Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 34 jonge timmerlieden sloten hun leer lingentijd met succes af Friese dag op de Keukenhof Wilco Boonstra vond het K.R.O.-ei 947 wandelaars tippelden mee in de negende President Roosevelt-mars R.K. Toneelvereniging Sneek speelde Het Witte Legioen” 110e Jaargang No. 31 Dinsdag 19 April 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Directie Provinciale V.V.V. KOUMAAR BOVENAL SCHOONHEID Volksspelen 5 Mei-comité 1 slechthorenden Kerknieuws Benoemingen N.C.V.B. Ijlst Prins Bernhard moest skitocht opgeven Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Het vlaggen op 5 Mei Fonger de Vlas overleden Drieling in Kattendijke Meetcentrum voor Worden stakers vervolgd Het nieuwe Zusterhuis in Heerenveen Naar nieuwe opbloei van het sportleven te Scharnegoutum Revue „De Lachspuit” Wittebrood op 6 en 7 Mei g| de Een groep militairen. 9? De diploma's en prijzen Bij de opening door kapelaan Mulder, die naast de H. E. heer deken van Gal- kom en kapelaan Janning een zeer tal rijk publiek kon welkom heten, deelde deze o.a. mede dat de toneelvereniging het volgend jaar haar tienjarig bestaan hoopt te vieren, en dan met een paar bijzondere stukken hoopt te komen. Voor de dekking der kosten werd deze avond alvast een zeer geslaagde verloting gehouden. lin Delano Roosevelt, door de President Rooseveltgroep van de vereniging „De afd. Sneek, onder auspiciën van de Noord-Nederland- Nederlandse Padvinders” se Wandelsportbond, de President Rooseveltmars gehouden. Zaterdagmiddag werd voor de negende maal ter herinnering aan de op 12 April 1945 overleden president van de Verenigde Staten van Amerika, Frank- Tot tijdelijk directeur der Provinciale V.V.V. te Leeuwarden is benoemd onze oud-stadgenoot de heer H. P. Timmer mans. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Het praktische gedeelte van het exa men, dat vier dagen in beslag nam, be stond uit het maken van een lichtkozijn- tje met valraam en een formeel voor een cirkelvormige gemetselde boog. De theorie omvatte materialenkennis, con- Onze oud-stadgenoot de heer K. Haag- sma is benoemd tot stations-assistent in vaste dienst bij de N.S. standplaats Hee renveen. weer. De oorijzers schitterden onder de kanten flodder en het wijnrood van een zeer oud costuum vlamde op. De prijzen die uitgeloofd waren, be stonden uit collecties bloembollen voor de boerderij van de vier prijswinnaars. Ze werden gewonnen door: P. H. van der Meulen, Noordbergum; L. Jellesma, Workum; J. M. Jansma, Ijlst en F. C. Drayer, Molkwerum. Tot slot van de dag trad de Skots ploech nog op met fragmenten uit Frys- ke Trouw maar voor mij bestond dat einde uit vele hete kopjes thee Het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1955 geeft de bevolking van Nederland gaarne in overweging op 5 Mei a.s. om tien minuten voor acht de vlaggen uit te steken. Het comité neemt aan dat om 5 minuten voor acht dan ook geheel Nederland in vlaggentooi zal zijn. Het comité verzoekt verder om 5 minuten voor acht alle klokken van alle kerken en alle torens in het gehele land te laten luiden tot acht uur (ech ter rekening houdende met plaatselijke kerkdiensten, waarvoor dus overleg ge pleegd moet worden). Om acht uur zul len de radiouitzendingen beginnen. Van 17.30 tot 18.30 zal de herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wor den uitgezonden. In de ouderdom van bijna 79 jaar is hier overleden Fonger de Vlas, vroeger een bekende figuur op reciteerwedstrij- den. Vele andere stadgenoten zullen zich bijv, zijn voordracht van „It geitsje” her inneren. IJLST. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier A. v. d. Kooij candidaat te Am sterdam. „HET EI ligt in de omgeving van de Waterpoort”. Nauwelyks had omroe per J. M. Reinboud van de K.R.O. dit Zaterdagavond tegen half elf door de radio bekend gemaakt, of de jacht begon. Waar ze allemaal zo gauw draven de en fietsende vandaan kwamen is ons een raadsel, maar binnen enkele minu ten stormden reeds de eersten de Waterpoort op en in een ommezien waren er zoveel eierzoekers, dat ze elkaar in de weg liepen. De eene speurde hier, de andere tuurde daar, en vol spanning stonden op het Hoogend vele toeschouwers toe te zien en af te wachten wie de gelukkige vinder zou worden. Prins Bernhard en onze twee oudste prinsessen hebben de skitocht door de Oostenrijkse Alpen, gedwongen door het slechte weer, moeten opgeven. Zij zijn Zaterdag per trein te Klosters in .Zwit serland aangekomen, waar, zoals bekend, H. M. de Koningin verblijft. De Ljouwerter Skotsploech danste stijlvol op het podium voor het grote restaurant, maar in verrukking kwam ik toen ze tussen de narcissen op het glooiende grasveld bij de grote vijver dansten. De felle zon toverde lichtglan zen op het satijn. Men kon de sierlijke arabesken volgen van het kantpatroon van schortje en tipdoek onder deze helle, haast winterse, zon en fel blauwe lucht. Enthousiaste buitenlanders, on der wie veel Engelsen, hebben van deze Skotsploech menig filmpje gedraaid. De Bergumer dansgroep danste in 't nieuw Fries costuum, wat over het algemeen ook grote bewondering oogstte. Per soonlijk vond ik ze prachtig van kleur, sierlijk van lijn en zeer flatteus. Schortje en mutsje waren door de dames zelf on gelooflijk mooi geborduurd en de wijde rok golfde sierlijk bij het dansen van de Jasker en neef Teake Toch had dit costuum wel critiek bij de niet Friezen, omdat men er niets van traditie in zag. Anders was het natuurlijk met werden Zaterdagmorgen in de school na mens de Stichting door de heer F. H. Ringnalda uitgereikt. Hij bracht vooraf dank aan de heer A. J. Schutte, directeur van de Ambachtsschool, voor het beschikbaar stellen van de lesloka len, waarin hij tevens het personeel en de concierge betrok, en wekte daarna de geslaagden op dooi' te studeren voor het diploma gezel. Ook dankte hij de heer Altena voor diens bemoeiingen tijdens het examen en voor de goede zorgen tijdens hun leerlingentijd aan de candi- daten bewezen. Evenals de heer Ringnalda wenste de Benoemd tot directeur van de KNM Roomboterfabriek te IJsbrechtum heer E. de Boer te Scharsterbrug. Er worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot het oprichten van een Meetcentrum te Leeuwarden, d.w.z. van een inrichting waar doven en slechthorenden belangloos advies wordt verstrekt bij het aanschaffen van een passend electrisch boorapparaat. Aan deze instelling zullen o.a. worden verbonden een oorheelkundige en een deskundige op het gebied van het geluid. Van hoe groot belang voor de slechthorenden in het Noorden des lands deze plannen zijn, is zonder meer duidelijk. De bedoeling is, dit centrum geheel gelijkwaardig te ma ken aan de reeds bestaande inrichtingen te Amsterdam en te Utrecht. De heer Th. W. Polet, administrateur van het Insti tuut te Amsterdam, (een bij uitstek des kundige) zal Woensdag 20 April over dit onderwerp spreken in de grote zaal van de Baptistenkerk, W. Lodewijkstr. 4. Da toegang is voor iedere belangstellende vrij. Aan vang 8 uur. IJLST. De afdeling Ijlst vergaderde voor de laatste maal in dit seizoen in het schaftlokaal van de fa. Nooitgedagt. De heer S. de Boer van Oppenhuizen las fragmenten voor uit het bekende boek: de Hoara’s fan Hastings. De belangstel ling was niet groot ditmaal, vermoede lijk mede door de schoonmaak. De pre sidente, mevr. NooitgedagtKeulen, be dankte tenslotte het aftredende bestuurs lid mevr. Oranje voor het vele dat zij voor de bond had gedaan. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Mevrouw F. Dagevos—Bruinooge, Mo lenweg 19 te Kattendijke (Zld.) heeft in een ziekenhuis te Goes het leven ge schonken aan een drieling, Ina, Corrie en Frans. Mevrouw Dagevos is moeder van zeven kinderen. Zij kreeg reeds tweemaal een tweeling, in 1938 Pieter en Lena, en in 1942 Jacob en Suzanna. Ja cob is indertijd overleden. De jongge borenen, die in een couveuse zijn gelegd, maken het goed, evenals de moeder. De R.K. Toneelvereniging trad Donder dagavond in Amicitia in haar laatste op voering van dit seizoen op met „Het Witte Legioen” een toneelspel in drie be drijven van Maarten van Vucht. Zoals al uit de titel blijkt speelt het stuk in een milieu van dokters en verpleegsters en wel in een Rode K^uis Ziekenhuis, dat onder de zeer toegewijde en kordate leiding van mevrouw Burgers staat, die zich zozeer aan haar taak geeft, dat het de geneesheer-directeur, dokter Vermeu len, wijs voorkomt dat zij een assistente neemt. Beide zijn het er over eens dat dit dan zuster Greta Hoogvliet moet zijn een om haar persoonlijkheid en vakbe kwaamheid zeer geziene figuur, zowel bij de doktoren en haar collega’s als bij de patiënten. Maar als het uitlekt dat zij assistent-directrice zal worden wekt dit jaloersheid bij een der zuster, freule Bets Wessels, die zelf deze positie begeert. Om haar doel te bereiken neemt deze haar toevlucht tot een uiterst gemene streek. Zij dient een patient van zuster Hoogvliet, de luitenant Smetsers die aan de ogen gewond en daarom geblinddoekt is, om hem de zozeer begeerde slaap te bezorgen, morfine toe, hoewel dat door de behandelende dokter strikt verboden is. Zuster Hoogvliet die voor deze luite nant liefde heeft opgevat, welke ook wordt beantwoord, wordt nu als de over- treedster van dit verbod aangezien en ontslagenzuster Wessels wordt assis tent-directrice. Als op Kerstavond echter de zuster van freule Wessels, zeer ernstig gewond bij een auto-ongeluk, in het Zie kenhuis. wordt gebracht en Greta Hoog vliet toevallig aanwezig, haar bloed voor een transfusie beschikbaar stelt waardoor het slachtoffer gered wordt, komt alles op zijn pootjes terechtassis tent-directrice Wessels bekent haar wan daad en legt het verpleegsterskleed af, zuster Hoogvliet wordt in ere hersteld, haar verloving met luitenant Smetsers komt er meteen door en mevrouw Bur gers, die deze luitenant ook in stilte lief heeft, zet zich moedig over haar teleur stelling heen, gesteund door de moeder lijke genegenheid welke zij voor zuster Hoewel het aantal tippelaars niet zo groot was als vorig jaar toen waren er totaal 1103 kunnen de organisa toren toch meer dan tevreden zijn. Nu was het aantal deelnemers(sters) 947, t.w.: 86 aan de 35 km-tocht, geen groe pen; 456 aan de 25 km-tocht, waaronder 11 groepen; 405 aan de 10 km-tccht, waaronder 12 groepen. De parcoursen waren als volgt: Start en finish bij café Sikkens, Lange Veemarktstraat. 10 km tocht: Sneek, IJsbrechtum, bij transf.huisje rechts af naar Tirns, Pop- horne, IJsbrechtum, Sneek. 25 km tocht: Sneek, IJsbrechtum, bij transf.huisje rechts af, de Kliuw, Hart- werd, Burgwerd, Hichtum, Bolsward, Nijland, IJsbrechtum, Sneek. 35 km tocht: Sneek, Oosthem, Fols- gare, rijksweg oversteken, oude Bols- warderweg, bij transf.huisje rechts af naar de Kliuw, Roodhuis, Bozum, Oos- terwierum, Rauwerd, Poppingawier, Sij- brandaburen, Goënga, Leeuwarderweg, Sneek. Precies half tweg startten de deelne mers aan de 35 km tocht, een half uur later gevolgd door die van de 25 km en de 10 km. We zagen weer tal van be kende gezichten uit vroegere wandel tochten. De jongste deelnemer aan de 10 km-tocht was de 6-jarlge Ubbo An ton Faber alhier. In totaal waren er slechts 2 uitvallers in de 35 km-tocht. De medische verzorging was weer in handen van de transportcolonne van het Nederl. Rode Kruis. Door diverse in stanties en zakenlieden waren tal van groepsprijzen aangeboden. De jury voor’ het toekennen hiervan bestond uit: 25 km: R. Kooistra, Leeuwarden, mevr. T. A. ZweereRoodnat, Sneek; P. Hop mans, Sneek; 10 km: P. M. C. Mulder, Bolsward; P. Been, Sneek; J. Postma, Sneek. Zij beoordeelde naar 5 rubrieken: le verkeer; 2e orde, netheid en stem ming; 3e tempo; 4e leider; 5e uithou dingsvermogen. In elke rubriek werden cijfers gegeven van 1 tot en met 10, zo dat maximaal 50 punten konden wor den behaald, nl. 26 tot en met 30 vol doende, 31 tot en met 35 ruim voldoen de, 36 tot en met 40 goed, 41 tot en met 45 zeer goed, 46 tot en met 50 uit muntend. Op deze cijfers worden de di ploma’s uitgereikt; voor 25 punten of minder wordt geen diploma gegeven. We laten hier de uitslag volgen: 10 km tocht: le pr. Ned. Herv. School IJlst 41% pnt.; 2e prijs Wandelver. Voorwaarts Mars te Steenwijk 412/e pnt.; 3e prijs „Lytse Rodo” te Ooster- zee 411/s pnt.; 4e prijs „Wats” te Ban- tega 383/e pnt.; 5e prijs 2e groep van Voorwaarts Mars te Steenwijk 363/g pnt.; 3e prijs „Lytse Rodo” te Ooster- 35B/e pnt. 25 km tocht: le prijs Wats te Ban- tega 483/B pnt.; 2e prijs Kanaries te Bolsward 472/s pnt.; 3e prijs Mil. V.A.D. Batterij te Steenwijkerwold 44’/» pnt.; 4e prijs K.A.J. te Bolsward 42 pnt.; 5e prijs Verkenners Pres. Rooseveltgroep Sneek 417/9 pnt.; 6e prijs Mil. C. Batte rij te Steenwijkerwold 408/9 pnt. De prijzen bestonden uit lauwertak ken, kransen en medailles. De Herv. School te IJlst kwam nu definitief in ’t bezit van de wisselbeker, welke driemaal achter elkaar moest worden gewonnen en in 1953 door de Gemeente Sneek was aangeboden. De Repko-wisselbeker, die eveneens driemaal achterelkaar moest worden gewonnen, kwam definitief in ’t bezit van de Wandelsportvereniging W.A.T.S. te Bantega. Mede dank zij het uitstekende wan delweer kunnen de organisatoren met veel genoegen op hun werk terugzien en wel in ’t bijzonder de heer O. Veltman, die als secretaris bergen werk heeft ver zet. Volgend jaar hoopt men ’t 10-jarig bestaan te vieren en dit belooft een groot gebeuren op wandelsportgebied te worden. de Hindeloper groep. Hoe goed kwamen deze historische costuums met de bijzondere hoofddek sels tot hun recht in deze historische tuin. De groep onder leiding van bur gemeester A. Atema, die zelf in cos tuum was, liet ook de kinderkleding zien de twee kleinen op haar rode Hindeloper klompen wekten veel ver tedering en verder droeg men mee de stoven en antieke reismandjes die pas ser in postkoetsen en trekschuiten. Mis schien ook in de Friese sjezen, die nu voorgereden werden voor de ringrijderij Volgens zeer velen is deze ringryderij het hoogtepunt geweest van de Friese dag. Zeker ook aan dit onvergete- lyke schouwspel deed de koude wind afbreuk, maar wie de lichte sjezen, be spannen met de zwarte stamboekpaar- den, om de vyver en van de heuvel af heeft zien rijden, vergeet het niet licht Van de Friese dag die Donderdag op de Keukenhof gevierd werd, is heus niet alleen de snerpende koude wind in myn herinnering gebleven. Daar was ook de hartverwarmende stemming tussen Friezen en nlet-Friezen, de in de wind klep perende Friese vlag en het Fries Volkslied dat zo enthousiast gezongen werd. Daar waren bovenal onze prachtige oude costuums die ik nog nooit zo goed tot hun recht heb zien komen als in deze tuin, waar ondanks de kou al veel bloe men bloeiden: narcissen, tuiipa’s en crocusjes. Men verzoekt ons het volgende te wil len mededelen. Voor de aangifte tot deel name van niet schoolplichtige stadgeno ten bestaat hedenavond en morgenavond 18 en 19 April de gelegenheid zich op te geven in Lunchroom Olij, Grootzand. Men kan dit persoonlijk doen of met reeds gevormde groepjes zoals op de bil jetten is vermeld. Wij denken hier aan groepjes uit de verschillende sportver enigingen uit Sneek. Voor bepaling van de leeftijd geldt de datum 5 Mei 1955. Indien men zich persoonlijk opgeeft volgt een indeling in groepjes op de plaats waar de spelen zullen worden uit gevoerd. Zaterdagmorgen vroeg zijn vier der vooraanstaande stakingsleiders van de Amsterdamse gemeentebedrijven van hun bed gelicht en voor de substituut officier van Justitie, mr Bakhoven, ge leid. Deze heeft n.l. in overleg met het ministerie van Justitie besloten de sta kers en uitlokkers van de stakingen te vervolgen op grond van art. 358 bis W.S. De mannen zijn na hun verhoor weer vrij gelaten. Hoogvliet koestert en door de warme vriendschap van dokter Vermeulen. Het stuk geeft nogal een zwart-wit tekening der karakters en de oplossing is vrij ge zocht maar het is goed speelbaar, ook dank zij een aantal bijfiguren die nogal eens voor een vrolijke noot zorgen, n.l. korporaal Vink, uitstekend gespeeld door de heer H. Klunhaar en de werkster Daatje Thijssen, die dank zij mej. G. Vis ser knap uit de verf kwam. Wat de hoofdrollen betreft, voortreffelijk speel de mevr. G. BootsmaBonte de zware rol van directrice mevr. Burgersaan mej. Damhuis was de uitbeelding van zuster Greta Hoogvliet toevertrouwd, en die vertolking was natuurlijk ook heel goed; mej. F. Tijhuis als haar tegen speelster Bets Wessels kwam weliswaar aan het niveau van mej. Damhuis nog niet toe maar deed toch ook heel goede dingen van de heren Joh. Potma en A. Flapper konden we natuurlijk niets dan goeds verwachten, ze speelden resp. dok ter Vermeulen en luitenant Smetsers op merkelijk knap en mevr. A. Ringnalda Hamersma, mej. T. Koning en de heren A. Koedijk en G. J. Esser zorgden in kleinere rollen mede voor een geheel, dat op uitstekend peil stond, zodat het dave rend applaus dat aan het slot opklaterde voor het gehele ensemble welverdiend was, een hulde waarin terecht regisseur H. Siemonsma deelde. Het kapwerk bleek bij D. Hamersma, de toneelaankleding bij H.B.Z. weer in uitstekende handen. Het ensemble Schuil zorgde voor de goede muziek. structieleer en veiligheidsvoorschriften. De namen der geslaagden zijn G. G. Berkhof, Vinkega; M. Bergsma, Koudum; J. J. Bleeker, Heerenveen; D. de Boer, Speers; T. Cnossen, Koudum; J. Dijkstra, Workum; F. Èttema, Bolsward; F. Faber, Witmarsum; M. Halman, Oranjewoud; D. Heeringa, IJlst; A. de Jong, Parrega; W. Jorritsma, Waaxens K. Ketelaar, Bols ward; L. Kruithof, Vinkega; J. v. d. Lin den, Steggerda; P. van Meekeren, Sneek; A. v. d. Molen, Oranjewoud; S. Offringa, Sneek; H. Popma, Wolvega; J. Pronk, Sneek; H. v. d. Schief, Scharsterbrug; J. H. van Slooten, Bolsward; R. Steen- dam, Emmeloord; K. Struiving, Wons; J. Terpstra, Makkum; H. Tiesma, Ded- gum; C. Veldman, Workum; P. Veldman, Bolsward G. de Vreeze, Bakhuizen A. v. d. Wal, Jubbega C. van Zwieten, Wol vega en W. Kuipers, Hindeloopen. C. van Zwieten, M. Bergsma en J. Terpstra, hadden de meeste punten. Eerstgenoemden beiden 38, maar daar van Zwieten een hoger cijfer had voor praktijk werd hij nummer één. Allen kregen het boek „Timmeren” van H. v. d. Veen, plus een waardebon van 10.als reductie op de kosten voor het examen voor gezet heer Schutte de geslaagden geluk. Ook hij adviseerde hen door te gaan voor het diploma van gezel, waarnaast ook de gelegenheid bestaat te studeren voor de cursus voortgezet bouwkundig tekenen (adsp. bouwk. opzichter) en zegde Ook voor de volgende keer gaarne zijn mede werking toe. De heer A11 e n a prees de prettige verhouding met zijn „jongens” tijdens hun leerlingentijd en sloot zich verder bij de vorige spreker aan. Niet alleen de handen, ook de hersenen moeten ge bruikt worden in het bouwbedrijf waarin grote behoefte bestaat aan mensen die leiding kunnen geven. Voorts bracht hij dank aan de leden van de examencom missie en de heer Schutte voor hun me dewerking. De heer R i n gn,a Ida sprak zijn waardering uit voor de prettige wijze waarop zijn medeleden in de com missie hun taak vervulden en wenste tot slot alle geslaagden succes toe in hun verders leven. Om vijf minuten over half elf ging er een gejuich op. Het kalk-ei, dat ingeruild moest worden tegen het grote van chocolade, gevuld met kleine eitjes, was ge vonden. De 16-jarige Wilco Boonstra, wonende Groot zand 63 was de uitverkore ne. Omringd door honder den belangstellenden haast te hij zich naar de hoek van het Hoogend en het Zuidend, waar de radio-reporter, die een enthousiast ooggetuige- verslag gaf, en burgemees ter Rasterhoff hem op wachtten en de laatste hem het grote ei overhandigde, waarbij hij Wilco toewenste dat hij in z’n verdere leven even voortvarend zal zijn als op deze avond. Die le verde hem nl. geen wind eieren op, maar dit grote K.R.O.-ei, vele malen gro ter dan een kievitsei. Voor de microfoon en aan de verslaggevers vertelde de jeugdige Boonstra, die een jaar geleden met zijn ouders uit Noord-Scharwoude naar Sneek kwam en bij zijn va der in de zaak werkt, dat hij het ei tussen de struiken, aan de rechterkant van de Waterpoort gevonden had. De anderen zagen toen net allemaal de andere kant uit, zei hij, glunderend van pret om dit smakelijke buitenkansje. Met een driewerf hoera voor de vin der, wat stellig meteen een hulde in hield voor de K.R.O., die Sneek uitkoos om Friesland in deze spannende elf- provinciën wedstrijd te vertegenwoordi gen, werd de uitzending, waarvoor de technische apparatuur opgesteld was in het Werktuigenbureau voor de Land bouw op de hoek van de Oude Koemarkt, daarna beëindigd. Contactpersoon voor deze reportage was mevr. WillemsenFrankena, cor respondente voor de K.R.O. in onze stad, die veel werk met de voorbereiding daar van gehad heeft, maar ook haar werk met een zeer geslaagde en gewaardeer de uitzending beloond zag. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om het nieuwe Zusterhuis bij het Zie kenhuis in Heerenveen eind Februari in gebruik te nemen. Door de langdurige winter is het werk echter gestagneerd en zo is de ingebruikname een tijd ver schoven. Vrijdag was dan de dag aan gebroken, dat dit nieuwe gebouw zou worden bewoond. Daartoe werden door het bestuur genodigden en belangstellen den in de gelegenheid gesteld om een kijkje te nemen, aldus meldt het Friesch Dagblad. Het gehele gebouw, dat huis vesting biedt aan 129 zusters, ziet er keurig uit. De bovenste etage bevat 19 2-persoons en 4 4-persoons kamers, die voor de leerling-verpleegsters zijn be stemd. De kamers zijn allen verschillend gestoffeerd in frisse kleuren. Op elke kamer is er voor iedere bewoonster een grote kast als bewaarplaats voor privé- bezittingen. Voorts is op elke etage een 6-tal douchecellen aangebracht, terwijl een theekeukentje en een grote droog- kast al evenmin ontbreken. Al met al een pracht inrichting, waar de architect Duintjer uit Amsterdam zijn naam eer mee aandoet. Het terrein om het tehuis zal ook een grote verandering ondergaan Door de tuinarchitect M. Boerma van Groningen is een plan gemaakt, dat er eveneens verzorgd uitziet. Of het bestuur nu voorlopig voldaan is Nee, nog niet. De Röntgenafdeling en de Operatieafde- ling en eveneens de linnenkamers behoe ven ook hoogst nodig uitbreiding. Men is er in Den Haag wel van overtuigd dat deze gevallen zeer urgent zijn, maar hei bestuur wacht tot nog toe vergeefs op toewijzing van de bouwvergunning. Het bestuur sprak de wens uit, dat zo spoe dig mogelijk ook deze beslist noodzake lijke verbeteringen kunnen worden aan gebracht SCHARNEGOUTUM. Het sportleven was hier behalve wat het kaatsen betreft op dood spoor geraakt. Enkele jonge mensen hebben nu de hoofden bij el kaar gestoken en een comité gevormd. Verleden week Donderdag is er een ver gadering gehouden bij A. de Jong onder leiding van de heer O. Tjalsma, om te komen to het oprichten van een sport vereniging. Er was flinke belangstelling. Een 50 tal aanwezigen gaf zich als lid op n.l. 20 voor de voetbalsport en 30 voor een gymnastiekvereniging. De com missie bestaande uit negen personeri werd tot voorlopig bestuur gepromo veerd. Zal het streven van deze sport liefhebbers volledig slagen dan moet de vereniging minstens 100 leden tellen. Dat kan toch zeker gemakkelijk in een dorp van ruim 1000 inwoners A.s. Donder dagavond is op dezelfde plaats weer een vergadering van genoemde vereniging waar alle sportliefhebbers van alle leef tijden benoren aanwezig te zijn om het ledental op te voeren tot over de hon derd en het streven der pas opgerichte vereniging te steunen. Moge het mooie sportterrien a.s. zomer weer druk worden gebruikt door de verschillende clubs en Scharnegoutum weer een gezond sport leven bezitten wat ook zeker tot nut der inwoners zal strekken. Voor een zeer klein publiek is Zater dagavond in ’t Gebouw voor Chr. Be langen alhier het revuegezelschap „De Lachspuit” van Lemmer opgetreden met een zeer gevarieerd programma. De muzieknummertjes van het ensemble Grunstra; van „The Melodians” en van het „Flevo-duo” werden afgewisseld met diverse schetsjes en alles werd beloond met een gul applaus. Een programma dat een veel groter publiek had ver diend, maar dat hier waarschijnlijk te laat in het seizoen werd gebracht om die belangstelling nog te trekken. Om technische redenen was het niet mogelijk op 5 Mei wittebrood te ver kopen ten bate van de Stichting 1940 '45 en het Rode Kruis. Deze verkoop zal geschieden op 6 en 7 Mei. Het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 hoopt dat op 6 en 7 Mei in alle Nederlandse gezinnen een wittebrood- maaltijd zal worden gehouden. Op ieder wittebrood kunnen Zweedse vlaggetjes worden gestoken, verkrijgbaar bij 12.000 bakkers in Nederland tegen de prijs van 0.25 per stuk. De opbrengst van deze vlaggetjes komt ten goede aan de Stichting 1940’45 en het Nederlandse Roda Kruis. De leerlingen van de Ambachtsschool hadden verleden week vacantie, maar toch heerste er die dagen beneden in de timmerzaal een grote bedrijvigheid. Daar werd nl. het praktisch gedeelte van het Paasexamen der Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf afgenomen, waaraan door 34 jonge mannen uit het Zuid westen onzer provincie werd deelgenomen. Zy hadden allen na de Ambachts school twee jaar volgens het leerlingenstelsel by een patroon gewerkt, geduren de welke tyd hun werkboekjes regelmatig door de heer C. Altena, controleur van de Stichting, waren gecontroleerd. Nu moesten ze hun theoretische en praktische vaardigheid tenen aan een door de Minister van O., K. en W. be noemde examencommissie, bestaande uit twee werkgevers, twee werknemers en de heer Altena. En hoewel er geen uitlopers waren, deden 32 dit met succes. Slechts twee candidaten moesten worden afgewezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1