IJsver. De Friesche Jeugd Natuurkundig Genootschap H Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST x-TSSS Het Sneaker Niemblad is een gecombineerde eftgeve ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRWFHOUTS NIEUWSBLAD Jaarveigadering afd. Sneek Ned. Reisvereniging De Sneeker Damclub hield uitstekend '7 geslaagde damdag Actie Comité Sneker Winkeliers heeft weer grote plannen Dinsdag 1 Maart 1955 110e Jaargang No. 17 RedacteurL. KIEZEBRINK HARDRIJDERIJ VAN JONGENS N. C. V. B. Oppenhuizen-Uitwellingerga til” Salarissen van de staf gestolen K.R.O. 400.000 leden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Culturele avond C,B.T.B. c.a. Tweehonderd dammers in felle strijd ge wikkeld op het bord der honderd velden. jg Militaire orders Autobotsing - 'W' - SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. 149, een Om le en 2e prtys. Een spannende rit om de prijzen tussen J. ten Wolde en G. Regts. Uit het kantoor van een Amerikaanse instelling in ons land aan de Schevening- se Weg in Den Haag zijn Vrijdagmiddag omstreeks één uur tien loonzakjes met de grootste salarissen, in totaal een be drag van 17.000 inhoudende gestolen, aldus meldt het Alg. Handelsblad. een Het probleem is zijn, zoals we ons nog niet bij de K.N.D.B. zijn aangeslo ten, hunne vereniging de juiste weg zou den wijzen, die is i n de K.N.D.B. De K.R.O. heeft thans 400.000 leden, en is daarmee op dit moment de grootste omroepvereniging in ons land. Uit de vergadering werden ook nog tal van suggesties en wensen naar voren gebracht, welke nader door het bestuur zullen worden overwogen. De voorzitter bracht hierna dank aan de heer A. Verwer voor al het werk dat hij voor de vereniging heeft verricht en richtte om dezelfde reden eveneens woorden van dank tot de heer J. Doe- vendans. Om de 2e en 3e prijs. Regts bleek Schippers de baas en won met flink verschil in twee ritten. Op het vijftal plaatsten zich Bloemsma, Regts, Bijlstra, Binnema en Schippers. Regts won van Bloemsma in twee rit ten, de tweede rit in de tijd van 14 sec. In dezelfde tijd maakte Bijlstra met Binnema korte metten, zodat ook deze van het strijdtoneel verdween en Bloem sma en Binnema om de 4e en 5e prijzen mochten kampen. In twee ritten won Binnema de strijd, zodat deze op de 4e prijs beslag legde en de Jouster de 5e prijs ontving. Op het drietal plaatsten zich Schip pers te Langweer, Regts te Nieuwebrug en Bijlstra te Joure. Met grote spanning werden de laatste ritten tegemoet gezien, doch deze ver dween toen juist voor de aanvang op de Leeuwarderweg t.o. de Ijsbaan een auto- ongeval plaats had, dat zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, zodat ’t publiek van de baan stroomde. Dat was jammer, én voor de jeugdige rijders die zich de gehele middag met grote geestdrift in de strijd hadden geworpen èn voor* het bestuur, dat alles zo in de puntjes had geregeld. 1-. Een in alle opzichten geslaagde hard rijderij van jongens leeftijd 14, 15 en 16 jaar heeft Donderdagmiddag de Ijsvereniging „De Friesche Jeugd” al hier gehouden op de ijsbaan aan de Leeuwarderweg. Een record aantal deel- ners, 157, bevatte de lijst, terwijl de pu blieke belangstelling zeer bevredigend was. Dank zij dfe perfecte leiding had alles een vlot verloop, waarvoor het be stuur alle lof toekomt. In een zeer snel tempo werden in enkele uren er werd de eerste drie omlopen één rit gereden om de winnaar aan te wijzen 138 deelnemers van de lijst afgevoerd, zodat de vierde lijst nog de volgende 19 num mers bevatte: No. 153 B. van der Vecht, Oosterwierum; No. 4 H, Bloemsma, Jou re; No. 8 J. ten Wolde, Nijeholtwolde; No. 13 J. Toering, Warga; No. 26 J. Westra, Eernewoude; No. 35 G. Regts, Nieuwebrug; No. 45 W. Tuman, Mars- sum; No. 56 G. v. d. Veen, Heerenveen; No. 58 B. Bijlstra, Joure; No. 65 J. Groenveld, IJlst; No. 77 G. Agricola, St. Nicolaasga; No. 88 A. Visser, Staveren; No. 91 J. de Jong, Sneek; No. 101 J. Binnema, Beetgumermolen; No. 113 H. Schippers, Langweer; No. 127 M. v. d. Brink, Sloten; No. 129 A. Brulnsma, Ultwellingerga; No. 134 G. Duiker, Sta veren; No. 149 R. Loopstra, Sneek. Hiervan vielen of de Nos.: 153, 13, 26, 56, 65, 77, 91, 127, 129, terwijl 149 een staand nummer had. Door Regts werd de snelste tijd gemaakt. Hij legde de 140 meter lange baan af in 13.8 sec. Tegen Verschijnt: DINSDAGS en Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op de jaarvergadering dezer afd. wel ke Vrijdag in Café Restaurant Piso werd gehouden deelde voorzitter J. de Groot mede dat het aantal leden der N.R.V. zich nog steeds in stijgende lijn beweegt 1953 sloot af met 88.000 leden, 1954 met 93.000 leden en in 1955 waren er reeds 105.000 leden, terwijl er in die jaren top- cijfers voorkwamen van resp. 107.000 en 114.000 leden. Voor 1955 verwacht men dat het ledental de 130.000 wel zal be naderen. Uit het jaarverslag van secre taris P. Zondervan bleek dat er in het afgelopen jaar een groot aantal avonden werd georganiseerd met een flink bezoek en dat ook het aantal georganiseerde tochten groter was dan in de vooraf gaande jaren. Het ledental der afdeling was gestegen tot 324. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 596,04 en een batig saldo van 267,41. de wind in noteerde hij 15.2 sec. In de 5e omloop verdween no. Loopstra Sneek, in twee ritten tegen N°. 4, Bloemsma, van de baan. Meer spanning zat in de strijd tussen Ten Wolde en Regts. De eerste rit was kamp in de tijd van 15.2 sec., maar de twee volgende ritten waren voor Regts. No. 45, Tuman, die op Noren reed, kreeg geen schijn van kans tegen de veel tengerder Bijlstra, die met flinke stre ken over de baan’ flitste. Visser van Sta veren kon het ook niet bolwerken tegen Binnema van Beetgumermolen en werd in twee ritten geslagen. Meer spanning leverden Schippers van Langweer en Duiker van Staveren. In 15 sec. won elk een rit, maar de beslissende rit was met met gering verschil voor Schippers. Om de prjjzen De grote toneelzaal van Hotel Hanen burg zou Zaterdag te klein zijn geble ken, wanneer de weersgesteldheid voor velen niet een beletsel had gevormd, dit damfestij n mee te maken. Dat de voor zitter der S.D.C., de heer H. de Boer, niettemin nog rond twee honderd deel nemers welkom mocht heten tegen een vorig jaar 164, zag hij behalve als een toenemende belangstelling voor het dam spel, tevens als bewijs dat deze dam- dag door de jaren heen óók buiten Fries land een goedeklank in de damwereld had weten te verwerven. Na inzonder heid de deelnemers buiten de provincie, onder wie de voorzitter van de K.N.D.B., de heer A. C. Busch van Arnhem, wel kom te hebben geheten met de daaraan verbonden wens, dat zij zich tussen de Friezen volkomen thuis zouden voelen, vonden hierna de heren Busch en R. Bergsma, de laatste als voorzitter van de P.F.D.B. nog aanleiding hun grote waardering uit te spreken voor de wijze waarop de Sneeker Damclub, mitsgaders de daaruit voortgekomen Jeugd- en Propagandacommisste steeds op de bres hebben gestaan om in Friesland tot een opgewekt damleven te komen. Beide sprekers hadden goede hoop dat zij, die tot de geregelde deelnemers van deze damdag gerekend kunnen worden, doch Na een kleine pauze het was on dertussen reeds bijna half zeven gewor den ving de eindstrijd aan tussen de twee vrijwel gelijkwaardige rivalen Bijlstra en Regts. Tegen de wind in bleef de eerste rit onbeslist, maar voor de wind bleek de veel tengerder Jouster nog heel wat in zijn mars te hebben; hij won de 2e rit met ongeveer een meter voor sprong. In de derde rit kwam Regts echter het eerst over de eindstreep. Bijl stra kwam toen te vallen, waarbij hij zich zodanig bezeerde dat hij de strijd opgaf. Regts werd dus winnaar. De totaal-uitslag is le prijs, Gouden polshorloge, G. Regts, Nieuwebrug; 2e prijs, Zilveren horloge, B. Bijlstra, Joure; 3e prijs, Nikkelen horloge, H. Schippers, Langweer; 4e prijs, horloge, J. Binne, laatste deel van zijn rede stond spr. nu stil bij wat de meest moderne onder zoekingen omtrent de levensloop der sterren hebben opgeleverd. Al tast men voor een groot deel nog in het duister, men kan wel aannemen dat kern-pro- cessen hier een grote rol spelen. Spr. behandelde o.a. het proces hoe Water stof-atomen worden omgezet in Helium- atomen, waarbij een massa-defect op treedt, dat volgens Einstein dus moet zijn omgezet in energie. Zoals bekend komt er op de sterren veel waterstof voor en door de bovengenoemde omzetting krij gen zij een geweldige massa energie, onze zon verliest op deze wijze 250 mil- lioen ton massa per minuut, maar daar door ontstaat een enorme massa ener gie; bij het verbruiken van de waterstof neemt de lichtkracht dus toe en men komt dus thans tot een totaal tegengestelde conclusie dan die van Russell. Het leven van onze zon gaat niet in de af gaande lijn, maar ze begint nog pas te leven. Dr. Greep behandelde voorts nog de vraag hoe het met de sterren gaat als tenslotte de waterstof opraakt, om daarna iets te vertellen van de waar schijnlijkheid dat de sterren als rode dwergen het leven beginnen uit nevels, waarin door rotatie verdichtingen ont staan. Veel weet men van dit alles nog niet, maar hoe meer men er van komt te weten, des te groter wordt onze eer bied voor de grootsheid van de schepping. Dr. H. Hofstra, die bij afwezigheid van dr. J. Th. R. Schreuder als voorzit ter fungeerde, bracht de spreker, nadat deze enkele vragen had beantwoord, dank. Bij de aanvang der vergadering wer den enkele huishoudelijke zaken afge daan, o.a. werd de heer R. A. Wiegman als bestuurslid herkozen en werden vier nieuwe leden aangenomen. Op Donderdag 3 Maart spreekt dr. A. Brouwer uit Leiden over: „Ouderdoms- bepalingen in de geologie”. Het ministerie van Oorlog heeft met een groot aantal ondernemingen in binnen- en buitenland een nieuwe serie contracten afgesloten, die in totaal een bedrag belopen van meer dan f22 mil- lioen. In Friesland is het alleen de fir ma Zandstra te Sneek, die voor een be drag van f 51.681,70 de levering van een partij goederenzakken op zich heeft ge nomen. Feestverlichting in winkelstraten. De aantrekkelijkheid van de vergade ring werd zeer verhoogd door een lezing van de heer G. Dankelman van Philips Nederland, die zeer interessante en leer zame dingen vertelde over het nut en de resultaten van een aantrekkelijke feestverlichting in winkelstraten. De feestverlichting, overgekomen uit het buitenland, is na de bevinding ook in ons land in het middelpunt der be langstelling gekomen, zo begon de heer Dankelman. Het resultaat ervan is zeer groot. Zo trok zij in vijf grote plaatsen in 1% maand tijd twee miljoen bezoe kers, dat is 20 van onze gehele be- Advertentfeprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Medegedeeld werd dat de Vacantiegids dit jaar zal verschijnen op 18 Maart en dat er ook reizen georganiseerd zullen worden welke als beginpunt Groningen hebben zodat de Friese leden b.v. in Meppel in de trein kunnen stappen wat hun een belangrijke besparing op de reissom brengt. Dit worden de z.g. Pa- rijsreizen. Het Zomerprogramma brengt o.a. in Maart a.s. een lezing van de Ame rikaanse Legatie met lichtbeelden, 12 Mei de Balkansymphonie over Yougoe- slavië, Mei tocht naar Flora in Heem stede, 5 Juni tocht naar de Holterberg, Juli een tocht naar Vlieland, September- October een wintersportavond met films over Zwitserland, Oostenrijk en Duits land en de juist gereedgekomen nieuwe N.R.V. Wintersport-film. Tot afge vaardigden voor de Raad van afgevaar digden werden benoemd de heren de Groot en Zondervan en voor de alge mene vergadering in Mei de h.h. de Groot en van ’t Hoff. De wandelsport- commissie zal met een eigen programma voor het a.s. seizoen komen. Het bestuur zal plannen beramen voor de in Maart- April van 1956 te houden feestavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der N.R.V. De avond die een feestelijk ka rakter droeg werd opgeluisterd met mu ziek en zang van „De Fleuriche Fiif- kaert” die Zwitserse, Oostenrijkse en Friese liedjes zongen. volking, en vervoerde een autobusonder nemer tjjdens de verlichting van Haar lem in 1953 alleen op avondritten 50.000 personen. Kleinere plaasen laten dezelf de resultaten zien. Zierikzee bijv, dat een eclatant succes boekte. Dat is trouwens helemaal niet ver wonderlijk, want een mens voelt zich van nature tot het licht aangetrokken. Hjj wil het daglicht verlengen en dat vindt hij in zo’n feestverlichting. De aanleg van zo’n verlichting moet echter met overleg geschieden. Het is beslist onjuist dat ieder dat op zijn eigen houtje doet, en ook veel duurder. Spr. adviseerde daarom tot een gecoördineerd geheel, wat bovendien goedkoper is. De heer Dankelman gaf voorts nog tal van nuttige wenken: straatverlich ting z.m. over de breedte waardoor een soort poort ontstaat, zo weinig mogelijk bouwsels, daar de verlichting speciaal ingericht moet worden voor de avond, de lampen niet te ver van elkaar omdat daardoor het effect verloren gaat, ge ëmailleerde lampen en geen geverfde, omdat daar witte plekken inkomen enz. Daarna lichtte hij dit alles nog aan schouwelijk toe door een serie fraaie gekleurde lichtbeelden van verlichtingen in diverse steden, waar door een des kundige aanleg werkelijk schitterende effecten werden bereikt. De heer Kraakman bracht hem dank voor deze zeer interessante bijdrage en stelde toen als laatste punt de rond vraag aan de orde. Hierin kwamen nog enige vragen en wensen naar voren, waarna de vergadering werd gesloten. De jaarverslagen. De secretaris, de heer W. Baarda, gaf in zijn jaarverslag eveneens een over zicht van de verleden jaar gehouden festiviteiten en acties en roemde daarbij de steun van het grote aantal medewer kers. Het Festival der Lichte Muze werd een groot succes. Zó groot zelfs, dat Sneek er nu niet meer zonder zou kunnen. De bonnenkrant voldeed even eens aan de verwachtingen. De St. Nico- laasverkoop werd er aanmerkelijk door gestimuleerd. De heer Baarda eindigde zijn verslag met woorden van dank tot het Gemeentebestuur en enkele Gemeen telijke diensten voor hun royale mede werking. De heer D. v. d. Werf bracht verslag uit over de financiën. De ontvangsten, waaronder f2870.85 contributie van de 113 contribuanten, bedroegen totaal f 8030.62. Uitgegeven werd f 7656.95, zo dat de rekening sloot met een voordelig saldo van f373.67. Er moesten echter nog enkele kleine postjes tot een totaal bedrag van plm. f 50.worden betaald. De actie op de Wip kon geheel door de extra inkomsten worden gedekt. Een groter bestuur. Nadat op voorstel van het bestuur be sloten was het bestuur met enkele per sonen uit te breiden, werd de heer Baar da, die periodiek aftrad en zich voor lopig herkiesbaar stelde, herkozen en gekozen de heren D. Martens, G. Min- kema, F. Ris en W. Binnema. De heer A. Verwer, alg. adjunct, stélde zich niet weer herkiesbaar en trad uit het bestuur, dat thans uit 11 leden bestaat. Met een bestuursvoorstel z. m. verkoopcursus voor winkelpersoneel te organiseren ging de vergadering even eens accoord. Er werd echter op aange drongen ook de winkeliers zelf aan deze cursus te laten deelnemen indien zij zulks wensen, met welk verzoek even tueel rekening zal worden gehouden. De plannen voor 1955. Naast medewerkilng aan de tentoon stelling Mayfair in Mei luidt het ge deeltelijk nog voorlopige programma als volgt: 14 Mei: inhuldiging van de Zeilkoningin. 9 Juli: aanvang Festival der Lichte Muze op de Wip. 31 Juli: Zeilwedstrijden ter aanwijzing van de Zeilkoningin 1956 en sterrit voor auto’s, motoren, scooters en bromfietsen naar Sneek. Begin Augustus (vóór de Sneek-Week) z.m. verlichting van een der parken met concerten in dit park. Waar de inhuldiging van de Zeilkonin gin op de laatste dag van de Tentoon stelling zal geschieden, kan ditmaal be zwaarlijk een optocht worden gehouden. Daarom zal getracht worden er ditmaal zoveel mogelijk een waterfestijn van te maken. ma, Beetgumermolen; 5e prijs, gemon teerde schaatsen, H. Bloemsma, Joure. Na afloop trok men met muziek voor op in optocht naar lunchroom Olij aan ’t Grootzand, waar de voorzitter, de heer J. Tuil, dank bracht aan die zaken lieden die deze wedstrijd financieel had den gesteund; hij deelde Voorts mede dat de Nederl. Horloge-Mij als 4e prijs een horloge had aangeboden en dat het leer werk in de schaatsen, die door het be stuur waren beschikbaar gesteld, als 5e prijs gratis was aangeboden door Fah- ner’s leerhandel. Met een toepasselijk woord had daar na de prijsuitreiking plaats. Een blik in de zaal. De strijd is hier in volle gang. velen dit het mogelijk hebben gemaakt deze jubileumdag te maken tot een waardig sluitstuk van een 10-jarige pe riode, nam de strijd, die in 5 klassen, onderverdeeld in groepen van vier werd gevoerd, een aanvang. Na vele fraaie partijen was de eind uitslag: Eregroep A: 1. W. Huisman, Leiden, 4 pnt.; P. Bergsma, Roordahuizum en O. Doornbos, Appingedam 3 pnt.; J. de Korte, S.D.C., 2 pnt. B: 1. B. Dukel, IJmuiden en Ph. J. Ham, Rotterdam 4 pnt. (na beslissing gewonnen door B. Dukel); R. Bergsma, Terhorne 3 pnt.; A. J. D. Bron, Eenrum 1 pnt. C: 1. J. Wagter, Groningen 5 pnt.; J. Kuipers, Hilversum 4 pnt.; H. de Boer, S.D.C. 2 pnt.; J. G. van Dijk, Rotterdam 1 pnt. Hoofdklasse: A: 1. A. C. Busch, Arn hem 5 pnt.; B: 1. F. v. d. Meulen, Har lingen 6 pnt.; C: 1. S. Haven, Marknes se, na loting met H. Jelsma, Rauwerd ieder 4 pnt.; D: L. Wijnja, S.D.C. 5 pnt.; E: J. Hoogterp, Dokkum 5 pnt.; F: C. Wiersma, D.C.L. 4 pnt. na loting met M. Wouters, Heerenveen. In deze klasse behaalde de oud-gedien- de F. v. d. Meulen, Harlingen, het maxi mum aantal punten en stelde zich zo doende voor een jaar in het bezit van een fraaie Zwanenburg—Zwaga wissel» beker, terwijl hij definitief beslag leg de op de voor deze klasse beschikbaar gestelde lauwerkrans. Daarnaast werd de S.D.C.’er L. Wijnja, na loting met A. C. Busch en J. Hoogterp, voor een jaar winnaar van een reeds in omloop zijnde wisselbeker. Eerste klasse: A: 1. A. Buma, Den Haag 6 pnt. (wisselbeker) 2e achtereen» volgende maal; B: 1. H. Visser, Wouds- end 5 pnt. met lot tegen M. Fuik, D.C.L.; C: 1. Th. Mulder, D.C.L. 4 pnt. met lot tegen J. Schilstra, Makkum; D: 1. J. P. Jonker, Marknesse, 6 pnt., lauwerkrans; E: 1. P. Jorritsma, S.D.C. 5 pnt.; F: 1. H. Jonkman, Idskenhuizen 4 pnt. met lot tegen J. Buma, Heerenveen; G: 1. L. H. Smit, Marknesse 5 pnt.; H: 1. S. Fol- kertsma, Workum 6 pnt.; I: 1. P. Wen sink, S.D.C. 4 pnt.; K: 1. R. Reidsma, Wons, 6 pnt., wisselbeker. Tweede klasse: A: 1. S. Reekers, Woudsend 4 pnt.; B: 1. B. v. d. Sluis, Achlum 5 pnt.; C: 1. R. Wesselius, Wons 5 pnt.; D: 1. W. Rippen, Lemmer 5 pnt.; E: 1. S. Holtrop, Joure 6 pnt., wissel beker; F: 1. A. Hildebrand, Achlum 4 pnt.; G: 1. G. v. Oosten, de Kroonschijf, 4 pnt. met lot tegen Riewald, D.C.L.; H: 1. P. Veenstra, Nijega (H.O.N.) 6 pnt., lauwerkrans; I: 1. J. Batstra, S.D.C., 5 pnt. met lot tegen C. Kamstra, Achlum; J: 1. J. Smid, Workum 5 pnt.; K: 1. Jac. S. Wittermans, Jutrjjp 5 pnt.; L: 1. L. J. Wesselius, N.Ö.Polder 6 pnt., wisselbeker; M: 1. Joh. Cnossen, Hom» merts 4 pnt.; N: 1. J. Hoekstra, Idsken huizen 5 pnt. met lot tegen Stelwagen, Langweer. Derde klasse: A: W. Schaafsma, Wor kum 6 pnt., wisselbeker; B; A. Folkert- sma, Workum 5 pnt.; C: A. Bruinsma, Akkrum 5 pnt.; D: M. de Weerd, Lem mer 5 pnt.; E: D. Schregardus, Heeren veen 5 pnt.; F: L. Snijder, Achlum 5 pnt. met lot tegen S. Folkertsma; G: Sj. Wiersma, Workum 3 pnt. met lot; H: J. Jansen, Oudega 6 pnt., wisselbeker en lauwerkrans; I: K. Struiving, Wons 5 pnt. m. lot tegen C. Buma, Heidenschap; J: L. Smit, Oldeboorn 6 pnt.; K: A. Haijtema, Koudum 6 pnt.; L. W. Hoek stra, Nieuweschoot 4 pnt.; M: G. Hoog terp, Dokkum 4 pnt.; N: H. Jillings, IJsbrechtum 6 pnt.; O: D. Dijkstra, de Kroonschijf 5 pnt. Bovendien ontving elke groepswinnaar een medaille. De actieve Propagandacommlssie der S.D.C. kan op een prachtig geslaagde damdag terugzien. Nadat de heer B. Couperus als voor zitter der Propagandacommlssie der S.D.C. nog zijn dank had betuigd aan de Donderdagmiddag slipte een Volks wagen, bestuurd door J. L. uit Utrecht, op de Leeuwarderweg. De auto kwam bij de ijsbaan dwars over de weg te staan en werd door een vrachtwagen in de flank aangereden. Een mede-passa- gier, de heer T. H. te Sneek, liep een zware hersenschudding op en werd in bewusteloze toestand naar het St. Anto- niusziekenhuis te Sneek overgebracht en daar opgenomen. OPPENHUIZEN. De afdeling Oppen huizenUitwelllngerga van de N.C.V.B. hield haar jaarvergadering in het lokaal der Herv. Kerk. Uit het verslag van de secr.esse bleek dat het ledental in het afgelopen jaar met 20 vooruitgegaan was. De afd. heeft nu 87 leden. Uit het verslag van de penn.esse bleek dat de kas er niet zo goed voor stond als ver leden jaar. Er was nog wel een batig saldo, maar groot was het niet. Daarom werd er een verloting gehouden. Aan de beurt van aftreden was de presidente, mevr. R. de BoerOsinga, die met bijna I algemene stemmen herkozen werd. Na I de pauze wisselden ernst en luim elkaar af. Men kreeg o.a. een mooi opstel en een ernstige voordracht te horen. Maar ook de dames van Overschie kwamen op bezoek en Hannes vertelde van zijn on- fortuinlijke busreis, waarbij de lach spieren flink in beweging kwamen, even als bij het „Trek aan de bel”. Ook deze avond gaven zich weer twee dames op als lid, zodat het begin er weer is voor het nieuwe verenigingsjaar. Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Dinsdagavond in een der zalen van café-restaurant Piso onze stadge noot d r. P. Greep over: „De levens loop van sterren”. Daar de spreker zijn rede toelichtte met veel cijfermateriaal en projecties kunnen we hier slechts de hoofdpunten van zijn betoog vermelden. Spr. stond eerst stil bij de schijnbare helderheid der sterren, naar welke men in de oudheid reeds een classificatie maakte, welke echter niet van grote be tekenis was, immers bij de waarneming van de helderheid speelt ook de afstand een rol. Eerst toen men deze afstand kon berekenen, met behulp van de jaar lijkse parallax waarbij men tot af standen kwam welke enorm zijn maar ook enorm verschillen en uitgedrukt worden in lichtjaren kon men tot een classificatie naar de absolute helderheid, dus naar de lichtkracht, de hoeveelheid uitgestoten energie, komen, door alle sterren op eenzelfde afstand te brengen. Naast de helderheid der sterren valt ook de kleur op, welke samenhangt met de aan de oppervlakte van een bepaalde ster heersende temperatuur. Met behulp van de spectroscoop is het mogelijk spectra te verkrijgen, welke, doorge meten, gegevens over de genoemde tem peratuur, de dichtheid van een ster, middellijn enz. verstrekken. Bij het onderzoek dezer spectra bleek er een zeker verloop van witte sterren (met een zeer hete oppervlakte van bijv. 10000 gr) over gele naar rode sterren met een oppervlaktetemperatuur van 3000 Spr. behandelde nu de gevolg trekkingen omtrent de levensloop der sterren welke Lockyer en later Russell op grond van de op bovengenoemde wijze verkregen gegevens trokken. Rus sell kwam tot de conclusie dat een ster zijn leven begint als een rode reus, alle spectraalklassen doorloopt tot een hoog tepunt als witte, dus zeer hete, ster be reikt is, waarna de energie opraakt en de ster weer alle spectraalklassen door loopt tot hij een rode dwerg wordt en sterft. Volgens het schema dat Russell op deze wijze van de sterren opzette zou onze zon ook al op de terugweg zijn, al zal het nog milliarden jaren duren voor zij als rode dwerg gaat ver dwijnen. Het door Russell gegeven schema leek mooi, maar het bleek toch geen voldoende verklaring, toen men ook witte dwergsterren ontdekte, die dus buiten Russells schema vielen. In het Gesteund door het grote Succes van de acties welke verleden jaar wer den gevoerd, waarbij ook veel steun van de groot-bedryven en industrieën werd ondervonden, heeft het Actie Comité van de Sneker winkeliers ook voor dit jaar weer grote plannen op stapel staan- Voorzitter Kraakman riep daarvoor opnieuw aller medewerking in op de jaarvergadering van het Comité die Vrijdagavond in Rest. Piso gehouden werd, en, de ongunstige weersomstandigheden in aanmer king genomen, behoorlijk goed bezocht was. Donderdagavond werd in Hotel Hanen burg een culturele avond gehouden door de C.B.T.B., Chr. PI. Vr. en M.B. en C.J.B.T.B. afd. Heeg e.o. Hoewel de we gen in de Zuid-Westhoek slecht berijd baar waren, waardoor verschillende af delingen niet tijdig of in het geheel niet aanwezig konden zijn, was er in de loop van de avond toch nog een flink aantal bezoekers. De voorzitter van de C.B.T.B. de heer H. M. Visser te Ypecolsga ge waagde in zijn openingswoord van de problemen, waarmede men in de Chr. Organisatie krijgt te maken. Hij wees hierbij op het tegenstrijdige van ver schillende mensen, die wel voor een Chr. School kiezen, doch niet voor een Chr. Organisatie. Een woord van bijzonder Welkom werd toegeroepen aan de spre ker de heer R. Bos te Ede, de ere voor zitter H. Wind en de toneelgroep uit Tjerkwerd o.I.v. de heer Schukking. De heer R. Bos sprak over het onderwerp; „Moderne Cultuur en Christendom”. Cultuur, is dit nu modern of ouderwets? Hoe moet het, waar dit onderwerp .pogal geladen is en iedereen het zijne er van denkt, worden geformuleerd? Principiële cultuur, past dit bij vrolijkheid of ma ken we dit er maar van? Bij ons Chris tenen heeft modern een bepaalde klank, die niet zo goed bij ons past. Spr. wil echter bij „modern”, denken aan heden daagse begrippen en is van mening dat cultuur niet datgene is, wat wij er in ons spraakgebruik van maken. Cultuur is het beschaving?- en ontwikkelingspeil waarop wij in de loop der eeuwen zijn gekomen. De kenmerken van ons Chris tendom zullen we uit de geschiedenis moeten kennen. Het Prot. Chr. is geko men als reactie tegen Rome waarbij we allen gelijk verantwoordelijk zijn. Niet een vlucht uit het leven, maar op alle fronten activiteit. Waar zijn we echter gebleven met dit protestantisme van 400 jaar geleden vraagt spr. De cultuur is een schepping Gods, door de men? tot ontwikkeling gebracht. Zonder God i? deze cultuur decadent. Geheel het cul turele leven wordt omgevormd. In het ene willen we modern zijn. Zijn we ech ter bereid dit voor het gehele leven te aanvaarden? Waarachtige cultuur i? ?tuk per?oonlijkheid. echterwel of we wel voordoen, zo beeloot de heer Bos zijn interes?ant betoog. Na de pauze werd door de toneelgroep Tjerkwerd het blij?pel 1—0 foar Fet?e opgevoerd, en ?prak de heer H M. Hiel- kema te Harich het slotwoord. •f :s* 1 yi-?i v Bi: ■•ii .V i s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1