De Franse kabinetscrisis T.G.P. en Feike Boschma lieten kinderen genieten trw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Schoolavond Ver. v. Chr. Schoolonderwijs Auditie-avond K.R.O. Amateurfotografenver. jgM ikb ,,’t Filter” Dinsdag 22 Februari 1955 110e Jaargang No. 15 Redacteur: L. KIEZEBRINK nezen Ds. Reen naar Alkmaar Oranjever. en W.S.V. gay; gezellige avond Twee kinderen aan De voornaamste veemarkten Woudsender vrijwilligers ruimden sneeuw In Gaasterland moskee voor Mohammedaanse Ambon- W addeneilanden oefenterrein Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ijsclub Heeg vierde 85-jarig bestaan J. Johan Tromp overleden nekkramp overleden Zeepost De ramp met de Triton Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Bond v. Staatspension- nering aid. Sneek VRIJDAGS. Theunis Arema onderscheiden. Het Gelukskind. zijn Abe Brouwen kwam. PRINSES MARIJK1 slede. Foto: H. M. helpt het Prinsesje bij het instappen. (Zie verder pag. 2). Het Chr. Onderwijs als geschenk en roeping. (186.671), (181.950), In een radiorede pleitte Faure voor „een nationale unie op zeer brede ba sis”. Hij was van oordeel, dat een meer derheidsregering kan worden gevormd, hetzij onder zijn leiding, hetzij door een andere politicus. IJLST. Ds A. Reen alhier heeft het be. roep naar de Geref. Kerk te Alkmaar, aangenomen en bedankte voor Ferwerd, Buitenpost en Appingedam. „Aan „Erg SNEEKER NIEUWSBLAD WOUDSEND, 18 Febr. In verband met de hevige sneeuwval van gisteravond werden door de vereniging „Dorpsbelan gen” vrijwilligers opgeroepen om zich bij het opruimen daarvan beschikbaar te stellen. Er was n.l. in korte tijd ongeveer 30 cm. sneeuw gevallen. Door verschei dene personen werd gehoor gegeven aan deze oproep. Men kon naast de jongeren, gepensioneerden zien, de beide predikan ten en rijkspolitie deden eveneens hun best. In korte tijd waren de hoofdstraten weer begaanbaar. Zaterdag werden de werkzaamheden voortgezet. Men kan dus met recht zeggen, dat dit dorpsgemeen schap is. Een nederzetting van 400 Mohamme danen zal dezer dagen temidden van de Gaasterlandse bossen in de omgeving van Kippenburg worden gesticht. Daar be vindt zich nog een kamp, dat reeds voor meer doeleinden, werd gebruikt en daar in zullen thans Ambonnezen, die het Mo hammedanisme aanhangen, worden ge huisvest. Het wordt voor hen mogelijk om in deze nederzetting hun godsdienst te blijven beoefenen op een wijze, die zoveel mogelijk overeenstemt met die in Mohammedaanse landen. Daarom zal bij Kippenburg een moskee worden ge bouwd, die plaats biedt aan ongeveer 150 personen. Dit wordt dan de tweede Islamitische kerk in Nederland, want Den Haag heeft ook een moskee. Voor de kinderen van de laagste drie klassen wordt er een speciale school gebouwd, waarin Nederlandse leerkrachten het on derwijs veezorgen, maar de kinderen van de hogere klassen zullen de scholen in de omgeving bezoeken. Laatkomers zochten Zaterdagmiddag in zaal Hanenburg een plaats, vrién delijke mensen droegen extra stoelen aan voor kinderen die zenuwachtig dachten dat zij niet konden genieten van al het moois dat hun beloofd was, om dat alles al „vol” was. Maar eindelijk zat iedereen en vertelde mevrouw Smit al die jongens en meisjes dat de Prop, commissie van T.G.P. haar jeugdleden deze middag aanbood. Op zoek naar sterren. Tegen acht uur waren er Vrijdag avond een behoorlijk aantal gegadigden in „Onder de Linden” bijeen, en toen de heren Kool, Wijnobel en Wendt van de K.R.O. verschenen, begonnen de harten vlugger te kloppen. Hoe zou het gaan? Zou deze avond beslissend blijken te zijn voor misschien heel hun verder leven? Het was een bont gezelschap, van ver en nabjj gekomen, zelfs wa ren er drie mannen van Ameland, die er twee dagen voor over moesten heb benen dan een meisje uit Rutten (N.O.P.) Verder waren er deelnemers uit Leeuwarden, Wartena, Bolsward en dan natuurlijk uit Sneek zelf, ook de leeftijden liepen nogal uiteen. Wel, de deelnemers kregen formulie ren, moesten ze invullen, de Kro-heren maakten het schavot gereed, opname apparaat, microfoon en piano en daar kwam nr. 1: Koosje, kleine verlegen Koosje Oosterbaan met niet verlegen „Moeke” en accordeon. De ene volgde op de ander, lopende handwerk, figuurlijk en echt. Soms vroeg men zich af wat beweegt deze..., maar er kwamen toch ook enkele verrassingen, o.a. een meisje uit Sneek. Neen, we willen geen namen noemen, maar na haar goed gezongen Engels lied, zong zij op een vraag van de heer Wijnobel een Fries versje (Ynskje op ’e baen). Een zanger uit Leeuwarden (bariton) werd eveneens een verrassing. Een op en top Friese juffrouw uit Warga had een goed gehoor met „De Terp” en ook ons Sneker zan geresje weet u nog? van de Wip, ver overde microfoon en Kromannen. Het was een leerrijke avond en de heren van de K.R.O. maakten die avond vele vrienden door hun tactvol optreden. Het genre was jodel- en radiosongs, kunst fluiters (zeer goede uit Workum en Sneek), viool (1), accordeon (1). Maar één deelneemster kwam met iets in ei gen Friese taal, en dit hadden de heren zo graag gezien. Wij ook en we geloven dat onze Friese acteurs en zangers nog wel eens de kans zullen krijgen. Aan de K.R.O. zal het niet liggen, wel, aan Friesland evenmin. Op 62-jarige leeftijd is hier Zondag morgen zeer plotseling overleden de heer J. Johan Tromp. De heer Tromp was oud-firmant van de fa. Johs. Tromp alhier en genoot als zodanig grote be kendheid in het zakenleven. Hij heeft zich echter ook op maatschappelijk ter rein verdienstelijk gemaakt, zo was hij oud-voorzitter van de Katholieke Werk geversorganisatie alhier; hij is ook re gent van het Old Burger Weeshuis ge weest. Hij was voorts nog steeds voor zitter van het propagandacomité Rijks weg 43, dat, toen in het begin van de dertiger jaren het z.g. „Burgemeesters- comité” een krachtige en geslaagde ac tie voor de aanleg van rijksweg 43 voerde, deze actie steunde met zijn propaganda. De heer Tromp was de op richter van dat comité en de stuwkracht ervan. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dr. Langman, over bovengenoemd onderwerp sprekend, wees er op dat niet de neutrale maar de chr. school pri mair is. In de voor-vorige eeuw was onze overheid een christelijke met geref. stempel en alles wat van haar uitging droeg een chr. karakter, ook de volks school. De „Verlichting” en de Franse revolutie brachten echter verandering, de scheiding van kerk en staat kwam er, de overheid hield op chr. overheid te zijn, de school was geen chr. school meer. De schoolwet van 1806 was van beslissende betekenis en luidde eigenlijk de schoolstrijd in; wat er nog aan chris telijks in de school overbleef, als gebed en het lezen uit de bijbel, verdween ge leidelijk door twee oorzaken; in de eerste plaats doordat de Roomsen er geen genoegen meer mee namen dat het protestantisme het onderwijs beïnvloed de en in de tweede plaats doordat het ongeloof bij de onderwijzers een goed oor vond. Ook de toen heersende geest van slapheid in de Herv. Kerk droeg er toe bij dat onderwijs, doordrenkt van de godsdienst, voor de kinderen niet meer belangrijk werd geacht. Zeker, er rees verzet, zelfs werd een hoofdonder wijzer die op zijn school gebed en bijbel handhaafde, ontslagen en hem de onder wijsbevoegdheid ontnomen, de overheid wilde nu eenmaal eenheid op alle ter rein des levens. Maar het wonder kwam, de wet van 1806 kende een enkele soort van bijzondere scholen, scholen nl. door particulieren of groepen particulieren onderhouden. Daarbij was nooit gedacht aan chr. scholen, maar een in geweten gekrenkt volk greep naar deze mogelijk heid onder leiding van mannen als Groen v. Prinsterer, nadat hij tot het inzicht gekomen was dat herkerstening van de openbare school op een misluk king moest uitlopen en v. d. Brug- ghen, die steeds de chr. vrije school had gewild. Het is een lijdensgeschiedenis en moeizame strijd geweest om langs deze weg tot de chr. school te komen; in 1849 waren er nog maar 5, maar toen Thorbecke, de grote strijder voor het liberalisme aan het bewind kwam de verandering, hij greep per soonlijk in, de gemeenten moesten het beginsel van de vrijheid toepassen, en in 1857 waren er 58 chr. scholen, in 1880 340. Maar de voorstanders van chr. on derwijs moesten die scholen zelf betalen en dat betekende in die tijd van armoe de een zware druk. Maar wat een liefde voor de chr. school is er toen opge bracht, wat is er geofferd, ook door de onderwijzers die met een karig salaris genoegen namen. En dat ons Ned. volk nog is wat het is en niet verder is ont kerstend dankt het aan de strijd van onze vaderen voor de chr. school. Maar dank zij hun offervaardigheid ging het te goed met die school en dan komt de vijand van die school mr. Kappeyne v. d. Coppello een knap man overigens in 1878 met een onderwijswet die in schijn vooruitgang betekende, omdat de kosten van het onderwijs verdubbeld werden, maar in wezen een zware slag voor de chr. school, omdat de ouders nu ook die verdubbelde kosten moesten opbrengen. En dat kön niet meende men. Wel organiseerden Kuyper, de Savornin Lohman en baron de Geer van Jutfaas het volkspetitionnement tegen deze wet, dat 300.000 handtekeningen kreeg, waarbij nog 100.000 van Roomse zijde kwamen, maar de koning tekende de wet. En men wordt er stil van als men er zich in verdiept dat juist van dat moment af een ongekende opbloei van het chr. onderwijs kwam. Het gebed werd, verhoord. Het chr. volksdeel, reeds door de comité’s, overal gevormd ter tekening van het petitionnement, ge mobiliseerd, trekt in gesloten gelederen op; op 23 Jan. 1879 verenigen de comi té’s van heel het land zich tot de Unie De vierjarige Elly en de tweejarige Peggy Wagenmakers te Assen zijn, waarschijnlijk aan nekkramp, over leden. De moeder, een baby van een paar maanden en twee meisjes van zes jaar en negen jaar uit het gezin, zijn naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Hun toestand baart geen enkele reden tot zorg. Hoewel het er aanvankelijk de schijn van had dat zich bij de twee in het ziekenhuis opgenomen kinderen dezelfde ziekteverschijnselen voordeden als bij de twee overlfeden meis jes, bleek later dat de patiëntjes griep hadden. Uit voorzorg is besloten de r.k. fröbelschool te Assen, waar de overleden Elly school ging, tot Maandag over een week te sluiten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. ,;Oranje” (1 Maart) Ned. Nw. Guinea: s.s. „Tomini” (3 Maart); Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon” (22 Febr.)s.s. „Bennekom” (8 Maart) Suriname: m.s. „Stentor” (23 Febr.); s.s. „Trajanus” (9 Maart)Unie van Z.- Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle” (19 Febr.); m.s. „Arundel Cast le” (26 Febr.); Canada: s.s. „Grote Beer” (23 Febr.); m.s. „Westerdam” (3 Maart); Argentinië: s.s. „Andes” (26 Febr.); m.s. „Alioth” (1 Maart); Brazi lië: s.s. „Andes” (26 Febr.); m.s. „Ali oth” (1 Maart); Australië: s.s. „Strath more” (3 Maart); Nieuw-Zeeland: via Engeland (26 Febr.) en (5 Maart). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. WOUDSEND, 18 Febr. De Oranje Ver- eniging en de Sportvereniging W.S.V. hebben in verband met hun besluiten op de Ledenvergadering, gezamenlijk een gezellige avond aangeboden aan de Inge zetenen van Woudsend en omstreken. By het openingswoord door de voorzitter van de Oranje Vereniging, de heer J. Dijkstra, deelde deze mede, dat men zo gelukkig was geweest een gezelschap te vinden, bestaande uit personen van Woudsend en omgeving, dat met succes het toneelstuk „Rinse forsint him” had opgevoerd en hij hoopte dat de talrijke aanwezigen een genoeglijke avond moch ten hebben. De verschillende personen die in het stuk optraden hebben hun rol len goed gespeeld. Tussen de bedrijven heeft men een verloting gehouden tot versterking der kas. Bij het einde bracht de voorzitter een woord van dank tot de aanwezigen en in het bijzonder aan de toneelspelers, omdat het een geslaagde avond is geweest. PARIJS, 20 Febr. De radicaal Ed gar Faure, de vierde man wie verzocht is te pogen een Franse regering te vor men, is Zondag met zijn beraadslagingen begonnen. Hij dacht Maandagavond of Dinsdagochtend president Coty Uitsluit sel te kunnen geven, of hij de opdracht aanvaardt. O.m. had Faure een onder houd met de socialist Pineau, die Za terdagochtend vroeg als premier door de Nationale Vergadering werd afgewezen. Pineau verklaarde later, dat Faure de socialistische partij had uitgenodigd aan een door hem te vormen kabinet deel te nemen. Maandag zouden de socialistische leiders zich over de uitnodiging beraden. Politieke waarnemers zijn er van over tuigd, dat het aanbod zal worden afge slagen. De partijvoorzitter, Edouard Depreux, had trouwens direct na de ne derlaag van Pineau reeds laten weten, dat zijn partij weer in de oppositie zou gaan. Volgens Pineau had Faure zijn pro gram als volgt geschetst: 1. spoedige ra tificatie van de Parljse verdragen be treffende de West-Duitse bewapening; 2. ondertekening van Frans-Tunesische conventies inzake zelfbestuur In Tune sië en 3. vooruitgang op economisch en sociaal gebied. Voor de volgende wedstrijd op 14 Maart a.s., kan naar vrij onderwerp gewerkt worden. De inzending sluit op 10 Maart. Teneinde te voorkomen, dat de smaak van de juryleden de beoorde ling zal beïnvloeden, werd een' we jury gekozen, waarin thans zitting hebben de heren: A. ten Berg, P. Wier sma, J. Hendriksma en L. Kooistra. De rondzendcollectie lag deze keer op internationaal niveau. Hij was ge heel samengesteld uit werk van IJs landse fotografen. Door de leden wer den deze foto’s besproken en soms van critiek voorzien. Advertentieprij» 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De vertroetelende moeder bij het wiegje wekt vertedering. Dan komt de koning die de valsheid van het gezicht straalt en het wiegje met het Geluks kind meeneemt. Als het wiegje, nadat de koning het in de rivier geworpen heeft, aanspoelt bij de molen, zijn het weer de kinderen die aan een enkele aanduiding genoeg hebben om de mo len daar in zijn geheel te zien. Bij het kijken naar dit verhaal, het beste wat we tot nu toe van Feike Boschma za gen, weet ik niet wat ik het meest be wonderde: de marionetten, goed van kleur en vorm, de aardige afwisseling in de taferelen, b.v. het uitstekende ta- freeltje in het rovershol,... of de ver beeldingskracht en het meespelen van de kinderen. Als voorbeeld hiervan zou ik u nog willen vertellen over het ta- freeltje waar het Gelukskind trouwt met de Prinses. Zodra de kinderen de twee knielende figuurtjes zien, hebben ze genoeg aan een zegenende hand die een roodfluwelen boek vasthoudt, waar in namen geschreven worden om enthousiast te roepen: nu zijn ze ge trouwd Zo’n moment, en er zijn er nog veel meer, geeft me genoeg houvast om mijn bewondering te concentreren op Feike Boschma Hij heeft in de bewer- HEEG. De Ijsclub Heeg kwam Zater dagavond in vergadering bijeen, voor een bescheiden herdenking van het 85- jarig bestaan, en ter viering van het 50- jarig bestuurslidmaatschap van het ere lid Theunis Arema. Voorts had de prijs uitreiking plaats van de gehouden hard rijderij op 15 Jan. j.l., en tot slot werden er films vertoond van lange- en korte- baan kampioenschappen. Voorzitter Beetstra heette allen welkom, in ’t bij zonder de beschermheer van de Ijsclub, burgemeester Tjaberings. Voorts Th. Arema en de heer en mevr. Hof uit Gaastmeer, die deze winter, wegens ziekte, niet van de partij heeft kunnen zijn. Een minuut stilte werd in acht ge nomen voor wijlen de heer W. Zwage, in wie de Ijsclub Heeg een grote steun verloor. Burgemeester Tjaberings herin nerde aan de viering van het 80-jarig bestaan in de schuur van veehouder J. v. d. Bank en feliciteerde de ver. met het 85-jarig bestaan. Toen kwam het grote moment van de avond. Th. Arema werd door de burgemeester het bronzen ere-teken verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de jas gespeld wegens zijn 50-jarig bestuurslidmaatschap als dank voor het vele soms zware werk, dat Theunis voor de Ijsclub heeft gedaan. De voorzitter reikte de prijzen uit van de jongensrijderij, tot en met 16 jaar. De eerste prijs kon echter niet uitgereikt worden, omdat de betrokkene de leef tijdgrens was gepasseerd, 2e was H. Jor- ritsma 3e B. v. Netten en 4e Sj. Tekstra. De burgemeester reikte de prijzen uit van de Estafette rijderij, le de heren W. Jorritsma en R. Veenstra, Mej. A. v. d. Tol, 2e J. Boschma, S. Beetstra en Mej. I. Tekstra, 3e B. v. Netten, W. Leen- stra en Mej. 1. IJkema. De film van de heer Tromp uit Sneek, werd met aan dacht gevolgd. Vooral toen de kortebaan- mannen op het witte doek verschenen, met Berend Hof Gaastmeer, nu geëmi greerd naar Canada en vroeger lid van de IJsclub Heeg. Vooral voor de ouders van Berend was het een verrassing hem op de baan te zien. Tussen de films door werden er drie rollade’s verloot, win naars werden: F. Kuipers, D. C. Nauta en L. v. d. Pol. De voorzitter bracht dank aan allen die hun medewerking hadden verleend en ook aan de vrijwilligers die de baan kosteloos hadden opgeruimd, zodat de zeer geslaagde rijderij op 15 Januari toch kon doorgaan. Deze vereniging vergaderde j.l. Woensdag in hotel Bonnema te Sneek. Het is zo langzamerhand gewoonte dat de voorzitter, de heer A. ten Berg, in. zijn openingswoord een of meer nieu we leden mag verwelkomen. En dat was ook nu weer het geval. Twee nieu we leden en in de loop van de avond nog een derde. Met de nodige nieuwsgierigheid en spanning werden de foto’s van de werkavond „portretfotografie” in ont vangst genomen. Op een enkele uit zondering na was de kwaliteit nu nog niet goed te beoordelen. Een goed beeld hiervan zal pas te verkrijgen zijn, wanneer de foto’s zijn vergroot. Daarom werd een oordeel en de be spreking tot een volgende vergadering opgeschort. Hoofdpunt van de agenda vormde de tweede onderlinge wedstrijd met als verplicht onderwerp een „Stil leven.” De jury had geen gemakkelijke taak de zestien inzendingen naar waarde te schatten en dit in punten uit te druk ken. Opvallend was de sterke stijging van de kwaliteit van het ingezonden werk vergeleken bij de eerste wed strijd in Januari. Het verschil tussen de hoogste en laagste waardering be droeg nu slechts 1% punt. De inzen ders hebben elkaar dus niet veel toe gegeven. In klasse A (gevorderden) plaatste de heer A. ten Berg zich nr. 1, P. Wier sma uit Abbega nr. 2 en J. Zijlstra nr. 3. Aan mej. T. Obbema werd een eer volle vermelding toegekend. In klasse B (beginners) ging mevr. J. Ooms- Vonk als nr. 1 door de finish, gevolgd door de heer J. Hendriksma als nr. 2 en de heer J. Koopmans nr. 3. Tot foto van de maand werd door de vergadering gekozen het „nest met kie vitseieren” van de heer J. Hendriksma. Een alleszins geslaagde wedstrijd waarop de vereniging met genoegen kan terugzien. king en weergave van dit bekende sprookje van Grimm zuiver de sfeer aangevoeld van het ware marionetten spel die speels moet zijn en ruimte moet laten aan fantasie en verbeelding van de toeschouwer. Dat kinderen hier ge voelig voor zijn en even zuiver reageren, wie, die kinderen kent, zal er zich over verwonderen? Maar ook volwassenen kunnen schoonheid en geest vinden in dit spel van poppen. Het schijnt me toe, dat Feike Boschma groeiende is in deze speciale kunst die hij zo toegewijd is. T.G.P. heeft de kinderen ze wer den nog getracteerd ook een heerlijke feestelijke middag gegeven. En wie ze bij honderden uit de zaal zag stromen, moet gedacht hebben: T.G.P. gaat een goede toekomst tegemoet. Immers: wie de kinderen heeft enzovoort Het Ierse hof van onderzoek, dat naar de oorzaken van de ramp met de „Tri ton” heeft gespeurd, is tot de slotsom gekomen dat het ongeluk te wijten is ge weest aan de volgende oorzaken: Verzuim van commodore Viruly, die gezagvoerder was van de „Triton” om de aanwijzingen van de instrumenten met elkaar in verband te brengen en te in terpreteren gedurende de tijd dat de vleugelklappen werden ingetrokken, het geen tot gevolg had dat de noodzakelij ke handelingen niet in de vereiste tijd werden uitgevoerd. Gedeeltelijk wordt dit verzuim verklaard door het effect op de aanwijzingen van de Instrumenten door het onverwacht weer uitgestoken zijn van het landingsgestel, een om standigheid die men zich niet bewust was. Verlies van prestatievermogen van het vliegtuig, doordat het landingsge stel weer uitgestoken was zonder dat men zich dat bewust was. De gezagvoerder slaagde er niet in om zoveel stijging te handhaven dat hij voorbereid kon zijn op onverwachte ge beurtenissen. Zij verwelkomde Feike Boschma en zijn assistente en dankte alvast de drie damesleden van T.G.P. die de pauzes vulden met aardige piano-, accordeon- en gitaarmuziek. En toen was de stemming er natuur lijk dadelijk in. Zo’n stemming van: zui gen op een pepermuntlollie, presenteren uit een zakje met snoep en roepen: „ik zie ze al”, als het toneeltje van het marionetten-theater van Feike Boschma heus nog leeg is. „Anneke zegt dat het allemaal pop pen binne”, roept een jochie, touwtjes”, knikt een meiske. moeilijk”. Dan breekt het gesprek af de pepermuntlollie wordt in een papiertje gewikkeld de ogen van de kinderen worden groot ende poppen zijn geen poppen meer en de touwtjes verdwijnen helemaal in het niet. Dat, wat daar danst en springt en gebaart op het klei ne toneel, dat lééft. De dansende apen, de drie stadsmuzikanten in de neer dwarrelende sneeuw, de alleraardigste witte muizen aan de kleurige linten tra peze, beschouwen ze nog als spielerei. Maar daarna komt het échte het ware, het levende. Het neemt de hele aandacht in beslag, het snoepzakje blijft dicht tot de pauze. Voordat de Stichting het Vierde Prinsenkind aan de jarige Prinses eer cadeau aanbood mochten twee kinderen van de Stichting met Prinses Marijke een tocht per arreslede door de Paleistuin maken. De Koningin volgde met Prinses Margriet en enkele genodigden in een tweede arre- v. Chr. Onderwijs. En dan gaat het steeds vooruit. Vreeland krijgt in 1912 de duizendste chr. school in Nederland, de subsidies komen los, in 1917 komt de bevrediging, in 1920 de gelijkstelling. Nog nooit is een strijd, in geloof begon nen, met zoveel zegen beloond, de chr. school in ons land is een geschenk van God. Laten wij dan de wacht om die school betrekken. Dat is onze grote roe ping voor deze tijd, nu de jonge mens voor zulke geweldige vragen komt te staan en alleen staande zal blijven te midden van de wereldstormen als hij leeft uit het evangelie van Jezus Chris tus. Dat is de grote roeping van onze chr. school. Zo gemakkelijk verflauwt de ijver en liefde. Hoe uiterst beschamend gering is de belangstelling voor die school nog in Holland, al is het hier nog goed. Wat een verantwoordelijkheid dragen de ouders, laten zij meeleven met de school, achter de onderwijzers staan en hun een steun in de rug zijn, het bestuur worde geen louter admini strerend college, maar sta met zijn be langstelling midden in de school. En welk een taak en roeping is er wegge legd voor het personeel. Het stempel dat de onderwijzer op de kinderen drukt blijftMaar wat kunt u doen voor het kind als uw werk slechts sleur en iets uitwendigs is geworden? Verricht het uit de overtuiging van uw geloof, U biddend voorbereidend voor uw taak en van daaruit de kinderen tot Jezus Chris tus geleidend. Men spreekt van grote gevaren voor de chr. school, maar God waakt over zijn kerk en ook over de chr. school. Doet dan allen uw werk uit kracht van het Evangelie, biddend uit de Heilige Geest en dan staat gij mid den in de belofte: „Zie Ik ben bij u al de dagen tot aan de voleinding der wereld”. Deze schoolavond, welke Donderdag In het Gebouw voor Chr. Belangen werd gehouden en ondanks de zware sneeuwval nog zeer goed bezocht was, werd, zoals de voorzitter drs H. A. Djjksterhuis in zijn openingswoord na gemeenschappelijke zang van Ps. 119 1 en gebed zeide, nodig geacht op dat men zich nog eens zou bezinnen op ons chr. schoolonderwijs. Herinnerend aan de grote offers welke de voorouders voor dit onderwijs gebracht hebben, vraagt spr. zich af of allen zich nog wel bewust zijn van de zegen, welke wij in ons chr. onderwijs genieten. Spr. weet nog dat toen in 1920 de Wet-de Visser de gelijkstelling bracht, en er een grote samenkomst werd gehouden, waarin gejuicht en gedankt werd voor die gelijkstelling, zijn vader van die ver gadering thuiskwam met de woorden „Nu mag God ons chr. onderwijs wel ge nadig zijn, want nu gaat het maar zó en hoeft er niet meer voor gevochten te worden”. En thans lijkt het wel of het zover is. Het is kenmerkend, dat men niet meer van onze schoolstrijd weet en daarom wordt er zo merkwaar dig gesproken tegenwoordig over onze chr. school. Zeer dankbaar is spr. dat we daarom thans in ons midden hebben dr. Langman uit Amsterdam. Niemand beter dan hij kan ons duidelijk maken wat we hebben aan onze chr. scholen. La:. auih’öijéi v Ext JAARDAG VAxm Jrl. K. H. Een doublé armbandje bij Fekkens te Hommerts 153, Engelse moersleutel bij Postcommandant Jutrijp. Nieuwe sjaal, T. Hernaamt, Hommerts 174. Zilveren ring, terug te bekomen bfl Wed. L. M. de Boer, bakkerij, Hommerts. Men schrijft ons Gezien de gunstige reactie van het blijspel „Muoike Rins fan Delnum”, op gevoerd op Zaterdag 5 Febr. j.l. voor de leden van de Kaatsvereniging „Sneek”, besloot het bestuur van bovengenoemde vereniging ook voor haar avond van 26 Febr. a.s. hetzelfde gezelschap te vra gen en Is hierin geslaagd. Het publiek was enthousiast en na afloop was er maar één roep: „Een prachtavond”. U kunt hiervan ook genieten voor weinig geld en heus U zult er geen spijt van hebben. (Zie advertentie in dit blad). Op Zaterdag 5 Maart a.s. wordt te Leeuwarden een grote toogdag gehou den in verband met de komende behan deling van de nieuwe ouderdomsverze- keringswet. Wij willen aandringen op spoedige behandeling en het vestigen op verbeteringen, die wij in het advies noodzakelijk achten. „Snekers”, ook op U is deze wet van toepassing en daarom moet Leeuwarden te klein worden. Reeds zijn 9400 (zegge negen duizend vier honderd) kaarten in Friesland verkocht. Houdt deze middag vrij en demonstreert in 10 zalen in uw belang, ons belang, aller belang. Kaarten f 0.25 zijn nu alvast verkrijg baar bij de 5 adressen genoemd in deze advertentie. (Zie ook advertentie in blad Maandag 28 Februari a.s.) Rotterdam bleef de grootste markt plaats van Nederland met een aanvoer van ruim 316.000 stuks vee. Hierna vol gen ’s Hertogenbosch (300.915), Leeuwar den (245.367), Utrecht (235.398), Zwolle (212.306), Purmerend (186.671), Leiden (183.594), Groningen (181.950), Doetin- chem (125.046), Sneek (105.874), Meppel (105.160), Gouda (70.986), Wolvega (61.534), Hoogeveen (44.153) en Amster dam (34.175). Uit deze cijfers blijkt dat de veemarkt in Amsterdam in feite van geen waarde meer is, doch dat Gouda met een hogere aan voer van ruim 25 pet. mee gaat tellen. De totaal-aanvoer in al deze vijftien plaatsen steeg met ruim 5 pet. Op interdepartementaal niveau thans besprekingen gaande met het doel op de Waddeneilanden Vlieland, Ter schelling en Ameland oefenterreinen in te richten ten behoeve van schietoefenin gen voor tanks en vliegtuigen. Mochten deze plannen doorgaan, dan zal een aan tal tanks op de eilanden gestationneerd worden, waarheen geregeld onderdelen zullen worden verscheept. Op deze wijze hoopt men althans gedeeltelijk te voor zien in het gebrek aan oefenterreinen voor het tank- en voor het luchtwapen. l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1