Maarschalk Zhoekof minister De overval op het politiebureau van defensie Heel Nijland vierde feest met „Meester” ten Have Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Toneelgroep Amicitia speelde „Rumigny MALENKOW 110e Jaargang No. 12 Vrijdag 11 Februari 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK 12 Februari 1945 In de nacht van 11 OP Plotselinge dood Poging tot vergiftiging J. 82 Nederlanders ontvangen Valentijn-bloemenhulde K.R.O. speurt naar nieuw talent Opdracht aan oud-stadgenoot „Werkavond -Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Verscherpt verkeerstoezicht KLEINZAND 7 - Telef. 2872 ’t Filter Onbewaakte overweg Molkwerum-Warns beter beveiligd SNEEKER NIEUWSBLAD de n de geduld het De jubilaris aan zijn dagelijkse arbeid. Bij zjjn aftreden. PHILIA. De bekende beurtschipper Foppe de Jong uit Witmarsum, een vaste bezoeker van de Sneker weekmarkt, is Dinsdag middag, toen hij goederen in ontvangst zou nemen, plotseling onwel geworden. Hij viel achterover in de boot. De ont boden dokter kon slechts de dood con stateren. Geen waarschuwing maar aanstonds proces verbaal De minister van justitie heeft in verband met het toenemende aantal ver keersovertredingen aan rijks- en ge meentepolitie over het gehele land op dracht gegeven om binnenkort een ver scherpte controle uit te oefenen op de na leving der verkeersvoorschriften. Meer in het bijzonder zal gelet worden op de ver lichting van alle rijdend verkeer, dus zowel van auto’s, motorrijwielen, motor carriers, als van bromfietsen, rijwielen, Despannen en onbespannen wagens. Spe ciale aandacht zal hierbij gewijd worden aan de voor- en achterverlichting, stand van de koplichten, de stoplichten en re flectoren en of bij het voeren van ge dimde koplichten beide koplichten ge dimd worden. De politie is geïnstrueerd om niet meer met een waarschuwing te volstaan, maar aanstonds bij het consta teren der overtredingen proces-verbaa] op te maken. Een wereld vól van wijze hoofden Schiet met haar wijsheid nog tekort. Omdat zij uitgerust met wijs heid Wel wijs dénkt, maar niet wijzer wordt Een wereld vól van wijze hoofden Zal nochtans niet toereikend zfln Om denkende een gat te boren In Ruslands Ijzeren Gordijn Redactie-adres - Voor skiënde moeders. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De Utrechtse rechtbank heeft de 42- jarige kookster G. J. W. v. d. H.v. d. B. uit Rotterdam wegens poging to mis handeling met voorbedachte rade ver oordeeld tot acht maanden met aftrek. De vrouw, die destijds te Austerlitz woonde, zou in de zomer van 1953 ge tracht hebben haar invalide echtgenoot, met wie zij een ongelukkig leven leidde, in het ziekenhuis te doen opnemen door het sap van giftige dolbessen in zijn drin ken te doen. De man reageerde er niet op. Toen verdachte enige tijd later te Rotterdam verbleef, diende haar man een aanklacht in. De officier van justitie had twee jaar met aftrek *geëist. Onze fotograaf zag dit zeer eenvoudige maar ook practische Instrument voor het dragen van kinderen in de Rad- steader Tauern (Oostenrijk). Moederen kind zijn over deze oplossing zeer te vreden. De voorzitter van het Schoolbestuur, de heer C. H. H o f s t r a, herinnerde er aan hoe de heer ten Have indertijd uit negen sollicitanten benoemd werd en daarvoor als hoofd werkzaam was in Zevenhuizen en Marie. Zijn wens, uit gesproken in de brief waarin hij zijn benoeming aannam, dat de Here zijn arbeid steeds mocht zegenen tot op- MOSKOU. Op de zesde en laatste dag van de zitting van de Opperse Sow- jet zjjn er nog een paar verrassingen uit de bus gekomen: de man, van wie twee dagen geleden nog werd beweerd dat hij min of meer in ongenade was gevallen, de maarschalk Zhoekof, is minister van defensie geworden. Hjj volgt dus maar schalk Boelganin op, die nu premier is. Ook is bekend geworden wat de nieuwe functie is van Malenkof, die Dinsdag het veld moest ruimen omdat hij had gefaald. Hij wordt vice-premier en krygt een van de ongeveer vijftig ministeries te beheren die de Sowjetunie rjjk is, nl. dat van electriciteitsvoorziening. De heer J. ten Have te Nijland vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als hoofd var de Chr. School aldaar en heel het dorp feestte met hem mee. ’s Morgens de schoolkinderen in het met guirlandes versierde Gebouw en ’s a onds de ouderen in dezelfde zaal, die toen tot in alle hoeken bezet was. Want „meester” ten Have is in Nijland een man, die zeer gezien is en ajom waardering geniet. Niet alleen als een voortreffelijk onderwijsman, waarop in de vele toespraken steeds weer werd gewezen, maar ook als Ouderling van de Ned. Herv. Kerk, welke functie hij bijna evenveel jaren vervuld heeft, als voorzitter van de C. H. Kiesvereniging in Wymbritseradeel en als leidende figuur in nog tal van andere verenigingen. Kortom als een zeer verdienstelijk lid van de dorpsgemeenschap, waaraan hij zich met zijn gehele persoonlijk heid gegeven heeft, zoals de vertegenwoordiger van die gemeenschap het uitdrukte. De hulde en de dank voor dat alles werden door de sprekers niet alleen in woorden uitgedrukt, maar ook door de fraaie cadeaux welke op deze feest avond omlijst door fleurige muziek en zang van Nijlands eigen muziek- clubje „Patoka an” werden aangeboden. De Vereniging de Nederlandse Bloe misterij deelt mede, dat op Maandag 14 Februari a.s. Valentijndag 82 Ne derlanders zijn uitverkoren voor het in ontvangst némen van een bloemenhulde, op grond van de verdiensten, die zij in het afgelopen jaar hebben doen blijken met betrekking tot de naastenliefde, op offeringsgezindheid en goede burgerzin Ook dit jaar kon derhalve het aantal van 100 personen, voor wie een bloemen hulde in uitzicht was gesteld, niet wor den bereikt. In totaal werden 166 opga ven ontvangen. Hiervan konden evenwel slecht 82 gevallen genade vinden in de ogen van de jury. Voor de bloemenhulde op Valentijndag 1954 kwamen niet meer dan 48 personen in aanmerking. Ook dit jaar moesten verschillende opgaven wor den afgewezen omdat de inzenders de verdiensten van de personen, die zij heb ben voorgedragen, niet voldoende had den omschreven. De jury heeft gemeend, ook diegenen te moeten uitsluiten, van wie uit hoofde van hun beroep een meer dan normale plichtsbetrachting ten op zichte van de gemeenschap mocht wor den verwacht. Alleen in die gevallen, waarin de mate van opofferingsgezind heid ver boven de beroepsplicht uitsteeg, heeft de jury voor de betrokkenen een uitzondering gemaakt. Verscheidene ge vallen van naastenliefde, die in het da gelijks leven veelal onopgemerkt blijven zoals bijvoorbeeld het onbaatzuchtig ver zorgen van invaliden en ouden van da gen, zijn alle aanvaard. De jury stelde zich hierbij op het standpunt, dat de vertolking van de Valentijn-gedachte allerminst tot spectaculaire voorbeelden beperkt is. Juist de kleine gevallen, die van dag tot dag zoveel leed kunnen ver zachten, verdienen de grootst mogelijke aanmoediging. Bij de beoordeling van de opgaven werd er dan ook steeds van uitgegaan, dat de monnik Valentijn, die van 230270 in Italië leefde en na wiens dood de Valentijndag in vele landen is ontstaan, zijn bloemengeschenken even min onthield aan diegenen, wier naasten liefde niet op de voorgrond trad. Aan onze vroegere stadgenoot beeldhouwer Herman J. van der Heide, thans wonende te Amsterdam, is een op dracht verstrekt voor een plastiek van 5 meter hoog in het gebouw van de Tele communicatie, P.T.T. en Philips Hilver sum, op de E 55 te Rotterdam. velhebber van een leger is geweest, ver klaard dat de Russische strijdkrachten voortdurend paraat zijn. China en de andere volksrepublieken vormen samen met de Sowjetunie een onoverwinnelijk vredesleger. (Alg. Dagblad). Een ieder die in staat is om een rede lijke prestatie te leveren op het gebied van de lichte muziek, hetzij vocaal of instrumentaal, hetzij alleen of in kleine ensembles, zal binnenkort in de gelegen heid zijn tot een proefoptreden voor de microfoon. Deskundigen van de K.R.O, onder wie Pierre Wijnobel, de arrangeur van de „Van 6en klaar club”, komen na melijk Vrijdag 18 Februari a.s. in Restau rant „Onder de Linden”, Marktstraat te Sneek om van 20.00 uur af proefopnamen te maken. De bedoeling is, dat alleen die genen, die werkelijk iets presteren, zich hier op genoemd tijdstip komen melden. Deze auditie geldt niet voor zangvereni gingen, harmonieën e.d., evenmin als voor beoefenaren van de klassieke mu ziek. Reeds eerder heeft de K.R.O. in verschillende plaatsen van ons land de gelegenheid voor proefoptreden openge steld en op deze wijze zijn opmerkelijke successen geboekt. Zo werd het bekende „Duo Black and White” ontdekt, dat veelvuldig in de „Van 6en klaar club” optrad en thans een nationale bekend heid heeft verworven. D s. L. J. Prins had de leiding van het feest. Hij liet zingen Ps. 103 1 en las Lucas 17 7-10, waarna hij alle feestgenoten namens het schoolbestuur verwelkomde, en zich vervolgens tot de heer ten Have, diens echtgenote en kinderen richtte. Wij zijn hier bij el kaar gekomen, zo zei hij, om onze gevoelens van meeleven en belangstel ling tot uiting te brengen. De jubilaris heeft zich een ruime plaats verworven in de harten van zijn leerlingen en zijn dorpsgenoten en daarmee de ach ting van ons dorp. Maar ook om tot uiting te brengen onze dankbaarheid voor wat ons in deze 25 jaar geschon ken is in onze school met de Bijbel. De school met de Bijbel heeft nl. een be langrijke functie voor de kinderen, het gezinsleven en de dorpsgemeenschap. En wij zijn dankbaar voor wat onze jubilaris hierin met hen die met hem het onderwijs gediend hebben, op deze school heeft uitgedragen. Deze jubileumdag zal echter ook een dag zijn van bezinning en inkeer, zo vervolgde ds. Prins. Niet een dag van schetterende fanfares en vooruitgesto ken borsten, maar een dag waarop wij God willen danken voor zijn genade, dat wij mogen dienen. En wij weten dat de heer ten Have zijn werk ook steeds zo opgevat heeft, dat alles wat hij deed mogelijk werd door de kracht van het gebed en van het geloof. Spr. wenste hem en zijn familie tenslotte hartelijk geluk, waarbij hij de wens uitsprak, dat de jubilaris, die al zo’n beetje het einde in ’t zicht krijgt, ook deze laatste jaren zijn werk nog met genoegen en vrucht zal kunnen ver richten. bouw van de gemeente en tot heil van Nijland, is in vervulling gegaan. Als kerkvoogd, belast met de administra tie van de school, heeft spr. deze 25 jaar in nauw contact met hem gestaan. Hun samenwerking was steeds van zeer aangename aard, en een zelfde goede verhouding was er ook tussen de jubilaris en zijn personeel. Dat konden we hedenmorgen ook zien op het feest voor de leerlingen, dat geheel door het personeel georganiseerd was. De heer Hofstra schetste hierna de betekenis en de invloed van het christelijk onder wijs op het dorp en de wijze waarop de heer ten Have steeds met de dor pelingen heeft meegeleefd. Zowel in blijde als in droeve dagen. Hij wenste de familie eveneens ge luk met deze dag, die op verzoek van de jubilaris zeer sober is gehouden, sprak de hoop uit dat voor hem nog een goede levensavond is weggelegd en bood als stoffelijk blijk van waarde ring een kapstok aan. De andere sprekers. De heer Faber, sprekende namens het Hoofdbestuur van de Ver. v. Chr. Volksonderwijs, tekende zijn oud-col- lega als een principieel man met een grote liefde voor het chr. onderwijs, maar tevens als een vooraanstaand man in de C. H. Kiesvereniging. Te vens prees ook hij de goede samenwer king tussen de jubilaris en diens per soneel in het belang van de school en van het kerkelijk leven. De heer D, Zuiderveld verte genwoordigde de Prot. Chr. Onderw. Vereniging, waarvan de heer ten Have een zeer trouw lid is. Hij dankte hem daarvoor, schetste zijn collega verder als goed, fris en klaar, en schonk hem als blijk van waardering het boek „De Kamferkist” van ds. Straatsma, dat, naar spr. hoopte, steeds een herinne ring moge zijn aan de goede gevoelens welke zijn collega’s hem toedragen. Namens de oud-leerlingen voerde de heer Marten H. Gerbrandij het woord. Hij noemde meester ten Have Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handekadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Amateurfotografenver. ,,’t Filter” alhier, hield haar eerste werkavond. Na een kort openingswoord van de voorzit ter de heer A. ten Berg, waarin deze een viertal nieuwe leden welkom kon heten, wijdden de leden zich met enthou siasme aan de portretfotografie, De ver gaderzaal van hotel Bonnema had het aanzien van een echte studio door de vele lampen, kabels en natuurlijk ca mera’s met en zonder statief. Doch on danks de ter beschikking staande appa ratuur, kwamen de amateurfotografen tot de slotsom, dat de portretfotografie een moeilijk terrein is, waarop elk mo del zijn eigen eisen en moeilijkheden meebrengt. Een woord van waardering voor de „modellen”. Zij trotseerden man of „vrouw” moedig de hitte van de lam pen tijdens de vaak langdurige instel- perioden. Een geslaagde avond die de leden nieuwsgierig doet uitzien naar de volgende clubavond, waarop de gemaak te opnamen zullen worden getoond en besproken. 1' Februari 1945 tien jaar geleden Nederland zuchtte nog onder de druk van de bezetter. In de omgeving van Sneek waren vele arrestatie’s verricht en zo zaten begin Februari in het politie bureau 20 mensen gevangen. Stelt U het zich voor met z'n twintigen opgepakt in vier cellen, getreiterd door landwach- ters die hen het zekere einde door de kogel voor ogen hielden. Sommigen wachtte dit einde ook, er waren wapens bij hen in huis gevonden.... Hoe veel erger dan de lichamelijke mishandelin gen moet deze geestelijke kwelling ge weest zijn. Afgesloten zaten ze van de buitenwereld. De namen van hun kame raden in het illegale werk moeten in hun hart gesloten geweest zijn, maar over de lippen kwamen ze niet. Ze wisten niet dat de kameraden „daar buiten” een plan maakten om de gevangenen te be vrijden in de nacht van 11 op 12 Fe bruari zou er een overval op het politie bureau gepleegd worden. Zakelijk wordt het tien jaar later door een van hen ver teld, zoals het plan in 1945 zakelijk moet zijn bedacht. Namen werden er toen niet genoemd en nu nog niet. Waarom zou je geen helden alsjeblieft alleen Wietze, Harry, Arie, Jelle en Bontje ko men naar voren, schuilnamen van leden van een sabotage groep, waarvan meer deren al aan talrijke overvallen hadden deelgenomen. In de H.B.S. (toen nog aan de Wester- singel) kwamen ze samen, in de Direc teurskamer waar nog wat verwarming was. Kleumend en zwijgend moeten ze hier gezeten hebben bij een klein lichtje de verduistering was slecht gemas kerd, want de overval zou gemaskerd uitgevoerd worden. Traag kruipen de uren voorbijook voor Bontje die dienst heeft in het politiebureau en eerst in de gauwigheid nog een onschuldige burger op straat een bekeuring heeft gegeven. Er moet straks iets te typen zijn! Dat „straks” komt eindelijk om half vijf als Bontje de deur van de garage openzet waardoor de sabotage groep het politiebureau kon binnenkomen. Hij maakte gebruik van het moment dat twee landwachters in het wachtlokaal sliepen ën de derde naar boven ging om de Duitse commandant, de S.D.’er Hein rich, te wekken. Toen Heinrich in het wachtlokaal een opgewekt gesprek voer de met Bontje en zijn oudere collega die vele oogjes dichtkneep, moest Bontje nodig met veel geratel van de schrijf machine dat bewuste proces verbaal tik ken. Dertien mannen slopen het bureau binnen. Kinderspel door die geopende garagedeur. Maar ze deden het onder de ogen van Duitse Heinrich met z’n machinepistool en ze wisten dat er le vensgevaar was voor zichzelf en., stad genoten als een lastig geworden Hein rich in dit bureau eens doodgeschoten moest worden. Daarom werkten ze zo behendig weet U. Kameraden moesten worden bevrijd en tevens moesten U en ik in de stad de komende nachten vei lig kunnen slapen. „In een ogenblik was het gebeurd”, vertellen ze nu. Heinrich stond naast landwachters en de twee po litiemannen met de armen omhoog en zijn sleutels waren in andere handen overgegaan. Foei, wat ontwaakten die slapende landwachters op een onaange- j name manier! Vooral L. die ze „de sa dist” noemden, omdat hij de gewoonte een onderwijzer bij de gratie Gods, die hun met veel tact, liefde en geduld het goede pad gewézen heeft en hun heel veel heeft bij gebracht. Hij gaf daarna aan aller dank gestalte door het aan bieden van een fraaie boekenkast en een album met de handtekeningen van de schenkers. Het personeel bood zijn gelukwensen aan bij monde van de heer W. Haak. Wij hebben altijd met genoegen onder Uw leiding gewerkt, zei deze spreker. Die leiding was echter altijd onge merkt. Wij hebben nooit in U gevoeld de baas, maar wel gezien. Hij stond verder stil bij de kinderlijk eenvou dige manier waarop de heer ten Have de kinderen benadert, wat vooral tot uiting komt in zijn onderwijs in de Bijbelse geschiedenis, en liet zijn ge lukwensen tenslotte vergezeld gaan van het boek „Herfsttij der Mid deleeuwen” van Prof. Huizinga. Verder spraken nog de heren Sj. Rus tic u s, waarnemend hoofd na het ver trek van de voorganger van de jubilaris, oud-medewerker en vriend; A. S e f f i n- g a, afgevaardigde van de Bijbelkring te Nijlanderzijl, die aan zijn waarderende woorden een boek en sigaretten toevoeg de; J. R. A b m a te Folsgare, namens de Gemeentel. C. H. Kiesvereniging; Zus ter Halsema, oud-wijkverpleegster van Nijland; de heren de Boer, hoofd der school te Abbega, mede namens zijn collega’s te Oosthem en Folsgare; M. K. Feenstra voor de dorpsgemeen schap; G. M. Gerbrandij als be stuurslid van de Schoolvereniging; P. Djj k s t r a als ouder en als laatste van de lange rij de oude heer H. Wild schut, die een lange reeks van jaren als schoolschoonmaker met de heer ten Have heeft samengewerkt, en, evenals ook enkele andere sprekers deden, aar dige herinneringen ophaalde. „Patoka kn” kwam trouwens met een speciaal op „meester” geschreven liedje ook leuk uit de hoek. Voor al deze hulde, geschenken en goede wensen dankte de heer Ten Have tenslotte zeer uitvoerig. „Het Is voor ons een onvergefelijke dag ge worden. Heel onze gemeente, heel ons dorp hebben een diepe plaats in ons hart gekregen. Wij zullen Nijland nooit ver geten”, zo luidden ongeveer zijn laatste woorden. Met het gezamenlijk zingen van het laatste vers van de Avondzang en dank gebed door ds. Prins kwam toen, nog net voor middernacht, het einde van het feest, waarop natuurlijk ook de bloemen en tractaties niet ontbraken. Voor een uitverkochte Amicitia-zaal speelde de Toneelgroep Amicitia Dins dagavond „Rumigny”, een toneelspel in drie bedrijven van E. S. Wlllartsz. Het programma gaf als toelichting tot dit stuk, dat het één der drie toneelwerken is, welke bekroond werden door de Bond van Nederlandse Toneeluitgevers en de Nederlandse Vereniging van Toneel schrijvers. De geschiedenis is vrij een voudig: de graaf de Chateauvieux is een door en door conservatief man, wars van alle vooruitgang, iemand die zich ten koste van alles nog wil vastklampen aan een verleden dat onherroepelijk voorbij is. Hij delft het onderspit in de strijd tegen de nieuwe tijd, de nieuwe geest, doch z”n nederlaag blijkt feitelijk tevens zijn grootste zege te zijn. Daartoe hel pen alle andere personen mee, van z’n dienaar Octave tot z’n zuster Clothilde, en de studenten uit Parijs, ja zelfs de dochter Odile en de Amerikaan Mike doen hun (grote) duit in het zakje. Tot zover de toelichting welke het program ma gaf. Met een beetje goede wil kan men in het stuk zich ook zien afspelen een strijd tussen feodalisten, mensen van een wereld die achter ons ligt, en federalisten, mensen die zien naar een toekomst, waarin de wereld meer één zal zijn. Want de inzet van de strijd welke tussen graaf de Chateauvieux en tenslotte zijn gehele qmgéving gevoerd wordt is zijn oude kasteel, waarvan hij, hoe verarmd ook, uit gehechtheid aan de tradities van een roemrijk geslacht, geen afstand wil doen en dat de jonge ren begeren om er een centrum ter be vordering van de internationale samen werking en dus van de vrede van te maken. Als de graaf tenslotte toch toe geeft, bezwijkt hij echter minder voor de stormloop der jeugdige idealisten, dan wel voor de liefde tot zijn vrouw die hem heeft verlaten, omdat hrj feite lijk slechts in het verleden leeft, doch tenslotte terugkeert om hem van wat men bijna een obsessie mag noemen te redden, wat haar dan ook gelukt. Hij capituleert. In een stuk waarin ideeën botsen en ieder de ander tracht te over tuigen van het goed recht van zijn Maarschalk Boelganin hield zijn eerste redevoering als minister-president van de U.S.S.R. Hij zong de lof van de zware industrie, van de macht van de Sowjetunie en van de vriendschap met de Chinese volksrepubliek. Zijn redevoe ring werd herhaaldelijk onderbroken door luid en langdurig applaus. Hij beloofde dat dit jaar de productie van consumptiegoederen zou worden ver groot „op de basis van de zware in dustrie en van de landbouw”. Hoewel die worden Malenkof niet aangenaam in de oren moeten hebben geklonken, bleef de glimlach op zijn ge zicht. Hij luisterde bijzonder aandach tig, toen uiteen werd gezet hoeveel aan dacht er voortaan aan de zware in dustrie zou worden geschonken en aan de door hem verwaarloosde landbouw. Hoe komt dat toch? Wat zit er achter? Waar wijst ’t op? Wat kan verwacht? Wat is erwiér? En wat is onwaar Verdeeldheid? Politieke macht? Vraagtekens voor New-York en Londen, Voor Rome, Oslo, Bonn, Parijs; Vraagtekens voor vergrijsde hoof den, Al zijn die grijze hoofden wijs, ’t Is gissen, tasten, redeneren Op ’t politieke wereldfront: Geeft ’t verschuiving? Géén verschuiving? En wie doorziet de achtergrond? had gevangenen te treiteren en zelfs te bestelen. Hij had met het hoofd op de tafel zitten slapen, de klep van de pet voor het gemak naar achteren geschoven. En juist die klep zou hem noodlottig worden., maar laat ik U eerst de blijde geschiedenis van de gevangenen vertel len. Ziet U die geopende cellen, ie be vrijde gevangenen met de schoenen in de hand op weg naar de H.B.S., ja ruikt U misschien de peper waar het politie bureau mee bewerkt werd om de speur honden van de S.D. op een dwaalspoor to brengen? Daar zaten de ex. gevangenen onder het podium in de tekenzaal van de H.B.S. Vrij maar de spanning en angst zal niet op slag verdwenen zijn, al ver zorgde Bijlsma hen nog zo goed tot ze ’s avonds door leden van de L.O. naar onderduik adressen werden gebracht En wat gebeurde er intussen in het politiebureau? Heinrich, de landwachters en de politiemannen werden in de nu lege, cellen gesloten. Alleen de land- wachter L. werd vriendelijk uitgenodigd met de overvallers mee te gaan tot grote verwondering van de S.D.’er en zijn tra wanten. De politiemannen vertelden langs hun neus weg dat L. in de tijd dat de andere landwachter naar boven ging om Heinrich te wekken, het wacht lokaal ook enige ogenblikken verlaten had. En dan die petdie zo omgedraaid op zijn hoofd stond., zou het niet een tekén geweest zijn voor de overvallers? De suggestie ging er in als koek. Ook voor de leiding van de S.D., die een nauwkeurig onderzoek instelde, was het zo klaar als een klontje dat L. de deur had opengezet en met zijn nieuwe vrien den was gevlucht. Heinrich en de andere landwachters kregen een maand streng arrest wegens slapen op wacht en de beide politiemannen konden naar huis terugkeren. Bontje vrij de wens van de organi satoren van de overval die hem zeker weer wilden gebruiken voor toekomstige operaties. Bij de tweede inval in het politiebureau b.v., waar we een volgende keer over hopen te vertellen. Band met Peking. Boelganin legde zwaar de nadruk op de vriendschap met het Chinese volk, er zorg voor dragend dat men in Peking niet de indruk zou kunnen krijgen dat Moskou nu een andere koers zou gaan volgen. Voor de rede van Boelganin had maarschalk Konjef, die in de oorlog be- Op de onbewaakte overweg in de weg MolkwerumWarns passeren dagelijks vele treinen op de lijn StaverenLeeu warden. In verband met de veiligheid van het drukke streekverkeer op deze route, zal de A.N.W.B. binnenkort een drietal waarschuwingsbakens ter weers zijden van de overweg plaatsen. Deze van reflecterend materiaal voorziene bakens, attenderen het wegverkeer op het naderen van een overweg, hetgeen vooral bij ongunstige weersomstandig heden en duisternis van groot belang is. De N. S. zullen de aanwezige Andreas kruisen eveneens van reflecterend ma teriaal voorzien, zoals reeds met de „schrikhekjes” het geval is. standpunt wordt in de regel veel ge praat en is er betrekkelijk weinig han deling. Dat is ook in Rumigny het ge val. En er was daarom nog al wat voor nodig om de aandacht van het publiek geboeid te houden; daartoe konden bij dragen de costuums en het voortreffe lijk décor (van de h.h. Beverdam en Roosenstein) maar de spelers moesten toch het meeste doen. En gelukkig heb ben ze dat ook gedaan en de aandacht van het publiek gespannen weten te houden. Voor een zeer groot deel komt het succes toe aan de heer H. Groen hout die graaf Armand de Chateau vieux speelde in een fenomenale vertol king, tot in de fijnste nuances door dacht; men denke bijv, eens aan de scène in het laatste bedrijf, het gesprek tussen hem en zijn echtgenote, waarin deze laatste voortreffelijk gespeeld door mevr. M. MakkenOldenburg eigenlijk voortdurend aan het woord is; hoe buitengewoon goed was hier het stille spel van haar tegenspeler. Van mevr. T. OomsHeuskens en de heer D. Smit vallen natuurlijk zeer goede creaties als Clothilde de Chateauvieux, de zuster en als Catulle de Chateauvieux, de neef van de graaf te vermelden, hun spel was if, en de heer H. Boelens zette een goede dienaar op de planken. Mej. C. Zwart, die voor een andere speelster was ingevallen en betrekkelijk korte tijd had om zich in de rol van Odile, des graven dochter, in te leven, bracht het er op te loven wijze af evenals de heer Joh. Klasema als de Amerikaan Mike Ashley, en in de kleinere studentenrol len zorgden de dames D.v. d. Molen Kasemier en T. Stallingav. d. Zee en de heren P. Vlaskamp en E. de Jong mede voor een opvoering, welke aan het slot met veel applaus werd beloond, terwijl alle actrices bloemen kregen. Ook de regisseur, de heer R. H. Ferwer- da, werd terecht in de hulde betrokken. De décors roemden wij reeds, het werk van kapper D. H. Hamersma mag ook met ere worden genoemd. Het dans- orkest Schuil verleende muzikale mede werking bij het bal. 99

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1