De intocht van de Zeilkoningin Dag voor de Landbouw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 9 O.L. Scholen uit Sneek varen weer en Gezellige drukte op de Tentoonstelling bij Eddy Christiani p® taal Vrijdag 13 Mei 1955 110e Jaargang No. 38 Redacteur: L. KÏEZEBRINK DE Oproep van het Actie-Comité I hengel- Scheepsjournaal van de DE Oefeningen en demonstratie Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - „Vooruitgang III” „MAY-FAIR” Bioscoopexploitaties Joh. Miedema breiden verder uit Aanvragen vis- en akten „MAY-FAIR” van de B.B. SNEEKER NIEUWSBLAD Ir .1 Wij herinneren Bezint eer gij begint. Lonen en prijzen. Mechanisatie op de graslandbedrijven. Bijeenkomst boerinnen. Dinsdagmorgen Krachtvoer en lonen. W oensdagmorgen die Hier haalt de Reddingsploeg een gewonde van het dak. - J De oefeningen en demonstratie van de B.B. Het vervolg van dit journaal hopen we U in het volgende nummer te geven. betraden we het kasteel en dwaalden door de Middeleeuwse zalen. Het was al laat op de middag toen we naar Amster dam voeren, waar de slaapschepen al op ons lagen te wachten aan de Houtman- kade. Het bed-opmaken bracht nog een- hele drukte mee, maar eindeljjk lag toch ieder op zijn strozak en daalde de rust in de schepen, slechts zo nu en dan on derbroken door de gillende stoomfluit van een passerende boot of het gerom mel van een trein over de spoorbrug. Aan de eerste, altijd wat druk dag, was een eind gekomen. Deze kosten zijn voor het landbouw bedrijf nog altijd van zeer veel belang. De lonen zijn de laatste jaren buiten gewoon sterk gestegen, maar de prijzen Naar aanleiding van beide inleidingen werden vragen gesteld die door de spre kers duidelijk werden beantwoord. De karaktereigenschappen van de boer spelen ook een rol. Men moet zich wel bewust zijn dat, als men de mechanisatie op grote schaal doorvoert, men ook over de nodige technische capaciteiten moet beschikken. Daarom gaf spr. de raad bezint eer gij begint met mechanisatie of motorisatie. Dat is de beste methode als men spreekt over de vraag hoe ver men met de mechanisatie kan gaan. Deze mechanisatie moet betaald wor den uit het kapitaal. Niet uit de bedrijfs- inkomsten. Als net bedrijf economisch gezond is, mag er ook voor geleend wor den. huis vandaan geneeskundige onder leiding Wind, Kring- Terwijl de B.B. in café Ozinga aan de koffie en de sigaren zat, marcheer de het Tamboer- en Pijpercorps van Ad- vendo door de stad en naar de Tentoon stelling, die na de Brandweerdemonstra- tie ook door de B.B.’ers bezocht werd als een verdiende beloning voor het zoveel ste offer van hun vrije tijd. Omdat het te koud was voor een be zoek aan de vuurtoren het zonnetje scheen wel heerlijk, maar er woei een koude Noordenwind gingen we daar voor in de plaats naar de sluizen. Dit bezoek was er de vorige dag bjj inge schoten. Het was jammer, dat het erg rustig was in de sluizen, want nu kon den de kinderen geen enkel schip zien schutten. Het was koud op de sluizen en we keerde^ dan ook spoedig aan boord terug. Terwijl we dit schrijven zjjn we on derweg naar Haarlem. We hopen straks ook nog iets te zien van de bloeiende bollenvelden. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1955 2.009.232 tegen 1.999.118 op 1 April 1955. Op 1 April 1955 waren er 513.479 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 511.465 op 1 Maart 1955. DE BETUWE IS THANS IN VOLLE BLOEI. Een oude molen in een omlijsting van de bloesempracht. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Na de debarkatie om 3 uur, eveneens bij de Waterpoort, maakt het gezelschap Ko ninginnen met haar gevolg een rijtoer door de stad in de nieuwste modellen auto's, welke beschikbaar zijn gesteld door de Peugeot- fabrieken, welker stoet van 14 luxe sleeën in het laatst van deze week juist een tournee door onze provincie maakt. De eerste spreker, Ir H. D ij ks t r a, hoofd van de bedrijfseconomische afde ling van het Landbouwkundig Instituut te Den Haag, die bovenstaand onderwerp behandelde, betoogde, dat aanvankelijk de mening bestond, dat de prijzen van de buitenlandse krachtvoeders niet lager zouden worden. Thans echter kunnen we constateren, dat er niet alleen sprake is van een vrij overvloedige productie van granen, maar dat de prijzen op de we reldmarkt zo laag zijn, dat de invoer in ons land door een monopolieheffing geremd moest worden. Toch blijft voor zichtigheid in de economie zeer gewenst In het bijzonder op het gebied van de mechanisatie vooral nu de kosten en prijzen zo dicht bij elkaar komen, en de komende jaren ook nog een stijging van de pachten verwacht kan worden. Sprekende over de voedselproductie in de wereld, toonde spreker aan, dat in het Westen het aantal calorieën per hoofd der bevolking aanmerkelijk hoger is dan in de Oosterse landen, waar periodiek hongersnoden voorkomen. Een groot deel van de wereldbevolking lijdt permanent aan ondervoeding en daarom behoeven we in ’t algemeen gesproken direct niet bang te zijn voor een overproductie van landbouwproducten. Wat de voeding be treft verkeren we momenteel ongeveei weer in dezelfde positie als vóór de oor log. Er is echter één groot verschilde politieke verhoudingen zijn sinds 1938 totaal veranderd. Verschillende wereld delen zijn nu veel meer bereid elkaar te helpen dan voor de oorlog het geval was Bovendien kan het Westen zich niet ver oorloven toe te laten dat grote gedeel ten van de wereldbevolking verhongeren. was onze eerste gang naar de vishallen. Wat een soorten vis kwamen we hier te zien: makreel, kabeljauw, rog, poon, tar bot, schol, enz. Zoals steeds was men graag bereid de kinderen iets over deze vissen te vertellen. Een belangrijk feit evenwel is, dat de consumptiemelk, (een derde van de to tale melkplas) het verloop van de kosten in de landbouw volgt. Met de boterprijzen is het ook niet zo heel mooi gesteld. Dit is een der zwakste producten van de Nederlandse landbouw. Ze is vrij duur en er staat altijd de goed kopere margarine tegenover. De kaas- prijzen zijn evenmin daverend, maar ten opzichte hiervan is spr. toch optimisti scher dan voor de boter. Kaas vindt al tijd nog een behoorlijke aftrek in het buitenland. De condensmelk eveneens Daarom kunnen we nog wel vertrouwen hebben in de toekomst aldus Ir Dijkstra pe vleesprijzen hebben hier eveneens een vrij constant verloop, uitgezonderd de varkens. Daarmee is het dik misère nu Engeland nog maar weinig afneemt, en er een overproductie van varkens is in West-Europa. Maar over een paar jaar zal ook dat wel weer beter zijn. De gunstige wisselwerking tussen onze stad en het haar omringende platteland werd bij de opening van de „May-fair” zowel door de Commissaris der Koningin als door de Burgemeester belicht. Ook de heer H. M. Gerbrandij, voorzitter van het Sub-comité voor de „Dag van de Landbouw”, wees daar Dinsdagmor gen op toen hij deze dag, die in Amicitia gehouden werd en door enige honderden belangstellenden bezocht was, opende. Zonder het platteland zou Sneek een vis op het droge zijn, zoals de Commissaris terecht betoogde, maar aan de andere kant heeft het platteland ook belang bij Sneek. Daarom prees ook hij het initia tief van het „May-fair” comité deze dag te houden. Maandagmorgen om 7 uur zijn de zes de klassen van de vier O. L. Scholen uit Sneek en enkele leerlingen der O. L. school te IJsbrechtum met de „Vooruit gang III” vertrokken voor de 9e in structieve schoolreis. Het weer wasgoed: het zonnetje scheen, al was het dan ook nog vrij fris. De watervogels langs de Friese meren waren druk in de weer en de weilanden pronkten met het frisse geel van de boterbloemen. Na vlot door de Margriet-sluizen bij Lemmer geschut te zjjn kwamen wij op het IJselmeer. Hier werd het weer iets minder. De zon verdween achter de grij ze wolken en het begon een beetje te regenen. De wind wakkerde aan en er verschenen witte koppen op de golven. Daardoor werden enkele leerlingen een beetje zeeziek, maar overigens werd de overtocht naar Marken zonder narigheid volbracht. Op Marken scheen de zon weer en dat was prettig, want een Marken zonder zon is toch eigenlijk geen echt Marken. Nu leken de Marker kostuums nog kleu riger en het wit en groen van de huis jes stak feller tegen elkaar af. In de straffe wind hing het wasgoed aan de kunstig in elkaar gedraaide Marker waslijnen nog witter te wapperen. Na enige kaarten verstuurd te heb ben werd koers gezet naar Muiden. Al spoedig tekenden de torens en kantelen van het Muiderslot zich scherp af tegen de bleekblauwe lucht. Over de slotbrug Beoordeelde spr., in ’t algemeen ge sproken, de afzet van landbouwproduc ten dus gunstig, minder optimistisch wa ren zijn verwachtingen voor het eigen Nederlandse product. De garantieprijzen voor de melk, moesten vorig jaar voor de eerste maal in werking treden. Dat heeft 6% miljoen gulden gekost, maar het zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid 5560 miljoen vragen. heer Wind zijn voldoening uitsprak over de grote medewerking van zijn mannen, die altijd klaar staan als er een beroep op hen wordt gedaan, al hoopte hij vurig, dat de B.B. nooit zal behoeven op te treden voor het doel waarvoor ze is op gericht. Naar zijn mening hadden de oefeningen volledig aan het doel beant woord. Wel werden hier en daar nog enige foutjes gemaakt, maar door voort durend te oefenen zullen ook die in de toekomst voorkomen kunnen worden. De demonstratie van de Brandwee der B.B. was een echt showmmm Vanaf en rondom de Waterpoort v;er. e 24 stralen, belicht door rode schijnwer- Tot besluit van de, naar het oordeel van de voorzitter goed geslaagde bijeen komst, sprak de heer Gerbrandij nog een kort slotwoord, waarin hij de beide des kundige sprekers dank bracht. Ook dankte hij de aanwezigen voor hun be langstelling. Het succes van deze verga dering hebben wij zelf mee in de hand, zo luidde zijn conclusie. De Regionale Omroep Noord zal van het gehele festijn een re portage uitzenden. van het krachtvoer daalden sinds 1951. In de afgelopen winter gingen ze als ge volg van de natte zomer wel weer iets omhoog, maar toch gelooft spr. niet, dat ze in de toekomst sterk zullen stijgen Wij kunnen n.l. zéér goedkoop Ameri kaanse granen kopen. In verband met de monopolieheffing zullen ze wel vrijwel op hetzelfde peil blijven. Voor de olie zaden behoeft evenmin op een stijging gerekend te worden De animo voor het drogen van gras zal door dit alles ook eer af- dan toenemen. Zelfs verwacht spr. dat het in Holland helemaal van de baan zal raken. Na een lange tijd van loonbeheersing was er verleden jaar een stijging van plm. 30% en deze verhoging is naar spr. mening nog niet afgelopen, omdat de lo nen in de landbouw volgens de landar- beidersorganisaties nog 15 cent pe uur lager zijn dan die in de industrie. En de zwarte lonen in de industrie en in de bouwnijverheid zijn nog veel hoger. Stelt men daarom in de landbouw de lonen te laag, dan zal de vlucht naar de in dustrie nog veel groter worden. Wij herinneren er hier nog even aan, dat de Nationale Zeil koningin a.s. Zaterdagmiddag met haar gevolg om half drie uit de Sneker Jachthaven vertrekt. Zoals reeds eerder is medegedeeld, wordt geen publiek in de Jachthaven toegelaten, maar biedt het Eiland een mooie gelegen heid de vloot te zien uitvaren. Deze wordt voorafgegaan door de Johanna Jacoba”, aan boord waarvan het muziekcorps en de genodigden zullen plaatsnemen. Bij de aankomst bij de Waterpoort zullen ter begroeting drie kanonschoten worden afgevuurd. De vraag hoever men daarmee kan gaan werd besproken door Ir P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouw- consulent in algemene dienst voo^r land bouwwerktuigen. Hij begon met de stelling, dat het ’and- bouwbedrijf een organisch geheel is. Zo dra een van de delen verandert van vorm moeten de anderen daarbij worden aangepast. De omvang van de mechanisatie is de laatste tien jaren steeds groter en be- langrijker geworden, in verband met het tekort aan arbeidskrachten en de stij ging van het loonpeil. Het laatste stijgt nog steeds, maar het loonbedrag zal in het bedrijf toch zo laag mogelijk moeten worden gehouden, terwijl de arbeidspro ductiviteit dient verhoogd wil het bedrijf niet in moeilijkheden geraken. Uitvoerig en met cijfers toonde spr. aan dat er aan de mechanisatie zowel bezwaren als voordelen zijn verbonden. Van de eerste noemde hij de kapitaalin vestering waarbij het gevaar van een on juiste investering lang niet denkbeeldig is, de hogere eisen welke aan de arbeiders gesteld moeten worden, de grotere kans op ongevallen, het ingewikkelder worden van de bedrijven (des te moeilijker naar mate het bedrijf kleiner is), de moeilij ker vervanging van de man die de ma chine bedient en de afhankelijkheid van factoren die men zelf niet in de hand heeft. Het weidebedrijf vertoont een vrij on gunstige arbeidsfilm. In de hooitijd moe ten veel werkkrachten worden gebruikt en de helft van de arbeidskrachten is geregeld belast met de verzorging van het vee. Nu kan er op het gebied van de veeverzorgjng maar weinig worden gemechaniseerd. Daarom dient men na te gaan of vooi de verzorging van het.gras- land door mechanisatie iets kan worden bereikt. Alle soorten van oogsten vei eisen echter aparte machines, waarbij het steeds weer gaat om de kwestie paard en/of machine. Spr. gaf hierna een opsomming van de diverse soorten landbouwmachines en werktuigen en van de belangrijke besparing aan werkuren en arbeidslonen welke er mee worden verkregen. Verdere voordelen zijn, dat Hoewel het bezoek Dinsdag tijdens de morgen- en de middaguren beneden de verwachtingen bleef, heerste er ’s avonds een gezellige drukte in het Tentoonstellingsgebouw, waar de feeste lijke stemming verhoogd werd door de Snitser Ungetiders, die, nadat ze vooraf al een mars door de stad gemaakt had den, enige malen vrolijk musicerend en grappenmakend langs de stands trokken. Al de exposanten mochten zich in veel belangstelling verheugen en de soepen, de koek, de toast, de poffertjes van de Huishoudschool en de vele andere lek kernijen vonden weer gretig aftrek. Zeer feestelijk en druk was het ook in de Ontspanningstent, waar Eddy Christiani en zijn orkest met hun popu laire songs, muziek- en shownummers het ene succes op het andere stapelden, en ook het optreden van enkele amateur- zangers en zangeresjes veel bijval oogstte. Woensdagavond was het enorm druk en naar verschillende standhouders ons verzekerden worden er goede zaken ge daan op de Mayfair. De route voor deze rijtoer, die opgeluisterd wordt door muziek, is als volgt: 2e Zuidenddwarsstraat, Zuidend, Hoogend (Noordzijde), Grootzand (Oostzijde), Schaapmarktplein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Ged. Poortezijlen, Singel, Kleine Palen, Harinxmakade, Joh. W. Frisostraat, Willem Lodewijkstraat, Oppenhuizerweg, Jousterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, Wijde Noorderhorne, Parkstraat, Dr. Boumaweg, Stationsstraat, Westersingel, Wijde Noorderhor ne, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Stad huis (±4 uur), waar de Koningin wordt ontvangen en de wisselprijs aan haar zal worden overgedragen. Daarna volgt het bezoek aan de Tentoonstelling en een diner bij Piso. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) In overleg met de Commissie van Vier en de besturen van de diverse gymnastiekverenigingen worden alle Sneker Gymnasten van 10 jaar en ouder opgeroepen om mede te wer ken aan de intocht van de Nationale Zeilkoningin op Zaterdag 14 Mei a.s. Het verzamelpunt is bij Café Sik- kens aan de Lange Veemarktstraat (ingang Westersingel), waar alle ge noemde gymnasten Zaterdagmiddag om 2 uur verwacht worden. Op aller medewerking wordt gerekend. De vlaggen uit. Verder wordt aan allen die een vlag bezitten verzocht deze Zaterdag uit te steken. Laat Sneek Zaterdag ook op dat punt goed voor de dag komen. De stad moet één vlaggenzee zijn Steekt allen Uw vlag uit. Sneek krijgt, bij goed weer, duizen den bezoekers. Laat Sneek hen met vlaggen een kleurig welkom toeroepen. Wij rekenen op U Deze in het gehele land zeer bekende Sneker zaak zal een uitbreiding krijgen door de bouw van een geheel nieuw en modern bioscooptheater te Steenwijk. Het theater dat in het centrum van Steenwijk zal worden gebouwd zal plaat? bieden aan ruim 450 bezoekers. De op dracht tot het ontwerp van dit gebouw en het voeren der directie tijdens de bouw is in handen gelegd van de heei J. de Vries, architect alhier. Gelijk dit het geval is met de theaters te Emmen, Meppel en Hoogeveen zal dit gebouw en kei dienst doen als bioscooptheater en dus niet worden gebruikt voor andere voorstellingen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van de vis- en hengelakten bij de wet van 14 Juli 1954, Stbl. 369 is gewijzigd. Volgens deze wet zijn de akten geldig gedurende één jaar, aanvangende 1 Juni en eindigende 31 Mei daaropvolgende (dus niet meer vanaf 1 Juli tot en met 30 Juni daaropvolgende). Ditzelfde geldt ook voor de z.g. hen- gelbewijsjes van f 0.50. In verband met het bovenstaande zijn de vis- en hengelakten c.q. hengelbewijs- jes, benodigd voor het nieuwe visseizoen, reeds thans ter secretarie verkrijgbaar. Tezelfder tijd kwamen dé boerinnen bijeen in de foyer van Amicitia, waar mevrouw TilmaBraam een woord van welkom spiak, in het bijzonder tot de spreekster mej. J. Poldermans, en de dames in Fries costuum, die tijdens de bijeenkomst koffie met koek aanboden. Mej. Poldermans, directrice van „Het Baken” te Leeuwarden en lerares kin derverzorging en opvoeding, vertelde naar aanleiding van haar Amerikaanse reis een en ander over het Amerikaanse Plattelands gezin. Zij bleek daar in de States haar ogen goed de kost te nebben gegeven en gaf een boeiend verhaal van haar ervaringen. Ook vertoonde zij nog een serie zeer mooie plaatjes betreffen de haar studiereis. Vervolgëns zorgde Abe Brouwer voor een vrolijke noot door de voordracht van o.a. zijn radioschets „De stomste boer”. Mevrouw Tilma bracht tenslotte dank aan allen die had den meegewerkt aan het slagen van deze bijeenkomst. pers, de lucht ingespoten, wat een fan-, tastisch schouwspel opleverde. Het was I alsof het bouwwerk schuil ging achter een gordjjn van vuur, dat de gehele om geving in een rosse gloed zette. men de oogst beter in de hand heeft, het verlies kleiner is en de opslagruimte kleiner kan zijn. Als zeer belangrijke factoren voor een economische bedrijfsvoering noemde Bakker Arkema ook nog de ve i ling van de percelen en de intei Maar hoe intensiever een bedrijf wordt, hoe meer werk er ook komt. En dat kan alleen verricht worden als men over voldoende machines beschikt. liet het weer eerst heel wat te wensen over. Het regende en het was koud. Ge lukkig klaarde het in de loop van de morgen wat op. We maakten een tocht door de Amsterdamse havens en zagen schepen van verschillende nationalitei ten. We meerden bij onze walvisvaar der „Willem Barendsz”. Langs de val reep beklommen we het schip en be zichtigden het. De Sneker scholen heb ben bij de bemanning blijkbaar een streepje voor. De vorige dag was ten minste aan een andere school het be zoek nog geweigerd. Na het bezoek aan de „Willem Barendsz” werd het reisplan enigszins gewijzigd. Omdat het te koud was voor het strand voeren we niet naar IJmuiden, maar zetten eerst koers naar Zaandam. Natuurlijk werd daar het Czaar Peterhuisje niet vergeten. Van Zaandam ging het naar IJmui den. Na aankomst werd eerst een zwerf tocht door de duinen gemaakt. Vanaf, het laatste hoge duin hadden wij een prachtig uitzicht op de Noordzee. De zee was wild en bulderend stortten de golven zich op het strand en tegen de pier. Het was al laat toen we weer aan boord terug kwamen. Na de broodmaal tijd zoals alle maaltijden weer voor-! treffelijk door hét dames-personeel klaar gemaakt gingen we gauw haar bed. Ieder was vermoeid, zodat spoedig de rust over de slaapzalen daalde. trokken Woensdag veel kijkers naar de Lemmerweg. Verondersteld werd, dat op het terrein van de Gem.reiniging door bomtreffers brand was uitgebroken en een huis was ingestort, waarbij velen gewond waren geraakt. Brandweerploe gen van Wonseradeel, Workum, Bols- ward, Wymbritseradeel en Sneek be streden het vuur met hun eigen auto- spuiten, terwijl de opruimings- en red dingsdiensten, bestaande uit twee groe pen van Sneek en een van Bolsward, de gewonden van onder het puin en van het dak van het getroffen haalden, en naar de teams vervoerden. Deze oefeningen, stonden van de heer J. hoofd Bescherming Burgerbevolking, werden o.a. bijgewoond door mr. Har tung, chef van het Kabinet van de Com missaris der Koningin, de heren. Logger] en v. d. Goes, resp. Rijksinspecteur voor de B.B. en Provinciaal commandant, burgemeester Rasterhoff en zijn collega’s van IJlst en Harlingen, de laatste in zijn kwaliteit van promotor der Stichting B.B.B., dokter van Reekum, Kringcom- mandant Geneesk. Dienst en enkele K.H.B.B.’ers uit de omringende gemeen ten. Na afloop was er nog een korte bij eenkomst van alle medewerkers en de autoriteiten in café Ozinga, waar de j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1