Stichtmg „Sneek 1340-1945” vervult een ereplicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het gouden feest van e.o. de Coöp. Boerenleenbank „Heeg iS tl Uitstekend concert door het Frysk Orkest voor meer It Fryske Hynder” had goed jaar een zong en musiceerde leden en donateurs Hogere verbruiks- druk bij Aardgas distributie „Euphonia” Dinsdag 18 Januari 1955 110e Jaargang No. 5 Redacteur: L. KIEZEBRINK ;en Filmavond Roode Kruis n Jubileum bij de N.T.M. Het Gouden Schaatsje was voor Tine de Vries Maarten Lutherfilm te Woudsend Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zorg voor de nabestaanden van illegale strijders en andere slachtoffers van het verzet. Herhalingsoefeningen 1955 Vervoer Organisatie Toneeluitvoering R.H.B.S. VRIJDAGS. Landelijke Inzamelingsactie van Leny Donderdagavond een echt genoegeijjke en Er heerste Een eigen kantoorgebouw. Burgemeester Tjaberings 99 Grote dankbaarheid zijn we dan ook verschuldigd aan de Friese bevolking. Niet alleen voor haar houding tijdens de oorlog, maar ook voor haar spontane steun daarna aan het werk van de Stich ting verleend, zo drukte de heer H. Wier sma, voorzitter van de Stichting, zich uit, toen het bestuur ons Zaterdagmor gen in Rest. Piso uitvoerige mededelin gen deed over haar werk en de voorge schiedenis daarvan. mende stallingskosten van de auto. Bovendien zal het pand (dat onlangs reeds in gebruik is genomen) door de plaats waar het gebouwd is aan de Hemdijk en door zijn grootte en in richting, na afloop van de werkzaam heden der Stichting weer een behoorlijk bedrag kunnen opbrengen. De exploita tiekosten van de Stichting zijn er niet door verhoogd, zo beklemtoonde de heer Wiersma ook nog nadrukkeljjk. Uitkeringen. dit een WOUDSEND, 12 Jan. Vanavond werd na een inleidend woord van Ds. H. C. Kranendonk de Maarten Lutherfilm hier vertoond. Onder ademloze stilte zagen de SNEEKER NIEUWSBLAD Tjjdens de oorlog was het contact tussen de illegaliteit en de bevolking in onze provincie veel inniger dan in de overige delen van het land. Zij waren volmaakt één. Daarom ook werden hier reeds tjjdens de bezetting voorbereidin gen getroffen om na de bevrjjding te kunnen zorgen voor die gezinnen, welke hun verzorger in de ondergrondse strijd in Friesland hadden verloren en voor hen, die daardoor invalide zjjn geworden of schade hebben geleden. Dit leidde in 1945 tot het ontstaan van de „Stichting Sneek 19401945” welke deze ereplicht van het Friese volk vervult, en thans aan 79 gezinnen en 11 invaliden uitkeringen verstrekt. j Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aan de hand van cijfers schetste de heer Wind deze ontwikkeling. Tot aan 1914 waren de voorschotten en credie- ten steeds hoger dan de spaargelden, maar daarna kwam de grote sprong om hoog en thans is het spaarbedrag van ruim 3 V2 miljoen gulden zesmaal zo hoog als de voorschotten, hypotheken en credieten. Bovendien is er nog een be hoorlijke reserve. Het kleine plantje van 1904 Is een flinke boom geworden, stelde spr. vast, waarna hij ook nog wees op het vele dat door de coöp. banken is tot stand gebracht. Alle grote coöperatieve instellingen in Friesland zijn door hen gefinancierd. En hoewel wjj daar maar een klein deel toe hebben bijgedragen, mogen wij toch trots zijn op onze orga nisatie en op de resultaten die ook onze Bank in deze vijftig jaren heeft bereikt, zo besloot de voorzitter. Door het Rijk werd aan de Stichting ook opgedragen de uitbetaling en de admi nistratie van de pensioenen, krachtens de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 1945, terwijl ook de militaire pensioe nen ~voor nabestaanden van leden der Binnenlandse Strijdkrachten en de pen sioenen van het Alg. Burgerl. Pensioen fonds voor nabestaanden van ambtena ren via de Stichting zjjn geleid. Dat betekende een belangrjjke uitbrei ding van de werkzaamheden van de Stichting, en daardoor meteen de nood zakelijkheid van meer ruimte voor de administratie. Ook deed de behoefte aan een brandvrije opbergruimte zich in het bjjzonder meer en meer gelden. Gedurende enkele jaren zijn pogingen in het werk gesteld om door aankoop en verbouwing van een bestaand pand in dezg’ behoefte te voorzien, maar ver schillende omstandigheden, waaronder in de eerste plaats de heersende schaarste aan woonruimte, waren oorzaak, dat deze pogingen mislukten. Bij de verdere bestudering van de zaak bleek toen, dat het bouwen van een kantoor met woon ruimte voor de directeur de meest ver antwoorde oplossing was. Voor het laatste kon nl. een rijksbijdrage worden verkregen, waardoor een betere kapi taalsinvestering werd gevonden dan in geval enkel tot bouw van kantoorruimte zou zijn overgegaan, terwijl de exploita tie ruimschoots kan worden gefinan cierd uit de door het Rijk te verstrekken vergoeding voor de uitbetaling en de ad ministratie van de Rijkspensioenen, de vrijkomende huurprijs van de lokaliteit in Aere Perennius, de (normale) huur van de directeurswoning en de vrjjko- De heer K. Veldhuizen alhier gedenkt morgen de dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.T.M. Sinds 21 Febr. 1933 is de heer Veldhuizen als conducteur werkzaam geweest in Sneek. Uitgegaajj werd van de gedachte, dat ook de regering hierbij betrokken moest worden. Alles in handen van de regering te leggen zou niet in overeenstemming zijn met de ontwikkeling en de ervarin gen tijdens de bezetting. Vast stond, dat de verantwoordelijkheid in eigen kring diende te worden gelegd, waarbij de districten van de illegaliteit bij de te vormen stichtingen gehandhaafd moes ten blijven. Het district Sneek van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers (L.O.) was daarom voor de Stichting Sneek de natuurlijke be grenzing. Wel kregen we ne de bevrjj- ding ook de Landelijke Stichting, maar de Vereniging Friesland 19401945 in het district Sneek handhaafde haar oor spronkelijke opzet een eigen Stichting in het leven te roepen, hoewel deze in federatief verband met de Landelijke samenwerkt. Direct nadat de bezetters verdreven waren, werd in Friesland reeds een geld inzameling gehouden. Dat was nl. het psychologisch juiste moment, waardoor de opbrengst veel groter was dan in de andere provincies waar deze Inzameling na de geldsanering plaats vond. In Sneek bijv, werd bijna twee ton Inge zameld, tegen slechts 175 duizend gulden in Den Haag. Na deze eerste Inzameling waren er voldoende middelen aanwezig om d< gezinnen te verzorgen op het niveai waarin ze verkeerden, toen de verzor gers nog in leven waren. Want ook dat was een van de grondgedachte: waarop het werk van de Stichting ge baseerd werd. g te aandacht en veel genoegen naar alles wat ten beste werd gegeven. Niet alleen het koor bracht op verdienstelijke wijze zijn zangnummers ten gehore, ook de nummers orgel en piano van de direc teur en Mej. Visser van Heeg en de num mers orgel en piston van de heer van der Velde en de jeugdige C. Lanting oogstten veel bijval. Evenmin mag onvermeld blijven hetgeen de dames Groenveld en Kroeze, begeleid door guitaarspel van de dames Bakker en van Brug ten beste ga ven. Hiervan werd ook genoten, evenals van de zangnummers, die na de pauze door zes dames werden uitgevoerd. Ter afwisseling werd op voortreffelijke wijze een vrolijk toneelstukje in twee bedrij ven opgevoerd Het is te hopen, dat „Euphonia” met deze zeer geslaagde avond succes zal boe ken. Zij is het alleszins waard. gen Bank. Mannen die ze kenden en die al hun kennis en tijd gratis uit liefde voor de gemeenschap gaven. En juist dat maakt het werken in onze coöp. banken zo mooi. Ook Utrecht heeft het beheer van de Banken steeds vol ver trouwen aan de eigen mensen overge laten. Die waren zich stuk voor stuk hun verantwoordelijkheid terdege be wust, wat ook wel hieruit blijkt, dat in de oorlogsjaren ’45-’5O van de 250 mil joen gulden uitstaand crediet geen frac tie van een procent verloren is gegaan. Spr. dankte het bestuur voor de steeds betoonde medewerking en eindigde met het aanbieden van een pendule met in scriptie voor het kantoor. De verdere sprekers waren de heren A. Bajema, Warns, na mens de Ring Joure, R. Huitema, voor zitter van de Coöp. Boerenleenbank in Hommerts, die tevens de banken van Woudsend en Scharnegoutum-Oppenhui- zen vertegenwoordigde, J. Galema, Blauwhuis namens de Bank aldaar („met de heer Wind vóór de wind”) was zijn wens, A. Osinga te Jutrijp namens de Coöp. zuivelfabrieken te Heeg en Oost- hem en de grasdrogerij te Osingahuizen, G. Gerbrandij voor de Nationale Boeren Onderlinge, en tot besluit de oud-kas- siers de heren L. Poeljes en J. J. de Jong. Zij omlijstten hun gelukwensen allen eveneens met zeer waarderende woorden en telkens weer klonk de wens, dat de jubilaresse haar werk tot in lengte van jaren moge voortzetten en steeds verder zal uitgroeien tot heil van de boeren stand en van de gehele gemeenschap van Heeg en omgeving in het bijzonder. Het feestelijk gedeelte van de avond bestond naast de reeds ge noemde muziek uit de opvoering van het vrolijke toneelspel „In Tizeboel”, door de R.K. Toneelgroep te Heeg, die de toe schouwers daarmee op vlotte wijze enige uren kostelijk heeft geamuseerd. Na een kort slotwoord van de heer Wind kwam pas ver na middernacht met het gezamenlijk gezongen Fries Volkslied het einde van deze prettige Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. ter gelegenheid van het feit dat Neder land dit jaar tien jaar bevrijd is. De opbrengst hiervan gaat naar de Lande lijke Stichting, maar alle bedragen In gezameld door de connecties en het ver band met de bevolking o.a. de collec ten in de kerken worden aan de Stichting Sneek overgedragen. Een reden temeer dus voor ons deze inzameling straks royaal te bedenken. Vrijdag is bij de te Leeuwarden gehou den wedstrijd van vrouwen het „Gouden Schaatsje” van de Kon. Ver. „De Ijsclub” gewonnen door Tine de Vries, Kortezwaag; 2e was Sietske de Boer, Snikzwaag; 3e Sjoukje Sinnema, Wartena; 4e Aafke Sto ker, Donkerbroek. De directeur, de heer S. Havinga, gaf een uiteenzetting over de uitkeringen en de richtlijnen voor studievoorzieningen. Bij het laatste wordt in de eerste plaats gelet op de aanwezige intelligentie en aanleg voor de te kiezen richting, ter wijl de moeder zelf ook moet bijdragen. Thans wordt uitkering verstrekt aan 79 gezinnen en 11 invaliden tot een totaal bedrag van f 240.944,60 per jaar, waarvan f 60246,57 ten laste van de Stichting komt. De voorzitter vertelde tenslotte nog iets over de binnenkort te houden de lange rij van sprekers openend, gaf uiting aan de grote sympathie en dank baarheid van het Gemeentebestuur voor het geweldige werk, dat Boerenleenbank Heeg in haar verzorgingsgebied in de halve eeuw van haar bestaan heeft ver richt. Spreker complimenteerde het be stuur, niet alleen namens het gemeente bestuur, maar ook namens de gehele bevolking zijner agrarische gemeente, met dit gouden jubileum en bracht daarbij mede een eresaluut aan de man nen die in 1904 het gelukkig initiatief tot oprichting van deze voor de boeren bevolking zo nuttige instelling namen. Een instelling die zoals ook uit de in houd van het gezongen welkomstlied blijkt zozeer de waardering, het ver trouwen en de dank van de aangesloten leden verdient. Spr. wees eveneens op de enorme stijging (800 maal) van de spaar gelden. Dit wijst op een sterke boeren stand, de pijler waarop laten we 't nog maar eens duidelijk stellen fei telijk het hele maatschappelijk leven steunt. Gaat ’t de boer goed, dan gaat ’t immers ieder goed. Er is met recht reden tot feestvieren en B. en W„ die zozeer met de gebeurtenissen in hun ge meente medeleven, achten het dan ook een voorrecht in Uw feest mede te delen, aldus de burgemeester. Zij vertol- jten dit feestelijk medeleven tevens door het aanbieden van een groot bloemstuk. Spreker besloot zjjn toespraak met aan haling van de laatste twee regels van het welkomstlied: De Bank van Heeg, zij bloeie lang, De Bank van Heeg, Hoezee Moeiljjk begin. Sprekende namens het bestuur en de R. van Toezicht van de Centrale Bank in Utrecht, betoogde de heer H. J. Hen- driksen, hoofdinspecteur, dat het begin moeilijk is geweest en dat het wel tien jaar heeft geduurd, vóór de sceptici het zwijgen was opgelegd. De Boerenleen banken zijn uitgegroeid tot een mach tige organisatie. De leden schonken hun vertrouwen echter niet aan de Centrale, vurn.su maar aan de bestuursleden van hun ei-j-avond. IJLST. De Chr. Zangvereniging „Eu phonia”, directeunr de heer Tj. J. v. d. Velde gaf Woensdagavond in het Gebouw een uitvoering met een bijzondere bedoe ling. Al de jaren van zijn bestaan on geveer 20 hebben de' leden v. het koor steeds uit eigen middelen „Euphonia” in stand gehouden. Door verschillende om standigheden begon dit echter te zwaar op hun schouders te drukken. Verleden jaar werd een beroep op de leden van de Hervormde Gemeente gedaan voor een jaarlijkse bijdrage, daar bij de oprichting de bedoeling voorop stond dat dit koor tevens als Kerkkoor zou optreden. Over het resultaat hiervan was men tevreden, maar niet geheel voldaan. Daarom tracht te men nu de middel van deze uitvoe ring nog wat meer belangstelling voor de vereniging te wekken, om daardoor niet alleen het aantal begunstigers, maar ook het ledental te vergroten. De leider, de heer J. Wassenaar, wees er in zijn openingswoord met nadruk op, dat de zangkoren er lang niet zo roos kleurig w>or staan als vroeger. In heel wat dorpen zijn ze al van de baan. Er is geen tijd meer voor zingen, wat toch een Christenplicht is, zoals hij met voorbeel den uit da H. Schrift aantoonde. „Euphonia” had er alles opgezet deze avond te doen slagen en voor een rijk ge varieerd zang- en muziekprogramma ge- (zorgd. De vele bezoekers luisterden met |<talrijke aanwezigen deze mooie film. kleine tien jaar geleden in Leeuwarden zijn debuut maakte. Met hoeveel meer overtuiging werd deze muziek thans ge speeld en met welk een haast mathe matische zuiverheid brachten strijkers, zowel als blazers, haar tot klinken Zo ooit dan heeft het Frysk Orkest met dit concert, dat door Kunst aan Al len georganiseerd werd en goed bezocht was, zijn recht óp een plaats in de rij der Nederlandse symphonie-orkest bewezen. Het publiek toonde zich zeer erkentelijk en bracht dirigent en musici staande de hulde, zii verdienden. L. G. De afdeling van het Nederlandse Roode Kruis hield hit- Woensdag ook een film avond en wel in het Geb. v. Chr. Belan gen. Als hoofdfilm werd „Het leven osner” gedraaid. Het bezoek was helaas niet groot, wc grover de voorzitter dokter Simon zijn teleurstelling uit sprak, maar toch kon de operateur- pro- paganaist, Onze stadgenoot de heer L. v d. Zee weer 17 nieuwe leden en 4 donors noteren. Vrijdag was de eerste dag, waarop georganiseerd liften door militairen plaats vond. De militairen toonden er zeer weinig belangstelling voor. Bij de M.O.C. te Hilversum waren twee liefhebbers en in Laren zegge en schrijve één. Met de commandant ging het in marsorde naar de liftplaats. feestelijke stem ming in het Gebouw v. Chr. Belangen toén daar het gouden jubileum van de Coöp. Boerenleenbank „Heeg e.o.” werd gevierd. De bestuursleden en de Raad van Toezicht, omringd door een schat van bloemstukken die op en rondom het toneel waren opgesteld, de talrijke leden en hun dames en ook de gasten had den allemaal hun beste humeur meegenomen en bovendien strooiden de heer Schuil en zjjr mannen nog lawines van opgewekte klanken uit en zorgden aar dige, in nleuw-Fries costuum gestoken meiskes, op royale wjjze voor een natje en een droogje. In 1955 zullen de volgende dienstplichti gen van de Kon. Landmacht voor herha lingsoefeningen in werkelijke dienst worden geroepen: Onderdelen van de 5e divisie voor 31 dagen, een aantal legirkorps- en territoriale onderdelen voor 31 dagen, een aantal territoriale afdelingen luchtdoelartil- lerie voor 17 dagen, een aantal afdelingen lichte luchtdoelartillerie voor 31 dagen, een aantal onderofficieren en specialisten van de Nationale Reserve voor 10 dagen, een aantal onderdelen van 102 verbindings-be- dienings-bataljon voor 14 dagen, onder officieren en nader aan te wijzen cat ego rieën korporaals en soldaten van een aantal legerkorpsonderdelen voor 59 dagen, de soldaten en korporaals ervan veor 45 da gen en ten slotte radargroepenen radar- peletons van een aantal divisie-- en leger korpsonderdelen voor de tijd va« 59 dagen. De behartiging van de belangen van verladers en vervoerders in de ruimste zin van het woord werd Woensdag in de nieuwe zaal van Hanenburg door de districtssecretaris D. Yetsinga uit Leeu warden op de instructievergadering der E.V.O. district Friesland voor ruim honderd bezoekers duidelijk naar voren gebracht. Het landelijk ledental be draagt 16000. Films over het internatio nale vervoer, het leven van een Ameri kaanse chauffeur, verkeerd rijden en de aanschouwelijk voorgestelde rijtijdenwet gaven een goed beeld over de opvoeding van de chauffeur in het algemeen. Ten slotte werd de film „Grenzen moeten verdwijnen” vertoond. Nadat dezelfde meisjes samen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt Welkomstlied hadden gezongen, sprak de voorzitter de heer H. A. Wind een enthousiast en uitvoerig openingswoord, waarin hg o.a. in het bijzonder B. en W. van Wymbritseradeel, de Hoofdin specteur van de Centrale Bank, de be stuursleden van de zuster- en andere coöperatieve verenigingen en de oud- kassiers Poepjes en de Jong verwel komde. Hij wees er daarna met trots op, dat „Heeg” in Friesland de derde Bank was die zich bij de Centrale Bank aansloot, maar sprak er zjjn leedwezen over uit dat van de oprichters niemand meer in leven is. Die oprichting was toentertijd iets nieuws. Echter geen mode, maar nood zaak door de crisis van de tachtiger- en negentiger jaren. Het zal vrij wat moei te hebben gekost tot de oprichting van een eigen Bank over te gaan, maar de oprichters waren gegrepen door een ideaal en dat wilden ze bereiken. Daar voor verdienen ze nu nog ons respect en onze hulde, aldus spr., die verder dank bracht aan allen die aan de ontwikke ling en de groei van de Bank hebben medegewerkt. Hjj noemde hierbjj in ’t bijzonder de erevoorzitter de heer S. Bruinsma en de oud-kassiers de heren Poepjes en de Jong, van wie eerstge noemde tjjdens de crisis, de oorlog en de geldsanering een moeilijke tjjd door maakte. De schoolvereniging der R.H.B.S.: „Studiesport” viert ditmaal haar jaarlijk se feestavond met de uitvoering van een Vlaamse klucht in vijf bedrijven: „De gecroonde Leersse of de verheerlijckte schoenlappers”, geschreven door Michiel de Swaen. Wij moeten bij dit driehonderd jaar oude spel echter niet denken aan een klucht zoals wij ons die gewoonlijk voor stellen: een toneelstuk waarin met de meest onmogelijke kolder een daverende lach t voorschijn wordt geroepen. Natuurlijk ontbreekt het louter kluch tige niet (kostelijk is bijvoorbeeld de dronkenmansscène!), maar daartussen door houdt Michiel de Swaen ons op fijn zinnige wijze een les voor, namelijk: dat wij ons niet te zeer moeten bekommeren om de geldbuidel, maar veeleer de op rechtheid en eenvoud moeten verkiezen. Ee- moraal die men actueel mag noe men! De schrijver toont duidelijk aan hoe wij misleid kunnen worden door vele kwade zaken. Maar het zou geen blijspel zijn, wanneer hij niet op het eind Teun, de schoenlapper, zijn dwaling laat inzien en hem ver boven het dom egoïsme ver heft. Hij laat Teun, wanneer die in de gelegenheid wordt gesteld, geld en eer te verwerven, met een eenvoudige wens het stuk besluiten, aantonend hoe groot een nederig mens kan zijn. Dat dan Teun’s dochter Jaquelijn, haar oeminde Joren krijgt, inplaats van de lelijke lompe vrek Kosen, spreekt wel vanzeli. Dit toneelstuk, dat in Nederland nog maar weinig werd gespeeld, is geheel op rijm geschreven in het kleurrijkste Vlaams, dat men zich denken kan. De geestige, snelle dialogen doen voor die van de Noord-Nederlandei' Bredero zeker niet onder. Bovendien is het op vallend hoe raak ieder type op het toneel gezet is. Ze zullen ons bijblijven: de knorrige Teun, die het toch zo goed meent, zijn vrouw Maey, met vuur haar dochter beschermend, Jaquelijn, niet op haar mondje gevallen, Joren, de beminnelijke minnaar, Kosen, de domme maar sluwe geldwolf, Keizer Karei, de democratische aristocraat en Ambroos, de verwaande hoveling. Kortom, ge zult zeker geen spijt krij gen, wanneer ge Donderdagavond dit brilliants toneelstuk gaat zien! Het Symphonisch gedicht „Psyché”, in 1887 door César Franck voor koor en orkest gecomponeerd, is een werk waar in de grote Franse toondichter zich in zijn volle luister aan ons openbaart. Het behandelt in zes episoden de Griekse mythe van Psyché en Eros. In deel 3, 5 en 6 verhaalt het koor het oude sprook je; de overige delen zijn zuiver instru mentaal en schilderen in een weelde van klanken en melodieën de sprookjesach tige sfeer. Doorgaans worden alleen de orkest- gedeelten uitgevoerd en het was dan ook een bijzonderheid, dat het Frysk Orkest op zijn concert van Donderdagavond in Amicitia de volledige partituur tot klinken bracht. Zonder te beweren, dat het weglaten van de koorpartij artistiek niet verantwoord zou zijn daarvoor klonken de betreffende gedeelten te rhetorisch err niet zeer overtuigend kunnen we het initiatief van dirigent Kor Ket toch voluit bewonderen en de uitvoering van de volledige „Psyché” als een daad van betekenis beschouwen. Bovendien was de uitvoering van dit veeleisende werk in vele opzichten voor treffelijk. Het orkest was bijzonder goed op dreef, het koor der Leeuwarder Bach- vereniging subliem en Kor Ket bereikte zowel in de tere fijngenuanceerde partjjen als in de stralende, rijk-geïnstrumen- teerde delen een prachtig klinkend ge heel. In deze vorm spelend kunnen de Leeuwarders zich meten met veel wat er op dit gebied in Nederland gepresteerd wordt. Tegen de achtergrond van dit indruk wekkende tweedè deel verbleekte het programma voor de pauze haast tot iets heel gewoons. Dit was het echter op zich zelf beschouwd allerminst. De liede ren, die Mea Naberman zong: Miroir de peine van Hendrik Andriessen en Salve Regina van Rudolf Mengelberg, zjjn van een bijzondere kracht en schoonheid en krijgt men al evenmin vaak te horen. Vooral het werk van Andriessen maak te, mede door de beheerste voordracht van de zangeres, diepe indruk. In „Salve Regina” leek Mea Naberman echter nog beter gedisponeerd en kwamen haar fraaie stem en grote techniek volledig tot hun recht. Het orkest liet zich nog horen in de Ouverture „Iphigenia in Aulis” van Gluck en het Adagio voor strijkers van Samuel Barber. Glucks ouverture was het werk, waarmee het orkest nu een Jaarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secretaris de heer G. L. Geerligs te Jutrijp was 1954 voor het Friese paard vrij succesvol. Voor al de jonge dieren, zowel de merries als de hengsten, lieten een opmerkelijke verbete ring in kwaliteit zien. Hij leverde echter enige critiek op de import van het Noorse Fjordenpaard omdat dit het Friese ras schade kan berokkenen, terwijl hij consta teerde, dat de natte zomer de onmisbaar heid van het paard duidelijk heeft gede- De voordelen en nadelen van de toepas sing van een hogere verbruiksdruk tegen elkaar afwegende, zijn B. en W., aldus dit college in een advies aan de raad tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling ver dient een verbruiksdruk van 300 m.m.w.k. te aanvaarden (300/10.000 atmosfeer). De voordelen zijn dat de brandeigenschappen van het aardgas worden verbeterd, dat een hoger nuttig effect wordt verkregen en dat de mogelijkheden voor industriële toepas singen van aardgas worden vergroot. Een nadeel is dat de hogere verbruiksdruk een toeneming van het lekverlies zal veroorza ken, zodat ingrijpende verbeteringen aan buisleidingen moeten aangebracht en de gas meters moeten worden vernieuwd of aan de hogere druk aangepast. Een en ander zal belangrijke uitgaven vergen. Het rijk ver leent echter een aantal financiële tegemoet komingen en moedigt daardoor het invoe ren van een hogere druk, die uit technisch oogpunt bezien de voorkeur verdient, aan. Voor de gemeente zullen de vroeger ge raamde omschakelingskosten van f 610.000 door toepassing van hogere druk toenemen met f 68700 tot f 678700. Door overgang op verhoogde druk wordt voor alle met luchtinjectie werkende branders een rende mentsverhoging verkregen, waarmee zo no dig, bij de vaststelling van de toekomstigs tarieven rekening kan worden gehouden. Het spreekt vanzelf dat de exploitatiereke ning van het bedrijf tengevolge van het verminderde gasverbruik (door de boven genoemde rendementsverhoging) ongunstig zal worden beïnvloed. Het voorstel ver meldt ook de richtlijnen voor de ombouw en vervanging van bij afnemers geplaatste gebruikstoestellen, welke o.m. het volgende bevatten: gastoestellen worden als regel om gebouwd, reparaties enz. welke niet onmid- dellijk met de ombouw verband houden, zijn voor rekening van de verbruikers; toe stellen welke niet voor ombouw in aan merking komen, of waarvan de eigenaar aan inruiling de voorkeur geeft boven om bouw, kunnen worden ingeruild. Bij aan koop van een 1, 2 en 2% vlams standaard aardgascomfoor wordt ten hoogste f 17, voor elke te vervangen brander en ten hoogste f 8.50 voor elke te vervangen halve brander vergoed; voor een aardgascomfoor dat niet als standaardcomfoor wordt aange merkt zijn deze vergoedingen resp. f 15.— en f 7.50. Bij inruil van wel ombouwbare gascomforen van kookplaten en fornuizen bedraagt de vergoeding eveneens f 15 en f 7.50, tot een maximum van 5 branders voor fornuizen. De verbruiker kan bij in ruil voor levering van het toestel zowel het gemeentelijk gasbedrijf als de particuliere installateurs inschakelen. Met de particu liere installateurs zal, behalve ten aanzien van de standaardcomforen een kortingsrege- monstreerd. De fokdag in Balk is bijzonder goed geslaagd, maar de markt in September had te weinig publiek. Het ledental ging met 13 vooruit en be draagt nu 112. Tot besluit memoreerde hij de uitstekende samenwerking met het Fries Paarden Stamboek en werden alle leden op gewekt om te blijven werken voor het be houd van het mooie Friese paard. De penningmeester de heer D. Groenveld te Hommerts boekte aan ontvangsten f 1209,41 en gaf f353,07 uit, zodat hij z’n rekening kon afsluiten met een voordelig saldo van f 856,34. Verleden jaar was dl; f 590,80, zodat 1954 dus ook financieel goed jaar voor de vereniging was. Fokdag 1955. Nadat bij de bestuursverkiezing de heer Geerligs met op een na algemene stemmen als secretaris was herkozen, volgden bespre kingen over de plaats waar dit jaar de fok dag zal worden gehouden. Er waren aan vragen binnengekomen van Balk, Koudum, Rijs en Joure, maar Koudum had bij de meeste sprekers de voorkeur. Het bestuur kreeg tenslotte vrij mandaat om, zo moge lijk weer in samenwerking met de Boven- landse Fokvereniging, zijn keuze te bepalen. Na dit punt werden de medailles uitge reikt welke op de fokdag in Balk gewon nen zijn en konden de aanwezigen kennis maken met de nieuwe F.P.S.-film, waarop de rondvraag en sluiting volgde. De heer J. M. Jansma te Ijlst, voorzitter van de Fokvereniging „It Fryske Hynder” kon Woensdagmiddag een groot aantal le den en later ook nog enige van hun dames, het welkom toeroepen in de jaarvergade ring van deze vereniging, die ditmaal in café Klopma aan de Nieuwe Veemarkt ge houden werd. Hij wierp daarna een korte terugblik op het afgelopen jaar, waarin weer heel wat gebeurd is en kon tot zijn genoe gen mededelen, dat de fokdag in Balk ook financieel goed is geslaagd. Bij de ingekomen stukken was een dank betuiging van de zustervereniging uit Ter schelling, die met medewerking van „It Fryske Hynder” is opgericht, waaraan de voorzitter nog toevoegde, dat aan deze jon ge vereniging ook verder hulp zal worden verleend, o.a. wat de organisatorische op bouw betreft. ling worden overeengekomen, waarbij als basis zal dienen dat alle toestellen door de handel via het gasbedrijf moeten worden betrokken. Het voorstel staat ook nog even stil bij de invloed van de hogere verbruiksdruk op de binnenleidingen. Deze leidingen moeten thans volgens de installatievoorschriften reeds bestand zijn tegen een beproevings- druk van ten minste 500 m.m.w.k., zodat wanneer zich bij een druk van 300 m.nu w.k. lekken openbaren de leidingen ook niet voldoen aan de eisen, welke bij lage druk werden gesteld. Eventueel optredende lekkages zullen dus door de particulieren moeten worden hersteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1