Alle Nederlandse „Koninginnen” zullen de Zeil- koningin bij haar intocht vergezellen De S.Z.C. wil zich aansluiten hij de K.V.N.W.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST May-Fair-nieuws ill De dodenherdenking Vrijdag 22 April 1955 110e Jaargang No. 32 Redacteur: L. KIEZEBRINK Bioscoopnieuws Consultatiebureau Binnenbrand Beiaard-bespeling Een ongeluk (je) komt zelden alleen van las Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -.1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 6. Jeugdklasse ingesteld Boekhandel van de Pijpekamp werd 110 jaar geleden gesticht Rely Jorritsma founs Priisfraech 1954. Rondvluchten per helicoptère tijdens de „May-Fair De léste gong Fonger de V kinderhygiëne voor de 7.30 Feestverlichting. Voor de boerinnen De mijnen van Koning Salomo. Een nieuw bestuurslid. het Wedstrgdprogramma van Verzoek wat betreft vlaggen en stilte. kinderen, jaar één Bovengenoemde afdeling hield Maan dagavond j.l. haar maandelijkse vergade ring. Dr Dekker, arts te Ooster-Nijkerk, sprak over „Sexuele voorlichting”. Zaterdag 14 Mei volgt dan tot besluit de glorieuze intocht van de Zeilkonin- gin, en om 6 uur de zeer belangrijke competitievoetbalwedstrij d SneekVelo- citas. Het Comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 Mei, van ’s avonds 6 uur af de vlag halfstok uit te hangen en van klokslag 8 uur tot 2 min. over acht door de hele stad, waar men zich ook bevindt, een volkomen stilte in acht te nemen. Na afloop van de plechtigheid van 4 Mei wordt om 8.30 uur een concert gegeven door het „Sneker Cantate Koor” het me dewerking van verschillende solisten en onder leiding van de heer Gezinus Schrik in de Martinikerk. Het Comité hoqpt dat zeer velen bij deze Dodenherdenking aanwezig zullen zijn en rekent op aller medewerking op dat ook deze herdenking op een stijlvolle wijze zal verlopen. zittingen met 724 nieuw ingeschre- 183 met 186 con- werden gevacci- Verschijrrtt DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD 1. 2a. b. 3a. b. c. 4a. b. 5a. b. Advertentieprij» 15 ct. per mjn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden P. Olij Szn. en F. Z. Ruiter bij enkele candidaatstelling her kozen. In de plaats van de heer Tj. Strik - werda, die tussentijds bedankte, deed de heer C. W. Schaap zijn intrede in het bestuur. Aan de heer Strikwerda, die wegens verhindering niet aanwezig was en schriftelijk mededeling van zijn af treden deed, zal op dezelfde wijze dank worden gebracht voor de uitstekende wijze waarop hg zjjn werkzaamheden als bestuurslid en terreincommissaris tijdens de Sneek-Week heeft verricht. De voorzitter deed dit echter ook reeds in deze vergadering. Nadat de heer Tuil verslag had uit gebracht van de algemene vergadering van de N.N.W.B. in Leeuwarden, werd het volgende de nieuw ingeschre- hebben Het van een moedercur- aantal het Programma t Fantasia G. Muffat Oene van Sneek Fr. Jakma Het liedje van de beiaardier Em. Hullebroeck W. A. Mozart Willem Pijper Henk Badings T. E. Halbertsma J. Lindeman St. Helles Standchen Fr. Schubert Musette F. Woyrsch NED CHR. VROUWENBOND AFD. SNEEK De Sneeker Zellclub houdt tijdens de Sneek-Week nationale wedstrijden. Ook zeilt ze dan onder het Nationale wedstrijdreglement. Ze is echter niet aan gesloten bjj de nationale autoriteit de Koninkl. Verbonden Nederl. Watersport verenigingen. Het bestuur acht dit niet in het belang van de Sneek-Week en in overeenstemming met de plaats welke de S.Z.C. in de zeilwereld inneemt. Er dient een zo goed mogelgk contact met „Holland” te worden onderhouden en daarom is aansluiting gevraagd by de K.V.N.W.V. te Amsterdam, waarin de K.Z.V. „Sneek” al een lange reeks van jaren is opgenomen. door de Stads-beiaardier Flucie Bergen op Vrijdag 22 April, ’s avonds half acht. De heer G. Ooms bracht verslag uit over het werk der commissie uit de bei de verenigingen, welke pogingen heeft gedaan het bezoek van Hollandse zeilers aan de Sneek-Week te vergroten. Het is thans al zeker, dat voor dit doel twee grote motorschepen voor het vervoer van de jachten en hun bemanningen uit Hol land gecharterd kunnen worden. Daar naast worden nog een. of twee in reser ve gehouden. Het aantal deelnemers zal nu al groter zijn dan verleden jaar. Nadelig saldo. Zowel de secretaris, de heer J. Tuil, als de penningmeester, de heer J. Stof felsma, maakten in hun jaarverslag mel ding van een daling van het ledental. Dit bedroeg op 1 Januari j.l. 666, 20 minder dan aan het eind van 1953. Mede daardoor en door een nadelig saldo van f784.23 op de exploitatierekening van de Sneek-Week, wees de rekening een nadelig saldo aan van f 294.30. De ont vangsten bedroegen nl. f 4072.52 en de uitgaven f 4366.82, waaronder f 1851.71 aan prijzen (de vorige maal f 1501.40). Beide verslagen werden met dank aan de samenstellers onveranderd goedge keurd. De begroting voor 1955, die daarna werd vastgesteld, vermeldt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 3800. Voor wedstrijdprijzen is f1800.uitge- Abe BrouwerU trokken. Hier is dan het grote Nieuws van de May-Fair-week. Op Maandag 9 Mei zal Maar daar wordt de pen ons uit han den genomen door de verslaggever. Protesteren doen wij niet, wij weten wel dat ze in bevoegde handen is en zullen het er nu dus maar bij laten. Wij danken zeer voor de gastvrijheid aan ons bewezen en hopen tijdens de intocht van de Nationale Zeilkonin- gin, wanneer de pers onze gast is, haar weer op dezelfde prettige wijze te ontvangen. Mochten wij nog al eens iets op ons hart of op onze tong krijgen, dan zal de redactie ons stellig gaarne op nieuw de gelegenheid geven dit te luchten. En nu: TOT ZIENS OP DE MAY- FAIR Het programma. Nadat Eddy Christian! geland is, zal de helicoptère demonstratievluchten ma ken en is er gelegenheid het toestel te bezichtigen. Om half vier wordt de tentoonstelling officieel geopend. Vrijwel zeker door de Commissaris der Koningin, Mr H. P. Linthorst Homan. Bezoek van Britse kinderen van wie de vader is gesneuveld tijdens de Tweede Wereldoorlog in ons land. Mr mdag hebben de kinderen de gra ven van hun vader in verschillende steden en dorpen in Nederland be zocht. Een Britse jongen legt bloemen op het graf van zijn vader in Nijmegen. Naar wij vernemen luidt het pro gramma voor de Dodenherdenking, welke dit jaar gehouden zal worden op Woensdagavond 4 Mei op het Waagplein als volgt De Koninginnen worden in een van de hotels ontvangen en begeven zich daarna naar de Jachthaven, waar ze zich inschepen in een aantal luxe mo torboten, die op hun tocht naar de stad voorafgegaan zullen worden door een boot waarop het Sneker Muziek corps speelt. De ontscheping is bij de Waterpoort, waar een (naar gehoopt wordt groot) aantal zeilers in hun bo ten de hoge gasten zal*begroeten. Van af de Waterpoort volgt dan een rond rit door de stad met auto’s van het nieuwste model, belangloos door een grote buitenlandse Automobielfabriek beschikbaar gesteld. Daarna vindt de ontvangst op het Stadhuis plaats, een bezoek van alle koninginnen aan de May-fair en tot slot een speciaal vooi' hen belegde bijeenkomst. is er op dezelfde tijd een bijeenkomst in de foyer van Amicitia. Voor haar zal mej. J. Poldermans, lerares Kinderverzorging en opvoeding en directrice van „Het Ba ken” te Leeuwarden, spreken ovei „Ron dom het Amerikaanse landbouwgezin” Abe Brouwer luistert deze morgen met declamatie op. Het comité hiervoor, bestaat uit de da mes M. TilmaBraam, Sneek (B.v.O.L.), H. HuistraHielkema, voorzitster Chr Pl. Vr. Bond, R. KramerAndela te Ol- deklooster (Boerinnenbond van de A.B.T.B.) en mevr. G. Jongejans ,die de Snitser Skotsploeg vertegenwoordigt. door de voorzitter 5 Mei-Comité. Als treden op Burge- en de Contributieverhoging en Jeugd afdeling. De steeds hoger wordende kosten voor de organisatie van de Sneek-Week en de ledenwedstrijden en het aanschaffen van prijzen daarvoor, noodzaakte het bestuur te komen met een voorstel de contributie, die nog steeds slechts f 3. per jaar bedroeg, te verhogen tot f 4. Verder werd voorgesteld een jeugdafd. in te stellen en de contributie - voor de leden (tot 18 jaar) hiervan te bepalen op f 1.per jaar. Beide voorstellen werden na enige bespreking met algemene stemmen aan genomen. In verband met deze besluiten moeten de statuten en het huish. reglement wor den gewijzigd. Voor dit doel werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren Mr A. v. d. Werf, A. van Gooi en een bestuurslid, nader door het bestuur aan te wijzen. Bij de Rondvraag verzocht de heer H. Woensdag 11 Mei brengt demonstratie- wedstrijden voor een aantal B.B. ploe gen, t.w. opruimingsploegen, reddings ploegen, geneeskundige- en brandweer ploegen. Donderdag 12 Mei is er een ringrijderij met paarden onder de man en met Friese sjezen waarvan de inzittenden zoveel mogelijk in oud-Fries costuum gekleed zullen zijn. Vrijdag 13 Mei kan men zich amuse ren bij de wedstrijd op waterfietsen in de Westersingel om het kampioenschap van Friesland, waaraan ook twee pro minente wielrenners zullen deelnemen. Dinsdagnamiddag, omstreeks 6 uur, werd brand ontdekt in de leeg staan de benedenverdieping van het pand Stationsstraat 46, die deze week door een jong gehuwd paar zou worden betrokken. De schilders waren er in aan het behangen en hadden de ka chel laten branden opdat ze het werk de volgende dag zouden kunnen vol tooien. Vermoedelijk echter brandde de kachel te fel want een eiken balk van de zoldering vatte vlam, waarna het vuur zich tussen het plafond ver spreidde. De spoedig aanwezige brand weer moest een gat in de zoldering hakken om te kunnen blussen. Na de rondgang langs de stands wor den de verdere toespraken in het Ont- spanningsgebouw gehouden teneinde de Tentoonstelling reeds direct na de ope ning voor het publiek toegankelijk te kunnen stellen. Dinsdag 10 Mei is de „Dag van de Landbouw”, met het accent op de vee teelt. Het Comité dat deze dag organi seert bestaat uit de heren: H. M. Ger- brandij, Ngland (C.B.T.B.) voorzitter; I. de Boer, IJsbrechtum (Friesche Mij. v. Landbouw)A. P. Hettinga, Lutjelollum (A.B.T.B.); Ir. C. Wind, Rijkslandbouw- conSulent te Sneek; P. v. d. Mark, direc teur van de R. Landb. Winterschool al hier en J. S. de Vries van de Kali Im port Maatschappij. ’s Morgens om M) uur is er een bijeen komst in de grote zaal van „Amicitia”, waar zullen spreken Ir. H. Dijkstra, hoofd Bedrijfseconomische afdeling van het L.E.I. over „Lonen en prijzen in de landbouw” en Ir. P. W. Bakker Arkema, In hetzelfde jaar dat ons blad geboren werd, in 1845, stichtte de heer Johs. Feenstra op de hoek van Kleinzand— Singel een boekhandel. Dat was op 1 Mei van dat jaar en dus bestaat deze boekhandel, thans gedreven door de heer G. van de Pijpekamp op 1 Mei a.s. 110 jaar. Tien jaar geleden toen het eeuw feest had kunnen worden gevierd was daartoe geen gelegenheid, zelfs kon het feit niet gepubliceerd worden, want er was geen krant, we leefden nog onder de bezetting. Reden te meer om nu even gewag te maken van dit jubileum. In 1880 ging deze boekhandel, na een gron dige verbouwing, over op de zoon van Johs. Feenstra, Ruurd, die er 38 jaar lang boeken en aanverwante artikelen ve. kocht. In 1918 nam de heer P. Mole naar de zaak van hem over, die haar ech ter slechts een vijftal jaren dreef, want op 1 Mei 1923 werd de heer G. v. d. Pijpekamp, de tegenwoordige eigenaar, zijn opvolger, die ook de firmanaam R, Feenstra Johs.zn. overnam. Dat had toen zijn betekenis omdat de heer v. d. Pijpekamp hier een onbekende was, maar al gauw was dat niet <neer nodig, want de nieuwe eigenaar pakte de zaken energiek aan en verwierf al spoedig de naam van een kundig en succesvol boek verkoper. En meer dan dat, want hg wijdde zijn energie niet alleen aan de bevordering van de bloei van zijn zaak; in Mei 1923 werd hij al secretaris van de Ver. tot bevordering van het Vreem delingenverkeer alhier, en dat is hij nóg, in 1924 richtte hg, zwemliefhebber als hij is, de Zwemclub Neptunus op, uit welker bestuur hij in 1938 trad om voor zitter van de N.V. Zwembad Sneek te worden. Van 1930 af is hij bestuurslid van de afd. Sneek van de Ned. Reis- vereniging, de laatste 19 jaar voorzitter; in 1938 richtte hij met anderen het Sne ker A Capella koor op, dat later werd omgedoopt in Sneker Cantate koor. Het is dus niet bij boekverkopen alleen ge bleven in de 32 jaar dat de heer v. d. Pijpekamp Sneker burger is, al heeft hg dan zijn hart verpand aan het mooie vak dat aanstonds al 110 jaar in het pand Kleinzand 2 is beoefend. De eerste Mei valt op een Zondag, maar op de tweede dag van die maand zal waarschijnlijk wel menigeen uit de brede kring van vrienden, bekenden en cliënten er even binnenwippen om de heer v. d. Pijpekamp geluk te wensen met dit jubileum van zijn zaak. De tiid fan ynstjüren foar dizze priis fraech, dêr’t, sa’t men wit, yn de fryske parse destiids noch al hwat oer to dwaen wie, roun de 15de April óf. Nettsjin- steande (of miskien: tank sij) al dy skriuwerij binne der, sa dielt de skriu- wer fan it founs mei, frijhwat ynstjürings ynkomd: foar de priisfraech fan gedich ten 26 ynstürings, foar dy fan koarte forhalen 31. De jury kin dan nou mar to set om de kwaliteit fan al dit wurk to bioardieljen. Als op Zaterdag 14 Mei de Nationale Zeilkoningin, onze stadgenote Mej. Ma Weissenbach, die deze eretitel verleden jaar in sportieve strijd veroverde, haar feestelijke intocht in onze stad maakt, zullen zich in haar gevolg niet al leen de hofdames Ineke Rengers uit Zwolle en Hiske de Vries uit Sneek be vinden. Ter gelegenheid van de „May-fair” zal zg dan tevens vergezeld worden van haar oudste collega de Heidekoningin uit Ede, de Textielkoningin uit En schedé, de Druivenkoningin uit het Westland (de bekende toneelspeelster An neke Elro), de Lentekoningin uit Leeuwarden, de Heamielkoningin uit Bolsward, de Bloemenkoningin een stewardess van de K.L.M. uit de Bollenstreek en waarschijnlijk ook nog van de Lichtkoniagin uit het Limburgse Weert. De Meikoningin uit Heerenveen zou ook heel graag tot dit illuster gezelschap heb ben behoord, maar die gaat Nederland juist vier dagen te voren als emigrante verlaten. De Heidekoningin komt bovendien met twee hofdames, een kabouter, een vlinder en een konijntje, terwijl de Textielkoningin twee prinsessen als gevolg heeft. van babies gevolgd. in de loop Dit is trouwens niet de enige bijzonde re attractie van de „May-fair”. Even uniek zuilen zijn de rondvluchten per helicoptère voor de eerste maal in Nederland tijdens de Dag van de Landbouw op Dinsdag 10 Mei, met welk hypermodern vervoermiddel Eddy Chris- tiani de dag daarvoor ’s middags om 1 uur op het Veemarktterrein zal arri- vere. Zgn orkest, dat de eerste drie d.vgen in het feestgebouw optreedt, wacht hem daar op. De stad zelf zal de gehele week ook in feesttooi zijn. Alle voorname winkelstra ten, het Stadhuis en waarschijnlijk ook nog andere gebouwen, worden feestelijk verlicht en voorts ligt het in de bedoe ling, dat iedere winkelier een speciale etalage gemaakt, waarin het embleem van de „May-fair” met bloemen zal worden aangebracht. Het spreekt wel vanzelf, dat met zulk een programma en zoveel buitengewone attracties, als ook het weer meewerkt, tienduizenden gasten in de stad verwacht worden. Sneek gaat dus drukke en mooie dagen tegemoet. Er gebeurden Dinsdag drie onge lukjes in onze stad. Gelukkig allemaal zonder ernstige gevolgen. ’s Morgens om een uur of elf werd het 8-jarig dochtertje van de familie Marra aan de Lemmerweg, doordat ze voor de ouderlijke woning onver wacht de weg overstak, door een mo torfiets aangereden. Zij kwam er met enige ontvellingen aan gezicht en han den af. De bestuurder de heer E. v. d. S. te Jutrijp bleef ongedeerd. Omstreeks het middaguur liep op de Looxmagracht de heer T. J. van Ter- wisga, tegen een vrachtauto op, die van de Koninginnebrug kwam en in de richting van de Bloemstraat wilde afdraaien. De heer Terwisga had met een buurman staan praten en is toen waarschijnlijk zonder uit te zien weg gestapt. Hij liep ernstige verwondin gen op aan voorhoofd en neus en was enige tijd bewusteloos. Gelukkig kwam hij spoedig weer bij en toen de doktoren Gerritsrna en Ubbens arri veerden, gaven deze toestemming hem tussen twee agenten in naar zijn even verder gelegen woning te brengen. Hij heeft vermoedelijk een hersenschud ding. Het derde ongeval vond plaats om kwart over zeven. Nu aan de andere zijde van de brug over de Looxma gracht. Deze was geopend geweest en nadat ze weer gesloten was stak de 15-jarige wielrijder J. E. die van de Ged. Pol kwam, de Pr. Hendrikkade over. Hij werd aangereden door de motorrijder A. B. uit Offingawier, wiens vrijwel nieuwe motor ernstig beschadigd werd. De heer B. en de jongen kregen geen noemenswaardig letsel. ’s Middags kan men voor de eerste maal In Nederland rondvluchten maken met de helicoptère, welke be stuurd wordt door de Nederlandse oorlogsvlieger Schüller. Wie van schitterende natuur-opnamen houdt kan z'n hart ophalen bij de rol prent met bovenstaande titel, welke in het Amicitia theater draait. Aan het Critisch filmbulletin, uitgaan de van de stichting Filmcentrum ontle nen wij het navolgende „Er lijkt een hausse in Afrika-films te bestaan. Thans is de verfilming van H. Rider Haggards’ roman „De Mijnen van Koning Salomo” te zien. Veel verwach ting had ik niet. Met des te meer genoe gen moet ik zeggen, dat deze film mij is medegevallen. Ja, zelfs de kleur heeft hier een functie. Wilt U weten, waarom deze film voor mij een meevaller is ge worden Welnu, het verhaal als zodanig werd niet aangedikt, maai integendeel sober weergegeven. In beeld worden voornamelijk de Afrikaanse oerwoud-ta- ferelen gebracht. En hier bij kan men alle bewondering hebben voor enkele goed gemonteerde scènes, waarbij on stuimige wildheid en wild rhythme is vastgelegd. Tot de onvergetelijke en de wildernis meer dan slechts „accentue rende” opnamen behoren zeer zeker zij die ons naar de woestijn meenemen en ons de panische vlucht van talloze dieren doen zien, die gedreven worden door de vrees, in brandende bossen om het leven te komen. Een niet te keren angst, een niet te keren razernij waartegen niets en niemand bestand is En geen enkel medium zou ons zo’n gebeurtenis zó sug gestief aanschouwelijk kunnen maken als de film waarvan dus ook op deze wijze functioneel gebruik werd gemaakt. Waar iets dergelijks te zien valt, ziet men som mige groteske naiviteiten (als de aan de lopende-band heldhaftigheid van de hoofdfiguur) over het hoofd. Het geheel is in schitterende kleuren uitgevoerd door Technicolor, terwijl we in de hoofd rollen onder meer zien Deborah Kerr en Stewart Granger”. Yn Winsum op ’e hege terp hawwe femylje, freonen en kunden him de léste eare oandien. It wie gjin greate kloft minsken, mar stik foar stik wist men dat, lyk as ien fan syn freonen it sa treflik sel, hjoed yn Fryslan forskate minsken oan him tinke en oer him prate soene. Hy wie in man mei in eigen, hwat aparte styl fan libjen, in styl dy’t him foar de wrAld oer stimpele as ien mei in eigen stal. As men him rinnen seach dan hied er hwat oer him dat sa eigen wie, dat men him altiten werom koe. Hy wie in man mei in skerpe fisy op wrAld en dingen en der üntkaem him neat. Hoef olie minsken soed er wol net in noflike joun bisoarge hawwe, mar hoe- folle soene witten hawwe, hoe’t er nei- tiid lykme alline wer nel hüs swalke? Nou rêst er yn ’e Aide groun Fon ger, lytse Fonger. Dat hy yn frede rêste i.ei- Vrolijk de wijzigingen in het betonnings- stelsel in het clubboekje op te nemen. Dit werd door het bestuur toegezegd. Op een desbetreffende vraag van de heer Gerlofs antwoordde het bestuurslid F. Z. Ruiter, dat de verleden jaar toege paste formule voor de wedstrijden in de gemengde klasse vrij goed heeft vol daan. Ze zal daarom ook dit jaar weer worden gebruikt, al moet ze misschien hier en daar aan de hand van de opge dane ervaringen iet» Worden „bgge- •chaafd". Wat de oppervlakte betreft, wordt de „May-fair” de grootste tentoonstelling die ooit in Sneek werd gehouden, zo deelde de heer W. G. Baarda, hoofd van de afdeling pers en propaganda, Woens dagmorgen aan de verslaggevers mee. Met de bijgebouwen mee beslaat ze ruim 3000 m2. Dat Is het gehele Martiniplein. Honderd standhouders zullen in het grote feestelijk verlichte tentoonstel lingsgebouw een plaats vinden, waar ze de bezoekers de nieuwste snufjes op velerlei gebied gaan tonen. In het Ontspanningsgebouw zullen, zoals we hierboven al vermeldden, de eerste drie dagen ’s middags en ’s avonds Eddy Christian! en zijn mannen optre den en daarna nog verschillende andere orkesten. Voorts zal er een Roode Kruis tent zijn met een fancy fair, waarvan de baten gebruikt zullen worden voor het aanschaffen van materiaal en een zeer moderne autoscooter, die ons ge schilderd werd als de mooiste in het land. Rgkslandbouwconsulent in algemene dienst over „Hoe ver kunnen wg op de graslandbedrgven met de mechanisatie gaan?” De Rgks Landbouw Voorlich tingsdienst heeft tevens een stand op de tentoonstelling, waar ook inlichtingen worden verstrekt. Menuett Es dur Passepied Boerenschots Flaggeliet It Heitelan Spaziergang eines Einsamen De afdelingen van het Groene Kruis, het Wït-Gele Kruis en het Oranje- Groene Kruis vormen te samen het Con sultatiebureau voor Zuigelingen en Kleuters. Het afgelopen jaar was op nieuw een topjaar. Onder leiding van dr Ubbink werden voor het Zuigelin genbureau in totaal 47 zittingen gehou den met 3341 consulten. Het aantal propaganda- en controlebezoeken be droeg 1014. 357 zuigelingen werden op nieuw ingeschreven. Hiervan waren 120 jonger dan een maand, 165 van 12 maanden, 31 van 23 maanden, 27 van 36 maanden en 11 van 612 maanden 26 moeders ven sus dat jaar is geworden, bedroeg 287. Van deze kinderen ontvingen op de leeftijd van drie maanden 165 volledige borstvoeding, 62 gemengde voeding en uitsluitend kunstvoeding 60. Het aantal gevaccineer- den op het einde van het eerste levens jaar wasB.C.G. 2, Pokken 159, Diphte- rie 130 en Kinkhoest 129. Het Kleuter- bureau, dat onder leiding staat van dr van Albada, hield 23 consulten. Het aantal ven kleuters bedroeg sulten. Voor pokken neerd 152, voor diphterie 121 en voor kinkhoest 121. Deze belangrijke mededeling deed de heer H. S. Groenhout, voorzitter van de Club Woensdagavond in haar jaarverga dering, die in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehouden werd en goed be zocht was. Hg maakte verder melding van besluit var het bestuur wijziging te brengen in de „Jonge Dirk Prijs”, welke ieder jaar in de openingswedstrijd ver zeild wordt. Wijlen de heer Dirk J. Bouma stelde hiervoor indertijd een be drag beschikbaar, uit de rente waarvan ieder jaar sigaren moesten worden uit gereikt aan de winnaar in de klasse wel ke daarvoor door het bestuur werd aan gewezen. Voortaan zal inplaats van si garen een wat kostbaarder eerste prijs worden verzeild. De Novum-beker, eveneens door de heer Bouma aangeboden, en bestemd als blijvende wisselprgs, heeft thans alle klassen doorlopen, en zal nu in het Fries Scheepvaart Museum worden ge plaatst. Hetzelfde geschiedt met de grote Zilveren Waterpoort, welke ieder jaar tijdens de Sneek-Week in een voor af aan te wijzen klasse als hoofdprijs werd verzeild. Ook deze kostbare tro- phee heeft zijn tocht door alle klassen beëindigd. Meer Hollanders naar de Sneek- Week. 7.207.30 Koraalmuziek, te geven door het Chr. Muziekcorps „Har monie’’. Opening van het sprekers meester L. Rasterhoff heer H. Wiersma, voorzitter Stichting Sneek 1940’45. Klokslag 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte, daarna kranslegging en bloemenhulde bij het monument en het gedenkteken a. d. Kerk, voor de in de omgeving van Sneek gevallen Cana dezen. Een en ander voorafgegaan door de drumband van het Chr. Muziekcorps „Harmonie”. De route is als volgt: Markt straat, Oud Kerkhof naar ’t monument, Kerkstraat en terug naar ’t Waagplein, waar na het spelen van het Wilhelmus deze plechtigheid wordt besloten. Familieleden van de oorlogsslachtof fers en zij die bloemen wensen neer te leggen verzamelen zich vóór 7.15 in On der de Linden, en kunnen zich bij de geformeerde stoet aansluiten. vastgesteld: 19 Mei (Hemelvaartsdag) opening van het seizoen met een ledenwedstrijd ’voor het Paviljoen. 9 Juli. Wedstrijd voor Pampus-, Schou wen-, Jeugd- en Jun. 16 m2 klasse. 10 JulL Twee wedstrijden voor de overige klassen. 30 Juli, in samenwerking met de K.Z.V. „Sneek”: aanwijzing van de Zeilkoningin 1956. 13, 14, 15 Aug. S.Z.C. gedeelte Sneek- Week. (16, 17, 18 Aug. K.Z.V. „Sneek”). 17 Sept. Sluiting voor het Paviljoen. Voorts zullen zo mogelgk enige toer tochten worden gehouden, voor welk doel een commissie werd benoemd, waarin zitting namen de heren J. Pop, J. F. May en F. Gerlofs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1