Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Yn tsjinst fan de Mienskip V ifcE-ïï - Een j'ubileum aan deCoöp. Zuivelfabriek te Sijbrandaburen Dinsdag 15 Februari 1955 110e Jaargang No. 13 Redactie-adres Redacteur: L. KIEZEBRINK voor- aan- Raadsvergadering Sneek Het sneeuwballen kostte Benoemd Elfstedenwedstrijd A. R. Kiesver. Scharnegoutum Onbekende deed huwelijks aanzoek Emmen Ciske de Rat wordt verfilmd Door stroom gedood dochtertje door Moeder en gasverstikking omgekomen Meer tuchthuis dan rusthuis Zesmaal brand bij dezelfde boer Eén kentekenplaat op motorrijwielen Dodelijk ongeluk te Franeker Dr J. de Graaf hoogleraar te Utrecht Per 1 Juli: op alle auto’s twee achterlichten - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Geslaagd Valentijn bloemenhulde winkels tijdens Mayfair. Amsterdam 3200 lampen Stoffelijk overschot van ver miste vrouw gevonden Ds Kranendonk naar Staatsbedrijf P.T.T. zal voor f 112000 malig H.B.S.-gebouw aan Westersingel kopen - Deel van de opbrengst bestemd voor stichting badhuis - Verbod afsteken vuurwerk op openbare wegen - Personen beneden 21 jaar mogen niet in het bezit van ontplofbare voorwerpen zijn - Verruiming openstellingsuren Nieuwe wisselprijs voor Onderwijzeres om de oren geslagen Autobotsing SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. B en W adviseren: te IJLST. Het afsteken van vuurwerk. B. en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de wonin gen le Steenklipstraat 42, 48 en 68, 2e Steenklipstraat 26 en le Boschdwars- straat 2. Verplichte vacautieslulting voor groentewinkels in 1955. en gelijke of nagenoeg gelijke sterkte te zijn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling Aan de achterzijde van automobielen moeten met ingang van 1 Juli van dit jaar twee achterlichten zijn aangebracht, SCHARNEGOUTUM. In de vergadering der A.R. Kiesver. alhier werden tot be stuursleden gekozen, in de plaats van de aftredende h.h. J. Dijkstra en L. de Jager, de h.h. F. Rienstra en Joh. Blom. De le denwerving werd besproken. Met ingang van 21 Februari kunnen motorrijders volstaan met één kenteken plaat op hun motoren. De kentekenplaat aan de voorzijde van motorrijwielen, met of zonder zijspan, behoeft dan niet meer aanwezig te zijn. Onze stadgenoot, de heer J. Holkenia, slaagde te Venlo voor het practijk- examen Boekhouden. Hij is opgeleid door de heer P. Kooi alhier. Hoofdzuster Kooi van de buitenafdeling van de Psychiatrische Inrichting te Fra neker is Vrijdagavond op de Harlinger Straatweg op het kruispunt van de weg naar het buitengesticht aangereden door een auto van de Fa. Jonkman te Harlin gen. De gevolgen waren zeer ernstig. Ze kreeg een schedelbasisfractuur en ver wondingen aan armen en benen. Direct werd ze naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar ze enkele uren later is overleden. Zuster Kooi was deze week 46 jaar geworden. Ze was van plan om enkele dagen naar haar moeder te Steenwij k te gaan. Tot de 82 personen in Nederland wie heden, Valentijndag, een bloemenhulde door de Ver. de Ned. Bloemisterij werd gebracht, behoort ook onze stadgenote mevr. R. Hamer, Oppenhuizerweg 121, die op voortreffelijke wijze de zorg voor een oude stadgenote op haar schouders heeft genomen. Voor het praktij k-diploma: Boekhouden slaagde onze plaatsgenoot de heer S. de Vries, opgeleid door de heer L. M. Vierstra te Sneek. Aankoop voormalig H.B.S.- gebouw door P.T.T. Er komt een nieuwe wisselprijs voor de Elfstedentochtwinnaar, nl. een zilve ren bord met het familiewapen der Mu- liers; dat bord is nl. gekocht voor het legaat dat win. de heer Pim Muliervoor dit doel beschikbaar stelde. De wissel prijs is een blijvende en kan nooit het eigendom worden van een winnaar. Wel zullen op de rand van het bord, dat ook de wapens van de elf steden toont, de namen van de winnaars worden gegra veerd. Dé heer Mr K. de Vries, leraar aan de Chr. Kweekschool alhier is benoemd tot directeur, van de Chr. Kweekschool Leiden. Tengevolge Van het sneeuwballengooi en door de jeugd heeft de gemeente Am sterdam op 20 Januari 1050 lampen in de stad moeten vernieuwen. In het ge heel zijn gedurende de korte sneeuw- periode in Januari 3200 lampen van Pu blieke Werken gesneuveld met een ge middelde van 400 per dag. Dit is een re cord voor de hoofdstad, waar in totaal 40.000 lichtpunten zijn aangebracht. zal gelden voor de middagen in bedoelde week, gedurende welke bepaalde groe pen van winkels alhier op grond de Winkelsluitingsverordening 1952 an- ontwerp-besluit dat U hierna ter vast- I stelling wordt aangeboden, is met een interpretatie van het verzoek in deze zin dan ook rekening gehouden. Wij zijn van oordeel dat er alle aanleiding be staat het ingediende verzoek in gunstige overweging te nemen. Voor velen zijn juist de avonduren het meest geschikt om de expositie te bezoeken. Wij achten het houden van een tentoonstelling zo als deze, ook een algemeen gemeentelijk belang. De exploitatie van de tentoon stelling zou bovendien in gevaar komen als zij slechts gedurende de normale uren, dat de winkels geopend mogen zijn, voor het publiek toegankelijk zou zijn. Wij stellen U dan ook voor, in overeen stemming met deze zienswijze, voor de duur der bovenaangehaalde tentoonstel ling een algemene ontheffing van enige bij krachtens de Winkelsluitingswet 1951 vastgestelde verboden te verlenen. Wel licht ten overvloede merken wij nog op, dat de ontheffing van de Winkelsluitings wet niet betekent, dat de winkeliers ver plicht zijn hun winkels geopend te heb ben gedurende de tijden waarvoor de ontheffing geldt. var. nou vauacujR lag uc au ut ueuUElllJg „ÏL™ deze maatregel met ingang van 1 Januari 1956 van jcj-acijt te doen worden. Te Amsterdam is de filmproductie- maatschappü Amsterdam N.V. opge richt. Tot directeur is benoemd de heer H. S. Boekman. Het ligt in de bedoeling te geraken töt een regelmatige filmproductie, waar voor van het ministerie van O., K. en W. steun werd toegezegd, in samen werking met buitenlandse filmproductie- maatschappijen. De eerste film zal In coproductie met Duitse maatschappijen worden gemaakt, naar de roman van Plet Bakker: Ciske de Rat. De regis seur Wolfgang Stuadte zal de regie voe ren. De opnemingen zullen geschieden in de Cinetone studio’s te Amsterdam; naar men verwacht zal daarmee begin Juni van dit jaar een begin worden ge maakt. Onze oud-stadgenoot dr. J. de Graaf, thans voorganger van de Vereniging van Vryzinnig Hervormden te Arnhem, is in de vacature van prof dr. J. Severijn be noemd tot gewoon hoogleraar in de ethiek aan de Theologische faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. de Graaf werd op 14 Juli 1911 in de Hervormde pastorie te Veenhuizen geboren. Zijn vader, wijlen prof, dr H. T. de Graaf, was van 19121920 predikant van de Ned. Herv. gemeente te Sneek. „Meer tuchthuis dan rusthuis” was volgens de Ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Amsterdam het pension voor ouden van dagen, dat drie zusters en een broer in Amsterdam-Zuid hielden. De oudjes werden uitgebuit en daarom was bij een vorig vonnis sluiting van dit rusthuis gelast. De beklaagden hadden daaraan niet voldaan en nu werd zes weken tegen hen geeist. Toen de bewoner van een woning aan de Soestdijksekade in Den Haag thuis kwam, nam hij in de gang een sterne gaslucht waar. Gealarmeerd ging hij op onderzoek uit en trof zijn 32-jarige echtgenote zittend in een stoel naast de brandende kachel. Zij bleek, evenals haar 2-jarig dochtertje door gasverstik king om het leven te zijn gekomen. Ver moedelijk heeft het meisje in de middag uren, toen haar moeder, die grieperig was en in de de stoel naast de kachel in slaap was gevallen, tijdens haar spel het gaskraantje naast de schoorsteen opengedraaid, waardoor het gas de ka mer binnenstroomde. Het Amsterdams gerechtshof heeft de 52-jarige spoorlegger H. K. uit Am sterdam één week gevangenisstraf op gelegd, omdat hij op 19 Februari van het vorige jaar een onderwijzeres ten aanschouwe van een aantal schoolkinde ren opeen schoolplein links en rechts om de oren zou hebben geslagen. De 28- jarige onderwijzeres had zijn dochtertje met nog negen andere leerlingen die middag na schooltijd een dictee laten overmaken. De vader, die zich hierover had opgewonden, was in eerste aanleg door de Amsterdamse politierechter tot veertien dagen veroordeeld. In de raadsvergadering van Sneek, welke op Woensdag a.s. des avonds 7.15 uur wordt gehouden, komen behalve de voorstellen elders in dit blad genoemd o.m. aan de orde de beëdiging van mevr. K. Sipkensv. d. Hoek en de heer S. Havinga als leden van de raad en de benoeming v~n een wethouder in de va cature ontstaan door het overlijden van de heer P. v. d. Veen. De 50-jarige echtgenote van de veen arbeider G. Eggink uit Westerhaar, ge meente Vriezenveen, is door electusche stroom gedood. De vrouw was mocuer van tien kinderen. De oorzaak moet ver moedelijk worden gezocht in het feit, dat de wasmachine onklaar was. B. en W. stellen voor te bepalen dat de verplichte vacantiesluiting voor groentewinkels in 1955 zal worden ge regeld volgens een door de afd. Sneek van de Ned. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit aan geboden schema. Verruiming openingstijd winkels tijdens „Mayfair”. voor alle winkels geldende ontheffing verleent en niet zoals wordt gevraagd uitsluitend voor de standhouders der tentoonstelling. Hoewel zulks door adres sant niet wordt verzocht, komt het ons voor dat het eveneens in de bedoeling ligt, dat de gevraagde ontheffing ook I aldus deelt de A.N.W.B. mede. De twee achterlichten dienen van gelijke grootte Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. afsteken, in de Algemene Politieveror dening bepalingen worden opgenomen, krachtens welke het aan personen be neden de leeftijd van 21 jaar is verbo den op of aan openbare wegen, vuur werk e.d. in hun bezit te hebben en het is verboden deze stoffen aan genoemde jeugdige personen te verstrekken, af te leveren of aan te bieden. De door ons voorgestelde redactie is verwerkt in het ontwerp-besluit, dat hierna aan U ter vaststelling wordt aangeboden. Onbewoonbaarverkalring woningen. AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDERS. Aan 24 militairen en burgers, die behoord hebben tot het voormalige Ne derlandse Detachement Verenigde Naties Is bij besluit van de President van de Verenigde Staten van Amerika de Bronzen Ster toegekend. Deze on derscheiding werd verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke ver dienste in Korea. Défilé langs de gedecoreerden. Sijbrandaburen geboden kans en hjj is nog zeer erkentelijk voor de wijze waar op hij hier werd ontvangen en opgeno men in het personeel. De toneelver. „Harmonie” uit Jorwerd trad daarna op met een stuk, dat zeer in de smaak viel. Voor de muzikale omlijsting van de avond zorgde het ensemble „Onder ons” op voortreffelijke wijze. De voorzitter liet als slot van de prachtige avond het Fries Volkslied zingen. Aan de heer J. Okkinga was de taak opgedragen „een ernstig woordje” te spreken op de avond die het Centraal Drankweer Comité Donderdagavond in zaal Hanenburg had belegd. Hij deed dit klemmend en met nadruk en wilde als bewust drankbestijder wijzen op de dreigende gevaren van de alcohol. Moe ten we dit gevaar nog zo uitmeten, vroeg spreker. We zijn toch het matigste volk? Omstreeks 1940 hadden tal van gezinnen de alcohol al verbannen en de jongeren gingen breken met de drank- traditie. Met dat beeld voor ogen vra gen wij ons af: Is drankbestrijding nog nodig? Ja, als we de millioenen, die we jaarlijks uitgeven aan alcohol, voor ogen houden en we er aan denken hoe veel geraffineerder de drankduivel tegen woordig werkt, dan is de strijd tegen de alcohol juist nu zeer nodig. Hoeveel mensen ontvluchten de moeilijkheden van deze tijd in de roes van de alcohol, hoe veel verkeersongelukken worden door drank veroorzaakt, hoe wordt de jeugd gegrepen door bekende slogans. Zie eens naar de vele bezoekers van de consulta- tlebureaux voor drankzuchtigen. Als we dan spreken, aldus de heer Okkinga over dit na-oorlogse alcoholisme, dan kunnen we niet begrijpen dat mede christenen en mede-socialisten kritiek loos hieraan voorbij gaan. Ouderen e: jongeren moeten toch weten dat het no dig is dat blauwe strijders alarm slaai Daarom wil spreker zich richten tot zijn mede-christenen en mede-socialisten. Een godsdienstig mens, die weet van ee taak en roeping in deze wereld, die be seft dat het gaat om waarheid, gerech tigheid en liefde, kan immers de bittei werkelijkheid niet aanvaarden dat ge regeld zeer veel mensen in de drie grot steden gevangen zitten wegens dron kenschap. De gelovige mens kan niet onbewogen aan het lijden van onschul- digen en zwakken voorbijgaan, dat verbiedt juist zijn geloof. Zwakken steu nen, gevallenen oprichten, dat is daad werkelijk christendom. En dan de socialisten. De mensen met het prachtige ideaal: vrije mensen, nieuwe wereldorde. Zij streven naar een hoger gemeenschapsleven en moeten ze dan niet zeggen met Ds. Horreüs de Haas Wij willen radicaal breken met dat wat genotzucht begeert, maar hoger dingen schaadt. Ook tot de jeugd sprak de heer Okkinga. De jeugd die in een verdwaasde en ver scheurde wereld staat, die door zedeljjke en geestelijke gevaren bedreigt wordt, maar toch de drang in zich moet hebben naar alles wat goed en mooi is. Als gij Toen het staatsbedrijf der P.T.T. de medewerking van de gemeente inriep bij het zoeken naar een geschikte plaats voor het stichten van een nieuw post kantoor, werd door B. en W. de aan dacht gevestigd op het schoolgebouw met conciërgewoning en bijbehorend terrein van de voormalige hogere burgerschool aan de Westersingel, alhier. De deskun digen van het staatsbedrijf achtten dit complex voor het beoogde doel inderdaad geschikt, waarom onderhandelingen zijn geopend om tot eigendomsoverdracht van bedoelde gemeente-eigendommen aan de P.T.T. te geraken. Deze onder handelingen hebben in die zin tot over eenstemming geleid, dat partijen het eens zijn geworden over een koopsom voor het gehele complex, dat een opper vlakte heeft van in totaal 2781 m2, van f 112.000,B. en W. achten deze prijs redelijk en voor de gemeente aanvaard baar. De levering van de te verkopen ei gendommen is afhankelijk van het tijd stip, waarop het in aanbouw zijnde schoolgebouw voor het Chr. lyceum in gebruik zal kunnen worden genomen. Hoewel het hoofdbestuur der P.T.T. op vroegere eigendomsoverdracht prijs stelt, laat het zich aanzien dat hiertoe niet eerder dan omstreeks Augustus/Septem- ber 1956 zal kunnen worden overgegaan. Het moet in ieder geval uitgesloten wor den geacht hiervoor nu reeds een be paalde datum vast te stellen. Het bestuur van „Het Groene Kruis” alhier, heeft verzocht ten behoeve van deze vereniging een gedeelte van de on derhavige terreinen van vorenbedoelde eigendomsoverdracht uit te zonderen. Deze vereniging stelt nl. op enige uit breiding van het bij haar gebouw beho rend terrein prijs. In deze vorm kan aan dit verzoek thans niet worden voldaan omdat de bij de onderhandelingen met de P.T.T. gemaakte afspraken zich daar tegen verzetten. Wanneer echter bij het gereedkomen van de vanwege het staatsbedrijf te ontwerpen plannen mocht blijken, dat geheel of ten dele aan het verzoek van „Het Groene Kruis” kan worden voldaan, zuilen B. en W. daaromtrent eventueel een nader voor stel ter tafel brengen. In dit geval zal de door het staatsbedrijf der P.T.T, te betalen koopsom van f 112.000.met f 13,worden verminderd voor elke vierkante meter grond, welke niet in de eigendomsoverdracht wordt begrepen. Ten slotte komt het B. en W. gewenst voor reeds thans een bestemming aan het bedrag der koopsom ad f 112.000, te geven. Hun gedachten zijn in dit ver band in de eerste plaats uitgegaan naar het stichten van een badhuis in de ge bouwen van de gasfabriek. Voor dit doel zouden B. en W. een bedrag willen be stemmen van f 50.000, Nu zich de gelegenheid voordöet om het fonds .voor uitbreiding van het stad huis met een niet onaanzienlijk bedrag te versterken, mag deze gelegenheid naar het inzicht van B. en W. niet wor den verzuimd. Op grond van deze ziens wijze stellen B. en W. daarom voor, het restant der koopsom ad f 62.000,in bedoeld fonds te storten. WOUDSEND, 13 Febr. Ds. H. C. Kra nendonk alhier heeft de toezegging van beroep naar de Herv. Evangelisatie te Emmen aangenomen. Een paar kilometer van het rusthuis Soeka Sepi te Beekbergen, waar zij werd verpleegd, is het stoffelijk over schot gevonden van de 73-jarige mevr. W. J. van HarnVerwey, die sedert 23 October 1954 werd vermist. Op die dag verliet zij het rusthuis voor het maken van een wandeling in de omtrek. Zij keerde niet terug. Uitgebreide opspo- ringspogingen, zelfs met behulp van een politiehond, leverden geen resultaat op. Toen echter de eigenaar van een in de nabijheid van het rusthuis gelegen bos door zijn bezitting wandelde, vond hij het stoffelijk overschot. Vermoedelijk is de bejaarde dame door een hartverlamming tijdens de wande ling getroffen. De familie van mevrouw Van H. loofde enige tijd geleden een be loning van f 500 uit voor degene, die aanwijzingen kon geven met betrekking tot de verblijfplaats van de vermiste. SIJBRANDABUREN, 11 Febr. Het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek al hier had heden in de gemoderniseerde vergaderzaal een feestavond georgani seerd ter ere van de heer Joh. Janse te Irnsum, die zijn 40-jarig jubileum vierde. Velen waren bijeen om uitdruk king te geven aan de sympathie die men in alle kringen de jubilaris toedraagt. Voorzitter Miedema zette in zijn ope ningswoord Janse dan ook even in het zonnetje en dankte hem voor de vele goede diensten de Irnsumer leden bewe zen. Dank zij de geregelde melkcontróle, zo zeide hij, was het gemiddeld vetge halte van de geleverde melk in het ver loop van de tijd sterk vooruit gegaan. Directeur Slotboom stelde in zijn rede de veelzijdigheid van Janse in het licht, want hij heeft grote verdiensten voor het Irnsumer dorpsleven, zowel op ker kelijk als cultureel gebied. Namens het personeel sprak W. Visser en hij deed dat in dichtvorm. De sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van ge schenken, welke bij de jubilaris en zijn echtgenote zeer in de smaal vielen, zo als Janse in zijn dankwoord ook zeide. In zijn gloedvolle rede herinnerde hij er ook aan hoe, toen de zuivelfabriek te Irnsum werd gelikwideerd, werkloosheid dreigde voor het daar werkzame perso neel. Spr. aanvaardde echter de hem te B. en W. adviseren Het afsteken van vuurwerk ter gele genheid van de jaarwisseling is een volksgebruik, waartegen, walmeer dit op behoorlijke wijze geschiedt, geen en kel bezwaar behoeft te bestaan. In de laatste jaren is het afsteken van vuur werk in deze gemeente echter ontaard in een vorm van baldadigheid, die in de afgelopen wintermaanden hand over hand is toegenomen en in de oudejaars nacht haar hoogtepunt bereikte. Om streeks St. Nicolaas heeft de gemeente politie, in samenwerking met de plaat selijke pers, hoofden van onderwijsin richtingen en de Vereniging van Sne- ker Zakenlieden getracht de verkoop van vuurwerk in deze gemeente te doen staken. Deze pogingen hebben in zoverre succes gehad, dat tussen St. Nicolaas en Kerstmis geen overlast van het afsteken van vuurwerk is ondervonden. De erva ringen welke daarna, speciaal in de Oudejaarsnacht zijn opgedaan, nopen er echter toe maatregelen te overwegen, welke het mogelijk maken doeltreffen der dan tot dusver het geval was tegen het hiervoor omschreven euvel te kun nen optreden. Het bestaande artikel 114 van de Algemene Politieverordening, luidende „Het is verboden vuurwerken, onder welke benaming ook, af te ste ken, anders dan op tijd en plaats door de Burgemeester te bepalen”, biedt daartoe in onvoldoende mate de moge lijkheid, aangezien het bij deze redactie voor het instellen van een strafvervol ging noodzakelijk is, dat een strafbaar feit op heterdaad wordt geconstateerd, hetgeen meestentijds niet mogelijk is. Naar mag worden aangenomen kunnen in dit opzicht doeltreffender resultaten worden verkregen, wannéér naast een verbod om zonder toestemming van de burgemeester, vuurwerk e.d. te mogenvan goede wille zijt, zal het Koninkrijk Binnen zeven maanden heeft zesmaal brand gewoed op het bedrijf van de landbouwer Eyting in Zieuwent, ge meente Lichtenvoorde. In Juli vorig jaar begon het met de schuur van de boerderij, daarna volgdén een hooimijt, een havennjjt, het achterhuis van de boerderij en nogmaal de (inmiddels her bouwde) schuur. Vorige week is aan die schuur opnieuw grote schade door brand toegebracht. De familie Eyting is in een paniekstemming geraakt; men heeft geen enkel vermoeden wie de dader kan zijn. De politie neemt niet aan, dat men met een pyromaan te doen heeft, omdat telkens uitsluitend de heer Eyting als slachtoffer wordt uitgekozen. Waar schijnlijk is hier sprake van wraak neming. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: I Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In zijn hierbij overlegd adres ver zoekt het comité, dat voornemens is al hier onder de naam „Mayfair" van 9 t/m 14 Mei a.s. een tentoonstelling te organi seren, ten behoeve van de standhouders dezer tentoonstelling ontheffing te ver lenen van het verbod, vervat in artikel 2, sub c, der Winkelsluitingswet 1951, in die zin dat het sluitingsuur op genoemde dagen in plaats van op 18 uur wordt be paald op 22.30 uur. De gemeenteraad kan aan dit verzoek voldoen met toepas sing van artikel 11, le lid, van genoemde wet, welk lid aan de gemeenteraad de bevoegdheid geeft voor ten hoogste 21 door hem aan te wijzen werkdagen per jaar te bepalen, dat het verbod dat de winkels om 18 uur gesloten moeten zijn en de z.g. halve dagsluiting niet zullen gelden. De wet staat echter uitsluitend toe, dat de gemeenteraad een algemene Gods, waar Tolstoi van sprak, zeker komen, aldus spreker. En bedenk, dat de grote dingen in de geschiedenis van de mensheid altijd door een kleine minder heid tot stand kwamen. De toespraak van de heer Okkinga werd omlijst door muziek van „Arpa”, een groepje jongelui dat fris en aardig speelt onder leiding van de heer J Slump. Hoewel ze in een kleinere bezet ting moesten optreden, doordat verschil lende leden ziek waren, werden de ver schillende nummers zeer goed uitgevoerd en „Arpa” kreeg dan ook een hartelij applaus. Het stuk van R. Bergsma: „Yn tsjinst fan de Mienskip”, dat daarna opgevoerd werd door het N. V. gezelschap van Heerenveen, was een ware verrassing. Het stuk heeft uitstekende kwaliteiten, en het werd eveneens uitstekend ge speeld door een groep spelers waar men bewondering voor kon hebben. Klaske, vlot, ad-rem, was een innemende hoofd persoon, die dikwijls rake waarheden zei. Heit hadden we graag in een grote re rol gezien de keren dat hij op het toneel was, was hij, ook in stil spel, van een grote kracht. Ook de andere rollen werden uitstekend gespeeld: Mem, Oene Profeet en Master Theunis! En tussen alle humor door verdiepte men zich dan toch maar in de vraag: Mag een mens zich volkomen geven aan c gemeenschap, of is de opoffering voor de allernaaste het belangrijkste? Oene Profeet bewijst wel op een radi cale manier hoe elk mens met z’n capa citeiten en geërfd geld de gemeenschap moet helpen Een stuk waar men met genoegen naar kijkt en luistert en dat hier opgevoerd werd onder regie van Douwe Miedema. Tussen de bedrijven hield Han Bokel man van Heerenveen het publiek bezig met uitstekend pianospel. De voorzitter, de heer C. Kuipers, opende en sloot de avond en bond de mensen op het hart uit te dragen in de wereld wat deze avond gezegd was. GAUW, 14 Febr. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur kwam de veehouder H. de Jager van Offingawier met zijn volkswagen uit de richting Sneek rijden, en de melkauto van melkrijder J. Faber van Sijbrandaburen, bestuurd door zijn zoon W. Faber uit tegengestelde rich ting. Doordat er sneeuw’ op de weg lag was het wegdek in de bocht bij de heer M. v. d. Bosch alhier glad en botsten de melkwagen en de volkswagen tegen elkaar. De volkswagen draaide als een tol in het rond en schoot daarna in de langs de weg lopende sloot. De drie in zittenden, de h.h. H. de Jager van Of fingawier, D. v. d. Meer van Scharne goutum en Alberda van IJsbrechtum, waren spoedig weer op het droge, doch dokter v. d. Meulen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een lichte her senschudding bjj D. v. d. Meer, die naar zijn woning werd vervoerd. De anderen kwamen er met zeer lichte kwetsuren af. De kraanwagen van garage R. de Jager uit Sneek bracht de wagen weer op de weg. en nam voorschot op de bruidsschat Een 68-jarige weduwe, woonachtig in Amsterdam-West, kreeg vorige week de verrassing van haar leven. Zij werd na melijk bezocht door een haar volslagen onbekende man, die begon erop te wij zen dat zij beiden eenzaam waren, om daarna te vragen of zij hem, een achtens- waardig weduwnaar, zou willen trouwen. Voordat de weduwe dit bliksem-aan- zoek kon beantwoorden ging echter de telefoon en zij verliet de kamer om met haar zoon een kort telefoongesprek te voeren, aldus meldt het Alg. Handels- blad. Toen zij terugkwam vond zij de huwelijkscandidaat al ijsberende in de kamer Hij bezwoer haar toch vooral een correspondentie met hem te voeren en liet daartoe zijn naam en adres achter. Beide waren echter vals. Jammer genoeg, want later bleek, dat de man een gouden broche en een ring met brillant ter waar de van 120 uit het buffet had meege nomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1