Eddy Christian! wentel wiekte de »May-Fair« week in Wat er zoal op de Mav-fair te zien is Sneek is weer Lichtstad ■IÉ ■LI Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST i J Ijlst eert zijn gevallenen Lof van de Commissaris der Koningin voor Sneker initiatief. I 110e Jaargang No. 37 Dinsdag 10 Mei 1955 Redacteur L. K1EZEBRINK i De eend en moederdag Onze stadsbeiaardier nu ook beiaardier van Bolsward Jachtvloot overgenomen Camouflagenetten uit Hindeloopen Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Afscheid G. W. van der Ley IB Geslaagd r Jr l o k t V1- Dank. Men schrijft ons Het juiste tijdstip. De Sneker industrie. Kopzorgen en moeite instel- De officiële opening als Officiële en semi-officiële lingen, verenigingen enz. landbouw zullen worden gevonden. Al leen op die wijze kan onze maatschappij zich harmonisch ontwikkelen. Tot be sluit wenste hij allen een voortreffelijke week toe en verklaarde hij de tentoon stelling officieel voor geopend. Burgemeester Rasterhoff De gemeenteraad van Bolsward heeft onze stadsbeiaardier de heer Flucie van Bergen ook benoemd tot stadsbeiaardier aldaar. De neer van Bergen bespeelt dus in het vervolg drie carillons n.l. van Sneek, Bolsward en Joure. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD rigens niet verder op Ingaan, maar al leen constateren, dat ook in verband met deze ontwikkeling er voor de mid denstand nog een taak ligt en er ook mogelijkheden zijn. De burgemeester hoopte tenslotte, dat de tentoonstelling een goed resultaat zal opleveren en dat allen er toe zullen me dewerken de door hem geschetste pro blemen gezamenlijk te overwinnen in het belang van Frieslands tweede stad. Wat we daarvan te vertellen hebben loopt eigenlijk van de edelcompost der gem. Sneek (stand 1) tot de poffertjes die de Sneker Huishoudschool in stand 94 bakt voor rekening van het May-fair comité a 0.25 per portie en die direct al veel aftrek vonden. Daartussen liggen Het bekende watersportbedrijf van de heer A. Taconis alhier is met ingang van dit seizoen in zijn geheel overgeno de De Lanknorst Touwfabrieken te Sneek de gemeente Hindeloopen ter beschikking gekregen, bij voldoende personeels- werkplaats voor het ver- Noorderhorne lokken de lichtguirlandes langs de trottoirs, en de Peperstraat komt ook goed voor de dag. Een sprookjesachtige indruk men door Alberda’s Jachtwerf aan Oppenhuizerweg. hebben van een gebouw waarin men. aanbod, een vaardigen van camouflagenetten hoopt te stichten. Het bedrijf kreeg een rege ringsopdracht, maar heeft in Sneek niet voldoende ruimte om deze daar uit te voeren, aldus meldt de Leeuwarder Courant. We zullen natuurlijk niet volledig kun nen zijn in dit overzicht en evenmin el ke siand uitvoerig kunnen beschrijven noch de hier en daar gegeven demon straties, de ruimte ontbreekt er ten enenmale voor. Wij.,willen hier slechts in enkele woorden iets van een aantal stands meedelen, wat misschien een aan sporing kan zijn tot een bezoek, want tenslotte is daarvoor een tentoonstelling, men moet om er profijt van te trekken het geëxposeerde zelf gaan bekijken. wenste het Tentoonstellingscomité na mens het Gemeentebestuur eveneens ge luk met hetgeen bereikt is. Het was al weer vijf jaar geleden dat de laatste tentoonstelling hier gehouden werd en daarom prees spr. het initiatief omdat van deze tentoonstelling kracht uitgaat en de band met de omgeving er weer door versterkt wordt. Sneek is econi- misch nauw met haar omgeving verbon den en deze omgeving aan Sneek. Daar om ook getuigt het van een juist in zicht tevens een boerendag te houden. Spr. verheugde er zich verder in, dat men zich niet alleen beperkt heeft tot een tentoonstelling, maar er ook naar gestreefd heeft door allerlei attracties een waarlijk evenement te organiseren. Moge daardoor het succes van deze ten toonstelling verzekerd zijn. Het is in niet mindere mate belang wekkend, dat de Sneker zakenlieden weer het doorzettingsvermogen hebben opge bracht deze tentoonstelling te organi seren. Dit alles was geen sinecure, maar het demonstreert weer eens, dat de Sne ker zakenlieden begrip hebben voor de werkelijkheid en voor de eis zich door lopend aan te passen. Er is bjjna geen plaats in Nederland waar zoveel mensen een bestaan vin den in de handel en in de tussenhan del als in Sneek. Een verheugend ver schijnsel, maar het vraagt tevens de uiterste waakzaamheid deze positie te behouden omdat de economische ver houdingen zich steeds wijzigen. *.^a-x Wij hebben onze stad in de laatste acht jaar al meermalen feestelijk verlicht ge zien. Daarom biedt de illuminatie welke thans ter ere van de „May-fair” in ver schillende straten is aangebracht eigen lijk al een vertrouwd beeld. Maar toch zijn ze altijd weer feestelijk en gezellig die duizenden lichtjes boven de straten en van de in een zee van floodlight ba dende Waterpoort, Martinitoren en Stad huis gaat steeds opnieuw een grote be koring uit. De Oosterdijk, Wijde en Nauwe Burg straat zijn heel mooi met hun bovenver lichting, waarin de ter versiering aange brachte sterren, symbool van het Cana dese leger en dus zeer toepasselijk in deze dagen, het effect verhogen. Het Grootzand, gehandicapt door de bouw van de nieuwe overkluizing, wilde toch niet achterblijven enplaatste weer de traditionele lichtwaaiers in de gracht en de lampjes aan de gevels die het nog De centrum-functie wordt door aller lei factoren beïnvloed. .Spr. noemde o.a. de verkeersmiddelen die de taak van de centra stimuleren en de inrichtingen van culturele aard (scholen e.d.) die ook een zekere band met de stad tot stand bren gen. Ook dit moet volledig worden uit gebuit. De communicatiemiddelen zijn de laatste 25 jaar belangrijk toegenomeq. Men aanvaardt daarom niet meer een beperktheid. Men eist een grotere keuze I en een deskundige voorlichting. Ook dat i stelt zijn eisen aan de Middenstand en p daarmede aan het bedrijfskapitaal. Ook in dit opzicht zal men doorlopend moe- I ten trachten het eenmaal verworvene te handhaven. Voor de Middenstand van Sneek is dus een belangrijke en zware taak weggelegd. Spr. heeft wel eens klanken gehoord, dat het tijdstip voor deze tentoonstelling niet juist zou zijn. Zij beoogt nl. uitbrei ding van de consumptie, wat bemoeilijkt wordt door het gebrek aan arbeidskrach ten. Ofschoon de productie sinds 193; enorm is toegenomen, zijn de consump- tiecijfers vrijwel geluk gebleven. Neder land wordt in dit opzicht een eiland te midden van de omringende landen waar een belangrijke stijging van het con- sumptievolume per hoofd der bevolking is opgetreden. Een dergelüke positie is op den duur niet te handhaven. Daarvoor is de wereld te klein geworden. In de toekomst ligger er dus ook op dit ge bied mogelijkheden en zo gezien is een tentoonstelling als deze volkomen ver antwoord en heeft zij grote waarde. Sneeks verzorgingspositie komt op velerlei wijzen tot uiting en zij mag er zich in verheugen, dat in de ontwikke ling van haar industrie een verandering komt die parallel loopt met die van de industrie in ’t gehele land. Sneek is bezig een gunstig industrieel klimaat te schep pen. Haar verzorgende bedrijven zijn uitgegroeid tot bedrijven die hun pro ducten tot ver in de wereld leveren. Als voorbeeld noemde spr. allereerst Wouda, Tonnema en Lankhorst, maar ook de metaal- en de typografische bedrijven. Deze ontwikkeling die voor Sneek van zo ontzaglijke betekenis is roept echter spanningen op op de arbeidsmarkt en de woningmarkt. Spr. wilde hier ove- De heer M. T. F. Vlas, voorzitter van het Tentoonstellingscomité, sprak hier na woorden van dank tot de Commissa ris der Koningin voor diens bereidwil ligheid de tentoonstelling te openen en zijn grote belangstelling voor het be- drijfsleven, waarbij dat van Sneek zeker niet in de laatste plaats komt. Ook dankte hij B. en W. en de Gemeenteraad voor de grote medewerking welke van hen werd ondervonden (waarin hij ook de politie betrok) en verder de comité- leden, met name de heren Gerbrandij en Ir. Wind, die de stoot hebben gegeven voor de grote boerendag, alsmede alle standhouders. Aan Mr. Linthorst Homan overhandigde hü daarna nog als wel kom thuis een bus Sneker drabbelkoe- ken, waarna de opening met het zingen van het Fries Volsklied, begeleid door het orkest van Eddy Christian!, beëin digd werd. zijn de organisatoren bij het voorberei den van deze tèntoonstelling niet ge spaard gebleven, zo vervolgde spreker. En daarom sprak hij gaarne de wens uit, dat deze voortreffelijke inzet er toe mag leiden Sneek en deze tentoonstel ling nog meer aandacht te bezorgen. De Commissaris verheugde er zich ook over, dat op deze expositie zoveel aandacht is geschonken aan instellingen die met het bedrijfsleven weinig van doen hebben, zoals het Ned. Rode Kruis, de Bescherming Burgerbevolking, de Dierenbescherming, het Scheepvaart Museum enz. en hij wenste alle Friezen en Friezinnen toe, dat het altijd zo zal zijn, dat ook de andere minder materiële dingen des levens, hetzij dat ze liggen op het sociale dan wel op het culturele vlak, direct naast de industrie en de Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Vrijdag j.l is ten gemeentehuize van Wymbritseradeel door het dagelijks be stuur van die gemeente en de ambtena ren officieel afscheid genomen van de oud-ambtenaar voor sociale zorg, de heei G. W. van der Ley. De heer van der Ley was reeds ingaande 1 Januari j.l. wegens het bereiken van de pensioen-gerechtig- de leeftijd eervol ontslag verleend, doch wegens ziekte van de betrokkene moest het afscheid worden uitgestjld, Uit de woorden, die verschillende sprekers op deze intieme bijeenkomst tot de schei dende ambtenaar richtten, bleek, dat de heer van der Ley ook reeds vóór zijn loopbaan als ambtenaar de gemeente Wymbritseradeel diende en wel van 1923 tot 1928 als raadslid en van 1928 tot 1930 als wethouder, waarna hij in ’latstge- noemd jaar benoemd werd tot „arm- meester”, welke titel later gewijzigd is in „ambtenaar voor sociale zorg”. Als blijk van erkentelijkheid voor het vele en vaak onder moeilijke omstandigheden verrichte werk mocht de heer van der Ley uit handen van de burgemeester een prachtig schilderij in ontvangst nemen, aangeboden door het Gemeentebestuur, terwijl de gezamenlijke ambtenaren hun oud-collega een wandbord van Makku- mer aardewerk aanboden. Wij zouden hier graag meer industrie hebben, maar wat we hier hebben, daar kunnen we trots op zijn. Op de May-fair zijn een drietal Sneker industriële be drijven vertegenwoordigd. Een prachtige stand is nr 60, welke wel eens de clou van de May-fair kan worden. Het is de stand van de Kingfabrieken Tonnema n.v., fabrikante van de beroemde King pepermunt en Tonnema’s specialités. Maar men kan er meer zien dan deze artikelen, want een groot deel van deze stand wordt ingenomen door de fraaie maquette van het in aanbouw zijnde fabriekscomplex van dit bedrijf aan de Oppenhuizerweg. Een indrukwekkend complex, een der eerste in Nederland dat volledig air-conditioned zal zijn. Stand en maquette genoten bij de rond gang grote belangstelling van de Com missaris der Koningin, die zich zo in teresseert voor de industrialisatie van Friesland. De Commissaris schonk trouwens ook veel aandacht aan stand 47 van N. J. Wouda’s Meelfabriek n.v. waar de afd. veevoeder van dit bedrijf alle soorten runder-, kalver-, varkens- en pluimvee voeders (het pluimvee is er ookkui kens exposeert. Doelmatig samenge stelde kwaliteitsvoeders, welke door hun groot productievermogen steeds meer tevreden gebruikers vinden. Als derde vertegenwoordigster van de Snekei industrie is in stand 90 fa Hubert Co, Machinefabriek aanwezig, het be drijf dat, er is onlangs nog in dit blad op gewezen, ook een belangrijke rol in de ontwikkeling der zuivelindustrie heeft gespeeld, maar ook met haar tijd mee ging en behalve machines enz. voor de zuivelindustrie nu machines en appa raten op velerlei gebied maakt, en draai-, schaaf- en fraiswerk verricht. In deze stand zagen wij een vlakbankje voor houtbewerking, en een automaat voor het vullen en vouwen van apothekerspoeders in werking, welke ons een openbaring was van wat er op deze fabriek gemaakt wordt. Zie verder pagina 2. De klok wees 6.45 uur aan, toen mijn vrouw de achterdeur ontsloot en tege lijkertijd gaf „ze” acte de presence. „Ze" is n.l. maar een doodgewone eend die nu reeds voor de vierde keer haar eieren deponeerde en uitbroedde op het achter gedeelte van het huis van mevr. Höhle aan de Ernst Casimirstraat. De eerste keer, drie jaar terug, was het voor ons een heel probleem om moeder en kroost in waterrijk gebied over te brengen. De in de volksmond „domme eend” bracht echter zelf de oplossing. Geduldig wacht te ze met dertien pasgeboren kuikens op de komst van menselijke hulp. Eerst werden de kleinen verzameld in een teil en in het hok achter het huis ge plaatst. De open deur noodde als van zelf het moederdier. De met de expeditie reeds vertrouwd geworden eend liet zich gemakkelijk in een grote kartonnen doos, deponeren, gevolgd door de kleintjes. Nu ging het op weg naar het polderland. Voor de vierde keer ging, trots voorop, de op Moederdag een talrijk kroost rijk geworden moedereend de poldersloot in. De door de wind bewogen Pinksterbloe men langs de slootkant neigden hun tere kopjes, als wilden ze van hun instem ming blijk geven, bij het aanschouwen van zoveel wondermooi nieuw lenteleven. maken ’s avonds het Bolwerk en de. Wes- tersingel. De feërieke verlichting van de bomen en struiken in lentetooi maakt van dit mooie stukje natuur een levend schilderij met een bonte mengeling van kleuren waarop men haast niet raakt uitgekeken. Bijzonder geslaagd en welriekend tege lijk is de versiering welke de bewoners van Cruycebroedershof voor dit gebouw hebben aangebracht. Over de gehele lengte van het voorfront is de ruimte tussen de gevel en het ijzeren hek op gevuld met een schat van hyacinthen in allerlei kleuren en met fraaie figuren, terwijl in de vensterbanken bloembak ken zijn geplaatst, waardoor de indruk nog feestelijker is geworden. Eddy Christiani landde op Sneker bodem. Ook is een groot deel van het bedrijfs leven genesteld in de landbouw. Spr. verheugde zich over deze historische ontwikkeling en sprak de wens uit, dat dit tot in lengte van jaren zo mag door gaan. Na hulde te hebben gebracht aan al len die in de laatste tien jaren door hun enorme krachtsinspanning hebben bijge dragen tot de welvaart en het welzijn van de provincie, betoogde de Commis saris, dat in de komende jaren nog har der zal moeten worden gewerkt, zowel in de sociale als in de culturele sector teneinde de vroeger wel eens wat smalle basis van de welvaart te verbreden. -: is De vader van de gevallen verzetstrijder Rinnert Anema uit IJlst onthult hier in- tegenwoordigheid van B. en W. het naambord van de naar zijn zoon ge noemde straat. dan het Voorlichtingsbureau v. d. Voe dingsraad (stand 7) met voedingsvoor lichting voor iedereen, het Prov. Electri- citeitsbedrijf in Friesland met huishou delijke verbruikstoestellen enz. in stand 45, bijzonderheden van de Ned. Heide- Maatschappij vernemen wij in stand 59, de bescherming Burgerbevolking is ver tegenwoordigd in stand 68, de Rijkspost- spaarbank in stand 81, het bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Groningen in stand 82 de land- bouwvoorlichtingsdienst heeft een eigen gebouwtje op het tentoonstellingsterrein n.l. stand B, en daar is stand A do Fancy- fair tent van het Ned. Rode Kruis, waar ieder bezoeker even behoort te vertoe ven, want die instelling verdient toch aller steun. Verenigingen, welke expo seren zijnin stand 67 Aquariumver. Ludwigia Dierenbescherming Sneek, afd. Sneek K.N. Jagersver. Kynologenclub Sneek e.oVugelbeschermingswacht Sneek e.o. en Volièrever. Men ziet er een aquarium, volière, opgezette dieren, DE „MAY-FAIR” week werd Maandagmiddag op een wel zeer originele manier ingezet. Dit geschiedde nl. met de komst van een helicopter waarin de bekende radiozanger en orkestleider Eddy Christiani gezeten was, die, nadat piloot Schüller zijn wentelwiek waarmee hü om kwart over 12 op het vliegveld Teuge tussen Deventer en Apeldoorn gestart was, om ruim half twee onder zeer grote belangstelling op het Sportveld achter de R.H.B.S. had neergezet, bij het uitstappen door zijn orkestleden verwelkomd werd, waarbü ook de Leeu warder Lentekoningin aanwezig was. Met de muzikanten, de honderden toe schouwers en het legertje persmensen had ook zü de regen die al maar neer sijpelde getrotseerd en geduldig het extra half uurtje mee gewacht op het grote moment waarnaar allen reikhalzend nat stonden uit te zien. De belde accordeonisten verkortten de tijd echter met enkele vrolijke nummertjes, maar zij wachtten zich wel buiten de veilige beschutting van de kleedkamers te komen en hadden hun instrumenten bovendien nog met een doek af gedekt. En daar ook hun collega’s hun kruit droog hielden, viel de muzikale begroe ting in het water. Maar de stunt was er niet minder geslaagd door en geluk kig werd het spoedig droog en bleef het verder de gehele middag droog. Want Sneek zou Sneek niet zyn ge worden, wanneer het niet rondom en achter zich had een bloeiend en nog voedingsmiddelen huisdieren enz. enz. stand 89 is van de Ver. Blindenpenning, afd. Sneek. Er zijn artikelen door blin den vervaardigd en stand 97 is er een van ons Friesch Scheepvaartmuseum. door de Commissaris der Koningin ge schiedde na de rondgang in het Ont- spanningsgebouw, waar het orkest van Eddy Christiani, dat hier de eerste drie dagen ’s middags en ’s avonds optreedt, prettige muziek liet horen voordat de Commissaris het woord voerde. Deze dankte eerst voor de uitnodiging en voor de gastvrijheid waarmee hij in de stands was onthaald en prees daar na de muziek van de Huzaren van Bo- reel die zijn militaire hart goed had ge daan. Vervolgens stond hij uitvoerig stil bij de positie van de centrumgemeenten, in ’t bijzonder bij die van Sneek als centrum van de Zuidwesthoek, welke gezien kan worden als een historische ontwikkeling van de verhouding tussen Sneek en de gemeenten in de omgeving. Verder sprekende over deze ontwik keling concludeerde spr, met voldoening, dat er in de afgelopen tien jaar zoals hij ook zelf heeft kunnen opmerken, in de provincie van een stijgende energie sprake is geweest. Niet alleen bij de overheidsdiensten, maar niet minder ook bij het zakenleven, het organisatie- en het verenigingsleven. Hij acht dit buitengewoon verheugend, omdat Fries land daardoor in al zijn schakeringen tot de opbouw van ons land heeft bijgedra gen. En daarbij is de Zuidwesthoek geenszins achtergebleven. Met name heeft men hier aandacht besteed aan het agrarisch gebeuren. het van Boreei was daar echter feestelijker door en zelfs liet de zon zich even kijken toen zij om kwart over drie de Marktstraat op marcheerden en voor het Stadhuis halt hielden voor een muzikale groet aan het grote gezelschap dat daar bijeerj was, onder wie zich o.a. de Commissaris der Koningin Mr. H. P. Linthorst Ho man, B. en W. onzer gemeente, de bur gemeester en secretaris van Wymbritse radeel, burgemeester Krijger van Lem- sterland en de leden van het Tentoon stellingscomité en van de sub-comité’s bevonden. Daarna trokken zij naar de tentoon stelling, waar ze het Wilhelmus speel den alvorens de Commissaris het lint voor de ingang van het royale en fraaie gebouw doorknipte met een schaar wel ke hem door het jongste dochtertje van de burgemeester, Heleentje Rasterhoff. was aangeboden. Daarop volgde een rondgang langs de stands, waarbij de hoge gast een grote belangstelling toon de voor het vele wat daarin geëxposeerd is. DE INTOCHT met muziek van Trompetterscorps der Huzaren Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen electro-technisch ine-pnipur Hp leverde de gebruikelijke dakverlichting wederom een fraai resultaat op. De N. Noorderhorne is op dezelfde manier ver licht, waardoor ook dit drukke straatje nog knusser en gezelliger lijkt. In de W. leven. In dit verband complimenteerde hij daarom het Tentoonstellingscomité voor zijn initiatief tijdens de May-fair ook een dag voor de landbouw te orga niseren. heer U. Kuipers van Sneek. Te Leeuwarden slaagde voor het prak- tjjkexamen handenarbeid voor jeugdlei ders o.a. de jeqgdherbergvader v. d. Meij uit Sneek. leden jaar de straten tooiden ook nu weer aangebracht en vragen en verdie nen nog tal van gevelverlichtingen de aandacht. O.a; op de Marktstraat, de Kruizebroederstraat en de Ged. Pol. De Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan knipt het lint bij de ingang door. Het spel kan beginnen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1