Weer een spionnage-complot r in Zweden Groenland, het continent der eenzamen Om Be^rïjdtogêfeest Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Boekenweek 25 Maart-2 April Modeshow firma Eringa f Dinsdag 15 Maart 1955 110e Jaargang No. 21 Redacteur: L. KIEZEBRINK Hoofdakte-examen Naar Australië N.C.V.B. Hommerts Apeldoornse bakkers gaan centraal bakken Door stroom gedood Geslaagd Tien millioen voor het risicofonds De verbouwing van de B.L.O. School - - Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De griep in Duitsland Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 287. Weer dubbele brandstoffen- bijslag Sir Alexander Fleming overleden Chr. Hist. Kiesvereniging K, Toonkamer Aardgas Ein deutsches Requiem Telescopische Televisiemast SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS» ma- a.s. De tocht over de yskap Souvenlr-taf eitje het jonge meisje. De stoffen Een van de fraaie japonnen. firma met belegd weer op hoe het juist de schoen is die de verzorgde noot aan het toilet geeft. Hoe elegant is de oudere dame met haar mooie opengewerkte zwarte pumps of de bruine pumps, waaraan de lasttex bin- nenvoering een zichtbaar goede pasvorm Thule, de geheime Amerikaanse vliegbasis De griepepidemie die half Januari in Duitsland is uitgebroken, heeft tot nu toe 84 slachtoffers geëist. In Beieren, waar de ziekte het meest verbreid is, zijn reeds 125 doden geteld, in Hessen 35, in Ham burg negen, in Beneden-Saksen vier en in vijf andere staten tezamen elf. De slachtoffers zijn bijna allen bejaarde mensen die na de griep een longontste king hebben opgelopen. z<jn dit jaar bijzonder mooi. We zagen mooie wollen stoffen, de als zijde glan zende Engelse katoen- en zijden mantels, waterdicht! Deze zijden mantels, we noe men een grijze zij waardoor iets rose schemert, gecompleteerd met een rose hoedje, werden veel getoond door een oudere mannequin, die duidelijk liet zien hoe goed ook ’n gezette dame gekleed kan gaan. Haar mantels, een grijze met an tracietkleurige revers en kraag, noteer den we, en de japonnen waren zeer ge distingeerd. tegenstelling tot Amerika, waar het dure boek bij de gratie van de pocket-editie bestaat en jaarlijks millioenen onver koopbare pockets worden vernietigd. Zo wel de productie als de variëteit van nieuwe boeken noemde de heer Leeflang voor Nederland hoog: in 1954 7000 ofwel 70 per 100.000 inwoners, vergeleken bij 8,3 in de V.S., 28 in Frankrijk, 36 in Engeland, 50 in Zweden en 312 in Ijsland Vrijdag vertrok de Johan van Olden- barneveldt met 1450 emigranten naar Australië. Het grootste gezin dat zich aan boord begaf was dat van de 45-jarige sigarenmaker Frans Verdonck en zijn echtgenote uit Valkenswaard, dat telde n.l. 16 kinderen, van wie de jongste 8 maanden en de oudste 18 jaar is. De plannen van het Comité vorderen. Het examen ter verkrijging van de ak te als hoofdonderwijzer (es) zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, Breda, Eindhoven, Roermond, Utrecht, Gronin gen, Leeuwarden en Zwolle. Het schrifte lijk examen zal worden af genomen op 5 Juli, het mondeling examen zal aan vangen op 18 Juli 1955. Veertig Apeldoornse bakkers, het eeu wige tekort aan personeel eindelijk moe, hebben de hoofden bij elkaar gestoken en gaan gezamenlijk een centrale bakke rij bouwen. Zij verwachten een grote be sparing aan kosten, tijd en werk. Vrijdagmiddag werd in het ondersta- tion van het A’dams Gem. Energiebe drijf een 35-jarige electriciën Q. A. P. Re- degeld, dood aangetroffen. Hij werd ge vonden door een controleur en een amb tenaar van het G.E.B. Vermoedelijk is hij tijdens werkzaamheden gevallen en in aanraking gekomen met een stroom draad waarop 10.000 volt spanning stond. De man moet vrijwel op slag zijn over leden. Maar allereerst willen we U vertellen dat, behoudens goedkeuring, de lijstcol- lecte zal zijn op 21, 22, 23 en 24 Maart. Laten we toch allen diep in de beurs tas ten. Om maar één ding aan te duiden, wij hebben het b.v. in de macht blijdschap te brengen op de gezichten van een spe ciale groep kinderen in onze stad.... Als er meer plaatsruimte is zullen we U weer uitvoeriger over de plannen ver tellen, nu krijgt alleen de afdeling Sport en Spel onder opperleiding van de heer C. Kan een beurt. Een feestdag zonder Spel is niet denkbaar en op deze grote nationale feestdag willen we allen spelen. Jongsten, jongeren, half-ouderen, oude ren en oudsten allen zullen zich kun nen vermaken met de spelen waarmee de vroede vaderen zich op de landelijke instructiedagen geamuseerd hebben. De heer Kan heeft een dergelijke dag in Leeuwarden meegemaakt en is bereid spelen te leren aan hen die 5 Mei de speelgroepen willen leiden. Onderwijzers, UilO Uiu V» VllViVl invuivi.i enigszins meegenieten. Het moet een vergelijkelijk mooi schouwspel zijn deze 150 m. hoge ijsbergen, waarvan negen tiende onder water blijft, te zien voor bij drijven en te turen in de fantastische grotten door de natuur gevormd. genoeg om een goede ontvngst te berei ken. Het opzetten van de as, die aan de achterzijde van de auto op een ijzeren steunpunt rust, en als hij opgericht is door drie tooitouwen gesteund wordt, gaat ook heel gemakkelijk en snel in zijn werk, zodat de toestellen nu, dank zij deze Nederlandse vinding, overal en in zeer korte tijd door de fa. Minkema gedemonstreerd kunnen worden, onge twijfeld de verkoop zal bevorderen. Op 73-jarige leeftijd is te Londen aan een hartaanval overleden Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, het geneesmiddel dat al honderdduizen den mensen het leven heeft gered. Zij droeg o.a. een allerliefste rode jurk in H-lijn. Een lang lijfje met om de heupen geplooide rok. De beruchte H-lijn schrikt U niet, zoals die lijn hier gebracht wordt is het heus aan trekkelijk Bij de jassen, veel swaggers met rechtvallende rug, zijn het de laag opgezette zakken of een klein ceintuur tje die het streepje van de H. vormen en het staat charmant. Wij noteerden van het jonge meisje een mooie grijze jas en een allerliefst, blauw jasje. Met rose is dat zachte blauw dè modekleur. De japonnetjes van het meisje, we noe men een jurk in bloem-streep dessin met een rose jasje, hadden veel succes. Voor de derde maal in slechts enkele jaren is in Zweden een groot complot ontmaskerd. De Zweedse veiligheidsdienst heeft tien mensen gearresteerd; vermoe delijk zullen er nog verscheidene arres taties volgen. De beschuldiging tegen de gearresteerden valt uiteen in twee delen: spionnage op militair gebied en spion- nage ten nadele van politieke vluchte lingen uit landen achter het Ijzeren gor dijn. Onder de gearresteerden bevinden zich vijf Zweedse onderdanen. De an deren zijn een Tsjech, twee voormalige Tsjechische onderdanen, een Duitser en een gewezen Roemeens onderdaan. Sinds 1952 heeft de spionnagegroep haar werk betrekkelijk ongestoord kunnen verrichten. Leden van de Veiligheids dienst, die vermomd als arbeiders een onderzoek instelden in de zwaarbe waakte wapenfabrieken van de Bofors te Karlskoga, waar in het grootste geheim wordt gewerkt voor de Zweedse defen sie, waren de eersten die met de spion nen in aanraking kwamen. Zij arres teerden in de fabriek de enige Zweed, die met name is genoemd, de 47-jarige mecanicien Evert Abrahamsson. Hij wordt er van beschuldigd inlichtingen verstrekt Bovengenoemde ver. hield een gezins- avond, tevens jaarvergadering in het Geb. v. Chr. Bel. De opkomst was ver heugend goed te noemen. Vele dames gaven ook van hun belangstelling blijk. Het zakelijke gedeelte (verslagen, en be stuursverkiezing) werd vlot afgehandeld. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Feddema, die de plaats hoopt in te ne men van mr. K. de Vries, die naar Lei den vertrekt. Verder beantwoordde een forum een aantal interessante vragen. Door middel van een pick-up werden enkele aria’s van Bach en Handel ten gehore gebracht. Enige film-strips vie len ook in goede smaak. Het was een leerzame, maar bovenal gezellige avond, die uitnemend aan zijn doel beant woordde. Het blijft lang koud, maar toch... als ’s middags het zonnetje zo lekker warm schijnt, trekken wij vrouwen met tegen zin alweer diezelfde winterjas aan en diep in ons hart koesteren we het ver langen naar iets nieuws, iets luchtigs. Iets dat te maken heeft met de H-lijn en Engelse katoen. En daarom trokken we in grote getale naar zaal Hanenburg, waar Donderdagmiddag en -avond, fir ma Eringa haar collectie toonde. Een zeer aantrekkelijke en goed getoond door vier mannequins. Laten we beginnen by De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeente besturen bericht, dat de brandstoffenbij slag voor de sociale voorziening over de week van 13 t/m 19 Maart wordt ver dubbeld. Dit is de tweede maal dat de bijslag wordt verdubbeld, de eerste keer was het over de week van 6 t/m 12 Maart. De brandstoffenbijslag wordt voor kostwinners en alleenwonenden verhoogd van 3,80 op 7,60 en voor kostgangers van 1,90 op 3,80. HOMMERTS. De hear D. Zuiderveld, Haed fan de Jan v. Nassauskoalle to Snits hold foar de ófdieling fan de N.C. V.B. een boeiende lêzing oer „Beroeps keuze”. De sprekker waerd mei oan- dacht folge. SIJBRANDABUREN. Geslaagd te Zwolle voor diploma Kunstnijverheid Mej. Tj. Deelstra te Sijbrandaburen. elkaar geperste sneeuwblok gaf weer de film. Huiveringwekkend en levensge- vaarlijk, als men weet dat dicht onder die sneuwlaag water kan stromen. Als deze sneeuwmassa opeens smolt, zou het water in alle wereldzeeën belangrijk stij gen. Een rare veronderstelling, maar er gebeuren daar rare zaken. Het water wordt daar geleidelijk warmer en wat te zeggen van het feit dat op het ogen blik van onze watersnood het water in de fjorden abnormaal laag stond? De ijskap kent geen vorm van leven er zijn zelfs geen microben en toch is het er niet stil, omdat men overal het smeltwater hoort borrelen. Het verhaal over Symphonic b. kl. 3 F. Schubert. Deze symphonie, algemeen bekend onder de bijnaam de „Unvollendete” be hoort tot een der mooiste werken der symphonie-literatuur. Ze bestaat slechts uit twee delen en heeft daaraan haar bij naam „onvoltooid” te danken. Toch be vatten deze beide delen zulk een rijk dom aan muzikale schoonheden, dat zij elke gedachte aan iets onvolkomens bui tensluiten. Terwijl in het eerste deel de strijd tussen het onvervulde verlangen en de verwerkelijking daarvan nog niet ten volle tot een beslissing schijnt te zijn gekomen is het tweede deel door lopend van welluidende en milde schoon heid, die in zijn eenvoud en overtuiging wel tot iedere hoorder moet spreken. R. B. Tot onze spijt vergaten wij in het ver slag over de verbouwing van de Openb. B.L.O.-school te vermelden, dat de elec- trische installatie werd aangelegd door het Tech. Bureau K. Hiemstra alhier. Ook heeft nog recht op vermelding de firma A. J. Ringnalda alhier. In haar werkplaats werden nl. het ijzerwerk aan de mooie trapleuning en de sierhekjes aan de hoofddeur en de achter-uitgang gesmeed. Laatste appèl. Het blijkt, dat nog niet alle ingezete nen gevolg hebben gegeven aan het tot hun gerichte verzoek de toonkamer op het terrein van de gasfabriek te bezoe ken. Volgens een advertentie in dit nummer worden deze personen nog tot uiterlijk Vrijdag 25 Maart in de gelegen heid gesteld dit verzuim te herstellen. Hebben ze dat op die datum niet ge daan of geen schriftelijk bericht aan het kantoor van de Gemeentebedrijven ge zonden, dan zal worden aangenomen dat zy de ingebruik zynde en gewaarmerkte gastoestellen, voor zover dit technisch mogelijk is, wensen te laten ombouwen en derhalve geen gebruik zullen ken van de vergoedingsregeling. De toonkamer zal van Dinsdag tot 25 Maart voor dit doel geopend zijn ’s morgens van 1012 en ’s middags van 25 uur. geeft. Het jonge meisje draagt de aar dige witte schoenen, soms opengewerkt, soms in een gemakkelijk dicht flatmodel. Nieuw was hierin het „ballerina” model, met de doorlopende zool. Ook de Queenie hak is nieuw, een kalfsleren pump was er o.a. mee voorzien. De modekleuren voor schoenen zijn succes te maken. Het jongere, slanke type dat maat 40 kan dragen, kan best iets bijzonders kiezen. Het Haute couture pakje met de goudkleu rige noppen, jasje in H- lijn met grote kraag, viel hier op. Ook al door de grote flaphoed die hier bij gedragen werd. On geschikt voor onze Frie se wind, maar toch ele gant Dan was hier nog een mooi kwart cocktail jurkje te bewonderen, met een wijde, met enke le motiefjes geborduur de, rok en een met wit gevoerd jasje. Verder een deux pièces, jasje met aparte schuine slui ting en gemaakt van die prachtige glanzende En gelse katoen. De jonge, nogal gezette mannequin maat 4244, toonde o.a. een mooie grijze tricot- japon, hooggesloten en met zakken op de rok. Tot slot van de show, waarbij de heer Eringa explicatie gaf, liepen de vier mannequins in zeer bewonderde cocktailjur- ken over het podium, dat welwillend door Brenninkmeijer mooie tapijten was. Al met al een show die een zeer verzorgde indruk maakte, niet in het minst door de met zorg uit gezóchte hoeden en de schoentjes van Firma Muller Doordat de mannequins op een ver hoogd platvorm lopen, valt het steeds Advertentieprijs 15 ct. per nun. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3 J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Anthony van Kampen is een schrijver die veel gelezen wordt, en nu hjj Donderdagavond i'n Sneek kwam spreken vulde de grote zaal van Amicltia zich nagenoeg geheel met mensen die hem ook eens wilden hóren. De heer Jonker, dir. Leeuwarder Courant, vertelde hoeveel moeite de Friese Pers heeft gehad de heer van Kampen uit zijn drukke werkzaamheden naar Friesland te halen en dat gelukte alleen maar toen men hem beloofde dat hy ook in Bolsward en Sneek zou spreken. De titel van het werk schrikke nie mand af! Noch met de tekst, noch met de muziek van het in de Rooms Katho lieke kerk gebruikelijke Requiem heeft dit werk van Johannes Brahms, dat Don derdagavond 24 Maart op het concert van de Chr. Oratoriumvereniging zal worden uitgevoerd, iets uit te staan. Het is niet bedoeld als een bede om rust voor de zielen der afgestorvenen, maar veel meer als een troost voor degenen die achterbleven, voor hen die nog treu ren over het smartelijk verlies -van een dierbare. Daarom begint het werk met één der zaligsprekingen („zalig zijn de treurenden, want zij zullen vertroost worden”) en eindigt met de zaligspre king uit de openbaring van Johannes: „zalig zijn de doden, die in den Here sterven”. Het meest aangrijpend wordt dit vertroostende karakter tot uitdruk king gebracht in het ontroerende gedeel te, waarin de woorden van de solo- sopraan onderbroken worden door zacht- gezongen koorpassages („Ik zal u troos ten, als iemand die zijn moeder troost”). In zijn eenvoud is dit van een grote wer king. Naast het element van troost, dat in dit werk tot uitdrukking komt, is er nog een andere gedachte die sterk naar voren treedt: de bezinning op het ver- gankelrjke, het tijdelijke en kortstondige van ’s mensen bestaan. „Want alle vlees is als gras en alle heerlijkheid van de mens als een bloem in het gras”. Zo zingt het koor in het tweede deel, waar tegen het orkest een treurmars laat horen. Op indrukwekkende wyze weet Brahms hier de trage en zware gang der woorden te combineren met de don- ker-drukkende tonen van een doden mars. De nodige afwisseling met deze beide hoofdgedachten brengt de compo nist met de verklanking van bekende teksten uit Jesaja („de vrijgekochten des Heren zullen wederkeren en met gejuich in Sion komen”) en Openbaring („Heer, Gij zijt waardig te ontvangen heerlijkheid en eer en kracht, want Gij hebt alles geschapen”). Zo ontstaat een geheel, dat èn door zijn tekstkeuze èn door de vaak prachtige muziek nog tot in onze tijd een diepe en ontroerende in druk kan maken. die met behulp van een Franse expedi tie in een weasle gemaakt werd, noem de spreker een helletocht. Een beeld van die tocht over ’s werelds grootste in dit voorjaar zwart en rood. Firma Muller toonde op deze show verschillende zeer mooie rode schoentjes, met een hoog smal hakje, en ook ele gante zwarte schoenen in croco leer. Dan waren er nog schoenen van afwas- baar wit leer, heus laag geprijsd, en zo zou ik een loflied kunnen zingen op deze opvallend mooie schoenen die zeker hebben meegeholpen deze show tot een Minister president dr W. Drees zal Vrijdagavond 25 Maart te kwart over acht in de Stadsschouwburg te Amster dam de twintigste boekenweek openen die dit jaar tot 2 April zal duren. Na Mo zarts zangspel Bastien et Bastienne (on der muzikale leiding van Alexander Krannhals en met medewerking van Hedda Heusser, Rudolf Kat en Guus Hoekman) en een programma van Wim Kan en Lotta Goslar zal ook deze boe kenweek informeel worden ingeluid met het traditionele schrij versbal. Tijdens de boekenweek zal bij aankoop van boe ken tot een bepaald bedrag weer een geschenk worden uitgereikt, ditmaal Op schrijversvoeten door Nederland van Clara Lennart. Voorts verschijnt Twee Muzen, verzen over muziek uitgezocht door Jan Engelman en Wouter Paap en bestemd voor meisjes en jongens van 14 tot 21 jaar. Voor jongere kinderen heeft Mance Post een kleurplaat-legpuzzle- prijsvraag ontworpen. Annie Schmidt’s „Van schuitje varen tot Van Schendel”, zal ter gelegenheid van de twintigste boekenweek in tweede druk verschijnen. De heer C. Leeflang heeft namens de Commissie voor de Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek enige ge gevens verstrekt. De commissie organi seert voortdurend boekenavonden voor personeelsverenigingen, die worden inge leid door Nederlandse auteurs. Honderd voordrachtsuren zijn dit schooljaar door Claudine Witsen Elias, Albert Vogel en Max Croiset gewijd aan begrip voor pro za en poëzie bij de scholieren. Voor het kiezen van de bestverzorgde vijftig boe ken in 1954 is weer een jury benoemd. De propaganda voor het boek strekt zich ook uit tot de ouderavonden der lagere scholen. Een catalogus van goede kinder boeken, De Kleine Vuurtoren, verschijnt in meer dan 46.000 exemplaren. In de boekverkoop, aldus de heer Leeflang, is een hoogconjunctuur waar te nemen. Het ten geschenke geven van boeken wordt kennelijk bevorderd door de goed kope uitgaven, die dus wel hun nut be wijzen, maar alleen rendabel zijn bij grote oplagen. De heer Leeflang meent dat de lust tot lezen en dus ook tot het kopen van nieuwe boeken door de zgn. „pockets” ook wel degelijk wordt gesti muleerd. De opzet in Nederland is trou wens, met het dure boek de meeste uit- geverskosten te bestrijden en aldus een pocketuitgave mogelijk te maken. In Het echtpaar Verdonck, dat met 16 kinderen met de Oldebarneveldt naar Australië vertrok, aan boord gefotografeerd. Links mevr. Verdonck, ge heel bovenaan de heer Verdonck. De burgemeester van Valkenswaard en zijn echtgenote geheel rechts vooraan. Tot voor kort moest ook de firma Minkema alhier als ze een televisie toestel moest demonstreren de toe komstige klant in haar zaak ontvangen of, indien deze het toestel thuis wenste te zien, eerst een hulp-televisiemast op diens woning plaatsen. Een vrij omvang rijk karwei, dat ook nog al wat kosten meebracht. Thans behoeft dat echter niet meer. Als eerste in Friesland heeft de heer Minkema nl. een oprolbare en demon tabele mast op zyn auto laten aanbren gen die, als hij geheel is uitgedraaid, een hoogte heeft van 15 m. boven de grond, maar, omdat hy van aluminium is vervaardigd, slechts 26 kg weegt. Deze hoogte is ruim voldoende, want als binnenkort de nieuwe televisiezender te Appelscha in bedrijf komt, is 12 m. al te hebben over experimenten met nieuwe stukken luchtdoelgeschut en andere wapens. Er wordt beweerd dat de spion nage geschiedde ten bate van Tsjecho Slowakije. De Tsjechische militaire atta ché heeft Zweden dan ook plotseling verlaten. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) jeugdleiders en allen die hun hart aan het spel hebben verpand.... er zal een beroep op U allen worden gedaan. Noteert U alvast dat op de avonden van 6, 20 en 27 April de heèr Kan voor U klaar zal staan om U de bewuste spelen te leren. Op Uw beurt kunt U dan 5 Mei leiding geven aan de speelgroepen. Maar eerst worden U die lijsten aan geboden van de heer van Kampen. Maar men moest wel een halve worstelaar zijn om er een blik op te kunnen werpen. Ik had geluk en ik heb dus zo’n orginele eskimo laars in handen gehad en de gedroogde bloemen gezien uit die grenswereld waar de plantengroei ophoudt en de eeuwige sneeuw begint. Dan was er nog een doosje met aarde, of lei, van 's we relds noordelijkste punt en een pracht primitieve houten pop in eskimo-kleding. Dan nog talismannen van walrustanden- ivoor, een ongemeen boeiend tafeltje, zoals lezing èn films ’n ongemeen boeiend beeld gaven van een land dat 5 maal zo groot is als Frankrijk en bewoond wordt door 20.000 mensen. „Hier in de onein dig grootse natuur werden volgens Van Kampen, alle dagelijkse zorgen klein’* en de reis bleek „wel de moeite waard”. De heer Jonker dankte de spreker met woorden, het publiek voegde hierby een daverend applaus. Vermelden we nog dat de tafel met de boeken van Anthony van Kampen, die verzorgd werd door de boekhandela ren firma v. d. Meulen, G. v. d. Pype- kamp en firma Wielenga, ook veel be langstelling trok. De schrijver signeerde de verkochte boeken. aan de Noordpool, dat geen groot ge heim bleek te zijn, werd geestig voor gedragen. En de bijzonderheden die men te horen kreeg over deze stad van 10.000 inwoners, die in twee jaren gebouwd werd met materiaal uit Amerika, door de lucht aangevoerd, waren zeer be langwekkend. Helaas waren de Eski mo’s, die op dit noordelykste punt van de wereld woonden, juist zes weken ge leden gevlucht voor de blanken. Hoe graag hadden de Nederlandse reizigers deze moderne exodus meegemaakt. En kele eskimo’s waren gebleven, en de film toonde hun karakteristieke koppen en de verlaten, onbeschrijflijk trieste half ingezakte hutten. Hoe prachtig overigens de kleding van de eskimo-vrouwen kan zijn toonde de gekleurde film. De kralenkragen hadden de kunstigste motieven en ook de eski- mo-laarzen zijn mooi versierd met zui ver Indiaanse motieven. Deze laarzen kon men in de pauze in „levende lyve’* bewonderen aan het Naar Cobouw meldt zijn uit de reser ves van het wachtgeldfonds voor de bouwbedrijven tien millioen gulden aan het risicofonds verstrekt, opdat de be taling van 90% van het contractloon aan de bouwvakarbeiders kan doorgaan. Men hoopt met deze tien millioen, als de vorstperiode niet al te lang meer duurt, uit te komen. Toen Anthony van Kampen en zijn reisgenoot Siebe van der Zee het plan maakten voor de reis naar Groenland, konden velen niet begrijpen waarom ze het de moeite waard vonden naar dit lege, koude land te gaan. Vier redenen dreven de reizigers echter: men wilde de resten zien van een nederzetting van de Noormannen, doorstoten naar de ijs kap, een bezoek brengen aan het Noor delijkste punt van de wereld waar nog enkele mensen wonen en tenslotte fasci neerde Thule hun, de fantastische Ame rikaanse stad bij de Noordpool, ’s werelds grootste, geheime militaire luchthaven. Boeiend en zeer meeslepend vertelde van Kampen over deze reis. De daarna gedraaide film, door Siebe van der Zee opgenomen, toonde de gevonden neder zetting van de Noormannen. Wonderlijke resten vau bouwwerken, o.a. een nog schone boog van een vergane kathedraal die een prachtige doorkijk gaf op de zee. De twee reizigers voeren met een schip van af de Disco-baai langs de kust van Groenland, een afstand SneekSahara en zagen het poolgebied. Met geestdrif tige woorden schilderde de heer Van Kampen de onvoorstelbare kleuren van het Poollandschap. Het ultramarijn blauwe water, de ijsbergen die in het schelle licht van de middernachtzon sprookjesachtige pasteltinten hadden. De gekleurde film, Groenland in de zon, opgenomen door een Deense cineast, liet ons dit wonderbaarlijke kleurenspel i on-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1