Ontruiming van de Tatsjen- eilanden begonnen Dit jaar weer acht wedstrijden voor de skütsjes Stads- en Plattelandsjeugd moeten tot elkaai komen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■BB Veertig jaar bij Bervoets f f H ^1 Tl 110e Jaargang No. 11 verkommeren Het Roode Kruis in Ijlst Collecte Vluchtelingenhulp Ze zullen elkaar moeten helpen Pampuszeilers gezellig bijeen Jaarlijkse uitvoering Timotheus Gauw Nieuwe brug bij Hasker- dijken Beroepen Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dinsdag 8 Februari 1955 Bedrijfsongeval r Begrafenis Ds. N. Benschop RedacteurL. KIEZEBRINK -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Echtpaar liet oude man C.J.B.T.B. afd. Sneek e.o. F f I - k" p VRIJDAGS. Hier zijn v.I.n.r. Veenhoop begonnen en op 11 Augustus sluit Sneek de rij. aan zullen rekenen tot de „belendende posi ties” die de Ver. Staten zullen helpen verdedigen. De Hooibrug te Haskerdijken vormt al vele jaren een gevaarlijk obstakel in de drukke rijksweg HeerenveenLeeuwar den. In 1945 is door de terugtrekkende Duitsers de bestaande brug vernield. Er werd een noodbrug gebouwd, welke tot op de huidige dag het verkeer voor grote problemen stelt, De A.N.W.B. kan thans evenwel berichten dat de Rijkswater staat spoedig met de bouw van een nieu we brug zal beginnen. Verwacht mag worden dat de jyeuwe Hooibrug nog dit jaar gereed zal zijn. IJLST. Bij de Geref. Kerk te Fer- werd, Appingedam, Alkmaar en Buiten post werd beroepen ds. A. Reen, alhier. resultaten van de vier hoogst seerden waren: Vlerkje, H. de Jong Ljip, P. de Jong Koufurd, A. M. Sustring Boecanier, W. Visser, Enschedé (stuurman dhr. P. Amsterdam) HEEG. De collecte voor de vluchte lingenhulp heeft hier f 307.50 opge bracht. 166 p. 155 p. 146 p. on- van SNEEKER NIEUWSBLAD SCHARNEGOUTUM. Timmerman Jac. Plantinga struikelde Vrijdagmiddag bij werkzaamheden op het erf van J. Bak ker met een zak cement. Met een ge kneusde voet moet hij enige tijd rust ne men. WASHINGTON, 7 Febr. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Zaterdagavond bekend gemaakt dat Nationalistisch China heeft in gestemd met een ontruiming van de Tatsjen eilanden en dat Amerikaanse strijdkrachten opdracht hebben gekregen bij deze ontruiming te assisteren. De Verenigde Staten zullen de Nationalistische Chinezen bijstaan in de verdediging van met de Tatsjen eilanden „in verband staande posities en gebieden die zich in Nationalistische handen bevinden”. Zekerheidscrisis. Maar er is op het ogenblik iets gaande in de wereld, dat een dusdanige beroe ring teweeg brengt dat de stads- en plattelandsjeugd dichter bij elkaar kun nen komen. Spr. tekende om dit aan te tonen de achtergrond van de wereld waarin wij leven en waaraan wij geen van allen ontkomen. De zekerheidscrisis. Alles wat vroeger vast stond en waarvan wij meenden, dat het niet anders kon omdat ons verstand zei dat zo iets on mogelijk was, is veranderd. Niets is meer zekei. Gezien deze achtergrond is het bijna krankzinnig te spreken van tegenstel lingen tussen stad en platteland, oost en west van Nederland. Want wij weten, dat we met z’n allen losgeweekt zijn uit het plaatselijk verband. Iedereen voelt, dat dit een enorme invloed heeft op de ontwikkeling van het jeugdleven. En al deze dingen zijn ook binnengeslopen in het dorpsleven. De geslotenheid is voor bij. Iedereen komt er uit door snelle en directe verbindingen, de krant en de ra dio zorgen wel voor de rest en de tele visie zal straks een nog veel grotere invloed krijgen. Het aantal jongeren *- en ook de ouderen dat Donderdagavond op de laatste cursusavond in dit seizoen van de Ldnbou Jongerein Mienskip Snits de bovenzaal van Hanenburg vulde, was veel groter dan op de vorige. Dit record bezoek was echter heel wel verklaarbaar. Het onderwerp „Stads- en Plattelandsjeugd” was in deze kring bijzonder actueel en men kon er al bij voorbaat van verzekerd zijn, dat de spreker Ds. H. Sondorp het op boeiende wijze zou behandelen. En dat ge beurde inderdaad, zodat voor deze avond wel zeer terecht het „lest best” gold. mondeling gestelde vragen, waarbij hij nog enkele andere facetten van het vraagstuk belichtte. O.a. de omgang tus sen jongens en meisjes in de stad en op het platteland. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Er is moeilijk een definitie van te ge ven wat nu precies stadsjeugd en wat plattelandsjeugd is, zei Ds. Sondorp. Men kan ze beide echter ook niet onder één hoofd vangen, omdat in beide groepen ook weer veel variaties voorkomen. Het valt echter niet te ontkennen, dat er een zekere spanning heerst tussen beide, al heeft spr. het gevoel dat die wel wat aan het afnemen is. Een verschil in kleding is er zeker niet meer. Een verheugend ding dat ook zo moet blijven. In het uiterlijk kennen we het verschil dus niet, maar toch is er altijd een zekere gespannenheid. Spr. ondervindt dat ook op zijn catechisaties. De jongeren van buiten voelen zich vaak niet thuis in de stad wat blijkt uit hun uitzonderlijk ge drag. Zouden ze zich minder voelen dan de rest? Toch worden ze door de stads jongeren niet op een afstand gehouden. Integendeel. Donderdagmiddag is het stoffelijk overschot van Ds. Benschop, die op zo noodlottige wijze om het leven kwam, onder veel belangstelling op de Alg. Be graafplaats alhier ter aarde besteld. Le den van zijn gemeente, die de gehele zuidwesthoek van onze provincie omvat, droegen de baar naar het graf, waar Ds. F. van Dijk uit Heerenveen, die ook de leiding had gehad in de - korte dienst welke vooraf in „Talitha Koem” was gehouden, Romeinen 5 1 en de Geloofs belijdenis las en tot besluit van de sobere plechtigheid op het kerkhof het Onze Vader bad. In de rouwdienst welke daar na in het Kerkgebouw aan de Oosterdijk werd gehouden en die zeer druk bezocht was, ging Ds. van Dijk ook voor. Hij las Rom. 8 31 tot het einde en Zondag 10 en sprak daarna over het heengaan van zijn collega, die door de Here is afgelost van zijn taak. Wij geloven, dat zijn taak hier was volbracht omdat de Here zich nooit vergist, aldus spr. en in dit geloof hebben wij zijn lichaam ook uitgezaaid. Wij behoeven in Gods genade niet te treuren als degenen die geen hope heb ben. De Here zet ons in een vertroostend licht. Dat neemt echter niet weg, dat er in ons midden een ledige plaats is die zich smartelijk zal doen gevoelen. Ban den zijn verbroken, maar wij moeten verder strijden de goede strijd des ge- loofs. De vier jaren die Ds. Benschop hier heeft gewerkt, zijn van ontzagge lijke betekenis geweest. Hij heeft ge werkt aan de bouw van Zijn tempel. Nu heeft de Here hem opgeroepen, maar Zijn Woord door deze dienstknecht uit gesproken, blijft daar liggen. Spr. meen de daarom niet beter te kunnen doen dan een korte weergave te geven van de hoofdgedachten uit het woord dat Ds. Benschop zich voorgenomen had Zondag middag in Sneek te bedienen. Een pre dikatie over Zondag 10, waarin hij zijn gemeente had willen voorhouden, dat Gods hand niet te kort is maar overal tegenwoordig en rondom ons om ons te beschermen, te bewaren en te onderhou den. Namens de Kerkeraad werd het woord gevoerd door de heer J. Nan- ninga uit Langweer, die zijn gehoor eveneens opwekte voort te gaan langs de lijn die Ds. Benschop heeft uitgestippeld. Ds. Jansen uit Leeuwarden sprak na mens de Classis en de heer D. J. Buwal- da uit Kampen voor de redactie van het Geref. Cultureel tijdschrift „Ruimte” waarvan Ds. Benschop een geregeld en zeer gewaardeerd medewerker was. De heer J. C. Benschop, broeder van de overledene, dankte namens diens wedu we en de familie voor de vele blijken van medeleven en de belangstelling, waarop de bijeenkomst na het gezamen lijk zingen van Ps. 73 13 met gebed door Ds. van Dijk gesloten werd. GAUW, 4 Febr. De jongemannenver. „Timotheüs” kwam bijeen in „Us Ge- bou”. De voorzitter de heer O. Siep<_ da opende met gebed, het laten zingen van het Bondslied en een kort Woord waarin hij allen hartelijk welkom heette. Hij las vervolgens uit de Heilige Schrift Lu cas 13 vrs 1-8. De bijbelinleiding werd gehouden door S. H. Meesters naar aan leiding van het voorgelezen hoofdstuk. Het jaarverslag werd gelezen door de secretaris Tj. Sonnema. Uit het verslag van F. de Vries penningmeester bleek dat er een batig saldo was. Timotheüs voerde zelf op de eenacter „Ik smook”, met enige krachten van de meisjesvereni ging. Afgevaardigden van verschillende verenigingen kwamen ook aan het woord Vervolgens trad het muziekge zelschap „Het onder onsje” op met gi taarspel en orgel. Daarna werd nog een stuk opgevoerd door de Oudegaaster- jongelingsgroep „Troch it gat yn ’t skut”. Tenslotte trad het muziekgezelschap „Het onder onsje” nog eens op met een fleurig stukje muziek. Daarna sloot voor zitter Sieperda deze mooie avond met het laten zingen van de Avondzang, waarop hij voor ging in dankgebed. naar de kleermakerij van Gebr. Ber- voets, waar onze jubilaris nu voor goed het anker liet vallen. In het begin voornamelijk voor het maken van broeken en vesten, van 8 Februari 1915 af als grootwerker. Bervoets had toen een grote werk plaats met 1012 man personeel om dat er in die jaren veel meer maat werk werd gedragen dan tegenwoor dig. Door de confectie is dat ook in dit bedrijf minder geworden, maar dat weerhield de firma toch niet bij de verbouwing ook de kleermakerij gron dig te vernieuwen. Vroeger werkten we altijd in kleine hokjes met weinig licht en lucht, maar nu hebben we een werkplaats die klinkt als een klok zei Teensma, toen we hem dezer dagen op zochten in zijn woning aan de Waling Dijkstrastraat, en hier vertelde hij ons ook nog heel veel dingen uit zijn loop baan. Over de lange werktijden en de lage lonen in zijn jeugdjaren en in de eerste tijd van zijn huwelijk, z’n hob by voor zwemmen, wandelen en fiet sen, zijn liefde voor de natuur, maar ook over zijn groot gezin dat hem en zijn vrouw (die hij als keukenmeid bij de familie Bervoets leerde kennen) na tuurlijk zorgen, maar ook en veel meer vreugde heeft bereid. Ons vak is veel moeilijker geworden dan vroeger, zei hij ook nog. Het publiek stelt veel ho ger eisen en daarom duurt het nu wel tien jaar om een goede kleermaker te worden. Maar voor mij komt het eind nu in zicht. Nog drie jaar, dan ben ik vijfenzestig. Ik hoop, dat het dan ook afgelopen is. Dan heb ik 54 jaar ge- de fabriek en Teensma werkt, en dat is zeker mooi genoeg. In de tiende jaarvergadering van de Centrale Commissie voor het Skütsje- silen, die Vrijdagmiddag in „De Groene Weide” te Leeuwarden werd gehou den, is besloten, dat de skütsjes evenals verleden jaar in het komende sei zoen weer acht wedstrijden zullen zeilen. Op 27 Juli wordt in Drachten- De heer IJ. Teensma, die morgen zijn veertigjarig kleermakersjubileum bij Bervoets viert, voelde zich als jongen helemaal niet voor dit vak in de wieg gelegd. Het allerliefst had hij willen varen over de wereldzeeën. Maar ja, z’n ouders hadden bezwaren, en zo bleef hij, minnaar van de natuur en van de ruimte, tenslotte tegen wil en dank gekluisterd aan de paar vierkante meter van de kleermakerstafel, waarop hij nu bijna een halve eeuw van zijn leven heeft doorgebracht. Hierdoor krijgt men binnen het dorps leven de spanningen tussen hen die het bewust beleven en hen die dit niet doen. De stadsjeugd mist deze spanning, maar daardoor tevens een zekere remming. Iedereen doet er aan mee en niemand laat een waarschuwend woord horen. Het platteland is gesloten gebleven door de arbeidsgemeenschap .Iedereen deed vrijwel hetzelfde en iedereen had de zelfde belangstelling. Maar in zo’n ge meenschap heeft men ook een kort in zicht. Geen wonder, dat er daardoor een spanning kwam tussen stads- en piatte- landsjeugd. In de dorpsgemeenschap heeft men elkaar nodig. Maar ook deze goede kant gaat verdwijnen. De techniek doet zijn intrede. Er komen andere men sen in het dorp wonen en weer anderen gaan werken in de industrie en het dorp uit. De gevolgen hiervan heeft spr. in zijn vorige standplaats sterk ondervon den. De mensen groeien uit elkaar. Zó dringt het stadsachtige het dorp binnen. Dit geeft aan de ene kant in het dorp minder tegenstellingen, de grenzen zijn niet meer zo scherp te trekken maar het gevolg daarvan is ook dat wij komen voor de vraag van de stijl of stijlloosheid. Zolang wij in de geslotenheid leven, weten we wat mag en wat niet mag, wat fatsoenlijk is en wat niet fatsoenlijk. In al deze opzichten nu is de stijlloosheid aan het losbreken. De stadsjeugd is hier misschien nog wat verder. Er is niemand die een maat aangeeft. Maar ook van he't platteland gaat de stijlloosheid zich meester maken. Daarom kan men hier alleen nog maar spreken van een tempo verschil tussen stad en platteland. De jeugd echter zoekt naar een eigen stijl, en ik heb goede hoop, aldus ds. Son dorp, dat ze die ook zal vinden. Spr. stond hierna stil bij het persoonlijke le ven op het platteland en het onpersoon lijke in de stad. In de stad zijn het alle maal enkelingen, op het platteland kent men elkaar, ook de benauwdheid dat iedereen zich met je bemoeit. In de stad voelen de mensen, vooral als zij van het Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Augustus Sneek. Deelnemers zullen zoals verwacht mag worden zijn de schippers Berend Mink, Eernewoude; Lodewijk Meter, Leeuwarden; Aldert Hoekstra, Eerne woude; Klaas v. d. Meulen, Staveren; Eeltsje Tjerkstra, Workum (of Jan van Akker te Leeuwarden); Jan Brouwer en Sietse Brouwer beiden te Bergum en Bouke de Vries te Grouw. Klaas v. d. Meulen, die tot nu toe steeds als stuurman op de Twee Ge broeders van Salverda fungeerde, zal nu waarschijnlijk met zijn eigen schip Risico uitkomen. Daarvoor zal de mo tor er uit verwijderd worden. Een verbetering. Bij de rondvraag werd nog besloten, dat de skütsjes voortaan tijdens de wedstrijden zowel aan stuur- als aan bakboordzijde een nummer zullen dra gen. Ze zullen hierdoor voor de toe schouwers gemakkelijker te volgen zijn. Volgens de gewoonte van die tijd kwam Teensma op 11-jarige leeftijd van school en moest hij een „plakje” zoeken. Testen was toen nog een onbe kend begrip. Het was aanpakken wat je kon krijgen, en zo kwam hij, eerst bij overbuurman Potma in de schoen makerij in de Scharnestraat. Maar dat begon hem al gauw te vervelen, en zo verhuisde hij naar de glasslijperij van de firma Houwink aan de Geeuw. Dat werk lag hem in ’t begin wel. Het was hem ook niet in de allereerste plaats om de verdienste begonnen en hij kon goed met de meesterknecht overweg. Maar toch was hij ook hier geen blij vertje en een paar jaar later haalde de heer Carl Stockmann van het Hoog- huis hem in zijn kleermakerij. Toen het echter niet mogelijk bleek hier een toekomst op te bouwen, zei hij ook deze baas weer vaarwel en werd hij knechtje in de metaalfabriek van de firma Ruiter aan de Oosterdijk. Doch ook dat vak was niet voor hem wegge legd. Hij scheen nu eenmaal voorbe stemd te zijn voor kleermaker, en zo kwam hij als jongeman van zestien, zeventien jaar toch weer, en nu voor goed, op de tafel terecht. Eerst korte tijd bij Gerritsma die tevens een café had aan het tegenwoordige Martini- plein, daarna bij Langendijk in de Looxmastraat en toen twee jaar bij C. A. Hier was Joh. Kroon coupeur- kleermaker, die in het begin van 1914 voor zichzelf begon en de jonge Teen sma meenam. Dit was echter maar van korte duur. De eerste wereldoorlog brak uit en reeds in Augustus trok Kroon naar - - Vrijdagavond 28 Januari hield de Chr. Landbouwjongerein van de afd. Sneek een ledenvergadering. Daar de voorz. afwezig was, stond de vergadering derleiding van de heer Ids Wijnia Scharnegoutum. Deze opende de verga dering met het lezen van Lucas 14 27— 37. In zijn openingswoord riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe, en wel in het bijzonder de heren H. M. Gerbrandij van Nijland, adviseur der „Jongerein”, en de inleider van deze a- vond, T. Tolman van Oldeholtpa, die het onderwerp; „P.B.O.-Landbouwschap” be handelen zou. Dat dit onderwerp zeer actueel is, bleek ook uit de zeer grote opkomst der leden’ Na de pauze werd doo r een der leden iets verteld over: „Wees een heer, in het verkeer”! Aan het einde der vergadering bracht de voorz. dank aan allen die tot het slagen van deze avond hadden meegewerkt en sloot de secretaris de bijeenkomst met dank gebed. IJLST. Voor een geheel gevulde zaal in het Gebouw hield het Ned. Roode Kruis hier Donderdag haar jaarlijkse propaganda-filmavond. Zonder uitzon dering vangen de bijeenkomsten hier al tijd later aan dan is aangekondigd, maar deze keer was het anders. Of dit nu kwam door het uitgebreide programma, of dat de heer Holtrop brandde van ac tiviteit om de aanwezigen de zo onmis bare en veelomvattende arbeid van het Roode Kruis aan te prijzen, is moeilijk te zeggen, doch vóór de klok zijn acht slagen had laten horen, opende de heer Holtrop reeds en wees hü de aanwezigen op de noodzakelijkheid het Roode Kruis, dat door de elkaar zo snel opvolgende rampen financiële hulp dringend nodig heeft, te steunen. De documentaire film die hierop volg de, liet iets van de R. Kruis-arbeld zien. De hoofdfilm getiteld „Wat Leni Rosner beleefde” werd met spanning gevolgd, waarbij velen werden getroffen door het leed dat in de oorlogsjaren werd ge leden. In de korte pauze gaven zich 15 nieuwe leden op. Tot besluit volgde nog een korte lachfilm, waarna de heer Hol trop mevr. Goinga en de heer I. Kuipers dankte voor al het werk in IJlst belang loos door hun verricht en dat met zo veel succes werd bekroond dat de Roode Kruis-avonden in IJlst elk jaar beter gaan slagen. ’s Middags was er een kindervoorstel ling, die eveneens zeer druk was be zocht, doordat ook vele kinderen uit de naburige dorpen aanwezig waren. Een hooggeplaatste functionaris van het ministerie van Defensie verklaarde later dat iedere aanval van de commu nisten op de Tatsjen eilanden gedurende de ontruimingsperiode zal worden be schouwd als een verstoring van de Amerikaanse zevende vloot in de uit oefening van zijn missle-hulpverlening aan de Nationalistische Chinese strijd krachten bij de ontruiming van het ge bied. Hij zei dat in de instructies aan de zevende vloot en andere Amerikaanse strijdkrachten die hulp verlenen bij de ontruiming van de Tatsjen eilanden staat, geen aanval van de communis tische Chinezen uit te lokken doch ook geen tactisch nadeel te aanvaarden en zich onbaatzuchtig te laten neerschieten. Hij schatte dat de gehele operatie die hedenmorgen onder dekking van de Amerikaanse vloot is begonnen tus sen de tien en veertien dagen in beslag zou nemen. Van Nationalistische zijde wordt me degedeeld dat de regering-Tsjiang Kai Sjek haar eis heeft laten varen, dat de Verenigde Staten officieel zouden ver klaren dat de eilanden Quemoy en Matsoe deel uitmaken van de Ameri kaanse verdedigingsgordel in het Wes telijke gedeelte van de Stille Oceaan. In kringen van de Gemenebest confe rentie in Londen is het besluit om de Tatsjen-eilanden te ontruimen met in stemming begroet. Tsjang Kai Sjek heeft het besluit om de eilanden te ontruimen, genomen, na dat de Amerikaanse ambassadeur op Formosa Zaterdag aan de Nationalis tische minister van Buitenlandse Zaken a.i. opheldering had gegeven over de Amerikaanse plannen ten aanzien van de „belendende posities” voor de verde diging van Formosa en de Pescadoren, aldus meldt A.F.P. uit Taipeh. Tsjang zou van een officiéél bekend gemaakte Amerikaanse garantie voor verdediging van Quemoy en Matsoe, die hij eiste, hebben afgezien, nadat de Ver. Staten hadden beloofd de Nantsji-eilan- den, 125 km ten Zuiden van Tatsjen, te Een kras staaltje van hoe inwoning kan leiden tot de meest ergerlijke uitbui ting, is, aldus vertelt het Algemeen Dag blad, aan het licht gekomen in de Bra bantse gemeente Hoogeloon, ten Zuiden van Eindhoven. Hier woonde aan de Hoogeloonseweg de 73-jarige M. Vrijsen, alleen in een eigen huis. De oude alleen staande man, die aan asthma lijdt, meen de een goede oplossing gevonden te heb ben voor het probleem van zijn oude dag, toen hij zijn huis verkocht aan het kinderloos echtpaar H. onder voorwaar de dat dit hem kost en inwoning zou verschaffen, alsook enige verzorging. Hiermede begon een lijdensweg, die ze kér tot een vroegtijdige dood van de heer Vrijsen had geleid, waren de buren van H. niet nieuwsgierig geweest. Al spoedig misten zij de oude heer bij zijn dage lijkse wandelingetjes en toen zij bij het echtpaar informeerden, kregen zij geen behoorlijke verklaring. Hun nieuwsgie righeid groeide uit tot argwaan en zij stelden de burgemeester op de hoogte. Deze bracht, in gezelschap van de politie en een arts, een bezoek aan de woning, waarbij zij de kamer van de heer Vrij sen binnendrongen. De oude man be vond zich in een verregaande toestand van vervuiling en ondervoeding, ook het vertrek leek eerder geschikt voor varkenskot dan voor menselijke bewo ning. De heer Vrijsen vertelde, dat hij het weinige eten, dat hij nog kreeg, in krantenpapier opgediend ontving. Zijn redding kwam precies op tijd. Per ambu- lancewagen is hij overgebracht naar het liefdesgesticht te Bladel, teneinde weer op krachten te komen. Nagegaan wordt welke justitiële maatregelen er tegen het echtpaar H. genomen kunnen worden. De vooruitzichten voor het voortbe staan van deze mooie wedstrijden lij ken wel gunstiger dan twee jaar gele den, aldus constateerde voorzitter G. van Manen uit Drachten, maar toch behoeven ze bij voortduring de steun van iedere watersporter. Gebeurt dit niet, dan zijn ze onherroepelijk tot verdwijnen gedoemd en dat zou wel heel jammer zijn voor deze oer-oude vorm van wedstrijdsport. Tot dit doel is Vijf jaar geleden ook de schade- of subsidie-commissie inge steld teneinde gelden bijeen te bren gen om reparaties aan skütsjes en tui gages te kunnen laten uitvoeren. De hoge kosten hiervoor kunnen nl. on mogelijk door de schippers zelf worden betaald. De verleden jaar gehouden collectes tijdens zeilwedstrijden en andere sportgebeurtenissen hebben helaas nog geen vijfhonderd gulden opgebracht en daarom wil de commissie het nu eens anders proberen. In de eerste plaats zal getracht worden donateurs voor f 0.50 of meer per jaar te winnen en verder zal een verloting worden gehouden met een bromfiets als hoofdprijs. De Centrale Commissie zelf was ove rigens niet ontevreden over het afge lopen jaar. De penningmeester hield f 121.62 over. Het schadefonds had een batig saldo van f 816.65. In totaal ont ving het fonds sinds de instelling ruim f3000.waarvan f2313,35 aan de schippers werd uitgekeerd. De heer A. de Groot uit Staveren werd als commissaris herkozen en als vertegenwoordiger van de schadecom- missie werd in het bestuur gekozen de heer J. Klaassen te Grouw en als afge vaardigde van de plaatselijke commis sies de heer J. Zwart te Sneek. Wedstrijddata en deelnemers. De wedstrijdata werden na uitvoe rige besprekingen als volgt vastge steld 27 Juli Drachten-Veenhoop; 28 Juli Eernewoude; 30 Juli Grouw; 2 Augustus Langweer; 4 Augustus Lemmer; 5 of 6 Augustus Staveren; 10 Augustus De Fluessen en 11 platteland komen, zich ontzettend een zaam. Maar die eenzaamheid begint zich hier en daar ook al meester te maken van het platteland. Het onderwijs krijgt zo langzamerhand ook een geweldige invloed op het dorpsleven. De platte landsjeugd maakt daardoor tegelijk een stukje stadsleven mee en een geestelijke ontwikkeling die veel te snel gaat. Nu heeft de school wat de gemeenschaps vorming betreft, ook weer een geweldige invloed op de jeugd, evenals de geeste lijke ontwikkeling, maar het gevaar daarvan is weer dat ze massamensen dreigen te worden, mensen zonder een eigen mening. Zó gezien komt er een vervlakking tussen stad en platteland, maar gelukkig ook een groeiend contact tussen beider jeugd. Ze hebben allen de zelfde opleiding genoten en dezelfde ontwikkeling opgedaan. Daarom gelooft spr. dat ze elkaar zo hard nodig hebben en dat het goed is, dat ze elkaar op gaan zoeken. En zo gezien, acht hij het heil loos, dat de jeugd op elk terrein weer in aparte hokjes wordt gestopt. Daartegen moet zij zich verzetten. Ze moet zich niet laten verdelen. Wij leven n.l. in een nieuwe en wordende wereld die z’n ei gen stijl nog niet gevonden heeft. Hier door zullen stads- en plattelandsjeugd tot elkaar moeten komen en elkaar moe ten helpen. Na de pauze beantwoordde ds. Sondorp nog een aantal schriftelijke en DE ZWOLSE VIERLING 12 JAAR. Zondag werd de Zwolse vierling Kiffens 12 jaar. Dorothea, Han, Rini en Elly. De Sneker Pampusclub kwam Zater dagavond in gezellige vergadering bij een. In hoofdzaak werden de behaalde resultaten in het vorige zeilseizoen be sproken. Ten einde het deelnemen aan de wedstrijden aan te moedigen was een wisselbeker beschikbaar gesteld welke voor een jaar in het bezit komt van hem die met z’n boot over het gehele seizoen de beste resultaten heeft behaald. De geklas- 122 p. Hennie de Jong kwam dus voor een jaar in het bezit van de mooie wissel beker, welke 3 maal achtereen of 5 maal in totaal moet worden gewonnen om definitief eigendom te worden. De bijeenkomst droeg een zeer gezellig karakter en zal zeker hebben bijgedra gen tot versteviging van de vriend schapsbanden en vooral tot sportieve opvattingen bij de zeilwedstrijden. V L SI X..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1