Ouders namen afscheid van „meester” Mebius p 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 'I I I I j Toogdag Hervormde Vrouwen- van Chr. Oratoriumvereniging Ek de learlingen fandeMiddelskoallen meaten har foardragerstalinten oan inoar 1 verenigingen K 110e Jaargang No. 25 Dinsdag 29 Maart 1955 9 Redacteur: L. KIEZEBRINK wordt 70 jaar Geslaagd en benoemd I Bineamd op Ein Deutsches Requiem Paasexamen vakopleiding in het bouwbedrijf I Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 287* Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD [e l.k I e v j Leerlingen van de Gysbert Japiksschool schreven hun eigen kabaretprogramma Hef 25-jarig jubileum van De Lofstem Uitvoering; „Com nu met Sangh” Vergadering Slechthorenden ‘i .1 Prof. mr. P. S. Gerbrandij De kinderen voerden „Repelsteeltje' H 2 (Fr. Dagblad). De haed- en I Ds Klijn sprak over Evanston. Een werkzaam man. Afscheid van de heer Mebius. I J. M. Op Woensdag 13 April hoopt prof, mr P. S. Gerbrandy 70 jaar te worden. Het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereni gingen zal in overleg met prof. Ger brandy hem op de dag van zijn verjaar dag een receptie aanbieden, waarop allen, die met het Centraal Comité hem willen gelukwensen, daartoe de gelegenheid zul len hebben. De voorzitter van het Cen traal Comité, de heer dr J. Schouten, zal bij de aanvang van de receptie het woord voeren. De receptie wordt gehou den op Woensdagmiddag 13 April in Hotel „Witte Brug” te ’s Gravenhage. het le De drijf serie Bineamd as ünderwizer oan ’e C.V.O. skoalle to de Hommerts de hear J. Brei- mer fan Easterlittens. oudercommissie, de heer Algra, als blijk van waardering een kleine surprise ont ving. De avond werd door de ouders bijzon der op prijs gesteld en om ongeveer 11 uur ging men zeer voldaan over het ge- bodene huiswaarts. Verschijnt: DINSDAGS e» VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor» GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD r o. c n e jl hL, e .d b< ’■i- bestuur op deze toogdag hun aan teerkost op de weg door het leven wilde aanbie den. Mevr. A. A. J. Baay-Westhoven had in het Geb. v. Chr. Belangen alhier de leiding, die in haar openingswoord zeide dat het haar een bijzonder genoegen was zovele vrouwen hartelijk welkom te kun nen heten. Het heeft het bestuur heel wat hoofdbrekens gekost om deze ver gadering tot stand te brengen, zulks in verband met de heersende weersomstan digheden. Dit is nu de vijfde maal dat wij zo samenzijn en we vieren dus ons eerste lustrum. Wij zijn God dankbaar dat Hij ons in dit werk heeft willen zege nen en onze zwakke krachten heeft wil len gebruiken om anderen te helpen. IVievr. Sikkema werd dank gebracht dat Foar de twadde kear yn fjirtjin dagen wie de kofjekeamer fan Amicitia groatfol mei learlingen fan Snitser skoailen. Sneon wiene nl. de learlingen fan Hüshaldskoalle, U.L.O.-skoallen, H.B.S., Lyceum, Gymnasium, Kweekskoalle en Lanbouskoalle oan bar om har foardragerskapasiteiten oan inoar óf te mjitten. earste priis- winners. Fan lofts nei rjochts Hein Winia, Tiny de Groot, Rigtsje Falke na, Lou Velleman. examens zullen in dankbaar te zijn dat wij met elkaar deze dag konden houden. God zegene al Uw werk en allen die ons besturen. Hierna ging Mevr. M de Vriesv. d. Kooi vo.or. in gebed. -j spreken* Ek nou die it wer bliken, dat de lear lingen faek deselde foardracht foar kar nommen hiene. Wit-hoe-faek moasten wy byg. de Ballade fan Hear Ids oanhearre. Al hoe goed de foar dracht dan ek wie, hyltyd it selde wurdt op’t lést wol forfeeisum. waarin hij wees op de vergankelijkheid van het leven. De improvisatie, door een koffiepauze onderbroken, werd met een hartelijk applaus van de toehoorders en een dankwoord van de voorzitter be loond. Namens de betrokken commissie werd medegedeeld, dat de heer Polet van het Centraal Instituut te Amsterdam in de loop van de maand April een tournee door Friesland denkt te maken, ter on dersteuning van de actie voor het tot stand komen van een audiologisch cen trum in onze provincie. De Aprilverga- dering van de afdeling zal daar zo moge lijk op worden ingesteld. OUDEGA-W., 24 Maart. De Chr. Zang vereniging „De Lofstem”, dir. de heer J. Veninga, gaf in de Geref. Kerk haar jubileumuitvoering, waaraan de Chr. Muziekvereniging E.M.M. haar medewer king verleende. Als leider van de avond fungeerde de heer R. Oppewal van Koudum, die voorheen dir. der jubile rende vereniging was. De leden der jubi lerende vereniging werden door het pu bliek, dat de kerk geheel vulde met ap plaus begroet toen zij binnen traden. De leider liet bij de opening zingen Ps. 150 1 en ging voor in gebed, waarna hij allen het welkom toeriep en stilstond bij de geschiedenis der jubilerende vereniging. Ook bracht hij dank aan de heer Joh. Reijenga die 25 jaar lid der vereniging is en veel voor haar deed en doet. Na ge zamenlijk zang van Gez. 89, zong het koor enige liederen en liet ook het mu ziekcorps zich horen, terwijl daarna een achttal zangers optrad en vervolgens een dameskoor iets ten gehore bracht, n.l. het Engelenkoor dat zeer in de smaak viel. Zes dames schilderden in een zangstuk de lotgevallen van de jubilerende ver eniging in de verlopen 25 jaar. Tal van afgevaardigden kwamen de vereniging complimenteren. Het oud lid A. de Jonge sprak ook en bood de heer Reijenga na mens het bestuur een tabakspot met in scriptie aan, waarvoor de jubilaris har telijk dankte. Namens de muziekvereni ging E.M.M. feliciteerde de heer J. Val- kema de voorzitter van de „Lofstem”, de heer Jouwsma en bood hem een enve loppe met inhoud aan. Ook verheugde men zich zeer over de gift welke bur gemeester Tjaberings de jubilerende ver eniging had doen toekomen, men be treurde zeer dat hij zelf niet aanwezig kon zijn. Er kwamen nog meer giften binnen en al met al was het een zeer goede avond, ook dank zij het door de zangvereniging en de muziekvereniging gepresteerde, dat zeer in de smaak viel. De leider richtte een dankwoord tot allen; gesloten wérd met gezamenlijke zang van Gez. 96. it foardragen bigjinne. Der hiene har in foech fyftich dielnimmers opjown, dy’t yn trije groe pen fordield wiene: in earste groep mei learlingen fan 12 en 13 jier, in twadde mei guon fan 14 en 15 jier en in tredde mei dy fan 16 jier en aider. De iene nei de oare kaem op it podium om syn of har foardracht hearre to litten; dizze hwat skruten, jinge hwat frijer. Der wiene guon, dy’t harren sa’t like net al- hiel noflik fielden foar sa’n seal fol minsken, hja wiene soms hwat forlegen mei har hannen en earmen. Der stiene lykwols oaren tsjinoer, dy’t de tekst fol- slein bilibben en dêrtroch in bettere mi- myk hiene. De ütspraek wie oer it gin- nerael knap. It komt üs foar dat it for- skil yn ütspraek tusken stedtsjers en büten-learlingen wolris greater west hat. Donderdag waren in Leeuwarden en Sneek de leden van de Hervormde Vrou wenverenigingen in vergadering bijeen om te luisteren en te zien naar wat het zij met de leden van de hier bestaande Men schrijft ons Op 8 October 1931 werd in Sneek op gericht de Geref. Gem. Zangvereniging welke enkele jaren later de naam van „Sursum Corda” ging voeren. Onder de bekwame leid’ng van de heer Koster en de heer van Manen werkte het koor zich op tot een grote vereniging. Enige jaren voor de oorlog kwamen er 3 on derafdelingen bij, In 1940 groeide het ledental van „Sursum Corda” uit tot 100 leden, met 125 leden bij de jeugd koren. In hetzelfde jaar werd in de Zui- derkerk een uitvoering gegeven mt‘ 225 medewerkenden. Dit was het hoogte punt. De koren wensten zich echter niet te laten gelijkschakelen in de Cultuur kamer, zodat werd besloten de zaak op te heffen. Een jaar later echter herrees „Sursum Corda”. Ze verrichtte ge trouw haar taak bij de straat-evangeli- satie en andere gelegenheden. In Oc tober 1953 kreeg het koor zijn tegen woordige naam „Com nu met Sangh” en het heeft zich onder de eminente lei ding van de heer D. Dijk van Drachten weten op te werken tot een goed koor met een dubbele taak, nl. ‘s zomers de straat-evangelisatie en van tijd tot tijd medewerking bij zangdiensten. Bij het bestuur leefde nog steeds de gedachte aan de wederoprichting van de jeugd koren. Dat het daarin geslaagd is, kunt U Woensdag 30 Maart a.s., ’s avonds 8 uur in de Zuiderkerk bemerken. Daar zal U, tegen een zeer lage entree, een gevarieerd programma opgediend wor den, dat het zangminnend publiek zeker zal bevallen. Onder leiding van de afdelings-voor- zitter de heer U. Siedsma hield de Ver. van S.H. Donderdag haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord vestigde de voorzitter o.m. de aandacht op het ver strekken van boortoestellen aan kinderen beneden 16 jaar via het Ziekenfonds wezen. Hij hoopte dat deze eerste stap op een nieuwe weg door meerdere mag worden gevolgd. De heer P. F. Blok hield daarna een inleiding over onze stad en het stadsleven van een halve eeuw terug. Hij tekende op meesterlijke wijze de laakbare toestanden bij de stadsarmen verzorging en op het gebied van de volks huisvesting. Talrijke Sneker straattypen van vroeger dagen bij de ouderen der aanwezigen nog wel bekend werden op komische wijze voor het voetlicht ge bracht, wat verschillende malen aanlei ding gaf tot hilariteit of lachsalvo’s. Na enkele persoonlijke herinneringen te heb ben opgehaald uit zijn jeugd eindigde de heer Blok met een ernstig slotwoord 3e pr. Janny Vlas, Kr. Lyceum 52 p.; 4e pr. Jeannet Stuurop, Stedsgymnasi- um 51 p.; 5e pr. Sytske Keulen, id. 50 V2 p.; 6e pr. Tiny de Vries, lepenb. U.L.O. 50 p.; 7e pr. Hinke Schuil, R.H. B.S. 491/2 P- Groep 16 jier en alder: 1ste pr. Hein Winia, Kr. Kweekskoalle 54 p.; 2e pr. Sikke Doting, R.H.B.S. 51% p.; 3e pr. Pier v. d. Leij, R.L.W.S. 50 p.; 4e pr. Auke Breeuwsma, Kr. Lyceum 47% p.; 5e pr. Taekje Sytsma, Hüshaldskoalle 47 p.; 6e pr. Folkert Koopmans, R.L.W.S. 46 p. It heechste tal puntdft (55) waerd helle fan Lou Velleman fan it Stedsgym- nasiurn mei de foardracht „Maltiid”. Hy krige derfoar de haedpriis, „De Hillige Histoarje”, oanbean troch it Gemeente- bistjör fan Snits en in medalje fan v.v.v. V, De grote zaal van Hanenburg was Vrijdagavond geheel bezet toen meester van der Kamp namens de oudercommis sie de ouders van de leerlingen van de Gysbert Japiksschool hartelijk welkom heette op de jaarlijkse feestelijke ouder avond. „Het programma, dat U vanavond door de leerlingen van de zesde klasse wordt aangeboden”, zo zei hij verder, „is min of meer een experiment. Het wordt n.l. niet alleen door de jeugd uitgevoerd, maar is deels ook door de leerlingen ge schreven en geregisseerd. Daardoor wordt misschien de uitvoering minder perfect maar ze is voor de kinderen zeker van groter betekenis. Men moet het program ma zien als een vorm van onderwijs, die de taalvorming bevordert en de leer lingen zelfvertrouwen schenkt". Na enkele mededelingen over interne schoolzaken, waarbij ook de slechte toe stand van het schoolgebouw ter sprake kwam, ging het doek op voor een vrolijk non-stop programma, dat door de leer lingen van de hoogste klasse vlot werd afgewerkt. Anderhalf uur lang werden afwisselend zang-, muziek-, toneelstukjes en voordrachten ten gehore gebracht, wat steeds met een gul applaus werd beloond. Na de pauze vertoonde de heer G. H. Vrolijk enkele door hem zelf opgeno men films, o.a. de van zeer veel fan tasie getuigende „Vliegende Schotels”, een stemmingsvolle kleurenfilm over Oostenrijk en Italië en de indrukwek kende impressie van de Sneker kermis. Dit filmprogramma viel bij het publiek ook zeer in de smaak. Het was al bijna half twaalf toen de heer van der Kamp met een kort woord van dank, in ’t bij zonder aan het adres van de heer Vro lijk deze zeer geslaagde avond sloot.! De hear D. A. Tamminga röp harren in wolkom ta en fierders ek de jury, dizze middei bisteande üt de hearen F. de Boer, H. Lodewijk en W. J. Nieuwen huis, de learkrêften en de aklen fan de learlingen. Hy spriek syn bliidskip üt oer de meiwurking, dy’t de kommisje fan it ünderwizend persoaniel ünderfoun hie en hope, dat ek dizze kriich krekt like goed slagje mocht as dy fan de Sneon der foar. Ek nou wie de tafel yn ’e hoeke fan de kofjekeamer wer goed fan prizen for- sjoen, hwat to tankjen wie oan de mei wurking, dy’t de prizenkommisje fanlju sawol yn as büten Snits ünderfoun hie. Der waerd wer in lange list mei skin kers troch de foarsitter foarlêzen. Nei it mei-ionoar sjongen fan it Frysk Folksliet koe Stichting Vakopleiding Bouwbe- houdt in de Paasweek de eerste van dit jaar. In totaal 1955 ongeveer 2500 jongens worden geëxamineerd; dimaal zijn het er 330 die hun opleiding volgens het lan delijke leerlingenstelsel in het bouwbe drijf beëindigen. Het examen omvat de vakken tim meren, metselen, betontimmeren en tegelzetten. De examens worden afgeno men door een examencommissie waarin zowel werkgevers en werknemers alsook het nijverheidsonderwijs is vertegen woordigd. Alle examens worden gehou den van Dinsdag 12 t.m. Vrijdag 15 April a.s., van 812 en 1317 uur, te Leeu warden in de Ambachtsschool aan de Menno van Coehoornstraat en te Sneek in de Ambachtsschool aan de Kloosterstraat. Op deze avond werd ook afscheid ge nomen van de heer Mebius, die de school gaat verlaten wegens zijn benoeming in Hilversum. Een leuke verrassing voor hem was het afscheidslied, gemaakt en ingestudeerd door mevrouw Nauta, dat door alle medewerkers aan de kinder- operette werd gezongen. Daarna boden de kinderen nog een leuk bloemstuk je en een zilveren Waterpoortlepeltje aan. De Oudercommissie schonk de schei dende onderwijzer een boekwerk, terwijl de heer Koopmans hem namens het per soneel een bijpassend boekdeel aanbood. Ook releveerde de heer Koopmans het vele werk, dat de heer Mebius voor „Het Zwakke Kind” heeft verricht. De heer J. Lootsma trad af als lid van de Oudercommissie. In zijn plaats werd door de ouders de heer Veenstra gekozen. In zijn dankwoord richtte de heer Me bius zich tot de collega’s en verder tot allen, die hij had leren kennen in zijn Sneker periode. Hij bracht hun dank voor hun medewerking en de levenser varing mede door hen opgedaan. Ook dankte hij de gevers voor de mooie ca- deaux. Van de kinderen, samen met mevr. Nauta en de heer Mebius, werden nog een paar foto’s gemaakt, waarna mevr. De presidente heette in de middagver gadering gaarne ds Klijn, de leider van het Opendeurwerk, hartelijk welkom. Hij is naar Evanston geweest en was direct bereid ons daar een en ander van te ver tellen, waarvoor spr. hem zeer dankbaar was. Ds Klijn wilde zich eerst kwijten van een aangename plicht, die hem in de vergadering in Leeuwarden was opge dragen, n.l. om de zusters hier hartelijk te groeten. Trouwens ook uit Evanston had hij tal van groeten aan de broeders en zusters mee gekregen. Wij waren daar in Evanston met vertegenwoordigers uit 48 landen vergaderd. De ontvangst was allerhartelijkst en degenen die ons ont vingen en voor ons zorgden waren blij dat zij dit mochten doen. Er was warmte in die ontvangst. De Wereldraad van Kerken had deze grote bijeenkomst ge organiseerd en toen wij er waren had den wij echt het gevoel, dat wij bij el kaar waren om te getuigen en van elkaar het dienen te leren. Evanston is nu een begrip geworden, dat thans over heel de wereld geleerd wordt. Er is roekeloze moed voor nodig geweest om deze zaak aan te vatten, doch wij hebben daar er varen dat wij allen één waren in het ge loof in Jezus Christus, al bleken er op ondergeschikte punten wel verschillen. Het was een machtig gezicht al die huids kleuren daar door elkaar heen te zien zitten, doch het was wel eens vermoei end hen te moeten beluisteren. Wij waren het eens met de geloofsbelijdenis God de Vader, Jezus Christus de Zoon Woensdag a.s. wordt de heer Piet Stuyvenberg te Bussum in de Mecklen- burglaan honderd-en-drie jaar. Hij is op één na de oudste mannelijke in woner van Nederland. De oude baas is nog zeer khas en leest de krant zon der bril. De jubilaris met zijn vriend, een jeugdige „Piet”. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. vrouwenver. de zaal zo’n prettig aanzien heeft weten te geven. Ook de zuster van het Rode Kruis werd welkom geheten, al hopen we dat we haar hulp niet nodig zullen hebben. De heren van de film werd eveneens dank gebracht voor hun bereidwilligheid hier met hun film voor de Protestantse Ziekenverpleging te ko men. Spr. is van oordeel, dat deze zaak krachtig gesteund moet worden. Hierna leidde de presidente een korte liturgische dienst, naar aanleiding waarvan zij zeide, dat wij de Schriftwoorden hier gespro ken, niet gedachteloos moeten aanhoren, doch er goede nota van moeten nemen, opdat wij er geestelijk door gesterkt kun nen worden en daardoor een zegen voor anderen kunnen zijn. Wij kunnen ons daardoor scharen in de rij van de milli- oenen getuigen en wij kunnen er van verzekerd zijn dat Christus ons nooit alleen zal laten, al kan het soms wel de schijn hebben alsof wij aan‘Zijn gemeen schap ontvallen zijn. Hierna ging spr voor in gebed. Na het zingen van enkele liederen werd de film „Vechten en Die nen” vertoond, die een propagandistische strekking heeft en aantoont dat om tal van redenen meerdere Protestantse zie kenhuizen moeten worden gebouwd. Na deze "Tm deelde de presidente mee, dat de vergaderingen in Leeuwarden en hier een telegram hebben gezonden aan Mevr. GrootveldTimmermans, de reizende propagandiste, die ziek is. De inhoud van dit telegram luidde „Met de beste wen sen voor Uw gezondheid!,, Hierna werd pauze gehouden. ’a Tusken de foardrachten troch liet de hear Tamminga de seal wakker sjonge en nei de léste foardracht lies hy in forhael foar. Undertusken koe de jury dan Wij vermelden hier ten slotte nog iets over de vele werkzaamheden van deze zeer binnenkort vertrekkende stad genoot. De heer Mebius kwam in Juli 1930 bij het onderwijs. Na enige korte tijdelijke functies in Leeuwarden en om geving en Harlingen kreeg hij zijn eerste vaste aanstelling in Berlikum, vanwaar hij in 1945 naar Sneek kwam. Al spoedig legde hier ook het maatschappelijk leven beslag op hem, o.a. de Ned. Onderw. Vereniging, de Ned. Reisver. en de I.O.O.F. Ook leidde hij enige jaren de zang op de Krite-avonden. Het Centraal Genootschap, dat reeds in Berlikum zijn grote belangstelling had, benoemde hem tot zijn secretaris en in de St. Nicolaas Commissie nam hij in de toneelafdeling de plaats in van de heer J. Braaksma, die naar Heerenveen was vertrokken. In 1948 werd hij kerkeraadslld bij de Doopsgez. Gemeente, later (tot 1954) vice-voorzitter. Thans is hij nog voor zitter van de Doopsgez. Broederkring. Voorts is de heer Mebius nog voorzitter van de Ver. „Beatrixoord”, welke de zorg voor t-b.c.-patiënten tijdens en na de sanatorium-periode ten doel heeft, werkend lid van het Sneker Cantate- koor en mede-oprichter en leider van de „Volkszang”-af deling. Buiten zijn dagtaak aan de Looxma- school werkte hij nog in het winterhalf- I jaar als leraar A.V.O, aan de Avond- I nijverheidsschool» De muziek bij alle vijf bedrijven werd 1 Nauta uit handen van de voorzitter der prachtig uitgevoerd en dat ook alle kin- -- - deren uitstekend hun best deden en mooi speelden, bleek wel na afloop toen de leiders en spelers een ware ovatie werd gebracht. Het spel werd uitgevoerd on der leiding van de heer G. Mebius, ter wijl de piano-partijen uitnemend ver tolkt werden door mevrouw Nauta. De toneelaankleding en het kapwerk van de heer de Boer waren eveneens prima ver zorgd. De C.O.V., ditmaal versterkt met een niet onbelangrijk aantal krachten van elders, kwam over het geheel goed voor de dag. De onderlinge klankverhouding was echter niet gunstig en de samen zang was aanvankelijk het zwakke punt (ongelijke inzetten, e.d.) Opvallend daar entegen liepen de polyphone gedeelten als gesmeerd. De zuiverheid was goed verzorgd en dat zegt wat bij Brahms! Dat de C.O.V. een dergelijk werk, met zijn talrijke modulaties, zó zuiver naar voren wist te brengen, is een compli ment waard, want het is op verschillen de plaatsen razend moeilijk qua into natie. Het Frysk Orkest (L.O.F.) begeleidde slagvaardig en correct. Mogelijk dat de sopraan-soliste Lies ClemensSchröder niet gedisponeerd was, in elk geval: haar optreden stelde teleur. Het voortdurende détoneren in de hoogte was hinderlijk en haar opvatting over het metrum was wel wat al te vrij. Zij voldeed ons het best in het midden» register. Kees Deenik, onze oud-stad» genoot, vertolkte de bas-bariton partij op loffelijke wijze. De dirigent, de heer R. Beintema van Leeuwarden, leidde het geheel met vaste hand. De studie zal ongetwijfeld veel moeite hebben gekost, doch deze goede uitvoering zal hem en de zijnen veel vol doening schenken. Na de pauze een voortreffelijke weer gave van Schuberts Unvollendete, door het Frysk Orkest, met Beintema als gastdirigent. Een schoon besluit. en de H. Geest, doch over het Avond- maalsformulier liepen de opvattingen uiteen. Er waren afgevaardigden uit Ethiopië Griekenland en de oudste Chr Kerken, Amerikaanse en Afrikaanse ne gers, inwoners van India, zelfs was er een onderwijzeres uit het Noorden van Lapland. Dit alles leverde vaak eigen aardige moeilijkheden op, vooral wan neer politieke geschilpunten dreigden door te dringen, want al deze mensen bleven toch bewoners van hun vader land Een der sprekers merkte op dat zij bij elkaar waren om niet weer bij elkaar weg te gaan, maar één te blijven. Het gaat om het behoud van de wereld. De kerk is een instrument van Christus en Hij geeft haar een nieuwe opdracht ten dienste van de wereld. Deze wereld wordt bedreigd en er zijn tal van onge rechtigheden in haar, noem b.v. de ont- rechting der negers, waarvan wij niet kunnen zeggen dat dit de juiste vorm van leven is. Ook de positie van de vrouwen is niet geregeld. Toch hebben deze het bestaan een petitie naar Evan ston te zenden om het gebruik van de atoombom te verbieden. Een ander pro bleem is de verhouding van de rassen in de wereld. Er wordt nog altijd de oude Europese meerwaardigheidsleer ver kondigd, tegenover de minderwaardig heid van andere volken. Wij mogen nie mand uitstoten om redenen van taal en huidskleur. Een der voornaamste onder werpen was de gemeente. De kerk is niet een instituut, waarin de dominees de voornaamste ambtsdragers zijn. De kerk heeft ook op gewone dagen te getuigen. Daartoe moeten de gemeenteleden wor den opgevoed. 25% van de afgevaardig den waren niet-ambtsdragers, van hen waren de helft vrouwen. Deze kunnen prachtig allerlei sociaal en evangelisatie werk doen. De conferentie was belegd om met elkaar om te gaan en met elkaar te spreken over mogelijke verschillen, om deze uit de weg te ruimen en zodoen de tot meerdere eenheid te geraken. Gaan wij samen dan vermeerderen wij die eenheid. Wat doen onze gemeenten ten opzichte van de andere kerken? Is er een zoeken of lopen wij aan elkaar voorbij? Er is kort geleden een rechtzaak geweest, waarbij de beklaagde veroor deeld werd omdat hij iets niet gedaan had wat hij had moeten doen. Zo is er voor de kerk ook het gevaar dat zij zie len verloren laat gaan omdat zij niets gedaan heeft om die zielen te redden. De kerk moet zijn als een zoutend zout en haar opdracht isBewaren, dienen en redden. De presidente dankte de spreker voor het gesproken woord en zeide blijde en De C.O.V. hield Donderdagavond j.l. haar jaarlijkse uitvoering voor een flink bezette Amicitia-zaal. Vermoedelijk om eens te breken met de sleur van steeds terugkerende orato ria van Bach, Haydn, Mendelssohn e.d., was nu de keuze gevallen op Ein Deut sches Requiem, een klein oratorium of grote Cantate van Johannes Brahms (1833—1897). Dit, laten wij zeggen protestantse re quiem (dodenmis) is niet op de gebrui kelijke liturgische tekst van het Rooms- Katholieke requiem gecomponeerd, doch op verschillende bijbelteksten, welke Brahms zelf uitkoos. Hoewel de woorden dus betrekking hebben op de dood en het hiernamaals zou op de titel wel een en ander aan te merken zijn, immers het Protestantisme kent alszodanig geen dodenmis. Wat het woord „Deutsches” betreft, Brahms zelf schreef hierover eens: „ik zou dit woord wel weg willen laten en daarvoor eenvoudig de mens in de plaats stellen”. Hoe het zij, Brahms is mede door zijn symphonieën, de Alt- rhapsodie en genoemd requiem beroemd geworden. Ein Deutsches Requiem ont stond met lange tussenpozen, nl. van 1857’66. Merkwaardig is dat het laat ste deel het eerst werd gecomponeerd en wel als een in memoriam voor Brahms’ overleden moeder. Het gehele werk bestaat uit vijf delen en bevat vele prachtige passages, zowel voor koor als voor orkest. Volgens onze smaak is de instrumentatie van de orkestpartij hier en daar wat dik en kleverig. Niettemin bevat de partituur zoveel schoons dat men terecht van een meesterwerk kan Het was j.l. Donderdagavond voor de heer Koopmans, hoofd van de Loox- maschool een bijzonder genoegen in zjjn openingswoord zoveel ouders op de ouderavond van zijn school te kunnen begroeten. De belangstelling voor deze keer was namelijk groot en geen wonder ook. Want de leerlingen van de school zouden het bekende operettespel Repelsteeltje over het voetlicht brengen. En juist omdat er zoveel kinderen aan dit spel meededen was er zo’n gezellige, intieme sfeer. de ütslach opmeitsje, dy’t bikend makke waerd troch de foarsitter fan de jury, de hear H. Lodewijk. Fan to foaren warsköge hy de foardragers noch om har foar dracht net moai to meitsjen mei aller hande gebearten. Men moat der om tinke, dat foardragen gjin aktearjen wurdt. De béste skoalprestaesje waerd levere troch it Stedsgymnasium mei 50% pnt., hwerfoar de rektor in moaije medalje yn üntfangst nimme koe. Hjir folgje noch de persoanlike prizen: Groep 1213 jier: 1ste pr. Tiny de Groot, Kr. Lyceum 51 p.; 2de pr. Klaes Rusticus, Kr. U.L.O. 50 p.3de pr. Eise Lodewijk, Kr. Lyceum 49% p>; 4de pr. Bart, Schuil, R.H.B.S. 49 p,; 5de pr. J. Holtrop, Technyske skoalle 48 p. Groep 14—15 jier: 1ste pr. Rigtsje Falkena, Hüshaldskoalle 54% p.; 2e pr. Zus Klazema, lepenb. U.L.O. 52% p.; Te ’s-Gravenhage slaagde voor examen Maatschappelijk werkster gedeelte, onze vroegere stadgenote mej. Gr. de Vries, die tevens werd benoemd tot Vrouwenbemiddelaarster aan het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1