Malenkof in gevaar Commissie voor de Fokveekeorino Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 526e NED. STAATSLOTERIJ ver. Het vrome volk in de wereld van nu Amateurf otograf en- ,,’t Filter” KABOUTER DEUGNIET De herdenking van onze bevrijding 110e Jaargang No. 19 VRIJDAGS. Redacteur: L. KIEZEBRINK De handelsmarges Opname Vara-radio- Ruim vier millioen gulden Benoemd Explosie in kachel Tong moest losgeweekt weer S. Zeijl Wzn. overleden Estafetterijderij Tirns Lenteboden Dinsdag 8 Maart 1955 Jubileum dokter Miedema te Bozum De Indonesische infiltratie op Nieuw Guinea Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 j.-t Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFKOUTS NIEUWSBI AD eet geen paddestoelen VW* f. te* voor Vluchtelingenhulp programmas Feestelijke Jaarvergadering C.J.M.V. en C.M.V. Abbega 2 e minister Molotof daarentegen, dat een Trekkingen tweede week der vierde klas. I 10278, humanistisch misverstand, Kunstmatige Inseminatie. Hoge prijzen en uitgelote nummers van te Sneek verkochte loten. Voorlichting die aanstekelijk werkte kregen de aanwezigen van de heer N. Vlot, directeur van de stichting „Sport Het zal moeilijk zijn die een volgende keer te evenaren. gevonden documenten, welke legbaar bewijzen dat de infiltranten het Indonesische leger behoorden. Het muziekgroepje van de V.J.B., 3 mandoline’s, een mondorgel, en een ac cordeon waarachter de speelster bijna geheel schuil ging, mag volgens mij wel met grotere letters vermeld worden. Dit was fris zeer spontaan spelen van de ge zellige jeugdliedjes, waarbij geen leiding nodig was! Dai noemen we nog de aardige Friese voordrachten van een klein en een groot lid, het pianospel van twee jeugdige le den, om een slotte te belanden bij de Voor de keuring in September van dit jaar kwamen geen wensen naar voren, waaruit de voorzitter concludeerde, dat iedereen tevreden is over de rubricering enz. SNEEKER NIEUWSBLAD Een versierde, goed bezette St. Jozef- zaal, enthousiaste jonge mensen kan men een betere sfeer bedenken voor een jeugdbewegingsavond? 3n sfeer was er Zaterdagavond op de Propaganda-avond van de Vrije Jeugd Beweging. Een blijde enthousiaste stemming. Hoe kan het ook anders bij een Jeugdbeweging die de kracht heeft in korte tijd het aantal le den bijna te verdubbelen en een grote activiteit te ontplooien in een tijd waarin vele verenigingen lijden aan „bloedar moede”! Anne Schurer vertelde over die activiteit in zijn openingswoord, waarin hij o.a. vertegenwoordigers van vele af delingen verwelkomde. Men kan respect hebben voor de leiding van deze geheel onthouders jeugdbeweging die in de bij eenkomsten probeert haar leden in aller lei richtingen te ontwikkelen. Dat men hierbij de ontspanning in de vorm van volksdans, zang, lekenspel, niet vergeet, bewees deze feestelijke gezellige feest avond. TIRNS. Begunstigd door mooi winter weer hield de IJslub Tirns Woensdag j.l. een estafetterijderij waaraan 27 parturen van drie deelnamen. Na vele spannende ritten werden de prijzen als volgt ge wonnen: le prijs E. K. Bootsma, Marie Bootsma, I. S. Schaap. 2e K. Hettinga, Adrie Altenburg, B. Altenburg. 3e M. Meindersma, Anne Altenburg. Piet E. Bootsma, 4e S. Hettinga, Minke Alten twee lekenspelen. Hoogtepunten van zo’n burg, S. Andela. Alle leden kregen natuurlijk gelegen heid het toneeltrapje te beklimmen en ze deden het graag! Eerst de jongste le den. Hoe fris werd er gezongen en hoe keurig stil staat dat jochie in zijn groene trui, die anders heus niet de kalmste zal zijn! De mosselman en het brilletje voor de ogen, dat eindigde in zo’n gezellige verwarde huppelpartij deed de oude in siders in de zaal bijna mee dansen. Hoe fleurig en spontaan is het dansen van de jongere leden eigenlijk in vergelijking met het dansen van de oudsten, die ik het liefste in het oefenlokaal en buiten zie dansen. Hoewel ook dit dansen zoals gewoonlijk „af” was. Te Huis ter Heide (U.) is plotseling overleden onze oud-stadgenoot de heer S. Zeijl Wzn., directeur van de bankiers firma W. Zeijl en Zoon, met kantoren te Sneek en Amsterdam. De heer Zeijl, die de leeftijd van 60 jaar bereikte, heeft het grootste deel van zijn leven te Sneek gewoond. Hij was o.a. van 1932 tot 1939 regent van het Old Burger Weeshuis, is ook algemeen bestuurslid van het Friesch Scheepvaart Museum geweest en enige jaren lid van het propaganda- comité Rijksweg 43. de gedachte, dat wij nog zo slecht niet zijn. De gedachte, dat wij het goede zelf kunnen doen en de goede wetten in het leven zelf kunnen handhaven. Maar als iemand het Evangelie heeft verstaan en daaruit leeft, is hij hier toch voor ge waarschuwd. Deze eigengerechtigheid, deze eigen dunk, zit nl. erg diep. Maar kan een mens wat zijn? Kan hij wat doen? Kan hij goed handelen zonder de wet van God? In de loop van de jaren heb ik meer eerbied en respect gekregen voor de humanisten, aldus spr. Ze zijn streng tegenover zichzelf en edel voor een an der, maar ik vrees, dat zij het menszijn verkeerd verstaan. Vervolgens noemde hij het De ministers van Economische Zaken en van L., V. en V. hebben besloten tot het uitvaardigen van de prijzenbeschik- king handelsmarges 1955, die is gepubli ceerd in de Staatscourant van 4 Maart 1955. Volgens deze beschikking mogen de procentuele marges, die de groot-en kleinhandelaren bij verkoop van een goed op hun inkoopprijs plaatsen niet groter zijn dan het percentage, dat in de periode van 1 Januari t.m. 30 September 1954 werd berekend, verminderd met het percentage van de niet meer gehe ven omzetbelasting. avond. Voor de spelers die wekenlang hebben gerepeteerd en op dit ogenblik alles vergeten zijn, en voor de kijkers die genieten van zo’n oud vrouwtje op schui ten van schoenen, die een enkele keer vergeet dat ze gebogen en stram is en dan zeer enthousiast gebaart om daarna weer dubbel te knakken. Kabouter Deug niet, die z’n baard fiks opzij rukte, was ook het bekijken waard, evenals zijn kameraden die zich even lekker konden uitspringen in het dansje. „De Sultan die niet slapen kon”, verwekte ook veel ge lach in de zaal. De grootvizier in zijn prachtig gewaad maakte dit spelletje tot een succes. Zijn komisch talent sleepte hem wel door zijn minder goede rolvast heid heen. Trouwens zulke momenten van diep peinzen over een vergeten zin maakt, met het spelen in pyama en kleu rige lappen, de bekoring uit van derge lijke lekenspelletjes. Een goede avond voor de Vrije Jeugd Beweging. het reformatorisch verstaan van het Christendom. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) NEW YORK, 6 Maart. De voormalige premier van de Sovjet-Unie, Georgi Malenkof, schijnt ernstig in gevaar te verkeren. Citerljjke tekenen wijzen er op, dat de campagne tegen hem snel groeit: het is mogelijk, dat hg beschul digd zal worden van ernstige ideologische ketterij. Malenkof is, hoewel nog niet bij zijn naam, direct aangevallen In de Pravda. De Pravda veroordeelde hem Zaterdag onmiskenbaar omdat hg een mening heeft verkondigd, die vol gens de Pravda „slechts bruikbaar is voor imperialistische oorlogsstokers”. en spel”, die ’s morgens de dames en heren practised onderricht gaf in de be oefening van allerlei leuke massaspelen, ’s Middags declameerde de heer D. A. Tamminga uit Sneek een keur van Frie se verzetspoëzie, waaruit ook voordra gers en voordraagsters in Friesland on getwijfeld een verantwoorde keuze kunnen doen. De heer Freark Dam uit Drachten gaf een toelichting op zijn in opdracht van de Culturele Raad Opster- land geschreven taferelenspel „Dat wie doe”, en de heer H. K. .Schippers, eveneens uit Drachten, maakte zijn ge hoor in een wip tot enthousiast groepje zangers, die onder zijn begeesterende leiding de mogelijkheden ontdekte van ’t Friese lied, dat ook op het bevrijdings feest gezongen dient te worden. Tenslot te lichtte de zanger Arjen Zondervan de aanwezigen in over de samenzang van het Nederlandse volkslied en gaf de ar tistiek adviseur van het Comité, de heer Lou Hoefnagels, een korte uiteenzetting omtrent het organiseren van optochten en het spelen en regisseren van een wa genspel. De Nederlandse regering heeft van de Indonesische opnieuw genoegdoening ge vraagd voor de in October door Indone sische militairen gepleegde infiltratie op Nieuw Guinea. Ditmaal worden foto- copieën overlegd van op de militairen documenten, welke onweer- tot piëtistisch misverstand. De vrome mens, die wel God erkent, wel Jezus als zijn verlosser accepteert, die in zijn wezen geheel wil bestaan van de vergeving en de genade van God, krijgt door zijn omgang met God de nei ging zich over alle geestelijke goederen bevoegd en zich met God één te ver klaren. Spr. denkt bij dit misverstand in ’t bijzonder aan de 17e eeuw, de tijd van de zgn. nadere reformatie. Wij heb ben het en wij zijn het. Die mensen zijn ook nu nog overal te vinden. In de ker ken, maar ook daar buiten. Ds. Wolfensberger stond vervolgens uitvoerig stil bij het derde punt: f 50.000.— 9776. f 5000.— 17148, 21981. f 2Ö00.— 9750, 3208, 5395, 8691,19047. f 1500.— 1055, 7269, 7299, 7945,13328, 14109. f 1000.— 1914, 3975, 6435, 6485, 6873, 7496, 8918, 8976, 8981, 10552, 10583, 12251, 12282, 13046, 13245, 13453, 13561, 14108, 14624, 16196, 19758, 19975. f200.— 5178, 20835, 21268. Over bovenstaand onderwerp sprak Ds. J. R. Wolfensberger uit Am sterdam Donderdagavond in het Geb. v. Chr. Belangen voor de Ver. van Recht zinnig Hervormden alhier. Ds. Wolfensberger begon mei er op te wijzen dat het woord vroom in ver schillende betekenissen gebruikt en ver staan wordt. Het oorspronkelijke woord vroom heeft een sterke klank: Iemand die godvruchtig is en zich voordoet zo als hij is. Een vroom mens staat voor zijn daad. Bij vroom denken we eerst aan Israël. Het volk van God. Wat wij in dit ogenblik als ’t goed is verstaan onder een vroom volk, is dan ook een voortzetting van het volk Israëls. Dat vrome volk wordt dus vanavond bedoeld, zei spr., en nu is ’t maar de vraag of wij tot dat vrome volk behoren. Bij het vrome volk denken we echter als we niet oppassen zo licht aan men sen die zich afzonderen, zich beter ach ten en een apart genootschap vormen. Want wanneer het gaat over het vrome volk, dan staat telkens de vraag op de achtergrond: ben ik er bij? Een van de misverstanden die spreker in zijn rede behandelde. Het eerste is het IJLST. De heren M. de Jong en Joh. van Brug alhier namen Vrijdagmorgen te ongeveer 10 uur een koppel van minstens 25 kieviten waar tussen Oude- ga (W.) en Oosthem, vliegende in de richting van Zuid naar Noord. Hopelijk een teken dat de late winter nu spoe dig zijn afscheid gaat nemen. Na het uitreiken van de medailles, wissel- en ereprijzen, welke op de laatst gehouden keuring werden behaald, gaf de secretaris de heer H. J. Bootsma het oordeel van de jury weer over de door haar bekroonde dieren, een nieuwigheid welke door de vele aanwezigen op prijs werd gesteld. Daarna bracht de heer I. de Boer namens de drie in dezen samen werkende organisaties (Friesche Mij., C.B.T.B. en A.B.T.B.) dank aan de com missie voor het vele werk dat zij voor deze zeer geslaagde keuring heeft ver richt, waaraan hij de wens verbond, dat ze ook het volgend jaar weer in de beste harmonie gehouden zal kunnen worden en weer even goed zal slagen. Wat dit laatste betreft, had de voorzitter ook al opgemerkt, dat de kwaliteit van het Eigen geld 3451, 3454, 3463, 5181, 5183, 10380, 10381, 10390, 10400, 15552, 15557, 17778, 20848, 21318. SNEEUW. IJS EN TOCH ZOMER IN ZANDVOORT. De sneeuw en het ijs liggen nog op de Zandvoortse boulevards, ma.ar de strandterrassen verschijnen al weer, terwijl er zelfs al optimisten zijn, die de strandstoelen te voorschijn hebben gehaald. Meer dan vier millioen gulden heeft het Nederlandse volk bijeengebracht voor de vluchtelingenhulp. Het juiste be drag, ƒ4.123.274,19, werd Vrijdagavond in het gebouw voor K. en W. te Utrecht symbolisch door het comité overgedragen aan de hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart. Deze bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door de ministers Van Thiel en Luns. Van het totale be drag ƒ4.123 274,19 werd 41% door werk gevers en werknemers opgebracht, 32% door de overheid (een actie van ambte naren die hun bedrag door de Overheid verdubbeld zagen) terwijl tenslotte 19% van het totale bedrag door particulieren werd gestort en 8% uit weldadigheids- concerten, sportwedstrijden en collectes kwam. De mens is niet goed uit zijn eigen aard, ook niet beter dan een ander. Wij zijn niet goed voor God. Wij worden alleen gerechtvaardigd door de band met Christus en zijn alleen daardoor tot een nieuwe vrijheid gekomen. Wanneer wij dit reformatorische ver staan van het vrome volk in de wereld van nu, dan heeft dat volgens spr. ge leid tot wat men in de 17e eeuw noem de de nadere reformatie. Het gevolg op de reformatie die de vraag trachtte op te lossen: wat betekent nu dit verstaan van God en van de middelaar voor de mens in het dagelijks leven, zowel sa men als persoonlijk? Het heeft op ver schillende punten de lijn verder doorge trokken en soms ook omgebogen tot een nieuwe mystiek. Er is vraag naar, dat wij de werkelij ke vroomheid ook werkelijk zullen leren kennen. Er is vraag naar de Christelijke gedachte boven alles, opdat het volk in de wereld zal kunnen getuigen van de ware christenheld en de ware menselijk heid. De ware godsvrucht is noodzakelijk voor ieder persoonlijk en voor de samen leving. Terugtrekken doet het vrome volk zich niet, maar de retraite, de te rugtrekking, het leven met God, hebben wij hard nodig. Maar nu komt het er op aan, dat het vrome volk er is, de Chris tenen die op Zondag een gebeurtenis meemaken. Die bg de bediening van het sacrament inderdaad het volk tegader Vele Vara-leden hebben Donderdag avond in zaal Hanenburg de opname meegemaakt van enige radioprogram ma’s voor de Vara. Een aetherforum werd opgenomen, waarvoor mevrouw StraalmanKremer en de h.h. G. Boek hoven, H. H. Koch, D. van Staveren en W. Thomassen (voorzitter) waren over gekomen. Ook werd hier een opname gemaakt voor de uitzending van „Het hangt aan de muur en het tikt” en ten slotte liet Geert Elffericht een viertal aanwezigen iets vertellen over hun lief hebberijen voor de uitzending „Leert uw landgenoten kennen”. In de Vrijdagavond in Rest. Piso ge houden vergadering van de Commissie voor de Fokveekeuring, bracht de pen ningmeester, de heer P. W. Andringa, het financiële verslag uit over de ver leden jaar gehouden keuring. De in komsten, het batig saldo over 1953 ad f 56.45 inbegrepen, bedroegen f 1599.45, de uitgaven f 1571.08, zodat er, hoewel het weer niet meewerkte, toch nog een overschot was van f 28.37. De voorzitter, de heer G. M. Gerbrandij, zwaaide lof toe aan de heer Abma. Ondanks de min der gunstige weersomstandigheden was de zaak om 9 uur toch keurig voor elkaar. Woensdag j.l. hielden bovengenoemde verenigingen hun feestelijke jaarverga dering met begunstigers en afgevaardig den van omringende zusterverenigingen. Om half acht opende de voorzitter der C.J.M., de heer de Boer de vergadering met het doen zingen van Ps. 43 3 en 4 waarna hij een Schriftgedeelte las en voorging in gebed. De bijbelinleiding werd door een lid der C.J.M.V. gehou den en ze was zeer goed verzorgd. Hier na kwamen de jaarverslagen van beide verenigingen die op humoristische wijze op rijm waren gesteld. Muziek met zang van eigen leden viel zeer in de smaak. Er werd getracteerd op thee en koekjes. De meisjesvereniging gaf een zang stukje in oude klederdracht ten beste. De muziek liet zich nog eens horen en de I laatste loten van de eigen verloting wer den verkocht. Na de pauze werd het to neelstuk „Beits” opgevoerd; dit stuk in 3 bedrijven werd vlot en goed gespeeld. Aan het einde van de avond sprak ds Kaastra, erevoorzitter der C.J.M.V. nog een enkel woord en ging voor in dank gebed. Daarna hield men nog de trek king van de loterij. De hoofdprijs, een sprei, werd gewonnen door Mevr. Tj. Wiersma. Omstreeks 12 uur gingen de talrijke aanwezigen voldaan huiswaarts. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 375 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Onze oud-stadgenoot, de heer W. Riemersma, thans te Leeuwarden, is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot ambtenaar van het ministerie van Eco nomische Zaken. Hij wordt voorlopig tewerk gesteld op het ministerie, doch er mag worden aangenomen, dat hij niet in Den Haag zal blijven. Dez<~ benoeming schijnt namelijk in verband te staan met het feit, dat over enkele maanden voor Friesland in Leeuwarden een consulent voor middenstandszaken zal worden be noemd. Met 80% van haar leden vergaderde ’t Filter j.l. Woensdag in hotel Bonnema, onder voorzitterschap van de heer A. ten Berg. Speciaal richtte de voorzitter zich in zijn openingswoord ,ot vier nieuwe leden en de heer Dölling, hoofd vertegen woordiger van Ilford Limited. De laatste was op uitnodiging van de vereniging aanwezig om een demonstratie in het vergroten te verzorgen. Alvorens et woord te geven aan de heer Dölling deed de heer ten Berg mededeling van een bestuursbesluit. Van diverse zijden, die niet nader met name werden genoemd, zijn aanbiedingen gedaan voor levering van fotografische materialen en appara ten aan de vereniging, met een korting van 10 tot 20%. Het bestuur is niet van zins hieraan mede te werken, temeer niet omdat de houding van de leden-vak- fotografen tot op heden hiertoe zeker geen aanleiding geeft. Wel zou het be stuur graag zien, dat zij hun sortering er - uitbreiding gaven. De heer Dölling ving daarna zijn demonstratie met het Il ford Multigrade papier aan met een kor te uiteenzetting van de aard en mogelijk heden van dit papier, waaraan wij het volgende ontlenen. Ilford Multigrade Papier biedt de amateur de mogelijkheid om met één doos papier alle soorten ne gatieven, hetzij hard of zacht, dun of ge dekt, te vergroten. Dit is mogelijk door dat het contrast van Multigrade zich wijzigt met de kleur van het bij het ver groten te gebruiken licht hoe geler het licht, des te contrastrijker de afdruk Een doos Multigrade Papier plus een serie van drie in kleur toenemende geel- filters geven derhalve de vervanging van vier juist verdeelde gradaties. Door de filters in combinatie met elkaar te ge bruiken is nog een veel groter aantal gradaties te bereiken. Met een eenvou dige berekening toonde de heer Dölling aan, dat buiten en behalve de prettiger werkmethode, ook nog een belangrijke financiële besparing op het papierbud- get met Multigrade wordt verkregen. Ter staving van zijn betoog vergrootte de heer Dölling een aantal zeer verschillen de negatieven van de leden, waarbij inderdaad bleek dat Multigrade Papier zeer veel gradaties mogelijk maakt. Uit de aandacht en interesse concludeerde de voorzitter dat deze voordracht zeer in de smaak was gevallen en hij bood de spreker met een hartelijk dank woord een paar persoonlijke verrassin gen aan. In zijn dankwoord betrok de heer ten Berg ook de heer Ris, die de vergrotingsapparatuur ter beschikking had gesteld. Éij de rondvraag werden nog enkele suggesties gedaan betreffen de te houden wedstrijden. Deze zullen door het bestuur nader worden bekeken Besloten werd ook in de etalages van de vakfotografen, die hiervoor gaarne hun medewerking toezeiden, de „foto van de maand” te publiceren. Er werden heel wat wenken en sug gesties gegeven. Vooral ook omdat het Bureau foar Culturele Saken yn Frys- lan op zeer verdienstelijke wijze aan wijzingen en richtlijnen gaf, die passen in het kader van de bevrijdingsviering speciaal in ons gewest. De directeur van het Comité, de heer F. L. W. Foppen uit Amsterdam, heeft er de nadruk op ge legd, dat niet de „lol” op de vijfde Mei hoogtij zal moeten vieren, maar dat het een stijlvol feest zal moeten zijn. Ook geen „eenheidsfeest” zoveel mogelijk moet men gemeentelijk of plaatselijk trachten de eventueel bruikbare, alge mene richtlijnen op eigen wijze en naar eigen aard te verwerken. Uniform over het gehele land zal ho- pelijk wel de door het Comité aanbevo len gedragslijn zijn, om één minuut voor acht op de morgen van de vijfde Mei alle vlaggen uit te steken. Voor des morgens acht men ook een jeugdoptocht zeer ge wenst. 's Middags omstreeks één uur zal koningin Juliana een radiotoespraak houden; op dat tijdstip zal men dus zo veel mogelijk niet door andere evene menten gebonden moeten zgn. Van hall zes tot half zeven ’s avonds zal een her denkingsdienst vanuit de Nieuwe Kerk in Amsterdam worden uitgezonden. Een Duitse arts is in Kiel een uur lang bezig geweest om de tong van een nieuwsgierige jongen los te weken van een brugleuning. De brugleuning was met ijs bedekt en de knaap had zijn tong er tegenaan gedrukt om te ondervinden hoe ijs smaakt. Toen was zijn tong vast gevroren. Toen de heer Tj. van der Heij, wonen de aan het Martiniplein, Woensdagmor gen zijn kachel in het veerhuis die ’s nachts doorbrandt oproosterde, sloeg plotseling met een hevige knal, die wijd in de om trek werd gehoord, het deurtje open. De steekvlam die er uitsloeg wist de man gelukkig te ont wijken, maar de explosie bleek aan de schoorsteen nogal wat schade te hebben aangericht. Zo waren o.a. de daarin voorkomende deurtjes stuk geslagen en was de stenen opbouw op ’t dak totaal vernield. De schade wordt vermoedelijk door verzekering gedekt. „Verklaringen over de mogelijkheid van de ondergang der wereldbeschaving nieuwe wereldoorlog enkel de ondergang ingeval de imperialisten een derde we- J~ -- - reldoorlog ontketenen, zijn theoretisch fout en politiek schadelijk”, zei de Prav da in een artikel van twee pagina’s, ge schreven naar aanleiding van de tweede jaardag van Stalins overlijden. Op 12 Maart 1954 verklaarde Malen kof in een verkiezingsrede, dat, als een nieuwe wereldoorlog zou uitbreken „met moderne wapenen, dit de ondergang der wereldbeschaving zou betekenen”. Op 8 Februari j.l., direct na Malen- kofs aftreden als premier, verklaarde Dokter K. Miedema te Bozum herdacht het feit, dat hij 25 jaar lang z’n practijk in dat dorp had uitgeoefend. De inwoners van Bozum en wijde omgeving hebben hun dankbaarheid jegens dokter Miede ma en hun waardering voor zijn werk niet onder stoelen of banken geschoven Zeer velen kwamen dokter Miedema ge lukwensen. Van zijn patiënten kreeg dokter een prachtig radio-toestel met pick-up. Burgemeester Boelens, van Baarderadeel en het bestuur van het „Groene Kruis” waren ook op de recep tie aanwezig. (Fr. Dagblad). Nieten 3452, 3453, 3454, 3456, 3469, 5142, 5165, 5185, 5189, 10278, 10361, 10362, 10368, 10378, 10394, 10395, 10402. 10405, 15522, 15526, 15528, 15536, 15545, 15562, 15568, 17780, 20837, 20847, 20852, 20855, 20861, 20865, 21273, 21276, 21319, 21326. Vorige week Woensdag was de staf van het Nationale Comité Viering Be- vrijding 5 Mei 1955 naar Leeuwarden in de Harmonie gekomen om voorlichting te geven over mogelijkheden betreffende deze viering. der „imperialisten” ten gevolge zou heb ben: d.w.z. van het Westen. De aanval van de Pravda op Malen kof was getekend door Konstantinov, die in nauw contact staat met het centrale comité. verzamelen, elkaar niet loslaten en elkaar waarschuwen. Die geloven, dat God waarachtig is en betrouwbaar. Kort om: vroom. Er is speciaal vraag. Niet naar Chris tenen zonder meer, maar naar het vrome volk. En wel om twee redenen: de men sen zijn door het vrome (tussen aanha lingstekens) volk bedrogen en de men sen zijn onrustig. Het komt er dus op aan, dat wij noch in het humanistische, noch in 't piëtistische misverstand blij ven steken, maar tot de ware Gods vrucht komen. En dat ware is: hij heeft het en hij beleeft het. Wanneer het vro me volk zó in de wereld van nu durft te staan en zorgvuldig zijn gang gaat, can zullen de mensen de weg tot de Kerk terugvinden en zullen wij ook komen tot een ware menselijkheid. Het vrome volk, door God verenigd, heeft een grote mate van verantwoordelijkheid, vrijheid en zelfstandigheid van Hem verkregen. Wij Christenen hebben daarom de grote taak met een verbluffende en verrassen de vrijmoedigheid het leven in te gaan. Het apostolaat beoefenen, zoals men dat tegenwoordig wel noemt. De ware hu maniteit is nl. dermate aangetast, dat alle hens aan dek moet komen. Geluk kig is er al een terrein van contact ge vonden en ziet spr. een nieuwe eenheid komen. Een heroriëntering vanuit he.t Evangelie. Het gaat er waarachtig om, dat wij in deze wereld nog een bestaan hebben als mensen. Als mensen van God. Uit dit oogpunt bezien valt er ook in Sneek voor de rechtz. hervormden nog heel wat te doen. De inbreng in het al gemene Nederlandse culturele en kerke lijk leven vanuit Friesland is nl. minder dan zo’n 2030 jaar geleden. Er moet nog meer uit kunnen komen als God het vrome volk vrijmaakt, zo besloot spreker. De voorzitter, de heer W. Nauta, die de avond na zang en gebed met een in leidend woord had geopend, sprak ook het slotwoord, waarin ook hij de toe nemende onkerkelijkheid in Friesland een groot probleem noemde. Mankeert het onze kerk misschien aan grote, vro me figuren, wie het er werkelijk om te doen is de Christelijke boodschap te la ten doordringen op alle terreinen des levens? Moge onze bede daarom zgn „een nieuw reveil”. Daarvoor had hij al dank gebracht aan de spreker en aan het Chr. Gemengd Zangkoor „Excelsior”, dat voor en na de rede op zeer te loven wijze enkele liede ren zong. Ds. Wolfensberger ging tenslotte voor in dankgebed. De vergadering werd afgewisseld door een lezing van de heer F. v. d. Sluis te Leeuwarden, over „Kunstmatige Inse minatie”. Deze kunstmatige wijze van bevruchten waarmee in ons land in de dertiger jaren werd begonnen, heeft na de oorlog een grote vlucht genomen. In 1945 werden door de vijf verenigingen totaal 2500 koeien geïnsemineerd, welk aantal verleden jaar al meer dan 110.000 bedroeg. Friesland telt thans reeds 19 K.I. verenigingen, waaronder twee met meer dan 10.000 koeien. Het gemiddelde aantal is 3000 koeien. Overi gens is het gehele land bedekt met K.I.- stations, die tesamen plm. 800.000 koeien, dat is 37 van het totale aan tal, omvatten. De gemiddelde kosten per koe bedragen f 12.De bevruch- tingsresultaten zgn geleidelijk aan ook veel verbeterd, zodat de K.I. die 'n belang rijk wapen is tegen de dekinfecties, een belangrijke ontwikkelingsphase in de fokkerij is. Bovendien is zg 'n grote sti mulans voor de fokkerij in ’t algemeen. Ook in die plaatsen waar men vóór die tijd weinig belangstelling voor de fok kerij had. De heer v. d. Sluis lichtte zijn interes sante en leerzame lezing toe met een serie fraaie lichtbeelden, waarbij ook de techniek van de K. I. werd getoond. Hij beantwoordde ook een groot aantal vragen uitvoerig en openhartig, waarna de voorzitter hem dank bracht en de vergadering na een korte rondvraag aangevoerde vee haast niet beter kon. werd gesloten. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1