't De Seeker Huishoudschool kreeg een nieuwe voorzitter Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST K L De May-Fair Van 9 t.e.m. 14 Mei hijst Sneek de zeilen AGENDA i Puck speelde voor de scholen: De schelmenstreken van Scapin” Vrijdag 25 Maart 1955 110e Jaargang No. 24 Sneker amateurs treden I i Mevr. Enny Mols-de Leeuwe in tien rollen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Vijf en twintig jaar koster Boekenweek Beppe Afke Zaterdag 98 jaar Beroepen Burgemeester van Rauwerderhem gaat heen 72 jaar getrouwd Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Sneek Buitengewoon verlof om kerkelijke redenen Mr C. v. Rij komt voor de B.E.F. spreken belangeloos op in Bussum „Peter” kwam terug Kerkdiensten op Nationale Feestdag Oranjever. Nijland Haan pikt jongetje een oog uit Geslaagd A SNEEKER NIEUWSBLAD 1936 Redacteur: L. KIEZEBRINK ing. 150 Men schrijft ons t l Pers Propaganda en 99 ellende, schreiend tekort aan de aller- Na het gunstige rapport van de finan ciële commissie, dat leidde tot décharge van de penningmeester, de heer J. Wind, gaf deze een overzicht van de cijfers over de jaren 1949, 1953 en 1954. Hier uit bleek, dat het totaal aantal lesuren in die jaren resp. 6616, 7875 en 7922 be droeg, en de netto kosten resp. f 61.637, f 105.508 en f 122.426, wat neerkomt op plm. f 15.per leerling per lesuur. Van deze kosten wordt 70 vergoed door het Rijk en 30 door de Gemeente. De algemene onkosten waren in die jaren resp. f16.039, f16.008 en f17.501. zijn opvolger is Dinsdagavond in de ledenvergadering benoemd de heer Mr. E. van ’s Rijks belastingen alhier, oud-voorzitter van de Huishoudschool en Ambachtsschool te Harlingen. Hoe dit onderdeel van het program ma zich ontwikkelt en wat het hardwer kende comité verder tot stand hoopt te brengen, vertellen wij de volgende keer! Waarschjjnljjk komt er ook een grote tekenwedstrijd voor de jongere school kinderen. In een gezellige bijeenkomst is Maan» dagavond de heer J. v. d. Heide, die op die dag zijn 25-jarig jubileum als koster van de Baptistenkerk gedacht, door deze gemeente en een aantal verenigingen ge» huldigd. Hem werden ook tal van ca- deaux aangeboden. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2871 n d r r t Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) we- lap- rare nen lap, ise- kan sit? In ve- >lo- bij m lie. de rs- er- le- 'ie, ng p: n- let sn b- n. ar g. te ’e rf n Op 5 April a.s. zal, in het „Amicitia” theater, aanvang 8 uur, de bekende to neelspeelster en radio-actrice Enny Mols- de Leeuwe optreden in een nieuw stuk van de populaire toneelschrijver Mau- rits Dekker, getiteld „Naast U is mijn plaats”. Mevr. Molsde Leeuwe zal in dit stuk tien rollen in verschillende costuums vervullen. De voorstelling is één van een tournee welke de Partij van de Ar beid in het gehele land organiseert. Nu de Boekenweek voor de deur staat past het dat we hier even verwijzen naar de advertentie van de gezamenlijke boekhandelaren, welke in dit nr. voor» komt. Zaterdag 26 Maart hoopt de Wed. A. TjalsmaHaagsma te Nijland, haar 98ste verjaardag te gedenken. „Beppe Afke” is misschien de oudste inwoonster van de gemeente Wymbritseradeel, in elk ge val van het dorp Nijland. Zij heeft 14 kinderen gehad van wie op het ogenblik nog vijf in leven zijn. Het getal der kleinkinderen (in leven) is 42 en dat der achterkleinkinderen 104, terwijl 1 bet- achterkleinkind in leven is. „Beppe Afke”, die al jaren weduwe is, heeft een zeer arbeidzaam leven achter de rug. Tot haar 67ste jaar ging zij uit werken en had een grote vermaardheid als „hazze- fangster”. Menige moeder werd door haar bijgestaan bij de geboorte der kinderen. Op haar 67ste jaar heeft zij nog een Kleinkind tot zich genomen van 17 weken waarvan de moeder was gestorven. De laatste jaren echter is „Beppe Afke” bed legerig, doch geniet ten huize van haar schoonzoon, de heer P. H. de Boer, waar haar dochter Janke haar goed verzorgt, een liefderijke verpleging. WOUDSEND, 22 Maart. Beroepen bij de Hervormde Gemeente alhier Vicaris Meijering te Schoonebeek. Bij Kon. Besluit is aan jhr J. M. van Beyma thoe Kingma, óp zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1955, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rauwerderhem, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. Het echtpaar MuschDreijer te Win schoten was Dinsdag 72 jaar getrouwd. Harm Musch is 93 jaar, Engeltje Dreijer bijna 94. Het echtpaar woont in huize Avondlicht, het tehuis voor bejaarden te Winschoten. Voor bovengenoemde afdeling sprak Maandagavond j.l. Mej. Koevoets één der leden van het voorlichtingsteam der „Milva”. Mej. Koevoets gaf een objec tieve uiteenzetting van het doel en stre ven der Milva. Dat deze causerie door de aanwezigen op prijs werd gesteld, bleek wel uit het aantal vragen, dat aan de spreekster werd gesteld. e Z) ’ei Aan militairen, die op 31 Maart voor eerste oefening onder de wapenen ko men doch op 3 April wensen te worden bevestigd als lidmaat ener kerkelijke gezindte, resp. openbare belijdenis des geloofs wensen te doen, wordt te dien einde buitengewoon verlof verleend van Zaterdag 2 April 13.00 tot Maandag 4 April eerste reisgelegenheid. Dit buiten gewone verlof wordt verleend, mits deze militairen in dit tijdvak geen straf be hoeven te ondergaan en bij hun opkomst onder de wapenen aan hun compagnies commandant een schriftelijke verklaring van de betrokken kerkeraad overléggen, waaruit genoegzaam blijkt, dat zij zijn toegelaten om op 3 April te worden be vestigd, resp. openbare belijdenis des ge loofs te doen. Op Vrijdag 1 April zal voor de afd. Sneek van de Bew. v. Europese Federa listen in Hotel Hanenburg spreken mr, C. van Rij van Amsterdam over het on derwerp: „Waarom Europa?” De verga dering is openbaar en gehoopt wordt op een groot bezoek. De zaak van de fede- ralisatie van Europa, welke een levens kwestie voor ons werelddeel en ons land is, verdient aller aandacht. De periodiek leden mevr. A. C. mevr. H. A. Urbande Vries en heren J. Wind, Sneek en J. Wind, Op penhuizen, werden allen herbenoemd. In de paats van de heer R. J. Sipkens, die zoals reeds vermeld als voorzitter af trad, werd gekozen de heer Mr. E. R. Zweep alhier. De vice-voorzitster, mevr. H. C. v. d. HeuvellGrootjans, richtte zich namens het bestuur in dankbare bewoordingen tot de scheidende voorzitter. Het spijt ons heel erg dat U heengaat, zeide zij. U hebt de school steeds op buitengewoon pleizierige wijze geleid en dat er zo’n goede verhouding bestond tussen het bestuur en de leerkrachten was voorna melijk Uw werk. De uitbreiding van de school, die na de oorlog vrijwel elk jaar op het programma stond, maar niet zo vlot ging als verwacht was, bracht veel werk voor U mee, en verder hebt U zich zeer geïnteresseerd voor de vernieuwing van het onderwijs aan deze school. Al bert Schweitzer heeft eens gezegd, dat ieder mens eigenlijk twee beroepen heeft. Zijn gewone en daarnaast het werk dat van ons gevraagd wordt voor ande ren, waarvoor wij ook verantwoordelijk zijn. Dit tweede beroep heeft U der mate uitgeoefend, dat het eigenlijk te veel van U heeft gevraagd en U zich nu moest terugtrekken. Namens het gehele bestuur breng ik U hartelijk dank voor alles wat U voor de school hebt gedaan en voor de leerlingen die hier gevormd werden. Wij hopen, dat U ook in uw ei gen werk nog heel veel voor uw mede mensen zult kunnen betekenen, zo be sloot spreekster, waarna haar woorden door alle aanwezigen met een hartelijk applaus werden onderstreept. Het werk voor de Huishoudschool is voor mü geen sinecure geweest, maar Naar wij vernemen heeft de voorzitter van het Katholiek Thuisfrond, district Bussum, de heer H. H. Jansen voor het verzorgen van een cabaret-avond op tweede Paasdag, zijn keuze laten vallen ap amateur-artisten uit Sneek, n.l. „The Maunalea Hawaiians”, Appo snelteke naar, zusters Selva en Joop Doevendans, alsmede The Giliano’s uit Leeuwarden. Deze amateurs zullen op tweede Paasdag des avonds te Bussum voor circa 2000 militairen optreden, die om de een of an dere reden niet met verlof naar huis kunnen. Deze non-stop showavond vindt plaats in de Kolonel Palm kazerne. Te vens meldt men ons dat dit gezelschap geheel belangloos deze avond zal ver zorgen. Dat leiden van die spelen is gemak- keltfk en gezellig werk. De heer Kan zal op drie instructie-avonden aan de dames en heren uitleg geven spelen en ze met hen instuderen, eerste van deze avonden is op 6 April in het Geb. voor Chr. Belangen. De S.J.A. heeft op zich genomen een andere groep van onze bevolking, onze te verrassen met Ja, er moet ook iets te raden over blij ven, anders zijn het geen verrassingen meer. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan de kerkeraden en predi kanten een rondschrijven gezonden naar aanleiding van de viering van de natio nale feestdag op 5 Mei. De Synode ver zoekt de kerkeraden te overwegen of het ook mogelijk zou zijn op die dag ker kelijke samenkomsten te houden met andere gemeenten ter plaatse, opdat iets van de oecumenische roeping tot uiting kan worden gebracht. Verder stelt de Synode voor de diensten te hou den vóór de aanvang van de algemene feestviering. Tenslotte is een orde van dienst bijgevoegd, die in de bijzondere kerkdienst op 5 Mei kan worden ge bruikt. Het programma voor de voorstelling, welke het gezelschap Puck Woensdag middag voor de scholen gaf, vermeldde o.a. een antwoord van Molière, toen men hem eens gebrek aan originaliteit ver weet: „Je prends mon bien oü je le trouve (ik neem wat ik vind en wat me bevalt” De organisatoren van deze schoolvoor stelling konden geïnspireerd zijn door deze gedachte, toen zij van de gelegen heid dat Puck hier Woensdagavond met „De wijze kater” zou optreden, gebruik maakten om dit ensemble een zijner suc cesstukken, nl. Molière’s „De schelmen streken van Scapin” voor de leerlingen te laten opvoeren; nu kon het immers voor een prijsje en zonder dat er ge meente- of rijkssubsidie aan te pas kwam. En wat een goede greep heeft de commissie voor deze schoolvoorstel lingen daarmee gedaan. Wat een prach tige opvoering is het geworden, flonke rend van jolijt en in een vertaling en tempo waarvoor men regisseur-vertaler Ton Lutz niet dankbaar genoeg kan zijn. Dat alles zou niet voldoende geweest zijn voor een doorslaand succes als er wat aan het spel gehaperd had, maar dat was wat de hoofdrollen betreft voor treffelijk; Wim van den Heuvel speelde Scapin schitterend, en hij werd goed ge secondeerd door Egbert van Paridon als Silvestre; Guus Verstraete was een zeer goede Argante en Jan Blaaser haalde uit de Geronte-rol ook wel zo wat alles wat er in zat. De kleinere rollen waren behoorlijk bezet. Al met al was het een opvoering welke klonk als een klok, welke de jongelui, die de Amicitia-zaal geheel vulden, tenslotte bracht tot een ovationeel applaus, kennelijk in de eerste plaats voor Wim v. d. Heuvel be stemd; ondanks de simpelheid van de intrige had het stuk hen geboeid van begin tot eind; dat Molière nog zo ge nietbaar kan zijn als hij zó gespeeld wordt als Puck het deed, zal hun een openbaring geweest zijn. De dames: Ka rin Haage als Zerbinette, Cecilia Licht veld als Hyacinte en Tine de Vries als Nerine kregen bloemen. Het décor practisch en suggestief beide was van Marja Lemaire, die ook de costuums ont wierp. De organisatie van de turndemonstra- tie houdt heel wat in, maar het komt in orde en U zult er zeker van genieten. Het avondprogramma zal ó.a. bestaan uit volksdans en samenzang. De heer Doodkorte heeft een goede keuze ge daan uit onze bekende liederen. De teks ten worden afgedrukt in de feestgidsen we zullen zingen dat het davert. Waar en wanneer moet nog uitgestippeld wor den. Evenals het andere belangrijke nummer van het avondprogramma, dat wij in dit stadium van voorbereiding nog niet kunnen bekend maken. Maar feest zal er ook ’s avonds zijn in onze binnen stad. Nog één ding. Dit wordt onze tentoonstelling, van U dus en van ons. Wij, Snekers, moeten allen propagandisten zijn voor onze May-Fair. Spreekt er over met Uw vrienden en kennissen buiten de stad en provincie. Nodigt hen een dag of een weekend uit hier te komen. Want het wordt gezellig 1 Het is geen bloot toeval, dat deze tentoonstelling valt in de maand, waarin wij onze 10-jarige bevrijding vieren. Ze is er nl. ten nauwste mee verbonden. De May-Fair 1955 zal ook een teken zijn van onze vooruitgang in de afgelopen 10 jaar. Toen 1945 eerste behoeften. Nu 1955 een keus van artikelen op allerlei gebied. Bestuursverkiezing. aftredende bestuurs- C. TrompFlint, de Verenigingen, die in Mei iets willen organiseren, adviseren wij, dat zo mogelijk te doen in de May-Fair-week. Dan is er sfeer en gezelligheid in de Waterpoortstad. De vergadering, die in de school ge houden werd, was beter bezocht dan gewoonlijk het geval is, waarover de voorzitter in zijn openingswoord zijn voldoening uitsprak. Het getuigt van medeleven met de school. kou en ook geen corvee, antwoordde de heer Sipkens. De manier waarop wij samen werkten maakte het werk prettig en ik dank het bestuur en het personeel voor de prettige manier waarop zij mü het voorzitterschap mogelijk hebben ge maakt. Dat viel dus erg mee. Hier zit ten nl. bestuursleden die stuk voor stuk voor hun taak berekend zyn. De vereni ging mag blij zjjn met zó’n bestuur! Ik zal deze negen jaren niet licht vergeten. Verder sprak de heer Sipkens zijn grote bewondering uit voor de wijze waarop de directrice (en hierbij sloot h<j het gehele personeel in) haar taak aan deze school verricht. Hij gaf haar echter de raad zichzelf wat meer te sparen, en sprak, na mevr. v. d. Heuvell dank te hebben gebracht voor haar waarderende woorden, tot slot de hoop uit, dat het de school ook in de toekomst goed mag gaan. I NIJLAND, 22 Maart. Onder voorzitter schap van de heer D. P. Cnossen kwam bovengenoemde vereniging hedenavond in jaarlijkse ledenvergadering bijeen. In zijn openingswoord kon de voorzitter een 28-tal leden het welkom toeroepen, wat, gezien het minder goede bezoek, tot tevredenheid stemde. Secretaris T. Vel- linga las vervolgens de notulen, die on der dank, onveranderd werden vastge steld. Na de mededelingen las de secre taris een uitgebreid en zeer nauwkeurig jaarverslag. De financiële commissie, die hierna, bij monde van de heer H. de Jong het woord voerde, had niets dan lof voor de penningmeester, de heer T. Piersma, ondanks dat hij zijn rekening niet sluitend kon krijgen. Bij inkomsten van 792,02 en uitgaven van 835,10, was het eindresultaat een tekort van 43,08. De penningmeester werd décharge ver leend. In de fin. comm. voor 1955/56 werden benoemd de heren H. de Jong, G. Breeuwsma en als reserve de heer J. Schukken. De bestuursverkiezing (aftr. voorz. D. Cnossen en bestuurslid H. Breeuwsma) had door de verklaring van de voorz. dat hij niet bereid was langer dan één jaar een herbenoeming te accep teren, een ietwat ongewoon verloop. In eerste stemming verkreeg de heer H. Breeuwsma een grote meerderheid, doch de heer Cnossen verkreeg 14 van de 28 stemmen. Een tweede stemming had tot resultaat dat op de heer Cnossen 8 stem men waren uitgebracht en op de heer H. J. Bootsma 14. De herstemming had tot resultaat dat als bestuurslid werd ge kozen de heer H. J. Bootsma, met 19 van de 26 geldige stemmen. Punt 8 van de agenda: Wat doen we op 5 Mei a.s. bracht meerdere suggesties naar voren. Hierop verder ingaan past ons niet. Het bestuur van de Oranjevereniging zal zich hierover nader beraden. De rondvraag, bracht nog heel wat tongen in beweging. Na het slotwoord van de voorzitter, was het de heer H. S. Wiarda, die als be stuurslid, de scheidende voorzitter, de heer D. P. Cnossen, dank bracht voor het vele, dat hij in het belang der Oranje vereniging „Nijland” had gedaan, waar mede de vergadering haar instemming betuigde. De openingsdatum van de „May-Fair” nadert snel. Wij hopen U in deze rubriek zo nu en dan iets te verklappen van wat er zoal te vuur staat. Laat ons eerst even met U spreken over de naam. Er zijn vele namen genoemd, gewogen en te licht bevonden. Tenslotte werd „May-Fair” gekozen. Misschien zegt deze naam U niet zoveel. Welnu, het is (teken des tijds een Engelse naam. May is ons woord voor Mei, dat is dus de maand, waarin de ten toonstelling wordt gehouden. Fair betekent als zelfstandig naamwoord: jaarmarkt tentoonstel ling en 't staat als bijvoeglijk naamwoord voor een dergelijk groot aantal gunstige eigenschappen, zoals: schoon, mooi, fraai, gunstig, eerlijk, aantrekkelijk, blond etc. etc., dat wij zwichtten, al hadden wij gaarne een Friese naam gevonden. Wij hopen, dat de naam May-Fair in staat zal zijn een groot aantal prettige gedachten bij U op te wekken. Als U „May-Fair” zegt, dan denkt U niet aan die vieze, half ge smolten sneeuwhopen achter in uw tuin, maar aan: zon en hemel blauw, aan lentegeuren, aan dartel vee in de wei. May-Fair dus van de De Hebt U het getrommel in de kleuter scholen al gehoord? Daar zit rhythme in, daar wordt al serieus geoefend voor 5 Mei. Want dan zullen ook onze kleu ters feest vieren, zegt het 5 Mei-comité. Ze zullen achter die turfhoge tamboers door de straten stappen, er zal feeste lijk gedoe zijn met kleurig crêpe papier en ze zullen snoepen, onze kleintjes. De ouden van dagen gaan kijken naar en lachen omde stippeltjes zullen t.z.t. ingevuld worden, hoor En de grote middengroep viert feest, ’s morgens al met het kijken naar de optocht die bijzonder mooi en bijzonder groot zal worden, en 's middags op tien verschillende punten van de stad. De Sport en Spel-commissle, om het zo maar te noemen, heeft onder opperleiding van de heer Kan Sr. een serie prachtspelen gecomponeerd voor tien verschillende leeftijdsgroepen. Het worden gezellige groepswedstrijden, en voor de ouderen zijn er o.a. bij: balwerp- race, zoek maar uit, boomstamwerpen oergenoeglijke spelen, maarze kun nen alleen maar doorgaan als de heer Kan de beschikking krijgt over leidsters en leiders. dit woord niet U wakker? Ge- bloemen, zon en Franz Malezki uit Hannover, de dap pere Duitser, die het gehate Hitler-uni form uittrok, hier onderdook en een wel kome medestrijder werd in het illegale verzet, was tien jaar geleden onder zijn schuilnaam Peter een der hoofdfiguren bij de tweede overval op het Politie bureau alhier. Mede door zijn onver schrokkenheid werd toen een aantal ge vangenen bevrijd, van wie velen de dood reeds voor ogen hadden. En Peter is Sneek en zijn oude kameraden nog niet vergeten. Verleden week bracht hij weer een bezoek aan onze stad, waar wij hem fotografeerden voor de ingang van het Politiebureau, dat hij tien jaar geleden, al- 21-jarige jongeman onder wel heel andere en gevaarlijker omstandig heden binnentrad dan nu. WOUDSEND, 22 Maart. Het ongeveer 4-jarig zoontje van de heer Tj. de Wolf bezorgde gisteren met een vriendinnetje de courant bij de heer W. Op het erf liep een haan, deze vloog het jongetje in het gelaat en pikte in een oog. Het kereltje moest direct naar het ziekenhuis te Sneek worden vervoerd, waar men ter stond al het ergste vreesde. Thans bleek dat het jongetje het oog zal moeten mis sen. De afdeling schrijft MAY-FAIR Roept prettige gedachten in dachten aan lente, vreugde Welnu MAY-FAIR is de naam van de grote Tentoonstelling van Handel, In dustrie, Ambacht, Landbouw en Wa tersport, die van 9 t/m 14 Mei in Sneek wordt gehouden. Honderden meters ex positieruimte zijn reeds verhuurd en zeer zeker zal deze tentoonstelling met in totaal 2300 m2 expositie-ruimte de grootste worden, die de Waterpoortstad ooit kende. Maar het zal niet alleen een zeer grote, doch ook een zeer interessante tentoonstelling worden. Tal van bran ches uit handel en industrie zullen de nieuwste snufjes op hun gebied de monstreren en door de grote verschei denheid van de deelnemers zal het ge heel een zeer afwisselend karakter heb ben. Getracht zal worden de opening van de tentoonstelling op een zeer ori ginele wijze te doen geschieden. De tweede dag van de „MAY-FAIR” (Dins dag 10 Mei) wordt een speciale land- bouwdag, waarbij het accent zoveel mo gelijk op de veeteelt zal vallen. Het spreekt vanzelf, dat in aanslui ting op de tentoonstelling ook in de stad een en ander zal worden georganiseerd. Een commissie uit het Actie-Comité van Sneker Winkeliers is reeds druk bezig voor winkeliers en publiek een origineel „Winkelweek-Idee” uit te werken. Daar naast zullen er op bepaalde dagen in de F AIR-Week attracties zijn, zoals b.v. een grote demonstratie van de B.B., een of meer wedstrijden op waterfiet sen in de Westersingel en een ringrijderij van rijders te paard. En dat de stad feestelijk versierd en verlicht zal zijn spreekt wel vanzelf. Op 14 Mei zal als sluitstuk de Na tionale Zeilkoningin worden ingehaald. Al met al een week waarin Sneek met recht de zeilen zal hijsen Advcttcstieprip 15 ct. per Bij Mi IM IMH|ii Ijl f K- per kaK jeer. Vnac* per post f V» per batf Giro MMt tea name van firam E. J. Drijfhout, Sneek. Het jaarverslag, uitgebracht door de directrice, mej. Chr. v. d. Weide, leverde weer het be wijs dat in deze school opvallend veel gepresteerd wordt, zoals de heer Sip kens na het voorlezen daarvan consta teerde. We ontlenen er het volgende aan Er zijn totaal 36 leerkrachten aan de school verbonden, terwijl het overige personeel uit vier personen bestaat. Gememoreerd werd de uitbreiding van het gebouw en de heropening door de burgemeester op 27 April, voor welke gelegenheid ook twee ouderbijeenkoms- ten werden gehouden, terwijl er zowel door de leden als de niet-leden een druk gebruik werd gemaakt van de mogelijk heid de school te bezichtigen. De leer lingen hadden een eenvoudig schoolfeest, dat geheel door hen zelf was voorbereid. Opleidingen en cursussen. Door een voldoende aangifte konden vijf le jaars primaire klassen worden gevormd. Voor de 2-jarige opleiding hulp in de huishouding en voor de landbouw- huishoudcursus meldden zich ook weer enige leerlingen aan, die gecombineerd werden met andere klassen. Daar van de acht meisjes die het getuigschrift van de Vormingsklas ontvingen drie doorgingen voor opleiding Na en één de school verliet, was het aantal te gering om een huishoudkundige klas te vormen. Voor de Vormingsklas en opleiding kin- derverzorgster werd toestemming ver kregen voor een aantal leerlingen bene den het gestelde minimum. Verder wer den er cursussen gegeven voor leerling- kraamverzorgsters, leerling-verpleeg- sters en slagersvrouwen, alsmede twee voor emigrantenvrouwen buiten Rijks- subsidieverband. 30 Augustus vingen ook de Mater Amabelis cursussen aan met 49 leerlingen, verdeeld over twee groepen. Op 5 November begon de eerste Zonnebloemcursus voor fabrieks meisjes met 24 leerlingen. In totaal werden 194 getuigschriften uitgereikt en werden 111 leerlingen bevorderd, 7 kin- derverzorgsters werden toegelaten tot koloniehuizen voor een jaar praktijk. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 296, op 1 Juni 293, 1 Augustus 305 en 31 December 296. Aan de cur sussen werd op deze data deelgenomen door resp. 37, 13, 124 en 124 deelneem sters. Van de huishoudk.klas gingen drie leerlingen door voor de acte N XIX, van de vormingsklas vier voor dezelfde acte en drie voor de acte Na. Op 12 en 13 Juli werd in de school het examen kinderverzorgster van de Centrale Raad gehouden voor de leer lingen van de Chr. Huish.school te Leeu warden en die van de landb.h.h.scholen te Heerenveen en Sneek. Alle 24 candi- daten slaagden. Het verslag vermeldde verder het bij wonen van jeugdconcerten en een voor- drachtmiddag, lezingen, filmvertoningen, excursies, cursussen, successen van de leèrlingen bij voordrachtwedstrijden, be haalde zwemdiploma’s enz., terwijl ook nog werd gememoreerd, dat op 5 en 19 Mei de school bezoek ontving van resp. 40 en 70 Duitse vrouwen en meisjes van het platteland. Het ledental daalde van 121 tot 119. Het verslag werd met dank aan de samenstelster goedgekeurd. Financiën. WOUDSEND, 21 Maart. Mej. S. Wit- termans alhier is te Groningen geslaagd voor akte VIII lerares kook- en voe dingsleer. Donderdag 24 Maart. Chr. Oratorium Ver. Sneek. Uitvoering van: le. „Ein Deutsches Requiem”, van Johs. Brahms; 2e. Symphonic b. kl. (Un- vollendete) van F. Schubert, ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 24 en 31 Maart. „Het Groene Kruis", Sneek. 's Avonds van 7.30 9 uur Cursus „Bereiding zoutloos diëet” in de Huishoudschool. Vrydag 25 t/m Maandag 28 Maart. Amicitia Theater Sneek. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Helden zonder roem”. Zondagmiddag te 2.30 uur in de serie sensatie-programma’s: „Pijlen der Kiowa’s”. Zaterdag 26 Maart. Ned. Organisten Ver. District Friesland, ‘s Middags 3.30 uur Orgelbespeling in de Martini» kerk te Sneek. Maandag 28 Maart. Coöp. Boerenleen bank Scharnegoutum-Oppenhuizen, Marktstraat 10, Sneek. Alg. Leden vergadering 's voorm. 9.30 uur in Hotel Hanenburg. Woansdei 30 Maert. Oranjefor. Easthim. Opfiering „Der wier ris”. Jouns 7.30 Ore yn ’e skoalie to Easthim. Woensdag 30 Maart. Waterschap „Het Potschar”. In gelanden-vergadering voorm. 9.30 uur bij het Paviljoen Sneeker Meer. Woensdag 30 Maart. Zanguitvoering in de Zuiderkerk. ’s Avonds 8 uur. Vrijdag 1 April. Ver, „Hulp in Nood”. Alg, ledenvergadering ’s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw”. Vrydag 1 April. Hotel Hanenburg 8 uur. Afd. Sneek Beweging v. Europese Federalisten. Mr. C. v. Rij, Amster dam spreekt over: „Waarom Euro pa?” Vrijdag 8 April. Uitvoering Matthaus Passion, Martinikerk te Bolsward. Nam. 2 uur. Maandag 9 t/m Zaterdag 14 Mei. May» Fair. Tentoonstelling van Handel, Industrie, Ambacht etc.; 14 Meil Intocht Nationale Zeilkoningin. Na de vereniging negen jaar met vaste hand en op bekwame wijze te heb ben geleid, heeft de heer R. J. Sipkens bedankt als voorzitter van de vereniging „Sneeker Huishoudschool”. Zijn drukke werkkring noodzaakte hem hiertoe. Tot R. Zweep, Hoofdinspecteur tit. aSfeg&888

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1