Paasmaandag is Snaak trefpunt Wat de raad te behandelen krijgt Kilay-fiaiA. nieuwe Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ontwikkeling van de Kinderbescherming I Eerste H. Mis Pater W. Brouwer Vrijdag 8 April 1955 110e Jaargang No. 28 9 2 Kerkkoor Enny Mols-de Leeuwe speelde tien rollen Flucie van Bergen gaat heen als directeur van het R.K. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Geslaagd Oud-stadgenoot volgt Bouwmeester Dudok op Drie personen omgekomen Toogdag van Friese C.J.M.V.’ers Vermakelijkheidsbelasting wordt gebracht op uniform tarief van 20 °/0 Subsidie 5 Mei- viering f 6000.- Bouw 101 woningen en 5 garages op het zgn. »Eiland«. VRIJDAGS. Redacteur L. KIEZEBRINK a tl door ook voor de Parochie heeft gedaan. Kinderbescherming. geus bracht zij Het raadsbesluit van 24 Nov. 1954 tot Men schrijft ons Arbeid als doorbraakpartij Maar wij moeten nog even zullen Bouw van 101 woningen en 5 garages op het zgn. „Eiland”. een hoe, Geen massa-organisatie. Dat is de C.J.M.V. zeker niet. Het gaat niet om de grote getallen. Juist om de enkeling. Elke C.J.M.V.’er moet Ds. Heldring was de man die, waar schijnlijk onder invloed van Rousseau, het voorbeeld gaf aan vele anderen door het stichten van tehuizen voor kinderen Kinderbescherming was toen een zaak van het volk, terwijl nu 50.000 kinderen buiten het eigen gezin leven waar bijna niemand iets van weet en niemand zich druk over maakt. Advertentieprijs 15 ct. per m-m. Bij contract (bandehadv.) lager. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD gesproken leden tel- De voorzitter van het Nut, mr. H. H. J. van Bottenburg, noemde de lezing die de heer H. H. Kraan Dinsdagavond in Hotel Leeuwen hield, een van de meest geslaagde avonden van het seizoen. Hij betreurde het daarom dat er geen De heer Kraan is Directeur van het Tehuis voor werkende jongens in Rot terdam en hij sprak over „De historische ontwikkeling van de Nederlandse kin derbescherming”. grotere belangstelling was, temeer waar het Nut toch wel nauw bij het behan delde onderwerp betrokken is. Aan de voor het op het platteland. Er ontwikkelde zich toen een kinderbescherming die niet ide aal was, maar toch een aantrekkelijk heid had: Utrechtse Universiteit slaagde doctoraal-examen veeartsenij- Je kunde eerste gedeelte, de -heer P. Zand- stra, de Domp bij Sneek. Subsidie feestviering 5 Mei. Het 5 Mei-comité raamt de totale kosten dezer feestviering op f 11.300 en hoopt door middel van een collecte on der de ingezetenen daarvan rond f 5300 bijeen te brengen. Het verzoekt het nog tekortkomende bedrag van f 6000 als subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor dit subsidie tot eén maximum van f 6006 te verlenen; voor de feestviering waarbij de schooljeugd ruim 4000 kinderen is betrokken is op de begroting van het comité alleen reeds meer dan f 6000 ge raamd. Zondag a.s., eerste Paasdag, zal in de Parochiekerk van de H. Martinus alhier Pater Wendelinus Brouwer O.F.M. voor de eerste keer het H. Misoffer opdragen. De Hoog Eerw. Heer J. van Galkom, Erekanunnik van het Utrechtse Metro- politaan Kapittel en Deken en Pastoor van Sneek zal hierbij Presbytereale as sistentie verlenen, terwijl de Eerw. He ren J. H. Janning en A. J. Mulder, kape laans te Sneek resp. zullen fungeren als Diaken en Subdiaken. Feestpredikant is de Zeer Eerw. Pater Octavianus van de Barselaar O.F.M., leraar aan de Mater Amabilisschool te Sneek en aan de R.K. H.B.S. te Bolsward. Pater A. J. Brouwer werd op 11 Juni 1927 te Sneek geboren. Hij doorliep de R.K. Lagere School alhier en de Ulo aan het St. Josefpensionaat te Zeist. Ver volgens maakte hij Gymnasiale studies aan het Gymnasium St. Antonius te Me- gen (N.B.). Op 28 Juli 1948 slaagde hij te Amersfoort voor het Staatsexamen A. Kort daarna trad hij in bij de Orde van de Franciskanen en ontving de klooster naam Wendelinus. De Franciskaner-Mid- derbroeders zijn weliswaar de grootste orde in Nederland, maar tellen tot nog toe evenwel geen Sneker onder hun le den. De laatste banden tussen Sneek en Franciskanan dateren van 1656, toen een Franciskaan pastoor was aan de schuil kerk „op dé Singel”. Pater Brouwer maakte zijn hogere stu dies in de Franciskaanse studiehuizen te Venray, Weert en Nijmegen. 20 Maart j.l. werd hij door Z. H. Ex. Mgr. C. Kra mer, afkomstig uit Bolsward, en ver dreven bisschop van Luan in China, tot priester gewijd. De eerste H. Mis is Zon dagmorgen te half negen. Voor belang stellenden bestaat gelegenheid tot ken nismaking met de nieuwe Priester en tot het aanbieden van gelukwensen op Zon dagmiddag 10 April, van half twee tot drie uur in de zalen van Hotel Hanen burg alhie». B. en W. bieden de raad ter vaststel ling een plan tot de bouw van 101 wo ningen en 5 autogarages op het z.g.n. Eiland aan de N.O. zijde van het Zo- merrak aan. Het plan is ontworpen door het architectenbureau Kuiper, Gouwe- tor, de Ranitz en Bleeker te Rotterdam en voorziet in de bouw van woningen met één, drie en vijf slaapkamers, typen C, A, B en D. Bouw van 13 woningen aan het verlengde van de 2e Steen- klipstraat. Het is een verheugend verschijnsel, dat de jeugdvorming buiten school verband nog bruist van levenskracht; er moge dan veel zijn, wat de jeugd doet trekken naar vormen van vermaak en ontspanning, die weinig opbou wend zijn, vandaag de dag vinden nog velen in de jeugdbeweging een steun, een levensontwikkeling, welke van zeer grote waarde is. Van die levens kracht wil ook de Prov. Bondsdag van het C.J.M.V. een getuigenis zijn. Wan neer in de vroege morgen van Paasmaandag de Friese Vlag van de oude Martinitoren waait, dan weet Sneek, dat op die dag bijna tweeduizend jonge mensen naar haar zullen optrekken. zich thuis gevoelen in deze vrienden kring hij mag zich niet verloren ge voelen in een groot geheel. Het C.J.M.V.-werk gaat juist om hèm. Hij moet zich één weten met de ander, die dezelfde problemen heeft, ook al zijn zijn levensomstandigheden anders. Een C.J.M.V.-secretaris heeft het eens zo gezegd C.J.M.V.’er zijn, wil zeggen, het geven van een glas water aan één, die dorst heeft. Dat houdt ten diepste in een offer brengen als het moet voor aie ander. Kinderbescherming, aldus spreker, is zorg voor kinderen die in nood verkeren. Van oudsher heeft men al bijzondere zorg gehad voor wezen, buitenechtelijke kinderen, en ook voor die „wezen” van wie de ouders nog in leven zijn. De heer Kraan ging met zijn historisch over zicht terug tot de na-Napoleontische tijd, toen de toestand in ons land na een langdurige bezetting ongeveer was als nu. In beide gevallen grote armoede, waarbij men toen geholpen werd door de stoommachine, waardoor de industri alisatie in opkomst kwam. Spreker schetste de gruwelijke kinderarbeid, die toen gebruikelijk was, uitvoerig. Er was geen leerplicht en doordat ook de vrou wen ingeschakeld werden in het ar beidsproces, was er een erge kinderver- waarlozing, die wel uit moest groeien tot kindermisdadigheid. Generaal van den Bosch stichtte toen de Maatschap pij van Weldadigheid, die gelegenheid wilde scheppen tot reclassering. Deze Maatschappij stichtte kolonies voor kinderen Aan onze oud-stadgenoot Ir Sj. Joustra, thans gemeente-architect te Dordrecht, is de grote eer te beurt gevallen de ver maarde bouwmeester Ir Dudok te mo gen opvolgen als gemeente-architect van Hilversum. Hij werd uit een zeer groot aantal sollicitanten benoemd. Ir Joustra, die zijn opleiding genoot aan de Techn. Hogeschool te Zurich in Zwitserland, geniet ook reeds een goede bekendheid in de bouwwereld. In zijn vorige standplaats Hengelo bouwde hij een stadion, waarvoor hem indertijd een Olympische onderscheiding werd toe gekend. Wat is dat, die C.J.M.V. Een C.J.M.V is een Christelijke Ver eniging van jonge mannen Nadat zij van 12 tot 16 jaar op de jongensclub zijn geweest gaan zij over naar de C.J.M.V.daar verdiepen zij zich met elkaar in de Bijbel. Dat doel is oud want de C.J.M.V.’s zijn al meer dan 100 jaar. Om jonge mensen houvast te ^even in dit leven, daarom werden deze verenigingen opgericht. Welk houvast is steviger dan de Bijbel Dat doel werd gehandhaafd, alle tij den door. Daarnaast is er veel, wat de C.J.M.V. haar leden biedt. Dat is ook belangrijk. Het C.J.M.V.-embleem beeldt drie zij den uit geestelijke, verstandelijke en lichamelijke ontwikkeling drie zijden, die omspannen worden door die éne, onzichtbare band de liefde tot Chris tus bouw van 8 woningen van iets groter type aan de Anna Paulownastraat heeft bij Wederopbouw en Volkshuisvesting bezwaren ontmoet in die zin dat de stichtingskosten te hoog werden om het complex als woningwetwoningen te kun nen bouwen en Ged. Staten hebben dan ook de met de bouw verband houdende begrotingswijziging niet goedgekeurd. B. en W. stellen thans voor daar er toch grote behoefte bestaat aan woningen van groter type, deze woningen toch te bou wen, maar op grond van het Premie- en bijdragenbesluit woningbouw en de Premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953. Er zal dus een premie uit ’s Rijks kas ten behoeve van deze woningen wor den aangevraagd. De huur van deze woningen was destijds, als woningwet woningen, becijferd op f 11.25 per week, doch nu van de premieregeling zal moe ten worden gebruik gemaakt, kan met deze huurprijs geen sluitende exploitatie worden verkregen. De huur zal nu op plm. f 12.25 per week moeten worden gebracht; voor het gebruik van een gas- geyser zal bovendien nog f 0.60 per week verschuldigd zijn. Blijkens bij de woning- commissie berustende gegevens zijn vele gezinnen die een middenstandswoning ambieerden doch noodgedwongen onder gebracht werden in een woningwet woning, bereid hun huidige woning te verwisselen voor een iets ruimere, ook al gaat dat gepaard met het betalen van een hogere huur. Invoering driejarige opleiding voor alle leerlingen van de ambachtsschool. De bouw van deze woningen zal bin nenkort ter hand kunnen worden geno men, daar de af te breken woningen thans op een na zijn ontruimd. Wat de indeling der nieuwe woningen betreft het volgende: „Toegang tot de woningen wordt verkregen door een in een portiek gebouwde voordeur. In de vrij ruime gang bevindt zich het watercloset en de trap naar de verdieping. Vanuit de gang wordt toegang verkregen naar een rui me woonkamer en de keuken, die vol doende ruimte biedt om ook als eetge legenheid te kunnen worden gebruikt. De keuken staat in verbinding met een ingeb. bergruimte met aangeb. kolen- opslagplaats. In deze bergruimte is de deur naar net achtererf. Op de verdie ping komt de trap uit op een overloop, welke toegang geeft tot een douche ruimte en tot drie slaapkamers met ruimte voor 7 slaapplaatsen. Voorts zal aan de straatzijde boven de deurportiek een balcon worden aangebracht. De huur is voorlopig berekend op f 8.per week. B. en W. wijzen er nog op dat aan het verlangen van de commissie voor de gemeentewoningen om in de keukens een stookgelegenheid aan te brengen niet kan worden voldaan, daar daaruit een huurverhoging van f 0.20 per week zou voortvloeien. Een eventueel gewenste verwarming kan later verkregen wor den door gebruik te maken van een verplaatsbaar verwarmingsapparaat. Bouw 8 woningen Anna Pau lownastraat. Drie personen zijn om het leven geko men toen Dinsdagochtend om ongeveer zes uur te Harlingen een trailer met aanhangwagen, waarop twee grote vet- tanks lagen, in de Noorderhaven reed. Waarschijnlijk is dit gebeurd door een, defect aan de stuurinrichting, want de chauffeur Is ter plaatse wel bekend. Hij reed door een houten afrastering in de haven en de auto verdween direct ge heel onder water. Toen men later de drie inzittenden heeft kunnen bevrijden, waren de levensgeesten reeds geweken. De slachtoffers zijn de 28-jarige expe diteur G. Doorenbos te Franeker, die de auto bestuurde, zijn 26-jarige echtgenote J. DoorenbosWeldring en een lifter, de 60-jarige heer Alkema, een gepension eerde Amsterdamse politieman, die in de Ver. Staten woont en met vssswïtist in Nederland was. jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Veenhuizen, Ommerschans en Fre- deriksoord waar ze groepsgewijze werden opgeleid voor de landbouw. On getwijfeld was de bedoeling goed, maar de uitwerking was slecht. Er braken ziekten uit en de kinderen werden tegen de zin van het volk naar de kolonies ge voerd. Toch duurde deze schandvlek nog van 1826 tot 1862. Intussen trok ook het opgerichte Ned. Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen zich het lot van de jeugdige misdadigers aan. Er was geen kinderrecht, de kinderen kwamen in gewone gevangenissen te recht waar toestanden heersten zoals Dickens ze beschrijft. Een verbetering was, dat in 1834 een gevangenis in Rot terdam tot jeugdgevangenis werd inge richt, hoewel het goede werk van een onderwijzer aan deze gevangenis later weer verliep. De regering kocht in 1856 de Kruisberg aan als jeugdgevangenis en hoewel er nog steeds geen wettelijke re geling gekomen was, had men toch wel iets bereikt: b.v. dat wezen en jeugdige misdadigers nu gescheiden werden. Het bestuur der Sneker Ambachts school heeft verzocht een verklaring van de raad te mogen ontvangen dat het nodig wordt geoordeeld dat de opleiding voor alle leerlingen van deze school op drie jaar wordt gesteld. De voorberei dende klas zal dan worden omgezet in een basis-opleiding voor alle leerlingen, waarna een tweejarige vakopleiding volgt, zodat na 3 jaar een eindgetuig- schrift kan worden behaald. B. en W. achten deze reorganisatie evenals tal van werkgevers- en werknemersorgani- Spreker behandelde daarna nog hoe het Nut gewerkt heeft voor deze zaak, hoe de werkwijze van Pro Juventute steeds geweest is en hoe ten slotte, te gelijk met de Leerplichtwet, in 1901 de Kinderwetten in ons land zijn aange nomen. Uitvoerig en zeer interessant vertelde de heer Kraan hoe nu de kinderbescher ming eigenlijk werkt. Hoe men desnoods de ouders uit de ouderlijke macht kan ontzetten, maar liever met hen wil sa menwerken. Men heeft ingezien dat stadstehuizen voor de werkende jeugd veel voordelen hebben boven de centrale gestichten op het platteland, al zijn deze ook nu nog onmisbaar. Tenslotte zijn de mensen die bij de kinderbescherming werken dankbaar voor de wettelijke re geling, maar niet voldaan. Men werkt nu zo achter een muurtje en het grote publiek heeft er geen deel aan. En toch moet dit eigenlijk zo zijn, want heeft de maatschappij er niet belang bij dat het kind dat dreigt te ontsporen, opgevan gen en her-opgevoed wordt, zodat het in het sociale leven opgenomen kan wor den? Na de zeer interessante lezing van de heer Kraan, die we uiteraard helaas be knopt moesten weergeven, volgde nog een verhelderend gesprek tussen spreker en toehoorders. Het was onlangs 25 jaar geleden, dat de heer Flucie H. A. van Bergen be noemd werd tot dirigent van het R.K. Kerkkoor als een waardige opvolger van wijlen Kapelaan Stoverink. Dit feit werd toen in de kring van het bestuur en dé leden, alsmede van het Kerkbestuur, her dacht, waarbij de grote waardering tot uitdrukking werd gebracht voor de emi nente wijze waarop hij het koor al die jaren had geleid. Daarna echter heeft de heer van Ber gen de wens te kennen gegeven in ver band met zijn zeer drukke werkzaam heden deze veelomvattende taak te be ëindigen. Op het Hoogfeest van Pasen zal hij het koor voor de laatste maal leiden. In een dezer dagen gehouden bijeen komst hebben het bestuur en de leden reeds afscheid van hem genomen, waar bij ook het Kerkbestuur weer van zijn belangstelling blijk gaf. Hem werd hier nogmaals dank gebracht voor het vele en goede werk dat hij gedurende een kwart eeuw met grote bekwaamheid en saties noodzakelijk en adviseren dus de veel toewijding voor het koor en daar- nodigverklaring af te geven. De woningen met één slaapkamer (C) zijn in hoofdzaak bedoeld voor alleen staande personen, die over een zelfstan dige woonruimte moeten beschikken. In verband met de behoefte aan woningen, geschikt voor huisvesting van grote ge zinnen, hebben B. en W. in het plan een woningtype (type D) doen opnemen, dat slaapgelegenheid voor 11 personen biedt. Blijkens het plan zullen bij de type C en D woningen afzonderlijke schuurtjes worden gebouwd. De bergruimte voor de woningen van het type A en B zal wor den aangebracht in het onder deze wo ningen geprojecteerde sousterrain. Voor elke 8 woningen van genoemd type zal in het „onderhuis” een waterdichte kel der met 8 afzonderlijke bergplaatsen worden gemetseld. De woningen zullen voorts zo worden Ingericht, dat een warmwaterapparaat en een electrlsch kooktoestel kunnen worden aangeslo ten. Ten gerieve, van de autobezitters hebben B. en W. in het plan de bouw van een vijftal autogarages opgenomen. De boxen, welke bestemd zijn voor stal ling van personenauto’s, zullen naar hun mening in een behoefte voorzien. Voorlopig is gerekend met een huur van f 20.per maand per garage. De huur Is voorlopig berekend voor type A op f 8.75 per week, B f 8.25, C f 5.75 en D f 12. Deze bedragen zullen nog moeten worden verhoogd met een geringe ver goeding voor het onderhoud der tuinen voor type A en B met de kosten van verlichting van het trappenhuis; voor een warmwater-apparaat zal boven de huur nog een vergoeding van plm. f 0.60 per week verschuldigd zijn. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wijziging vermakelijkheidsbe lasting. In een uitvoerig advies, waarin B. en W. de gang van zaken sedert 1948 wat de vermakelijkheidsbelasting betreft uiteenzetten, delen zij o.a. mede dat hoewel in het verloop van de tijd reeds enige wijzigingen in het tarief zijn aan gebracht, die het geven van enige ver lichting van de belastingdruk ten doel hadden, belanghebbenden, speciaal de bioscoopexploitanten op een verder gaan de verzachting van het tarief zijn blij ven aandringen. Na onderzoek door de accountantsdienst van het ministerie van economische zaken naar de rendabiliteit van het bioscoopbedrijf, heeft de minis ter van binnenlandse zaken aan de ge meentebesturen meegedeeld, dat de overwegingen welke in 1947/48 hebben geleid tot een verhoging van de verma- kelrjkheidsbelastingtarieven thans niet meer gelden. Ook is de bepaling inge trokken dat indien de belasting niet tot de door de minister nodig geachte percen tages werd opgevoerd, dit een korting op de aan de gemeenten toekomende uit keringen ten gevolge zou hebben. B. en W. wijzen er op dat in 1948 on der de drang der omstandigheden een tarief werd ingevoerd, waarbij de hoog te van het heffingspercentage afhanke lijk werd gesteld van de aard der verma kelijkheid, wat in de praktijk er op neer kwam dat voornamelijk de bioscopen door de hogere belasting werden getrof fen. Een redelijk motief is daarvoor niet voorhanden en B. en W. stellen dan ook thans voor te bepalen dat voortaan alle tegen betaling van een toegangsgeld toegankelijke vermakelijkheden onder worpen zullen zijn aan een uniform be lastingtarief van 20 Voorts willen B. en W. het z.g. oppervlaktetarief terug brengen tot de bedrogen, welke voor 1 April 1948 golden, behalve voor de ker misvermakelijkheden, waarvoor zij de bestaande bedragen wensen te hand haven. Het speciale tarief in 1950 ingevoerd voor café’s, restaurants e.d., waarin op andere dan mechanische wijze muziek ten gehore wordt gebracht, heeft niet aan zijn doel beantwoord. Op grond van een onderzoek naar de maatstaven, wel ke elders te dezer zake worden aange legd, moet het hier geldend tarief uit zonderlijk hoog geacht; in een bepaald geval waarin in deze gemeente over een vol jaar een belastingbedrag van f 1040 verschuldigd is, kon elders met de be taling van f 80 worden volstaan. Derge lijke aanzienlijke verschillen kunnen ook uit een oogpunt van de bevordering van het vreemdelingenverkeer niet gehand haafd worden en B. en W. stellen voor over te gaan tot invoering van een uni form abonnementstarief voor het doen geven van niet mechanische muziek in café’s e.d., nl. van f 80. voor een ka lenderjaar, f 40.voor een aansluitend tijdvak van 3 maanden of f 5.per dag. Nadat B. en W. nog hebben voorgesteld een bepaling in de verordening op te nemen, om belastingontduiking te voor komen, door toegangsbewijzen tegen zeer geringe bedragen af te geven om het oppervlaktetarief te ontgaan, wij zen zij er tenslotte op dat als het uni forme belastingpercentage van 20 wordt ingevoerd, het niet meer mogelijk zal zijn het fonds ter behartiging van culturele belangen, van de lichamelijke opvoeding en van de sport, op de tot dusver gebruikelijke wijze nl. door stor ting van 1/10 gedeelte van het bedrag dat de belasting meer opbrengt dan bij een heffing van 20 zou worden ver- kregen, te voeden. Toch kan dit fonds i J niet gemist worden en daarom stelle:. B. en W. voor 1/10 gedeelte van de op- brengst van de staangelden en de ver- J makelijkheidsbelasting, welke door het houden van de kermis wordt verkregen in het onderwerpelijke fonds te storten. Voor 1955 zal dat deel ongeveer f 2200 bedragen. Het ligt in de bedoeling deze wijzigingen en aanvullingen van de ver- ordening op 1 Juni a.s. in werking te doen treden. De lagere opbrengst dient J voor de dan resterende 7 maanden van 1955 in ieder geval op f 6000.te wor- den gesteld. J De grote zaal van Amicitia was Dins dag maar voor een deel gevuld toen de bekende radio-actrice Enny MolsDe Leeuwe daar voor de P. v. d. A.-afdeling geheel alleen Maurits Dekkers toneel spel „Naast U is mijn plaats” op de plan ken bracht. En dat was jammer, want deze begaafde toneelspeelster bezorgde haar publiek een avond van hoog kunst genot, waaraan nog lang met genoeger zal worden terug gedacht. Zij vertolkte in dit uit tien monologei bestaande spel dat in algemene zin laa zien hoe de plaats van de vrouw naas de man is en waarin de sociale bewo genheid ten tonele wordt gevoerd, zoal: vrouwen in verschillende tijden die heb ben gevoeld, tien rollen, die allen in ven f! schillende eeuwen spelen. Achtereenvol" gens bracht zij na de Kostschool-direo- trice in de proloog Godiva, de offervaar- dige Engelse hertogin uit de 11e eeuwig Agatha, de volhardende 17e eeuwse Delfti^ se burgemeestersdochter die na 17 jaat- wachten de man harer keuze trouwde, Aaltje, de goedhartige marketenster uit /e de 18e eeuw, Johanna, de moederlijke, opvoedster en kostwinster tegelijk, Flo-,0( rence (Nightingale), de zorgzame vertp. pleegster, Aletta (Dr Aletta Jacobs, eerste vrouwelijke arts in Nederland), é'el, de vooruitstrevende, Marie (Curie) geniale, Roosje (Vos), de strijdbare Ani^J sterdamse naaister, pionierster van di,. vakbeweging uit het begin van dez?lC eeuw, en tot besluit de vrouw van ntr° v 1950 over het voetlicht, steeds in de cos- ’L tuums van hun tijd en dat op zulk een briljante wijze, dat de stilte waarmee de bezoekers haar geboeid volgden pas ver- broken werd als het gordijn gesloten e6 werd en het applaus opklaterde. Na de,o laatste monoloog brachten ze haar zelfsej, staande een ovatie, een zeer verdicndet.z hulde voor deze prachtige creaties, waar.iec in Enny MolsDe Leeuwe haar grote r en veelzijdige artistieke talenten op zulka. een bewonderenswaardige wijze toonde-. Vóór het spel begon, had de heer Vel- linga uit Leeuwarden (in de plaats van de heer D. de Loor die verhinderd was) 'e een korte propagandarede gehouden.” waarin hij de openheid van het herder? lijk schrijven der Herv. Synode stelde613 tegenover de beslotenheid van het man dement der R.K. Bisschoppen en in ver band daarmee de betekenis van de Partij van de schetste. En heeft U op de barometer gekeken Wij spraken dat toch af De Lente kwam en met haar komt de MAY-FAIR. Friesland is ondenkbaar zonder de boeren. Zong Piet Paaltjes al niet van onze provincie: „Waar trouw aan ’t eens gegeven woord en waar de veeteelt bloeit” en Herman de Man schreef (vrij vertaald): Heb eerbied voor de boerenstand, de gulden stand van ’t Friese land Welnu, eerbied voor de boerenstand heeft het May-Fair-Comité zeker. Zoveel zelfs, dat het een speciale Landbouw- en Veeteelt- dag gaat organiseren. Op Dinsdag 10 Mei a.s. zal een tweetal bij uitstek deskundige sprekers voorlichting geven in Amicitia. Ir. H. Dijkstra (Hoofd van de Bedrijfs-Economische Afdeling van het Landbouw Econo misch Instituut) spreekt dan over een zeer actueel economisch on derwerp. en Ir. P. W. Bakker Arkema (Rijkslandbouwconsulent in Alg. Dienst voor Landbouwwerktuigen) over: „De Mechanisa tie in de Landbouw”. Natuurlijk mogen de dames ook meekomen. Voor hen wordt zeer interessant programma gegeven, ook in Amicitia. Wat en dat hoort U nog, maar leuk wordt het zeker 1 We hebben nog veel meer nieuws voor U! Ja, wij hebben nog groot nieuws voor U Het brandt ons bijna op de tong zwijgen. Tot de volgende week P.S. Vergeten onze Veehouders vooral niet in hun agenda te noteren 10 Me! naar Sneek 1 Wat gebeurt er Paasmaandag ’s Middags begint de Provinciale Bondsdag met de Bondsvergadering in de Grote Kerk hier wordt gesproken en gezongen. Het bijna 100 lende koor „Excelsior” uit onze stad (welk een magnifiek koor bezitten wij toch zingt toepasselijke liederen orgel en bazuinen begeleiden de sa menzang. Deze Bondsvergadering is het belangrijkstehier worden de C.J.M.V.’ers geconfronteerd met de levensvragen van de dag. Dit jaar staat het gesprokene onder de signa tuur van de bevrijding, tien jaar ge leden. Dan is er ’s middags om 4.45 uur een korte openlucht bijeenkomst, na dat om kwart voor vier de „Harmonie” een rondgang door de stad heeft ge maakt. J.l. maandag stond de route in dit blad afgedrukt. Een ontspanningsvergadering wordt in het Gebouw gehouden. Het C.J.M.V.- toneel te Sneek voert daar op „Rinse forsint him” en een viertal vrolijke dames speelt luchtige muziek op ac cordeons. Een eigen stijl. De Prov. Bondsdag heeft al de jaren door een eigen stijl en sfeer gehou den daarom is het nodig dat deze dag er blijft. In C.J.M.V.-werk komt ook het karakter van de streek, waarin het verricht wordt, tot uitdrukking. De taal oefent haar invloed uiteen C.J.M.V. in Amsterdam is anders dan die b.v. in Sneek. Dat zal niet anders kunnen. Ook het vershil in maat schappelijke structuur spreekt een woordje mee. Industrie- of agrarisch gebiedhet C.J.M.V.-werk zal zich hierbij hebben aan te passen. Eén Koning voert ons aan Maar boven alle verschillen uit, hoe groot ze ook mogen zijn, rijst het ene geloof, dat allen, waar ook ter wereld, omvat Jezus Christus is Overwin naar Daarvan wil in al z’n be scheidenheid Paasmaandag de Prov. Bondsdag een manifestatie zijn. Boven alle machten, die deze aarde regeren, staat Hij, van Wie op het Martiniplein zal worden gezongen, dat Hij de Al machtige Koning is. We hopen dat velen van Sneek en omgeving op het Martiniplein deze openlucht-bijeenkomst bij wonen. Wij wensen alle C.J.M.V.’ers van deze plaats af, een goede Bondsdag en een hartelijke ontvangst in onze Wa- terpportstad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1