Algemene verkiezingen in Engeland aanstaande? r I *1 IP I i 1 Snitser skoalbern foar de fjirde kear foar it buordtsje Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST |»ii Ifl! R 11 Kif* w w w! 1 Een dubbele Friese bruiloft in „De Lofstem” Exselsior” kreeg een nieuw vaandel iW Dinsdag 22 Maart 1955 110e Jaargang No. 23 Redacteur: L. KIEZEBRINK Pakje thee goedkoper Maandblad Ludwigia !t Benoemd -■T=-- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 287k A N. C. R. V. afd. Friesland Afd. Sneek Volksonderwijs Fries Bedrijfsleven gaat zelf woningen bouwen Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel „De Master Hazelhof-beker” de Julianaskoalle. Geschenk van de Krite wer nei De K.R.O. auditie van 18 Februari j.l. Jongen brak been Orgelbespeling F kW Will tr li 2 SNEEKER NIEUWSBLAD a 5? de ütslach Een tweede vaandel. De Krite „It Pompeblêd”, bood bij de foardragerij. nog i Ook alle oud-leden zijn allemaal komen doen ze sneeuwbuien I'M* I l I I De theeprijzen voor de consument zijn verlaagd met 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. De theesoort van f 1.25 per 100 gram bijv, zal vrij algemeen in prijs verlaagd worden tot f 1.15, aldus wordt uit vakkringen vernomen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. het be- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie c Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ie s- 7e- ip- ire en le an it? In o- i. r T e, g WOUDSEND. Benoemd tot onderwij zer aan de Bijz. lagere school te Ber gum, de heer J. Boeijenga alhier. Ons werd toegezonden het eerste num mer van het maandblad van de Aquari- umvereniging Ludwigia alhier. Het heeft al een voorganger gehad, want destijds verscheen een gestencild blaadje, waar van echter de uitgave moest worden ge» staakt. Dit nieuwe maandblad wordt ech ter gedrukt en het eerste nummer is goed verzorgd; de leden die destijds node afscheid namen van het oude, zullen dus wel zeer in hun nopjes zijn met deze nieuwe uitgave. It moat foar de jury in hiele poepe- toer west hawwe om de priiswinners der üt to sykjen, hwant de foardragers en foardraechsters üntrounen inoar net folie. Allinne hwat it ünderdiel ütspraek oanbilanget wie der noch wol ris hwat forskil. Fansels waerd der net de hiele middel foardroegen. Tusken de foardrachten troch fortoande Pref. Bergini, de Fryske gücheler, syn kunsten. Fol bilangstelling folgen de bern syn trucs op it toaniel. Soms mienden hja it troch to hawwen, mar waerden dochs wer forrifele. Nei’t der 38 bern op ’e planken west hiene koe nei in kort birie fan de jury in Koudum het eerste succes werd be haald, zullen op de Jubileum-uitvoering nog eens door een gemengd dubbelkwar- De foardrachtkrigen ünder de Snitser skoalbern wurde sa stadlchoan in tradysje en hwa’t de bern sa mei ynmoed har foardracht nei foaren bringen sjocht en heart, sil tastimme moatte, dat dizze krigen it wurdich binne om tradlsioneel to wurden. De bern wurde net allinne tichter ta it Frysk brocht, mar hja leare ek har frij to uterjen yn it iepenbier. Te Leeuwarden is de ledenvergadering gehouden van de afd. Friesland van de Ned. Chr. Radio Ver. De leiding berust te bij de nieuwe afdelingsvoorzitter, de heer D. S. Algra te Sneek. Verschillende hoofdbestuursleden, de directeur Mr. v. d. Veen en enige leden van de staf woonden de vergadering bij. Voor de vergadering was flinke belangstelling en het was een geanimeerde bespreking toen het punt: Omroepbelangen aan de orde kwam. Vragen over de meest uit eenlopende onderwerpen werden gesteld en door de directeur beantwoord. De voorz. kon aan het eind der vergadering wel met recht zeggen dat op deze mid dag het bewijs geleverd was hoe sterk velen met de radio en met de N.C.R.V. meeleven. Bij de stemmingen werd de secretaris, de heer U. Glazema van Min nertsga, herkozen in het Provinciaal be stuur. Twee aftredende leden van de Verenigingsraad, de heren U. Blanken te Sneek en S. Rusticus te Drachten, werden herkozen. In de vacatures S. E. Wendelaar Bonga en v. d. Heinde, wer den als leden van de Verenigingsraad gekozen de heren IJ. Eekhof, Dokkum en R. Boomgaardt, Huizum. In 1954 nam het aantal leden in Friesland met 1000 toe. (F. D.) uitgenodigd het zilveren feest mee te vieren, maar zeker niet. Velen zijn nl. uitgezwermd over de wijde wereld. In gedachten echter zullen ook zij stellig aanwezig zijn en dankbaar te rugdenken aan al het moois dat hun oude dorp, de zang en „De Lofstem” hun hebben geschonken. Vrijdagmiddag is in de vergadering van de Kamer van Koophandel nog iets meegedeeld over de plannen van het Friese bedrijfsleven om zelf woningen te bouwen. De bedoeling is om een aantal wonin gen ten behoeve van het bedrijfsleven gezamenlijk te bouwen. Daarvoor wordt een pool opgericht, welke eventueel de vorm van een stichting kan krijgen, die op basis van de credietwaardigheid van de deelnemende bedrijven gelden kan aantrekken, zodat deze investering geen beslag legt op de liquide middelen van deze bedrijven, behoudens een storting (gedacht is aan f 1000 per woning) van de zijde der bedrijven bij toetreding tot de combinatie. Dit bedrag van f 1000 kan echter op onkosten geboekt wor den, waardoor 40 procent winstbelasting wordt bespaard. Het spreekt overigens vanzelf, dat het bedrijfsleven, dat op deze wijze aan woningen geholpen zal kunnen worden, zich hiervoor enige op offeringen getroost door enig huurver- lies te nemen. Daarvoor is een construc tie gedacht, dat de stichting de wonin gen doet bouwen en in eigendom heeft en deze op lange termijn verhuurt aan de bedrijven met het recht om deze wo ningen onder te verhuren aan leden van hun personeel. Er is een globale becij fering opgezet en het huurverschil be hoeft dan niet groot te zijn. Na bespre king van de verschillende aspecten van dit vraagstuk werd in de vergadering een commissie benoemd die deze plannen nader zal onderzoeken en uitwerken, en ook de uitvoering zal opzetten. In deze commissie hebben zitting de heren J. W. H. Dormaar (Lankhorst Touwfabrieken N.V. Sneek), Mr. W. J. Oosterhoff (Alg. Levensverz.Mij.), J. P. Tichelaar (Tiche- laar’s Kleiwarenfabrieken, Makkum), B. van der Woude (Coöp. Condensfabriek „Friesland”) en Drs. D. W. Zwarts (Koopmans’ Meelfabrieken N.V.) terwijl Drs. K. Zijlstra als secretaris zal op treden. Intussen is spoedshalve reeds een en quête ingesteld naar het aantal wonin gen, waarvoor de bedrijven, zonder zich overigens nog te verbinden, belangstel ling zouden hebben en de antwoorden op deze enquête komen nu binnen. Reeds is een aantal woningen van 317 bereikt, terwijl nog verdere opgaven verwacht worden. Het secretariaat van de com missie is ten kantore van de Kamer van Koophandel gevestigd. Bedrijven kunnen zich daar aanmelden. tet uit het koor worden gezongen. Een aardige gedachte van het tegenwoordige bestuur, waarin de heer F. Jousma al zeven jaar de voorzittershamer zwaait, bijgestaan door de reeds genoemde jubi lerende secretaris, mej. T. Reitsma, pen- ningmeesteresse, de heer Joh. van Beek, 2e voorzitter en mej. F. Valkema, 2e penningmeesteresse. Van de oud-leden, die ook veel voor de vereniging hebben gedaan, wil len we hier in het bijzonder het erelid A. de Jonge even naar voren halen. Hij zingt niet meer omdat hij niet meer kan, maar zijn hart gaat nog altijd naar het Vrijdagavond hield de afd. Sneek van Volksonderwijs haar jaarvergadering in hotel Pettinga aan het Schaapmarkt- plein, onder voorzitterschap van de heer W. S. Overzee, die kon constateren dat deze vergadering onder zeer aangename omstandigheden kon worden gehouden. De gehouden ledenwerving is immers een ongekend succes geworden, er was een ledenwinst van 140. Allen die daaraan hadden medegewerkt, in het bij zonder de hoofden van scholen, werd dank gebracht. De financiële positie der afdeling is ook bevredigend, mede dank zij die veehouders die weer lammeren ten bate van de afd. weidden, wie het bestuur dan ook zeer erkentelijk is. Na mens de kascommissie adviseerde de heer v. d. Ley tot goedkeuring der rekening, daar alles in orde bevonden was. Nadat hiertoe was besloten werden tot leden der nieuwe kascommissie benoemd de h.h. G. Slim en W. v. d. Veer. Tot be stuurslid werd herkozen de heer W. S. Overzee, tot afgevaardigden naar de alg. vergadering op 21 Mei te Utrecht werden aangewezen mevr. Steensma en de heer A. ter Horst. De levendige rondvraag stelde ver schillende interne aangelegenheden aan de orde. Nummerbord van motorrijtuig; terug te bekomen bjj S. de Boer, Hommerts 141. koor uit en daarom komt hij ook meermalen op de repetities. Zoals bij elk koor schommelde ledental steeds heen weer. Nu draagt het weer 35, een mooi aantal, maar nog wat mannen er bij, en dan voornamelijk tenoren, zou een welkom jubileumgeschenk zijn. Dit voorjaar nog, of anders in de vroege herfst van dit jaar, zullen er in Groot-Brittannië algemene verkiezingen worden gehouden. Sir Anthony Eden, die, aldus meldt het Alg. Dagblad uit Londen, hoogstwaarschijnlijk reeds vol gende maand Churchill zal opvolgen als premier, wenst namelijk dat het Britse volk zo spoedig mogelijk na de aanvaar ding van zijn ambt zijn vertrouwen in de nieuwe premier en in het beleid van de conservatieven uitspreekt. Dat de „aflossing” van Churchill in derdaad reeds in April haar beslag zal krijgen, is evenwel nog niet geheel ze ker. Er is namelijk altijd nog de kans, dat de meer dan tachtigjarige plotse ling weer van plan verandert. Dat is al eerder gebeurd, nl. na zijn ineenstor ting in 1953. Maar het lijkt op dit ogen blik toch waarschijnlijker, dat hij zich zal houden aan hetgeen nu geregeld schijnt te zijn: aftreden in April. De kommisje, dy’t de foardrachten üt- siket, hie wer in nij boekje: „Sprek mar ta IV, gearstald, der’t foar elke groep wol in stik of tsien gaedlike foardrach ten yn stiene. Yn ’e smaek fan ’e bern sit sa’t it liket net safolle fariaesje, hwant fan de 38 dielnimmers hiene 15 „O, dy Pier” en 8 „Sa’n domme houn” ütsocht. De fjouwer heechsten. It binne fan l.n.r. Pyt Hamersma, Hinke Algra, Tjitske Schrale (haedpriis) en Janny de Groot. Een van die oprichters zingt nog altijd mee. Het is de heer Joh. Reijen- ga, die de vereniging ook vele jaren als bestuurslid heeft gediend. Hjj is nu secretaris, maar is ook lange tijd 2e voorzitter geweest, en jubileert dus mee. In het eerste bestuur hadden zitting de heren Braaksma, gereformeerd on derwijzer, die voorzitter was, wijlen Bauke de Vries en mej. Dirkje Valke ma; de eerste dirigent was de heer S. Hoekstra uit Woudsend. Deze heeft het koor 14 jaar geleid, en haalde er twee jaai- na de oprichting al een eerste prijs mee in de 3e afdeling op een vrij con cours in Koudum. Na hem stonden de heren C. Kasper sma te Heeg en meester Oppewal, thans in Koudum, voor de lessenaar, en nu is de heer J. Veeninga te Nijezijl de diri gent. Onder leiding van al deze heren gingen de prestaties steeds crescendo en klom „De Lofstem” op tot de afde ling uitmuntendheid van de Bond van Chr. Zangverenigingen in Nederland, waarbij ze zich omstreeks 1932 aansloot. Zelfs heeft men al eens in de ere-afdeling gezongen. Dat was op een vrij concours in Hoogsoeren, waar ook direct een eerste prijs werd behaald. De nummers waarmee op het concours HET MEISJESKOOR VAN MEESTER TEN HOEVE, vóór 1930 hoofd van de Chr. School te Oudega (W.), was gedoemd te verdwijnen toen de leider in dat jaar Oudega met Heeg verwisselde. Dat ging hem erg aan het hart, om dat Oudega dan geen zangvereniging meer zou hebben, en daarom adviseerde hij er een gemengd koor van te maken. Zo werd op 27 Maart 1930 de Chr. Ge mengde Zangvereniging „De Lofstem” ’’opgericht, welk heuglijk feit a.s. Don derdagavond met een jubileumconcert zal worden herdacht, waaraan ook de Muziekvereniging „E.M.M.” haar medewerking verleent. het „Fan de wylde sé bisprongen" toe gezongen. De burgemeester die zijn toespraak in het Nederlands hield, richtte zich in het bijzonder tot de heer Rozen- dale, die tijdens de oorlog op de boer derij van de familie Veldhuis te Jutrijp was ondergedoken. In deze jaren bloeide de liefde tussen hem en Neeltje op. Na de oorlog keerde hij naar zijn uit Fries land afkomstige familie in Amerika terug, maar nu betrad hij de Vaderlandse bo dem opnieuw om zijn bruid te halen en haar mee te nemen naar de States. Toen de jonge paren op het bordes terugkwa men, had de Skotsploeg zich al weer op de Marktstraat opgesteld om twee ver zen van „Wy halde hjoed bruiloft” te zingen en tot besluit, terwijl de sneeuw vlokken neerdwarrelden, de filmmensen filmden, de fototoestellen klikten en in de radiowagen de opnameband draaide, de „Skotse Trije” te dansen. Onder het ge juich van de toeschouwers en fleurige wijsjes van de muzikanten stapten de jonggehuwden daarna in de wit be sneeuwde sjezen om naar de receptiezaal te rijden. monde van de heer R. Heeringa „Excel sior” een mooi nieuw vaandel aan, dat onthuld werd door de heer H. J. Glastra van Loon .voorzitter der muziekvereni ging, die het ook namens de vereniging aanvaardde Het was Heeringa een voor recht dit vaandel te mogen aanbieden, dank zij de hulp van de burgerij die ver leden jaar met de Oranjefeesten zo grif de oliebollen, door de kriteleden zo heer lijk gebakken, kocht. De opbrengst hier van en een loterij, hadden de krite de middelen voor dit vaandel verschaft. De Krite verricht zulk werk gaarne. „Voor het dorp door het dorp” is juist het mooie, aldus spr. De heer Glastra van Loon zeide dank voor dit mooie geschenk. Het oude vaandel hangt al vol erete kenen en daarom biedt dit nieuwe nu gelegenheid er straks nieuw verworven lauweren aan te hechten. Moge er nog eens een derde vaandel nodig zijn, aldus de leider Ds Dondorp. Het was een in alle opzichten geslaagde uitvoering, waar .Excelsior” met voldoening op kan terugzien. bikend makke wurde. De haedpriis („De Hilige Histoarje”, oanbean troch it Gemeentebistjür) waerd woun fan: Tjitske Schrale, Julianaskoal le, mei 54% p. Earste prizen krigen: Hinke Algra, Gybert Japiksskoalle, 53 p.; Pyt Ha mersma, R. K. Jongesskoalle, 52 p.; Janny de Groot, Julianaskoalle, 51 p. Twadde prizen: Pyt v. Koningsveld, Julianaskoalle, 50% p.; Johanne Bolle- ma, Gysbert Japiksskoalle, 50% p.; Zusje Heeg, Montessoriskoalle, 50% p. Tredde prizen: Pierre Vergonet, Mon tessoriskoalle, 50 p.; Jan Bosma, R. K. Jongesskoalle, 50 p.; Janke Brouwer, Montessoriskoalle, 49% p. Fjirde prizen: Ate Alkema, Jan v. Nassauskoalle, 49 p.; Fokje Hidma, Bol- wurkskoalle, 49 p.; Wiebren Luehof, Ju lianaskoalle, 49 p. Fiifde prizen: Froukje Osinga, Kon, Wilhelminask., 48% p.; Eppy de Vries, R.K. Jongesskoalle, 48% p.; Jannie de Bruin, Sperkhemskoalle, 48 p. Yn it „skoalle-klassement” hie de Ju lianaskoalle wer it heechste tal punten. De Master Hazelfhofbeker giet dus wer en nou al foar de fjirde kear nei dizze skoalle. Hjir folget noch de folsleine list: 1. Julianaskoalle 51,25 p.; 2. Gysbert Japiksskoalle 47,62 p.; 3. Montessori skoalle 47,50 p.; 4. Kon. Wilhelmina- skoalle 46 p.; 5. Sprekhemskoalle 46 p.; 6. R.K. Jongesskoalle 45,60 p.; 7. Bol- wurkskoalle 45,50 p.; 8. Jan v. Nassau skoalle 44,87 p.; 9. Eben Haëzerskoalle 44,20 p.; 10. Looxmaskoalle 42,50 p. Naar aanleiding van bovenstaande au ditie, gehouden in Café-Restaurant „On der de Linden”, waaraan o.a. onze stad genoten Han Riphagen (piano) en Dick Heerius (slagwerk) hebben deelgeno men, vernemen wij thans dat hun op treden als geslaagd is beschouwd. Zij hebben nl. een uitnodiging ontvangen om in de radiorubriek „Musicerende Di lettanten” op te treden. Donderdagmiddag liep de 7-jarige Al fred Meijer, wonende aan de Fred. Hen drikstraat 55 alhier achter een slepers wagen geladen met zakken veevoeder. Op de Harinxmakade vielen twee zak ken van de wagen en kwamen op Alfred terecht met het gevolg dat hij een been brak. Na eerst naar huis te zijn gebracht is hij later op advies van Dr v. d. Zijpp naar het St. Antonius zieken huis vervoerd en daar voor verdere ver pleging opgenomen. Ter gelegenheid van de voorjaarsver gadering van het Friese district der Nederlandse Organisten Vereniging, welke op Zaterdag 26 Maart a.s. te Sneek zal worden gehouden, zal de heer Klaas Bolt, organist aan de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem ’s middags van 3.30 tot 4.30 in de Grote Kerk alhier een orgelbespeling geven. Men lette op de advertentie in het volgende nummer. De hagel- en sneeuwbuien konden Donderdagmiddag de „wille” niet ver storen bij de Friese trouwerij van de Amerikaan Lewis Rozendale met mej. Neeltje Hiltje Veldhuis en van Neeltjes broer Hotze Veldhuis die met mej. Jacoba Hofstra in het huwelijksbootje stapte. Ook de honderden belangstellenden op de Marktstraat lieten zich niet verdrij ven, maar bleven, nadat ze zich reeds verlustigd hadden in de aankomst van de beide bruidsparen in de mooie oud- Friese krompanelen sjezen, en de verwel koming door de Skotsploeg, geduldig wachten op het vervolg van de plech tigheid in het Stadhuis. De burgemeester trouwde de paren in het Fries en na het verwisselen van de ringen kringelde de rook omhoog uit de versierde lange Goudse pijpen van de bruidegoms die hun in de hall waren aangeboden en sta ken ook de mannen van de Skotsploeg de brand in hun Gouwenaar. Tijdens het tekenen van de huwelijksacten speel den de muzikanten van de Skotsers Friese liedjes, en na de toespraak van de bur gemeester werd de jonge paren staande Forline Sneontomiddei is yn de kofje- keamer fan Amicitia foar de fjirde kear in kriich balden foar de learlingen fan de legere skoallen. Takomme Sneon binne dy fan de middelskoallen oan bar. Ut namme fan de kommisje, dy’t de krigen tariedt, hiet master Van der Kamp de oanwêzigen hertlik wolkom. Uteraerd foarmen de bern it greatste part fan it publyk. Hja waerden oan- trune dizze middei wer goed har bést to dwaen. „It komt”, sa sei de spr., „der nou fan ’e middei net op oan, hwa’t it hurdst kin of it sterkst is. Net de krêf- tichste lea sille fan ’e middei bislisse hwa’t de prizen kriget. It giet der fan ’e middei om, hwa’t it gefoeligste hert hat en hwa’t it béste yn klanken uterje kin, hwat der yn it moed libbet”. Ek de jury, dy’t bistie üt Mef. v. d. Mark en de hearen P. de Boer en W. J. Nieuwenhuis, krige in hertlik wurd fan wolkom. Yn ’e hoeke fan de kofjekeamer wie de' tafel mei prizen réskikt troch de pri- zenkommisje. En hja hie eare fan har wurk! Hja wie dêrby tige holpen fan de hiele Snitser boar gerij, sawol partiku- lieren as ynstellings, forienings en sa- ken. De foars. lies in lange list fan skinkers foar, dy’t mei in jildlike stipe of mei in prils fan wegen kommen wiene. Fansels pronke tusken de prizen ek wer de Master Hazelhofbeker, ornearre foar de skoalle, dy’t de béste prestaesje leveret. Nei it sjongen fan it Frysk Folskliet koe it dan los gean mei SCHARNEGOUTUM. De Chr. Muziek vereniging „Excelsior”, dir. de heer S. Wybenga, gaf j.l. Donderdag haar jaar lijkse uitvoering in „Elim”, onder lei ding van ds. Dondorp, die ook de te spe len muzieknummers nader toelichtte en in zijn openingswoord wees op het rijke bezit dat het dorp geniet in een goed fanfarecorps. Het programma werd vlot uitgevoerd. De aanwezigen die als ha ringen in een ton zaten zo vol was de zaal, hebben bijzonder genoten van de mooie muziek welke werd gebo den. Voor afwisseling werd het bekende spel „Trek aan de bel” gehouden. Win naars werdenle Henk Bootsma, Nijland, 2e mej. H. Bruinsma, 3e H. Schulp en 4e S. Meester. Het jeugdige lid Louis Godschalk (Loekie) gaf op de hem eigen wijze enkele leuke voordrachten ten beste, waarvoor hij een hartelijk ap plaus ontving. Bij een loterij met veel prijsjes won Ids Wijnia de hoofdprijs, een fijne taart. >55 b( 1 ei

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1