Nieuwjaarsrede van burgemeester Rasterhoff Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST U Kon. Schippersver. Veertig jaar schilder bij Lankhorst e.o. viert Toogavond Chr. Land- en Zuivelarbeiders Omschakeling Aard- Sneek gas Coöp. Boerenleenbank „Heeg” haar gouden jubileum „Schuttevaer” Vrijdag 14 Januari 1955 110e Jaargang No. 4 De heer H. Fijlstra candidaat Hardrijderij Friesche Jeugd Steravond N.C.R.V. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD De woningbehoefte - Industriehallen - Het onderwijs - Nieuw Postkantoor - Uitbreiding Stadhuis Plannen bejaardencentrum - De bedrijven - Sneker Meer als recreatiegebied Financiële toestand. voor het wethouderschap Poging tot aanranding SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur L. KIEZEBRINK (Zie verder pag. 3) BESTUUR, RAAD VAN TOEZICHT en KASSIER. en de De oprichters ernstiger voorstellen en besprekingen op Men schrijft ons: de Blijft 100 F" Normale jaarlijkse behoefte aan nieuwe woningen zelfs niet gedekt. De Ster-avonden van de N.C.R.V. ver heugen zich in een grote belangstelling. Evenals andere jaren hopen we ook dit jaar weer in Sneek een avond te houden en wel op 25 Januari a.s., waar de Mari- nierskapel zal spelen en de Jubo-film zal worden vertoond. Voor bijzonderheden mogen we verwijzen naar de advertentie in dit nummer. werd op een mooie stand in Heeg een ei gen Bankgebouw in gebruik genomen, waarmede tevens de groei van de instel ling gesymboliseerd werd. Op 31 Decem ber 1905 bijv, bedroeg het totaal aan spaargelden 3.385.16, maar op 30 No vember 1954 ƒ2.721.117.39, terwijl er op die datum ook nog 239.310.91 in depo sito was gegeven, welke vorm van beleg ging men de eerste tien jaren niet kende. Van deze aan de Bank toe vertrouwde bedragen is ruim de helft direct opeis baar bij de Centrale Bank, terwijl nog geen achtste deel in de vorm van lang crediet is belegd. Financieel is de zaak dus ook kerngezond, wat een pluim be tekent op de hoed van de mannen die in de loop der jaren de teugels in handen hadden en van hen die nu met de leiding belast zijn. Woningvraagstuk dan begin 1954. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) IJs en weder dienende hoopt Dinsdag a.s. de Ijsclub de Friesche Jeugd haar traditionele wedstrijd te houden voor jongens van 14, 15 en 16 jaar om Gou den, Zilveren en Nikkelen horloges op de Ijsbaan alhier. Men zie de advertentie in het nummer van a.s. Maandag. Op 29 December va’n het vorig jaar was het vijftig jaar geleden, dat een veertiental veehouders uit Heeg en omgeving ten overstaan van notaris J. de Jong te Koudum in de herberg van Rudoiphie te Heeg een Boerenleenbank op richtte. Deze instelling tooit zich nu met het goud en viert dit jubileum hedenavond met een feestavond i'n het Geb. voor Chr. Belangen alhier, waarbij o.a. het blijspel „In Tizeboel” zal worden opgevoerd. Het ledental, dat eerst gestegen was tot 71, liep later terug tot 68. Hij me moreerde verder, dat de vereniging weer de meest mogelijke medewerking van de autoriteiten heeft gehad en besloot zijn verslag met een opsomming van de uit gevoerde opdrachten en de resultaten welke daarmee in het afgelopen jaar werden behaald. Blijft 111 Reeds besteed in het vorige driejarige tijdvak 11 In de wintertijd nam en neemt Kóerten nog steeds ook de melkbus sen goed onderhanden. Eerst worden de deuken er uitgeklopt en de deksels weer goed passend gemaakt en daarna krijgen ze een fris verfje, zodat ze als nieuw naar de melkrijders teruggaan. Want Huite verstaat z’n vak, wat men ook wel kan zien aan het verfwerk in de kantoren van de firma. Alles ziet er even keurig uit. Ook in zijn eigen vrij- gezellen-woning. En al is Huite nooit ge trouwd geweest, toch heeft hij zich al leen nimmer verveeld. Hij houdt nl. veel van muziek en als het werk ’s avonds gedaan is luistert hij naar de radio of draait hij zelf een plaatje. En ook krijgt hij nog vaak bezoek, want al is hij dan al 68 jaar, toch is Huite nog altijd een gezellige baas met een opgeruimd ka rakter. In de jaarlijkse algemene vergadering van de afd. Sneek der Kon. Schip persvereniging „Schuttevaer”, die Woensdagavond in de bovenzaal van Kingma aan de L. Veemarktstraat gehouden werd en goed bezocht was, constateerde de voorzitter, de heer P. Bosscha, dat 1954 voor de schipperij in ’t algemeen een goed jaar is geweest. Er zijn echter nog wel dingen, die we graag verbeterd zouden hebben zei hij en daarvoor verwees hy in de allereerste plaats naar de toestand van de binnenvloot die een tikje verouderd is. Dank zy de bekwaam heid van onze schippers slaat zjj in binnen- en buitenland nog altyd wel een goed figuur, maar vooral voor de grotere binnenvaart kan het een vraag zijn of wy op de duur nog wel met het buitenland en dan in ’t by zonder met Zwitser land, zullen kunnen concurreren. En daarbij komt dan tevens de vraag op, of de regering wel voldoende aandacht heeft besteed aan de verbetering van de vloot. Temeer omdat tegenwoordig voor zoveel andere doeleinden subsidies wor den verleend. V.l.n.r. P. Hylkema, S. Bruinsma (Ere-voorz.), J. M. Jansma, H. A. Wind. J. Dekker, B. A. Lycklama a Nijeholt, W. Frankena, Sj. T. de Vries, B. G. v. d. Meer. De vraag stellende, of de stijgende lyn in de bevrachting altijd zo door kan gaan, zag spr. in het binnenland wel goede perspectieven voor de scheep vaart. Het Deltaplan zal voor dè bin nenscheepvaart wel werkgelegenheid met zich meebrengen en ook de verdere inpoldering van het IJsselmeer is voor de scheepvaart van groot belang. Voor al voor de kleinere schepen is de N.O.- polder reeds van grote betekenis ge weest. Door de integratie van de West- Europese landen zal het internationale vervoer over en weer ook veel gemak kelijker worden, maar het zal de schip perij ook voor grote vraagstukken stel len die wel door de jongere generatie opgelost zullen moeten worden. Het is echter een verblijdend teken, dat de laatste jaren vooral by de jonge schip perszoons de ontwikkelingsdrang wel heel sterk naar voren komt. Spr. be sloot zijn openingswoord met het her denken van de in 1954 overleden leden A. Regnerij en P. Visserman, beiden te Sneek. Gemeente stak byna 9 millioen in woningbouw. De vermeerdering van de woningvoor raad zoals die hiervoor is becijferd is hoofdzakelijk tot stand gekomen door bouw van gemeentewege. Het tot nu toe door de gemeente geïnvesteerde ka pitaal nadert de negen millioen gulden. Voor rekening van de particuliere bouw activiteit komen 56 woningen (waarvan 49 gereed). Tegenover de toeneming van de woningvoorraad als gevolg van nieuwbouw staat een vermindering door onbewoonbaarverklaring en het zon der onbewoonbaarverklaring wegens ongeschiktheid aan de bewoning ont trekken van in totaal 277 woningen. Ver der hebben handel en industrie wel vaartsbronnen van onze gemeente voortdurend behoefte aan panden en ge deelten van panden, die tot nog toe als woonruimte werden gebruikt. Deswege moesten de laatste jaren niet minder dan 150 woonruimten aan haar bestem ming worden onttrokken. Als in aanmer king wordt genomen, dat de normale toewijzing van bouwvolume over het lo pende driejarig tijdvak 186 woningen be draagt en dat hiervan, krachtens de aan de toewijzing verbonden voorwaarde 75 woningen moeten worden bestemd voor krotopruiming, dan zal het duidelijk zijn dat slechts betrekkelijk weinig wonin gen aan de voorraad kunnen worden toe gevoegd. Er ohtstaat dan de volgende opstelling: normaal bouwvolume 186 woningen bestemd v. krotopruiming 75 Woensdag kwamen de Districtenten voortbouwen, vernieuwen Land en Zuivelarbeiders uit Sneek omstreken voor hun jaarlijkse toogavond in het Geb. v. Chr. Belangen te Sneek bijeen. De leiding berustte bij de heer G. Jansen, voorzitter van het district landarbeiders, die, na de gebruikelijke opening met zang en gebed, een wel komstwoord sprak, in ’t bijzonder tot de beide sprekers, de heren Boter uit As sen en Oudekerk uit Utrecht, van wie de laatste, naar de heer Jansen met enige weemoed in het hart mededeelde, waarschijnlijk de laatste maal als hoofd bestuurslid in hun midden was. Onge veer dertig maal mocht hij het woord tot ons richten in het belang van de Chr. vakbeweging in Sneek en omstreken, al dus de voorzitter. Deze verblijdde er zich verder over dat het Chr. muziek korps uit Scharnegoutum bereid was gevonden deze avond muzikaal op te luisteren. De heer Boer, die als eerste spreker het woord voerde, vergeleek het werk in de Chr. vakbeweging met het aanleggen van een weg. Ook wij moe- HEEG. Zondag 9 Januari was het 40 jaar geleden, dat Huite Koerten bij de firma Lankhorst, Zuivelfabriek te Osin- gahuizen, in dienst trad als schilder. Daarvoor had hij al 17 jaar bij de heer L. Poepjes in Heeg gewerkt, bij wie hij op 11-jarige leeftijd de eerste schrede zette op het schilderspad, zodat hij er nu al 57 jaar heeft opzitten. En als men hem zo dagelijks nog in het schildershok bij de fabriek aan het werk ziet, dan lijkt het er veel op dat hij z’n zestig jarig arbeidsjubileum ook nog zal kun nen vieren. Bij zijn eerste baas deed hij niet an ders dan verven en wat daarmee annex is, maar in de fabriek hielp hij ’s zomers als het erg druk was, ook wei eens een maand of vier vijf mee in de kaas makerij. Tot zijn vaste taak behoorde het on derhoud van het verfwerk aan de fa briek en aan de hui- zen van het personeel wat ieder jaar moest gebeuren, terwijl het verven van de fabriek in Lemmer eveneens zijn werk was. Maar dan moest hij lange dagen maken om op tijd klaar te komen, ’s Morgens om half zes met de melkauto weg en ’s avonds half negen weer thuis. Hy had echter ook wel eens haast. Dan nam h(j de fiets en was om 7 uur weer terug. waren de heren Arjen Jacobs v. d. Goot, Wijbren Jacobs v. d. Goot, Herre Wesse- lius en Tjitse Miedema, allen te Idsega; Arjen Johannes Osinga, Dirk Douwes de Vries en Tamme de Vries te Gaastmeer; Johan v. d. Meer, Oudega-W; Tjeerd Thewis Zijlstra, Hommerts; Cornells Seijes Visser, Willem Wildschut, Watte Rimmerts de Vries, Cornelis IJkema en D. Osinga, allen te Heeg. Uit hen werd ook het eerste bestuur gekozen, bestaan de uit de heren H. Wesselius, A. J. v. d. Goot #en Tj. Miedema, terwijl voor de eerste maal in de Raad van toezicht zit ting namen de heren D. Osinga, T. D. de Vries en Joh. v. d. Meer. Het financiële beheer werd opgedragen aan de heer C. S. Visser, die in 1905 als kassier werd opgevolgd door de heer M. Koksma, na wie deze functie achtereen volgens bekleed werd door de heren C. S. Visser (1906—1918), L. Poepjes (1918— 1946) en J. J. de Jong (1946—1954), ter wijl momenteel de heer J. Dekker als zo danig a de Bank is verbonden. Be stuursleden zijn thans de heren S. Bruinsma, ere-voorzitter; H. A. Wind, voorzitter; W. Frankena en P. Hijlkema, terwijl een vacature nog vervuld moet worden. De Raad van toezicht wordt ge vormd door de heren J. M. Jansma, B. A. Lycklama a Nijeholt en Sj. T. de Vries. Aanvankelijk was het kantoor bij de kassier aan huis, maar op 20 Maart 1950 Het behoeft geen betoog dat het op deze wijze jaarlijks beschikbaar komend aantal woningen zelfs onvoldoende is om de normale jaarlijkse behoefte aan nieuwe woningen te dekken. Van het in halen van het sedert jaar en dag be staande tekort kan dan ook in het ge heel geen sprake zjjn. Een verbetering van de volkshuisvesting moet ongetwij feld worden toegejuicht en in verband daarmede is een plicht tot onbewoon baarverklaring, gekoppeld aan de wo ningtoewijzing, aanvaardbaar, maar burgemeester en wethouders vragen zich toch af, of bij de geldende zeer onvol doende toewijzing van bouwvolume, voor onze gemeente een eis van opruiming van 75 krotten ten laste van het nor male bouwvolume niet te bezwaarlijk is. Hierbij mag niet uit het oog worden ver loren dat met de onbewoonbaarverkla ring van krotten in onze gemeente reeds kort na de oorlog is aangevangen zodat in dit opzicht van een „dubbele belasting” kan worden gesproken. Bijzondere moeilijkheden ook voor onze industrie. .CAI IvlL VUUL lUVUWvH, VuLLllCUWvll CAL VCL* en I beteren en de goede weg bewandelen op het sociale terrein van het leven, zo luid* de zijn conclusie. Na de pauze toonde de heer Oude kerk in een gloedvolle rede de noodza kelijkheid van de Chr. organisatie aan en haar verantwoordelijkheid in het licht van Gods Woord. Hij wekte vooral d® jongeren op de voetsporen van hun ou dere collega’s te volgen. 'Daarna voerde naar ouder gewoonte het lid van de oude garde, de heer F. Faber, nog het woord, terwijl het mu ziekcorps zich ook al van zijn beste zijde had laten horen. Uit naam van beide districtsbesturen bood de voorzitter de heer OudekerJt nog een plaquette aan, uit dankbaarheid voor alle werk dat hij in de laatste 40 jaar voor hun gedaan heeft. De heer Ou. dekerk nam dit geschenk dankbaar «n zichtbaar ontroerd in ontvangst en ging daarna voor In dankgebed. De districten Land en Zuivel kunnen op een geslaagd® avond terugzien. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handefeadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. of gemiddeld per jaar ruim 30. Hier staan dan nog tegenover de ten behoeve van het bedrijfsleven aan de bewoning te onttrekken percelen. Naar bekend is, werden in het najaar 1953 alle gastoestellen bij de verbruikers opgenomen teneinde een inzicht te ver krijgen in de omvang van het totale toe stellenpark. Nu in afwijking van de aanvankelijk® verwachting de omschakeling op distri. butie van aardgas eerst in April of Mei a.s. zal kunnen aanvangen en inmiddels in de praktijk is gebleken, dat op grond van technische en organisatorische rede nen de oorspronkelijke inventarisatie enige aanvulling behoeft, verdient het aanbeveling op korte termijn de nadere gegevens te verzamelen. Een team enquêteurs, werkzaam bij een ombouwfirma, zal thans deze werk zaamheden in opdracht van het gasbe drijf verrichten. Van deze gelegenheid zal tevens gebruik worden gemaakt alle aangesloten of normaal in gebruik zijnd» toestellen te voorzien van een registratie nummer. Bij de omschakeling zullen slechts deze gewaarmerkte toestellen voor rekening van het gasbedrijf worden omgebouwd of een bijdrage in de aan schaf f in gskosten van nieuwe toestellen bij inruil van deze toestellen kunnen worden verleend. De verbruikers zullen hierna worden uitgenodigd tot een bezoek aan de toon- kamer, welke op het gasbedrijf is inge richt en aldaar worden ingelicht of de in hun bezit zijnde toestellen al dan niet kunnen worden omgebouwd, alsmede op welke voorwaarden deze kunnen worden ingeruild. De directie van het gasbedrijf ver trouwt, dat de bereidheid zal bestaan tot het verlenen van de grootst mogelijke medewerking bij het aangekondigde be zoek van de enquêteurs. Het moet voorts van groot belang ge acht worden, dat de verbruikers tijdens het bezoek aan de toonkamer beslissen of zij de voorkeur geven aan ombouw (voor zover dit mogelijk blijkt) of vervanging, en in dit laatste geval een definitieve opdracht voor levering van een uit te kiezen toestel geven. Naar wij vernemen zal de raadsfrac tie der partij v. d. arbeid als candidaat voor het wethouderschap in de vaca ture ontstaan door het overlijden van de heer P. v. d. Veen, stellen de heer H. Fijlstra. De Rijkspolitie in Wymbritseradeel heeft de 28-jarige gehuwde los werkman P. H. te Tirns gearresteerd, die Zondagmorgen op het ijs aldaar een poging heeft gedaan on zedelijke handelingen uit te voeren met twee meisjes van resp. 10 en 11 jaar, die eveneens in Tirns wonen. Hij maakte zich echter haastig uit de voeten toen er publiek naderde. De meisjes die hem kenden, ver telden het thuis, waarna aangifte bij de politie, volgde. De dader heeft bekend en is Woensdag naar Leeuwarden' overgebracht en ter beschikking van de Officier van lijkheden, welke de industrie in onze stad als gevolg van de woningschaarste ondervindt. Zij hebben tot nog toe slechts een toewijzing van tien industrie- woningen als succes kunnen boeken, ter wijl op enkele verzoeken om medewer king ter voorziening in industriële be hoeften nog geen beslissing is ontvangen. Saneringsplannen. Dat bij deze stand van zaken de sa neringsplannen, welke toch zo brood nodig dienen te worden uitgevoerd, on danks de toewijzing van een bouwvolu me voor 50 woningen voor krotoprui ming niet kunnen worden verwerkelijkt in een tempo als burgemeester en wet houders wel gaarne zouden zien, ligt voor de hand. Toch wordt op dit gebied regelmatig voortgewerkt. De laatste vijf jaren zijn er door de gemeente ten be hoeve van de sanering niet minder dan 222 percelen aangekocht, waarvan 75 gelegen zyn in de Steenklipstraten en 42 in de Boschstraten. In Uw eerstvolgende vergadering ho pen burgemeester en wethouders een voorstel by U in te dienen voor het be schikbaar stellen van credieten voor uit voering van de sanering van de Steen klipstraten. Een rijksbijdrage voor deze sanering is bereids in uitzicht gesteld, terwijl met de afbraak van een groep krotten binnenkort zal worden begon nen. Een plan om op het hierdoor be- schikbaarkomend bouwterrein een com plex van 13 woningen te stichten is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Naar het zich laat aanzien, zul len in dit jaar bij de raad ook ter tafel kunnen komen voorstellen tot vaststel ling van plannen welke de basis kunnen vormen voor de toekomstige sanering van het Zomerrak en de Boschstraten. Ook over het ontworpen „komplan”, Justitie gesteld. Dank zij het feit, dat vele leden hun contributie vrijwillig verhoogden, sloot de jaarrekening thans met een voor delig saldo van f 45.20. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heer P. Bosscha met grote meerderheid van stemmen werd herkozen, volgde het belangrijkste punt van de agenda: In de raadsvergadering van Maandag avond sprak burgemeester Raster hoff nadat hij alle leden zowel persoon lijk als voor hun gezin en zaken, de bes te wensen voor 1955 had aangeboden als volgt: Bij de aanvang van onze werkzaam heden in het nieuwe jaar zou ik met U het arbeidsveld, dat wij gezamenlijk te bewerken hebben, in vogelvlucht willen verkennen. Een aantal akkers zijn in de afgelopen jaren gereed gekomen en zul len, naar wij hopen, in de toekomst geen bijzondere zorg meer behoeven. Ik denk hierbij o.m. aan de reorganisatie van de gemeentereiniging welke zijn voltooiing nadert, de totstandkoming van de ver betering van de Singel, de vaststelling van een uitbreidingsplan, de bouw van een reinwaterkelder, de verbouw van de beide openbare scholen voor buitenge woon lager onderwijs, de bouw en de verbetering van kleuterscholen, de stich ting van een werkinrichting voor gees telijk en lichamelijk onvolwaardige ar beidskrachten, de verbetering van de Eierbrug met bijkomende werken verbetering van het sportpark. Op andere terreinen is de arbeid reeds aangevangen en ten slotte zijn er gebie den, die nog geheel of grotendeels on ontgonnen zijn. dat de in de toekomst te treffen stede- bouwkundige maatregelen voor de bin nenstad zal aangeven, zal naar mag worden verwacht over enkele maanden het oordeel van de gemeenteraad kun nen worden gevraagd. Dit plan zal, met het uitbreidingsplan en de vast te stel len incidentele saneringsplannen op stedebouwkundig gebied de richtlijnen geven waarnaar het toekomstig beleid van het gemeentebestuur kan worden gevoerd. De uitvoering van het pas kort ge leden vastgesteld uitbreidingsplan, voor zover het betrekking heeft op de terrei nen aan de Lemmerweg, zal zeer bin nenkort ter hand kunnen worden geno men. Voor dit stadsdeel, dat als gevolg van de aanwezigheid van de gemeente reiniging in zijn ontwikkeling is achter gebleven, zal dit een belangrijke ver betering betekenen. Bijzondere omstandigheden voorbe houden zullen in 1956 de eerste nieuwe woningen in dit stadsdeel voltooid kun nen worden. Hiermede zou ik deze lange maar toch niet volledige uiteenzetting over problemen op het gebied van de volkshuisvesting willen beëindigen en de blik op andere arbeidsvelden willen richten. Jaarverslagen secretaris penningmeester. De heer A. S. Visser bracht een uit voerig jaarverslag het zesde uit, waarin hij o.m. opmerkte, dat de kleine schipperij het zorgenkind blijft, maar dat menig schip toch ook in 1954 weer een goede uitkomst heeft gegeven. De nijpender wordende toestand op de woningmarkt levert ook voor onze in dustrie bijzondere moeilijkheden. De in dustrie, en in het bijzonder de metaal industrie mag zich in een toenemende bloei verheugen. Het behouden en aan trekken van geschikte arbeidskrachten vormt echter een probleem. Grote be drijven in andere delen van ons land trachten doorlopend ook in onze provin cie personeel te werven. En als gevolg van de nog steeds aanwezige zucht naar het „westen” te trekken, van de daar geldende arbeidsvoorwaarden en last but not least van de dikwijls in uitzicht gestelde mogelijkheden voor het verkrijgen van een woning, dikwerf met succes. Het is betreurenswaardig, dat dientengevolge de industrie hier ter plaatse zich in haar ontwikkeling ziet gestuit en dat machines „onbemand” moeten blijven staan. Wij vragen ons in dit verband af of het wel verantwoord is en in overeenstemming met de poli tiek der regering om spreiding van in dustrie te bevorderen, dat met inschake ling van de Ryksarbeidsbeurzen in ge bieden waar reeds een tekort aan werk krachten bestaat telkens opnieuw ac ties worden ontketend om arbeiders naar elders te lokken. Thans staat weer een werving van personeel voor de mijnen voor de deur. Te verontrustender is dit verschijnsel omdat één van de factoren, welke een rol spelen bij de woningver- deling zijn de migratie en emigratie. Welnu, op deze wijze dreigt de bekende vicieuze cirkel te ontstaan: vertrek we gens woninggebrek daardoor minder toewijzing van bouwvolume wegens een negatief vestigingsoverschotver trek in sterkere mate wegens onvol doende vooruitzichten op een woning. Willen wij de plaatselijke industrie be vorderen en op het bestaande peil hand haven, dan is in de eerste plaats nodig beschikbaarstelling van bouwvolume. Ik vraag mjj wel eens af of over de om vang en de bekendheid van de Sneker industrie, die ook in betekenende mate voor de export werkt, bij de bevoegde instanties wel voldoende inzicht bestaat. Burgemeester en wethouders hebben in het afgelopen jaar meer dan eens bij de bevoegde instanties gewezen op de moei en ver- Het gebied, dat wel voortdurend de bijzondere aandacht vraagt, is wel dat van de woningbehoefte. Verschillende factoren zijn oorzaak dat de woning nood niet in toenemende mate kan wor den gelenigd en dat de situatie op dit ogenblik ernstiger is dan een jaar gele den. De voornaamste oorzaken daarvan zijn: le. de beperkte mogelijkheid om nieuwe woningen te bouwen in verband met de omvang van het toegekende bouwvolume; 2e. de noodzakelijkheid een vrij groot aantal woningen die in een zeer slechte toestand verkeren, onbe woonbaar te verklaren; 3e. de voorgeno men uitvoering van saneringsplannen; 4e. de noodzakelijkheid woonruimte aan haar bestemming te onttrekken en aan industrie en handel voor bedrijfsdoelein den ter beschikking te stellen. De ver slechtering van de toestand blijkt wel zeer duidelijk uit het aantal ingeschre ven woningzoekenden. Dit aantal be droeg op 1 Januari 1954 669 en is thans gestegen tot 748. Dit aantal, waaronder zijn begrepen 141 aanvragers, die thans buiten Sneek wonen doch in onze stad hun bestaan vinden, is belangrijk hoger dan het in de laatste zes jaren is ge weest. Deze benarde toestand baart bur gemeester en wethouders in ernstige mate zorg, des te meer omdat vele ge zinnen nog gehuisvest zijn op een wijze, die de toets van de critiek in geen enkel opzicht kan doorstaan. In vele gevallen kan niet meer van een menswaardig verblijf worden gesproken. Het zal voor een buitenstaander ongetwijfeld enige verwondering baren dat er van een in halen van het woningtekort geen sprake is. Hij toch ziet doorlopend een grote activiteit op het gebied van de woning bouw en aan verschillende kanten van de stad nieuwe woonwijken verrijzen. Een overzicht van de woningbouw se dert 1945 geeft het volgende beeld: in 1946 kwamen gereed 4 woningen; in 1947 3; in 1948 79; in 1949 72; in 1950 89; in 1951 170; in 1952 177; in 1953 90; in 1954 149; in uitvoering waren l-l-’55 75; totaal 908. In voorbereiding zijn plannen voor de bouw van 101 woningen op het zgn. ei land en van 13 woningen aan de 2e Steenklipstraat. Burgemeester en Wet houders hopen deze plannen in één van Uw eerstvolgende vergaderingen hier ter tafel te kunnen brengen. dat de tongen weer danig in beweging bracht. Aangedrongen werd o.a. op uitbagge ring van het Heegemergat, wat naar de heer Brink, Hoofdcontroleur van de Prov. Waterstaat die de vergadering bij woonde, mededeelde, spoedig zal gebeu ren. De gehele geul wordt uitgediept. Tevens vertelde hy, dat de verlichting van de bruggen en het betonningsstelsel ook in Friesland zullen worden veran derd en in overeenstemming gebracht met de internationale systemen. Het laatste zal reeds dit voorjaar geschie den. Zeer uitvoerig en algemeen werd de wenselijkheid bepleit van een nieuwe en grotere sluis in Staveren, wat aan het Hoofdbestuur zal worden doorgegeven. De vaarsnelheid van de kustvaarders en de binnenschepen kwam eveneens ter sprake, waarbij geklaagd werd over de te grote snelheid waarmee de eersten in de binnenwateren varen. Ook op dit punt verstrekte de heer Brink inlich tingen. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de schippers in bepaalde geval len een rijkssubsidie kunnen krijgen in de huisvestingskosten voor hun leer plichtige kinderen aan de wal. Voor stu derende kinderen boven de 16 jaar gel den bovendien belastingfaciliteiten, o.a. een driedubbele aftrek indien deze kin deren aan de wal geplaatst zyn en ge heel ten laste van de ouders komen. Maar volgens spr. zou deze leeftijd voor schipperskinderen verlaagd moeten wor den tot acht jaar. Besloten werd ook deze wens aan het Hoofdbestuur door te geven. Op verzoek van de secretaris gaf de heer Bosscha daarna nog inlichtingen over de opleiding van schippersjongens voor de Rijnvaart, waarbij hij echter te vens wees op de moeilijkheden van so ciale- en godsdienstige aard, welke zich op de Rynschepen voor deze jongens kunnen voordoen. Volgens zijn mening is dit een van de oorzaken van de geringe belangstelling onder de schippersjongens voor de Rijnvaart. Met het uitspreken van de wens dat ook 1955 voor de schippers een voor spoedig jaar zal zijn, sloot hij daarna de vergadering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1