WW BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nieuwe vorm van voor Lustrurafeestavond was een succes samenwerking de woningbouw mensen” „Omgang met van Utile Dulci Ijl 110e Jaargang No. 10 Redacteur: L. KIEZEBRINK Jubileum damtournooi Sneeker Damclub in de Veiligheidsraad Formosa-kwestie 40 jaar bij Bervoets Dr. A. VAN BIEMEN over Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De stier liep door VERZETSBEELD VOOR WINTERSWIJK. Huwelijkszwendel Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst - I Vrijdag 4 Februari 1955 Plaats, type en kosten. Dinsdag 8 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer M. Teensma al hier als kleermaker bij de N.V. Kleding magazijnen v/h Gebr. Bervoets in dienst trad. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie i i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Deze voor ons land nieuwe vorm van samenwerking beoogt tevens een billyker verdeling van het nationale vermogen tot stand te brengen. De ar beiders komen op deze wijze in het bezit van een eigen woning, wat zeer wenseijjk is, maar waarbij Nederland nog ver ten achter staat bij andere landen. Hier bezit nl. nog maar 12 van de werknemers in de industrie een eigen woning, terwijl dat Ir W. Duits land 55 en in België zelfs 60 be draagt. HEEG. Vrijdagmiddag zouden de zoon Pieter van de Wed. S. v. d. Meer te Bird onder Heeg en zijn oom de stier even la ten stappen. Maar het was glad en de stier was wat dartel, met het gevolg dat Pieter uitgleed en de stier, met één van z’n voorpoten op hem stapte. Pieter kwam in het Ziekenhuis in Sneek te recht, waar geconstateerd werd, dat een scheur in zijn milt was ontstaan. een jaar belast was met de vergroting van de productie van levensbehoeften voor het Russische volk. Wat van dit alles waar is zal nog moeten blijken, maar een feit is dat er een uitmuntende samenwerking is tussen Peking en Mos kou, waarbij nog altijd schril afsteekt de verdeeldheid en verwarring in het Westen. Eerst als de Parijse accoorden in veilige haven zijn zal de toestand ten deze iets bemoedigender worden, doch het lot der accoorden blijft nog onzeker, zowel te Bonn als te Parijs. Wat Frank rijk betreft vooral ook omdat de positie van het kabinet-Mendès France wankelt. Het vrije Europa is dus nog niet uit de crisis, evenmin als Z.O. Azië waar de ontwikkeling in Indo China zorgen baart, die naast de Formosa-kwestie de conferentie van premiers der landen van het Gemenebest te Londen vooral bezig hield. We zullen daarop thans echter niet ingaan en alleen nog vermelden dat de conferentie van premiers van Ara bische landen door Egypte bijeengeroe pen om het gedrag van Irak te veroor delen, dat een verdrag met Turkije heeft gesloten, mislukt is. De premiers van Libanon, Syrië en Jordanië waren voor die veroordeling niet te vinden. Wie zou denken dat Israël tevreden is over deze moeilijkheden in de Arabische Liga en de versterking van de invloed van Tur kije, dat niet anti-semitisch is, in de Arabische wereld, vergist zich. Israël is niet bang voor de Liga omdat van deze, door onderlinge verdeeldheid, toch geen kracht uitgaat, maar het vreest wel dat Irak, dat sterk tegen Israël is, door het bondgenootschap met Turkije krachtiger zal worden bewapend en daarom ge vaarlijk voor de jonge Joodse staat zal worden. Het beeld stelt voor opgejaagd wild, dat bij Tante Riek, Mevr. Kuipers Rietberg te Winterswijk in de oorlog onderdak vond. Beeldhouwer G. Bol huis te Amsterdam legt thans de laatste hand aan dit beeld, dat 4 Mei a.s. in Winterswijk zal worden onthuld. Er is de laatste tijden herhaaldelijk gewezen op het grote tekort aan wo ningen voor de industrie in onze stad, o.a. ook door de burgemeester in zjjn Nieuwjaarsrede. Een gevolg hiervan is, dat de vakmensen worden weggezogen door de grote industrie-centra, waaraan de regering ook extra bouwvolume toe kent. Friesland, dat al geen industriegewest is, kan het op deze manier ook nooit worden. Hier werkt nl. een sneeuwbalsysteem: minder arbeiders door mi gratie, minder toewijzing van woningen, minder Industrie, wat vooral voor plat telandsgemeenten fataal is. Het Gemeentebestuur doet onvermoeide pogingen hierin verandering te krijgen en in samenwerking met het Departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Bouwkas Nederlandse Gemeenten is het gelukt een extra toewijzing voor tien industrie woningen los te krijgen. Nog wel onvol doende, maar toch een kleine verbetering, die enigszins aan de behoeften van de plaatselijke industrie tegemoet komt. Over de bouw van deze kleine midden- standswoningen door de Bouwkas wer den Maandagmiddag tijdens een pers conferentie in „Onder de Linden” mede delingen gedaan door de heer B. van Engen, directeur van de Bouwkas en de heer Th. W. Zandstra, voorzitter van het Departement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Een tiental personen uit zes industrieën heeft zich reeds als spaarder opgegeven, vertelde de heer van Engen. Voor hen zal de verplichte 15 van het bouwbe- drag die elke deelnemer minstens moet hebben gespaard alvorens voor een bouwcrediet in aanmerking te kunnei: komen, door hun werkgevers worden ge garandeerd. Deze moeten dit bedrag uiterlijk binnen tien jaar storten. Dit brengt natuurlijk enige risico’: mee voor de industrie, maar dit is voor haar aan vaardbaar omdat hier zo’n ontzettend groot tekort is aan woningen voor de industrie, voegde de heer Zandstra er aan toe. voortdurende geestelijke groei van de mens Dat hij steeds een stukje ver antwoordelijkheid meer aan kan. Het ge hele probleem: omgang met mensen, is eigenlijk je voortdurend af te vragen: hoeveel verantwoordelijkheid kan ik hem geven. Komt deze mem zo tot z’n recht of moet ik hem ander werk geven dat hij zich beter ontplooien kan? Aan de andere kant: wie meer verantwoor delijkheid krijgt dan hij aan kan, gaat er ook aan kapot. Dit houdt in dat je elk mens moet observeren in zijn moei lijkheden en pleziertjes om te kunnen weten of hij te weinig of te veel ver antwoordelijkheid opgedragen heeft ge kregen. Met vee! geestige en ook zeer rake voorbeelden toonde Dr. van Biemen aan hoe wij in het leven, en het begint al bij kinderontmoetingen, eigenlijk niet veel anders doen dan elkaar bekijken en met blikken aftasten om zo te weten te komen wie de ander nu eigenlijk is. Dan komen de aftastende vragen; en in elke werkgroep zal op deze manier onbewust een leider gekozen worden. Een leider en geleider. Dat is wel het boeiendste probleem in deze materie: één mens in elke groep heeft een zekere mate van leiding. In de staat, in het bedrijf, maar ook in het gezin kent men leiding en geleiden. En als men nu in die gezags- dragende mens nu maar een wezenlijke „mens” herkent, dan zal men met z’n gehele wezen naar deze gezagsdrager luisteren. Men weet: hij zal me als mens niet kapot maken, en als men op deze manier naar elkaar luistert komt er een typisch menselijke omgang met mensen. Na deze zeer interessante lezing van Dr. van Biemen, die hij aanvulde met typerende voorbeelden, volgde een ge animeerd gesprek dat nog vele facetten van het onderwerp belichtte. Dat voor al ook de opvoeding van de jonge kin deren een woordje meespreekt in de latere zuivere „omgang met mensen”, kwam hierin wel tot uiting. De voorzitter van het Nut, mr. H. H. J. van Bottenburg, opende en sloot deze goede Nutsavond. alles even vlot naar onze smaak, Zoals bekend heeft Moskou niet alleen Japan het herstel der normale betrek kingen aangeboden, maar ook West- Duitsland. Het aanbod evenals andere concessies welke de Russen de laatste tijd de West Duitsers hebben aangebo den, heeft ongetwijfeld indruk gemaakt in W. Duitsland; betogingen in Frank fort door de soc. democraten en andere Men zoekt verband tussen de felle wijze waarop rood China in de Formosa- kwestie optreedt en het laatste stadium waarin de kwestie der Parijse accoorden verkeert. Men meent dat Russische en Chinese leiders van de gedachte uitgaan, dat nu de aandacht en een deel van de strijdmacht van de Ver. Staten gebon den is aan het Verre Oosten, de vrije Europese landen vreesachtig zullen zijn voor conflicten in Europa en dus tege moetkomender jegens de Russische ver langens zullen worden en ook minder geneigd de partij der Ver. Staten in het Formosa-conflict te kiezen. Te meer nu de indruk wordt gewekt dat in Rus land weer meer op de productie voor militaire doeleinden wordt overgescha keld, wat zou kunnen blijken uit het ont slag van minister Mikojan, die sedert Wanneer de voortekenen niet bedrie gen, belooft de grote damdag, die 26 Fe bruari a.s. voor de tiende achtereenvol gende maal door de Jeugd- en Propagan da Commissie der Sneker Damclub zal worden gorganiseerd, wederom een groot succes te worden, Droeg deze damdag voorheen een specifiek Fries karakter naarmate deze kon uitgroeien tot één der grootste damtournooien in den lande, is het mogelijk gebleken er een interpro vinciaal karakter aan te geven. Zo zal een eregroep worden gevormd van 12 spelers, waarin behalve o.a. de sterkste Friese en Groningse dammers, ook de bekende IJmuidenaar B. Duckel en ver moedelijk de Amsterdammers R. C. Kei ler en H. de Jongh zullen uitkomen. Aangezien verondersteld wordt, dat de deelname die van vorig jaar, toen een record aantal inschrijvingen van 163 werd bereikt, nog zal overtreffen, heeft men zich genoodzaakt gezien, deze dam dag in de toneelzaal van Hotel Hanen burg te doen plaatsvinden. Op die dag zullen tal van fraaie prijzen, o.a. drie ere prijzen, aangeboden door het hoofdbe stuur van de K.N.D.B., worden verspeeld. Ook deze factoren hebben er toe ge leid, dat de werkgevers dit kleine risico nemen, terwijl gehoopt wordt, dat deze wijze van bouwen iets meer binding tus sen werknemers en werkgevers zal geven. Anderzijds wordt het betwijfeld of rood China onder deze omstandigheden voor een wapenstilstand zal voelen om dat van Amerikaanse zijde nog eens na drukkelijk is verklaard dat Formosa en de Pescadoren onherroepelijk tot de ver dedigingsgordel van de Ver. Staten moe ten blijven behoren, terwijl Peking er even uitdrukkelijk op staat dat deze ge bieden onder haar gezag dienen te ko men. Washington noch Peking kunnen, zelfs als ze zouden willen, eigenlijk meer terug. Men stelle zich voor welk een in druk van vernedering het Amerikaanse volk zou krijgen als de regering-Eisen- hower zich nu nog bereid verklaarde ook over Formosa en de Pescadoren te pra ten. We hebben de vorige week reeds geschreven dat Washington Tsjang Kai sjek alleen de hand boven het hoofd houdt omdat ze door hem deze gebieden kunnen blijven beheersen, de erkenning van de rode regering te Peking als het wettig bewind over China zou practisch ook betekenen dat men haar het gezag over Formosa zou moeten afstaan en daarom kan van Washington ook deze concessie niet worden verwacht. We zien daarom nog niet in dat rood China zo veel belangstelling zal hebben voor een wapenstilstand; het gevaar dat de hui dige toestand een grote oorlog zou ver oorzaken kan Peking altijd ontlopen door niet aan te vallen daar waar het op Amerikaanse strijdkrachten kan stoten en politiek gesproken is de hui dige situatie voor het Russisch-Chinese blok niet ongunstig; immers de opvat tingen over de kwestie-Formosa lopen in de niet bij dit blok aangesloten lan den sterk uiteen, van het extreme stand punt van Washington, dat Formosa en de Pescadoren niet wil afstaan, tot de mening van India dat dit gebied tot rood China behoort. Wel neemt de pre mier van India op dit moment een enigszins gematigder standpunt in om dat op de bijeenkomst van de premiers van de landen van het Britse Gemene best te Londen besloten is dat hij als bemiddelaar in het huidige geschil tus sen het Westen en Peking zal optreden en zal trachten een wapenstilstand te bereiken alleen onder de toezegging dat over het lot van Formosa en de Pesca doren later zal worden beslist. Maar het blijft een feit dat de vrije wereld zeer verdeeld is over deze zaak; de dreigen de toestand in het Verre Oosten is daar om gunstig voor het communistisch blok. Bovendien bindt de huidige situatie een belangrijk deel van de Amerikaanse strijdkrachten nu in Azië om de wacht bij de Amerikaanse verdedigingsgordel te betrekken. Een verdedigingsgordel welke Washington nog extra zorg baart omdat Moskou thans ook toenadering tot Japan zoekt en dat land heeft aan geboden normale betrekkingen te on derhouden. groepen gehouden om te eisen dat eerst nader contact met de Russen zal wor den gezocht voor de Parijse accoorden worden getekend wijzen daarop. De re- gering-Adenauer laat zich echter niet van de wjjs brengen, overtuigd als zij is, dat deze Russische voorstellen en die nog zullen volgen want men houdt zich overtuigd dat op 3 Februari in de ver gadering der Opperste Sovjet, de klap op de vuurpijl zal komen voos zullen blijken te zijn. De Russen zullen nooit toestemmen in een door vrije verkiezin gen herenigd Duitsland, dat zelfstandig zijn keuze kan maken zich aan te sluiten bij het Westen. Misschien zal Moskou op 3 Februari nog eens het aanbod herha len, reeds vroeger gedaan, dat Duits land herenigd zal worden en een bewa pening zal worden toegestaan, doch zich moet verbinden neutraal te bljjven. Het minst aanlokkelijk voor het Westen. Want als in een dergelijk Duitsland het nationalisme weer eens de overhand kreeg zou er alle gevaar zijn dat de Duitse expansiezucht een uitweg in westelijke richting zocht, nu die uitweg in oostelijke richting geblokkeerd is doordat de Russische kolos militair zo sterk is geworden. Moskou zal zelf ook wel niet geloven dat het Westen bereid zou zijn aan zo’n oplossing van het Duit se vraagstuk mee te werken en voor Rusland zelf zal het ook slechts een uiterste bod zijn om de aanneming der Parijse accoorden door W. Duitsland te verhinderen. Veel meer is ook Rusland gediend met een blijvende verdeling van Duitsland en herstel van de normale be trekkingen met het Westelijk deel. Hoe weinig er in het Oosten rekening mee wordt gehouden dat een herenigd Duits land in afzienbare tijd zal tot stand komen, blijkt trouwens ook uit het feit dat Polen he1- voorbeeld van Moskou heeft gevolgd en W. Duitsland ook heeft aangeboden de normale betrekkingen te herstellen. Trouwens dit land zou ook hebben te vrezen van een herenigd en bewapend Duitsland, dat neutraal tussen Oost en West zou liggen maar op een gegeven moment van Moskou concessies ten koste van Polen zou kunnen vragen voor een Russlsch-Duitse samenwerking tegen de vrije wereld. De centrale recherche te Amsterdam heeft de juist 40 jaar geworden J. Z. aan gehouden, die er ernstig van wordt ver dacht zich op grootscheepse wijze aan huwelijkszwendel te hebben schuldig ge maakt. De man, die oorspronkelijk uit het Zuiden van het land afkomstig is, was het afgelopen half jaar op twee adressen (pensions) in de hoofdstad woonachtig. Bij zijn aanhouding werd in de voering van zijn colbertjasje een sleu tel gevonden van een banksafe. Toen deze werd geopend kwamen effecten voor een waarde van 90.000 gld. en aan con tanten een bedrag van 75.000 gld. te voor schijn. De recherche heeft twee aangif ten van gedupeerde dames waaruit bleek, dat zij èn voor effecten èn voor contan ten tot een totaalbedrag van ca. 200.000 gld. waren benadeeld. In het voorjaar van 1954 werd Z. uit de gevangenis ont slagen waar hij 2% jaar had doorge bracht terzake van oplichting. Enige tijd is hij werkzaam geweest als vertegen woordiger in radio-artikelen e.d. Toen meende hij het op andere wijze te moe ten proberen. Hij plaatste advertenties van het bekende type, „bemiddeld heer zoekt kennismaking met dito dame” Op deze wijze kwam hij in kennis met ver scheidene dames. Een dezer dames, dien de toen zij merkte dat ze gedupeerd was, een klacht in. Van een dame kreeg Z. 180.000 gld. los. Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De eerste voorpostengevechten over de kwestie Formosa hebben in de Veilig heidsraad plaats gehad en ze zijn geëin digd zoals verwacht werd. Het Nieuw- Zeelandse voorstel om te beraadslagen over een wapenstilsand in het gebied van Formosa werd als nr. 1 op de agen da geplaatst en eerst als de besprekingen daarover zijn afgelopen komt een Rus sisch voorstel in behandeling waarin de Ver. Staten veroordeeld worden wegens agressie jegens- communistisch China, terwijl het ook een wapenstilstand vraagt, zodat alle strijdkrachten met uitzondering van die van de volksrepu bliek China uit het betrokken gebied kunnen worden teruggetrokken. Een Russisch voorstel nationalistisch China dat nog altijd een der permanente leden van de Veiligheidsraad is van het debat over Formosa uit te sluiten werd natuurlijk verworpen, maar men werd het eens over een uitnodiging aan Peking om zich te doen vertegenwoor digen bij deze debatten. De Amerikaan se afgevaardigde verbond voor zijn eigen land aan deze uitnodiging uitdrukkelijk de voorwaarde dat dit niet betekent dat Washington de Chinese communistische regering erkent. Bepaald gemakkelijk heeft de meerderheid van de Veiligheids raad het Peking niet gemaakt om de invitatie aan te nemen en er zijn ge ruchten dat communistisch China daar om de voorkeur zou geven aan een con ferentie over Formosa buiten de Ver. Naties om. Maar het heeft geen nut daarover nu te speculeren, bij het ver schijnen van dit blad zal al wel iets meer over de Chinese houding bekend zijn. Er zijn nog altijd commentatoren die menen dat rood China het best zou doen de uit nodiging aan te nemen en toe te stem men in een wapenstilstand, in ruil voor een verzekering van de Ver. Staten dat het Tsjang Kai sjek niet zal helpen Quemoy en Matsoe, de eilanden voor de Chinese kust en andere kleine eilanden te verdedigen. Een brede strook zee zou daardoor dé partijen: rood China en na tionalistisch China scheiden en daarin zou de Amerikaanse vloot, in opdracht van' de Ver. Naties kunnen patrouilleren om er op toe te zien dat de wapenstil stand wordt gehandhaafd. De woningen zullen aan de Dr Kuy- perlaan gebouwd worden, z.m. vijf blok ken van vier. Het totale aantal is echter afhankelijk van de animo welke er bui ten de industrie om bestaat. De ver deling van de tien industriewoningen, waarvoor de werkgevers konden in schrijven, is reeds geregeld. De bouwkosten worden geraamd op f 14000.per woning, waarop een Rijks- subsidie wordt verleend v. plm. f 4700. zodat de eindsom naar raming plm. f 9300.zal bedragen. Voor rente en aflossing moet 30 jaar lang f 8.68 per week of f 38.per maand worden be taald, terwijl het verplichte onderhoud, de straatbelasting, grondpacht enz. eveneens ten laste van de eigenaar ko men. De totale kosten zullen per week f 11.50 bedragen, brand- en stormscha- deverzekering inbegrepen. De indeling van de woningen, die vol gens de regeling voor vijf personen gel den, is als volgt: beneden een ruime woonkamer van 19 m2, werkkeuken met Dat velen zich interesseren voor hun medemensen bleek Woensdagavond wel in Fredehiem, waar een groot aantal Nutsleden samenkwamen om te luisteren naar Dr. A. van Biemen te Bentveld, die sprak over het onderwerp „Omgang met mensen”. Een uiterst boeiend probleem, volgens Dr, van Biemen. We gaan elke dag met mensen om, de gewoonste zaak van de wereld, maar toch ritselt en knettert het in die omgang alsof men werkt met schuurpapier. Omgang met mensen is daarom zo moeilijk omdat elke mens verschillend is: ja, hij wisselt vaak in de loop van de dag van stemmingen en moet dan zelfs verschillend worden aan gepakt. Dat veroorzaakt dan soms ’s morgens in de vroegte al spanningen thuis; een spanning die dan na kan wer ken op straat, in kantoor of fabriek. Een vetvlek die zich verspreidt in de samenleving. Zelfs verkeersongelukken gebeuren omdat de verongelukte „niet klaar kan komen met het leven”. Een soort onbewuste zelfmoord. Spreker stelde de stelling: Alle men sen zijn in hoge mate ongelijk, dat be paalt de persoonlijkheid en... ieder mens is altijd een mens in wording. Het rij pingsproces, de geestelijke groei van een mens kan zijn gehele leven doorgaan. Dr. van Biemen wilde twee extremen stellen: vroegbloeiers en laatbloeiers. Tot de eersten behoren de vroegrijpe kinderen waar men veel verwachtingen van heeft, en die dan plotseling blijven staan en verder leven op een laag lichtje. Het tweede type wordt daarentegen maar niet wijs. Ze hebben geen zorgen, leven plezierig, het leven is voor hen een spel. Dit type groeit langzaam tot rij ping zij groeien met 40 jaar nog door en worden dikwijls belangrijke mensen in politiek en bedrijfsleven. Daarom is het zo bevreemdend dat wij een mens van 50 jaar gewoonlijk geen nieuwe ver antwoordelijkheid willen geven, en een mens van 65 moest wel lichamelijk ge- pensionneerd worden, maar geestelijk zou hij moeten helpen in de leiding van de maatschappij. Wat betekent deze 1 paar schaatsen; 3 paar wanten; 1 speldje, bij W. Brouwer, Jutrijp; een paar grijze wollen wanten bij S. Wittermans, slager, Jutrijp; een paar sokken bij Piso te Hommerts; nieuwe leren hand schoen, Postcommandant Rijkspolitie te Jutrijp. „Eine Kammermusik” van G. F. Tele mann. Er was blijkbaar flink en met lust geoefend, en ook dit optreden were een groot succes. En dan waren er vooi de pauze nog „tableaux vivants”, welke parodieën bleken te zijn op Cicero’s re denaarstalent, „de aardappeleters" van Van Gogh, „het vrouwtje van Stavoren” en „Laurens Jansz. Coster”, het waren eigenlijk sketches met een vaak geestige tekst, hier en daar had het tempo vlot ter kunnen zijn om deze tekst volledig tot zijn recht te doen komen, maar over ’t algemeen ging het goed en dat dit nummer insloeg bleek uit het davereno applaus, ’n Vlot tempo was er zeker in de beide éénacters, welke na de pauze werden opgevoerd, de klucht „Tegen wil en dank getrouwd” van Molière en het blijspel „Reik mij de hand, Folleville” van Labiche. Beide stukjes spelen zich af rond een aanstaand huwelijk; in dat van Molière lukte het de candidaat, die wel van zijn bruid af wil, tenslotte niet door de vasthoudendheid van de bruid, maar in dat van Labiche zijn bruid en bruidegom beide zielsgelukkig als zij tenslotte niet met elkaar behoeven te trouwen, zij hebben wederzijds een an dere uitverkorene. Het was een aardige gedachte deze beide Franse éénacters na elkaar op te voeren, men had gele genheid stijlvergelijking te maken. Van Molière naar Labiche is immers meer dan een stap, niet alleen wat de achtergrond van beider werk betreft maar ook omdat de éne een 17e eeuwer, de ander de man uit het tweede keizer rijk was, die talloze blijspelen schreef, en er generaties mee heeft vermaakt. Dat „Embrassons-nous Folleville!” nog wel genietbaar is bleek gisteravond, het pu bliek heeft er, evenals naar Molière’s stuk, met genoegen naar geluisterd en gekeken. Er werd over ’t algemeen goed gespeeld en in beide stukken werden fraaie costuums gedragen en het is de eerste maal dat wij melding kunnen ma ken van „open doekjes” voor de décors. Er werd nl. in eigen décors der Ver., ontworpen door de heer Struik, gespeeK en ze waren werkelijk zeer fraai. Dat I hem van voorzitter Wind na afj loop van deze zeer goede avond een I hartelijk woord van dank en een ca- I deautje gewerd spreekt van zelf, maai terecht viel iets dergelijks ook ten dee aan drs. J. Pop (de regisseur), de heei de Graaf (schrijver van de sketches) ei j dr. Greep voor de medewerking in ’t al gemeen.en de orkestleiding. Dr. Gree; feliciteerde de voorzitter en het bestuui tenslotte met deze zeer geslaagde avond, van nabjj kende hij de moeilijkheden waarmee zij hadden te worstelen gehac bij de voorbereiding, mede door de heer sende griep. Gemeenschappelijk were nog gezongen Gez. 148 1. Het kapwerk was van de heer K. Wolthuizen, de to- neelaankleding van de fa. Dikland en Zn. Voor de avond aanving waren er nog al wat moeilijkheden geweest met de besproken plaatsen; het bestuur van U.D. had de plaatsbespreking ditmaal nl. aan zich gehouden, maar heeft nu wel ervaren dat men dit maar beter aan het personeel van Amicitia kan over laten. Dank zij het ingrijpen van de heei J. Miedema Jr. kwam nu alles nog oj zijn pootjes terecht en deze wees er op dat de directie maatregelen zou nemer dat dit niet meer zou voorkomen. Wi„ maken van het voorgevallene hier alleer, melding omdat er nog wel eens meer be sturen van verenigingen zijn, die deze plaatsbespreking aan zich zelf willen I houden; hun zij het voorgevallene ter j lering. SNEEKER NIEUWSBLAD Bruynzeel-keuken en een vrijstaand schuurtje. Boven drie slaapkamers, waarvan de grootste een oppervlakte heeft van 9% m2. Geen vliering. De constructie van de Bottwkaswonin- gen is aanmerkelijk beter dan die welke verder in ons land worden gebouwd, al dus de heer van Engen. De bouw ge schiedt onder leiding van een plaatselijk architect. De plannen worden echter ontworpen door de eigen technische dienst van de Bouwkas, die ook wat het onderhoud betreft, steeds volkomen ach ter de eigenaren staat. De heer van Engen deed tenslotte ook nog enige mededelingen over een spe ciale financieringsregeling voor eige- naars-bewoners van onbewoonbare (krot)woningen en over de eventuele stichting van bejaarden-centra, voor welk doel in Heerenveen reeds een per ceel grond is aangekocht. Utile Dulci, de schoolclub van het Chr. lyceum hield gisteren haar feest avond in een uitverkochte Amicitia- zaal. Op het, fraaie, omslag van Limiet, de schoolkrant, waarin het programma was opgenomen, prijkte te midden van huldigend bloem en blad „1ste Lustrum” Vijf jaar bestaat ze dus al deze schoolclub. Ze is nog jong, maar zal ze dat niet al tijd blijven? Als we antwoord zouden moeten geven op de vraag, waaraan de vernietigende tijd niet knaagt, dan zou den we zeggen: een schoolclub. Door haar immers bruist altijd weer nieuw jong leven, gevoed uit de stroom van leer lingen, die komen en na luttele jareri weer gaan met veel kennis, die de school hun b(j bracht, maar naar wij hopen ook met de herinnering aan veel prettigs dat de club hun heeft geboden, de vro lijke franje van het schoolleven. In de weinige jaren van haar bestaan heeft U. D. ten deze al heel wat gepresteerd, ook op haar feestavonden, en deze maakte daarop geen uitzondering. Na gezamenlijke zang van Ps. 150 1 open de voorzitter H. H. Wind met gebed en een woord van welkom, waarna die expert op zijn gebied, de heer Rutgers, Europa liet dansen. Onder zijn leiding immers voerden een aantal meisjes leerlingen Nederlandse, Duitse, Engelse en Scandinavische dansen uit, het ging en gracieus, met, als hoogtepunt de Noorse Bergmars. Het publiek genoot kenneiyk, evenals van de muzieknum mers van het schoolorkest onder leiding van rector dr Greep. Uitgevoerd werden Schottische Tanze van L. v. Beethoven, de Feuerwerkmusik van G. F. Handel en p I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1