DICHTER BIT HET AARDGAS KOMT STEEDS i HM» ra I J I Wat de raad te behandelen krijgt Studiesport had een zeer geslaagde feestavond Verschil in pachtprijs tussen de goede en de minder goede gronden is te gering Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I I 110e Jaargang No. 7 f Zuster M. Smits de Goudkust rtaar - Eind Juli zal waarschijnlijk geheel Sneek overgeschakeld zijn. Filmvoorstellingen Nat. Chr. Geheelonthouders Ver. Jongeren afd. B. v. O. L. Sneek en Omstreken Redactie-adres s KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dinsdag 25 Januari 1955 RedacteurL. KIEZEBRINK Het sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Ongehuwde dienstplichtigen eens per 14 dagen vrij vervoer Raadsvergadering Sneek Geslaagd Oudste inwoonster van van de pachten noodzakelijk Het Friesch Grondbezit” Films voor metaalbewerkers Vereniging voor chr. schoolonderwijs Groentehandelaren krijgen een vaste plaats voor hun af val Dordrecht 104 jaar Verhoging volgens „L LJI 9e t» :4. 4 F Het bezoek aan de toonkamers Zweminrichting vraagt recht van opstal op enige stroken grond. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) tot zo de SNEEKER NIEUWSBLAD Minister Staf heeft bepaald, dat de verstrekking van vrij vervoer aan onge huwde dienstplichtigen zodanig zal wor den uitgebreid, dat zij daarvan eens per veertien dagen, indien zij bewegingsvrij heid hebben, kunnen gebruik maken. Het liftverbod blijft gehandhaafd. Op Vrijdag 28 Januari 7.15 uur ver gadert de raad der gemeente Sneek. In die vergadering wordt o.m. de gemeen tebegroting 1955 behandeld. De geloofs brieven zullen worden onderzocht van de nieuw benoemde leden mevr. K. Sip- kensvan der Hoek (p.v.d.a.) en de heer S. Havinga (a.r.), die beide hun benoeming hebben aangenomen. Voor de benoeming van een onderwij zer aan de openbare B.L.O.-school (va- cature-L. Glimmerveen) dragen B. en W. voor: J. van Foeken, onderwijzer aan de Sperkhemschool. Aankoop percelen i'n verband sanering oude stadsgedeelten. B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen Gedempte Neltjeshaven nos. 26, 28, 30, 32, 34, 36 en 38 (kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, nos. 2111, 2110, 2109, 2108, 2107, 2106, 2105 en 2910), le Steenklipstraat nos. 3, 18, 27, 67-69-71 en 93 (kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, nos. 974, 2911, 844, 1061 en 1828) en 2e Steenklipstraat B. en W. stellen voor aan de N.V. Zwembad Sneek het recht van opstal te verlenen op een strook grond groot 11 M2 aan de Z.W. zijde van de inrichting in het Burgemeester de Hooppark voor uitbreiding van de filterinstallatie, en bovendien datzelfde recht te verlenen op een 5 M. brede strook grond aan de Z.O. zijde van de inrichting, om de N.V. de mogelijkheid te geven tot vergroting van de ruimte. Geslaagd voor het praktijkdiploma Boekhouden (Associatie) de heer G. Cnossen te Sneek en voor het dipl. moder ne Bedrijfsadministratie (Ass.) de heren S. Hogeboom te Sneek, Joh. Bosscha te Nijland, S. de Boer en Fr. Haarsma, beiden te Sloten. Allen opgeleid door de heer L. M. Vierstra te Sneek. u De afd. Sneek van de N.C.G.O.V. heeft het klaargespeeld in het drukke winterseizoen ook een avond beslag te leggen op een zeer geroemde speelfilm „Meisjes achter tralies”. Deze door het hoofdbestuur aangekochte zeer ernstige en met het harde leven confronterend^ film blijkt, naar „De Wereldstrijd” mee deelt, in de meeste plaatsen voor uit verkochte zalen te worden gedraaid. Dc vertoning zal plaats hebben Donderdag avond in het Geb. v. Chr. Belangen, 's Middags 5 uur wordt er een kinder film gedraaid. Men zie de advertentie in dit nummer. Bjj de nabespreking werd er op aan gedrongen, dat de landeigenaren zich hecht moeten organiseren teneinde een zo sterk mogelijke positie te kunnen in nemen tegenover de andere groepen in de maatschappij. Recht en gerechtigheid moeten bevorderd worden, wat niet al leen een eigenaars belang is, maar een belang voor het gehele platteland, dat nu ontvolkt wordt. Een bodem-egalisatiefonds werd door de heer Swierstra afgewezen, omdat dit alleen zou gelden voor de eigenaren van de grond en niet voor alle anderen die hogere prijzen maken. Een pachtverho- ging van 10 tot 17^ zou neerkomen op slechts één cent per persoon per jaar en onze exportpositie niet in gevaar brengen. De huren maken nl. maar een klein gedeelte uit van de totale produc tiekosten, aldus de heer Swierstra. Het aantal leerlingen van de Sperk hemschool bedroeg over 1954 rond 313 en er zijn thans 8 verplichte leerkrach ten. Het schoolgebouw bevat slechts 7 lokalen, zodat er een tekort aan ruimte is, waarvoor een noodoplossing is gevon den door één der klassen tijdelijk onder te brengen in het gebouw van de voor malige Da Costaschool in de le Woud- straat. Deze huisvesting is op de duur echter totaal onvoldoende, zodat B. en W. voorstellen de Sperkhemschool met één lokaal uit te breiden. De dienst van gemeentewerken heeft een plan opge maakt, de totale kosten worden ge raamd op f 25.378. Deze uitbreiding komt voor op de urgentielijst scholenbouw 1954 van het ministerie van O. K. en W. heeft men om het pachten en prijzen spreker, en naar zijn mening Deze vergadering, die Zaterdagmor gen bij Hanenburg werd gehouden, was goed bezocht en tijdens de bijeenkomst gaven enkele belangstellenden zich ook nog als lid op. Na afhandeling van enige huishoude lijke zaken, waarbij de heer Tj. Miede- ma te Gauw tot bestuurslid gekozen werd in de plaats van de penningmees ter de heer S. S. Kooistra te Folsgare, die wegens ziekte had bedankt, kreeg de heer Swierstra het woord. Hij wijdde eerst enkele woorden aan de verhoging van de melkprijs, nodig geworden door de vaststelling van een nieuwe garantieprijs, maar wilde daar niet te lang bij stilstaan. Alleen merkte hij op, dat het verre van fraai is, dat de minister en de ministerraad deze ver hoging zo plotseling hebben aangekon- digd, terwijl men wel wist, dat dit jaar een betere spreiding van de pachten tot stand zal komen. De Jongeren afdeling van deze ver. hield dezer dagen de eerste vergadering in dit winterseizoen bjj Hanenburg. Om 2 uur opende de presidente met een woord van welkom tot de aanwezigen, in ’t bijzonder tot de spreekster van deze middag, Mej. C. v. d. Weide, di rectrice van de Huishoudschool en de drie meisjes die de muziek zouden ver zorgen. Na de opening kreeg het drietal dan ook direct gelegenheid zich te laten horen en het gebodene viel zeer in de smaak. Hierna kreeg mej. C. v. d. Wei de de gelegenheid iets te vertellen over de voeding. Ze deed het op zeer prettige wijze. In de pauze was er gelegenheid voor het stellen van vragen, waar dan ook wel gebruik van gemaakt is. Het drietal bracht weer een paar mooie num mers naar voren. Ook kreeg men nog een filmpje te zien over het gebit. Er werd nog een nummertje gespeeld en zo was ook deze gezellige en leerzame middag weer ten einde. De presidente sloot deze vergadering met een woord van dank aan mej. C. v. d. Weide en allen die aan deze middag meegewerkt hadden. De standaardmodellen welke volgens de vergoedingsregeling worden ver strekt, zijn in een afzonderlijke afdeling ondergebracht. Hier staan o.a. mooie twee-vlams groene comforen van f 32.50 tot f 42.welke verkrijgbaar zijn tegen inlevering van de oude, waarvoor, mits ze zjjn afgekeurd, f 34.voor een twee- vlams comfoor wordt vergoed. Ook vindt men hier wascomforen. De zwart en groen gelakte kosten f 12.75 en f 16.in emaille uitgevoerd f 21. In de luxe afdeling kan men te kust en te keur gaan voor het aanschaffen van de duurdere comforen in verschil lende kleuren, uitvoeringen en prijzen, terwijl hier ook gasfornuizen en een gascomfoor met daaronder een losse oven ter bezichtiging staan. Dit laatste kan zowel in twee- als in drie-vlams uit voering geleverd worden. Al deze toe stellen zijn eveneens goedgekeurd door de Gas-Stichting. Bij afkeuring van de oude worden ook voor al deze toestellen vergoedingen ver strekt. Voor een vier-vlams gasfornuis bijv, bedraagt deze maximum f 75. De bedragen van deze vergoedingen en verder alles wat men weten moet, zjjn vermeld in de circulaire, welke dezer dagen aan alle verbruikers zal worden toegezonden. De ombouw van goedgekeurde toestel len, dus ook van gasfornuizen, boilers e.d. is gratis. loopt nl. zoveel mogeljjk parallel met het werk van de enquêteurs. D.w.z. dat alle aangeslotenen sectorgewijze een per soonlijke uitnodigiging zullen ontvangen de toonkamer op de daarop vermelde datum te bezoeken. Voor een vlot verloop is het van zeer groot belang dat men ook op die dag komt. Te meer nog, omdat alle toestel len welke men uitkiest en de materialen voor aansluiting daarvan besteld moeten worden. Mocht de toeloop op een ge geven ogenblik iets te groot zijn, dan kan men wachten in de speciaal voor dit doel gebouwde wachtkamer. Deze wordt door middel van een gashaard met aardgas verwarmd, zodat men dan ook hiermee kennis kan maken. De ombouw, waarvoor in een van de gebouwen van de gasfabriek een werk plaats is ingericht, geschiedt door een ombouwfirma. Hiervoor is een werk groep samengesteld, die de ombouw en omschakeling in de verschillende ge meenten coördineert. Het is nl. zó, dat tal van gemeenten in het Noordoosten van ons land in dezelfde periode op aard gas overgaan. In het werkcomité van deze groep heeft ook de heer Ek, di recteur van onze Gemeentebedrijven, zitting. De voorbereidende werkzaamheden voor de aardgasvoorziening hebben reeds een aanvang genomen en zoals we reeds mededeelden, wordt alles gedaan de overschakeling uiterlijk eind Juli van dit jaar tot stand te kunnen brengen. Bedrijven moeten op peil blijven. Men zal dus tot een hogere melkprijs en een hogere huur moeten komen en ook de arbeidersorganisaties zullen daaraan moeten medewerken. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn de gebou wen en landerijen goed te onderhouden en op peil te brengen. De boerenstand moet uit eigen inkomen in staat zijn het nodige onderhoud en de cultuurtech nische verbeteringen van de landerijen te bekostigen. Zoals het nu gaat, gaat het beslist verkeerd. En volgens spr. is men in de agrarische kringen best in staat deze zaak in het reine te brengen, als de politiek er zich niet mee bemoeit. 6e sector: rest van de binnenstad bin nen de stadsgrachten. 7e sector: alles tussen de Leeuwarder Trekvaart en de Spoorbaan, met uitzondering van het gedeelte Pa rallelweg tussen de Franekerkade en de Bloemstraat. 8e sector: de gehele Noorderhoek aan de Franekervaart plus het even genoemde gedeelte van Parallelweg. i sector: de Bolswarderweg, Dr Bouma- weg, Stationsstraat en verder alles wat vanaf de Waterpoort buiten de stadsgracht ligt (met uitzondering dus van de in sector 1 genoemde Geeuwkade en straten), alsmede de Badhuisgracht met Badhuisbuurten. Al deze sectoren, variërende van 300 tot 800 aansluitingen, worden succes sievelijk afgewerkt en in deze volg orde zal ook de omschakeling geschie den. Gerekend wordt, dat de enquête totaal vier weken in beslag zal nemen, terwjjl alles in het werk gesteld wordt uiterljjk eind Juli met de gehele over schakeling gereed te zjjn. Dit hangt echter voor een groot deel af van de medewerking van de burgerij. In het Geb. v. Chr. Bel. is Donderdag avond een ledenvergadering gehouden van bovenstaande ver., onder leiding van drs H. A. Dijksterhuis. Na gebed en Schriftlezing sprak deze een kort ope ningswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette. De secretaris las daarop de uitvoerige notulen, welke, evenals de begroting van de penningmeester, wer den goedgekeurd en vastgesteld. Bij de bestuursverkiezine, de heer J. Blok had bedankt en de heer E. Metz trad perio diek af, werden gekozen de heren S. Ha vinga en A. Zijlstra. Naar aanleiding van wat in de notulen was vermeld en ook in de begroting behandeld werd, deelde de voorzitter een en ander mee over het kleuteronderwijs. De toestand van de gebouwen, waarin dit onderwijs wordt gegeven, is zodanig dat het bestuur met enige vrees een bezoek van de inspec- trice of van de inspecteur van de Volks gezondheid of de burgemeester tege moet ziet, omdat dringende eisen ge steld kunnen worden om belangrijke ver beteringen aan te brengen en een aantal kinderen van de scholen verwijderd zou moeten worden. Het bestuur heeft nu plannen in studie voor de bouw van een nieuwe school, waarover het te zijner tijd nadere mededelingen hoopt te kunnen doen. Ook wordt gewerkt aan plannen voor de verbetering van de beide andere scholen. Dit alles .kost geld en daarom ziet het bestuur met zekere spanning de totstandkoming van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs tegemoet. Wat het lager onderwijs betreft, de gemeen te kan volgens de wet aan de ver. geen hoger bedrag per leerling uitkeren, hoe wel Sneek behoort tot die gemeenten, die het laagste bedrag uitbetalen. Het is ’t bestuur bekend dat ook bij het o.l.o. gaarne een hoger bedrag voor aanschaf fing van leermiddelen zou worden ont vangen. Men begrijpt dat het bestuur met de inkomsten moet woekeren om zo goed mogelijk uit te kunnen komen. Voorts heeft het bestuur zich aangeslo ten bij de gemeentelijke schoolartsen dienst. De ouders blijven echter vrij om hiervan al of niet gebruik te maken. De heer Havinga deelde daarop een en ander mee omtrent de plannen van het actie-comité. Het voornemen bestaat in Februari een grote vergadering te hou den, waarin zal optreden dr Langman van Amsterdam. Voorts zal een leden werving plaats vinden. De voorzitter richtte tot de scheidende bestuursleden een hartelijk woord van dank voor alles wat zij voor het christelijk onderwijs al hier hadden gedaan. Hierna sloot de heer Havinga met gebed. De afdeling Sneek van de Ned. Bond van detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft in principe be sloten over te gaan tot het plaatsen van een betonnen stortplaats voor afval producten op een terrein aan de Oppen- huizerweg, daartoe belangloos beschik baar gesteld door de Z. Frlesche Tuin bouwvereniging. De kosten zullen plm. f 550.bedra gen. Waar het hier een algemeen hygi ënisch en aesthetisch belang betreft het afval wordt dan niet meer in de grachten of sloten, achter de bomen of in de bermen van de wegen gedeponeerd zal aan de gemeente gevraagd wor den de regelmatige lediging van de stortplaatse gratis te doen geschieden. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handekadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Gho 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. anecdote over keizer Karei, ook is, een hedendaags publiek nog wel vermag te boeien, bewees deze uitvoering. Met grote aandacht is er geluisterd naar het sappige oud Vlaams waarin het is geschreven. Het gevaar, dat, door de sterke gebondenheid aan de tekst, wel ke een stuk op rijm meebrengt, het meer declameren dan acteren zou wor den, werd hier ook schitterend bezwo ren. Het stuk lag kennelijk de speel sters en spelers en het werd met plei- zier en in vlot tempo over het voet licht gebracht. Ook het oog kreeg wat te genieten, mede dank zij de goede regie en costumering, was er menig kleurig tafreeltje, waarvan „de maal tijd” vooral ’n voortreffelijk staal was. Al met al een werkelijk knappe vertol king, beloond met een ovationeel ap plaus van het publiek. Volgden de ge bruikelijke bedankjes en geschenkjes. Aan ir A. P. W. Münch, de regisseur, mevrouw Münch die de kleding had verzorgd, de h.h. Greijdanus en de Vries voor hun medewerking aan de cabaretsketch, de directeur der school, de heer H. de Boer, die op velerlei wijze zijn medewerking aan de voor bereiding van de avond had verleend, de heer J. Kan voor de leiding van de dans, de heer G. Schrik, die de mu ziek verzorgde. Ook alle actrices en acteurs ontvingen uit handen van de voorzitter geschenken. De heer Greij danus vond nog even gelegenheid Dolf Meijerman lof toe te zwaaien, want idee en ontwerp van het originele ca baretnummer waren van hem. En laat ons daar dan maar bijvoegen dat het bijna onfatsoenlijk was wat Studiesport deze avond aan haar nieuwe voorzitter had te danken, want behalve in deze functie trad hij ook nog in de sketch als speler op en hij zei voorts de pro loog en epiloog van „de gecroonde leersse” op voortreffelijke wijze. Ten slotte zij met lof de grime van kapper J. de Boer vermeld. Na afloop was er bal o.l.v. de heer Vergonet met muzi kale medewerking van de Amalfi’s. Dordrechts oudste inwoonster, Oma Neeltje van Velzen, die reeds jaren van het Leger des Heils een liefderijke ver zorging geniet, heeft Vrijdag haar 104de verjaardag gevierd. Volop heeft zij ge noten van de vele belangstelling, die haar werd betoond. Het bestuur van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs heeft verzocht gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen van enig meubilair voor de hoof denkamer van de Julianaschool, totale kosten f 465.B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Uitbreiding Sperkhemschool met één lokaal. De pachtprijs is na de oorlog gedaald van 30% tot 10% van de totale Uit gaven van de boer, terwijl die van alle andere artikelen en ook de arbeidslonen viermaal in prjjs is gestegen. De meerderheid van ons volk is er wel van door drongen, dat de pachten te laag zjjn, maar men heeft er een politieke kwestie van gemaakt, aldus de heer H. Swierstra, secretaris van „Het Friesch Grond bezit” in zijn rede voor de afdeling SneekWymbritseradeel. De pachten zullen echter moeten stijgen om de eigenaren van de grond een iets betere opbrengst te verschaffen en om de gebouwen en landerijen op peil te houden. Zoals het nu gaat, gaat het beslist verkeerd. Zuster M. Smits, afkomstig uit Tirns, waar haar ouders nog wonen, heeft de zer dagen afscheid genomen van haar taak als docente voor de kraamoplei- ding van het Amersfoortse Wit Gele Kruis. Volgende maand, om precies te zijn 24 Februari a.s. vertrekt zij met de Nigerstroom naar Afrika’s Goudkust, waar haar een nieuwe en zware taak wacht, nl. de opbouw van een kliniek voor de inlandse bevolking in het ge bied waar de Sociëteit voor Afrikaanse missiën haar arbeidsveld heeft. In een bijeenkomst in het wijkgebouw van het Amersfoortse Wit Gele Kruis hebben dezer dagen velen afscheid van Zuster Smits genomen, want hoewel zij „maar” zeven jaar in Amersfoort werkzaam is geweest, waren haar prestaties evenredig aan haar enthou siasme en liefde voor het werk en zag men haar daarom zeer ongaarne ver rekken. Het was, zoals de Wit Gele ■Cruis voorzitter A. J. Hulsenbeck in zijn afscheidsspeech, waarbij hij ook namens het bestuur een tropenpolshor loge aanbood, zeide een kwestie van touwtrekken geweest met de bisschop van Afrika, met als inzet Zuster Smits. „De bisschop heeft het uiteindelijk ge wonnen. Hem zal spoedig blijken dat hij een waardevolle prijs heeft getrok- Lken”. I In verband hiermee komen binnenkort alle gasverbruikers voor de keus te staan hun bestaande gascomforen, gasfornuizen en andere gasapparaten voor het gebruik van aardgas te laten ombouwen of ze op speciale voorwaarden door nieuwe te laten vervangen. Het laatste wordt zelfs verplicht indien hun thans in gebruik zjjnde toestellen worden afgekeurd. Teneinde hen bij deze keus van voorlichting te dienen en daardoor de be slissing dus gemakkelijker te maken, heeft de directie van de Gemeentebedrij ven op het terrein van de gasfabriek een toonkamer ingericht, waarin zowel de standaard-modellen gascomforen als de meer luxe, alsook gasfornuizen, boilers enz. van diverse fabrikaten en in verschillende prijsklassen zjjn tentoongesteld en worden gedemonstreerd, terwijl hlerbjj tevens alle verder gewenste inlich tingen zullen worden verstrekt. De standaardmodellen gascomforen worden alleen door de Gemeente ge leverd, maar de aankoop van alle andere toestellen kan ook via de bonafide plaatseljjke installateurs geschieden. Een van de meest geslaagde feest avonden, welke wij in de loop van de tijd bij Studiesport, de schoolvereni ging der R.H.B.S. alhier, hebben mee gemaakt, werd Donderdag in Amicitia gegeven. Een groot aantal bezoekers is daar getuige geweest van een avond waarin nu eens werkelijk stijl zat. Een lang, maar aantrekkelijk programma werd uitgevoerd, dat aanving met een gemoedelijk openingswoord van voor zitter Dolf Meijerman en gemeenschap pelijke zang van de H.B.S.-mars u weet wel, dat lied van sinus en minus Daarna speelden enige leraren en een zestal leerlingen een werkelijk originele cabaretsketch, waarin „pro fessor Naslager” met een geestig woord de verschijning van vijf „ver geten dichters” inleidde. Deze vijf ga ven daarna bij menige kanne wijns in de taveerne van een hunner, Mathijs de Casteleyne, die Zuid-Nederlandse priester en dichter uit de eerste helft van de 16e eeuw, allen iets uit hun oeuvre ten beste. Met Mathijs zagen we bien etonnés de se trouver ensemble Bredero, van Alphen, Piet Paaltjens en Koos Speenhof sr; een dienster en „Flipje” voltooiden een gezelschap dat zichzelf al evenzeer vermaakte als het publiek, dat dit nummer met een da verend applaus beloonde. Een Oud- Hollandse klompendans door 12 meis jes en jongens uit de derde klas gege ven onder leiding van de heer J. Kan vormde de overgang naar de hoofd schotel, de opvoering van „De ge croonde leersse” of „de verheerlijekte schoenlappers” van Michiel de Swaen. Van dit stuk is in een vorig nummer al iets geschreven en terecht is er toen op gewezen dat het op een hoger ni veau ligt, dan de moderne klucht. Er wordt heel wat levenswijsheid in weg gegeven, wat zou men ook anders van dé Swaen kunnen verwachten, die in zijn latere leven alleen maar stichtelijke werken zou schrijven. Maar „de ge croonde leersse” is toch nergens zede- prekerig en dat het stuk, hoe eenvou dig de liefdesintrige, verweven met een Woensdagavond draaiden in de can- tine der firma Hubert voor de Sneker metaalbewerkers enkele films. Het pro gramma werd kosteloos verzorgd door de Rijksnijverheidsdienst te Leeuwarden en de aanwezigen personeel der fir ma’s Hubert, Kwant, Landustrie heb ben een leerzame avond gehad. Een ge kleurde tekenfilm „River of Steel” gaf op geestige wijze weer hoeveel artikelen er wel gemaakt worden van ijzer of staal. Kijk maar eens om je heen in het dagelijks leven. Een film van het Rijks- veiligheidsmuseum toonde de gevaren waaraan iedereen bloot staat bij zijn ar beid. Niet alleen voor de persoon in kwestie is veiligheid van groot belang doch ook voor de familieleden kan een „noodlottig ongeval” tragische gevolgen hebben. Veiligheidsmaatregelen in be drijven zijn dringend noodzakelijk. „Het A-B-C van de handgereedschappen” was een leerzame en opvoedende film voor die gereedschapgebruikers die het ge reedschap „misbruiken” inplaats van „gebruiken”. De film gaf in grote lij nen de ontwikkeling van het gereed schap weer. Onder genot van een kop koffie werd e.e.a. nog eens doorgepraat en hierna draaide een film over de be reidingswijze van roestvrij staal en de toepassingen van dit metaal. Roestvrij staal gaat een grote toekomst tegemoet. De avond werd besloten met een amuse mentsfilm. De heren J. de Groot uit Zwolle en H. C. Reinhardus uit Delft gaven op deskundige en onderhoudende manier de nodige toelichtingen bij de prima ge luidfilms. De Rijksnijverheidsdienst te Leeuwarden trof de nodige voorbereidin gen voor deze avond in de vorm van het beschikbaar stellen van program ma’s en toegangsbewijzen. R. Ieder wordt persoonlijk uitgenodigd. Zoals we onlangs al meldden, zal opnieuw bjj alle aangeslotenen een on derzoek worden ingesteld naar de toe stellen welke momenteel aangesloten en in gebruik zijn. Deze enquête geschiedt sectorgewijze, waarvoor de stad in negen sectoren is verdeeld. Deze zijn als volgt le sector: Geeuwkade, Smidsbuurt en de nieuwe Veemarktstraten en ver der alles wat buiten de Geeuw en de stadsgracht ligt tot aan de Woud- vaart. (IJlsterkade, Lemmerweg, Prinsengracht enz.) 2e sector: het oude gedeelte van het Sperkhem (Woudstraten enz.) en de westkant van de Oppenhuizerweg. Dat is de kant waar de Wasfabriek staat. 3e sector: de rest van het Sperkhem, met het andere gedeelte van de Oppen huizerweg en het gehele Zomerrak. 4e sector: alles wat ligt tussen de Leeu warder Trekvaart en de Houkesloot plus de Bothniakade. 5e sector: de oostzijde van de binnen stad, waarbij de scheiding loopt van af de Waterpoort langs de Singel (kant van dr Gerritsma), tot aan het Vismarktplein. Negen jaar lang vraagstuk van de heengelopen, aldus -is het pachtprijsbeleid van de overheid op een fiasco uitgelopen. De verschillen tussen de pacht voor de goede en de minder goede gronden zijn te gering. Die voor de goede gronden moet plm. 9 k 10 maal zo hoog zijn. Er moet nl. reke ning worden gehouden met de op brengst van de productie. Daarom ook betalen de boeren in de Wieringermeer in verhouding tot de anderen een veel te lage huur, waardoor ze nu tot de hoogst aangeslagenen in het land be horen. Volgens de eigenaren behoeft de huur niet weer 30 van de totale uitgaven te bedragen. Maar laten de politieke partijen maar eens met een rapport ko men en daarin berekenen welke huur betaald moet worden. De overheid heeft nog nooit gezegd wat redelijk is. Doch dan moet de melkprijs niet zoals nu alleen berekend worden naar de uit komsten van de huurboeren maar ook naar die van de eigen boeren. De huren zijn nl. kunstmatig laag gehouden, waarvan de eigenaren, die maar 25 van de Stichting van de Landbouw uit maken, de dupe zijn geworden. Want helaas is men er in deze stichting nog niet toe gekomen rekening te houden met alle groepen van de agrarische be volking. Zou men het met elkaar eens zijn, dan zou de verhoging van de melkprijs nog meer hebben bedragen. Nu is die nog te laag, want de consument is altijd door een te lage prijs bedorven. Alle verhoudingen zijn zoek als men de huren en de prijzen van de verschillende pro ducten en de arbeidslonen met elkaar vergelijkt. nos. 1 en 28 (kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie A, nos. 1451 en 845). Het is gewenst de eigendom van deze percelen te verkrijgen in verband met de sanering van de stadsgedeelten, waarin deze percelen zijn gelegen. Verpachting voetbalveld aan v.v. Black Boys. B. en W. stellen voor onder nader door burgemeester en wethouders met de pachters overeen te komen bedingen te rekenen met ingang van 1 December 1954 voor de tijd van één jaar onder hands te verpachten aan de voetbalver eniging „Black Boys” te Sneek, het als voetbalterrein ingerichte perceel weiland groot 2.15.90 ha, kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie A, no. 37, gelegen in de Hospitalerpolder, voor de pacht som van f 229,50 per jaar verhoogd met een vergoeding van f5.per jaar per 36% are voor het van gemeentewege doen hekkelen van de sloten, welke zich rondom het gepachte terrein bevinden. In verband met het onderzoek, dat het bestuur dezer ver. instelt naar de moge lijkheid om tot een aanmerkelijke ver betering van het terrein te komen, ver zoekt het ditmaal voor 1 jaar te mogen pachten. Medewerking tot aanschaffing enig meubilair voor hoofden kamer Julianaschool. 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1