Mees Toxopeus sprak over zijn belevenissen -'Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Der binne Grinzen '4 Vijftig jaar Gereformeerd onderwijs in Oudega (W.) J aarvergadering C.B.T.B. Sneek Goed begin I Vrijdag 7 Januari 1955 110e Jaargang No. 2 C.P.V.B. afd. Sneek Vierhonderd apen in Noodtoestand in de Zuid-Molukken r Weduwe van president Steyn overleden Zevenjarige redt broers en zusjes Opneemplaatsen voor militairen Ir Woudagemaal brak record Redactie-adres i KLE1NZANÜ 7 - Iele» 2872 Bigamie Zweeds Koninklijk paar naar ons land Redacteur-. L K1EZEBR1NK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT «o DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 107 schipbreukelingen gered It Lyts Frysk Toaniel foar de Friesche Mij., Suits Contactcommissie opvoering productiviteit Vele gelukwensen en een kostbaar geschenk an de oud-leeriingen. vrachtauto gestikt Permanente verlichting Ijsbaan gereed Raadsvergadering Sneek t SNEEKER NIEUWSBLAD ■4 De Middagbtfeenkomst weer een kind van de reformatie PHILIA. de der de Dinsdagmiddag is het Ir Woudagemaal te Tacozyl weer stopgezet. Het heeft in 1954 een record gemaakt door 84 dagen te draaien. In 1936 was dit 63 dagen en in 1950 57 dagen. ;ezien op dit eiland de noodtoestand sinds 1950 werd afgekondigd. Op Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout. Sneek. I ge- is tot Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank eiste bij verstek drie maan '-’n gevangenisstraf tegen de 52- jarige Nederlandse machinist C. van K. zonder vaste verblijfplaats. Hij was in New York op 1 Februari 1951 getrouwd met een Amerikaanse, terwijl hij al in Nederland was getrouwd. Koning Gustaf Adolf van Zweden zullen officieel bezoek aan heeft het bureau van meester te Stockholm bekend gemaakt. Vlak voor Kerstmis hield bovenge noemde afdeling haar maandelijkse le denvergadering. Ondanks het stormweer kon de presidente een flink aantal leden welkom heten bij de opening. Gezamen lijk werd een Kerstliturgie gezongen en geleze-. Na de pauze trad als spreker op Dr Siccama van Sneek, die het boek „De Breugeman komt” van Ypk v. d. Feer besprak. De presidente was de tolk van alle aanwezigen, toen ze Dr Sicca ma aan het einde van de middag hartelijk dank zegde voor zyn lezing. Na gemeenschappelijke zang sloot de spreker van deze middag de laatste ver gadering van het jaar 1954 met dank gebed en hebben de openbare school ontkers tend en daardoor onbruikbaar gemaakt voor het Chr. volksdeel. De Koninklijke Noord- en Zuidholland- se Redding Mij. heeft in 1954 107 schip breukelingen behouden aan de wal bracht. Sinds de oprichting in 1824 het aantal geredden nu gestegen 7825. In het afgelopen jaar werd 102 maal een beroep gedaan op een reddingboot of reddingstation voor schepen en vlieg tuigen, die in moeilijkheden verkeerden. Wat moest nu zo’n groepje afgeschei denen In 1834 doen Zy namen het niet. Velen trokken naar Amerika, waar ze wèl een Chr. School mochten stichten en hen die in het land bleven wachtte een zware strijd. plaats in het leven en constateerde met voldoening, dat hun school, gezien de resultaten, er in dit opzicht wezen kon. De toekomst baart zorgen, maar als wij de zegeningen zien die God in deze vijf tig jaar aan de school geschonken heeft, dan zal Hy ons ook in de komende vijf tig jaar helpen. De heer de Vries besloot daarna met een uitvoerig welkomstwoord, doorspekt met humor, in het bijzonder tot de oud- hoofden v, d. Mark, Kingma en Veurink, de oud-voorzitters de Groot, Bruinsma, van Popta en Miedema, de oud-hand- werkonderwijzeressen en de oud-leerlin- gen, van wie hij de heren T. Cnossen, W. v. d. Mark en Joh. Walinga by name noemde, de kerkeraad, het schoolbestuur van de Herv. School te Oudega en dat van de zustervereniging te Gaastmeer. Namens de oud-leerlingen kwam daarna de heer T. Cnossen op het met bloemen, planten en vlaggen versierde podium om de vereniging en het bestuur met dit gouden jubileum te feliciteren. Vele oud-leerl. wonen in Ca nada en Amerika en wij zijn blij, aldus spreker, dat ook zo velen van hen van hun belangstelling hebben blijk gegeven. Ik heb de zak vol brieven uit Canada en Amerika, zei hij, waaruit blijkt, dat al deze mer.sen, meer nog misschien dan wij, begrip hebben voor de betekenis van het Chr. onderwijs, omdat bij hen de strijd voor de Chr. school in volle gang hwat hja wol. Hja draecht it folslein en dêrmel ek it publyk en dêrtroch komt de Vrij net oan syn part, hwant kunst- sinni"' sjoen hie’t oars moatten, dan hie de Vrij as in tragysk minske ünder- gean moatten en yn syn ündergean hied er great en machtich west. Barend syn soan spile twa rollen en hy die it bést, pürbêst seis. Hy sil net lang y:i it skaed fan in greate heit hoegen to lib jen. Jeltsje Das as it jonge froutsje wit har oanstjitsk, hwat fyn- leaf figuerke, troch lytse dingen, each- opslach en fingerbiweech noch mear re lief to jawn. In aerdich mesykgroepke üt Drylst soarge foar mesyk. De foarsitter, de hear Ids de Boer, spriek it wolkoms- en it shitwurd. Abe Brouwer. „Meester” de Jong gaf, na deze royale geste van de oud-leerlingen een keurig historisch overzicht, waarin hij memo reerde, dat de school op 28 December 1904 officieel geopend werd, waarna de lessen op 2 Januari 1905 een aan vang namen en gaf verder een opsomming van de hoofden, onderwijzers en onderwijze ressen die in de school hebben gewerkt of er thans nog aan verbonden zijn.Tevens herinnerde hij er aan, dat de jubilerende school op 1 April 1950 een van de twee proefscholen voor het onderwijs in het Fries geworden is, en werden enkele overleden bestuursleden herdacht, waar na zijn overzicht besloten werd met de wens, dat God de school ook verder zal zegenen. Verder voerden nog het woord de oud- hoofden v. d. Mark, Kingma en Veurink, de oud-voorzitter R. de Groot, de heer H, de Vries, voorzitter van het Herv. Schoolbestuur, ds v. d. Plaat namens de Kerkeraad, de Mannenvereniging, de Vrouwenvereniging, de Jongemannen en de Jonge Meisjesvereniging, terwy'l ter afwisseling een revue in vyf bedrij ven, geschreven door het oud-bestuurslid Joh. Walinga, werd opgevoerd. In deze revue, die de schoolstrijd, het school leven en de resultaten van het onderwijs aan deze school op onderhoudende en vaak geestige wijze uitbeeldde, werd vlot ge speeld, gemusiceerd en gezongen, zodat het hartelijke applaus na afloop volko men verdiend was. Na een kort slotwoord van de voorzit ter en het zingen van Ps. 75 1 „U alleen, U loven wij”, sloot Ds. v. d. Plaat om half twee met dank aan God voor het welslagen van deze, wat hy noemde, hoogtijdag en mooie avond. en koningin Louise van 25 tot 27 April een i Nederland brengen, zo de opperceremonie- is. Wij allen hebben onze oude school niet vergeten. Zij heeft haar invloed op onze jonge levens doen gelden en voor al meester v. d. Mark heeft zyn stem pel op deze school gedrukt. Hij haalde tal van herineringen op uit die tijd, dankte voor het genoten on derwijs, wekte alle aanwezigen op pal te blijven staan voor de vrije Gerefor meerde school en bood tot besluit aan de drie oud-hoofden en het tegenwoor dige hoofd ieder een kleine herinne ring aan en voor de school een fraai radiotoestel, gecombineerd met een tape-recorder, voor welk kostbaar ge schenk de voorzitter, nadat het ge demonstreerd was, hartelyk dankte. Historisch overzicht. Woensdagmorgen werd in Hotel Leeu wen de jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. Sneek ge houden. In zijn openingswoord verheelde de voorzitter, de heer H. M. Gerbrandij te Nijland, zijn spijt niet over de nieuwe garantie-melkprijs van f 0.22 voor de boer, zoals die door het Ministerie van Landbouw werd vastgesteld. Vooral wat de zandgrond betreft, ligt deze prijs be neden de kostprijs zoals die door het L.E.I. werd becijferd. Mogelijk zal er voor de kleine bedrijven op de zand grond nog iets worden gedaan zegt spr. Persoonlijk was hij van gevoelen dat de Minister niet afwijzend tegenover de verlangens van de georganiseerde land bouw heeft gestaan, doch dat hij de re gering niet voor een hogere garantie prijs had kunnen winnen. Het jaarver slag van de secretaris, de heer D. P. Cnossen, liet een opgewekt geluid horen. Het ledental steeg van 84 tot 87. Voor het eerst in de geschiedenis van de af deling, zal ook het vrouwelijk element niet in het ledenregister ontbreken. Een 2-tal dames hebben zich voor het lid maatschap aangemeld deelde de Op ’e kulturele joun fan de ófd. Snits fan ’e Friesche Maatschappij van Land bouw, dy’t Moandel yn ’e nije seal fan Hanenburg hAlden waerd en drok bi- socht wie, spile it Lyts Frysk Toaniel „Der binne Grinzen”, fan Barend v. d. Veen, de lieder fan it selskip. It stiet noch yn ’e kyf oft in birops- selskip sünder dat de prinsepael der om frege hat in wurk bringe mei dat pro paganda makket foar hokfor saek ek en dan noch komt de frage op oft de saek der yn dizze foarm mei tsjinne is. Wy binne fan bitinken dat it andert op allebeide negatyf wêze moat. Barend mei net easkje dat de minsken him yn dit stik byfalle sille ense dogge it ek net. Hwant yn dizze foarm is it net suver. Ek op 't stik fan nije ideën mei men de Aide moralisearderij net wer stal jaen. Docht men dat, dan kriget men preekjende dichters en Onechte douanemannen. Wier, dit stik hie ien fan beide wurde moatten: in folslein blyspul of in tragikomeedzje; beide sit der yn enbeide komme der üt mar dat is dan ek oer alle bügen it wurk fan de spilers Hoé krekt is Fop- pema as de Vry. En hoe spilet Frou Foppema de tokoartkommingen üt it stik wei yn har ütbyldinge fan mefrou Klaver de fleurige flotse dy’t wit hele avond ons zo aardig in de oren klonk. Geen salontaal, maar als hij er pal overheen vertelt over de vriend die blind werd van datzelfde zout „op de kop”, dan vaagt de lach weer van ons gezicht. Zo vertelt Toxopeus over zijn beroep dat zijn „roeping” is: hard, schijnbaar onbewogen maar wij voe len het grote hart en het diepe gevoel die er achter zitten. Het is goed een van onze redders eens te horen praten en hopelijk zullen velen zich opgeven als lid van de Noord en Zuid Hollandse Reddingsmaatschapp, waartoe Toxopeus aan het slot van de avond opwekte. Nadat de spreker nog enkele vragen had beantwoord, sloot de voorzitter, de heer A. Kuperus, de avond, die geopend was met een herdenking van de be treurde oud-voorzitter en vriend de heer P. v. d. Veen, die men staande in diepe stilte herdacht. Twee soorten mensen zijn het jaar Druk bezig in te zetten: De éne met hoed, jas en das, De Ander met tabletten Langs heg en weg bibbert de één, In 't ledikant de Ander „Veel heil en zegen” schreven zij Vorige week elkander., Een goed begin van ’t nieuwe jaar: Het ijs ligt op de sloten Een goed begin van 't nieuwe jaar: Je hoort de vrieswind stóten Een goed begin van ’t nieuwe jaar: De klok vertikt te tikken Een goed begin van ’t nieuwe jaar: Griep, kruik, pilletjes slikken Bij deze schoolstrijd, die in 1920 haar bekroning vond in de financiële gelijk stelling tussen het bijzonder en het open baar onderwijs stond spr. uitvoerig stil. Hij wees echter ook op de gevaren die de Chr. school bedreigen. Met de gelijk stelling zijn de offervaardigheid, de Indonesië heeft de noodtoestand afgekon digd op de meeste eilanden van de Zuid- Molukken. Het Indonesische kabinet heeft Dinsdagavond het hiertoe dienende decreet van president Soekarno goedgekeurd. Het werd vandaag van kracht en geldt voor de eilanden Ceram, Boane, Manipa, Haruku Saparua, Laut, Aru, Kei en Waubela. Am. bon, werd niet genoemd in het decreet, aangi reeds Ceram bevindt zich de leider van de Repu bliek der Zuid-Molukken Soukimil. Het vandaag van kracht wordende presidentiële bevel schijnt gericht te zijn tegen de activi teiten van deze groep. De regering gaf ver der geen officieel commentaar. Cnossen mede. De penningmeeter, de heer P. Dijkstra te- Tirns, had ook geen financiële zorgen. Zijn batig saldo be droeg over het afgelopen jaar f 106.94. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer D. Cnossen, werd herkozen. Een tweetal rapporten over de vraagpunten „Collectieve Arbeidsovereenkomst” en „Verhouding leden tot de org. van de C.B.T.B.” werden hierna in behandeling genomen. Op zeer uitvoerige wijze wer den deze beide rapporten, waaruit tal van vragen met een discreet karakter naar voren kwamen, door de vergade ring onder de loupe genomen. De con clusies zoals die door de beide rappor teurs, de hepen A. Anema te Sneek en C. Beuckens te Scharnegoutum, waren gesteld, werden met een enkele wijziging door de vergadering overgenomen. Ook dit jaar zal er weer een contact-avond worden gehouden en wel op Dinsdag 18 Jan. Op voorstel van het bestuur werd hiertoe unaniem besloten. De vergade ring, waar zeer interessante onderwer pen waren besproken, werd hierna ge heet sloten. Na een reünie van de oud-leerlingen in de school en een gezamenlijke koffie maaltijd in het lokaal achter de kerk volgde ’s avonds de Feestelijke bijeenkomst die, evenals de heer E. Dijkstra, de eerste voorzitter, het in 1904 bij de ope ning van de school deed, door de tegen woordige, de heer Sj. de Vries, ook nu weer na het zingen van een psalm, met het lezen van de 148e Psalm werd inge leid, gevolgd door een terugblik in de voorbije halve eeuw, waarin Gods guns ten groot geweest zijn en Zijn zegenin gen niet te tellen. Hij wees vervolgens op de belangrijke plaats van de Chr. school, waar bij de kinderen het funda ment gelegd wordt voor hun latere Morgen, Vrijdag, zal de Friese Con tactcommissie Opvoering van de Pro ductiviteit door de Commissaris der Ko ningin worden geïnstalleerd. De instelling van deze commissie is gegroeid uit de destijds in Leeuwarden gehouden nyverheidsdag. De commissie is zeer breed van opzet en haar doelstel ling is de opvoering van de productivi teit in de kleine en middelgrote bedrij ven door kennis te nemen van de ont wikkeling op industrieel gebied en door uitwisseling van de met de nieuwe me thoden opgedane ervaringen. Voorzitter van de commissie is de heer J. E. Benes; plaatsvervangend voorzitter de heer ir J. D. Fokma te Leeuwarden en secretaris de heer mr E. Foppes, directeur van het E.T.I.F. Verder zijn leden van de commissie K. Dykstra te Leeuwarden, J. de Jong te Leeuwarden, P. Prins te Dokkum, C. A. de Roo te Drachten, B. D. Schat te Weidum, S. Schootstra te Leeuwar den, mr C. Stapel te Bakkeveen, drs G» Timmers te Leeuwarden, J. v. d. Velde te Leeuwarden, R. Wartena te Leeu warden, drs W. Westra te Harlingen, B. v. d. Woude te Leeuwarden, Th. Zandstra te Sneek. Voorts nemen nog zitting in de commissie een vertegen woordiger van de Arbeidsinspectie, de Kamer van Koophandel, de Katholieke Werkgevers, het CNV, de KAB en bet N.V.V. De zevenjarige Mary Swan te Ripley (V.S.) liet achter elkaar haar vier jongere broertjes en zusjes uit een raam op de twee de verdieping naar beneden vallen en sprong er toen zelf achteraan. De kinderen vielen allen op de modderige grond en lie pen daardoor geen ernstige verwondingen op. Toen Mary’s ouders thuiskwamen zij hadden even een avondwandelingetje ge maakt prezen zij de zevenjarige uitbun dig. Zij vonden de kinderen op straat voor het huis, waar zij stonden te kijken naar de vlammen die hun huis verteerden en waaraan zij dank zij Mary’s optreden waren ontkomen. Mevrouw Rachel Isabella Steyn, de wedu we van de laatste president van de Oranje Vrijstaat, Martinus Steyn, is na een langdu rige ziekte in de ouderdom van 89 jaar te Bloemfontein overleden. Mevrouw Steyn was van Schotse afkomst. Haar echtgenoot, met wie zij in 1887 trouwde, werd in 1896 president. Hij stierf in 1916. In 1948 kwam mevrouw Steyn per vliegtuig naar Neder land om Zuid-Afrika bij de inhuldiging van die onder leiding stond van het Hoofd der School, de heer M. de Jong, werd niet alleen door vele Oudegasters en tal rijke oud-leerlingen bygewoond, maar ook door de oud-hoofden en tal van oud- onderwijzers en oud-bestuursleden, ter wijl burgemeester Tjaberings door zijn aanwezigheid eveneens van zijn belang stelling blijk gaf. Dit laatste kwam bij deze herdenking trouwens van vele zijden heel sterk tot uiting. Zelfs uit Amerika, Canada en uit andere delen van de wereld waren schriftelijke gelukwensen binnengeko men, zo deelde de voorzitter mede, die alle belangstellenden hartelyk verwel komde, In ’t bijzonder de burgemeester en ’t eerste Hoofd, de bijna 80-jarige heer Th. v. d. Mark, die het kleine plantje mee heeft groot gemaakt en op heei Oudega zijn stempel heeft gedrukt en daarna de verheugende mededeling deed, dat er hopelijk nog dit jaar een nieuwe school komt, omdat het bestaande ge bouw is afgekeurd. en draagt daarvan het stempel. Het geloof der vaderen steunde op de souve- reinitelt Gods. Spr. schetste de bloei periode van het Calvinisme en daarna de achteruitgang. De Franse revolutie maakte ons volk zogenaamd één, maar zij bracht een droevige ty'd, veel ontstellender en geestelozer dan de te genwoordige. Het Christendom van de officiële kerk was toen geen christen dom meer. Maar ook uit die nood schiep God grote mannen en werd de antithese weer geopenbaard. De verstorende tegenkrachten werden in de vorige eeuw echter ook hoe langer hoe sterker. Zij allen stelden zich tegenover Gods Woord Zoals gemeld heeft de A.N.W.B. naar aanleiding van de mededeling van minister Staf in de Kamer bij het debat over het liftverbod voor militairen, dat hij particu lieren en verkeersorganisaties uitnodigde met voorstellen te komen, aan de legervoor- lichtingsdienst zijn bereidheid te kennen ge geven, om medewerking te verlenen aan het arrangeren van „opneemplaatsen” in of nabij garnizoenen. Naar aanleiding hiervan, zo vernemen wij van de zijde van de A.N.W.B., heeft de territoriale bevelhebber de plaatselijke corn, mandanten verzocht, hieraan op korte ter mijn aandacht te schenken. Nadat de voor gestelde „opvangplaatsen” op hun geschikt heid zullen zijn onderzocht, hoopt de terri toriaal bevelhebber genoemde toeristenbond over circa tien dagen een opgave van deze plaatsen te kunnen verstrekken. Bijna 400 apen zijn Maandag op London Airport in een vrachtauto door verstikking om het leven gekomen. De apen maakten deel uit van een zending van 2000 van deze dieren, die van India onderweg waren naar New York, waar men proeven op het ge bied van de bestrijding van kinderverlam ming met hen wilde nemen. Het toestel, waarmee zij naar New York gebracht zou den worden, had echter enige uren vertra ging en daarom werden de apen zolang on dergebracht in een gebouw van de Britse dierenbescherming. Later werden zij in een vrachtwagen overgeladen om naar het toestel gereden te worden. In deze vrachtwagen kwamen zij echter door ver stikking om het leven. Een functionaris van de R.S.P.C.A., het Britse koninklijke ge nootschap voor dierenbescherming, zeide naar aanleiding van deze gebeurtenis, dat het toestel blijkbaar opnieuw vertraging had, waardoor de apen langer dan de be doeling was geweest in de vrachtwagen had den gezeten. Toen de chauffeur en zijn hel pers later naar de wagen kwamen, bleek dat alle apen dood of stervende waren. De R.S.P.C.A. heeft een onderzoek ingesteld. Er zijn lezingen die uitgesproken worden in bestudeerde salontaal, en er zyn lezin gen die eigenlijk geen „lezingen” zijn, maar meer een praatje van een huis vriend in de huiskamer. Zó sprak Toxo peus, de bekende schipper van de red dingboot Insulinde, Woensdagavond in het Piter Jelles Hüs, voor de leden van de S.B.B. en ^I.V.V. Het hinderde niet dat wij zaten en die kleine corpulente man met het rode verweerde gezicht heen en weer ijsbeerde op zijn stevige benen, wy hebben allemaal wel zo’n vriend die niet kan blijven zitten als hij praat over iets wat hem opwindt en ontroert. En al die gebeurtenissen uit zijn leven waar Toxopeus van vertelt, in teresseren en ontroeren hem nog. Hoewel er vele gelükte reddingen in zyn brein gegrift staan, zit die éne eerste misluk te redding hem nog altijd dwars. Hij vertelt er van, uitvoerig, hoe hij in 1917 gestationeerd werd op Rottumeroog en vandaar uit met de „C. A. den Tex” drie op het Borkumerrif vastgelopen Duitse patrouillevaartuigen te hulp kwam. Te laat omdat de Duitse toestemming voor de redding te laat gegeven werd. Slechts één man werd door hem en zijn vier kameraden gered maar dat ze die andere op het laatste moment nog moesten laten glippen kijk dat staat deze Toxopeus nog altijd voor ogen en daar vertelt hij het allereerst van. Niet van die welgeslaagde reddingen, de on derscheidingen die hij kreeg, ook van de Finse regering voor de kranige hulp die hij vier jaar geleden bood aan een Fins schip nee, die ene man die onderging, die zet hij ons het eerst voör ogen. Het tekent deze heel eenvoudige, sterke kerel, die onopgesmukt staat te praten over zeeën van vier tot zes meter hoog die over de boot slaan, golven die tegen elkaar „opwiepsen” of, als ze elkaar voorbij rollen, één kokende kolkende pot vormen, de branding waarin men in le vensgevaar verkeert. Hoe vaak heeft deze man in levensgevaar verkeerd Hy vertelt het niet, maar de ademloze toe hoorders, en er waren deze avond zeer velen, weten dat het heel vaak geweest Is. Hy Is uitgevaren by nacht en ontij eerst met het primitieve bootje de C. A. den Tex, toen met de Hilda en ten slotte met de modern gebouwde Insulin de. Hoe ze dan in de nacht werkten en zwoegden, hy en zijn dappere medewer kers, toonden de prachtige duidelijke lichtbeelden die de hele stryd weer gaven. We zagen ook hoe de gezichten van de redders later gegroefd en ge slagen zyn door het zoute water. „Dan moet je eerst je kop in een emmer warm water duwen om het zout er af te spoe- Ien”, zei Toxopeus met zijn harde stem 1 en in zyn Groninger taaltje, dat de ge- koningin Juliana te vertegenwoordigen. Bestuur en personeel vóór de school. Zittend v.l.n.r. de heren D. Wieger- sma, secretaris; Sj. de Vries, voorzitter en J. Bakker, penningmeester. Staande in dezelfde volgorde de heren J. Molenaar, onderwijzer; P. Reitsma, A. Roukema en M. de Jong, Hoofd der jubilerende School. activiteit en het medeleven met de school verminderd, waar een enorme ac tiviteit en offervaardigheid van de voorstanders der openbare school tegen over staat. Maar, zo zei spreker, onze school moet blijven wat ze was, gevestigd op Jezus. Dat móét spreken en daarbij mag de ge schiedenis van de schoolstrijd nooit ver geten worden. Het gevaar dreigt nl., dat er een geslacht opgroeit, dat niet meer weet, dat de Chr. School geen voorrecht, maar een recht is. Hierdoor wordt de Chr. school ernstig bedreigd, maar toch durfde spreker te spreken van een zekere toekomst voor het Chr. onderwys. De eerste grond daarvoor is het geloof. Ons vertrouwen is op God en niet op mensen. Daarom kan ook de Chr. school in Oudega rustig doorgaan. Maar de wasdom geven kunnen wij niet. Wij kunnen het wonder der bekering niet brengen. Alleen het woord zaaien. En dat is de taak van de Chr. School. Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 105 3 werd de bijeenkomst hierna met dankgebed door de heer v. d. Zweep be ëindigd. Maandag j.l. is de permanente elec- trische verlichting van de ijsbaan aan de Leeuwarderweg gereed gekomen. Uit voerder was de heer L. van der Wal. electro-monteur alhier. Zoals bekenu had het gemeentebestuur onlangs beslo ten de bestaande verlichting, die zee: slecht was en ieder jaar weer werd ver wijderd, door een permanente te vervan gen. Er zijn 21 zware masten aange bracht die een hoogte hebben van 7.40 M. boven het ijsoppervlak. Aan deze masten bevinden zich ijzeren armen en ar maturen, die onder een hoek van 45 gr. het licht over het veld werpen. Door een speciale reflector wordt dit licht wegge kaatst en verspreid. De vroegere afstan den der masten veroorzaakten dat sommige gedeelten van de baan geen licht kregen. Nu zijn deze zo geplaatst dat de lichtbundels in elkander vloeien. De ontsteking der lichtpunten, die ieder een sterkte hebben van 200 watt, ge schiedt vanuit ’t gebouwtje bij de in gang van de baan. Er is ontegenzegge- lyk een grote verbetering tot stand ge komen. Bij de proef waren o.a. aan wezig de heren J. Lootsma, hoofdop zichter gemeentewerken, opzichter Kruis, de heer S. de Wolf, lid van de Comm. voor Lichamelijke opvoeding, te vens beheerder van de ijsbaan en de uitvoerders van ’t Electr. Tech. Bureau L. van der Wal en Zonen. De vergadering van de raad der ge meente Sneek welke aanvankelijk op Dinsdag 28 December zou worden ge houden, doch in verband met het over lijden vai wethouder v. d. Veen werd uitgesteld, is thans uitgeschreven op Maandag a.s., ’s avonds 8 uur. Burgemeester Tjaberings bracht hierna de gelukwensen van het Gemeentebestuur van Wymbritseradeeï over, waarbij hij constateerde, dat er thans meer contact is tussen het Ge meentebestuur en het schoolbestuur dan in 1904 toen het eerste alleen maar toe stemming voor de bouw van de school behoefde te geven. De onderlinge ver standhouding is echter altijd goed ge weest. Spr. deed hierna enige mede delingen over de bouw van de nieuwe school waarvoor de gemeenteraad in September zijn medewerking verleende en wenste de Vereniging tenslotte toe, dat God haar werk ook in de toekomst zal blijven zegenen. Nadat de heer de Jong alsnog zijn blijdschap had uitgesproken over aanwezigheid van het personeel Herv. School, was het woord aan heer L. v. d. Zweep, Inspecteur van het L.O. te Amsterdam, voorheen te Leeu warden, die de vraag stelde of het in deze bewogen tijd met zijn wereldschok kende gebeurtenissen wel pas gaf het feit te herdenken, dat 50 jaar geleden in zo’n klein dorpje in ons kleine landje een klein groepje mensen Christelijk onderwijs koos voor zijn kinderen. En daar komt nog bij, dat het bestaan van de Chr. school in onze dagen nog van vele kanten bedreigd wordt. Niet alleen door de overzijde, maar ook door ker kelijke kringen. Maar, zo zei spr., het interesseert mij niets wat de een of andere theoloog, philosoof of zelfs een Synode zegt, als de Schrift het anders leert. Wij hebben nl. het Profetische Woord en doen goed daarop acht te slaan. Niet toevallig. Zoals niets toevallig is in deze wereld, was dat ook niet het geval toen 50 jaar geleden hier een klein groepje mensen trouw bleef aan zijn roeping de bood schap van God iedere dag ook in de school te doen verkondigen. Tot het kerkrecht van Christus behoort nl. ook de Chr. school en wij danken God dat door de dienst van deze mensen deze school een levend verleden en een zekere toekomst beeft. De Chr. School is Als „goed begin” tracht ik Maart By voorbaat in te prenten: Na 't (wollen) goed-begin begint ’t (Dim)goed-begin... de Lente’ Het was gisteren feest in Oudega (W.) De Gereformeerde school aan de Brek bestond vjjftig jaar en ter gelegenheid daarvan werd ’s middags een her- denkings- en ’s avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden, beide in de Ge reformeerde Kerk, die door de kerkeraad welwillend was afgestaan. Zowel ’s middags als ’s avonds was de belangstelling zeer groot, vooral ook van de zijde der oud-leerlingen, die van heinde en verre waren opgekomen om het gou den jubileum van hun oude school, waaraan ze allen zulke prettige herin'ne ringen bewaren, mee te vieren. Ur 'F r V. -ïz-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1