groot moeten doodlopen op zijn overwinning. recitatieven voor bariton met op de ach tergrond de melodieën van „Daar is uit ’s werelds duist’re wolken” en „Een roze, fris ontloken”, lijken ons uitermate ge slaagd. De inleidende en samenvoegende de- clamatiegedeelten werden op uitsteken de wijze weergegeven door Ds Bokhove. De recitat’even, soli en duetten wer den door eigen krachten naar voren ge bracht. Natuurlijk kan men de presta ties van deze betrekkelijk ongeschoolde stemmen niet vergelijken met die van beroepszangers en -zangeressen en was het ene uiteraard beter dan het andere, doch in volume schoten allen tekort. Voorts was er een duidelijk verschil merkbaar qua interpretatie zoals voor dracht, dictie, toonvorming en adem- techniek, doch over het geheel bleken de solisten voor hun taak berekend te zijn. In het bijzonder noemen wij het laatste duet voor sopraan en alt. De beide koren, nu tot één geheel samengesmolten, waren goed op dreef. Afgezien van enkele ongelijke inzetten werden de nummers vlot en in een goed tempo weergegeven. De onderlinge stemverhouding was in het juiste even, wicht en de zang steeds beschaafd. On der de alten schuilen enige uitmuntende stemmen. De dirigent, de heer Keulen, leidde het geheel met vaste hand en de heer Keulen Jr. bleek zich goed thuis te voe len aan de vleugel. Hij begeleidde keu rig, bescheiden en correct. Ds Bokhove sprak tijdens de pauze een kort, doch boeiend wijdingswoord en sloot na afloop deze zeer geslaagde Kerstwijdingsavond met gebed en laten zingen van enige coupletten Gezang 221. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De dat», waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonosië m.s. „Oranje” Ned. Antillen: s.s. „Waterman” Suriname: m.s. „Nestor” Canada: s.s. „American Judge” s.s. „Arendsdijk” Zuid-Amerika: Argentinië: s.s. „Cordoba” Brazilië en I’ Chili: s.s. „Arendsdijk” (29 Dec.) Inlichtingen betreffende de verzendings- data van 1 toren. Zo kan b.v. worden genoemd het ini tiatief van het rayon Heeg om het plaat sen van wegwijzers op diverse punten te bevorderen. Onderlinge samenwer king met de aangrenzende rayons Gaast- meer en Oudega (W.) bleek daarbij ge wenst en uitvoerbaar. Van het rayon Heeg/Gaastmeer kan een typische samenloop van omstandig heden worden vermeld in verband met de Elfmerentocht. Deelnemers zullen zich de moeilijke tocht over het Heeger Meer pal tegen de wind nog wel herin neren; ook de berydbaarheid van het ys was daar zéér slecht te noemen, getuige het feit dat verscheidene deelnemers hier het „loodje” legden. Maar... wist U dat een, slechts over een kleine afstand, lan gere tocht mogelijk geweest was over uitstekend berijdbaar ys? Hoewel be doelde baan keurig met takken en riet uitgezet was en een jjsverkeersagent de eerste ry'ders heeft opgevangen op het beginpunt van de baan, heeft de eerste groep rijders, blijkbaar ter plaatse be kend, de kortste en moeilykste weg ge nomen en hebben de volgende honderden niet de uitgezette baan, maar het zicht bare werk van de eerste schaatsen op het overal ongerepte ijs gevolgd. Hoewel door deze gang van zaken door onmiddellyk ingrijpen ('t plaatsen van een wacht by een groot kistwerk dat nu gepasseerd moest worden) zich geen ongelukken hebben voorgedaan, moet toch de aan dacht erop worden gevestigd, dat het rij den langs uitgezette banen beslist nood zakelijk is. Het is voorgekomen, dat de afzetting met riet e.d. van gevaarlijke wakken door enkele jeugdige personen werd ver wijderd. Dat is betreurenswaardig! Het spreekt vanzelf dat zulks verontwaardi ging by de rayonbestuurders en bewo ners in het betreffende gebied heeft op geroepen. Hier en daar is het in het afgelopen seizoen moeilijk geweest baanvegers be reid te vinden de voor hen belangrijke en noodzakelyke werkzaamheden te ver richten. De diverse bestuurders hebben getracht de beloning in overeenstem ming te brengen met de gevraagde werkzaamheden. Zo is het b.v. mogelijk gebleken, dat inhouding van sociale las ten centraal geregeld wordt en dat in houding van loonbelasting officieel niet plaats behoeft te vinden en dus ook niet geschiedt. De tijd dat de inkomsten van de baanvegers afhangen van de goed geefsheid van de baangebruiker is ge lukkig voorbij. Er zijn ook mensen ge weest, die zich spontaan hebben beschik baar gesteld. We mogen, nadat met di verse bestuurders van werknemersorga nisaties deze kwestie is besproken, ver wachten dat eventueel in het komende seizoen meerdere baanvegers zich zullen beschikbaar stellen. Het uurloon wordt, althans voorlopig, bepaald op fl.25 per uur (netto). Tenslotte kwam uit de vergadering de gedachte naar voren, dat in verband met een verplicht lidmaatschap van de IJ.W.C.’s by de deelname aan tochten, wat hier en elders nimmer aanleiding tot moeilijkheden geeft, blijkbaar voor het Elfmerencomité bezwaar ontmoet. Men vindt dit voorshands nog niet vol doende verklaarbaar, daarbij erkennen de, dat in het afgelopen seizoen de bij drage van bedoeld comité aan de centra le zeer gewaardeerd en dankbaar werd aanvaard. Het centraal bestuur zegde toe hierover èn over de te volgen vorm van samenwerking contact te zullen od- Ondanks de hevige storm waren er Don derdagavond toch nog heel wat mensen in de Doopsgezinde Kerk .gekomen voor de Adventsavond. Na samenzang van Gezang 136 en gebed sprak Ds. v. d. Meulen over de betekenis van het Kerstfeest en deze adventsavond. Kerstmis is: het buiten slui ten van duisternis en storm en het zich af hankelijk weten van God. We kunnen niet alleen. Dwalen dan rond in het duister, maar er is één licht, het licht van Bethle- we als een groot en deze advents- een voorbereiding tot dit feest gezin moeten we ook het leken- een groep jongeren zal opvoe ren, bekijken. Niet als kunstuiting, het per fecte uitbeelden van een rol maar louter een huiselijke belevenis, dat moge brengen tot een diepere beleving van het Kerstfeest. Als inleiding tot dit lekenspel „Waarvan Jesaja sprak”, zong het Doopsgezinde koor, versterkt door het Jeugdkoor, onder leiding van Flucie van Bergen enige Kerstliederen. Het deed dit op perfecte wijze, waarvan Yn it lokael by de brêge waerd de jierlikse ledejoun fan de foriening „Doarpsbilang” holden, ünder lieding fan A. Osinga. It forslach fan de skat- hAlder wie net sa min, der wie in batich saldo. Tige bilangryk wiene de meidie- lings fan de skriuwer. De foriening hie skreaun om fytspaden oan to lizzen lê.ns de strjitwei en nou koe de skriuwer in ynkommen stik foarléze, dat dy fyts paden der komme. Dit sil foar it drokke forkear in hiele forbettering wurde. Ek dielde de skriuwer mei dat de hear O. Santema hjir yn Febr. komme sil om noch ris oer de skiednis fan Jutryp- Hommerts to praten. By de bistjürsfor- kiezing waerd A. Osinga op ’e ny kea- zen, wylst foar W. Vellinga, dy’t net wer biskikber wie, H. Schotanus yn it plak kaem. De sitewaesje fan it sport terrein kaem ek op it aljemint. Doarps bilang sil oan de sportforienings alle stipe jaen dy’t nedich is om ta forbet tering fan it terrein to kommen. Ek sil der in forsyk nel it gemeentebistjür om nije forkearsbuorden by de skoallen. Bouwryp maken terreinen aan de Lemmerweg. Het ligt in de bedoeling het gebou wencomplex voor de rijkslandbouwwin- terschool en het rijkslandbouwconsulent- schap te stichten aan de Lemmerweg en in de onmiddellijke nabijheid daarvan is grond gereserveerd voor een eventueel op te richten chr. ambachtsschool. Het is ook noodzakelyk dat voor de woning bouw binnenkort nieuw terrein wordt ingericht. In verband met een en ander dient een aanvang gemaakt met het bouwrijp maken van gronden aan de Lemmerweg. B. en W. hebben een plan doen ontwerpen voor het opspuiten van een terrein aan weerszyden van de Lem merweg dat o.a. het oude terrein van de gemeentelijke reinigingsdienst omvat. Alle opstallen en voorzoveei nodig het ondergronds metsel- en betonwerk zul len van te voren worden opgeruimd. Voor de uitvoering van de opspuitings- werken hebben B. en W. zich gewend tot een firma, die hiervoor volledig is uitgerust en reeds eerder soortgelijke werken voor de gemeente tot volle te vredenheid heeft uitgevoerd, t.w. de heer W. S. Krikke te Heerenveen, die bereid is de opdracht te aanvaarden voor de som van f190.000. De hoogte tot waar zal worden opgespoten vari eert van 1 M plus F.Z.P. tot 1.20. B. en W. stellen voor tot de bedoelde opspui- ting te besluiten. Ole Müller, een 27-jarige Deense ontdek kingsreiziger, die in het oerwoud van Bo livia rondtrok, is door giftige pijlen van Zuidamerikaanse Indianen gedood. Passa giers van een boot, die op de rivier de Ite- nez op de grens tussen Bolivia en Brazilië voer, vonden het lijk van de Deen in het zelfde gebied, waar 29 jaar geleden de Britse ontdekkingsreiziger kolonel Percey Fawcett is verdwenen. Enige tijd geleden had Mul ler zijn familie geschreven, dat hij eenzelfde expeditie als van kolonel Fawcett voorbe reidde. en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een stryd, en die in onszelf is de allerzwaarste. En door die innerlijke stryd groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen gerijpt tot wat ze op dit moment zijn, en alle strijd heeft de mensheid gestempeld tot wat ze thans is met haar verlangen naar vrede. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Van oudsher zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en mis schien ook vreugde, verwant en be duiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. Vrede in de ziel èn vrede op aarde kan pas tot groei, en uiteindelijk tot wasdom komen, en ons tot zegen worden, als wjj voortdurend vechten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd. Die gaat om een leven op een steeds hoger peil; niet meer om gelijk te krijgen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om tot overeenstemming te komen in iedere tijd, in iedere ver houding en in iedere ontmoeting. Waar leven is, is groei en actie. Vrede is geen toevluchtsoord voor welke onvruchtbare Instelling dan ook. Vrede is geen asyl voor gemakzuchti- gen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlateft, zoals men op zijn lauwe ren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede teren, wanneer men werkelijke vrede kent en weet, hoe hem te ver werven. Vrede betekent de positieve gerech tigheid voor mens en mensheid. De vrede te naderen is: eigen strijd gestreden te hebben, in overwinning op onszelf .terwille van onze naaste. En terwille van onze naaste en ons zal de Vredesvorst zich buigen naar elk onver mogen, wat wil, en niet kan wat wil omdat het zichzelf wil geven, en wat niet kan omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd verwikkeld is. Men vergeet op Dinsdag 28 Dec., ’s avonds 7.15. Overdracht schiphuis van de heer J. Reinouts van Haga in verband leggen noodbrug. De gemeente heeft voor en na aan de le Oosterkade alhier verschillende per celen gekocht om deze te slopen en te gelegener tijd een verbinding tussen de twee gedeelten waaruit deze straat be staat tot stand te brengen. Nu binnen kort met de bouw van een nieuwe Oos- terpoortsbrug wordt begonnen is deze doorbraak urgent geworden. Het is nl. gebleken dat slechts een bevredigende oplossing voor de omlegging van het verkeer kan worden verkregen indien een noodbrug wordt gelegd tegenover de Bothniakade en het verkeer wordt geleid langs een op het vrij te maken terrein aan te leggen straat. In verband hiermede hebben B. en W. pogingen aangewend voor de gemeente de eigen dom te verkrijgen van het enige obsta kel dat aan de totstandkoming van be doelde doorbraak nog in de weg staat, nl. het aan de heer J. Reinouts van Haga alhier toebehorend schiphuis met water aan de le Oosterkade, groot 48 m2. Deze onderhandelingen hebben ge leid tot een overeenkomst waarbij het schiphuis met water zonder enige gelde lijke verrekening aan de gemeente in eigendom wordt overgedragen. Daar tegenover zal de gemeente voor zoveel mogelijk met gebruikmaking van het materiaal van het bestaande schiphuis, voor een nieuw schiphuis op een andere plaats in de Oudvaart zorgen. Dit schip huis zal van zodanige constructie zijn dat het, zowel wat de onderbouw als de bovenbouw betreft, bij normaal gebruik 25 jaar overeenkomstig zijn bestemming kan worden gebruikt. Dit schiphuis wordt aan de heer Reinouts van Haga of diens rechtverkrijgenden voor de tijd van 25 jaar kosteloos in gebruik ge geven. Het onderhoud komt gedurende deze periode voor rekening van de ge bruiker. Hij verkrijgt recht van toegang tot het schiphuis over de naast gelegen gemeentegrond terwijl de gemeente voor vrije uitvaart voor de boot van gebrui ker zal zorgdragen. Gebruiker krijgt o.a. het recht tot verhuur van het schip huis over te gaan, mits de gemeente daardoor niet langer wordt gebonden dan in de op te maken overeenkomst zal worden voorzien. Met de stichting van het nieuwe schiphuis zal naar ra ming f 2700 zijn genoemid. B. en W. menen dat met deze overeenkomst een aanvaardbare oplossing is gevonden om de eigendom te verkrijgen van het schip huis, dat in het belang van een noodza kelijke verkeersvoorziening zal moeten verdwijnen. 1 Jannewaris o.s. sil foar de fam. T. Dykstra to Jutryp in heechtydei wêze. Dy del is it 25 jier lyn dat hy as koster fan de Herf. Tsjerke bineamd waerd. Nést it forsoargjen fan de Tsjerke wie der ek it wurk oan it lokael, en dat joech faeks noch de measte drokte, bi- nammen doe’t der in ny lokael kaem en de forienings hjir har Onderdak founen. Sa stadichoan kaem ek it toanielspyljen yn swang en foar al dy forienings- en dy toanieljounen moast de famylje Dyk stra soargje dat de boel ynoarder wie. En it wie altyd tige yn oarder. Nea waerd der tofolle frege en somtiden wie nést it lokael ek it hiele hüs yn ge- brük as klaei- en grimearkeamer. De hiele hüshèlding hat altyd meiholpen om alles sa bést moogik draeye to litten. Dizze 25 jier hawwe sjen litten dat de tsjerkffilden en notabelen fan doe in goede kar dien hawwe mei it bineamen fan T. Dykstra as koster. It sil harren dy dels dan ek fêst net oan lokwins- ken en bilangstelling üntbrekke. En wy twivelje der net oan as eltsenien üt üs doarpen sjocht harren dér noch graech mannich jier de septer swaeijen. Sinds de Oratoriumvereniging Bolsward het Weihnachtsoratorium van J .S. Bach in haar repertoire heeft opgenomen, is de jaar lijkse uitvoering hiervan een zinvolle tra ditie geworden. Naast de Mattheüs-Passion als inleiding op het Paasfeest is dit orato rium als voorbereiding voor Kerstmis wel de meest ideale en muzikale bezinning, wel ke men zich kan wensen. Dat men rond deze hoogtijdagen meer dan anders tot deze instelling komt en dat de muziek van Bach steeds meer aan waardering wint, bewezen de talrijke aanwezigen, die Woensdagavond het slechte weer getrotseerd hadden. De Broerekerk was goed gevuld toen de diri gent G. Schrik begon aan vier van de zes cantates, waaruit dit oratorium is samen gesteld. Een coupure is alleszins gerecht- vaardigd, niet alleen vanwege de lengte van het werk. Bach schreef n.l. deze cantates voor zes verschillende feestdagen in de Kersttijd. Pas twee eeuwen na hun ontstaan werden deze cantates uitgevoerd in de nu algemeen aanvaarde vorm. Wij zijn van het Oratommkoor goede uitvoeringen gewead. Ook deze keer Wer den wü in ona wwrwaehtina niet teleurge- Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag, des middags één uur, een Kerstrede via beide radiozenders tot het Nederlandse volk gericht. Wij laten hier onder de tekst van deze rede volgen: Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Inbrekers hebben in Den Haag wederom een goede slag geslagen. Op dezelfde manier als enige weken geleden bij de Hema, heb ben zij nu een brandkast opengescheurd in het kantoor van de Scheveningse rederij v/h Frank Vrolijk. Een bedrag van ongeveer 4700 wordt vermist. Toen de bewoners van een villa aan de Asterlaan in Aerdenhout thuiskwamen, bleek ingebroken te zijn. Er was een ruit kapot en de inhoud van de kasten lag in de kamers verspreid. Er worden vermist een geldsbedrag van 1200 en een hoeveelheid sieraden (goud, zilver, platina en ten) ter waarde van 25.000. zeer genoten is. Ook tijdens en na het spel werd er gezongen en ik geloof wel dat deze zang een van de hoogtepunten van deze avond was. Het oude lied „Eere zij God” bij de verschijning van de engel aan de her ders op het veld, was ontroerend mooi. Overigens is het moeilijk dit lekenspel te beschrijven, zo dat iemand die het niet ge zien, en vooral gehóórd heeft, het kan be grijpen. Want met alle respect voor de dik wijls mooie tafereeltjes, genoot men in dit spel toch wel het meest van de spreekstem op de achtergrond. Die onzichtbare stem zei de prachtige bijbeltekst op zo’n eenvou dige maar prachtige wijze, dat het voor mij met de koorzang de avond maakte. Het spel gaf een episode uit het leven van Achaz, koning van Juda, die zich van zijn God afgewend heeft en zijn volk onrust en onvrede brengt. Als hij en zijn gemalin de profetieën van Jesaja horen de stem op de achtergrond en de herders vertellen van het licht aan de hemel, denken ze dat hij de beloofde Messias is. Maar de stem zegt hem dat op dit geslacht de toorn van God rust en dat pas vele jaren later het woord van God vervuld zal worden. Deze vervulling, de geboorte van Jezus in de stal van Bethlehem, de verkondiging aan de her ders in het veld, de aanbidding van de her ders en de drie koningen dat allies liet het tweede gedeelte van het spel zien, in eenvoudige mooie tafereeltjes. Alle spelers speelden hun rol met grote toewijding en de gróte stilte in de kerk bewees wel dat de toeschouwers dit spel inderdaad beleef den. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 131 sloot Ds. v. d. Meulen deze mooie avond met een kort woord, waarin hij spe lers en leiders hartelijk dank bracht. IJLST. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. Wierda, thans werkzaam ter ge- meente-secretarie van Rijssen, is geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen gemeente-financiën. B. en V hébben o.m. nog de volgen de voorstellen ingediend voor de verga dering van de raad der gemeente Sneek steld. Het koor was als gebruikelijk, ver sterkt met het Sneeker Cantate-koor, een welkome versterking overigens. Er werd met enthousiasme gezongen, het koor volg de nauwkeurig de intenties van de dirigent die in strak tempo dirigeerde. Het L.O.F. dat de vorige avond in Leeuwarden ook reeds de begeleiding had verzorgd van het Weihnachtsoratorium, heeft zich goed van zijn taak gekweten. Waardering voor de in strumentale soli, vooral viool en fluit, mag niet onthouden blijven. Mevr. Kueter-Zwa- ger verzorgde aan het clavecimbel de bege leiding van de recitatieven. Van de vocale solisten moeten allereerst de tenor Gerard Honig en de sopraan Annette de la Beije genoemd worden. De alt Wilhelmina Mat thes sloot zich na schuchter begin hierbij aan en kwam tot opmerkelijke overgave en fraaie voordracht. De bas Otto Couperus was qua stemvolume wel de mindere, het geen in de duetten het meest opviel. In de recitatieven kwam zijn stem het best tot uiting. De oratoriumvereniging Bolsward en haar dirigent kunnen op een geslaagde uit voering terugzien, die tevens beloften in houdt voor de toekomst, B. V. Advertentieprijs 15 «t per m.m Bjj contract (hendelsedv.) lafiar. I Abonnementsprijs 13.- par half jaar. Franco per poet I 3.75 oer half jaar. Giro 507 48 ton name ran Hrma i 1 Drijfhout, Snaak L Er bestond Vrijdag voor de Kerstwy- dingsavond van bovengenoemde vereni ging, ondanks het late aanvangsuur, of misschien juist daardoor veel belangstel ling. De grote zaal van „Amicitia” was nagenoeg geheel gevuld toen de voor ganger, Ds J. H. Bokhove van Rauwerd, de dienst opende met gebed en het laten zingen van Gezang 14. De vrijzinnige kerkkoren van Rau werd en Sneek, dirigent de heer B. F. Keulen van Rauwerd, stonden intussen gereed voor het uitvoeren van de Kerst- cantate „Bethlehem-Efrata”, een com positie van onze stadgenoot, de heer J. Nauta. Deze cantate, eenvoudig van structuur, doch rijk aan afwisseling, spreekt gemakkelijk aan en stelt geen hoge eisen aan uitvoerenden en toe hoorders. Er zyn nl. verschillende be kende Koraal- en Kerstmelodleën in op genomen, afgewisseld door enige recita tieven, soli, duetten en declamatie. De Men schrijft ons Op de Oudejaarsdag wordt door het Tamboer- en Pijperscorps alhier een olie bollenactie georganiseerd onder het motto: „Oliebollenslag op Oudejaarsdag”. Deze actie heeft ten doel de nodige gel den bijeen te krijgen om naast het reeds be staande corps een Juniorencorps op te rich ten. Dat deze actie de sympathie van de Snekers heeft is duidelijk daar reeds door verschillende Sneker ingezetenen belangloze medewerking is toegezegd door middel van de daad en door middel van goederen. De heer Lageveen, eigenaar van de Snackbar op het Grootzand stelt spontaan zijn bakkers talenten beschikbaar. Dat de oliebollen dus aan de smaak van de fijnste fijn- proever zullen beantwoorden is daardoor deze steeds weer ging om eigenbelang gewaarborgd. Dus op de Oudejaarsdag geen oliebollenstank in huis maar naar het Grootzand waar het diske van ADVENDO U onder de oliebollen wil begraven, mits U betaalt natuurlijk. De prijs? 12 voor 1. Dat is een spotprijs vooral omdat Lageveen bakt en U weet dat de oliebollen dan AF zijn. Wij hopen dat deze actie zal slagen, wat zeggen wij hopen, wij zijn er van overtuigd dat de actie zal slagen en dat mede door deze actie Sneek er weer een corps bijkrijgt bestaande uit jongelui van 10 tot 14 jaar. Dit stellig weten is gerechtvaardigd en wordt onderstreept door het feit dat het bestuur enige dagen geleden van iemand die onbekend wenste te blijven een gift van 10.ontving voor het Juniorencorps, deze gever. Wij geloven dat het dergelijke gaven ook in de gevoelig zal blijken te zijn. BURGERS VAN SNEEK OP OUDE JAARSDAG DOEN WIJ DUS ALLEN MEE AAN DEZE OLIEBOLLENSLAG. Hoewel wij reeds een kort verslag van deze vergadering plaatsten, nemen wy, omdat hierin nog enkele belangrijke op merkingen voorkomen, hier nog het ons toegezonden breedvoerig verslag op. Dezer dagen hield de IJswegencentra- le haar jaarlijkse algemene ledenverga dering. De voorzitter, de heer P. Kramer te Nijland, kon een welkom toeroepen aan diverse vertegenwoordigers van de rayonbesturen van Sneek, Westhem/ Blauwhuis, Heeg, Gaastmeer, Oosthem/ Nyezijl/Folsgare, Scharnegoutum, Tirns, Gaastmeer, Woudsend, Oudega (W.) en IJlst. Alleen de rayons Hommerts/Jut- rijp, Oppenhuizen/Uitwellingerga en Wolsum ontbraken op het appèl, hoewel gegronde hoop bestaat dat het zo be langrijke werk ook vanuit deze rayons in de toekomst gesteund zal worden. Het werkt voor de functionarissen van de rayonbesturen en het centraal be stuur animerend wanneer koning Win ter de gelegenheid geeft actief deel te ne men aan de verzorging en mede-beveili- ging van de ijsbanen in het toch wel zéér uitgestrekte gebied van de centrale. Zo was het mogelyk in het vorige win terseizoen diensten te verrichten ten be hoeve van verschillende tochten b.v. Elf stedentocht, Elfmerentocht, Spannen- burgtocht, Gaasterlandse tocht, enz. enz. De uitgestrektheid maakt het nu noodzakelijk dat veel tochten het gebied van deze centrale doorkruisen. Het ligt voor de hand, achteraf be keken, dat verschillende dingen anders en beter geregeld hadden kunnen en moeten worden. Niettemin mag worden vastgesteld, dat over het algemeen ge sproken alles een vrij vlot verloop heeft gehad. Dat voor het vlot verloop van een tocht een enigszins centraal optreden gewenst, zelfs noodzakelijk is, spreekt voor zichzelf. Overigens weten de plaat selijke rayonbestuurders zich mede-ver- antwoordelrjk voor een goede gang van zaken, wat ook duidelijk op de vergade ring naar voren kwam. Vervolgens bleek ook het nut van een gedachtenwisseling tussen het centraal bestuur en de rayon besturen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1