Buitenlands Jaaroverzicht 80 Msnitser femerk TRAFFIC^ k a WEET U HET NU? sa, Fan de Pnidipc h o Tl r ki DERDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD” Strijd der zin. De prijs van Van der Hart Eindelijk heeft de critische Virginia-roker zijn TRAFFIC is er, de echte, de pure. Rook TRAFFIC; en jaar uit, jaar in zegt U: De pilootloze straalbommen- werper Gevaar voor oorlog lijkt verminderd ideologieën duurt voort. Vl® VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 Indo-China. Positief resultaat. Midden-Oosten. Ingez. Mededeling. Advertentie De Russische politiek. Z.O. Azië. China. Frankrijk. „Hwer Advertentie LM. Deze Begin September kwam nog een af zonderlijk verdrag tussen de Ver. Sta ten en de nationalistisch Chinese gering van Tsjang Kai Sjek op Hoewel was overeengekomen, dat par tijen niet de voorwaarden zouden be kendmaken waarop Cor v. d. Hart zijn vrijheid heeft gekregen weer voor For tuna te mogen spelen, publiceert het Franse sportblad l’Equipe ze thans weL Lille ontvangt een bedrag van f 60.000 contant, het bedrag dus, dat de KNVB van het begin af heeft willen betalen, hoewel Lille f120.000 eiste. Verder zal Lille in het komende voor jaar twee wedstrijden in Nederland mo gen spelen, waarvoor deze club f 20.000 zal ontvangen, zodat men in totaal dus f80.000 voor v. d. Hart zal krijgen. ^^tTRAFFIC re- For- mosa tot stand, welk verdrag eigenlijk een afbakening van de Amerikaanse vei- ligheidsgrens betekent. Het verdrag is zuiver defensief en dit heeft het onge noegen van de rechtervleugel van de re publikeinse partij in Amerika opgewekt die nog van een offensief tegen Peking droomt. De invloed van deze vleugel is echter verminderd door de democra tische stembusoverwinning in Amerika waardoor de democraten in het congres dat in het nieuwe jaar optreedt, zowel in Senaat als Huis van Afgevaardigden een meerderheid hebben. Men meent wel dat Eisenhowers positie nu gemakkelij ker geworden is, dan zij was. Conclusie. Het is begrijpelijk, dat Rusland deze ontwikkeling met lede ogen aanzag. Want slechts bij verdeeldheid en zwak te van W. Europa zou het kunnen win nen zonder nu direct een oorlog te ont- Wanneer men de Europese politiek van dit jaar overziet, komt men tot een positief resultaat. Uit de erkenning, dat op de weg van integratie en supra- nationaliteit niet voortgegaan kan wor den, hoe betreurenswaardig dat ook is, is ’n nieuwe samenwerking gegroeid op wat meer ouderwetse grondslag, maar, en dat is een belangrijk winstpunt, met medewerking van Engeland. Bovendien werd het gevaar afgewend, dat Amerika zou overgaan tot wat minister Dulles „Een uiterst pijnlijke herwaardering” van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek had genoemd, die door sommigen werd uitgelegd als een eenzijdige oriën tatie op Duitsland, door anderen als het streven naar een z.g. periferische ver dediging, een verdediging van Europa vanuit de randgebieden Engeland en Spanje, met prijsgeving van grote delen van het vasteland. kanne jimme weer singe hé. Mar doe ’t su der in Harlingen de klompewals op it rippetorium hadden en de Kommissa- ris met de heren in u mollegatten van Wierum omstapten doe songen jimme niet. Satten jimme in ut boethuus ach ter de koeiesteerten dink!” Toen trad een der mannen op hem toe, greep hem in z’n nekvel en zei x „It is datstou Benardus biste, mar oars soe ’k dy slaen d'atst om dyn lyts bytsje forsten sochst, kom mei nei de kofje» tafel”. En daar hoorden we het verhaal van twee jonge kerels die een dag en een nacht vochten voor leven en land. Een eenvoudig verhaal maar met een inhoud die je stil maakt. Dan, vrienden, komt het afscheid. We beginnen met Tine natuurlijk. „Lieve Tinepardon even de melding. 1810 stuks. 122 melk- en kalfkoeien f 480f 975, handel iets beter; 46 vette koeien f2.09—f2.40, f2.41—f2.75 ge slacht, notering iets ruimer; 24 pinken f300f590, handel goed; 2 paarden; 17 graskalveren f 165—f 325, eerste soort prijshoudend; 5 bokken en geiten; 390 nuchtere kalveren f 32f 49, neiging tot lager notering; 618 schapen en lam meren f 75f 115, f 65f 90, stugge handel, prijshoudend; 210 varkens en vette biggen f 1.51—f 1.71, f 1.72—f 1.78, geslacht, alleen „gepast” nog prijshou dend; 235 zouters f 1.74f 1.76, matige handel; 141 lopers en kleine biggen f 60 f 95, f 40f 65, matige stemming en handel. A. f. S. Wanneer men het wereldgebeuren overziet, valt te constateren dat in zo verre van een ontspanning sprake kan zijn, dat het gevaar voor een oorlog ver minderd lijkt. De koude oorlog, de strijd tussen ideologieën van Oost en West, zal evenwel blijven aanhouden en naar het zich laat aanzien wat meer van militair en politiek gebied naar economisch ter rein worden overgebracht. In West-Eu- ropa is de droom van de integratie en een verenigd Europa vervlogen, maar de leemte is opgevuld door de West- Europese Unie, die de federalisten welis waar niet bevredigt, maar die toch als een positieve factor moet worden ge zien. Er mag tevredenheid heersen om dat men uit het slop is gekomen. Een grote tegenslag blijft echter de ontwik keling in Indo-China. Ernstige zorgen heeft in het afgelo pen jaar Z.O. Azië gewekt. Wij hebben Ipervoor reeds gesproken over Indo- Toch is er op het gebied van de inter nationale politiek in het afgelopen jaar wel wat bereikt. In de eerste plaats zij daarbij gedacht aan Indo China. Op 26 April kwam te Genève de conferentie over deze kwestie bijeen. De,toestand van de Franse legers was slecht en de communistische eisen waren dienover- komstig hoog. Bidault, minister van buitenlandse zaken in het Franse kabi- net-Laniel, had de Amerikanen om hulp in de vorm van vliegtuigen gevraagd, maar op het beslissende moment durfde de regering-Eisenhower het risico van een uitbreiding van het conflict niet aan. Toen midden Juni de regering-Laniel viel omdat de nationale vergadering het debat over Indo-China niet langer wilde uitstellen, kwam het kabinet-Mendes France, een van de scherpzinnigste criti ci van de Franse politiek, aan het be wind. Hij maakte zijn aanblijven afhan kelijk van het bereiken van overeen stemming in Genève. Wanneer hij op 20 Juli geen wapenstilstand in zijn zak had, zou hij aftreden. Toen bleek met de communisten wel tot een accoord te komen te zijn en al mag men niet uit het oog verliezen, dat Frankrijk en de vrije wereld in Indo-China een zware nederlaag hebben geleden, de overeen komst was nog het beste wat te berei ken viel. De scheidingslijn tussen Noord en Zuid werd de 17e breedtegraad, waar door ’t Noorden over ongeveer 12 mil- lioen mensen zeggenschap kreeg en ’t Zuiden over 9 millioen. Franse troepen in het Noorden en communistische in het Zuiden zouden worden uitgewisseld. In Juli 1956 zullen in het gehele land ver kiezingen worden gehouden. Alle troe pen van de Vietminh zouden uit Laos en Cambodja worden teruggetrokken. Van de zijde van de Vietnamese regering in Saigon klonken protesten, dat het land gedeeld werd, zij het dan voorlopig. Hoe de Zuidelijke regering meende enig gezag in het Noorden te kunnen laten gelden is niet duidelijk, zelfs op eigen gebied heeft zij dit niet. Terwijl in het Noorden de Vietminh snel en efficiënt ’t bestuur in handen nam, werd het Zui den verscheurd door innerlijke strijd. Het land was nu door een ten langen leste met de Fransen gesloten overeen komst een onafhankelijke staat gewor den met als eerste premier Ngo Dinh Diem, een der leiders uit het Noor den, wiens invloed al heel snel te gering bleek te zijn om Zuid-Vietnam enige in spiratie te geven. Van alle zijden werd fel tegen hem geageerd, o.a. door de chef van de generale staf, en slechts Ameri kaanse subsidies aan enkele particuliere legers wisten Diem aan de macht te houden. Volgens waarnemers begint ook in het Zuiden, waar corruptie en in trigues hoogtij vieren, de Vietminh steeds sterker aanhang te krijgen. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat dc com munisten in 1956 de stembus zullen vrezen. Unie zou als een soort verwaterde E.D.G. zonder supranationaliteit dienst kunnen doen. Engeland zou op het vasteland vier divisies en een tactische luchtmacht handhaven tot het einde van deze eeuw. Daarmee was Engeland nauwer dan ooit tevoren betrokken bij het vasteland van Europa en daarmee was de Engelse ga rantie verkregen tegen een Duitse su perioriteit op het vasteland, welke ga rantie de Fransen zo sterk in de E.D.G. gemist hadden. Na enkele dagen waren de ministers het eens geworden. Het Brusselse verdrag van de Westelijke Unie werd uitgebreid en versterkt, zo dat het toch nog de basis zal kunnen worden voor een grotere eenwording van Europa. De raad van het verdrag, sa mengesteld uit de ministers van buiten landse zaken, zal de maxima van de de- fensiebijdragen van elk land vaststellen en er zal een orgaan van toezicht op de bewapening van de continentale landen in het leven worden geroepen. Het plan van Mendès-France voor een centraal georganiseerde wapenindustrie vond maar weinig belangstelling. In Januari zullen de deskundigen zich erover gaan beraden. Op 23 October werden de ac- coorden van Parijs getekend, bestaande uit een overeenkomst om de bezetting van West-Duitsland te beëindigen, Duits land tot de NAVO toe te laten en de Westeuropese Unie uit te breiden met Duitsland en Italië, welk laatste land al lid van de NAVO was. Daarbij aanslui tend een Frans-Duitse overeenkomst over Saarland, dat een Europees sta tuut in het kader van de Westeuropese Unie zal krijgen. Een referendum in Saarland zal dit moeten bekrachtigen en dan is de kwestie afgedaan tot een vre desverdrag met Duitsland komt, ten minste theoretisch, want dit accoord over Saarland heeft in Duitsland veel verzet gewekt. Moeizaam is de strijd om de Parijse accoorden in de nationale ver gadering geweest, maar ’t lijkt er nu op dat Mendès France, zij het met geringe meerderheid, gewonnen heeft. Of hem nog een lang leven als premier zal ge geven zijn is een andere vraag. De eerste draadloos bestuurbare trans atlantische bommenwerper, de Snark XB-62, zal wellicht spoedig op beperkte I schaal proefnemingen ondergaan op het proefterrein voor geleide projectielen voor de Amerikaanse luchtmacht te Co coa in Florida. Deze pilootloze straal- bommenwerper met vleugels in pijlstel- ling, kan, naar verluidt, met een atoom- lading 5.000 mijl afleggen. De Snark, geconstrueerd door Northrop Aircraft inc., welke fabriek samenwerkt met de Amerikaanse luchtmacht, heeft een snelheid van tussen 500 en 600 mijl per uur. Er gaan geruchten, dat men op het Britse eiland Ascension, dat 5000 mijl van Cocoa ligt, een soortgelijk proefter rein wil inrichten. Hier de voorzijde van het pakhuis, waarvan wij de vorige week de achter zijde lieten zien. Weet U het nu? Het zal de aandachtige lezer niet zijn ontgaan, hoe de borstweringen der onderste poorten in de achtergevel bij kans even hoog liggen als het tuinoppervlak daarnevens. Toch loopt de vloer van de onderste verdieping niet af van Singel naar Grootzand. De oorzaak hiervan is dat de strook grond tussen Grootzand en Achterom een welving vertoont, het gevolg van een kunstmatige ophoging uit de tijd, dat men schier elke winter met overstromingen te kampen had en waarop men dus bedacht moest zijn. Overstromingen van het binnenwater wel te ver staan, waartegen men door ophogingen van 2 4 3 voet reeds voldoende be veiligd was. Men bedenke daarbij, dat het Grootzand, van oorsprong een natuurlijk, dus niet gegraven water, veel breder was dan thans, zodat de eerste huizen aan deze oudtijds druk bevaren verkeersader ten opzichte van de huidige bebouwing enige meters verder achterwaarts stonden. Met weemoed gaan we de laatste vee- marktgang in dit jaar. Gelukkig kunnen we ons nog net staande houden aan een hek. Een burger kijkt van de bananen schil naar ons en zegt vermanend: „Uit- kijke en dagen telle Jodocus”. Na een intensieve contröle zitten we al heel gauw in de sfeer. We wringen ons tussen twee jonge knapen in, die eikaars bloed wensen te drinken vanwege een beest dat niet goed uitgevallen is en spreken woorden van bezinning. Nadat we hunne handen in elkaar hebben gelegd met een zegen wens er over heen als suiker over olie bollen zegt de eerste: „Hwer bi- moeist’ dy mei kearel Goed, hij heeft gelijk, laat de schoen maker bij zijn leest blijven en zo staan we na enige ogenblikken achter een kleine volksoploop. Tussen hals en schouders van een gebaarde knaap door zien we een klein mannetje (eigenaar van een koebeest) proberen een dito grote te overtuigen dat zijn koe eigen lijk ft goed is voor de markt maar dat hij hem toch „yn ’e féwein dondere hat om ris to sjen oft de hearen ek forsten hawwe fan in twinterrrier mei in list as in jubileum!” De grote staat pal en verwerkt deze en andere redevoeringen met statie. Hij reageert alleen met deze woorden: „Hwat is de neiste priis?” uitgesproken op een toon als zou die z’n leven eindi gen op een schavot. De kleine springt dan voor de koe en dan weer rechtop tegen de borst van de grote, maar hij zal het toch moeten zeggen, daar wacht de grote heer, daar wachten de koe en wij op. ,,’t Keallet swier fan ’e moarn mei Auke”, zegt één uit het publiek en dan valt metéén de vraagprijs f 850.De grote heer hoest even, draait zich om en gaat stappen. Even is Auke van zijn apropos, dan barst ie los „Ja houris, wy libje hjir yn in frij lan, dy kou kinst keapje of net, like goede freonen, mar dêrom kinst dyn greate mendoarren wol efkes iepenje en siz in wurdmannich it publyk en ik hawwe der rjocht op, hou hou Hij en ’t publiek wachten in spanning zal de grote heer spreken ja of nee? En danja hij zal, de „mendoarren” gaan open en hij zegt: „Zalig ütein Auke jonge, yn- en ütnimmen net for- jitte, op sykheljen passe en ’t wiif de groetenis dwaen”. Even staat Auke spraksJoos, dan haalt ie z’n schouders op en roept „Pak him pelysje!’ Op de wolveemarkt is hier en daar nogal beweging, maar niet door de han del, né, er is iets anders en dat moet wel in het naderend afscheid van het jaar zitten. Op een gegeven moment hebben twee elkaar omvat en zingen „Uren, dagen maanden jaren vliegen als een schaduw heen” maar een bekende stem dondert er over heen: „Ja, nou Toen Mendès-France in Juni aan het roer kwam, stelde hij zich een drieledige taak: a. het sluiten van een wapenstil stand in Indo-China, zonder welke het niet mogelijk zou zijn een rol van be lang te spelen in Europa; b. het vinden van een weg uit de Europese impasse, waarin Frankrijk door de aarzelingen over de E.D.G. was gekomen, en c. als basis van Frankrijks positie in Europa het verkrijgen van een economisch her stel. En daar tussen door doken nog de Tunesische en de Algerijnse kwestie op. In Tunesië wist Mendès-France door de belofte van interne autonomie een einde te maken aan de heersende terreur en in Algerije belette de vaste hand uit breiding van de haard van onrust. Wat het economische herstel betreft, kreeg de premier tot 1 April de volmachten waar hij om gevraagd had. Maar dan nu in Europa. In Mei 1952 hadden de regeringen van Frankrijk. Italië, W.-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg het verdrag van het Eu ropese leger getekend. Dit leger zou niet afhankelijk zijn van de afzonderlij ke regeringen, maar van een supra nationaal orgaan, zodat er nooit onder delen gebruikt zouden kunnen worden voor het steunen van een onge wenste politiek van de afzonderlijke lan den. Het idee was in Frankrijk gegroeid uit het verzet tegen het in 1950 door Amerika geopperde plan West-Duitsland te wapenen en tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie toe te laten. Maar gedurende de twee jaren, waarin de an dere parlementen het verdrag van het Europese leger hadden goedgekeurd, aarzelde iedere Franse regering opnieuw het verdrag ook maar bij het parlement in te dienen, omdat er daar zo’n sterke tegenstand tegen bestond. Sommige te genstanders waren gekant tegen iedere Duitse herbewapening, zoals de com munisten en in feite een aantal leden van verder elke fractie anderen wa ren tegen de overdracht van souvereini- teit die Frankrijk van de zeggenschap over zijn leger zou beroven. Het eind van het lied was dat de Franse Nationa le Vergadering de E.D.G. verwierp. Toen kwam echter de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Eden als re^er in de nood. Hij kwam met een bemidde lingsvoorstel. Zoals het afgelopen jaar is begonnen met een conferentie van de Grote Vier, d.w.z. Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, zo is ons tegen het eind van dit jaar de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld van een nieuwe conferen tie, die dan evenwel onder volkomen an dere omstandigheden zal worden gehou den, omdat dan naar alle waarschijnlijk heid West-Duitsland als bondgenoot van de Westelijke mogendheden aan zijn her bewapening zal zijn begonnen. De in Ja nuari 1954 gehouden conferentie mis lukte volkomen omdat men het niet eens kon worden over het Duitse vraagstuk en Rusland het tekenen van het Oosten rijkse vredesverdrag afhankelijk stelde van een overeenkomst inzake Duitsland. China; Siam en Birma komen nu ook aan een sterkere communistische druk bloot te staan. In Indonesië roert zich het communisme. Dit alles is voor de Amerikaanse regering aanleiding ge weest te streven naar een anti-commu- nistisch blok in Z.O. Azië. Het kwam ir September in Manilla door het sluite* van een verdedigingsverdrag voor Z.O. Azië tot stand. De Ver. Staten, Enge land, Frankrijk, Australië, Nieuw Zee land, de Philippijnen, Pakistan en Siam tekenden het. India hield zich, overeen komstig de door Nenroe gevoerde neu- tralistische politiek, afzijdig. Dit laatste land heeft zijn belangstel ling ook in Oostelijke richting laten gaan en een bondgenootschap met Pa kistan gesloten, dat als de kern van een alomvattend defensief stelsel in het Midden-Oosten zou kunnen worden ge bruikt. Maar zover is het nog niet, want op het ogenblik heeft alleen Irak nog maar openlijk belangstelling getoond. De overige Arabische landen wachten nog af in hoeverre Egypte een nieuw leiderschap zal ontplooien nu het geschil met Engeland over de ontruiming van de zöne van het Suezkanaal door de En gelse troepen uit de wereld is. Maar de toestand in Egypte blijft nog on zeker, door moeilijkheden met de Mo hammedaanse Broederschap, waarvan premier Nasser gebruik maakte om pre sident Naguib van zijn functie te ont heffen. Een belangrijke factor tot stabi lisatie in het Midden-Oosten was het uit de weg ruimen van het Perzische olie- conflict. - Zuiveren ontsmet w huid L 1 ll nl.II i IS de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN TB TM TM HUIDAANDOENINGEN B F- B 1 F- VLOEISTOF BALSEM ZEEP De Parijse accoorden. Zijn plan voorzag in een uitbreiding van de Westelijke Unie (een bij na ver geten bondgenootschap, dat in 1948 ge sloten was tussen Frankrijk, Engeland en de landen van Benelux) met West- Duitsland en Italië. Deze Westelijke ketenen. Op de conferentie van Berlijn in het begin van het jaar had Molotow zich al alle moeite gegeven de E.D.G. in de grond te boren, in de loop van het jaar stapelden zich vriendelijke woorden aan de ene kant en bedreigingen aan de andere kant op. Steeds vaker werd er op gewezen, dat een vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West heel goed mo gelijk zou zijn, in de Ver. Naties deed de Sowjetunie inzake de ontwapening eni ge concessies, die de kern van de zaak evenwel niet raakten, en de gehele Rus sische toon werd vriendelijker. Dit moest in de Westelijke landen de indruk wekken, dat de herbewapening van Duitsland overbodig en zelfs gevaarlijk zou zijn. Op dit gevaar werd dreigend gewezen op de conferentie over een Eu ropees Veiligheidspact die Molotow eind November te Moskou bijeengeroepen had. Besloten werd een gemeenschappe lijk opperbevel voor het Oostelijk blok in te stellen en Oost-Duitsland te be wapenen voor het geval de accoorden van Parijs werkelijkheid zouden worden. De vriendelijke toon, die op het ogenblik uit Moskou klinkt, is vooral op te mer ken tegen Zuidslavië. Op het Kremlin worden zelfs heildronken uitgebracht op Tito en met alle landen achter het Ijze ren Gordijn onderhoudt Zuidslavië nu weer handels- en politieke betrekkin gen. Tito gelooft, dat deze verandering in de Russische politiek jegens Zuid slavië een onderdeel is van een algemene verandering van politiek en mogelijkhe den opent voor een verdere verminde ring van de spanning. Opmerkelijk was ook, dat Rusland de overeenkomst er kend heeft, welke Italië en Zuidslavië begin October over Triëst sloten, en zei- de deze te beschouwen als een bijdrage tot een vermindering van spanning in dat deel van Eurupa. Tito laat zich ove rigens niet van zijn uitgestippelde koers af brengen, zijn voldoening over de dit jaar tot een militair pact uitgebreide Balkanbond is oprecht en Tito ziet zelfs de mogelijkhedi van samenwerking van deze Balkanbond met de nieuwe West- Europese Unie. Tot deze Balkanbond be horen ook Griekenland en Turkije, bei den lid van de N.A.V.O.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9