ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Belangstelling en waardering voor het Fries Scheepvaart Museum stijgt nog steeds VlilT was een C.J.M.V.’ers vierden het feest van Pasen O. droeg S. eieren over en Uitvoering van de Matthaus Passion groot succes rn van de bevrijding EEN HISTORIE VAN ONZE STAD Dinsdag 12 April 1955 110e Jaargang No. 29 Redacteur: L. KIEZEBRINK Bevrijding moet een blik in de toekomst zijn Weer belangrijke aanwinsten in 1954 Pijnlijk Het Sneaker Nieuwsblad Is een gecwnbineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eerste H. Mis Pater Brouwer O.F.M. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Massale Paaszang Gevonden granaat ontploft Termijninlevering aangifte biljetten I.K.B. verlengd Het oudedagspensioen Paasboodschap Z.H. de Paus SNEEKER NIEUWSBLAD i Pasen is ook bevrijding. en Spanningen toegenomen. Kruisdragers. Een groet uit Zeeland. Naar in het jaarverslag van de conservator Drs. H. Halbertsma op de algemene ledenvergadering van het Fries Scheepvaart Mu seum werd medegedeeld, hebben B. en W. onzer gemeente aan hem opdracht gegeven, tesamen met de archief-ambtenaar de heer W. H. Keikes, een historie van onze stad te schrijven. Hopelijk zal deze studie nog dit jaar gereed komen. Nadat ons land in 1945 bevryd was, organiseerde de Provinciale Commis sie van het C.J.M.V. het jaar daarop direct al weer een Provinciale Bondsdag, waarmee een voor de oorlog reeds jaren lang bestaande traditie, die tijdens de bange jaren verbroken was, werd voort gezet. En waar het gisteren bijna tien jaar geleden was, dat ons land werd bevrijd, stond de Bondsdag, die hier voor de achtste maal na die vreugdevolle dagen werd gehouden, in het teken van de bevrijding. Het was het thema van de toespraken welke ’s middags en ’s avonds in de Grote Kerk werden gericht tot de plm. 2000 jonge mannen en jonge vrou wen, die beurtelings de Bondsvergadering en de Ontspanningsvergadering in het Geb. v. Chr. Belangen bijwoonden en om een uur of vijf allen voor de Openlucht samenkomst op het Martinipleln bijeenkwamen om ook daar te getuigen van hun geloof, van hun trouw aan Christus Koning en van hun dankbaarheid voor de bevrjjding. Na de rede van Ds. den Ouden was gecollecteerd voor de ziekendienst. Deze collecte bracht f 243.31 op. In het Ge- Met de December Affiche van het Nationaal Comité Viering Bevrijding 5 Mei, ontwor pen door L. de Miranda. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De begroting voor 1955 vermeldt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van ƒ6600.waaronder het tekort over 1954 ad 1111.48. De middagvergadering werd na geza menlijk gezang, gebed en het lezen van Marcus 13 2837 met een welkomst woord namens de Prov. Commissie in Friesland door de heer M. K. Feenstra uit Nijland geopend. Hij verheugde zich over de grote opkomst. Daaruit spreekt, dat men van deze middag verwachtingen heeft, aldus spr. Er wordt wel eens ge zegd, dat de jonge mensen van onze tijd verwachtingloos zijn, maar dat betwij fel ik. Er zijn wel jongeren, die niets meer van de toekomst verwachten, maar ik geloof niet, dat ze dat in de praktijk volhouden. Want wie met de jeugd om gaat, weet dat ze tegelijkertijd wel de gelijk verwachtingen en hoop hebben. Er wordt echter ook iets van ons ver wacht. Het is niet onverschillig welke houding wij in ons leven aannemen. De Here heeft ook ons een opdracht ge geven en aan die opdracht moeten wij ons houden. En één daarvan is, dat wij ook iets voor anderen moeten beteke nen. God verwacht iets van ons. Laten wij bereid zijn Hem dat te geven Bevrijding van schuld. De nood van dit leven is de schuld. En toch is de weg van de schuld de enige die leidt door dit gecompliceerde leven naar een betere wereld. Daarom zal de Christen de bevrijding van 1945 zien als een bevrijding van schuld. Het leven is alleen maar mogelijk als het staat in het teken van het offer. De tragedie is ech ter, dat wij geen offers meer kunnen brengen. Daarom moeten wij het woord schuld en zonde opnieuw leren spellen. Wij moeten anders zijn in de wereld. Voldoen aan onze opdracht mens te zijn. Zoals Albert Schweitzer, Wij moeten weer terug naar de eenvoudige Bijbelse waarheden. Bereid tot het offer. Want niemand kan bestaan, tenzij hij zich Christus kiest als Koning. Uitgaande van de Chr. Zangkoren al hier werd op Eerste Paasdag des mor gens om 7 uur o.a. bij het St. Antonius Ziekenhuis, Rusthuis Thabor, Geref. Verpleeghuis, Cruycebroedershof, Ned, Herv. Ziekenhuisje en op het Steenklip- plein met medewerking van het Chr. Muziekcorps „Harmonie” massale Paas zang gegeven, waarvoor evenals met Kerstmis, flinke belangstelling bestond. De zieken en oudjes hebben volop ge noten van de uitstekende zang welke ten gehore werd gebracht. Het program ma bevatte o.a. de navolgende liederen: Daar juicht een toon; Eén Naam is on ze hope; Gezang 62 en Er ruist langs de wolken. Bestuursverkiezing. De heer L. Brandenburgh, werd als lid van het Dagelijks Bestuur herkozen. In het Algemeen Bestuur werden herbe noemd de heren mr K. H. Mulder, Lang weer, A. S. Fochteloo en H. G. van Sloo- ten te Leeuwarden en E. P. H. Kingma te Sneek, Bij de rondvraag werd o.a. door de heer Spits uit Amsterdam, secretaris van de Stamboekcommissie, medege deeld, dat het eertijds zo beroemde Frie se jacht „Maria” in Amsterdam te koop ligt. Hij vroeg of daarvoor misschien in Sneek een koper te vinden is. Daarop volgde de filmvertoning door de heer Huitema, waarvoor de heer Sustring hem aan het slot van de verga dering hartelijk dank bracht. De voorzitter, de heer A. M. Sustring, drukte in zijn openingswoord, waarin hij in het bijzonder de heer Huitema en de „buiten”-leden verwelkomde, zijn spijt uit over het ziek zijn van de heer Ottema te Leeuwarden en de conserva tor Drs. Halbertsma. Eerstgenoemde heeft van het begin af steeds veel in teresse voor het Scheepvaart Museum getoond en het met vele fraaie en kost bare bruiklenen begiftigd. De conserva tor schilderde hij als de motor in het bestuur. Hij doet geweldig veel werk, maar moet nu enige maanden rust hou den. Verder memoreerde spr. de mede werking welke steeds van het Friesch Museum te Leeuwarden wordt onder vonden. Nog de afgelopen week kon door zijn bemiddeling een zeer interes- bouw werd f 231.69 bijeengebracht, to taal dus f 475.zo deelde de heer Feenstra nog na de samenzang en het derde optreden van „Excelsior” mede. Ook las hij een groet voor van de Prov. Commissie in Zeeland, die deze dag haar 50ste Prov. Bondsvergadering hield. Er werden toen nog enige liederen gezon gen, waarmee deze goed geslaagde sa menkomst beëindigd werd. Optimistisch. Ondanks een tekort van 1.111.48 liet de penningmeester de heer L. Branden burgh in zijn toelichting op zijn jaar verslag toch een optimistisch geluid ho ren. Naast een normale stijging van de uitgaven voor de gewone dienst staat gelukkig een stijging van de vaste in komsten. Het tekort is een gevolg van de activiteit van het bestuur, dat meent verplicht te zijn, wanneer zich de gele genheid voordoet belangrijke aankopen voor het Museum te doen, die kans aan te grijpen, waardooor veel, dat anders onherroepelijk voor Friesland verloren zou gaan, behouden werd en tot een be langrijke aanwinst voor het Museum, dat hierdoor aan betekenis toeneemt. Geluk kig werden weer verschillende belang stellenden bereid gevonden door een vrijwillige bijdrage deze extra kosten ten dele te financieren, maar belangrijker is nog, dat bij de autoriteiten door een en ander meer waardering is ontstaan voor het werk van het Museum, wat in de naaste toekomst tot uitdrukking zal ko men in een belangrijke verhoging der post subsidies. De ontvangsten bedroegen totaal ƒ6545.46, de uitgaven ƒ7656.94. Voor aan kopen werd ƒ2527.25 besteed. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren H. Portiek en Joh. Schijfsma, werd de rekening, evenals met de voorgaande verslagen was geschied, onveranderd vastgesteld. Tijdens de restauratie van Bolsward’s Martini-kerk werden de jaarlijkse uitvoeringen van Bach’s meesterwerk: de Matthaus-Passion, verplaatst naar Sneek, doch nu de herstelwerkzaamheden zo goed als voltooid zijn werd Goede Vrijdag de uitvoering weer voor het eerst in de stad van Gysbert Japiks ge houden. De belangstelling was enorm. Alle beschikbare kaarten waren twee weken voor de uitvoering reeds verkocht en velen moesten teleurgesteld wor den. Op de Openluchtbijeenkomst voerde de districtssecretaris J a c. J. S i n n e- m a het woord. Hij sprak over „Het goe de jaar 1955” en werd eveneens met grote aandacht beluisterd. Verder werd gezamenlijk gezongen met begeleiding van de Chr. Muziekver. „Harmonie”, waarvan een viertal leden ook het ko- perkwartet vormde dat in de Kerk aan een der door het koor gezongen liederen medewerkte. Het orgel werd daar be speeld door de heer IJ. S. Rusticus. In de Ontspanningsbijeenkomsten voer de een toneelgroep van de C.J.M.V. te Sneek met veel succes het blijspel „Rin se forsint him”, naar het Duits bewerkt door D. H. Zijlstra op en zorgde de ac- cordeonclub „Klaver-vier” van Nijega (H.O.N.) op aantrekkelijke wijze voor de muzikale omlijsting van het program ma, dat bijzonder in de smaak viel. Paulus zegt, dat wij Gods medewer kers, Gods medearbeiders zijn. Daar voor heeft God ons bevrijd. Pasen is het feest der bevrijding. Maar op de achtergrond staat het kruis. Jezus heeft het offer van Zijn leven gebracht om ons te bevrijden. Hij was bereid zich ge heel en al te geven voor ons. Zullen wij dan ook niet bereid zijn ons geheel aan Hem te geven? Zullen wij een offer wil len brengen en kruisdragers willen zijn achter Hem? Daarom hoopte spreker, dat allen na deze Paasdagen vrij en blij het leven zullen ingaan, opdat 't nieuwe Rijk kome. heer P. Jongejans en voor Hulp in Nood door de heer S. Feenstra, allen hadden grote bewondering voor dit streven van S. en O. en brachten haar dank. Nadat de heer TE. Brouwer, penningm. van S. en O. nog iets had medegedeeld over de spon tane medewerking ondervonden bij het organiseren van deze eierdag zowel van leden als niet-leden ditmaal hadden zelfs enige Ambonese dames hun dien sten aangeboden sloot de heer Haag- sma, die te voren de veteranen de heren H. Koerten en J. Krot dank had gebracht voor hun onvermoeide werken bij het in zamelen der eieren, met een kort woord de bijeenkomst. Drie jongens uit één gezin zijn te Traunstein (Beieren) om het leven ge komen toen een granaat, welke zij in een veld hadden gevonden, ontplofte. De knapen waren 14, 12 en 7 jaar oud. Deze geweldige interesse is uitermate verheugend en een groot succes voor de organiserende Oratorium Vereniging van Bolsward en het Sneker Cantatekoor. Dit succes is zeker ook voor een groot deel te danken aan de heer Gezinus Schrik, de dirigent, die deze jaarlijkse uitvoering op steeds hoger peil weet te brengen. Het is daarom te hopen dat de plannen om in het vervolg twee uitvoe ringen te geven, zullen slagen. Het ligt nl. in de bedoeling de traditionele uit voering op Goede Vrijdag te handhaven en daaraan vooraf een avonduitvoering te geven, beurtelings in Bolsward en in Sneek. Het R.K. Jongenskoor (ol.v. de heer Flucie van Bergenwerkte evenals voor heen, ook thans weer mee. Helder klon ken de frisse stemmen door de grote ruimte. De koren zongen doorlopend fraai. Alles bleef, ook de forti, uiterst be schaafd. De piano’s en de pianissimo’s waren eveneens zeer verzorgd. Hulde voor de sopranen voor de uitzonderijk mooie zachte passages in het hoge re gister. De koralen waren eveneens fraai afgewogen, al waren sommige tempi, naar onze smaak althans, wel wat te vlot. Met de meer ingewikkelde gedeel ten hadden de koren niet de minste last. Men was over het geheel zeer ad rem en slagvaardig. Het orkest (de L.O.F.) zorgde op uitstekende wijze voor de be geleiding. Afgezien van de minder ge lukkige inzet van no. 28 was de Friese Orkestvereniging op haar qui vive en vormde ze met de koren een prachtig geheel. Van de vocaal-solisten noemen wij al lereerst Gerard Honing (tenor). Hij leg de veel eer in met zijn weergave van de talrijke recitatieven en soli. Hetzelfde kan gezegd worden van de vertolking der Christus-partij door Otto Couperus (bas). Peter de Vos (bas) was in de kleine partijen uitstekend op dreef. Ech ter niet in de aria no. 75, waar de lage In hotel Hanenburg had Donderdag avond de officieële overdracht plaats van de daags te voren ingezamelde eieren, ten bate van zieken, zwakken en hulp behoevenden. Een actie voor de Paas dagen die dit jaar voor de zevende maal werd georganiseerd op initiatief van de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging Sneek en Omstreken en die in alle op zichten een prachtig resultaat had opge leverd. Tegenwoordig waren naast be stuursleden van S. en O. de staf van medewerkers, afgevaardigden v. d. Ver eniging Hulp in Nood, Wit Gele Kruis, Groene Kruis (waarin begrepen de Herv. wijkverpleging) verenigingen die de eieren op hun beurt zouden distribueren onder zieken, zwakken en behoeftige ge zinnen De waarnemend voorzitter de heer H. Haagsma sprak eên welkomstwoord, daar de voorzitter de heer H. Doeven- dans wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij bracht dank aan allen die deze inzameling zo schitterend hadden doen slagen. De Sneker bevolking had zich weer van een goede kant laten zien want niet minder dan 7437 eieren waren inge zameld, waaruit blijkt dat dit nobele stre ven van S. en O. grote waardering ge niet. Spr. bracht voorts dank aan de firma J. Ligthart N.V. voor het beschik baar stellen van een auto met chauffeur en aan de heer A. J. H. Vieleers voor het disponibel stellen van de eierkisten. In totaal waren er plm. 2400 eieren in natura ontvangen die reeds hun plaats van bestemming hadden bereikt. Ook een aantal bonnen waarop eieren ge kocht konden worden zijn aan de zieken, zwakken en behoeftigen verstrekt. Het woord werd hierna gevoerd voor het Wit-Gele Kruis door de heer J. Th. de Vries; voor het Groene Kruis door de De termijn van inlevering van het aangiftenbiljet inkomstenbelasting over 1954 is verlengd van 15 April tot 2 Mei 1955. Dit is in verband met de herlei ding van het z.g. coördinatieloon tot fis caal loon. Met betrekking tot deze her leiding zijn door de staatssecretaris van Financiën op 23 Maart 1955 enige aan wijzingen gegeven. Verwacht wordt, dat verschillende belastingplichtigen tenge volge van deze complicatie niet in staat zullen zijn het aangiftebiljet tijdig ge reed te hebben. „De Volkskrant” meldt, dat minister Suurhoff het ontwerp van wet voor een oudedagspensioen aan de ministerraad heeft voorgelegd en dat daarin wordt voorgesteld aan alle gehuwd ingezete nen van 65 jaren en ouder per echtpaar een ouderdomspensioen te geven van f 1338 per jaar en ongehuwden van f 804. Deze bedragen zouden dan wor den aangepast aan de gewijzigde koop kracht, d.w.z. dat als in de tijd van een halfjaar het indexcijfer van de lonen een gemiddelde wijziging van 2 of meer heeft ondergaan, de pensioenbe- dragen daarbij worden aangepast. Het Alg. Handelsblad heeft naar de juistheid van dit bericht te bevoegder plaatse geïnformeerd, doch men wenste het blad daaromtrent niet in te lichten. Het geeft dit bericht dan ook onder alle voorbehoud. De Volkskrant wijst er nog op dat dit nog maar een voor-on twerp van de minister is en dat het kabinet en straks ook de volksvertegenwoordiging nog wijzigingen kunnen aanbrengen. In zijn Paasboodschap heeft Z.H. Paus Pius XII op Eerste Paasdag de staats lieden van het Oosten en Westen opge roepen een ernstige poging te doen tot een blijvende overeenstemming en tot geleidelijke beperking der bewapening. De Paus wekte de geleerden op tot ont wikkeling van het gebruik van de atoomenergie voor vreedzame doelein den. De boodschap, aan het eind waar van de Paus zijn zegen Urbi et Orbi gaf, werd uitgesproken van het balcon van de St. Pieterskerk. Op het plein voor de kerk waren honderdduizenden verza meld. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) I Wij vieren in deze dagen het Paas feest. Wat betekent dit? Dat het gaat om een nieuwe fundering. De wereld durft de toekomst niet meer aan en zwijmelt in het verleden. Maar iemand, die innerlijk het Paasfeest gevierd heeft en het woord van Pasen verstaat, weet wel dat het hiermee niet uit is. De Bij bel oefent critiek op ons bevrijdingsfeest en op onze bevrijdingstoespraken. Een kwart millioen van ons volk heeft zijn leven gegeven. Voor de meesten echter is de bevrijding alleen maar dat alles weer voor-oorlogs werd. Er is ge streden tegen de ontmenselijking, maar het verschrikkelijke is, dat dit door een achterdeur weer binnenkomt. Voor elke bevrijding, voor elke phase in de geschiedenis moet bloed vloeien. Maar we worden altijd weer teleurge steld. Iedere bevrijding is een adem pauze, want hoewel niemand de oorlog wil, komt hij toch. Eerste Paasdag celebreerde pater Wendelinus Brouwer OFM zijn eerste H. Mis in de parochiekerk alhier. De jonge priester werd hierbij geassisteerd door pater Octavianus van de Barselaar, een ordegenoot van de neomist uit Bols ward als diaken en kapelaan A. J. J. Mulder als sub-diaken. Presbyter-ass. was de hoogeerw. heer Deken J. van Galkom. De feestpredikatie werd ge houden door pater Octavianus van de Barselaar. Het jongens- en mannenkoor zong onder leiding van de heer Flucie van Bergen een meerstemmige mis van Jan Nieland. Na de H. Mis werd nog het Tantum Ergo van Winnubst en het Ex- sultate van Herman Strategier gezon gen. In Hotel Hanenburg werd in de namiddag een zeer druk bezochte recep tie gehouden, waarna het feest kerkelijk werd besloten met een plechtig Lof met assistentie. portiek in het Museum afkomstig is. Het middelste gedeelte zal worden be heerst door een z.g. bedschut, bestaande uit een grenenhouten, op typisch-Wor- kumse wijze beschilderde, 18e eeuwse wandbetimmering. De laatste der Mohi kanen, aldus de conservator, die in Workum werd aangekocht omdat ze be stemd was te worden uitgebroken. Verder memoreerde de conservator het werk van de Stamboekcommissie voor ronde jachten en de overdracht van het Fries Statenjacht, terwijl hij voorts weer melding kon maken van een groot aantal aanwinsten, zowel voor de Scheepvaartafdeling als voor de Oud heidkamer. Ook vestigde hij de aandacht op het nieuwe uithangbord aan de gevel van het Museumgebouw. Het is een antiek, handgesmeed anker, volgens de regelen der kunst door de oud-Hinde- looper schilder Lucas de Vos verguld, en opgehangen aan een sierlijke arm, ge smeed door onze stadgenoot W. Zoet hout. De volgende spreker, de heer D. E v e 1 e e n s uit Dokkum, noemde Pa sen ook een feest der bevrijding. Jezus Christus heeft ons bevrijd van de mach ten waarvoor wij steeds moesten capitu leren. Dat maakt Pasen tot een feest waarvoor wij dankbaar moeten zijn. Dat moeten we ook zijn voor de bevrij ding na vijf jaren oorlog. Want beide zijn een gave Gods. Maar vrijheid kan ook een gevaarlijk begrip zijn. Men kan deze gave alleen gebruiken voor zich zelf en daardoor de slaaf van zichzelf worden. En daar heeft God ons niet voor bevrijd. Daarom moeten we niet alleen danken, maar ook denken. Danken voor de vrijheid die God ons gegeven heeft, denken aan de roeping van ons leven. Wij willen vaak meer dan Jezus ooit ge had heeft. Wij moeten van ons zelf be vrijd worden. Ziende op Christus. Wel moeten wij ook aan het onze denken, maar zoals Jezus het ons geleerd heeft en zoals het in het Onze Vader gebeden wordt. Wij moeten ons leven toevertrou wen aan onze Vader. Zijn we daartoe bereid? Bereid met Hem naar Zijn Ko ninkrijk te reizen? God wil ons gebrui ken om anderen ten zegen te zijn. Onze roeping is midden in de wereld te staan met de getuigenis van de nieuwe we reld. Van de komst van Gods Rijk. Nadat het Chr. Gemengd Koor „Ex celsior”, dat onder leiding van zijn di recteur de heer J. Nauta de vergadering met fraaie zang opluisterde, zich voor de eerste maal had laten horen, volgde een toespraak van Ds. W. den Ouden te Harlingen, die betoogde, dat voor vele mensen die nadenken de tien jaren na de oorlog misschien nog moeilijker zijn geweest dan de oorlogsjaren. Toen hebben wij de vrede geïdealiseerd. Als de oorlog eerst maar voorbij was, dan zou alles veel beter zijn. Maar het re sultaat is geweest dat de spanningen zijn toegenomen, zowel in ons eigen leven als in de wereld. Hebben wij werkelijk iets geleerd van de vijf oorlogsjaren? Zijn wij het waard dat de vrede gekomen is? Wij mensen vergeten immers zo ontzettend snel. Het gaat er om, of wij de bevrijding zien in het licht van God. Evenals het volk van Israël, dat ieder jaar opnieuw de bevrijding van bloed, zweet en tra nen vierde. Voor de Joden was de be vrijding uit de slavernij van Egypte een daad van God. Zij zagen haar als een onderpand, als een heenwijzing naar de Bevrijding met een hoofdletter. Als een blik in de toekomst. Neues Deutschland, Oost-Duits com munistisch orgaan, bevatte Donderdag een artikel van dr. Friedrich War necke, een „verdienstelijk man voor de volksgezondheid”, zoals er aan werd t&egevoegd. Het artikel heeft klaarblijkelijk een paar dagen lang op de zetterij van het blad gelegen, want dr. Warnecke is namelijk al verleden Maandag naar West-Berlijn gevlucht. Door zijn lid Mr Dr T. Huitema uit Wassenaar uit te nodigen na het af handelen van de agenda zijn mooie films over de reünie van ronde jachten in Grouw, de overdracht van het Fries Statenjacht, het skütsjesllen en het branden van boegen op de scheepswerf van v. d. Meulen te Joure te vertonen, wilde het bestuur de algemene ledenvergadering, welke Donderdagavond bij Hanenburg werd gehouden, aantrekkelijker maken. En dat werd ze inderdaad. De films, voor een deel gekleurd, waren bijzonder mooi. Het bezoek was er ech ter niet zó veel groter door als gehoopt was en dat is jammer. Gelukkig staat daar een steeds toenemende belangstelling; voor het Museum tegenover, zoals uit de jaarverslagen naar voren kwam. Het bezoek en de inkomsten waren weer groter dan in het voorafgaande jaar, en ook het ledental steeg. Voorna melijk buiten Sneek. noten gehete! verdoezelden. De alt, Wil helmina Matthes, heeft een flink volume en een mooie volle ronde stem. Hoewel zij niet doorlopend de aandacht gespan nen wist te houden, gaf zij toch veel moois te horen, in het bijzonder in de beroemde aria no. 47„Erbarme dich. De sopraan-soliste Annette de la Bije vol deed ons het best als mezzo-sopraan. In het hoge register klonk haar stem te ijl en had zij kennelijk moeite met de zui vere weergave. Niettemin was haar op treden over het geheel zeer aanvaard baar. De instrumentaal-solisten Bé Feld- brugge, viool, H. Kueter, cello, Luitzen Nijdam, fluit, Jan Harshagen en Anne de Vries, hobo, kunnen in één adem genoemd en geroemd worden. Zij kweten zich uitstekend van hun taak, evenals Mevr. Jacoba KueterZwager (clave- cimbel) en J. W. Boeijenga (orgel). Laatstgenoemden begeleidden correct en muzikaal. Gezinus Schrik leidde het geheel rus tig en uiterst beheerst. Hij heeft blijk baar de gehele partituur in het hoofd. Niet alleen de grote lijn, doch ook het detail had zijn volle aandacht. Voorwaar, geen geringe prestatie. Al met al een groot succes voor Schrik en de zijnen I J. N. Jaarverslagen. De secretaris, de heer B. Brinksma, maakte in zijn verslag melding van een 10 groter bezoek aan het Museum. Dit bedroeg plm. 2800 personen, onder wie veel buitenlanders. Vooral de oud- Friezen uit Amerika plegen meestal het Museum tte bezoeken als ze hier met va- cantie terug zijn. Voor dit doel werden verleden jaar ook folders verspreid en affiches opgehangen, waarvoor de Hol landAmerika lijn een bijdrage van f 250.schonk. Door het inzenden van bruiklenen werd medewerking verleend aan de his torische tentoonstellingen te Franeker, Harlingen en Dokkum. Het ledental steeg van 385 tot 401. Van het Rijk werd o.a. een extra bij drage van f 500.ontvangen, terwijl van deze zijde een jaarlijks subsidie mag worden verwacht voor het verlenen van financiële steun bij de restauratie van oude monumentale gebouwen in onze stad. De Stamboekcommissie voor Ronde Friese jachten zal worden omgezet in een Stichting voor Ronde en Platbodem- jachten. De plannen tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van Eeltsjebaas vorderen snel. Aan de heer Gerbenson, architect te Leeuwarden, is opdracht verstrekt een definitief ontwerp te ver vaardigen. Het fraaie boeiertje van het Museum wordt gerestaureerd op de werf van de fa. v. d. Meulen te Joure. Na het gereedkomen zal het in de tuin van het Museum worden tentoongesteld. Volgens het zeer uitvoerige verslag van de conservator is de scheepvaart afdeling beneden, waar de opstellingen sinds 1946 nog een voorlopig karakter hadden behouden, herordend. vertimmering werd nog in 1954 een aanvang gemaakt. In het voorste gedeelte van deze zaal is nu de fraaie, uit lichtblauw marnier gehouwen Rococoschouw opgesteld, af komstig uit de tuinkamer van een ver vallen Koopmanshuis aan het Kleinzand, waaruit ook de neo-kiassicistische gang- sant stuk, een uniek hakkebord van een schip, waarin de gebeeldhouwde wapens van Workum en Amsterdam, worden aangekocht. Voorts memoreerde hij de aankoop van het model ener Wierumer Aak, het geschenk van de heer Joh. Olij, bestaan de uit een aantal jaargangen van „De Watersport” en de uitbreiding van de bibliotheek met 12 ingebonden delen van „Reizen naar Oost-Indië” en enige boeken over het zeewezen. Allen aan winsten in de eerste twee maanden van dit jaar. iggSgk s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1