Glorieuze intocht van de Nationale Zeilkonlngin l Scheepsjournaal van de „Vooruitgang III lol Aan onze adverteerders I Officieel Orgaan van de gemeenten, SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST d Aan onze correspondenten DAN MAAR DUWEN! i» 4^ öfe AGENDA Koninginnenv'oot” trok enorme belangstelling Mayfair en „Het Friese Tuigpaard” lieten schone traditie herleven Maandag 16 Mei 1955 110e Jaargang No. 39 Redacteur: L. KIEZERRINK jj 5J aankomst in Sneek en Ingezonden Kynologenclub Sneek en Omstreken De heer Gerrit Veen overleden è=s=== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Wilhelminapark was ook geïllumineerd Nog eens de praalwagens Prachtige ringrijderij op de Veemarkt Slot van de reis en ili: IIIL I SNEEKER NIEUWSBLAD Mei. te Maandag 16 Mei. Volkszangavond om 8 Namens de beide Zeilverenigingen Woensdag Donderdag Op het Stadhuis. -O Ringsteken. Zou het lukken? maar leven ADMINISTRATIE SNEEKER NIEUWSBLAD samen ze Bij de receptie van Pijttersen’s machinehandel n.v. De burgemeester spreekt de directie der jubilerende zaak toe. (Voor het verslag zie men elders in dit num mer). Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) c-1 S Met het oog op Hemelvaartsdag dienèn de berichten voor het Vrijdagnummer uiterlijk Woens dagmorgen in ons bezit te zijn. Het viel niet mee alle Koninginnen met haar gevolg op één plaatje te krijgen, maar het is toch gelukt. Hier ziet men het gehele gezelschap met de Zeilkonin gin als middelpunt in de Jachthaven, kort voor de afvaart. toe, dat zij nog vele wedstrijden zal zeilen en bood haar en haar beide hof dames eveneens zijn gelukwensen aan. deren sterk aan. Zij hadden dan ook graag langer willen blijven, maar we moesten verder naar Amsterdam, waar al weer iets prettigs wachtte, n.l. de dol komische film „Ik ben er kapot van”, die de kinderen door de h.h. Miedema van Amicitia in Corso werd aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat ze er erg van ge noten hebben. Het was al donker, toen we naar de boot terug gingen, door de verlichte Amsterdamse straten met de honderden kleurige lichtreclames. man toekomt, deed de burgemeester er voor hem nog een busje sigaretten bij. 2e paard de Jong Scharnegoutum. De praeh- Koster tige prijzen waren geschonken door het gem. Bestuur van Sneek en verschillende zakenlieden. De heer H. A. Wind sprak een dankwoord, evenals de heren Vlas en de Jong (Nijhuizum), die de gulle en de prettige organisatie Een schone traditie herleefde we. Hoewel het een beetje mosterd na de maaltijd is, moeten we toch nog even vermelden dat een vijver van het Wil helminapark met fontein en omgeving in de feestweek fraai verlicht was. Daaraan hadden de bewoners van de Bolswarderweg hun medewerking ver leend, terwijl de parkopzichter, de heer Schuurmans, zich er veel moeite voor gaf, maar er ook veel eer mee inlegde. Theater „De reikte dr J. W. v. d. Zijpp, voorzitter van de K.Z.V. „Sneek” aan mej. Weissenbach de wisselprijs uit, een in zilver gedreven schilderij, voorstellende de starttoren. Hij deed dit met een sympathieke toe spraak, waarin hij erkende dat de zei lers eerst wat schuchter stonden tegen over de verkiezing van een zeilkoningin, maar als deze zich gebonden weet aan de ongeschreven rechten van het water, zal die weerstand wel verdwijnen. Hij wenste haar namens vele zeilers Maandag 16 Mei. Amicitia Sneek. ’s Avonds te 8 uur: grote obsessie”. Nadat de Burgemeester zijn gasten op het bordes had begroet en deze zich daarna aldaar en op de stoep had den opgesteld waarvan door de foto grafen en filmmensen nog eens dankbaar werd geprofiteerd, volgde de ontvangst in de Raadzaal, waar Burgemeester Ras- terhoff de Koninginnen en haar gevolg nogmaals welkom heette en toen aller eerst de Zeilkoningin toesprak. Voor haar zal deze dag misschien tevens hèt einde van haar regering zijn, aldus de burgemeester want ze zal straks weer voor haar titel, die ze Verleden'jaar na een spannende wedstrijd, waarin haar hofdames tweede en derde werden, ver overde, moeten vechten. Voor het be halen van de titel is bedachtzaamheid Het ingezonden stuk van de jury voor de praalwagens heeft ons onaangenaam getroffen. Vooral één zinsnede daaruit. Er staat nl., dat het onderwijzend per soneel een handje moet helpen bij op stelling en optocht, ook al is het dan hun vrge dag. Voor zover ik kan nagaan was het onderwijzend personeel aanwezig zo wel bij de opstelling als bij de optocht. Hun vrije dag hebben ze ervoor opgeof ferd en nog wel meer vrije tijd voor de voorbereiding. Die 5e Mei is het onder wijzend personeel voortdurend in de weer geweest: met zang, twee keer op tocht en spelletjes, ’s Avonds waren de meesten te moe om zelf nog eens wat te gaan genieten van het feest. Er zijn nog steeds mensen, die meren dat een schoolmeestersleven slechts be staat uit vrij en vacantie en voor de rest hebben ze maar een gemakkelijk leven! Ik krijg zo de indruk, dat de heren van de jury tot dezulken behoren. Het spijt me het te moeten zeggen: we krijgen het idee, dat de heren juryleden hier hun gegriefd zijn over het ter ver antwoording roepen van henzelf afschui ven op het onderwijzend personeel. En dat is niet fair. M. Het definitieve bestuur van de Kyno logenclub is thans als volgt samenge steld: Voorzitter Dr J. P. Otto; Vice- voorzitter J. Dijkstra; Secretaresse Mevr. M. GoorBakker, Lindenlaan 15, tel. 2408; bestuursleden Mevr. J. Key Alta en de heren A. Aukema en A. J. Schutte. Dr J. P. Otto heeft zich voor lopig met het waarnemend penning meesterschap belast. Maandag 23 Mei. Ver ..Het Groene Kruis”, Sneek. Alg. vergadering van leden, ’s avonds 8 uur in het Wijk- gebouw. uur in het Gerechtsgebouw. Dinsdag 17 t/m Donderdag 19 Mel. Ami- citia Theater Sneek. ’s Avonds te 8 uur en Donderdag (Hemelvaarts dag) te 5 uur op grootbeeldscherm: ,De zwarte ridder”. Woensdag 18 Mei. Jaarlijkse Paarden- en Lammerenmarkt te Bolsward. Donderdag 19 Mei. Sneeker Zeilclub. Ope ning seizoen 1955. Zeilwedstrijd in alle klassen. Aanvang 1.30 uur. Zaterr.ag 21 Mei. Kon. Zeilver. „Sneek”. Ser>fc-wedstrijden. Aanvang 14.30 uur. en stuurmanskunst nodig, welke be kwaamheden spr. haar ook in haar ver dere leven toe wenste. Verder wenste hij, dat deze dag voor haar een prettige her innering zal blijven en overhandigde hij haar als aandenken de medaille van het Gemeentebestuur, waarbij hij de hoop uitsprak haar de volgende keer weer als Zeilkoningin te mogen begroeten. Haar hofdames kregen eveneens een medaille. De burgemeester betoogde daarna, dat deze inhuldiging een bijzonder cachet droeg. De vele koninginnen in ons mid den geven fleur en kleur aan deze dag, zei hij. Hoewel het voor U allen, die op de een of andere manier Uw titel hebt gekregen eet. attractie is en een voldoe ning elkaar hier te ontmoeten, moet dit toch niet uitsluitend als een soort show worden gezien. Op de achtergrond van al Uw titels staat n.l. de wens van de mens heid alles wat het leven mooi, schoon en rijk maakt in een bepaald begrip vast te leggen. Wanneer Uw komst er toe heeft geleid dat wij aandacht schenken aan alles wat het leven mooier maakt en ons bezinnen op de schoonheid van de schepping, dan is daarmee Uw komst hier meer dan voldoende beloond. Verder hoopte spr. dat door deze reunie ook menselijke contacten tot stand zijn ge bracht en allen een prettige herinnering aan deze dag zullen bewaren, waarna hij aan alle Koninginnen een zilveren Waterpoortlepeltje en aan de dames uit haar gevolg een herinneringsmedaille aanbood. De Kersenprins kreeg eveneens zo’n medaille, maar, wetende wat een Zaterdag begon de dag dus al vroeg voor ons. Kof fers en plunjezakken moesten worden gepakt en evenals de strozakken overge laden worden op de „Vooruitgang III” Toen kon de terugweg worden aanvaart Het werd een wat onstuimige overtocht over het IJselmeer. Het woei hard en wij hadden zijwind. Daardoor slingerde het schip zo erg, dat de aardappelpot op het buta-stel geschraagd moest worden. Verschillende leeilingen kregen dan ook met zeeziekte te kampen. Toen we ech ter het haventje van Staveren binnen vielen, was het leed spoedig geleden. Langzaam voer de „Vooruitgang III” nu over de meren en door de vaarten van de Z.W.-hoek naar Sneek, waar hon derden ouders en andere belangstellen den ons al stonden op te wachten. Het Sted. muz.corps zorgde voor muziek. Aan de Harinxmakade werden de opvaren den ontscheept en hier kwam dan ook een eind aan de kostelijke 9de instruc tieve schoolreis, die dank zij kapitein en bemanning van de „Vooruitgang III”, de schippersfamilies van de slaapschepen en het verzorgend en toezichthoudend personeel weer buitengewoon geslaagd is. Ook de leerlingen hebben echter uit stekend aan het welslagen meegewerkt. Meer dan eens kon het personeel een compliment van een gids in ontvangst nemen over het correcte gedrag van de kinderen. Geen wonder dus dat met een hartelijk „Tot volgend jaarvan kapi tein en bemanning afscheid werd ge nomen. In de ouderdom van 92 jaar is hier overleden de heer Gerrit Veen, oud- bankier. De heer Veen heeft toen hij nog in de kracht van zijn leven was, ook be langrijk werk in het openbare leven dezer stad verricht. Hij heeft o.a. zit ting gehad in het regentencollege van het O.B.W., in het bestuur van de Ver. voor Ziekenverpleging, welke later op ging in „Het Groene Kruis” en lange jaren vervulde hij ook functies in het Doopsgezind kerkgenootschap alhier. De Zeilkoningin niet haar gevolg en haaf gasten gebruikten Zaterdagmorgen de lunch in Hotel Bonnema waar de schoonheidsspecialiste van de fa Mein- dersma hen ook (belangloos) van een make-up voorzag alvorens ze ’s middags naar de Jachthaven reden, waar ze door leden van de Raad van Beheer werden verwelkomd! Daarna gingen ze aan boord van de negen motorjachten, die om ruim half drie afvoeren, voorafge gaan door de „Johanna Jacoba” waarop de Chr. Muziekver. „Harmonie” en haar drumband speelden, en begeleid door vele andere motorboten, vier Pluisjes van de Jeugdafdeling der K.Z.V.S. en de sloep van de R.K. Zeeverkenners. De Zeilko ningin, onze stadgenote mej. Ida Weis senbach en haar hofdames Ineke Rengers uit Zwolle en Lipkje de Jong, eveneens uit Sneek, stonden op de voorplecht van de Bruiser, haar collega’s de Druiven koningin uit het Westland, de Lichtko- ningin uit Beek (L), de Bloemenkoningin uit Den Haag, de Heamielkoningin uit Bolsward, de Lentekoningin uit Leeu warden, de Kersenkoningin uit Mierlo, de Textielkoningin uit Enschede en de Schoonheidskoningin (Miss Holland) uit Leiden en hun gevolg zaten allen. Bij het naderen van de Waterpoort, waar de debarkatie plaats vond op een feestelijk versierd podium, werden vier saluutschoten gelost en zorgden het Ste delijk Muziekcorps en het Tamboér en Pijpercorps van Advendo voor de muzi kale begroeting. Tijdens de ontscheping zeilden de Pluisjes een rondje in de Kolk, wat de entourage verlevendigde, en, wat haast niemand meer had dur ven hopen, scheen de zon. De hele middag hoewel het toch nog vrij koud was. De gasten, die hier door het Actie Comité van de Sneker winkeliers verwelkomd waren, stapten daarna, geassisteerd door twee livreixnechten, in de fraaie nieuwe gedeeltelijk geopende Peugeot auto’s welke door de fabrikante beschikbaar wa ren gesteld. Iedere wagen werd voorafge gaan eri geëscorteerd door leden van de Gymnast, verenigir gen, die ook de stads en provincievlaggen en de bordjes met de titel van de Koninginnen droegen, ter wijl de beide muziekcorpsen, het Tam boer- en Pijpercorps van Advendo en het Trommelcorps van T.G.P. de stoet nog feestelijker maakten. Het was wat vroeg Donderdagmid dag, maar langzamerhand kwam er be weging Jury, Commissie, rijders, paarden en bezoekers. Het werd een prachtige middag. De ruiters met en zonder zadel lieten hun paarden dra ven dat het een lust was en de krom- panelen sjezen waren een weelde voor het oog. In de eerste afdeling, ruiters zonder zadel werd er vaak luide gelachen ,maar er was tevens bewon dering voor de wijze waarop men pro beerde de ringen te steken. De jeug dige Annie Bruinsma won. In de tweede afdeling ruiters in het zadel, wat er nog meer te genieten, kranig reden de ruiters en hier zag men te vens hoe mooi deze sport is. De jonge Jan Gorter won de prijs. Een ideaal paard met een ruiter van klasse. Daar na stelden de Friese sjezen zich op, voor het volkslied en de keuring voor het schoonste geheel. Een zeldzame aanblik, ontroerend dit beeld van stoerheid en kracht, de zwarte pu^.. den, de beschilderde sjezen, de rijk aangeklede inzittenden. Winnaars wer den in deze afdeling D. F. de Jong en echtgenote van Nijhuizum. In één lan ge optocht trok men toen naar het stadhuis, waar de burgemeester de prijzen uit zou reiken. Honderden mensen stonden langs de straten en op de Marktstraat, waar de deelne mers zich in carré opstelden en mevr. Faber uit Leeuwarden de prijs- winnaressen bloemen aanbood. Daar na werd de deelnemers op het stadhuis thee aangeboden. Burgemeester Raster- hoff sprak een woord van dank tot de initiatiefnemers, maar ook dankte hij de deelnemers zelf en gewaagde van een goede samenwerking tussen Sneek en de agrariërs. Op de hem eigen prettige wijze, met voor ieder een persoonlijk woord reikte de Burgemeester toen de prijzen uit. UitslagKlasse I te paard en Toen de Blauwe Engel uit Leeuwar den, welke hier Zaterdagmiddag om 18 min. voor drie moest aankomen, Scharnegoutum gepasseerd was, ver tikte de motor het verder te gaan. De mannelijke passagiers zijn toen maar uitgestapt en hebben de trein naar Sneek geduwd, zo kwamen er toch al deden ze er dan ook 35 minuten langer over. Vrijdag gingen we de Nieuwe Kerk bezichtigen. Aandachtig volgden de leerlingen de uit eenzetting van de gids over de graf tombe van de Ruyter, Van Speyk, epz. Van de Nieuwe Kerk ging het dwars door het drukke Amsterdamse verkee naar de Bijenkorf, waar de jeugd eesej ■anderhalf uur vrij moeht ronddwalen oee; iets te kopen dat als welkomthuis meuit genomen kon worden. En wat was 'itit veel te koop En wat konden ze moeilijk een keuze doen. Na aan boord weer heerlijk gegeten te hebben, gingen we naar Artis. Aan vankelijk dreigde de regen dit tochtje naar de dierentuin te bederven, maar gelukkig klaarde het al gauw op. Ook daar hebben de kinderen weer volop ge noten. Vooral het voeren van de roofdie ren, de zeeleeuwen, de pinguins en de grappige apen volgden ze met grote be langstelling. We gingen die avond vroeg naar bed. Nog even werd er zoals alle avonden voorgelezen en toen was het con signe slapen, want we moesten de vol gende morgen vroeg op. verlieten wij IJmuiden en begaven ons naar Haarlem, zo schreef onze verslag gever aan boord. Het was een prachtige tocht langs het Spaarne met zijn mooie villa’s. In Haarlem maakten wij een wan deling door de stad naar de St. Bavo. Jammer, dat we wegens een trouwplech tigheid de kerk niet van binnen konden bekijken. Van Haarlem voeren we ver der door de bloembollenstreek naar Hil- legom. Onderweg zagen we de bontge kleurde vlakken van de bloeiende tulpen velden. In Hillegom maakten we een wandeling. Dank zij een hulpvaardige politie-agent vonden we een smal land- paadje, dat midden tussen de bollenvel den door liep. Vermoeid kwamen we aan boord terug en vervolgden onze reis door de ringvaart. Bij de grote verkeersbrug bij Leimuiden vonden we onze slaap schepen. Hier gingen we ook overnach ten, omdat de brug pas de volgende mor gen vroeg open ging. zonder zadel14 deelnemers, le prijs sma prÜ£ yoor het mooiste Friese Annie Bruinsma Scharnegoutum Piet Wielinga Sneek3e M. Sneek. Prijs voor het mooiste paard A. v. d. Meer Scharnegoutum. Klasse II te paard met zadel17 deelnemers,le Jan Gorter Sneek 2e W. Andela Oosterend 3e P. Boschma Offingawier. Prijs mooi- ontvangst ste paard I. Broersma Hartwerd. Klasse roemde, j III in Friese Sjees 10 deelnemers plus in Sneek. Niet voor het laatst hopen dames, le D. F. de Jong Nijhuizum met mevr, de Jong; 2e L. Jellesma Workum met mevr. Jellesma3e A. F. Brouwer Idaard met mevr. Brouwer. Prijs voor het schoonste geheel J. A. de Jong en mej. R. A. de Jong Scharnegoutum. Prijs voor mooiste damescostuum mevr. Jan- werd de reis al weer vroeg voortgezet. Na een klein uurtje varen, meerden we in Aalsmeer en marcheerden naar de bloemenveiling. Een heerlijke geur kwam ons tegemoet toen we het veiling gebouw binnenstapten. In een bonte mengeling van kleuren lagen de snij bloemen op de karretjes uitgestald. Ook potbloemen waren in grote verscheiden heid aangevoerd. Een deskundige gids leidde ons rond en verklaarde ons de werking van het veiling-apparaat. Ook bezichtigden we nog enige kassen en za gen hoe kostbare planten van kleine stekjes worden opgekweekt. Na Aalsmeer was Schiphol aan de beurt. Hier kwamen we tegen de middag aan. Na een heerlijk maal gingen we de luchthaven op. De kinderen genoten Het komen en gaan van vliegtuigen van verschillend type in allerlei nationali teiten de internationale sfeer, die er op een vliegveld heerst spreekt de kin- van de S.Z.C. wenste de Koningin en de hofdames eveneens geluk met haar sportieve prestaties van verleden jaar en reikte aan alle Koninginnen het nieuwe clubboekje van de S.Z.C. uit. Er werd toen eerst een kopje thee ge dronken, waarna de Zeilkoningin, mede namens haar gasten, het Gemeentebe stuur en de bevolking dankte voor de glorieuze ontvangst. Zij hoopte, dat de natuur er toe zal medewerken dat alle zeilers straxs zullen genieten van zon, wind en water en dat Sneek haar naam „gezelligste zeilstad van Nederland” steeds met ere zal dragen. De dames brachten daarna nog een be zoek aan de „May-fair” waarna het festijn besloten werd met een Koningin nen diner in Restaurant Piso. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt ons volgend nummer Vrijdag 20 Mei a.s. Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiter lijk Woensdagmiddag 3 uur. DE NATIONALE ZEILKONINGIN regeert maar één dag. Maar die is ook een hoogtepunt en een onvergetelijke in het leven van de Zeilster, die deze eretitel, welke in sportieve strijd wordt verkregen, heeft veroverd. De glans welke haar dan omgeeft en het feestbetoon waarop ze bij haar intocht wordt onthaald, maakt van die dag een feest, waarop heel de stad met haar meeleeft en dat door allen wordt gevierd. Dat bleek ook Zaterdagmiddag weer uit de enorme belangstelling voor het binnenvaren van de vloot, waarmee ditmaal niet alleen de Zeilkoningin, maar ook acht andere Nederlandse ééndags-Koninginnen hun glorieuze intocht maak ten in onze feestende stad. Overal waar ze passeerden stonden de kijkers in dichte rijen op de kaden en werden de hoge gasten hartelijk begroet, wat zich herhaalde toen ze na hun ontscheping bij de Waterpoort, per auto een rit door' de. stad maakten, bij de ontvangst op het Stadhuis en het bezoek aan de „May- F b» ft?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1