Frankrijk heeft weer een kabinet i w Hier zitten we [hoe lang nog?) midden in Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ret Sneeker Nieuwsblad ie een gemrobineenle aftgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD é==??i= f Een historische Raadsvergadering Rotary International vijftig jaar in treflik stik en HUIZE GEZELLIGHEID De koperen slang pürbêst spile. - wl Vrijdag 25 Februari 1955 110e Jaargang No. 16 Redacteur L. KIEZEBRINK Krite Suits Selskip 1844 De huurverhoging Bioscoopnieuws I Afd. Sneek Ned. Chr. Vrouwenbond Beschikkingsrecht op graven Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Tamboer- en Pijpercorps gaat collecteren voor een juniorencorps Plechtige uitvaart Joh. Tromp Film scheiding Friese tweeling bekroond C. H. Versteegden overleden Daling melkverbruik drie tot vier procent Hond opgehangen Typhus a. b. Willem Ruys Voetbalver. Sneek tegen fusie Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Jiergearkomste „De léste eare” to Heech Hersenschudding door val v. d. K. -t zi - BMIIf '1F 99 van een (Zie verder pag. 2). Doelstelling en Programma PARIJS, 23 Febr. Edgar Faure Js vanavond door de Franse Nationale Ver gadering met 369 tegen 210 r temmen aanvaard als de nieuwe premier. Faure, die in 1952 ongeveer zes weken premier is geweest, volgt Pierre Mendès France op. Het kabinet dat Faure eerder op de dag bekend gemaakt heeft is het 21ste kabinet na de bevrjjdlng. Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt door het Gemeentebestuur van Sneek nogmaals de aandacht geves tigd op het overleggen van de bewijzen voor het beschikkingsrecht op de voor onbepaalde tijd uitgegeven graven. Zij, die nalaten hieraan vóór 1 Mei a.s. te voldoen, worden geacht ten behoeve van de gemeente, van hun beschikkingsrecht afstand te hebben gedaan. Een ieder, die op het behoud van dit recht prijs stelt, wordt aangeraden zo spoedig mogelijk de nodige bescheiden ter Secretarie over ta leggen. De sfeer van Rotary Het is niet eenvoudig, de sfeer van Rotary te omschrijven, men moet die beleven. Als product van Amerikaanse bodem is die sfeer democratisch en op timistisch. Rang en stand vallen weg, men tutoyeert elkaar en niemand acht zich voortreffelijker dan de ander. Voor al in het ietwat stijve Nederland heeft dit wel eens enige moeite gekost maar het is gelukt. Iemand heeft eens gezegd: „Zonder iets van het Amerikaanse op timisme over te nemen, kunnen wij ei genlijk geen Rotarian zijn” en dat is naar mijn mening juist. Een van de Nederl. gouverneurs zei het zo aardig: „En voor al, indien onze hand iets vindt dat wij kunnen doen om de aarde even te doen glimlachen, laten wij die gelegenheid nimmer ongebruikt laten passeren”. In SNEEKER NIEUWSBLAD .99 Van de zijde van het bestuur van het Tamboers en Pijpercorps bericht men ons, dat Zaterdag 26 Februari a.s. een huis-aan-huis collecte wordt gehouden des avonds van 68 uur ten bate van het juniorencorps „Jong Advendo”. Men wenst z.m. met deze actie het benodigde bedrag bijeen te krijgen, opdat met de definitieve oprichting kan worden be gonnen. Naar men hoopt, zal de burge rij van Sneek een gunstig oor lenen aan dit laatste appèl. Geef daarom mild, het liefst zilver en papiergeld. Wanneer U Uw oude zilveren guldens nog niet hebt ingewisseld is dit nog een goede kans, aan deze geldstukken een goede bestem ming te geven. Het T. en P.corps zal U er dankbaar voor zijn. Tevens verzocht men ons mede te delen, dat jongens en meisjes van 1014 jaar zich van Vrijdag a.s. af tussen 7 en 8 uur in de Fröbel school Fred. Hendrikstraat kunnen opge ven als lid van „Jong Advendo”. Huize Gezelligheid staat er, zoals men ziet, in sierlijke letters boven dit fraaie poppenhuis, dat de heer S. K. Haan te Scharnegoutum voor de Chr. Kleuter school aldaar in z’n vrije uren vervaar digde. Deze school heeft trouwens al eer der geprofiteerd van de knutselhobby van de heer Haan, die als wegwerker bij de Gemeente overdag aan de weg, maar ’s avonds in de huiskamer steevast aan het een of ander stuk speelgoed voor z’n eigen of andermans kinderen timmert. Zo maakte hij indertijd, toen de Kleuter school zou worden geopend ook al 18 vracht- en kipauto’s waarmee de Schar- negoutumer kleuters zich iedere dag weer aan naar hartelust vermaken. Als juf frouw Walinga de kast tenminste niet op slot houdt, want dat moet ook wel eens vertelde ze ons toen wij de jongste aan winst kwamen bewonderen. Het meubi lair, de verdere inventaris en de stoffe ring werden eveneens door de heer Haan vervaardigd, die zich dus ook daarmee weer een bekwaam knutselaar en een groot kindervriend getoond heeft. Ook het schilderwerk in frisse kleuren ver richtte hij zelf. Alleen de poppetjes kwamen uit de winkel. Ds v. d. Woude, Geref. predikant te Leeuwarden, sprak Maandagavond, j.l. voor de N.C.V.B. afd. Sneek. Onderwerp: „Christus en het Sociale leven”. „Ich tanze mlt dir in den Himmel hinei'n”. In de parochiekerk van de H. Martinus werd gistermorgen door de HoogEerw.- Heer Deken J. van Galkom met assisten tie van kapelaan J. H. Janning als dia ken en pater. Meijer O. P. uit Leeuwar den, adviseur van de Kath. Werkgevers Organisatie in Friesland als sub-diaken een plechtige H. Mis van Requiem opge dragen voor de zielerust van de heer Joh. Tromp, die Zondagmorgen plotseling overleed. Op de zijaltaren droegen pater D. Helling O. P. pastoor te Alkmaar, vroeger pastoor te Leeuwarden en pas toor D. van Wijk van Schalkhaar, vroeger pastoor van Heeg, stille H. Missen op. In het kerkgebouw dat geheel gevuld was met familieleden van de overledene, vrienden en bekenden en parochianen merkten wij o.a. op de burgemeesters L. Rasterhoff van Sneek en J. G. S. Bruinsma van Bolsward, pater dr Josa- phat Kobessen OESA pastoor-prior van Witmarsum, pater A. van Straaten OESA, pater Halvard Hettema OFM van Drach ten en vele vooraanstaande persoonlijk heden uit het verenigings- en zakenleven, onder de laatste ook menige fabrikant, met wie de overledene relatie had toen hij nog firmant was in de fa Joh. Tromp. Ook de bestuursleden en leden van de Kath. Werkgeversorganisatie waren aan wezig, evenals van het propagandacomi- té Rijksweg 43. Toen na de kerkdienst een grote file auto’s naar de Katholieke begraafplaats aan de Leeuwarderweg vertrok werd op de Oosterdijk voor het kantoor van de firma Joh. Tromp, even stilgehouden. De absoute op het kerkhof werd verricht door kapelaan A. J. Mul der Aan het einde van het internationale festival van de medische film, dat te Brussel is gehouden, is de beker van de medische kring uitgereikt aan Nederland voor de film „De scheiding van de in Friesland geboren Siamese tweeling”. Nederland ontving eveneens de legpen ning van het Ministerie van Onderwijs voor de film „Focale Epilepsie” en de be ker van de Algemene Studentenassociatie voor de film „De overplanting van het hoornvlies.’’ Frankrijk en Italië zagen zich eveneens onderscheidingen toegewezen voor medi sche films. Dinsdag is in Eindhoven vrij plotse ling overleden onze oud-stadgenoot de heer C. H. Versteegden, Hoofdinspecteur van de Belastingen aldaar. De overledene, die hier ruim dertig jaar geleden Inspecteur van de belas tingen was, nam toen een vooraanstaan de plaats in in de voetbalvereniging L.S.C. Niet alleen als een prima achter speler, maar ook als voorzitter, in welke laatste functie hij een grote stuwkracht uitoefende. Onder zijn leiding kwam L.S.C. in die jaren tot grote bloei. In de kring van de oudere blauw-witten be waarde men dan ook prettige herinne ringen aan deze sympathieke figuur, die echter ook buiten zijn vereniging als sportman veel waardering genoot. De heer Versteegden, die 57 jaar oud werd, was Officier in de orde van Oranje Nassau en Ridder in de Kroonorde van België. Landsverdediging: generaal Pierre Koe nig, Gaullist: Minister van Financiën: Pierre Pflimlin, Volksrepublikein; Minis ter van Binnenlandse Zaken: Maurice Bourges-Maunoury, Radicaal; Minister van Justitie: Robert Schuman, Volksre publikein; Minister voor Overzese Rijks- delen: Pierre Henri Teitgen, Volksrepu blikein; Minister voor Tunesische en Ma rokkaanse Zaken: Pierre July, afge scheiden Gaullist het zwaarwichtige, door talloze schotjes verdeelde Nederland is Rotary met zijn verdraagzaam optimisme een opvallende verschijning. Rotary streeft in punt 2 van het programma naar bevordering van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven. Een Rotary club is geen verzameling van engelen of altruïsten maar het lidmaatschap legt wel bepaal de verplichtingen op. Wanneer een lid in strijd zou handelen met punt 2, zou hij in zijn club ter verantwoording kunnen worden geroepen. Door regelmatige con frontatie met het dienst ideaal, door sti mulering in woord en geschrift worden de leden doorlopend in gunstige zin be- invloed. Punt 3 eist toepassing van het dienen in het persoonlijk, maatschappe lijk en zakelijk leven. Nationale toe standen bepalen hierbij dikwijls de werkwijzes. In ons land is door de Staat in het vlak van de sociale zorg reeds zoveel tot stand gebracht, dat er voor particuliere initiatieven weinig armslag overblijft. Toch lukt het zo nu en dan. In de loop van de volgende maand zal de Regering de voorstellen inzake de be lastingverlaging en de huurverhoging bij de Staten-Generaal indienen. Voor zover het de voor-oorlogse woningen betreft zullen, naar wij vernemen, de perceptages van de huurverhoging als volgt worden vastgesteld. In de eerste gemeenteklasse zal de huurverhoging niet van toepas sing zijn voor woningen tot 9,42 per week. Voor de tweede, derde, vierde en vijfde gemeenteklasse gelden de volgen de bedragen, resp. f 8,28, 7,07, 6,53 en 5,93. De huurverhoging van 5% wordt geheven voor woningen die duurder zijn dan de genoemde bedragen, doch die niet meer huur per week doen dan 10,37, 9,11, 7,79, 7,25, 6,53. Deze be dragen variëren dus weer van de eerste tot de vijfde gemeenteklasse. Verwoont men meer, dan valt men onder de 10% huurverhoging. (Friesch Dagblad) Ofschoon Faure een aanzienlijke meer derheid verkreeg, durven weinig waar nemers voorspellingen te doen, hoe lang hij aan het bewind zal blijven. Eén van de belangrijkste partijen in zijn coalitie, de republikeinse volksbeweging (MRP) heeft zich aarzelend getoond bij het toe zeggen van haar steun en het lijkt mo gelijk, dat zij zich later uit de regering zal terugtrekken. Indien de MRP echter de coalitie trouw blijft, dan zou het be wind van Faure kunnen voortduren tot de te houden verkiezingen. In het kabinet hebben o.a. zitting premier: Edgar Faure, Radiacaal; mi nister toegevoegd aan het bureau van de premier: Gaston Palewski, GauHist; Minister van Buitenlandse Zaken: An toine Pinay, conservatief; Minister van Volgens berekeningen van de Alg. Ver. voor Melkvoorziening A.M.V. (Westen des lands) mede op basis van landelijke C.B.S.-cijfers, is het verbruik van drink- melk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier percent. Gezien de korte periode na de prijsver hoging kan deze daling nog niet als een definitief cijfer worden beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trouwens bij steekproeven reeds een geringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 1953 geconstateerd. Mede daarom is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het gebruik, die uitsluitend het gevolg zou zijn van de prijsverhoging. De Alkmaarse politierechter heeft J. P. H. uit Zwaag bij verstek wegens dierenmishandeling conform de eis van de Officier van Justitie tot f 100 of 60 dagen veroordeeld en een voorwaarde- lijke gevangenisstraf van vier weken met een proeftijd van drie jaar. Ver dachte, die in een brief aan de recht bank zijn spijt over het gebeurde had be tuigd, had begin Januari het hondje van zijn buurman, dat hem, toen hij aan het wandelen was, wilde bijten, gegrepen en in een schuur achter zijn woning opge hangen. De eis van schadevergoeding van f 250 door de eigenaar gevraagd werd afgewezen. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per po»t f 3^5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Charme, muziek en sprankelende hu mor voeren de boventoon in de Duitse film met bovenstaande titel. Zoals de titel doet vermoeden is het een show- en operettefilm, waarin de 18-jarige Han ner! Möller als solo-danseres optreedt. Het kost dit meisje heel wat moeite, bij een revue te komen, omdat haar vader hiertegen fel gekant is. Ze verzint een leugentje en weet hiermede de basis van haar carrière te vormen. De regis seur, die eerst niets van haar wilde weten en haar niet eens te woord wilde staan, wordt verliefd op haar en haar vader, die naar het theater komt om haar van het toneel te sleuren, raakt zo in verrukking, als hij zijn dochter op het podium ziet, dat hg zich tenslotte met haar beroepskeuze kan verenigen. In East London (Kaapprovincie) zijn Dinsdag alle 500 passagiers en de be manning van ’t Nederlandse m.s. Willem Ruys ingeënt, nadat is gebleken, dat twee Chinese kinderen typhpus hadden. Twee artsen zijn er drie en een half uur mee bezig geweest. De kinderen zijn in East London in een ziekenhuis opgeno men. Het schip is op weg naar Brazilië. Oanfold mei fjouwer spilers fan it Snitser Kritetoaniel waerd troch „de Jounpraters”, ünder lieding fan Lam mert Popma Woansdei-to-joun foar de earste kear yn Amicitia opfierd it njje stik fan F. Terpstra: De Koperen Slang. Moat men somtiden wol ris hwat pes- simistysk wêze, hwat de kwaliteit fan de Fryske stikken oanbilanget, wy haw- we hjir dochs wiswier mei in stik to krijen, dat der oer alle bügen ütkipet. Op ’t foarste plak haf de skriuwer wol tige gelokkich west mei it kiezen fan it motyf: de striid tusken de kwaksalverij oan de iene en de erkende medyske wit- tenskip oan de oare kant, in probleem, dêr’t elkenien, de iene hwat minder, de oare hwat mear, wol ris in kear mei to meitsjen kriget. Yn it twadde plak hat de skriuwer dit thema wol sa knap ütwur- ke, dat it elkenien yn it moed taest. Jurjen Wynia, de wünderdokter, bl- jeftige mei bütengewoane kapasiteiten, lit syn dochter Rixt ta dokter leare. Hy hopet, dat hja ienris syn „praktyk” fuortsette sil sünder dêrby aloan hjit- folge to wurden fan de justysje. Troch har stüdzje en de omgong mei oare medici komt by Rixt de twifel oan har heite kapasiteiten boppe. Hja kiest de wittenskip en der komt in forwidering tusken har en har heit. Yn it léste bi- driuw is Rixt troud mei de dokter Liuwe Rinkema. Har jonk je wurdt slim siik. Noch ien kear komt Rixt foar de frage to stean, hwa’t hja kieze sil: de heit as wünderdokter of de freon, Reinder Fer- werda, as spesialist. Hja kiest wer foar de wittenskip. De heit fielt him efterüt set, de twifel komt nou ek bij him boppe en it stik kriget syn hichtepunt yn in treflike slotscène as Jurjen Wynia foar it portret fan syn forstoarne frou for- jeffenis freget, om’t er har yn har sykte seis bihannele hat. It stik waerd bütengewoan goed spile, al wie it wol sa, dat üs njonken treflike scènes ek minder goede momenten op- Met de uitbreiding van het aantal clubs groeide de doelstelling van R. I. Naast de bevordering van begrip en vriendschap tussen zaken- en beroeps mannen bemoeide Rotary zich met het aanmoedigen van initiatieven ten behoe ve van verbeteringen op sociaal terrein en het aankweken van een hoge stan daard in het zaken en beroeps leven. Het Dienst-ideaal werd centraal gesteld. Doordat de organisatie zich over de hele wereld verspreidde groeide de mogelijk heid een hefboom te kunnen zijn voor internationaal begrijpen en verdraag zaamheid. En zo ontstond geleidelijk het volgende Programma. Het doel van Ro tary is het aankweken en aanmoedigen van de wil om te dienen (het Dienst- ideaal) bij al wat ondernomen wordt en in het bijzonder wekt Rotary op: ie Ve len te leren kennen, teneinde velen te kunnen dienen; 2e Toepassing te bevor deren van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven; de waarde te erkennen van elke nuttige arbeid en elke werkkring te verheffen tot een mid del om de gemeenschap te dienen; 3e Het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven; 4e Internationale waardering, ver draagzaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van mannen uit het zaken- en beroepsleven, verenigd door het „Dienstideaal”. De wekelijkse bijeenkomsten, die trouw bezocht moeten worden geven ge legenheid een groep mensen van uiteen lopende beroepen en uiteenlopende we reldbeschouwing te leren kennen en waarderen. Godsdienst, ras en politieke partij vormen geen beletsel voor het lid maatschap van Rotary. Men mag gerust voor zijn godsdienstige of politieke over tuiging uitkomen maar men maakt er geen propaganda voor en men dient an dermans mening te eerbiedigen. Omdat men in iedere club, zowel in Nederland als daarbuiten op de wekelijkse bijeen komsten als vriend welkom is, bestaat de gelegenheid in binnen- en buitenland velen te leren kennen. Ook op de jaar lijkse landdagen, installatie van nieuwe clubs en commissie vergaderingen leert men velen kennen. De fusie tussen de voetbalverenigingen „Sneek”, „L.S.C.” en „Black Boys” die door een commissie onder voorzitter schap van burgemeester Rasterhoff werd nagestreefd, is voorlopig van de baan. In de Maandagavond gehouden ledenver gaderingen van de drie verenigingen kregen de besturen van „L.S.C.” en „Black Boys” machtiging van de leden de besprekingen met de commissie voort te zetten, maar „Sneek” stelde op fusie geen prijs. Van de 139 aanwezige leden stemden 93 tegen, 45 voor en 1 blanco. Herenhoed maat 58, 2 huissleutels, blauw kinderwantje, tabaksdoos, paar bruine vingerwanten, rechter wollen want en goudkleurige doublé dames- armband, A. Bijlsma, brugwachter te IJlst; wollen (groen geblokte) heren sjaal, D. Groenveld, Postbesteller, IJlst; beursje met inhoud, Elzinga, expediteur, IJlst; paar schaatsen, Bert Bos, Wouds- end no. 92; zijschot van vrachtauto, helm (motor) met bril, combinatie-tang, zak keukenzout, paar wollen wanten, Post-C. der Rijkpolitie te Scharnegou tum. Foarsitter Y. de Boer iepene dizze net al to bést bisochte gearkomste. Der wiene mar 29 fan de 400 leden oanwê- zich. Ut de forslaggen fan ’e skriuwer, dy’t tige yn oarder wiene, blykte dat de foriening 14 kear tsjinst dien hie. Skathélder Walinga joech yn syn for- slach hwer, dat it mei de sinteraesje wol aerdich knap wie, nlt. in lyts bytsje oer- buorke. It ófgeand bistjürslid W. Atte- ma waerd mei algemiene stimmen op ’e nij keazen. De hearen H. Poepjes en J. Schengenga waerden bineamd om yn ’t kommende jier de boeken fan ‘e pong- hélder nei to sjen. It soe in koarte gear- sit wurde, wie it doel, doch de roun- frage brocht noch al hwat op ’t aljemint. Hjirüt die bliken dat alle leden net op ’e hichte binne fan ’e rjuchten en plich ten dy’t hja hawwe tsjin de foriening oer. De klaeijinge fan ’e dragers kaem ek oan ’e oarder. Dit koe regele wurde, yn ófwachting fan de plannen dy’t it bistjür hjlrfoar hat, dochs men sil dan djip yn ’e ponge taeste moatte. Boade H. Jongstra sei de tsjinst op. Yn syn plak waerd wer as reserve-boade bineamd Rein Portiek. In ütstel, dat de boade to nei by it oankondigjen fan in forstjer- ren gebrük meitsje sil fan de Fryske tael ynste fan de Nederlénske koe genede fine by it bistjür en waerd oannommen. Neidat der üt ’e gearkomste noch in- kelde wurden fan waerdearring sprut- sen wiene oan it adres fan 't bistjür, slüte de foarsitter dizze tige slagge gearkomste. OOSTHEM. Woensdagavond maakte de vijftienjarige Feike Buma, monster nemer aan de Zuivelfabriek te Nijezijl, in de kom van Oosthem, doordat de voor vork van zijn fiets brak, een buiteling. Bij dit ongeval liep de jongen een her senschudding op. Het was voor de gemeente Wymbritseradeel inderdaad een historische ge beurtenis, zoals burgemeester Tjaberings het noemde, toen de Gemeente raad Maandagmorgen in de bovenzaal van café Piersma te Ngland ver gaderde. Op het ontredderde Schaapmarktplein kon men verleden week deze van sneeuw vervaardigde Leeuw bewonderen. Jammer, dat de lieve jeugd hem de volgende dag al weer vernielde. Hij was een langer leven waard geweest. foelen. Pürbêst wie binammen de scène yn it earste bidriuw tusken Jurjen Wy nia (L. Popma) en syn dochter (Tine Winters) as hja ófskie fan inoar nimme, al wie Jurjen Wynia üs dernjonken yn itselde bidriuw wolris hwat to tam. Dêr- troch kaem byg. de opmerking fan Rixt: „Heit moat him net sa opwine” yn ’e loft to hingjen. De bigjin-scène yn it twadde bidriuw koe üs ek net hielen dal foldwaen. De studint Liuwe Rinke ma (T. Zuidema) stie hwat ryklik folie mei syn hén(nen) yn 'e büse, seis as er syn üntskuldiging oanbea. It tredde bi driuw wie wol it allergeefst. Hwat de feint Roel Elgersma (D. Modderman) hjir yn it bigjin en Jurjen Wynia oan it slot sjen liet, wie toaniel fan it boppe- ste buordtsje! Hulde.' Hoewol de fjouwer Snitsers (mefr. Kingma, juffr. Tamminga, Hessel Fer- werda en Rinse Posthuma) mar in by- rol to spyljen hiene, pasten hja hiel goed yn ’e ploech en bleauwen op gjin inkel plak ünder it formaet fan de oaren. Wy meije der wol bliid om wêze, dat it yn Fryslan mooglik is, dat amateurs sè. mei biropslju oparbeidzje kinne. It Frys ke amateurtoaniel kin der allinne mar wol by fame. It publyk, dat al wie it waer dan ek min en de diken glêd hast alle stuoltjes yn Amicitia biset hie, wie ek bütengewoan tofreden. Wol hearden wy in inkele klacht, dat guon einen minder goed forstien waerden. Faeks kinne de spilers dêr op de kommende ütfierings (joun en oankommende wike Woansdei en Tongersdei) rekken mei hélde. Foarsitter v. d. Werf brocht nei it wolkom oan leden, „Jounpraters” en skriuwer fan it stik noch efkes de berne- foardrachtkriich yn it omtinken, dy’t dit jier hélde wurde sil op Sneon 19 Maert foar de legere skoallen en op Sneon 26 Maert foar de middelskoallen. Hy wiisde fierders op de Jiergearkomste fan de Krite, dy’t op Tongersdei 17 Maert by Bonnema hélden wurde sil en op de boeketafel yn ’e hal fan Amicitia, dêr’t hy de minsken by oantrune om nou dizze joun ris in Frysk boek to keapjen. By eintsje-blslüt wolle wy noch üs greate wurdearring ütsprekke foar de tige eptige toanieloanklaeijing, forsoar- ge fan de Fa. H. Brenninkmeijer. I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Maandagavond vergaderde de Rotaryclub voor Sneek in een der zalen van café-restaurant Piso. Het was de gewone wekelijkse bijeenkomst, maar ze had toch een bijzonder tintje, want het vijftigjarig bestaan van Rotary International werd herdacht en dat geschiedde in aanwezigheid van een aantal gasten, nl. burgemeester en wethouders vafn Sneek, de burgemeesters van Doniawerstal, Haskerland en IJlst, de kantonrechter mr. Menalda, de heer Slier als voorzit ter van de Ronde Tafel en een persvertegenwoordiger. Nadat een eenvoudige maaltijd was gebruikt zette de voorzitter, de heer R. J. S i p k e n s het doel en wezen van de Rotary uiteen, nadat hij eerst iets van haar geschiedenis had verteld in deze gewone wekelijkse bijeenkomst, zoals zij overal in de wereld in elke plaats van enige betekenis gehouden worden. Op 1 Januari 1955 bedroeg het aantal clubs 8445 verdeeld over 89 landen met totaal rond 398000 leden. De eerste Rotaryclub werd in 1905 gevormd in Chicago door Paul Harris, een jonge advocaat en zijn bedoeling was een club te organiseren van zaken- en beroepslieden, waarin de leden vriendelijkheid, kameraadschap en onderling begrip zouden vinden. De le den kwamen oorspronkelijk om beurten, dus bij rotatie bij elkaar thuis of op kantoor, vandaar de naam Rotaryclub; zij vertegenwoordigden er verschillende beroepen en dit principe, één werkend lid van iedere' tak van bedrijf of beroep is een der hoekstenen van Rotary ge bleven. In 1910 waren er 16 clubs in Amerika, in 1912 ontstonden er ook in Canada, Ierland en Engeland en ontstond dus een internationaal karakter. In 1922 ontstond de tegenwoordige naam „Rotary International”, en werd ook de eerste club in Nederland, n.l. in Amsterdam gesticht V ‘A Hm*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1