Amerika’s zevende vloot voor de Chinese kust Lieuwe Bergstra houdt er nu gauw mee op Goede avond van gezelschap Adrie van Oorschot Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ft N. C. R.V. Steravond Concert Knust aan Allen i-'J' 1 over en r Wim Jansen sprak over fotograferen foto flitsen Vrijdag 28 Januari 1955 110e Jaargang No. 8 V Bondselftallen oefenen Amsterdam verlaagt Bioscoopnieuws Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave m NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- bioscoopbelasting Twee jongens van 9 jaar verdronken Voorschotten op pensioenen 25 jaar Hoofd der School Driedaagse conferentie Gediplomeerd Boswachter P. Bos vertelde over zijn werk r VRIJDAGS. Redacteur L. KIEZEBRINK Ville- dorpje - De grote Caruso. wendingen en pittige actie. verontwaardiging (Alg. Dagblad). de de DE OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK. Èen inwoonster van een aan de rivier gelegen villa in het neuve-le-roi verlaat het huis per bootje. en zjjn Ritsma SNEEKER NIEUWSBLAD De Amsterdamse raad heeft de ver makelijkheidsbelasting op bioscopen ver laagd van 35 tot 25 Ze wordt nu zo: op Nederlandse films wordt 10% geheven, op films van cultureel belang en documentaires, mits hoofdbestand deel van het programma, 15 op Ne derlandse dito’s, niet het hoofdbestand deel zijnde 22 en op alle andere films 25%. Wist U wel, dat zo’n onnozel flitslampje, dat by het maken van die mooie flitsfoto’s wordt gebruikt, een lichtsterkte heeft van 50000 watt, d.w.z. evenveel als 500 T.L. buizen van een meter lengte met elkaar? Neen? Wel, eerlijk gezegd, wy ook niet, maar Wim Jansen, de bekende radiospreker vertel de het Dinsdag op de gezellige flits- avond in de grote zaal van Amicitia, en hij kan het weten. ben daar drie getrouwde dochters wonen. We willen hopen dat ze een voorspoedige reis zullen hebben en dat de 74-jarige Bergstra nog vele jaren in gezondheid van zyn welverdiende rust mag genie ten, evenals zijn vrouw die hem in al die jaren zou trouw ter zijde heeft ge staan en hem ’s morgens vroeg steeds hielp met het aanslaan van de motor, enz. Deze krasse oude mensen hebben kerels en harde wetten, met verrassende Juni°naar Canada ütfanhüs. Ze hebd dat zeker wel verdiend. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) klein werd gelegd in de grote film die ge draaid werd en waarin de fotografie van alle zijden belicht en gedemonstreerd werd. Ter opluistering werd na de pauze ook nog een wedstrijd gehouden, waaraan door twee jongens en twee meisjes werd deelgenomen, die allen dezelfde vijf vra gen moesten beantwoorden. Als prijs was een box-camera met flitsapparaat uitgeloofd, die gewonnen werd door de 16-jarige Frits Ozinga. De andere deel nemers Sjoukje Kamstra, Jopie Ban ning en Ineke Oswald kregen allen een film als troostprijs, waarmee ook de twee jeugdige leden van de „jury” be loond werden. Wim Jansen zelf, die hier voor de 60e en laatste keer een avond als deze ver zorgde, werd toegesproken door de heer F. Obbema, die hem mede namens zijn collega’s en het publiek dank bracht voor het gebodene en hem als aanden- kenken het bekende boekwerk „Fries land, verciert met duysent vreughden” aanbood, waarmee de heer Jansen danig in zijn schik was. maar vormde niettemin het bewijs voor Krebbers’ grote heid. Van de zijde van de Pensioenraad wordt medegedeeld, dat op de met in gang van 1 October 1954 in te voeren verhoging der pensioenen zoveel moge lijk bij de eerstvolgende uitbetaling voor schotten betaalbaar zullen worden ge steld. Deze voorschotten worden ver leend in afwachting van een wettelijke voorziening dienaangaande. In een beperkt aantal gevallen zal echter om pensioen-technische redenen deze voorschot-uitkering nog niet kun nen geschieden. Voor deze laatste cate gorie zal een spoedige betaling worden bevorderd. NULAND. Dinsdag 1 Febr. 1955 zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. ten Have werd geïnstalleerd als hoofd der school in Nijland. Het bestuur zal dit voor onze school en ons dorp zo belangrijk feit niet onopgemerkt voor bij laten gaan en heeft een vergadering uitgeschreven op Woensdag 9 Februari a.s. in het Ver.gebouw, waarbij aan in gezetenen, ouders en oud-leerlingen ge legenheid zal worden geboden om de jubilaris geluk te wensen. En het zal hem die avond zeker niet aan belang stelling ontbreken, gezien de belangrijke plaats welke hij in al die jaren in school en gemeenteleyen heeft ingenomen, waardoor hij veler vriendschap en hoog achting heeft verworven. Men schrijft ons: Uitgaande van het Brandpunt te Dóorn, worden in de volgende plaatsen driedaagse conferenties gehouden tot opwekking en verdieping van het gees telijk leven. Bijzonder zal de nadruk ge vestigd worden op de wederkomst des Heren en de tekenen der tijden. De samenkomsten worden gehouden D.V. te Emmen in de zaal van Restau rant Wielens: 25, 26, 27 Jan.; in Sneek Geb. v. Chr. Belangen 1, 2, 3 Febr.; in Groningen Geb. Het Tehuis 4, 5, 6 Febr. Het merendeel van de eenheden van de Amerikaanse zevende vloot bevindt zich op het ogenblik voor de kust van de Chinese volksrepubliek ter hoogte van de Tatsjen-eilanden, zo meldde gisteren het communistisch-Chi'nese pers bureau Nieuw China. Gistermorgen om kwart over 11 lie pen twee jongetjes, de 9-jarige Aaldert Bouma uit de 2de Parkstraat en de 9- jarige Reinder Zwerver uit de Jouwsma- straat te Leeuwarden over het ijs in de Wirdumervaart. Plotseling zakten zy er door. Een ander 9-jarig vriendje, dat nog op de walkant stond, trachtte hen te helpen, hetgeen echter mislukte. Ook op het schreeuwen van de jongens werd niet gereageerd. Ten einde raad is het vriendje maar weggelopen. Pas tegen 1 uur deed hij een verward verhaal aan zjjn moeder, die hieraan niet veel aan dacht besteedde. Toen om half 2 naar een der vermiste jongens werd ge- informe'erd, hoorde men het vriendje nogmaals. De politie werd gewaar schuwd, die zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval begaf. Vrij V1US achter elkaar haalde deze de beide ont zielde lichaampjes uit het water, aldus meldt Ons Noorden. Woensdagavond 2 Februari zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam twee bondselftallen van spelers uit de Nederlandse elftalclub een oefenwed strijd spelen, die voor het publiek toe gankelijk is. Deze oefenwedstrijd is een onderdeel van de voorbereidingen voor de landenwedstrijd NederlandDene marken op 13 Maart. De ploegen zullen in de volgende op stellingen tegen elkaar uitkomen: Elftal A: doel: De Munck (Fortuna); achter: Wiersma (Donar) en Mesman (Amster dam); midden: Klaassen (VVV), v. d. Hart (Fortuna) en v. Schijndel (SW), aanvoerder; voor: Dillen (PSV), Tim mermans (ADO), Roosenburg (Sneek), Lenstra (Heerenveen) en De Harder (Holland-Sport). Elftal B: doel: Van der Land (HBS); achter: Odenthal (En schede) en Osterholt (Holland-Sport) midden: Steenbergen (Feijenoord), Van der Hoek (Feijenoord), aanvoerder en Schaap ('t Gooi)voor: Toennaar (MVV), De Bruyckere (Willem II), Gor van der Gijp (Emma), Toon Smit (Alk maar) en Ravensteijn (Fortuna). De reserves zullen later worden aange wezen. Het persbureau zei dat daar voor ma noeuvres aangekomen zijn o.a. de vier vliegdekschepen van de zevende vloot, Yorktown, Kearsage, Essex en Wasp, twee kruisers en meer dan tien torpedo- bootjagers. Het voornemen van Rood China For mosa te bevrijden heeft door het Ameri kaanse machtsvertoon nog niet aan kracht ingeboet, blijkens de volgende toevoeging van het persbureau aan zijn bericht: De grote Chinese volken zyn niet bang voor bedreigingen en pogingen tot intimidatie en zullen voortgaan met de strijd tot Taiwan (Formosa) is be vrijd en de kliek van Tsjan-Kai sjek is opgeruimd. Hoe het met de evacuatie staat van de Tatsjen eilanden, die geregeld wor den gebombardeerd, is ook nu nog niet bekend. Hoewel de nationalisten eigen lijk" niets voor ontruiming gevóelen, is het wel zeker dat de evacuatie door gaat. Het wachten zou zijn op de goed keuring door het Amerikaanse Congres van de door Eisenhower ingediende mo tie waarin de machtiging werd gevraagd de Amerikaanse zee- en luchtstryd- krachten een dergelijke operatie te laten dekken. Die goedkeuring is practisch gespro ken verleend. Gisteravond hebben twee commissies uit de Senaat de motie aan vaard en de Senaat zelf zal spoedig volgen. Het Huis van afgevaardigden heeft zyn goedkeuring reeds twee da gen geleden gegeven. Ondertussen hebben golven vliegtui gen van nationalistisch-China gisteren communistische stellingen en schepen gebombardeerd in het gebied van Yi Kiangshan, dat vorige week werd inge nomen door de communisten. Het ei land ligt ten noorden van de Tatsjen eilanden. Blijkbaar zijn de nationalisten bevreesd dat de communisten op het ei- Herman Krebbers, viool. Marinus Flipse, piano. Dat Herman Krebbers een der Neder landse violisten is van meer dan natio nale betekenis, zal algemeen bekend zyn. Ook de naam Marinus Flipse heeft in de muziekwereld een goede klank. Waar bovendien deze twee musici verleden jaar reeds voor Kunst aan Allen in Sneek met veel succes optraden, viel het niet te verwonderen, dat zaal Hanen burg Maandagavond zo goed als uitver kocht was. Een verheugend verschijnsel, te meer daar zich onder de bezoekers een vrij groot aantal jongeren bevond. We hebben dit by concerten, die speciaal als jeugdconcert geannonceerd waren, wel eens anders gezien. Krebbers is een violist, die zyn pu bliek weet te boeien, of misschien moet ik zeggen: imponeren. Hij is de geboren violist, lichamelijk als voor het instru ment geschapen en bezield met een gro te liefde tot het bespelen ervan. Met zichtbaar genoegen hanteert hij zijn feilloze techniek en deze stelt hem in had hij altijd voor de wind. Toen Bergstra 40 jaar in functie was geweest heeft hij de bronzen medaille behorende bij de orde van Oranje Nas sau ontvangen. Het is nu de bedoeling dat hij met Mei zijn taak neerlegt en waar hij nog nooit vacantie heeft gehad dan meteen maar een goede trip te maken. Bij wel zijn gaat het echtpaar Bergstra nl. in De grote Caruso, de eerste hoofdfilm van de week, spreekt voor zichzelf. De grote Italiaanse operazanger (tenor) Enrico Caruso werd in 1873 te Napels geboren. Zijn loopbaan begon hy by kleine reizende opera-gezelschappen. Voor het eerst viel hy op by een uitvoe ring van „Fedora” van Giordano te Mi laan in 1899. Zijn tournee in 19Q4 door Amerika bevestigde zyn roem. Vooral in de opera’s van Puccini oogstte Caruso successen. Tot op heden geldt zyn stem als de nooit geëvenaarde! Hy overleed in 1921. In „The Great Caruso” wordt de le vensgeschiedenis van deze grote zanger uitgebeeld. Het is een kleurenfilm, waar in de hoofdrol wordt vertolkt door Ma rio Lanze, bygestaan door Ann Blyth en Dorothy Kirsten. In deze film ziet en hoort men gedeelten uit tal va.n opera’s, o.a. Paljas, La Bohème en Martha. De film wordt op groot scherm vertoond. Vjjf dagen schrikbewind. De Universalregisseur Jurea heeft van dit verhaal een „Western” van bij zondere klasse vervaardigd. Er is volop spanning in deze rolprent van harde staat elk gewenst effect aan zyn viool te ontlokken. Voeg daarbij het vermogen ook een kamermuziekprogramma van een drietal sonates uit het hoofd te kun nen spelen en alle elementen zyn aan wezig om het meest verwende audito rium te bevredigen. Met Marinus Flipse als uitstekend pianist vormt Krebbers een nagenoeg volmaakte eenheid. Intussen zyn het deze zelfde factoren, die Herman Krebbers het gevaar doen lopen zijn spel zozeer op de voorgrond te schuiven, dat de muziek op de tweede plaats komt en waar niet alle muziek zich ongestraft hiervoor leent, is dit ge vaar zeer reëel. Zo hadden we speciaal bij het be luisteren van Mozart (Sonate no. 7 in F) en Beethoven (Kreutzer sonate) het gevoel, dat er gebalanceerd werd op de grens tussen musiceren en demonstratie. Na de pauze viel dit bezwaar groten deels weg in de Sonate in g van Claude Debussy. Deze muziek vormt een aan eenschakeling van korte melodische im pressies, die verder voor een belangrijk deel haar waarde ontleent aan de kleur rijke harmonieën en bijzondere klank effecten en deze werden door Krebbers en Flipse zeer knap weergegeven. Toch konden we ons ook hier een fijnzinniger interpretatie voorstellen. In de slotnummers: „Havanaise” en „Introduction et Rondo Capriccioso” van Saint-Saëns, goed geschreven en gemak kelijk aansprekende muziek, waarin de begaafde violist zyn hart kon ophalen, voelde Krebbers zich volkomen thuis. Met smaak en bewonderenswaardig ge mak wist hij deze virtuose stukken op te dienen, hetgeen niet naliet het publiek in vervoering te brengen. Men applaudi- seerde zo lang en dringend, dat de beide musici zich Heten overhalen tot het spelen van een extra nummer. Dat de keus daarbij viel op ,,Air” van Joh. Seb. Bach in een zetting voor viool op de G« snaar, zal menigeen verwonderd hebben, zoveelste begaafd- L. G. De heer Y. Aukema alhier chef-stoffeerder de heer R. volgden met succes een door de Lino- leumfabrieken Krommenie georganiseer de cursus in het leggen van linoleum, colorite en colovinyl-tegels, als bewys waarvan aan beiden, een diploma werd uitgereikt. De heer W. Nauta opende Dinsdag- sici, voortreffelijk samenspel en een di rigent die met een enkel handgebaar rustig leidde, maar als het moest ook dansend zijn mannen aanvuurde eerste deel van het programma semi-klassiek. Een aardig nummer Variaties op het bekende wysje land geschut zullen opstellen om Tatsjen eilanden aan te vallen als evacuatie eenmaal aan de gang is. Tsjoe-En-lai, premier van communis tisch China heeft gisteren gezegd dat zijn regering nauwer zal gaan samen werken met de regering van Indië om de Indische pogingen de wereldvrede veilig te stellen te steunen. Op een in Peking door de Indische ambassadeur gehouden receptie, ter ge legenheid van de vijfde verjaardag van de republiek Indië, verklaarde Tsjoe dat de vijf beginselen die door Indië en China zyn aanvaard eerbied voor eikaars souvereiniteit, zich onthouden van agressie, zich onthouden van in menging in binnenlandse aangelegen heden van andere landen, streven naar wederzijds welzijn en vreedzaam naast- elkaar-bestaan belangrijke elementen zjjn geworden voor de vestiging en uit breiding van vreedzame gebieden in Azië. Voorstellen die de waarde van deze beginselen niet erkennen en waar van het doel is inbreuk te maken op het territoir en de souvereiniteit van China kunnen het Chinese volk niet be driegen maar zijn slechts vergroten. avond de N.C.R.V.-avond in het Gebouw voor Chr. Belangen met gebed en het laten zingen van Gezang 93 1. Daarna sprak hij er zyn voldoening over uit dat ook hier in Sneek zo velen waren geko men om deze N.C.R.V. steravond tot een succes te maken, zoals ook overal elders deze avonden een groot succes waren. Na de pauze zal de Jubo-film gedraaid worden. De film die vorig jaar ter ge legenheid van het jubileum op Sonsbeek opgenomen is, om ook naar buiten te laten zien hoe de N.C.R.V. een der grootste omroepverenigingen van het land is, En er zit nog steeds groei in de vereniging. Dat moet ook de N.C.R.V. moet vooruit, niet omdat wij macht wil len hebben, aldus de heer Nauta, maar om drie redenen. De N.C.R.V. heeft als grote taak de Chr. boodschap uit te dra gen in een meer en meer ontkerstende wereld; in de omroep vindt men de zo noodzakclijke samenbinding van de ver schillende Prot. groepen; en ten derde zal het aantal leden van een omroep vereniging een woordje meespreken als de Omroepwet eenmaal tot stand ge komen is. Spreker zette nog eens de unieke radiotoestand van óns land uit een en constateerde nadrukkelijk dat. de N.C.R.V. hierin een verantwoordelijk heid draagt. Een verantwoordelijkheid jegens land en evangelie. De reformato rische beginselen zyn nog belangrijk en wij hebben tot taak en roeping schouder aan schouder te staan met onze omroep met de bijbel. Natuurlyk blijft mensen werk gebrekkig en daarom vraagt men steeds om opbouwende critiek. De N.C. R.V. is een waardevol bezit; geeft uw steun en medewerking tot eer van God en tot zegen van ons volk. Doet U mee, met het werk van de N.C.R.V. Na deze geestdriftige inleiding was het woord, of liever de klank, aan de Marinierskapel, die in keurige rood- gebiesde blauwe uniformen op het to neel klaar zat. De leider, Gijsbert Nieuwland, groette het publiek in het Fries. Of het zuiver Was kunnen wij niet zeggen, want van onze plaats konden we het gesprokene slecht verstaan zo dat ook de meeste titels van de gespeel de stukken ons ontgingen. Maar de mu ziek konden we heel goed horen, en daar hebben we van genoten. Eerste klas mu- In een stampvolle zaal van restaurant Piso hield de heer P. Bós, Holterberg, Dinsdagavond voor de leden van de Ne derlandse Reisvereniging een zeer be langwekkende lezing over zijn werk als boswachter, valkenier, preparateur van vogels en dieren. Hoofdzakelijk sprak hij over zijn ervaringen op dit gebied in het landschap by de Holterberg waar hij het dierenleven op allerlei wijze van naby meemaakt en gadeslaat. Op prettige en onderhoudende wijze behandelde spreker het jachtmaken van de diverse dieren op elkander, waarby ze in de natuur byna niet méér slachtoffers maken dan zy voor hun voedsel nodig hebben, waar op alleen de hermelijn en een enkele roofvogel een uitzondering maken. Ook het verstoren van het evenwicht in de natuur door uitroeiing van een of an dere soort kan funest werken en wreekt zich onherroepelijk. Zowel het doden on derling als het uitdunnen van wild door de jagers is nodig voor het instandhou den van de soort en het gezond houden van de wildstand. Met velerlei voorbeel den door hemzelf beleefd en ondervon den verduidelijkte de heer Bos zijn le zing, die voor de pauze in hoofdzaak de vogelwereld behandelde en na de pauze de in het wild levende dieren als vossen, herten, zwijnen, reeën, eekhoorns, bever- ratten e.d. Jammer was het dat hy de opgezette dieren niet kon tonen, omdat zijn kisten niet op tijd in Sneek waren aangekomen. Het talrijk opgekomen publiek heeft een en ander echter wèl zodanig gewaar deerd, dat ter vergadering direct het plan naar voren kwam binnenkort een N.R.V.-tocht naar de Holterberg te ma ken waar de heer Bos hen dan zal rond leiden. De voorzitter, de heer H. de Groot, dankte hem voor het gebodene. do-Engelsman. De „Spelbrekers”, twee knapen met een gitaar, gaven vooral in het tweede gedeelte blijk van hun veel zijdigheid, een pracht van een komisch nummer. Dolf Eikhuis mocht dan niet beschikken over veel stemvolume, hy zong in ieder geval natuurlyk en Nederlands. En natuurlyk Adrie zelf was de veelzijdige artist, goochelen, tekenen, een praatje en alles even ge zellig en geméénd. Justus Jesayes ten slotte, de pianist en ook componist, was een waardig partner in dit hardwerken de ensemble. De heer Cuperus was dan ook aller tolk toen hij zyn dankwoord vergezeld deed gaan van iets „lekkers”. De decors waren niet bijzonder kostbaar maar wel origineel en vaak geestig. De middagvoorstelling werd door 600 kinderen bezocht, die zich uitbundig hebben vermaakt met Oom Adrie als goochelaar, buikspreker en sneltekenaar filmpje „tot lering en vermaak” dus,op z’n best in de thriller, een buiten-1 en Justus Jesayes hield de stemming er Het was was A, B, C, D, E. F, G, van de Sneker musicus de heer Nauta, die daarna nog even op het toneel verscheen om dirigent en kapel- leden te danken voor de sublieme wijze waarop ze zyn werkje gespeeld hadden. Na de pauze was de „lichte” muziek aan de beurt en vele verzoeknummers werden gespeeld, waarby verschillende solisten voor het voetlicht kwamen. Wy noemen hier de uitstekende trombonist en de niet minder goede trompettist. Dat de kapel, die werd gehandicapt door een vijftal zieken, zeer veel goede krach ten heeft, werd bewezen met het num mer Trumpet Holiday, uitstekend en geestig gespeeld door drie trompettis ten. Met nog meer genoegen luisterden wy naar een nummer waar een duet van twee piccolo’s in voorkwam. Nieuw voor de uitvoerenden, maar perfect uitgevoerd en met grote aandacht gevolgd. Ame rican Patrol, spectaculair, afgestemd op de jeugd volgens Gysbert Nieuwland, maar ook door de ouderen met èen da verend applaus beloond. Een Friese pot pourri besloot het programma van de marinierskapel, en de heer Nauta sprak er zijn vreugde over uit dat de kapel een kwartier langer dan de afspraak was had gespeeld! Het publiek onderstreepte zyn lof met een hartelijk applaus en voetengestamp. De film die daarna gedraaid werd toonde de enorme mensenmenigte op Sonsbeek, tweede Pinksterdag van het vorige jaar. Daar waren Zeeuwen en Urkers, ouden van dagen en kinderen allen by een onder de hoge oude bomen van dit prachtige park. De populaire Johan Bodegraven liet zich zien en Loes- je... met een argeloos kauwend mondje. Ook de bezoekers aten, gezellig in groep jes zittend op de grond. Dan verzamelde men zich weer op de houten zitbanken om naar het aangeboden programma te kijken... Een feestdag voor Velen, een manifestatie naar buiten van een om roepvereniging die geschraagd wordt door het geloof en vertrouwen van haar leden. Deze zeer geslaagde Ster-avond van de N.C.R.V. werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Dinsdag 1 Februari zal het 50 jaar geleden zijn, dat Lieuwe Bergstra als melkvaarder in dienst kwam bij de Coop. Zuivelfabriek „de Hem” te Oosthem. Al die jaren heeft de a.s. jubilaris ei genlijk nooit een dag gemist. Precies ge rekend één dag voor een bezoek aan een van zijn kinderen en twee dagen toen hij last had van malariakoortsen. Ziek is hij verder nooit geweest. Vacan tie heeft hij ook nooit gehad. Elke dag was Lieuwe present met de melk aan de fabriek. En het zijn voorwaar altijd geen pleziertochtjes geweest. Met stormweer of in de zomer als de op- vaarten haast droog waren of winterdag met ijs. De eerste die met de slede over het ys ging was Bergstra. 't Kon altijd net, de slede zakte er wel eens door maar de baas zelf wist de dans altyd net te ontspringen. De eerste 25 jaar ging het vervoer met een melkboot waarin een 40 bussen melk geladen werden. Bij goede wind kwam het zeil er bij, maar anders was het roeien of in de lijn. De laatste kwart eeuw had Bergstra een motor- praam. Dat was veel beter, want toen Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Want hij sprak namens de Bond van Nederlandse Fotohandelaren (Bonefo) en de plaatselyke fotohandelaren Obbe ma, Ris en Bart Tromp die de avond hadden georganiseerd, terwijl ook nog vertegenwoordigers van de Commissie ter bevordering van de Amateur-foto- grafie en het bestuur en leden van de fotoclub ,,’t Filter” aanwezig waren. En by zoveel deskundigheid staat dus wel vast, dat alles wat Wim Jansen op de hem eigen gezellige en geestige manier naar voren bracht, voor de volle hon derd procent op waarheid berust. Hij vertelde nl. nog veel meer: over de camera (in de 17e eeuw uitgevonden door de Italiaan Leonardo da Vinei), de film, waarvan het principe berust op een uitvinding van de Fransman Da guerre in 1839, het Lichtkanon dat met electronen werkt en met zijn een-dui- zendste seconde nog achtmaal sneller is dan het flitslampje, het diafrag ma en verdere onderdelen van het foto toestel, het fotograferen enz. enz. en dat alles zo onderhoudend, geestig en origi neel, dat het de vele bezoekers, onder wie een grote categorie jeugd, de gehele avond boeide. Ook liet hij een aantal jongelui, die nog nooit gefotografeerd of geflitst hadden, onder grote hilariteit flitskiekjes maken in de zaal. En hoe Met de tegenwoordige camera’s (in dit geval een doodgewone box) en de flits- lampjes kan een opname practisch niét meer mislukken. Dus gelukten ook deze wonderwel, waarvan het bewys geleverd werd, toen ze aan het einde van de avond op het witte doek geprojecteerd werden, wat de vreugde nog meer ver hoogde, want daarvoor was ook al een foto-album van een zekere familie Kiekus vertoond, dat ook herhaaldelijk aanleiding tot grote vroiykheid gaf, hoewel de werkelijk mooie opnamen hierin evenmin ontbraken. Echt een Voor de Sneeker Bestuurdersbond bracht Woensdagavond het cabaretge zelschap Adrie van Oorschot in een uit verkochte zaal van Amicitia de cabaret- revue „We nemen een snipperdag”. De voorzitter van de commissie, de heer A. Cuperus, kon met een glunder gezicht de bezoekers en het gezelschap het welkom toeroepen en hy was er van overtuigd dat Adrie van Oorschot en de zynen ook nu de goede naam die ze bezaten ere zouden aandoen en dat ook deze avond, evenals de vorige grote en de twee kleine door de S.B.B. belegd, zou slagen. En inderdaad de avond slaagde in alle opzichten. Reeds de inzet gaf blijk van originele opvattingen en het gehele pro gramma stond op goed en verantwoord peil. Henny Fontaine is beslist een goe de cabaretière, speels, dartel, maar met een zuiver maatgevoel voor stijl en voordracht; Ria Schmitz een goede „vrouw uit het volk”; Rudi West was inmpje „tot lering en veemaan uus,op zn nest in ae inriner, een nuiten- en juslus jesayes meia ae stemmu Jerwyl op bet eerste meer de nadruhyjjgewopn goede uitbeelding van de pseu-l.in met z’n kinderliederenpotponris, 't ‘.'M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1