Nog geen conferentie over het verre Oosten crematie van wijlen Weth. P. v. d. Veen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Grote belangstelling bij het uitgeleide en de J G. Benner in het Princessehof te Leeuwarden Werken van L -1 Dinsdag 4 Januari 1955 110e Jaargang No. 1 Wintervoedering vogels Slecht jaareinde in Noord-Brabant Half millioen voor Reünie van Valkenzeilers Uitvoering Lytse Krêft Benzine duurder Jeugdige dievenbende te Geslaagd Tegen autoportier aangere den en overreden Dr Peter van Anrooy overleden -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Bedrag van 3.5 ton gestolen Overnameprijs bacon- varkens verlaagd kankerbestrijding Vluchtelingencollecte W ymbritseradeel Culemborg ontmaskerd Proefuitzendingen Televisie Margarine een cent per pakje duurder Een dubbel afscheid bij Gemeentewerken Het Handelsregister Provinciaal Anjerfonds SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS- Redacteurs L K1EZEBR1NK In Washington Geen aardse schatten. woorden ten afscheid en van dank van over geschillen in het Verre Oosten zouden gaan, actie uiterst koel. vriend. Laten wij echter onze troost put ten uit het gedicht van de Genestet: Welnu, Piet v. d. Veen zal blijven leven - ook als voorbeeld in Uw hart en in het mijne. Zij zijn niet waarlijk dood Die in ons harte leven. Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - lelet 2872 Het Hoofdbestuur van de Alg. Ned. Grafische Bond was vertegenwoordigd door de bondsvoorzitter, de heer v. d. Boogaard. Deze herinnerde er aan, hoe v. d. Veen enige maanden geleden LONDEN, 1 Jan. Groot-Brlttannië heeft vandaag een Russisch voorstel de hand gewezen voor het houden van besprekingen, welke hoofdzakelijk was de re- 16.10—16.15' uur en 16.40—16.45 uur, Electronische testplaat; 16.15—16.25 uur en 16.45—16.55 uur, Diafoto (normen ver taler) afscheid nam als voorzitter van de af deling. We hebben toen niet kunnen ver moeden dat het definitieve afscheid van het leven zo gauw zou komen, zei spr., n aar namens alle collega's en kamera den in het N.V.V. kan gezegd worden, dat wij in hem verliezen een trouwe en arbeidzame kameraad. Onder zijn lei ding is de afdeling Sneek steeds een van de beste geweest. Hij behoorde tot de oude garde van de vakbeweging, waarop men altijd kan vertrouwen. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) gesproken. Bij ons allen, die om de lijkbaar van Piet van der Veen zijn verzameld, zal droefenis in het hart zijn, zei de bur gemeester, die als eerste het woord voerde. Wij hadden deze eenvoudige fi guur, maar toch een zo groot man en persoonlijkheid, zo gaarne nog in ons midden gehouden. Wij hadden zo gaar ne gezien, dat hij z’n werkzame leven nog een tiidlang had kunnen voortzet ten in 't belang van de gemeenschap en aan de zijde van zijn vrouw, die bijna z’n gehele leven naast hem gestaan en alle lief en leed met hem gedeeld heeft. Juist nu, nu hij zijn dagelijkse arbeid in het bedrijfsleven had beëindigd om zich meer en beter te kunnen wijden aan het werk voor de gemeenschap waarvan hij hield. Maar het heeft niet zo mogen zijn Te Amsterdam slaagde Staatspractijkdiploma voor „Vergader U geen aardse schatten". Deze bijbeltekst kon men niet vinden in de woning van Piet v. d. Veen, maar toch heeft hij er in zijn leven steeds naar geleefd, zei de heer M. D ij k s t r a, die zijn oom schetste als een onbaat zuchtig mens en namens mevr. v. d. Veen en de familie dankte voor de grote belangstelling. Onder de tonen van „Op naar het Licht” daalde toen de kist, waarna de ontroerende plechtigheid met het spelen van „Morgenrood” werd beëindigd. Namens de Raadsfractie van de P. v. d. A. sprak de heer H. W. F ij 1 s t r a, die dit afscheid zwaar noemde. Zwaar voor de socialisten, die een groot ver lies hebben te betreuren, maar het meest voor zijn vrouw, voor wie het ver lies het grootst is. De Raadsfractie, de Partij en de Vakbeweging zijn de over ledene grote dank verschuldigd, aldus spr. die daarom met een gevoel van grote dankbaarheid een laatste groet bracht. Dienen en getrouwheid lopen als rode draden door dit leven. Dienen deed hij al toen hij op jeugdige leeftijd na zijn dagtaak zijn nachtrust opofferde om in één of ander artikel be langstelling voor zijn idealen te wek ken. Geen offer was hem te groot ook niet toen zijn gezondheid hem al noodzaakt zich beperkingen op te leg gen maar de gemeenschap hem riep. Een overzicht van zijn omvangrijke arbeid te geven is niet mogelijk, zo ver volgde de burgemeester, maar als wij ons zijn leven voor de geest roepen, dan zien wij het leven van iemand die steeds hard heeft gewerkt. Een strijder vol idealisme, hard en veeleisend ten op zichte van zichzelf, rijk door anderen te dienen, maar die niet gediend wilde worden. Een man, op wie men kon reke nen, een trouwe vriend en medewerker. Als wij dit allemaal zien, kan de bit tere smaak van de dood iets worden verzacht. Als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg gaf spr. uitihg aan hun dankbaarheid en erken telijkheid voor alles wat Van der Veen gedaan heeft voor Sneek, zijn geboorte plaats, de stad waar hij het grootste deel van zijn leven heeft gewerkt en die hem na aan het hart lag. Maar bovenal de stad die hij op zo voortreffelijke wijze heeft gediend. Wij willen hem hier dan ken voor alles wat hij in velerlei func ties in de loop der jaren voor onze plaat selijke gemeenschap heeft gedaan en voor de wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld, aldus de burgemeester. Hij laat een lege plaats achter. Wij zullen hem missen, als ambtelijk mede- werker, maar vooral als persoon en als De Surinaamse politie is het nieuwe jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschiede nis van Suriname schijnt te zjjn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Nicke- rie wordt nl. een bedrag van 3,5 ton vermist. Met ingang van 3 Janari zijn de prij zen van verscheidene aardolieprdoduC- ten gewijzigd. De volgende producten worden o.a. in prijs verhoogd: autobenzine (met 0.2 cent per liter) gasolie (met 10 cent per 100 liter) en tractorpetroleum (met 10 cent per 100 liter). De prijs van lichtpetroleum wordt daarentegen verlaagd (met cent per liter). Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Russische premier Georgi Malen kov heeft op Oudejaarsdag in een inter view verklaard, dat hij onderhandelingen van de belanghebbende mogendheden over de regeling van vraagstukken met betrekking tot het Verre Oosten zou toejuichen. Hij verklaarde dit in antwoord op vra gen van Charles Edward Scott, direc teur van het bureau te Washington van Telenews, een Amerikaans persbureau. Volgens Malenkov heeft de ervaring van de Geneefse conferentie, waaraan de Chinese volksrepubliek tezamen met andere mogendheden deelgenomen heeft, geleerd, dat dergelijke onderhandelingen goede resultaten opleveren. Ten antwoord is vandaag In een for- Van de Leeuwarder kunstschilder Benner, die sinds enige tijd op een eigen atelier in Amsterdam werkt en in Hol land in grotere mate dan in Friesland meer en meer bekendheid en belang stelling geniet, zijn een veertigtal gou aches en tekeningen tentoongesteld in het Princessehof. Men kan het wel of niet eens zijn met de wijze waarop deze schilder zich in zjjn werk meent te moeten uiten, zeker is dat wij hier met een, zij het niet in al zijn resultaten, belangwekkende figuur te maken heb ben. In ieder geval is het opmerkelijke bij Benner wel dat hij, zonder zich om de publieke opinie te bekommeren, in een zeer aparte eigen stijl, waarin hij vooral in de harmonische kleursamen- en tegenstelling prachtige dingen weet te bereiken, blijft doorgaan. Een stijl waarin, niet altijd, maar meestal toch wel, uitzonderlijk goede en decoratieve werken gemaakt worden. Een manier waarin ook een steeds grotere eenheid valt te bespeuren, zonder dat van ma niërisme kan worden gesproken. Over het algemeen valt er in zijn gouaches meer te bewonderen dan in zijn tekenin gen. In deze laatste zijn ook meer mis lukkingen aan te wijzen. Niet de teke ning, maar de kleur is voor Benner het belangrijkst. In de kleur kan deze kunstenaar zich uitleven, kan hij voluit zeggen wat er in hem om gaat. Hij is de man van de expressie in kleur en niet van de tonigheid in het landschap. Deze zeer bizondere uiting komt in Holland en wel zeer speciaal in Amsterdam, eerder tot zqn recht dan hier in het noorden. Vandaar ook de groeiende be langstelling welke daar voor zijn werk bestaat en die zich o.a. openbaart in het, ook van officiële zijde, kopen van zijn stukken. Zoals vaker het geval is, schijnt het ook hier te gaan: In eigen land wordt een profeet niet gewaar deerd. Dit werk zou zich ook uitstekend lenen voor muurschilderingen en decors en o.i. zou het aanbeveling verdienen als van de zijde van de overheden in Fries land zo nu en dan eens een opdracht in die richting aan deze kunstenaar werd gegeven. De rijpe vruchten van dit ta lent konden anders t.z.t. wel eens in de schoot van anderen als van de eigen, Friese landgenoten vallen. Wat voor bei de partijen jammer zou zijn, maar voor al voor Friesland een verlies zou be tekenen, dat later misschien niet vol doende meer te herstellen valt. Er is echter nog iets wat wij graag eens van deze kunstenaar zouden zien, nl. uitin gen van zijn hand in olieverf. De resul taten hiervan zouden wij met belang stelling tegemoet zien. Om een goede beschouwing over het, in het Princesse hof aanwezige, werk te geven, zou al licht te veel ruimte vergen en wij willen 16.2516.30 uur en 16.5517.00 uur, Electronische testplaat. De geluidzender zal, indien het pro gramma zich hiertoe leent, worden ge moduleerd met het programma van Hilversum I of II; anders wordt 30 gemoduleerd met toon ca 2300 Hz. De ontwikkeling van de varkensmarkt en de beperkte leveringsmogeltjkheden van bacon en bevroren varkens aan Engeland nopen het bedrijfschap voor vee en vlees de overnameprijzen van varkens, bestemd voor uitvoer naar Engeland te verlagen. Met in gang van 3 Januari 1955 zijn deze prijzen voor varkens van 63 kg tot en met 72 kg koud geslacht gewicht van de 2e kwaliteits klasse vastgesteld op 2.32 en voor var kens van 56 kg tot en met 62 kg op 2.26. Deze prijzen worden voor varkens van de 1ste kwaliteitsklasse met 5 ct verhoogd en voor varkens van de 3e kwaliteitsklasse met 5 ct verminderd. voor het Bedrijfsad ministratie (tweede gedeelte) onze vroe gere stadgenoot, de heer H. Wesselius. en wij allen familie, medewerkers en Zoals bekend is, heeft het strenge win terweer in Januari en Februari 1954 een groot aantal slachtoffers gemaakt on der de in het wild levende vogels in het algemeen en onder de watervogels in het bijzonder. Reeds toen hebben vele Bur gemeesters, de Rijks- en Gemeentepoli tie en talloze particulieren zich beijverd de nood zoveel mogelijk te lenigen, in de regel met gunstig, soms ook met zeer gunstig resultaat. De organ.saties op het gebied van vogel- en dierenbescherming hebben in dit alles aanleiding gevonden van ge dachten te wisselen over de vraag, op welke wijze in voorkomende gevallen op doeltreffende wijze hulp kan worden ver leend. Zij hebben gemeend een beroep te moeten doen op de Burgemeesters, in het vertrouwen dat deze er in zullen slagen toezeggingen te krijgen voor het beschikbaar stellen van voer en in het werven van vrijwilligers voor het eigen lijke buitenwerk. Indien deze pogingen slagen, zullen stellig vele vogels gered kunnen worden, die anders aan honger en koude ten prooi zullen vallen. De organisaies, die in deze samenwer ken, zijn: de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren; de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels; het Dierenrampenfonds; het Comité COVAVO; de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Neder land; de Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren. Zij die deze actie geldelijk willen steu nen, kunnen deze bijdrage overmaken aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, postrekening 25685, met vermel ding „Voor vogelwintervoedering”. Een lange rij vrienden, medestrijders en geestverwanten uit de vele organisa ties welke hij in zijn werkzaam leven gediend heeft, deed de overledene Vrij dagmorgen uitgeleide op zijn laatste tocht door de stad. De droeve stoet trok langs het stadhuis waar de vlag gen halfstok hingen en B. en W., ver schillende raadsleden en het personeel van de secretarie stonden opgesteld, en daarna voorbij Cruycebroedershof. Ook hier werd even halt gehouden voor een laatste stille groet van de bewoners en hun verzorgers. Bij Thabor op de Bolswarderweg aan gekomen, stelden allen zich in twee rijen op om de rouwstoet, waarin één volgauto geheel gevuld was met bloemstukken, te laten passeren, wat voor de meesten het laatste afscheid was van de heer v. d. Veen. Een groot aantal evenwel, onder wie alle raadsleden van de P.v.d.A., bestuursleden van de Par tij, Sneeker Bestuurdersbond, Alg. Ned. Grafische Bond, Humanistisch Verbond, V.A.R.A., „Morgenrood” en de Arb. Ver. v.' Lijkverbranding, volgde hem in een autobus teneinde de crematie bij te wo nen. In de wachtkamer bij het crema torium voegden zich ook burgemeester en mevr. Rasterhoff, de gemeente-secre- taris, de Inspecteur-korpschef, de heer en mevr. De Kok, de bode van het stad huis, vertegenwoordigers van de Instel ling voor Sociale Zaken, de vader van Cruycebroedershof, de commandant van de Brandweer en nog tal van vrienden uit het land zich bij het gezelschap, waarop na een korte verpozing en de plechtige gang naar het crematorium de plechtigheid een aanvang nam. Bij het binnentreden van de aula speelde het orgel „Aan de Strijders”. In deze stemmingsvolle zaal, waar de met bloemen gedekte kist op het podium was opgesteld, werden door verschillen de sprekers meel communiqué van het nisterie van Buitenlandse volgende verklaard: „Wij zijn het er mee eens, dat de Ge neefse conferentie nuttig was. Zij werd bijeengeroepen ter bespreking van be paalde problemen (Korea en Indo-China) en over één probleem werd overeen stemming bereikt. Het is onwaarschijn lijk, dat een conferentie over de aange legenheden van het Verre Oosten in het algemeen in dit stadium succes zou heb ben”. dan ook slechts enkele stukken van de collectie noemen, welke ons het meest aanspraken. Dit waren de Duin- en Zee gezichten (no. 1 en 4) „Herfst in bosch” (no. 20) en „Bomen en wagentje” (no. 22). Verder zouden wij iedere belang stellende ten sterkste willen aanraden deze expositie te bezoeken om een rui mere blik te krijgen op goede moderne kunst. Jammer vonden wij het dat de prijzen, hoewel niet exorbitant, toch over het algemeen te hoog liggen voor de meeste beurzen. B. In Den Haag is Oudejaarsdag dr Peter van Anrooy overleden, componist en oud- dirigent van het Residentie-Orkest. Hij is 75 jaar geworden. Op Nieuwjaarsdag 's avonds 7.30 uur gaf het zangkoor „Lytse Krêft” te Gauw haar jaarlijkse uitvoering in Us Gebou, cnder leiding van de directeur, de heer A. Kornelis van Oosterend. Ds. Haspels opende deze avond met een kort woord en met het laten zingen van Gez. 180 1. De zangnummers die gezongen werden door het zangkoor vielen bij het publiek zeer in de smaak, wat bleek uit het ap plaus. Het muziekgezelschap „Het On deronsje” oogstte eveneens veel bijval. Tevens werd nog het nieuwe toneelstuk „Stomheit Brutsen” opgevoerd, dat door de spelers prachtig werd vertolkt en eveneens zeer in de smaak viel. De voorzitter, de heer P. Zeilstra, sprak nog een kort clotwcord waarna ds. Has pels voorging in dankgebed, 's Middags werd er voor de kinderen een poppen kastvoorstelling gegeven. De zaa) was overvol, zowel 's middags als 's avonds. Het Koningin Wilhelminafonds heeft belangrijke bedragen ter beschikking gesteld van enige kankercentra ten be hoeve van voortgezet kankeronderzoek en uitbreiding van genezingsmogelijk- heden. Het nieuw opgerichte sub-centrum voor kankerbestrijding te Eindhoven ontvangt voor diverse doeleinden f16.000; het Rotterdams Radio-Thera- peutisch Instituut voor aanschaffing ap paratuur en research f140.000; Univer sitair Kankercentrum Amsterdam voor inrichting van een isotopenlaboratorium f5000; Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam voor uitbreiding laborato riumruimte f 331.000; Universitair Kan kercentrum Utrecht voor aanschaffing apparatuur f 20.000; Universitair Kan kercentrum Groningen voos aanschaf fing apparatuur f 11.400. Ook in de gemeente Wymbritseradëel is een algemene collecte georganiseerd ten bate van het Vluchtelingen-comité. Van een tweetal dorpen is de opbrengst reeds bekend, doch in het grootste deel der gemeente zal de inzameling in de eerstkomende dagen worden gehouden. De reeds bekende opbrengsten wek ken optimistische verwachtingen om trent het totaal-bedrag dezer collecte voor W ymbritseradeel. Nijland e.o. bracht nl. f 295.40 bijeen en Woudsend e.o. f 603.05. Voor de uitvoering van deze collecte in de verschillende dorpen werden de Groene en Wit-Gele Kruis-afdelingen aangezocht, die zich hiertoe, behoudens een enkele uitzondering, spontaan be reid verklaarden; in de overige dorpen stelden de Verenigingen voor Dorpsbe langen zich voor dit doel beschikbaar. Het is prettig te ondervinden, dat plaat selijke verenigingen zich zo nodig ook willen belasten met werkzaamheden, die niet precies tot hun „taak” behoren. Zonder twijfel verdient deze collecte aller steun en hopelijk zal aanstonds blij ken, dat het beroep op de ingezetenen van Wymbritseradeel een naar verhou ding even groot succes heeft opgeleverd als in de bovenstaande dorpen e.o. De politie te Culemborg heeft een com plot van jeugdige diefjes ontmaskerd, dat deze stad vier maanden lang onveilig heeft gemaakt. De tien jongens tussen 14 en 18 jaar, die in dat complot waren betrokken, hebben een volledige bekentenis afgelegd. De jongens gaven, behalve een aantal bal dadigheden, de volgende misdrijven toe: drie inbraken in een sigarenfabriek (eerst oude metalen, daarna een geldkistje, ten slotte een personeelsspaarpot), een inbraak in een andere sigarenfabriek, bij een bak ker (gebak), een slijter (verscheidene dran ken), het Augustijner klooster (limonade), twee scholen en een kantoor. In dit laatste gebouw probeerden zij de brandkast te for ceren. Toen zij eens op het terrein van een houtindustrie bezig waren werden zij door de eigenaar betrapt. Maar de jongens vielen hem aan en takelden hem zo toe, dat zij het hazenpad konden kiezen. Bij het onder zoek is voorts gebleken, dat deze jongens ook de hand hebben gehad in het strooien van kopspijkertjes op de Otto van Reesweg en in het stelen van tientallen rijwielach- terlichtjes. Tevens is tegen twee opkopers in Culemborg proces-verbaal opgemaakt omdat zij van minderjarigen oude metalen hadden gekocht. Te beginnen in de eerste week van Januari 1955 zullen de proefuitzendingen van de TV-zender plaatsvinden op Dins dag, Donderdag en Zaterdag van 16.00 17.00 uur. De modulatie van de beeldzender zal dan als volgt zijn: 16.0016.10 uur en 16.3016.40 uur RMA testplaat (normenvertaler) Mevr. H. L. S i k k e sH a r t e 1 u s t vertolkte de gevoelens van de Vrouwen groep in de P. v. d. A„ waarmee v. d. Veen ogenschijnlijk weinig te maken had, maar die hij een warm hart toe droeg en die zijn belangstelling had. En dat was ons meer waard dan mooie woorden, aldus spr. Ook de vrouwen zullen zijn nagedachtenis in hoge ere houden. Britse mi- Zaken het De 14-jarige P. v. d. Veen uit Groningen, die op de fiets aan de Westerhaven te Gro ningen door een personenauto werd overre den en zwaar gewond in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen, is daar aan de bekomen verwondingen bezwe ken. De jongeman was een geparkeerd staande auto gepasseerd, waarvan het auto portier plotseling werd geopend. Hij was gevallen en door een personenauto overre den. Naar wij van de Bond van Nederlandse margarinefabrikanten vernemen brengt de verhoging van de omzetbelasting op vet- grondstoffen mee, dat met ingang van 1 Ja nuari j.l. de margarineprijs is verhoogd met 1 ct. per pakje van 250 gram. Bij de R’damse Droogdokmij werd als eerste van de 12 nieuwe onderzee- bootjagers Hr. Ms. „Holland” in dienst gesteld door de commandant van het schip, Kapt. Lt. ter zee M. J. Vos. De bewapening bestaat uit 4 kanon nen van 12 cm, bedoeld tegen zeedoelcn zowel als tegen luchtdoelen met een zeer hoge vuursnelheid (meer dan 50 granaten per min.), een mi trailleur van 40 mm en uitgebreide apparatuur ter opsporing en vernieti ging van onderzeeboten, o.a. e§n nieuw type onderzeeboot-bestrijdingsraket, ontworpen door Ned. ingenieurs in samenwerking met Franse deskun digen. De laatste dag van 1954 is voor de Noord-Oosthoek van Brabant een don kere dag geworden. Terwijl pastoor L. de Bree van Völkel (in de Peel) op Ou dejaarsavond het Lof celebreerde, dron gen inbrekers de pastorie binnen en roofden een bedrag van vijfduizend gul den. Enige uren later ontstond in het dorp een vechtpartij tussen cafébezoe kers, waarbij een man door een mes steek zeer ernstig werd gewond. Op dezelfde avond werd op de weg BoekelGemert een 20-jarige jongeman door een personenauto aangereden en gedood. De auto, die was doorgereden, werd later te Mierlo-Hout aangetroffen. De bestuurder, zekere Johannes Grut ters, handelaar in tweede hands auto’s, bleek echter verdwenen. Hij ontsnapte in een groene Packard. Men heeft het vermoeden, dat deze Gruijters niet vreemd is aan de inbraak in de pastorie van Völkel. Ook wordt hij verdacht van andere recente inbraken in Oostelijk.Noord-Brabant, o.a. bij de bur gemeester van Dinther. Per extra poli tiebericht is zijn aanhouding verzocht. De man is vermoedelijk gewapend. In de ochtend van Oudejaarsdag is nabij Oss een vrachtwagen met arbei ders in botsing gekomen met een vee» auto. De vrachtwagen sloeg om, waarbf de chauffeur en een der arbeiders werden gedood, (Ons Noorden). Op Nieuwjaarsdag hield de Valkenclub „Jacoba van Beieren” in Rest. Piso een reünie voor haar leden met hun dames en bemanningen, die allen in grote getale wa ren opgekomen. Aan deze reünie was tevens de jaarlijkse vergadering verbonden, waarin besloten werd zo mogelijk dit jaar weer een inter- nationale Valkenwedstrijd op het Sneeker- meer te houden. Voor de organisatie zal nl. evenals de vorige keer, weer een be roep op de burgerij moeten worden gedaan voor het huisvesten van de gasten enz. Men twijfelt er echter niet aan dat deze hulp opnieuw spontaan zal worden verleend. Niet alleen omdat Sneek de goede naam, die ze in de zeilwereld geniet natuurlijk hoog wil houden, maar ook omdat wedstrijden als deze voor de stad van groot belang zijn. Er werd ook een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld, waarin o.a. is opge- nomen, dat leden van de Club alleen kun nen zijn eigenaren van Valkjachten die lig plaats in Friesland hebben. De bijeenkomst werd afgewisseld door de traditionele stamppot welke zich weer uit stekend liet smaken en het vertonen van films van de internationale zeilwedstrijden in Zweden waaraan ook door de Friese Val kenzeilers werd deelgenomen. Deze films waren opgenomen door de voorzitter van de Valkenclub de heer M. C. Bréuning en door de heer Leonard Hemmerson uit Zweden. Die van laatstgenoemde was ge kleurd. Vrijdagmiddag werd in de directiekamer van het Bureau van Gemeentewerken ’n bij eenkomst gehouden, waarin afscheid werd genomen van de heren A. Visser, brugwach ter en G. Wijnja, uitvoerder bij de sociale werkvoorziening, die de dienst wegens het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijd hebben verlaten. De heer Visser diende de gemeente bijna 37 jaar, waarvan plm. 30 jaar als brugwachter, terwijl de heer Wijnja omstreeks 1933 in dienst trad. In tegenwoordigheid van de wnd. direc teur van Gemeentewerken de heer J. Loot- sma, de collega-brugwachters en het perso neel van Gemeentewerken, sprak wethouder J. Blok de scheidenden in waarderende be woordingen toe. Hij schetste beiden als mannen die hun werk altijd op accurate wijze verrichtten, en bracht hun daarvoor namens het gemeentebestuur hartelijk dank. De heer G. Fritsrha sprak namens de brugwachters. Hij noemde de heer Visser een goed collega die altijd klaar stond als men een beroep op hem deed, en bood hem als aandenken een portefeuille-beurs aan. D- heer Wijnja werd nog toegesproken door de heer A. Fennema, die namens het personeel van Gemeentewerken aan zijn waarderende woorden voor het echtpaar Wijnja twee couverts en een wandbord met een voor Wijnja, die een liefhebber is van vissen, toepasselijke Friese tekst, toevoegde. Dhr. Lootsma sprak eveneens enkele woor den, waarin hij beide mannen goede mede werkers noemde, die in het grote bedrijf van Gemeentewerken altijd op hun plaats waren. Naar wij vernamen wordt de heer Visser als brugwachter opgevolgd door de heer H. Hibma, thans stoker-terreinknecht aan de gasfabriek. De heer Visser blijft nog een week in dienst om hem in te werken. Per 1 Januari 1955 is een wijziging van de Handelsregisterwet in werking getreden. Dit betekent, dat er een alge mene inschrijvingsplicht zal gelden, met andere woorden alle ondernemingen zul len in het Handelsregister moeten wor den ingeschreven. Uitgezonderd van deze inschrijving zijn ondernemingen, die aan een publiek rechtelijk lichaam toebehoren, landbouw- «n visserijbedrijven (met uitzondering van die, welke toebehoren aan een rechtspersoon of vennootschap), alsmede ondernemingen, waarin uitsluitend straathandel in de vorm van venten, wordt uitgeoefend. De in 1954 in Friesland gehouden An jerfondscollecte heeft in totaal f 10.329,85 opgebracht (vorig jaar f 10.061,79). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in. het alge meen te bevorderen en die met finan ciële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de finan ciële omstandigheden, waarop de aan vraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de in 1954 gehouden col lecte is medegewerkt, vóór 16 Januari 1955 moeten worden ingediend bij ge noemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter provincale griffie te Leeuwarden. Aanvragen, welke inmiddels zijn in gediend, zullen zonder meer in behande ling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke betrekking hebben op vorige collecten. vrienden proeven op dit ogenblik de bittere smaak van de dood. Maar wij moeten vandaag op deze laatste dag van het jaar niet alleen zien datgene wat wjj gaarne hadden ver wacht, maar ook naar het leven dat achter hem ligt. Een rijk en werkzaam leven. Het leven van een man, die in zijn jeugd de ellende, waarin grote be volkingsgroepen hebben verkeerd, van nabij heeft meegemaakt, maar die dit niet heeft willen aanvaarden en reeds op jeugdige leeftijd uit die ellende zich idealen wist te scheppen en daaruit kracht putte voor die idealen te strij den. Een man, die offers wist te bren gen voor zijn idealen, die niet de vrij heid verkoos en daarmede zijn idealen verried, maar die de vrijheid prijs gaf om geestelijk vrij te zijn. Overal, in de vakbeweging, in de poli tiek, in de drankbestrijding, streed hij mee in de voorste gelederen, zich steeds volledig gevende en de taak, die hem was gesteld, aanvaardende, met de of fers die daaraan waren verbonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1