1 ‘1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Gezellige gearkomste fan „Meiencar len” F'. O van „Een huis van de nacht t i 1H 'ét 110e Jaargang No. 9 KUNST AAN ALLEN Kerknieuws Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Geslaagd Vergadering Slechthorenden Zeepost Yn tsjinst fan de Mienskip Toneelgroep Theater met Dinsdag 1 Februari 1955 Alle voorstellen van B. en W. vlot aange nomen, evenals de begroting 1955. Veel waardering voor beleid van B. en W. - fje 'Ril BS Ds N. Benschop verdronken firma Redacteur L. KIEZEBRINK Nieuwe raadsleden. Kamerstukken. f i (Zie verder pag. 2) l Suriname: s.s. Bacchus (8 DRIELING TE OUDENBOSCH. I WOUDSEND. Ds. H. C. Kranendonk alhier is beroepen bij de Ned. Hervorm- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Voor de benoeming van een onderwij zer aan de B.L.O.-school (vacature-L. Glimmerveen) dragen B. en W. voor de heer J. van Foeken, onderwijzer aan de Sperkhemschool. Deze wordt met alg. (15) st. benoemd. Te Oudenbosch is een drieling geboren bij de familie de Kroon. Moeder en de twee dochters en een zoon maken het goed. Het gewicht van elk der twee dochters is ruim vier pond en van de zoon 5. Foto: Moeder met de drieling en haar andere kinderen. lager onderwijs op f33.98; b. voor de school voor voortgezet gewoon lager on derwijs op f78.75; c. voor de school voor uitgebreid lager onderwas op f63.04; d. voor de school voor zwakzinnige kin deren op f 84.47e. voor de school voor schipperskinderen op f44.69. Z.h.s. aldus besloten. Algemene beschouwingen. De heer de Boer heeft met veel ge noegen uit de memorie van antwoord en de nieuwjaarsrede van de Voorzitter de diverse plannen welke B. en W. koes teren vernomen. Voor het door B. en W. gevoerde beleid zijn wjj het college veel dank verschuldigd evenals aan de secre taris en het secretariepersoneel voor het verichte werk. De verbetering van de weg naar het Sneekermeer is ook een dringende noodzakelijkheid evenals het overdekken van een gedeelte onzer veemarkt, opdat deze aan de moderne eisen blijft voldoen. Wij hopen dat ook laatstgenoemde plannen spoedig zullen worden uitgevoerd, opdat zij zullen bij dragen tot de voorspoed onzer bevol king. Ook Mevrouw Schaper is zeer verheugd over de plannen van B. en W., in ’t bijzonder ook wat betreft de stich ting van een bejaardencentrum. Door de veranderingen in het Cruijcebroedershof is er al veel verbeterd voor onze oudjes, doch het beste is voor hen nog niet goed genoeg. Spr. heeft ook met genoegen uit de nieuwjaarsrede vernomen dat er plannen zijn tot verbetering van drie verouderde scholen. Sneek moet de goe de naam welke het op het gebied van het onderwijs heeft, o.a. door de bouw van nieuwe kleuterscholen, een nieuw gymnasium enz., ook verder behouden. Mevr. Kuipers zegt dat haar fractie met vreugde instemt met het plan tot stichting van een bejaardencentrum. Ook de verdere plannen van B. en W. wacht de fractie met belangstelling af. Ook met de woningbouw gaat het de goede kant uit. Het plan 30 woningen aan de Steenklip te bouwen juicht onze fractie toe en de bouw van 88 wonin gen, waarin geysers komen, heeft onze volledige instemming; daar waar deze Van de lijst „Aanwinsten”, gepubli ceerd in het nummer van Vrijdag 28 Ja nuari zijn aan de toonbank van de O. L. B. afdrukken te verkrijgen a 5 ets. Even eens kan men tegen die prijs afdrukken kopen van de lijst „Electriciteit”, welke eerder in het Sneeker Nieuwsblad is af gedrukt. Aan de R.U. te Groningen slaagde voor het cand.-examen wis- en natuur kunde de heer H. J. Alkema te IJsbrech- tum. Geslaagd aa.n de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het propaedeutisch examen: de heer B. Faber, Sneek. DRYLTS. De Fryske foriening „Mei- inoar len” hie dizze gearkomste op Tongersdei 27 Jannewaris fêststeld yn it Gebou. It wie nl. teiwaer wurden en dat wie foar it slagjen fan dizze joun wol winsklik. Mar lit nou krekt Tongers dei it kwik net boppe nul komme, sadat it bistjür fan „de Ijlster Schaats” om- roppe liet, dat de iisbaen de jouns iepen wêze soe. Forljochte en mei musyk. Mar it reedriden foei blykber net mei hwant der wiene hiel hwat minsken yn it Gebou. It wie seis fol, doe’t de foar- sitter, master Speerstra, syn wolkomst- wurd spriek. En dêrnei wie daliks it wurd oan de Fryske skriuwer, de hear P. Akkerman, dy’t in bisprek haldde oer syn boek: Hessel Ypma, hwernei mei sawn pear earen harke waerd. Hy for- telde de libbensskiednis fan dizze Hes sel, dy’t by al syn dwaen en litten oars nearne om tocht dan oan jild. Op it lést makke hy him seis fan kant. Der is sprekker faker as ien kear frege hwer- om as hy dit boek sa ophalde liet en hwerom alles op it lést noch net goed kaem. Mar syn antwurd wie dan altiten: Dat koe net goed komme, der wie gjin wei werom foar Hessel. Nei dizze ynlieding waerd opfierd: „Wylde fügels”, in stik yn trije bidriu- wen, der’t foar it greatste part jonge minsken, ek famkes en jonges, yn mei spilen, dy’t oplieden binne om letter ek by de greaten meidwaen to kinnen. De speesjale gearkomste foar de bern wie oars al west, mar troch it iis koe dizze net troch gean. Hja komt nou skielk, as de winter foarby is. Nei it earste bidriuw kaem de hear Akkerman noch ris foar it boerdtsje mei hwat stikjes üt syn rubryk „piper^ de Gemeente te Emmer. schijnlijk met zjjn auto geslipt. Hij reed eerst het trottoir op, waar het dochter tje van de familie Tj. de Jong liep, die werd aangereden en een hersenschudding kreeg, en schoot daarna de weg over, waarna hij in de langs deze weg lopende vaart terecht kwam. Direct schoten voorbijgangers toe, van wie twee zich te water begaven, om te trachten Ds. Benschop te bevrijden, maar omdat de auto op zijn kant lag, konden ze het portier niet open krijgen. Dit gelukte pas nadat de auto met een touw naar de wal was getrokken, maar toen was het al te laat. Wel hebben de beide dok toren uit Workum nog getracht door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, maar daarin slaagden ze helaas niet. Ds. Benschop, die op 29 Mei 1913 werd geboren en dus 41 jaar oud was, was gehuwd, maar had geen kinderen. en sS.lt” yn „Frysk en Frij”. Ek dizze koartswyl foei der tige yn. Foarsitter Speerstra bitanke de hear Akkerman tige foar alles hwat hy op dizze joun nei foaren bracht hie en hoopte dat hy nochris yn Drylts werom komme sil. Dêrnei wie it wurd wer oan de jonge spilers foar it twadde en tredde bidriuw en it wie in mirakel hoe troch harren spile waerd. It wie dan ek in prachtige en tige slagge joun. De Vereniging tot bevordering der belangen van Slechthorenden hield j.l. Donderdag haar maandelijkse vergade ring in een der lokalen van de Baptis tenkerk aan de W. Lodewijkstraat. In zijn openingswoord betrok de voorzitter de gedaanteverwisseling van ’t maand blad „Naar het volle Leven”, wat hij in elk opzicht een geslaagde verbetering noemde. Hij schonk vervolgens enige aandacht aan het feit dat enkele leden van de afdeling (de z.g. Adviescommis sie) een cursus zullen volgen, teneinde enige technische scholing te verkrijgen in de gehoorapparaten, en tevens om zich enig inzicht eigen te maken in de psychologie van de slechthorenden. Een en ander kan de arbeid van onze ver eniging op het gebied van toestelver- strekking slechts ten goede komen, al dus spreker, die in dit verband nog eens nadrukkelijk wees op het onverantwoor delijke zich zonder medisch advies of zonder bemiddeling van de afdeling van een gehoortoestel te voorzien. Na het afdoen van enkele huishoudelijke zaken werd de avond met een partij sjoelen be sloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Willem Ruys(l Febr.) m.s. Slamat (10 Febr.); Ned. Nieuw- Guinea: m.s. Willem Ruys (1 Febr.) m.s. Slamat (10 Febr.); Ned. Antillen: s.s. Baarn (1 Febr.); m.s. Helicon (10 Febr.) Febr.)Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Bloemfontein (8 Febr.); Canada: m.s. Westerdam (3 Febr.); Ar gentinië: m.s. Uruguay Star (7 Febr.) Brazilië: m.s. Uruguay Star (7 Febr.) Australië: s.s. Strathnaver (3 Febr.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (5 Febr.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ONZE OUDSTE PRINSES, H.K.H. PRINSES BEATRIX, die heden, Maandag, haar zeventiende verjaardag viert. (Foto M. C. Meijboom). Men meldt ons Een Heerenveense toneelgroep zal hier op Donderdag 10 Febr. a.s. voor het Centraal Drankweer Comité een toneel avond verzorgen. Opgevoerd zal worden „Yn tsjinst fan de Mienskip", toneelstuk in 3 bedrijven van R. Bergsma. Het is een vlot stuk met een ernstige onder grond, doch waarin de humor niet ver geten is. De coonflicten in dit stuk bewegen zich rond de tegenstelling: stad en platteland, het egocentrische in de mens en de gemeenschappelijke dienst. Al met al de moeite waard dit stuk te komen zien, waartoe de toe gangsprijs geen beletsel kan zijn. Men zie de nadere aankondiging. half )aar- van Zonder discussie of hoofdelijke stem ming worden alsnu aangenomen de vol gende voorstellen van B. en W.tot voorlopige vaststelling van de rekening van het leningfonds over 1953; tot wij ziging van de gemeentebegroting voor 1954; tot het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van enige meubi lair voor de hoofdenkamer van de Ju- lianaschool; tot toekenning van premiën op grond van de premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953; tot het garanderen van rente en aflossing van eer.' door de n.v. Bouwkas Noord Neder landse Gemeenten aan mevr. H. Reit- smaYntema alhier verstrekte geld lening; tot het beschikbaarstellen van een crediet ten behoeve van de sanering van de Steenklipstraten en het aanvra gen en aanvaarden van een rijksbijdrage in de geraamde saneringskosten; tot het verlenen van het recht van opstal op enige stroken grond aan de n.v. Zwem bad Sneek; tot onderhandse verpachting voor 1 jaar van een perceel weiland aan de voetbalver. Black Boys; tot oninbaar verklaring van enkele posten van de rei- nigingsbelasting over de belastingjaren 1948 t/m 1951; tot wijziging van de ge meentebegroting en de begroting van het leningfonds voor 1955; tot het uit breiden van de Sperkhemschool met één lokaal; tot aankoop van een aantal percelen in verband met de sanering van oude stadsgedeelten; tot toepassing van een hogere verbruiksdruk bij de distri butie van aardgas; tot wijziging van de verordening regelende de vooiwaarden voor de levering van gas door de ge- meentegasfabriek. De meeste dezer voorstellen zijn reeds afgedrukt in vo rige nummers van ons blad. Bedrag per leerling ter bestrij ding der kosten art. 55 e tot en met h en p der L.O.Wet ’20. Met het oog op de aanspraken welke de besturen der bijzondere scholen te genover de gemeente kunnen doen gel den stellen B. en W. voor het bedrag, dat per leerling voor de openbare scho len voor gewoon-, voortgezet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, alsmede voor elke soort van openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs in het jaar 1955 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 55 der Lager-onderwijswet 1920, onder e t/m h en p, alsmede die van in standhouding, overeenkomstig het be- bepaalde in de artikelen 55bis der Lager- onderwijswet 1920 en 32 van het Besluit buitongewoon lager onderwijs 1949, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon Bedrijfsbegrotingen 1955. Aan de orde is de behandeling der be drijfsbegrotingen. Mevrouw Schaper, die in haar sec tie had gepleit voor een verbetering van de lonen der laagstbezoldigden bij de gemeentereiniging en de andere bedrij ven, is verheugd dat B. en W. pogingen doen om in dezen verbetering te brengen. Spr. spoort B. en W. aan deze pogingen niet stop te zetten, een verhoging dezer bezoldiging zou zowel in het belang der gemeenschap zijn, omdat het anders moeilijk zal zijn in vacatures te voor zien, als in dat der betrokken gezinnen. Spr. zou gaarne de raad willen voorstel len dat deze zelfbij de hogere instan ties aandringt op verbetering in dezen om steun aan het pogen van B. en W. te verlenen. Spr. had in haar sectie ook aangedrongen op het kosteloos beschik baar stellen van een tweede privaatton ook voor gezinnen van 5 en 6 personen, nu is 7 de grens. Het verheugt spr. dat B. en W. in deze een onderzoek instel len. Spr. hoopt dat in deze krachtig zal worden doorgezet, wat ook kan leiden tot het plaatsen van w.c.’s daar waar ze nu nog niet zijn. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. hopen dat zeer binnenkort verbetering in de lonen der laagst bezoldigden kan worden ge bracht. Bij deze stand van zaken acht spr. het minder gewenst dat van de raad zelf aandrang op hogere instanties zal uitgaan. Laat men eerst het resultaat van het pogen van B. en W. afwachten. Wat de kwestie van de tweede privaat ton betreft B. en W. hebben het advies van de commissie voor het reinigings- bedrijf gevraagd, als dat is ontvangen zullen B. en W. de kwestie nader over wegen. De begroting van het reinigings- bedrijf wordt alsnu z.h.s. aangenomen evenals de begrotingen der andere be drijven en van het leningfonds. GEMEENTEBEGROTING 1955. is, gezien de vele werken welke zullen worden uitgevoerd, geen wonder. Spr. hoopt dat de minister bereid zal zijn een extra bijdrage te verlenen. Gaarne uit spr. namens haar fractie waardering voor het beleid van B. en W. en het werk van secretaris en secretarieperso neel. De heer de Vries zegt dat hoe wel hij. na kennisname van de memorie van antwoord en de nieuwjaarsrede van de Voorzitter niet veel heeft op te mer ken, er toch dingen zijn gepasseerd, wel ke de raad niet onberoerd kunnen laten. Spr. denkt hierbij aan de open plaats in het college van B. en W., waaraan wet houder v. d. Veen, juist toen hij zich ge heel aan de gemeentebelangen wilde wijden, is ontvallen. Wij zijn allen diep getroffen door dit heengaan doch het past ons slechts het hoofd te buigen; wij kunnen ons ten volle aansluiten bij hetgeen de Voorzitter in de vorige ver gadering over de overleden wethouder heeft gezegd. Doch zijn plaats moet weer bezet worden en het zal niet gemakke lijk voor zijn opvolger zijn, zijn taak over te nemen noch voor de raad om op zijn zetel de juiste man te plaatsen. De heer Groeneveld heeft om gezondheids redenen als raadslid bedankt. Wij be treuren dat, want hij wijdde zich geheel aan zijn taak; moge hij nog vele jaren in volle gezondheid de werkzaamheden van de raad kunnen volgen. Met het woning vraagstuk is het ’t afgelopen jaar weer bergafwaarts gegaan, dat geeft ons dub bele zorg. Spr. vestigt in ’t bijzonder de aandacht op de ongehuwden die een wo ning zoeken; er staan 150 op de lijst en velen ervan zijn de 26 jaar al gepas seerd. Wij betreuren het zeer dat wij dezen thans niet kunnen helpen. Spr. weet dat B. en W. alle moeite doen bij de betrokken instanties om meer bouw volume te krijgen, doch misschien kan de raad hun streven nog iets steunen door zelf ook een uitspraak te doen, waarom spr. een motie voorstelt waarin ook de raad van Sneek bij de betreffen de instanties aandringt voldoende begrip te tonen voor de ernstige moeilijkheden der gemeente inzake de woningsituatie. Er zijn echter ook meer verblijdende dingen op te merken, welke spr. ook wil zien in ’t licht van de tiende verjaardag van onze bevrijding, welke wij met een waardig feest zullen vieren. Wat kwam er in die tien jaar hier al niet tot stand! De verbetering der straten, met name de Singel, scholen werden gebouwd, vele woningen enz. Als we dat alles zien en het oog richten naar het oosten, waar duizenden vluchtelingen zijn, mogen wij ons verheugen over wat hier tot stand kwam, daarvoor dank aan God en daar na aan hen, die door hun bezielende lei ding dit alles tot stand brachten. Mo gen de vele nieuwe plannen, welke het college in behandeling heeft, met hulp van God ook tot stand komen. De heer Boonstra sluit zich gaarne aan bij de woorden van waardering hier tot B. en W. gericht, ook in verband met de nieuwe begroting. Spr. hoopt dat deze begroting nu ook met algemene stem men zal worden aangenomen; mocht dat niet het geval zijn, dan brengt z.i. het politiek fatsoen mede dat het tegen stemmen gemotiveerd wordt. Mevrouw Schaper weet dat het woningpro- bleem hier moeilijk is. B. en W. erken nen dat ook in hun memorie van ont- woord en ook in de nieuwjaarsrede werd er over gesproken. Nu kan men van mening verschillen over de vraag, welke groep het eerst moet geholpen, dat zal altijd moeilijk blijven. Spr. weet dat B. en W. en ook de commissie graag allen willen helpen, doch dat zij afhan kelijk zijn van hogere instanties. Spr. had ook zelf aan het indienen van een motie gedacht, doch nu de heer de Vries er een indiende zal spr. die gaarne steunen. "'-M straks haar beul zal zijn, als Lydia in haar nood zich tot hem wendt in een scène, die overigens niet de sterkste van het stuk is, men moge het extati sche element in de monoloog van het meisje kunnen billijken, ze was zeker te onnatuurlijk diepzinnig voor deze jeugdige zwervelinge; medelijden met haar lot brengt overigens zelfs de hèr- de Krauss maar niet meer dan een moment aan hpt aarzelen en het is medelijden dat de priester Adler aan spoorde te pogen zich naar het oosten te begeven om daar de mensen in hun geestelijke nood te helpen, hem wacht echter nu ook de dood. Het stuk geeft dus een confrontatie over een breed front met het wezen van het medelij den, die uiting van liefde dus, waar door met de medemens doorleefd wordt de nood, waarin deze zich be vindt. Men zou zich misschien kunnen afvragen, waarom deze katholieke schrijver deze confrontatie niet scher per betrokken heeft op zijn geloofs overtuiging waarvoor de slotscène, het gesprek tussen Adler en Krauss de ge legenheid zou hebben geboden. Die scène kwam echter nauwelijks uit de verf en was zeker geen hoogtepunt, eerder een anticlimax. Was het om zo objectief mogelijk te blijven? In zijn voorwoord zegt Maulnier immers, dat hij allen de kans heeft willen geven gelijk te hebben ieder van uit zijn eigen standpunt. Zijn stuk is geen zwartwit tekening. Hoe het zij, dit slot miste iets van het hartstochtelijk be- wogene dat de gang van het stuk ove rigens kenmerkte en menige scène in dit gedramatiseerd debat zoals een criticus dit stuk heeft genoemd tot zo’n kostelijk en boeiend brok toneel maakte en bewees dat Maulnier alle eigenschappen voor een groot toneel schrijver heeft. We denken hierbij o.a. aan het gesprek tussen Hagen en staatsminister Werner, aan die boeien de dobbelpartij tussen eerstgenoemde en Klossowski en aan het laatste on derhoud tussen Krauss en Hagen. Wat het spel betreft kunnen we kort zijn, het stond op zeer hoog peil, kleine on effenheden als enige versprekingen nog niet voldoende ingespeeld op dit zeer zware stuk vielen bij de to taliteit der prestatie in het niet. In één woord subliem was Richard Flink als Ludwig Hagen, zeer knap was het spel van Piet van der Meulen als Laza rus Krauss en Jacques Snoek gaf van de figuur van Franz Werner volkomen de gejaagde nerveuze uitbeelding wel ke de schrijver moet hebben bedoeld; aan Anny de Lange was de vertolking van de uiterst zware rol van des staatsministers echtgenote Lise toever trouwd en welk een aangrijpende crea tie werd het! Dat een geroutineerde actrice als Nell Knoop iets persoonlijks en treffends van de gravin zou maken stond al te voren vast, John Soer speel de Klossowski ook al opmerkelijk goed en Mia Goossen als Lydia, Diny Sprock als Catherine, Gerard Hartkamp als Adler, Sacco v. d. Made als de politie- luitenant en Ad Noyons als politieman Lamers vormden de rest van een en semble, dat aan het slot een geestdrif tig applaus van het publiek ontving, voor de actrices waren er bovendien bloémen. Het decor van Jacques Snoek was zeer eenvoudig maar toch ook zeer suggestief. Het program ma had ten dienste van een publiek, dat het stuk niet kende, kunnen ver melden dat het derde bedrijf in tafre- -len werd gespeeld. Als laatste van de serie toneeluitvoe ringen. welke hier in dit seizoen onder auspiciën van Kunst aan Allen werden gegeven er wacht ons nog een ope- ra-opvoering bracht de toneelgroep Theater uit Arnhem hier Donderdag avond „Een huis van de nacht”, van Thierry Maulnier. Ook nu was de Amicitiazaal geheel bezet met toneel liefhebbers, wie ditmaal zware kost werd voorgezet: het probleem van de handhaving van de menselijke waar digheid zoals zich dat openbaart in de botsing tussen twee ideologieën nl. die van de totalitaire staat met zijn ge nadeloos fanatisme aan de ene, en die van de vrije wereid met zijn eerbied voor het individu en met zijn mense lijk mededogen aan de andere zijde. Richard Flink, die de regie had, noem de het stuk in zijn inleiding tot het programma het drama van het mede lijden, een karakterisering ontleend aan Maulniers eigen voorbeschouwing, getiteld ,,La Politique oü la Pitié” bij zijn stuk. Wat de inhoud betreft: het stuk speelt in een huis ergens in het Niemandsland tussen een staat onder partijdictatuur en een land, dat tot de vrije wereld behoort. Daar woont Klossowski, die er, tegen betaling, zijn werk van maakt mensen van het ene land naar het andere te smokkelen. Het huis dient dus eigenlijk als een soort sluis. Bij Klossowski woont de 16-jarige Lydia, een'wees, hier in de baaierd van oorlog en revolutie ge strand, en die nu de man die haar op nam, helpt. In de nacht, waarin het stuk speelt zijn er in dat huis een gra vin, een staatsminister van de volks republiek, zijn secretaresse voor wie hij zijn vrouw verliet, welke vrouw echter ook verschijnt, twee agenten der volksrepubliek die opdracht heb ben als pseudo vluchtelingen de grens te passeren om aan de andere zijde spionnage te plegen, en een geestelijke, die van het westen naar het oosten wil om zich daar aan zijn taak te wijden. Als de agenten ontdekken dat hun staatsminister met zijn secretaresse naar het westen wil vluchten, grijpen zij in, de partijleiding wordt ingelicht, en deze gelast dat niet alleen de staats minister moet worden gelikwideerd, maar alle in het huis aanwezigen, er mogen geen getuigen van de likwidatie blijven leven. Eh nu ontwikkelt er zich een dramatisch conflict, als bij de oud ste agent, Ludwig Hagen, „de roman ticus’ zoals zijn jongere en fanatieker kameraad Lazarus Krauss hem in hun laatste onderhoud zal noemen, gevoe lens van mededogen opwellen voor Lise, de echtgenote van de staatsmi nister; deze laatste en zijn secretaresse zullen samen, maar deze vrouw zal totaal vereenzaamd, de dood ingaan. Hagen vertelt zijn kameraad, in strijd met de waarheid, dat hij met Lise heeft willen vluchten, een leugen, niet door liefde maar door medelijden inge geven, maar ook voor Hagen betekent deze leugen de dood. Dat medelijden beweegt echter niet alleen Hagen tot een offer, ook de staatsminister Frans Werner en zijn vriendin Catherine gaan er aan ten gronde, zij hadden zich nog kunnen redden als zij niet op Lise hadden gewacht om met haar samen over de grens te gaan. Medelijden is het ook dat de in een moeilijk leven onverschillig geworden gravin beweegt tot een laatste betoon van warme moe derlijkheid jegens de totaal onschuldi ge 16-jarige Lydia. Medelijden met de laatste beroert zelfs de politieman, die Bericht is ingekomen dat mevr. K. Sipkensvan der Hoek en de heer S. Havinga hun benoeming tot lid van de raad hebben aangenomen. Nadat een commissie bestaande uit de h.h. Vis, Fijlstra en de Vries hun geloofsbrieven enz. heeft onderzocht, wordt op haar advies, uitgebracht bij monde van de heer Vis, tot toelating besloten. Benoeming onderwijzer B.L.O.- school, SNEEKER NIEUWSBL* Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Vrijdag 28 Januari, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Ras t erhof f secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden. Er zijn 2 vacatures (van win. de heer P. v. d. Veen en wegens bedanken van de heer F. Groeneveld). Nadat de notulen van de vergadering van 10 Januari j.l. onveranderd zijn vastgesteld, worden enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de heer G. Mebius, onderwijzer aan de Looxmaschool wordt, op zijn ver zoek, wegens benoeming elders eervol ontslag verleend. K Uit onze raadzaal geysers reeds zijn aangebracht worden ze zeer op prijs gesteld. Ook is spreek sters fractie verheugd over de plannen inzake verbetering der scholen; een nieuwe rijkslandbouwwinterschfsol zal een hele verbetering zijn en ook de plannen tot vernieuwing van enige scho len zijn zeer welkom, de huidige zijn somber en triest en dus het tegendeel van wat kinderen behoeven. Dat de be- Gistermiddag, om 20 minuten voor twee, is in Parrega een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij Ds. N. Benschop, pre dikant bij de Geref. Kerk Art. 31 K.O. alhier, om het leven is gekomen. Ds. Benschop was op weg naar Kou- dum, waar hij moest preken, maar is in de bebouwde kom van Parrega waar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1