Wethouder P. v. d. Veen plotseling overleden Hulp voor onze mensen in Indonesië --'Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST UIT LANG VERVLOGEN DAGEN Zender PAoHTR binnenkort in de aether Zestien jubilarissen (samen 504 dienstjaren) bij Wouda’s Meelfabriek Vrijdag 31 December 1954 109e Jaargang No. 104 Schade in de Biesbosch Toestand van de Paus Stormschade te Schevenin- Op thuisreis overleden H. Kanon de eerste Sneker zendamateur De heer F. K. Groeneveld uit de raad Vrij vervoer voor ongehuw de militairen Redacteur! L KiEZEBRINh r r'"— Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD gen 130.000 gulden Koningin en Prinsessen in het buitenland Kerstkoor bekeurd Opvangcentra voor liftende militairen Dat kan in Baarn gebeuren De belastingopbrengst De garantieprijs voor de melk aanzienlijk verbeterd SNEEKER NIEUWSBLAD vormden het enige verkeer. Op de ach» en de rijtuigen van de boeren, die Dins- Snekers nog heel goed bekend. De overledene was typograaf van be» onbaatzuchtige wijze gediend ga, hoofd-boekhouder, 32 jaar; Een berichtje, dat bij onze redactie binnenkwam, vermeldde dat onze stad genoot Henk Kanon dezer dagen in Den De schade, welke de storm de vorige week aan de boulevard te Scheveningen heeft veroorzaakt, wordt op f 130.000 geraamd. De schade aan de dijken in de Bies bosch tijdens de laatste storm toege bracht, wordt geraamd op 5 millioen gulden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Kectactie-aares t KLE1NZAND 7 - lelef 2S72 ar- in De jubilarissen en de heer Wouda. Walstra, arbeider, 31 jaar; Jelte Zeil- stra, bedrijfsleider; Hendrik de Vries, emballeur en chef v. d. retourzakken; Lucas Fjjlstra, facturist; Sijbout Ho- gervorst, vertegenwoordiger; Marten Bokma, boekhouder loonadministratie en Johannes Greidanus, arbeider, allen 30 jaar; Eduard Kussendrager, boek houder en Willem Woudstra, arbeider, beide 28 jaar; Douwe Boorsma, men ger, 27 jaar. Aan Hendrik v. d. Wal, 25 jaar menger, zal het getuigschrift worden toegezonden. Namens de Personeelsvereniging sprak de heer L. de Vries. Hij feliciteer de de directie alsnog met de opening van de nieuwe fabriekshal, waaraan hg de wens verbond, dat nog meerdere uit- bange oorlogsjaren. Geen enkele honge rige klopte toen vergeefs bij Wouda om voedsel aan. Door Uw arbeid en de or ganisatie van de directie is daardoor in de oorlog ook veel goeds verricht. De heer Zandstra reikte hierna aan de volgende personen het getuigschrift uit, waarbfj hij voor ieder een toepasselijk woord en voor enkelen van hen ook nog een aardig persoonlijk woordje had: Hendrik Koerten, procuratiehouder, 40 jaar; Jan Kracht, pakkerij-chef, 35 jaar; Fedde Rienstra, expeditiechef en Lieuwe de Vriesvertegenwoordiger grutter;;, beide 33 jaar; Jelle Boejjen- Sake De 27-jarige Korea-vrijwilliger J. J. Timmermans uit Rotterdam is te Singa pore overleden aan geelzucht. Hij is met militaire eer begraven op de mili taire begraafplaats te Singapore. De heer F. K. Groeneveld heeft zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ge zien te bedanken voor het lidmaatschap van de Gemeenteraad, waarin hij twee maal voor de a. r. partij zitting had. De eerste maal van 5 September 1939 tot 16'April 1948, toen hij zich om dezelfde reden moest terugtrekken, en in deze zittingsperiode van 6 September 1949 af. De Raad verliest in hem een van zijn prominente en door allen gewaardeerde leden, die zich steeds met hart en ziel en met grote bekwaamheid gewijd heeft aan de taak welke hem door zijn kiezers was opgedragen en ook de algemene be langen van de burgerij op voorbeeldige wijze heeft behartigd. Opvolger op de a. r. lijst is de heer S. Havinga. de fa. E. J. Drijfhout alhier en trad op 3 Maart 1910 in dienst bjj de firma Brandenburgh Co., waar hij eerst ala zetter en daarna als machinezettei werkte. Na ruim 44 dienstjaren ging hjj 16 October j.l„ ook al in verband met zijn gezondheidstoestand, met vervroegd pensioen, waardoor hij gelegenheid kreeg zich volledig aan het wethouder» schap te wijden. Van de afd. Sneek van de Alg. Ned. Typografenbond was hij gedurende on geveer 40 jaar bestuurslid, waarvan de laatste 35 jaar voorzitter, en in deze pe riode ook secretaris van de Sneeker Be» stuurdersbond, waarvan hij een lange reeks van jaren de stuwende kracht was. Evenals de afdeling van de P. v. d. A„ waarvan hij ook een aantal jaren de leiding heeft gehad, hebben deze bei de organisaties daarom heel veel aan hem te danken. Maar daarnaast gaf hij, hetzij als lid of als bestuurslid, zijn tijd en werkkracht nog aan een groot aantal culturele organisaties van de moderne arbeidersbeweging, o.a. de Arb. Zangver, Morgenrood, waarvan hij en zjjn vrouw, die steeds met hem optrok, een der eerste leden waren, het Instituut voor Arb. Ontwikkeling, de V.A.R.A., het Hu manistisch Verbond, de Arb. Ver. voor Lijkverbranding, de Eigen Gebouw-Com» missie, de Ned. Ver. tot Afschaffing v, Alcoholh. Dranken enz. Hij was nl. ge heelonthouder en anti-roker. Door zijn grote werkkracht en toewjj» ding aan zijn idealen was hij vele jonge ren ten voorbeeld. Zijn heengaan betekent dan ook een ernstig verlies. Niet alleen voor de beweging waarvan hij deel uit maakte, maar ook en niet in het minst voor de stad, welke hij op zo uitnemen de en heeft. Zijn stoffelijk overschot is heden op Westerveld gecremeerd. Opvolger op de lijst van de P.v.d.A. voor de Gemeenteraad is de heer F. Arema. Deze zal de benoeming echter wegens zijn aanstaand vertrek niet aan nemen. Dan is de heer J. Werkhoven aan de beurt. houderij van de heer Bokma wat we nu zouden noemen „geparkeerd" stonden De minister van Oorlog en Marine heeft bepaald, dat aan ongehuwde mili tairen van Land- en Luchtmacht in gaande 3 Januari 1955 eenmaal per drie weken vrij vervoer kan worden verleend, uitsluitend naar en van de woonplaats van het gezin, waartoe de betrokkene behoort. Bij bewegingsvrijheid of verlof ter ge legenheid van Kerstmis c.q. Nieuwjaar moet eenmaal extra vrij vervoer als vo renbedoeld worden verleend, met dien verstande dat voor gezinsbezoek in to taal ten hoogste 18 maal per jaar vrij vervoer kan worden verleend. Een prachtig gezicht op de Geeuw en de Lemmerweg in lang vervlogen dagen, dags in lange rijen bij het café en stal- tergrond de Stroopmolen, bij de oude De mooie houten zeilschepen waren toen -- -J J nog in volle glorie en paard en wagens De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft voor het melk prijsjaar November 1954November 1955 één algemene garantieprijs voorde door de veehouders afgeleverde melk vastgesteld van 22 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3.7 pet. Bovendien zal voor nog nader aan te wijzen gebieden men denkt aan de zandgronden een toeslag op deze prijs worden verleend van 1,7 cent per kilo gram. gaat bouwen, gereed is, met de uitzen dingen te kunnen beginnen. Hij mag dan ook wel een plaatje draaien, maar gaat eerst werken op de telegrafie en contact zoeken met andere amateurs over de gehele wereld om met hen tech nische gegevens, bijzonderheden enz. uit te wisselen. Maar ook wil hij proberen verbinding te krijgen met neef Henk, naar wie al een brief onderweg is. Zijn roepletters zijn PAoHTR, zodat dus ieder die een toestel heeft met een ultra korte golf-ontvangst hem eerst daags op de 80 m band zal kunnen be luisteren. De politie te Nijverdal heeft wegens overtreding n de Zondagswet proces verbaal opgt...aakt tegen alle 67 leden van een zangkoor, omdat zij in de nacht van de Eerste op de Tweede Kerstdag liederen hebben gezongen voor de huizen van zieken en ouden van dagen. De bur gemeester van Hellendoorn, mr. F. R. Crommelin, had tevoren meegedeeld dat hij geen toestemming kon geven voor een dergelijke koorzang in de nacht. Met het oog op de vraagstukken, wel ke zich rondom het liften van militairen voordoen, heeft de A.N.W.B. thans de legervoorlichtingsdienst in overweging gegeven een lijst samen te stellen en te publiceren van plaatselijk te treffen re gelingen inzake opneemcentra, waar mi litairen zich kunnen verzamelen, tenein de te worden afgehaald door automobi listen, die bereid zijn hen mede te nemen. De A.N.W.B. heeft zich bereid ver klaard onder zijn leden bekendheid aan deze „opvangplaatsen” te geven. Een dienende taak. Werken is niets bijzonders. Zonder werk zou een mens niet gelukkig zijn, maar het heeft ook tot strekking het dienen van de gemeenschap. Ouderen en kinderen hebben mee geprofiteerd van het werk door U verricht, aldus spr. Die dienende taak van het personeel van Wouda kwam ook tot uiting in de Koningin Juliana en de oudste drie prinsessen zijn in Sankt Anton in Oos tenrijk aangekomen. Prins Bernhard wordt daar met Oudejaar verwacht. Prinses Marijke is in het kindertehuis „Le Genise” te Arveyes Vilars in Zwit serland. Verwacht wordt dat de Prinses onge veer tien dagen in het tehuis zal blijven temidden van 18 andere jongens en meisjes van haar leeftijd. Met opzet is de andere kinderen, die allen Belgische of Franse ouders hebben, niet verteld, dat hun nieuw kameraadje een echte Prinses is. „Zij is hier eenvoudig gekomen als Marijke Zo en Zo”, zo vertelde mej. Madeleine Coen, de eigenaresse en direc trice van ’t tehuis. „Wij zijn vast van plan het zo te laten en haar verblijf zo normaal en eenvoudig mogelijk te ma ken”. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) voegde daaraan nog de beste wensen, zowel voor het bedrijf als voor de per soon en het gezin van de heer Wouda toe. Wjj hopen U nog lang in ons midden te hebben, zo besloot de Vries. De heer Wouda toonde zich zeer er kentelijk voor deze hulde en dankte op zijn beurt allen nogmaals voor hun me dewerking. Na de pauze met tractaties volgde een toespraak van de bedrijfsleider, de heer J. Zeilstra, die in een historisch overzicht de ontwikkeling van de maal derijen schetste van de met de hand ge wreven stenen en vijzels bij de oude cultuurvolken die duizenden jaren voor Christus leefden af tot aan de moderne fabrieken van thans en daarna een beeld gaf van de opkomst en de groei van het eigen bedrijf, dat zich steeds bij de vooruitgang van de techniek heeft aan gepast, waarvoor de leiders alle respect toekomt. De heer Koerten bracht daarna na mens allen dank aan de directie voor deze mooie bonte avond en sprak tevens nog een kort persoonlijk woord waarin hij ook hen herdacht, die hier niet meer konden zijn, maar eveneens hun beste krachten aan het bedrijf hebben gegeven. De avond werd verder gevuld met een aantrekkelijke bedrijfsfilm, de mooie kleurenfilm „Lente in Bloembollenland”, aangeboden door Dijkstra’s Zaadhandel, en een gratis verloting, waaraan vela mooie en vaak smakelijke prijzen waren verbonden. De heer Kuipers sprak om 12 uur het slotwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat door deze bijeenkomst de samenwerking zo mogelijk nog bete» zal worden. Een roetzwarte Baarnse kolenhande laar stond kort voor Kerst met zijn auto te tanken in een der Baarnse win kelstraten. Twee dames, die de kerst- etalages bekeken, werd de weg versperd door de slang, die van de wagen naar de pomp liep en zij wilden om de wagen heen lopen. De kolenbaas bood echter zijn diensten aan en zei: „U behoeft niet om te lopen, dames, ik wil u er wel over heen beuren hoor”. „Wat zouden we dan lekker zwart worden”, merkte een der dames lachend op en de enigszins ontstelde kolenman keek hierbij in het lachende gezicht vanH. M. de Koningin. De opbrengst van de rtjksbelastingen is de laatste jaren aanmerkeljjk geste gen. Deze was in 1831 f 35.000.000; in 1890 f91.000.000; van 1905—1910 f 177.000.000 per jaar; van 1915—1920 f515.000.000 p. jr.; in 1938 f875.000.000; 1940—1944 f 1.400.000.000 per jaar en in 1952 f6.035.000.000. Het inwonertal van ons land steeg in de laatste 60 jaren van 4.000.000 tot meer dan 10.000.000. Het nationale inkomen steeg in de laatste 50 jaren van rond 1.800.000.000 omstreeks 1900 tot f 17.645.000.000 in 1952. In het bestuur zullen zitting nemen vertegenwoordigers van kerkelijke en levensbeschouwelijke organen, van maatschappelijke organisaties, alsmede van groeperingen en organisaties van werkgevers en werknemers. Pers en radio zullen eveneens vertegenwoordigd zijn. Enige deskundigen zullen het be stuur completeren. Het voorlopig adres der stichting is: Koninginnegracht 47, Den Haag, Tele foon 182667. I een variant op het bekende gezegde van Napoleon tot zijn soldaten, constateerde, dat 504 jaren arbeid hem hier aanzagen en de hoop uitsprak, dat ze met elkaar de duizend vol kunnen maken. De uitreiking van de getuig schriften. De heer Zandstra hield, alvorens hij tot de uitreiking overging, een korte rede, waarin hij eerst de oprichting in het crisisjaar 1774 en het doel van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en daarna de ontwikkeling van Wouda’s Meelfabriek sinds 1818 schetste. Het is een van de oudste en belangrijkste in dustrieën in onze stad en van verzor gende indstrie voor de boeren in de om trek een stuwende geworden, die haar goederen veel verder wegzendt dan de naaste omgeving. Spr. stond hierna stil bij de persoon lijke band tussen de directie en haar me dewerkers, die gemaakt heeft, dat velen zo lang in het bedrijf hebben gewerkt, en zei vervolgens dat 25 jaar of langer werken op zichzelf niets bijzonders is. Wel, als dat steeds in dezelfde fabriek gebeurde en vooral als er in die jaren economische crisissen en twee wereld oorlogen zijn geweest. Ook toen zijn deze jubilarissen hun functies trouw blij ven vervullen. Wederom moest onze stad zeer plot-1 tieke delinquenten, sellng een vooraanstaand «n verdienste- Ijjk burger aan de dood afstaan. Wet-1 roep. Hij genoot zijn eerste opleiding bjj houder P. v. d. '’’’een is Maandagavond nl. zeer onverwacht, waarschijnlijk ten gevolge van een hartaanval, overleden. De heer v. d. Veen die hier op 3 Mei 1891 geboren werd en dus de leeftijd van 63 jaar bereikte, heeft z’n gehele leven in dienst gesteld van de socialistische beidersbeweging onze stad, waar hij gedurende een lange reeks van jaren een vooraanstaande plaats innam. Voortgekomen uit de Vrij Soc. Be weging trad hij later tot de S.D.A.P. toe, voor welke partij hij op 27 Februari 1933 zitting kreeg in de Gemeenteraad als opvolger van wijlen de heer S. Breeuwsma. Na de bevrij- ding had hjj voor de P. v. d. A. eerst zitting in de nood-Gemeenteraad en daarna in de wettelijk gekozen Raad, die hem in September 1949 tot wethou der benoemde als opvolger van zijn par tijgenoot J. de Groot, die zich voor de nieuwe Raad niet herkiesbaar had ge steld. In deze functie beheerde hij de Dienst van Sociale Zaken en van de Gemeente- Reiniging. Tevens was hjj voorzitter van de Gem. Commissie voor Sociale Zaken en Ambtenaar van de Burgerlijke Stand, terwijl hij tevens als Gedelegeerde van de Gemeente zitting had in het bestuur van de Stichting tot huisvesting en ver zorging van hen die bijzondere hulp be hoeven te Noord-Bergum, en na het aftreden van wethouder Boeijenga ook als loco-burgemeester optrad. Voorts was hjj korte tijd lid van de Provinciale Staten, waarvoor hij echter wegens z’n drukke werkzaamheden bedankte, en had hij na de bevrijding zitting in het Tribunaal voor de berechting van poli- Het getuigt wel van een uitstekende verstandhouding tussen directie, be drijfsleiding en personeel van N. J. Wouda’s Meelfabriek, en de goede voorwaar den waaronder in dit bedrjjf gewerkt wordt, dat er onder de medewerkers zo- velen zjjn, die reeds langer dan 25 jaar in de fabriek, op het kantoor of als ver tegenwoordiger werkzaam zjjn, en dat alle topfuncties bekleeed worden door mannen, die, als jongen begonnen, zjjn opgeklommen naar de leidende plaatsen welke zij thans innemen. Dit kwam ook weer naar voren op de contactavond met het personeel, die Dinsdag in de nieuwe zaal van Hanenburg werd gehouden en waarbjj thans voor de eerste maal ook de vrouwen aanwezig waren. Hier werden nl. vjjftien van de zestien jubilarissen (één was verhinderd) die samen het bedrjjf 504 jaren hebben gediend, op harteljjke wjjze gehuldigd, waarbjj over en weer vrien- deljjke en waarderende woorden werden gesproken. Al deze getrouwen ontvin gen het vererend getuigschrift van de Maatschappjj voor Njjverheld en Handel, dat hen op zeer sympathieke wjjze door de heer Th. W. Zandstra, voorzitter van het Departement Sneek, werd uitgereikt. De zaal was geheel gevuld en de stem ming zat er, mede door de vrolijke ope- ningsnummertjes van het duo Johan Bok, dat op prettige wijze de muzikale omlijsting van het programma verzorg de, al goed in, toen de heer N. J. Wou da na een kort welkomstwoord van zjjn mede-directeur, de heer K. Kuipers, zijn medewerkers en hun dames toesprak. Evenals de heer Kuipers was ook hjj van mening, dat het goed is op een avond als deze ook de vrouwen eens uit te nodigen opdat ze (door middel van de film die vertoond werd) kunnen zien waar hun mannen werken en zich een voorstelling kunnen maken van het be drijf waarmee ook zij verbonden zijn. Spr. schilderde de belangrijke rol van de arbeid in de wereld en dankte de jubilaris sen voor hun medewerking. Wjj zijn deze mensen, die jarenlang hun krachten aan onze zaak hebben gegeven, zeer ver plicht, aldus de heer Wouda, die met Haag slaagde voor het examen radio zendamateur, dat hij een A-machtiging kreeg voor 150 Watt en voorlopig gaat uitzenden op de 80 meter band. Deze 19-jarige jongeman, die in Hil versum aan de M.T.R. voor radio-tech- nicus studeert, is daarmee de eerste Sneker zendamateur, met de nadruk op amateur, want het is niet meer dan een hobby van hem, zo vertelde hij ons toen wij bij z’n ouders thuis een praatje met hem maakten. Radio-telegrafist zoals zijn neef, die dezelfde naam draagt en voor de Ver. Naties in Pakistan werkt (het zit dus wel in de famlie) wil hij be slist niet worden. Maar het is een stu dievak van me, zegt hjj en omdat ik altijd al veel voor het zenden voelde ben ik hiervoor met hulp van een ama teur in Zeeland, die ook mee hielp aan het reddingswerk na de watersnood ramp, wat extra gaan studeren. Als jongen had Henk ook al eens een zendertje gebouwd, waarvoor hij alles zelf maakte en verder onderdelen uit dumpmateriaal gebruikte. Veel geld kon hij er nl. niet aan besteden en dus moest het zo goedkoop mogelijk. En heel stiekem natuurlijk is hij ook wel eens gaan experimenteren, maar omdat hij wel wist dat dit niet mocht en de scheepvaart en luchtvaart van zulke clandestiene zenders veel hinder onder vinden, is hij daar maar gauw mee op gehouden. Nu echter heeft hij een vergunning en hoopt hij over enige maanden als zn zender, die hij weer op dezelfde manier De persdienst van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat er een „opmerke- Ijjke en opvallende verbetering” in de toestand van de paus is waargenomen. Hij wordt niet meer geplaagd door hik- aanvallen en heeft een betere rust ge noten. Het is gebleken, dat de uitstapjes in de tuinen van het Vaticaan de paus in toenemende mate goed deden. verder, dat alles wat bereikt werd voor een groot deel tot stand gebracht is door de bekwame leiding maar ook door de medewerking van het gehele personeel. Hij prees daarbjj eveneens de goede verstandhouding met de directie en de onderlinge band tussen alle werkne mers. De goede naam die Wouda geniet moet ook mede door het personeel le vendig worden gehouden opdat het be drijf in de toekomst nog groter en hech ter kan worden. Spr. richtte zich hierna in ’t bijzonder tot de heer Wouda, die reeds lang de pensioengerechtigde leeftijd is gepas seerd maar nog steeds actief is en aan wie hij een mooie mand bloemen aan bood. Hij meende dat daarmee de gevoe- --o-- iens van personeel het beste tot uit breidingen zullen volgen, en betoogde drukking gebracht kondpn worden, en De Stichting gaat uit van de volgen de overwegingen: „De groeiende be zorgdheid over de omstandigheden waaronder tal van „onze mensen” in In donesië zijn komen te verkeren, leeft niet alleen bij de regering en de leden der volksvertegenwoordiging. Ook uit het Nederlandse volk zelf gaan steeds meer stemmen op, die bij de toenemende sociale nood blijk geven van medeleven met de onzen over zee. Er ontstaat allerwegen een drang niet het minst onder de gerepatrieerden zelf iets te doen. Uit deze drang ont staat de Stichting tot hulp aan „onze mensen” in Indonesië. Zjj zal geestelijke en psychische steun moeten verlenen. „Onze mensen” zullen moeten ondervinden, dat het Nederland se volk zich één met hen voelt. Zij moe ten weten, dat zij niet alleen staan, dat zjj bjj voortgezet verblijf in Indonesië op hulp kunnen rekenen en dat zij, die naar Nederland komen, hier als volko men gelijken in ons midden zullen wor den opgenomen. Ook materieel is veel hulp nodig. De overheidsvoorzieningen scheppen slechts beperkte bestaansvoorwaarden. Er kan en moet meer worden gedaan. Vooral na alles wat „onze mensen” in Indo nesië sinds 1942 al hebben meegemaakt, vragen naastenliefde, barmhartigheid, en charitas een daad van het Nederland se volk. Van het Nederlandse volk in zijn geheel, dat zich altjjd weer groot toont, wanneer het gaat om leniging van nood van de medemens 'in het algemeen. Hoeveel te meer, wanneer het gaat om de nood van kinderen van ons eigen volk. In oprichting is een nationale Stich ting tot hulp aan „onze mensen” In In donesië voor zover zjj In nood verkeren. Op korte termjjn zal de stichting voor het voetlicht treden en zullen de samen stelling en de doelstelling bekend wor den gemaakt. Zjj zal staan onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1