LIEFDE KAPPIE en de reis met Troeteltje PORSELEIN Nieuws Sneeker Damclub Nederland van alle kant voor Geslaagd (lir. Damclub Geslaagd Zeepost GRE DE BOER Wat werd er weer veel verloren I Auto ried tsjin frachtauto oan Kleine meerderheid Mendes France Kerstmiddag B. v. O. L. Sneek en omstr. Be Quick krijgt zijn Venlose spelers niet IS VAN Vuurwerk ontijdig ontploft Lily Bouwmeester en Frits van Dongen speelden „Het Hemelbed” Jeugdherbergen duurder Toanielütfiering to J utry p-Hommerts Kerstwijdingsavond Oppenhuizen Buitenland in het kort De Kroonschijf Ledengearkomste Koerbal klub W.W.Y.D. Fornuisontploffing eiste elf doden Dodelijk ongeval op onbewaakte overweg Nederlandse Keurturnster C.J.B.T.B., afd. Sneek van aan- de 40 Feuilleton DOOR rustig bij zitten en „Nu ja, ik bedoel niet in de de en ze Wordt vervolgd. I OUDEGA (W.) Onze plaatsgenoot, de heer W. Martens, slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma rijwielhersteller. 11—17 10—15 10— 13 11— 13 De K.N.V.B. heeft geen toestemming aan de vier Venlose spelers verleend voor overschrijving naar Be Quick. Van Rhee wordt waarschijnlijk door Eindho ven overgenomen en Driessen, Hovens en Schreurs zullen vermoedelijk aan N.E.C. worden toegewezen. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT 8. 40-30 Alg. Dagblad met ingang van het nieuwe jaar van 82 op 81 cent per kilo worden gebracht. Met een enorme klap is Dinsdagmid dag in Hengelo een stapel vuurwerk uit elkaar gesprongen in een galanteriewin kel. Een winkelmeisje zou een klant demonstreren, hoe men Bengaalse luci fers ontsteekt, maar toen het vuur ont brandde, sprong een vonk in een partij vuurwerk van zwaarder kaliber, die op de toonbank was uitgestald. Winkelper soneel en klant konden zich tijdig ber gen voor het vuurwerk uiteenspatte. Er kwamen enige gaten in het plafond, een spiegelruit sprong en een passerend meisje werd door de rondvliegende glas scherven gewond, zodat zij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. (Vrjje Volk). gaderde de Chr. Jongerein in Sneek on der voorzitterschap van Ids Veldhuis uit Tirns. Na het lezen van Jesaja 53, riep deze de aanwezigen van harte het wel kom toe en sprak de wens uit dat het niettegenstaande 't regenachtige weer ’n goede vergadering mocht zijn. Als on derwerp voor deze avond kwam er werk van eigen leden naar voren, nl.: Ie. De verbetering van onze rundveestallen enz. en 2e. Het onderhoud en gebruik van het gereedschap op de boerderij. Nadat een ieder volkomen uitgepraat was over deze zaken sloot de secretaris om plm. half elf deze vergadering, welke zeer leerzaam was, met dankgebed. Hij ging er eens keek door de matglazen deuren naar de gestalten van de werklieden die de win kel aan het moderniseren waren. Met een beetje geluk zou dit ook een goeie zaak kunnen worden. Nu moest hij er, als alles hier zou gaan, zoals hij ver wachtte, ook nog eens een zaak zien te krijgen in West. Maar dat kon dan wel weer over een paar jaar. Eerst deze zaak weer op gang zien te krijgen. Om half zes gingen de werklieden naar huis, nadat men „de baas” hier van verwittigd had. Kees keek eens naar de vorderingen en knikte voldaan. De nieuwe lampen zouden het wel goed doen en als de etalage wat hoger en lan ger was geworden, zou er heel wat meer te plaatsen zijn dan voorheen. Nee, zijn voorganger had hier nooit veel werk van de etalage gemaakt en dat was nu juist zijn specialiteit. Daarvan getuigde wel de etalage in de P. C. Kom, hij ging maar weer eens naar huis. Morgen zou de etalage wel klaar Kappie slaakte een zucht van verlich ting, toen de „Kraak” eindelijk weer kon vertrekken. De Maat was niet zo blij. Hij kon nog steeds niet over het ver lies van Troeteltje heen en meestentijds stond hij met een somber gezicht achter het stuurrad. Hij was soms zelfs zo som ber en in gedachten, dat hij de „Kraak” in een kringetje rond liet varen, tot grote woede van Kappie. Na enige dagen ging het iets beter met de Maat en Kappie kwam daardoor ook in een iets beter humeur. „Het schip loopt als een lier. jong. Als het zo doorgaat zijn we in vier weken thuis!” zei Kappie te en nadat ze even gerookt hadden, zei hij, stroom van klanten helpen.” „Fijn. Hoe meer er komen, hoe liever „Nee, en ik had nog een stille hoop, dat hij Zaterdagmiddag wel hier kon Kees diepte een pakje sigaretten uit zijn, maar hij heeft zich niet vrij kunnen zijn zak en presenteerde er een aan het maken. Mooi, dat is dus afgesproken. Het Hemelbed, een blijspel van Jan de Hartog, is in Nederland aanvankelijk nadat het onder de naam The Fourposter al in Engeland en Amerika, en vooral in laatstgenoemd land met veel suces, was gespeeld door het Rotterdams Toneel uitgebracht. Toen traden in dit stuk, dat maar twee spelers vraagt, op Lily Bouwmeester en Ko van Dijk. Nader hand is Lily Bouwmeester op eigen ge legenheid een tweede serie opvoeringen begonnen met als haar tegenspeler Frits van Dongen. Toen het stuk nog bij het Rotterdams Toneel ging, hebben sommi ge critici de regisseur Frits van Dijk en de acteur Ko van Dijk wel eens ver weten dat ze de inzet wat te burlesk hadden gemaakt, waardoor men de lach en het wat cabaretachtig effect nauwe lijks meer kon kwijtraken, ondanks een aantal fijnere kwaliteiten van het stuk in het verdere verloop, welke o.i. in het vijfde tafreel haar hoogtepunt bereiken. Maar in de voorstelling welke Donder dagavond hier in Amicitia wérd ge geven, nu met Jan Retel als regisseur en zoals gezegd Frits van Dongen in de mannenrol, was het eigenlijk niet an ders; het burleske element in de eerste tafrelen en ook in het laatste, het zesde, ontbreekt het niet is aan het stuk zelf eigen. Jan de Hartog mijdt nu eenmaal het wat goedkope effect niet. Maar daar staat tegenover zijn weerga loze flair voor een rake dialoog, en het is geen geringe verdienste daarmee toneel te maken in een stuk van zes tafrelen met slechts twee rollen en zo knap, dat het ’t publiek aldoor geboeid houdt, zodat ook nu aan het einde de waardering op daverende wijze werd tot uiting gebracht. Een zeer groot deel van die waardering komt natuurlijk bei de artisten toe. Lily Bouwmeester gaf van de vrouwenrol in dit stuk, dat in een zestal schetsen flitsen uit een lang durig huwelijksleven geeft, en ook als costuumstuk zekere aantrekkelijkheid heeft, een tot in de fijnste nuances uit gewerkte vertolking en Frits van Don gen vervulde zijn taak al even voortref felijk en speelde in de beste momenten van dit blijspel met een innerlijke over tuiging, welke men nauwelijks mocht verwachten van een filmspeler, bij wie het gladde, het uiterlijke raffinement zo dikwijls op de voorgrond pleegt te treden. We zeiden het reeds: het, tal rijke, publiek was zeer voldaan en dus zeer gul met applaus, Lily Bouwmeester kreeg bovendien bloemen. alle sigaretten, pelen, die al geschild waren, vast op. Dan Daarna waste ze de groente en onderwijl weet ik toch ook de weg, niet? Ik... je kwam Ria boven. „Zeg, Ria, ik ga Kees helpen bij het is zo opening van zijn nieuwe zaak.” „Zo?” Ze legde de biefstuk Onze vroegere stadgenoot, de heer K. Boot,thans agent van politie te Frane- ker, slaagde te Amsterdam voor het Politiediploma AA. Foyer Amicitia. Muziek: Ensemble ten op de dingen, die kome’ gaan.” „Met andere woorden: de Voor deze middag was de bovenzaal van Hotel Hanenburg weer, evenals vo rige jaren, In Kerststemming gebracht. De presidente, mevr. Heeringa, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de spreekster, Mevr. SideriusNauta var. Marssum, waarna met begeleiding van mej. Koopmans „Stille Nacht” werd ge zongen. De spreekster las vervolgens Lucas 2 en hield toen een inleiding over de viering en betekenis van het Kerst feest. Ook las zij enkele gedichten, o.a. van Adema van Scheltema en v. Doorne. Na de pauze werd gezamenlijk gezon gen en las mevr. Siderius „Gesprek met de Kerstengel” van Da. Elink Schuur man voor, wat, evenals het Kerstverhaal „Jeróme en het schaap”, geschreven door HilleGearthé, met grote dacht en stilte beluisterd werd. Mevr. Heeringa dankte aan ’t slot van deze middag de spreekster hartelijk voor haar bijdragen en wenste haar naméns alle aanwezigen een goede Kerstmis toe. Met 287 tegen 260 stemmen heeft de Franse nationale vergadering gisteren de herbewapening van W. Duitsland aangenomen en daarmede alle Parijse accoorden goedgekeurd. De tarieven van de Nederlandse Jeugd- herbergcentrale zullen waarschijnlijk in 1955 enigszins moeten worden verhoogd. Dit is niet alleen een gevolg van het voortdurend stijgende kostenpeil, maar ook van een in de oorlog opgelopen achterstand, die nog steeds niet is ingehaald. Voor deze wedstrijd, die 15 Januari a.s. een aanvang neemt, zijn door de S.D.C. afgevaardigd J. de Korte, L. Wijnja en H. de Boer. Van de hoofdklassers was Maandagavond L. Wijnja de enige, die kans zag zijn partij tegen H. Krot tot een goed einde te bren gen. P. Olij, H. de Boer en L. Boom kwa men respectievelijk tegen de Korte, H. en J. Nauta weliswaar tot schijfwinst, doch moesten desniettemin met remise genoegen nemen. Een zelfde uitslag werd ook bereikt in de hangpartij J. WesterT. Koopmans. Hierdoor is de stand in de kopgroep als- Troch omstannichheden wurdt de jierlik- se toaniehitfiering fan de krite „Fryslan ropt” dit jier net halden op Nijjiersdei, mar op 6 Jannewaris. It Snitser Frysk Toaniel komt dy jouns en sil finder regy fan J. Muurling „De Stikelboer” spylje. Hja haw- we yn Snits mei dit stik in bulte sukses hawn en ek dizkear bilooft it in moaije joun to wurden. Sjoch foar neijere oankun- diging de adfortinsje yn dizze krante. OPPENHUIZEN. De drie vrouwen verenigingen ahier, nl. de Herv. en Geref. Vrouwenver. en de afd. van de N.C.V.B. hielden evenals verleden jaar een geza menlijke Kerstwijding. Het liturgisch gedeelte werd gedeeltelijk in de vorm van een spel uitgevoerd. Verder zong een zangkoortje een cantate en werd de avond gevuld met Kerstverhaal en voor dracht, afgewisseld door samenzang. De leiding be’Ustte bij mevr R. de Boer Ozinga. Jammer dat het weer niet mee werkte, maar toch waren er ruim 70 dames aanwezig. „Ach, jong, laat dat beest!” zei Kappie. Hij zwemt vast en zeker naar het eiland „Mijn Troeteltje!” riep hij na enige ogen- terug, waar jij hem vandaan hebt ge- blikken van gespannen kijken. „Daar haald. Dat beest is nog verstandiger dan zwemt hij! Troeteltje! Mijn beestje! Hier ik dacht. Sta daar niet langer te mekke- is je baasje. Kom dan. kom dan bij de ren, en ga aan je werk. We varen nu Maat!” naar het Zuiden in plaats van naar het De Maat krijste en zwaaide en liet zijn Noorden! Zo is het maar net!” Tijdens de Kerstvacantie waren als gasten bij de Sneker Gymn. Ver. het echtpaar KampenTonneman. Mevr. Kampen, lid van het Nederlandse da- meskeurkorps en van de gymnastiekver. „Esca” te Arnhem, waarvan haar man leider is en welke vereniging de vorige maand het dameskampioeusehap behaal de. gaf voor de S.G.V.-dames een de- monstratleles op de nieuwe, door S.G.V. aangeschafte evenwichtsbalk. Dat er door een serieuze training heel wat op een dergelijk toestel bereikt kan wor den, bleek uit een paar keuze wedstrijd- oefeningen, die mevr. Kampen tot slot van de les demonstreerde. Terwijl hij op het punt stond zijn overjas aan te trekken, ging de winkel bel. Verbaasd keek hij om... Er stond toch duidelijk op het raam: gesloten wegens inventarisatie Maar terwijl hij omkeek, zag hij met een het lachende gezicht van Jannie. „Lieve help, Jansje zoals hij haar nog altijd noemde jou had ik allerminst hier verwacht.” „Dus niet welkom?” „Praat geen onzin, meisje. Ik vind het altijd leuk, als je komt. Nieuwsgierig 5-jarig jongetje een andere jon gen wierp, in het linkeroog; het kind zal het oog moeten missen. vreden, toen ze op een keer samen op de stuurrad in de steek. Maar Troeteltje brug stonden. zwom met de vaart van een snel schip Maar Kappie kreeg geen antwoord. De door en keek niet op of om. Het duurde Maat kreeg een starre blik in zijn ogen niet lang, of hij was nog maar een klein en greep een verrekijker. Hij hield de donker stipje, heel in de verte. kijker op een donkere heuvelachtige De Maat was bijna ontroostbaar. vorm gericht, die recht vooruit in zee te zien was. zeg. dat is genoeg voor een hele kazer ne, zou ik denken.” Kees lachte. „En dan houden we nog Alleen... ja, je zoudt eens op een avond willen weigeren. wel wat over, hoor.” kunnen helpen met het klaarzetten van Na een goed half uurtje zaten ze te Aangegeven van 22 tot 29 December: actetas (inh. schoolboeken), Braak man, Oppenhuizerweg 55; vuren balk, T. Bruinsma, a/boord Jonge Hendrik, Geeuwkade; rode vulpen, Huisman, Schwartzenberghstraat 5; zwart poesje, Flach, Leeuwarderweg 33; vulpen, Bak ker, lepenlaan 34; paar leren motor- handschoenen, Kampman, Koopmans- gracht 8; kinderbeursje m. inhoud, Hof- stra, Franekervaart 14E; kinderwant (L) en rode autoped op luchtbanden, van der Werf, IJlsterkade 61; paar gele wanten, Haweko, Wijde Burgstr.; plas tic beursje met inh., accountantskantoor de Boer, Westersingel; 1 kg.-gewicht. IJntema, Parkbuurt 16; wollen want (donkerb. m. wit), Postkantoor Sneek; huissleutel, Blom, Rozenstraat 1; ijze ren olievat en groentenkist, Vermaning, a/boord Nieuwe Zorg, Woudvaartkade; paar witte klnderwantjes, Anema, Leeu- warderkade 6; groentekrat, de Haan, Woudvaartkade; jonge Duitse herder, Mulder, Lijnbaansbuurt 14; portemon- naie met inh. en briefje, kledingbedrijf Molenaar, Oosterdijk; cyperse poes, Wa- genaar, Anna v. Burenstraat 10; zijden doek lichtgroen, Klaibeda, Nauwe Noor- derhorne 30a; bruine alpinomuts, Jor werda, 3e Frittemahovenstraat 3; zwar te alpinomuts, de Boer, Waterp.gracht 22; lichtgroene sjaal, Bootsma, leWoud- straat 14; handschoen (meerdere kleu ren), de Jong, 2e Zomerrakbuurt 21; nylonkous in zakje (de Jong E.H. 121), Boomsma, Wijde Noorderhorne 18; cein tuur imit. bont, Kuik, Hopperstraat 7; wasgoed, Abma, Kloosterstr. 64; brede gouden ring m. zwarte steen, Snackbar Brouwer, Prins Hendrikkade; blauw wollen kinderwantje, Arema, Geeuw kade; bruine sjaal en zilveren kruisje, Offringa, Parallelweg 37; zwarte dames- glacé, Postma, Leeuwarderweg 45; grij ze wollen wanten, IJsselstein, Suup- markt 17; damesglacé (L) maat 6%, Henny Hagens, Schoolstraat 41; broek riem, ten Dam, le Woudstraat 33; psal- men-gezangenboek, (S. IJsselstein), Ar thur Croes, p/a Bergsma, Jan v. Nassau- straat 19; bruine wollen handschoen, W. Feenstra, Groene Dijk, Sneek; fietssleu- teltje, Hofstra, 3e Woudstraat 9; vlin- derdas, Elzinga, Graaf Adolfstraat 21; rubber kniesteun v. motorfiets, A. de Jong, Lemmerweg 76; paraplu-hoes en lus van houtje-touwtje jas, Hiemstra, de Bourbonstraat 40; rode autoped op luchtbanden, Boom, 2e Steenklipst. 35; halskettinkje, Vonk, Oppenhuizerweg 140E; wollen handschoen (blauw-geel), Broekhuizen, Schwartzenberghstraat 14; rood beursje m. inhoud, de Vries, Win- semiusstraat 20; doublé armbandje m. hartje en parelmoeren knoop, de Boer, de Bourbonstraat 26; kinderwant (bruin m. groen motief), Tineke Jongsma, W. de Zwijgerstraat 61; antenne van auto, de Wit Prins Mauritsstraat 19; want (blauw-wit-rood) met twee dierenfigu ren. Smit, Ubbo Emmiusstraat 23; kin derwant (bl. groen), Marian Silvius, Joh. W. Frisostraat 98; kinderspeldje (stuurrad met zeester) en Noorse want (geel-bruin), Nellie* v. d. Baan, Eeltje Halbertsmastr. 73; damesglacé (R), Bettie Venema, Grootzand 44; sleuteltje, Marten Wijnja, Wijde Noorderhorne 21; zeildoeken tasje, Potma, Troelstrakade 16; lichtbr. damesglacé (L), Feddema, Eenheid 28; bril, Pettinga, Schaap- marktplein 1; paar regenpijpen, Huis man, le Frittemahovenstraat 20; wantje (rood-wit-blauw) Noors patr., Leeuwen kamp, Kloosterdw.straat 8: broche (2 sneeuwklokjes). Mulder. Parkbuurt 13; groene want, de Jong, 2e Oosterkade 34; donkergrijze hoed, Bosma, le Woudstr. 2; grijze wollen handschoen, de Jong, Hendr. Casimirstraat 2; want (blauw grijs), Steenstra, Singel 42; sjaal (bruin m. rode stippen), Herman v. d. Veer. Joh. W. Frisostraat 43; bruin beursje m. inh. en afb. Oldehove, van der Poel, Napjusstraat 94; rode autoped, Janneke Nauta, Jachth.straat 5: muts (rood-wit- blauw), Folkert Bootsma. le Woudstr. 3; zwarte herenglacé (R), Poiesz, Both- niakade 13; broche (motief bloemen mandje), de Rapper, Kruizebroederstr. 33; rode kinderwant, Otto de Vries, Jan van Na* saustraat 63; bruine dames- giacé’s, Postma, Nauwe Noorderhorne 32; oude herenfiets, fa. C. de Boer Hoogend: kleurige sjaal, Kroeze, Jan v. Nassaustraat 19: grijze wollen hand schoen, Sikkens. Harmen Sytstrastraat 22; plastic etui inh. vulpen en potlood, Scholte, 3e Woudstraat 44; rode haar- strik, Lieuwe Boot, Martiniplein 8; kachelzeiltje, oorbel en armband, winkel C. A. Brenninkmeijer, Kruizebroeder- straat. Voorts gedeponeerd aan het Politie bureau: lichtgroene kinderwant, pren tenboek, kinderbeursje, grijze mantel- oeintuur z. gesp, metalen duimstok en groen-bruine kindermuts. Under foarsitterskip fan H. P. Vos hat de koerbalklub syn ledenjoun halden. Yn syn iepeningswurd sei de loarsitter dat dit de léste kear wie dat hy de lieding yn ban nen hie en hy rekkene der op dat it in goe de gearkomste wurde soe en dat de proble men dy’t der wienc oplost wurde scene. It nije karbrief dat foarlêzen waerd, waerd dnforoare oannommen. Troch forfarren fan H. Vos en bitankjes fan Aeltsje Koopmans en Gepke de Boer moasten der nije bistjürs- leden komme. Fierders waerd it tal bistjurs- leden op 7 brocht. De funksjes waerden as folget fordield: Douwe Bosma, foarsitter, Joh. W. Wittermans, skriuwer, Wyp Jelle- ma, Skathaldster, Pike Walstra, Roel Cnos- sen, Marten Stoker en Tine Osinga, bysit- ters. It bistjür foarmet ek de 12-tal-kom- misje. De koerbalklub sil ek mei krewearje om it terrein to forbetterjen. Oan it ein fan ’e joun waerden noch tankwurden sprutsen oan de skiedende foarsitter foar al it wurk dat er foar de koerbalklub dien hie. Hy krige it boekwurk „Dat is korfbal” oanbean. Mei de winsk, dat W.W.Y.D. yn de kommende kompetysje sukses hawwe mocht, sleat master Vos de gearkomste. De beide directeuren van de Franae fabriek die het geneesmiddel Stalinon maakte, dat op een gegeven ogenblik onzuiver bleek te zijn, zijn nu in staat van beschuldiging gesteld, wegens het veroorzaken van 102 sterfgevallen. De bevolking van Al Hogarija, in Jemen heeft in de moskee een speciale dankdienst gehouden. Alle papieren van de belasting waren bij een brand in het belastingkantoor vernietigd! De politie van St. Albans (V. St.) heeft een paard gearresteerd wegens openbare dronkenschap. Ook de eige naar van het dier werd aangehouden. De man vertelde dat hij wat te diep in het glaasje had gekeken en dat hjj ook zijn .paard getracteerd had. Het paard had ruim twee liter bier smakelijk ach terover geslagen. De man kreeg gratis logies in de stadsgevangenis en zijn paard mocht in de gemeentegarage zijn roes uitslapen. En de volgende dag had den ze allebei een kater. Watervlooien mogen niet uit Oost- Duitsland worden uitgevoerd. Drie Oost- duitsers, die zich aan deze export op grote schaal hadden gewaagd, zijn te Oost-Berlijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, varië rend van tien maanden tot vier jaar. De Westberlijnse vissers en vissen zullen het dus voortaan zonder Oostduitse water vlooien moeten doen. Uitslagen van Maandag 27 December: Hoofdklas: W. KoopmansJ. v. d. Goot 02; G. MulderJ. Huitema 20; H. KooistraL. Smid 02; Th. SterkS. Bos ma afgebr. le klas: Hier was van belang de strijd om de bovenste plaats tussen J. van Oosten en Joh. Blok. Van Oosten slaagde er in dit treffen in zijn voordeel te beëindigen, zodat hij thans als no. 1 geclasseerd staat. Tegen de verwachting in verloor Nijdam van Bak ker. Verder won G. Swart van J. Hernaamt, H. v. d. Woude van H. Koers en speelden G. van Oosten en P. van Manen remise. 2e klas: De uitslagen waren hier vrij nor maal te noemen en waren als volgt: S. Yp- maP. Kroese 20; F. FaberIJ. Hoek- tema 02; H. RaadsveldS. Geuze 02; J. v. d. VeenD. Klijnsma 02; L. Heeg- smaS. Procee 20. 3e klas: D. Dijkstra won opnieuw; dit maal van M. van Oosten en staat hierdoor theoretisch aan de kop. De puntenverdeling tussen K. Brouwer en J. Hiemstra is voor hem ook nog gunstig. Voorts won T. Dui ker van S. Kroles en eindigde de partij S. EppingaK. Dijkstra in remise. Als we na de laatste speelavond van dit jaar de balans opmaken, is de stand in de div. klassen als volgt: Hoofdklas: L. Smid 1019; G. Mulder 710; S. Bosma 810; H. Kooistra 1011; J. Huitema 1312; W. Koopmans 119; J. v. d. Goot 9—8; F. Dotinga 125; R. de Jong 73; Th. Sterk 33. L.g. met een aantal afgebr. partijen. le klas: J. van Oosten 1117; J. Blok 1216; G. Swart 1114; G. van Oosten 1212; H. v. d. Woude 1111; K. Nijdam 910; W. Bakker 1210; J. Hernaamt 129; P. van Manen- 108; H. Koers 10— 3. 2e klas: IJ. Hoeksema 1118; D. Klijn sma 1016; S. Geuze 1214; F. Faber 1212; H. Raadsveld 1212; S. Ypma 1311; J. v. d. Veen 109; P. Kroese 129; L. Heegsma 117; S. Procee 116. 3e klas: J. Hiemstra 1422; K. Brouwer 1219; D. Dijkstra 918; K. Dijkstra 1215; T. Duiker 1415; M. van Oosten 1112; S. Eppinga 1312; M. Sterk 96; J. Hemrika 74; A. Cnossen 112; S. Kroles 141. Tiisdeitojoun stie in frachtauto fan Lyklema lit Wéldsein to lossen yn de Hom mens. In persoanenauto bistjürd troch de hear Bajema lit Warns murk de auto to let op en rekke mei de rjochterside de efter- kant fan de frachtauto. De auto fan de hear Bajema seach der forskriklik raer ut. De hiele rjochterside waerd iepenskuord. Lok- kich sieten der oars gjin minsken yn as de chauffeur. Dy kaem mei de skrik frij. De pelysje hat de saek yn Ondersyk. Voor het Nationaal monument op de Dam, dat 5 Mei 1956 zal worden ont- huid, hebben B. en W. van Amsterdam van de raad een crediet gevraagd van j f 263.000 voor de fundering. Dinsdagmiddag is te Blija publiek verkocht het voormalig stationsgebouw. De inzet was f 13.150. Nadat het bod 393 keer verhoogd was, werd koper, de heer P. Hars mans, graanhandelaar, voor f 25.000. Te Amsterdam kreeg een 1 een ontploffend „rotje”, dat Na een langdurig en ge duldig gedragen lijden is van ons heengegaan, onte lieve Zoon. Broer, Zwager en Oom Wietze Visser in de jeugdige leeftijd 27 jaar. De diepbedroefden: D. VISSER W. VISSER—Buster en kinderen. Sneek, 30 December 1954. Priorstraat 43. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, war., op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: Oranje (4 Jan.); Tabinta (6 Jan.); Ned. Nw. Guinea: Oranje (4 Jan.); Peleus (11 Jan.); Ned. Antillen: Waterman(31 Dec.); Norinda (11 Jan.); Suriname: Schie (3 Jan.); Bonaire (12 Jan.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.- Afrika: Arundel Castle (31 Dec.); Ja gersfontein (11 Jan.); Canada: Wester- dam (6 Jan.); Rijndam (12 Jan.); Ar gentinië: Cordoba (31 Dec.), Paraguay (3 Jan.), Presidente Peron (8 Jan.); Brazilië: Paraguay Star (3 Jan.), Pre sidente Peron (8 Jan.), Aldabi (12 Jan.); Australië: Waterman (31 Dec.), via Engeland (8 Jan.); Nieuw-Zeeland: Waterman (31 Dec.), via Engeland (8 Jan.) Elf leden van twee geïmmigreerde Mexicaanse boerengezinnen zijn op Kerstavond in de Amerikaanse staat Arkansas door een explosie en een brand om het leven gekomen. Vijf anderen werden gewond. De ontploffing ontstond toen men bezig was op een fornuis het Kerstdiner klaar te maken. Te Staphorst is Dinsdagmiddag de 57- jarige echtgenote van de landbouwer K. Portiek door een trein gegrepen en ge dood. Het slachtoffer zou een overweg in de spoorlijn MeppelZwolle overste ken, juist op het moment dat een trein uit Zwolle naderde. Zij liet deze trein passeren en stapte weer op haar fiets, onbewust van het feit, dat ook uit de richting Meppel een trein naderde. Zjj werd een eindweegs meegesleurd en moet op slag zijn gedood. Zaterdag 1 Januari. Toaniel-ütf lering fan it Sjongkoar „De Lofstem” to Aldegea (W.) Jouns 8 fire. Zaterdag 1 Januari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Middags te 2 u.ur Kinder- matinée met „Klein Duimpje trekt de wereld in”. Zaterdag 1 t/m Dinsdag 4 Januari. Ami citia Theater Sneek. Zaterdag 1 Januari te 4, 6.30 en 9 uur; Zondag 2 Januari te 2.30, 5 en 8 uur; Maandag 3 en Dinsdag 4 Ja nuari te 8 uur: „Warenhuis op stel ten”. Zondagmiddag te 2.30 uur extra kinder- en familievoorstelling met „Warenhuis op stelten”. Zaterdag 1 Januari. Nieuwjaarsbal. G. Schuil. Tongersdel 6 Jannewaris. Krite „Frys lan ropt” to JutrypHommerts. Toaniel-ütfiering yn it Lokael to Jutryp. Opfierd wurdt „De Stikel boer”, troch it Snitser Frysk Toa niel. Jouns 7.30 Ore. Donderdag 6 Januari. Muziekuitvoering van de „Faria’s” te Scharnegoutum, ’s avonds 7.30 uur in „Elim”. volgt geworden: J. de Korte L. Wijnja K. Krot H. Nauta In de eerste klasse versterkten F. Gerlofs en P. Wensink hun positie hetgeen ten koste ging van resp. D. Boot en P .Jorrit- sma. Door een overwinning op C. Spijker verliet B. Couperus de laatste plaats. De stand in de kopgroep is: F. Gerlofs 1116 P. Wensink 813 IJ. v. d. Goot 1012 In de tweede klasse is door verschillende bedankjes het aantal deelnemers tot 6 teruggelopen. Besloten is deze inplaats van twee, drie wedstrijden tegen elkaar te laten spelen. Maandagavond a.s. staat voor S.D.C. II een uitwedstrijd genoteerd tegen Akkrum 1. De opstelling is gelijk aan die tegen Mep pel II. H-t vertrek is bepaald op ’s avonds 7.15 bij de Waterpoort of Café Knorr. Dinsdagavond a.s. speelt S.D.C. I uit te gen Heerenveen, dat door twee achtereen volgende overwinningen uitstekend is ge start. Toch geloven wij aan een Sneek-zege. Het vertrek is bepaald op 7.15 uur Café Knorr. In verband met bovenstaande wed strijden is er voor Maandag geen clubavond. VOOR WEDSTRIJD PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN FRIESLAND. geworden naar m’n nieuwe zaak ten op de dingen, die kome- gaan.” Lam, dat je bediende nog niet uit dienst „Een beetje”, bekende ze eerlijk. „Ik „Met andere woorden: de klanten, is, he?” was nogal vroeg klaar vanavond en ik Zeg, Kees, ik zóu best eens een middag- dacht: laat ik eens over de Rozengracht je in de winkel willen helpen.” lopen om te zien, of ik Kees’ nieuwe zaak kan vinden.” „O ja, ik heb je het nummer nooit meisje. Toen stak hij er zelf ook een op We gaan samen op de openingsdag een genoemd, he „Nee. Maar ik zag hier de boel dicht terwijl hij Jannie nadenkend aankeek: ik dacht: „Daar zou niets op tegen zijn, als je de het me is.” weg wist. Maar wat weet jij van de si- en het briefje er voor. Dus hier zal het wel zijn.” weg wist. Maar wat weet jij van de si- „Zo. En nu gaan we naar huis, want „En, hoe vind je de tent?” vroeg hij, garen- en sigarettenmerken af, om nog ik lust wel wat en anders wordt m’n opgewekt lachend. maar te zwijgen van de rook- en shag- eten koud.” Ze keek eens rond in de rommel, toen tabak.” Toen Jannie die avond op haar kamer naar de nieuwe lampen, waarvan er al „Nu ja, ik bedoel niet in de P.C., kwam, was Ria nog niet thuis. Ze liep twee hingen, en ten slotte naar de half maar hier. Zeg, als ik je nu eens help naar het keukentje en zette de aardap- open etalage. Ze knikte. „Je pakt het met klaarzetten van i goed aan. En van buiten is het zeker kistjes sigaren en pakjes tabak, pas opgeschilderd, he?” „Ja, alles was zo verveloos. Hier bin- moet me niet verkeerd begrijpen,- ik wil nen wordt het ook van 't voorjaar op- er geen geld voor hebben, geknapt, maar voorlopig moet het nog maar, voor de aardigheid.” „Zo?” Ze legde de biefstuk in Kees dacht na. Het kon misschien wel braadpan. „Heeft hij het je gevraagd?” „Nee, niet dadelijk. Ik was vanavond „O, ik zou het dol vinden Kees daS?" „O, ik vind het best, hoor. Laat eens Kees knikte en leunde tegen de toon- kijken, morgen komen ze misschien bank. „Och, waarom niet? Ik kan het klaar met de lampen en de andere ver- hier een beetje anders aanpakken dan lichting. Dan moet de rommel nog een indertijd in de P. C. Zaterdagmorgen beetje opgeruimd worden. Overmorgen worden er hier in de buurt strooibiljet- is het WoensdagJa, laten we dan ten rondbezorgd, waarin de opening afspreken, dat je Woensdagavond na je wordt aangekondigd en waarin te lezen werk vlug gaat eten en dan meteen staat van de openingsreclame. Boven- weer hierheen komt. Een uur of zeven dien heb ik een paar advertenties ge- dus. Dan kunnen we samen aan het uit plaatst en komen er meteen nadat de stallen gaan en zal ik je meteen vertel- etalage klaar is een paar plakkaten op len over de kwaliteit en de soorten.” de ruiten. En dan zullen we maar wach- „Ik kom vast. Ik verheug me er al op. -ds De opstelling is gelijk maar zo. Het kost toch al geld genoeg”. „Nu moet je zeker nog heel wat voor- druk worden op de openingsmiddag. Dat raad overhuizen, he? Ik bedoel: siga- kon je eigenlijk van te voren nooit goed even aan de Rozengracht om te kijken, ren, sigarettenbekijken. Natuurlijk, met z’n tweeën kon Toevallig was hij er juist. We hebben Hij liep een paar passen terug en je al heel wat klanten helpen als het erg wat gepraat en het resultaat geweest opende de deur van het achterkamertje druk werd. Het idee was misschien nog dat ik op de middag van de opening hel- Alles is al aanwezig, hoor. Dat is van- niet een zo gek...... pen zal.” ^aag aangekomen.” Ze legde haar hand op zijn arm en Ria keek haar vriendin van terzijde Ze liep naar binnen en keek naar de smeekte: „Toe Kees, mag ik ook bij de aan. Ze begreep meteen, dat Kees het talrijke pakken, kistjes en dozen. „Goeie opening zijn?” niet aan haar gevraagd had, maar dat ---1.-1- i--~Hij nam rustig zijn hand in de hare. Jannie het zelf had aangeboden. Mis- „Maar dat spreekt toch vanzelf, meisje, schien had Kees beleefdheidshalve niet A 11 j nrillo-n nrai rrnuan kunnen helpen met het klaarzetten van Ze keerde zich naar hem om en zag, de spullen. Als je er tenminste zin in eten. Ria keek af en toe nog eens naar dat hg haar pullover aan had. Maar ze hebt.” haar vriendin en ten laatste zei ze: „Zeg, komen en° dan kon hij overmorgen herweeg hierover en vroeg: „En, heb je „O, ik zou het dol vindenToe, Jannie, het is mijn zaak natuurlijk niet ginnen met de uitstalling. goede verwachtingen voor a.s. Zater- Keesen je moet het per slot van rekening j--“” zelf weten, maar pak Kees niet verkeerd aan. Eenmaal heb je een domheid uitge haald, toen je, daar in je geboorteplaats met hem speelde. Een man vergeet zo iets niet licht Jannie keek haar verwonderd aan. „O, maar er is niets tussen ons dan ge- gewone vriendschap.” o o -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6