'f. BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST mI BII1B een Wierumer Blazer I ir I over Afd. Friesche Mij. zal inlichtingen vragen de Abortusbestrijding edgekeurd prjes Scheepvaart-Museum kreeg pcfolincr van hof Vrijdag 20 Mei 1955 110e Jaargang No. 40 Redacteur: L. K1EZEBRINK Het Oostenrijkse Vredesverdrag getekend r Kerknieuws bijna de van z Dertienjarige autodief gepakt V erbeurdverklaring veestapel Aid. Sneek Ned. Chr. Vrouwenbond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Tentoonstelling 1913 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telet. 2872 te a n le ze iia et in et rf, sn dt Zakennieuws Vrijspraak van sergeant-vlieger Met de gootsteen I Bescherming van de kievit Dienstregeling N.T.M. Kabinetscrisis De heer A. Paul Lampe overleden Zwaan, kleef aan Fries in L.O. go< Kat gered, maar cel in SNEEKER NIEUWSBLAD V.) Excursie. •y<: en zouden vormen een neutraal een de heer G. Alberda, tot plaatsvervanger de heer W. Hiemstra. el Q. Q. See Bf Ie, in m ter aa en en J» st ta SU sr ir k i- Ie a l k wQ art '‘P. zal ed« en» ved- sent me" s in isla- aak b en i de mg» Med. lam kke r t er red. an ken dat sul» md, r«r» in eeft >ng. n ia izel met no. ■et. een un- rtjd e- M Banketbakkerij v. d. Wal heeft haar ijsbuffet uitgebreid door de aanschaffing van een vol-automatisch slagroomappa- raat met aangebouwde koel- en druk- compressor. Het grote voordeel van dit apparaat, aldus de heer v. d. Wal, is, dat de slagroom gegarandeerd blijft staan, en dus niet terug gaat lopen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Het hoog militair gerechtshof heeft de 23-jarige sergeant-vlieger J. van de L. uit Eindhoven vrijgesproken, conform de eis van de advocaat-fiscaal. L. had in Amerika een vliegeropleiding gevolgd. Daarna vloog hij geruime tijd in Nederland. Vorig jaar kreeg hij een onoverwinnelijke angst om te vliegen en hij weigerde een vlucht met een instruc teur te maken. De krijgsraad te velde Oost sprak hem vrij wegens overmacht. De auditeur-militair, die een maand ge vangenisstraf had geëist, was echter in beroep gegaan. Brandweerlieden hebben mevrouw Do reen Clough uit de Engelse plaats Bolton naar het ziekenhuis gebracht met de bo dem van de gootsteen aan haar vinger. Zij was met haar vinger beklemd ge raakt in het afvoergat, zodoende moesten de brandweerlieden eerst de bodem uit de gootsteen hakken voor zij in het hos pitaal onder verdoving, uit haar benarde positie kon worden bevrijd. De heer A. Paul Lampe, directeur van het Dames- en Kinderkledingbedrijf Lampe Amsterdam N.V., is Dinsdag morgen in de leeftijd van 77 jaar over leden. De heer Lampe kwam al op jonge leeftijd in de zaak, een reeds ge vestigd bedrijf, dat in 1834 in Sneek werd opgericht en in 1883 onder zijn vader naar Amsterdam kwam. In 1911 richtte de heer Lampe met zijn twee broers het thans bestaande bedrijf aan de Nieuwendijk 225 op. Aan de activi teit van de heer Lampe was het voor een groot deel te danken, dat filialen in Utrecht, Haarlem en Hilversum kon den worden opgericht. Hij was een zeer geziene figuur in de damesconfectiewereld. mogendheden op het gebied van andere hebben, de Amerikaanse luchteskaders zouden dus uit Ijsland, Engeland, Neder land, Frankrijk, Spanje, Turkije en Afri ka moeten verdwijnen en juist deze garanderen een zekere mate van Veilig heid voor de westelijke randgebieden van het Europese vasteland, die op zich zelf aangewezen, weerloos zouden staan tegenover de gevaren welke uit het Oosten zij het van z.g. neutrale Duitse zijde en/of van Russische kant zouden kunnen dreigen, hoe ver de ontwapening dan ook in de gehele wereld zou zijn doorgevoerd. Een lezeres uit Den Haag mevr. F. Kousbroek-Coens zond ons een aan vulling op het kadertje „drie scheepjes voor de Prinses’ 'in ons Tentoonstellings- nummer van 6 Mei j.l. Zij vertelt hierin, dat niet een adjudant van wijlen Prins Hendrik, maar de Koningin zelf de scheepjes van haar kocht. Zij demon streerde daar n.l. mee in de stand van haar broer de heer A. Coens. De Ko ningin kocht echter niet drie, maar twee bootjes. Een voor een logeetje van de prinses, waarop de Nederlandse vlag moest staan, en een voor prinses Juliana met de vlag van een andere mogendheid. Wij maken hiervan alsnog gaarne mel ding. Zondag 22 Mei a.s. treedt op de lijnen van de N.V. Nederlandse Tramweg Maat schappij een nieuwe dienstregeling in werking. De lijnen 1 (Leeuwarden RoordahuizumDeersumSneek) en 20 (HeerenveenJoureSneek) zijn onder nummer I tot één lijn samengevoegd, waardoor men direct een overzicht heeft van de aansluitingen. Tussen Sneek en Heerenveen is een vroege rit ingelegd, vertrek 5.15 uit Sneek, aankomst Hee renveen 5.49. Men beweert dat de Russen op de ontmoeting der regeringsleiders van de Grote Vier in Juli waarover men het te Wenen eens werd, zij het niet over de plaats der bijeenkomst, welke het Wes ten in Zwitserland, de Sovjetunie in Wenen wil hebben, dit laatste om nog eens extra nadruk te leggen op de Oos tenrijkse neutraliteit desnoods nog verdere concessies willen doen. Zij zou den ook Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije willen ontruimen en deze tot neutrale staten willen verklaren om de bufferzone groter te maken. We geloven niet aan zo’n concessie. Het veiligheids- pact dat Moskou Zaterdag te Warschau tekende met deze landen en Albanië, Bulgarijë, Oost Duitsland en Roemenië wijst niet daarop. Slechts voor Oost Duitsland is voorlopig een uitzondering gemaakt inzake een bijdrage aan de ge meenschappelijke strijdkrachten, welke onder de Russische maarschalk Koniew zullen staan, kennelijk met het doel dit de weg tot hereniging met W. Duitsland open te laten als dit laatste land bereid zou zijn het Navolidmaatschap prijs te geven en de neutraliteit te accepteren. Maar zelfs als Moskou tot dit verras sende aanbod zou komen, dan zou dit allicht betekenen dat in Centre 1 Europa een groepering z.g. neutrale staten, ver moedelijk onder leiding van Duitsland, zou ontstaan, Welke op den duur een sterke en gevaarlijke druk op het Wes ten zou kunnen gaan uitoefenen. Het on derwerp neutraliteit van Duitsland ge paard gaande met ontwapening, biedt een zo oneindig aantal voor het merendeel voor het Westen onaangename aspec ten dat we natuurlijk niet bij alle kunnen stilstaan .Maar ze komen geleidelijk wel aan de orde naarmate de ontmoeting der Grote Vier meer nabij komt. Wat echter nu al wel duidelijk is, is dat de Weste lijke landen in de komende maanden aan grote verleidingen zullen bloot staan en dat de Russen hun uiterste best zullen doen de zwakke broeders onder hen weg te lokken uit de gezamenlijke verdedi- gingsinspanning, en dat zij daarbij over de hoofden der westelijke regeringen heen, ook de volken van het Westen voor hun zo aangenaam aansprekende voorstellen zullen trachten te winnen. Dat deze volken dan niet mogen bezwij ken Wij hebben er in een vorig over zicht reeds op gewezen dat het Westen zich gelukkig mag prijzen dat in West Duitsland dr Adenauer de touwtjes in handen heeft, een overtuigd voorstan der van militaire samenwerking der westelijke landen, wiens positie in zijn land de laatste dagen nog versterkt is door de overwinning zijner partij bij de verkiezingen voor de Landdag van Rijnland Palts, waardoor ook de twee derde meerderheid voor Adenauer in de W. Duitse Bondsraad verzekerd blijft. Er ligt voor de westelijke landen onge twijfeld iets bitters in de wetenschap dat men W. Duitsland zozeer nodig heeft, maar dat zal men voor lief moeten ne men al maken de W. Duitsers dat die landen soms niet gemakkelijk, "o trof de hoge toon van de protestnota welke Bonn tot Oostenrijk richtte over de regeling van de kwestie der vroegere Duitse be zittingen in het vredesverdrag, onaange naam. Takt moeten de heren nog altijd wat meer leren. Men beweert dat Mos kou voor Amerika een apart verlokke lijk aanbod heeft inzake Formosa, waar voor het de medewerking van rood China zou hebben gekregen Maar wat Peking NIEUWE MACHINE VAN DE K.L.M. d° KLM. zijn 10 vliegtuigen Douglas DC-7C oesteld. Deze grote, snelle en m chines zullen in de loop van het jaar 1957 worden afgeleverd. Bovengenoemde afdeling kwam Maan dagavond j.l. voor de laatste maal in dit seizoen in vergadering bijeen. Ds. Wiegers, Herv. predikant alhier, sprak over „Communisme”. i Uit overweging, dat het om een ver dere teruggang van de stand van de kievit tegen te gaan, wenselijk is het tijdvak, waarin het rapen van kievits eieren is toegestaan voor het gehele land, met uitzondering van Friesland, met zeven dagen te bekorten, is bij Kon. besluit het Vogelbesluit in die zin gewij zigd, dat de raaptijd aanvangt op 1 Februari en eindigt voor wat betreft Friesland met ingang van 20 April en voor wat betreft de overige provinciën met ingang van 13 April. Dinsdagavond heeft het kabinet-Drees zijn ontslag aangeboden, nadat de huur- voorstellen met 48 stemmen voor en 50 stemmen tegen door de Tweede Kamer waren verworpen. Tegen de voorstellen stemden P.v.d.A., V.V.D., C.P.N., K.N.P., S.G.P., van de A.R. prof. Gerbrandy, van de C.H. mr. Schmal. Voor stemden K.V.P. en de overige leden van de A.R. en de C.H. De Koningin heeft het verzoek van de ministers en staatssecretarissen, hun ontheffing te willen verlenen uit het door hen beklede ambt, in overweging ge nomen, en hen uitgenodigd inmiddels al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het Koninkrijk noodzake- Ijjk achten. Woensdag heeft H. M. in verband met de crisis de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van de Raad van State en de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van P.v.d.A. en K.V.P. ontvangen. zelf daarover losliet is niet zo veelbe lovend, want de rode Chinezen eisen Formosa nog altijd op, al willen ze er liever niet om vechten. Bovendien zal Washington extra geprikkeld zijn door de verklaring van Peking dat het zich vol komen achter het hierboven reeds genoemde veiligheidspact van War schau schaart en in geval van oorlog in Europa zich aan de zijde van de landen van dit pact zal scharen Verbeurdverklaring van de gehele vee stapel van 31 koeien en bovendien 450 gulden boete, heeft de officier van justi tie te Zutphen, mr Stam, geëist tegen de veehoudersfamilie Voortman te Eefde, die weigert zich aan te sluiten bij de provinciale gezondheidsdienst voor vee, zoals dat bij de wet verplicht is. De kwestie Voortman is voor de vee houders in de omgeving van Zutphen een brandende kwestie geworden, want de oudste broer uit de familie schaarde zich aan het hoofd van een groep boe ren, die de verplichtingen zoals de wet hen voorschrijft, niet wil nakomen Voortman werd enige tijd geleden ook door de Hoge Raad in het ongelijk ge steld. Nu is kort geleden zijn vee in be slag genomen Ook in de rechtszaak van Dinsdag heeft de oudste broer het woord gevoerd. Hij heeft geen bezwaren tegen bestrijding van tuberculose onder rundvee, maar wil niet worden verplicht zich bij de gezondheidsdienst aan te slui ten. Ik kan zelf mijn vee wel t.b.c.-vrij houden, zegt hij, en hij voert daarbij bovendien aan, dat hij principiële bezwa ren heeft tegen dwang van hogerhand opgelegd. De officier van justitie zei, dat de principiële kant van de zaak terzijde is, nu de Hoge Raad een beslissing heeft genomen. Hij vorderde tegen elk lid van de familie Voortman, die gelijke aan delen hebben in de geërfde bezittingen, 150 gulden boete. Het vee moet worden verkocht, waarna de opbrengst aan de Voortmans wordt gegeven. De jongste broer heeft inmiddels voor aansluiting bij de dienst getekend. (Alg. Dagblad). De vaststelling van de kostprijs van de melk werd eveneens uitvoerig be sproken. Vrij algemeen was men van me ning, dat er één melkprijs moet zijn en dus geen verschil tussen de bedrijven op de zware grond en die op de lichte. Voor de normale bedrijven ligt de kostprijs n.l. vrijwel op hetzelfde peil. Voorzitter I. de Boer wekte de leden op hun gedachten hier nog eens over te laten gaan en hun zienswijze kenbaar te maken aan het Hoofdbestuur. Nadat de voorzitter ook nog enige me dedelingen had gedaan over de varkens- prijzen en de lonen (die voorlopig gelijk blijven) werd het Landbouwschap uit voerig onder de loupe genomen, toege licht, becritiseerd maar ook verdedigd. Volgens de mening van de laatsten kan er voor de boeren veel goeds uit voort komen, mits zij er zich eensgezind achter stellen en er niet te veel een politieke zaak van maken. Deze onderwerpen kwamen allemaal bij de rondvraag aan de orde. De agenda punten daarvoor werden vlot afgehan deld. Medegedeeld werd, dat er weer gelegenheid bestaat candidaten (min. leeftijd 16 jaar) op te geven voor de nieuwe meikerscursussen en dat drie nieuwe leden en een buitengewoon lid waren ingeschreven, maar twee hadden bedankt, resp. wegens opheffing van het bedrijf en verhuizing naar de N.O.Polder. Het verslag van de algemene vergade- ring op 28 Februari te Leeuwarden ge houden, werd uitgebracht door de heer A. Steensma en op een enkel punt na der toegelicht door het bestuurslid P. F. Falkena. Tot afgevaardigde naar de vol gende alg. vergadering werd benoemd de Op Zuid Slavië zal blijkbaar in het bij zonder de verleidingskunst der Russen gericht zijn. Chroesjtsjew, premier Boel- ganin en Mikojan gaan eind Mei naar Belgrado. Zij kunnen er nauwelijks op hopen Zuid Slavië weer tot de Russische satelliet te maken, welke het vóór 1948 was, toen Stalin, door zich e bemoeien met de binnenlandse politiek van Zuid Slavië, Tito voor het hoofd stootte en deze zijn land uit de Kominformgroep deed treden. Dat was een fout van de Russische dictator waarvoor blijkbaar Molotoff nu aansprakelijk wordt gesteld want hij gaat niet mee naar Belgrado en men noemt Mikojan reeds als zijn opvol ger. Voorlopig zal Moskou er nu blijkbaar op uit zijn Zuid Slavië te winnen voor een neutraliteits verklaring. Het beden kelijke van de zaak is, dat deze neu traliteit Tito niet zo onwelgevallig schijnt te zijn. Op zijn reizen in Azië heeft hij zich herhaaldelijk sympathiek uitgelaten over Nehroe’s neutralistische politiek en we hebben in ons vorig overzicht er al reeds op gewezen dat Griekenland en Turkije allerminst tevreden zijn over Tito wat betreft het nakomen der mili taire verplichtingen van het Balkanpact, waarin de drie landen verbonden zijn en dat, als het volledig werd uitgevoerd zeer gevaarlijke bedreigingen voor de zuidelijke flank van Rusland in oorlogs tijd zou vormen. Tito beweert meer voor de politieke, economische en culturele zijden van het pact te voelen, maar het is duidelijk dat als de militaire voor waarden van het verdrag niet uitgevoerd worden ,het zeer aan betekenis verliest voor het Westen dat het heeft beschouwd als de laatste schakel in de westelijke veiligheidsgordel welke Rusland in Eu ropa moet omgeven, ook al wilde Tito dan niet weten van aansluiting bij het Atlantisch pact, waarvan Griekenland en Turkije wel lid zijn. Bereids hebben Griekenland en Turkije doen weten dat ze volledig door Zuid Slavië wensen te worden ingelicht over de besprekingen van Tito met de Russen en deze heeft ook het Westen zekere geruststellende verklaringen gegeven. Maar we wachten toch met spanning af of deze zwakke schakel in de westelijke gordel het uit houdt ondei de stormloop van Russische aanminnigheid welke thans op Tito .een maal zo verguisd door de Kominform, wordt losgelaten. De vergadering was er voor weer een excursie te houden, maar kon et niet eens worden over het doel. Het bestuur gaf de voorkeur aan de tentoonsteling E 55 te Rottterdam, verschillende leden prefereerden een bezoek aan de Fok- ker-fabrieken met een rondvaart door de Amsterdamse grachten. Ook ging er een stem op voor een reisje naar Dene marken of de bezichtiging van een stik- stoffabriek. Besloten werd tenslotte, dat het be stuur hierover een circulaire tot alle leden zal richten en aan de hand van het resultaat daarvan een beslissing zal nemen. Ze lijken allemaal zo mooi, deze Rus sische voorspiegelingen, maar zijn ze meer dan dat De ontwapening kan pas een gevolg zijn van een terugkerend ver trouwen in eikaars bedoelingen en kan het Westen het wantrouwen jegens Rus land ter zijde stellen Ten slotte is het uiteindelijk doel der Russen, n.l. het communisme met hulp der volksmassas over de gehele wereld te verbreiden on veranderd gebleven. Eigenlijk heeft Chroesjtsjew, tegenwoordig de grote man Van de Sovjet Russische communistische partij dat zelf toegegeven de Nieuwe Rotterdamsche Courant herinnerde er dezer dagen aan toen hij in een inter view met een Amerikaan verklaarde „Wij kunnen samenleven zonder elkaar te beoorlogen. Lenin sprak van lang durige samenleving. Hoe lang kan nie mand zeggen. Dat hangt van de histori sche voorwaarden af”. Hieruit blijkt dus dat deze Communistische leider de toe stand van vrede tussen de beide partijen niet als een blijvende beschouwt, doch als een tijdelijke. En waarschijnlijk voor de tijd die Rusland nodig heeft om de Chinese industrialisatie op poten te zet ten en zelf te trachten de achterstand op het gebied van de atoomwapens in te halen. Deze beschouwing lijkt wat ontmoedigend, maar men mag, ondanks het thans heersende optimisme, toch de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. Want wat bieden de Russen eigenlijk het Westen aan Een neutrale zóne tussen Oost en West waaronder geheel Duits land, zodat de ene partij, het Westen, op het vasteland van Europa slechts zal beschikken over een smalle strook van enige honderden kilometers breed, welke niet gedekt zal worden door Duitse of andere in Duitsland verblijvende troe pen, want alle buitenlandse troepen zou den uit Duitsland teruggetrokken moeten worden. Dat bovendien in het kader dei Russische ontwapeningsplannen vóór die geheel uitgevoerd zouden zijn het atoomwapen zou moeten prijsgeven, dat zelfs mét de West Duitse deelneming aan de Navo, nog onontbeerlijk is om het Westen een zeker evenwicht in de kracntsverhouding met Rusland te ver zekeren. Voorts eisen de Russen het prijs geven van alle militaire bases .welke Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Alle leden van de Nederlandse fami lie Zwaan, voorzover deze konden wor den opgespoord binnen en buiten de landsgrenzen, uit verschillende landen van Europa en zelfs uit Spanje zullen ze komen houden met Pinksteren op de Goudsberg bjj Lunteren een grootscheep se reunie. Waarom juist daar, wordt dui delijk als men weet dat de naam Zwaan volgens nasporingen omstreeks het jaar 1500 voor het eerst in het dorp Lunte ren voorkwam en deze verre voorzaat wordt dan ook als de stamvader der familie beschouwd. De Enkhuizer pre dikant J. Zwaan is voorzitter van het comité, dat de reunie organiseert en men verwacht, dat meer dan 150 dames en heren (boven achttien jaar) gehoor zullen geven aan zijn roep: „Zwaan, kleef aan...” Na de gruwelijke stormramp in 1894, waarbij de gehele Dongeradeelster vis sersvloot in een sneeuwstorm verging, werd in de plaats van de daarbij ver loren gegane aken tamelijk slanke snikachtige platte schepen met schuin vallende, rechte stevens, voorzien van een hoofdmast en een druilmast of ba- zaan een nieuw scheepstype, de z.g.n. „blaes”, „blazer” of „bolle” in gebruik genomen, waarmee de kustvissers van Wieringen en andere plaatsen aan het Flie de visserij toen al geruime tijd had den uitgeoefend. Het waren zware, naar verhouding brede, maar zeer zeewaar dige schepen, die gebouwd werden in Enkhuizen, Makkum en Workum, en waarmee de vissers van Wieringen, de Waddeneilanden, Wierum, Paesens en Moddergat de kustvisserij °P de Noord zee bedreven. Ze staken te diep om over de slikken de dijk te kunnen bereiken, en daarom ankerden de schepen enige honderden meters uit de kust, vanwaar de vis met „preammen”, vrij ranke schuit jes, van boord werd gehaald. Ook onder hield men hiermee het verkeer met de vaste wal. Van December tot Maart werd er niet gevist. In die tijd lagen de Blazers afge tuigd in het Great Djip te Dokkum. Thans is dit scheepstype uitgestorven. Het Museum bezat reeds een Wieringer blaes, maar nu is daar het model van het Wierumer zusterschip bijgekomen. Het is vervaardigd door de heer G. Visser te Dokkum, die, toen de blazers indertijd nog in Dokkum lagen, ze nauw keurig heeft bestudeerd. Het eerste model dat hij bouwde bevindt zich al sinds enige jaren in de Dokkumer Oudheidkamer. Daar bij de bouw op de werven nimmer van tekeningen of bestek ken gebruik werd gemaakt, waren de blazers nooit ge heel gelijk. Dat is daarom ook niet het geval met het model in Dokkum en dat waarmee de collectie in het Fries Scheepvaart Museum thans is verrijkt. Vlug werk van de politie die er Dins dag in slaagde de dader te vatten van enkele autodiefstallen die in de nacht van Zondag op Maandag te Laren wer den gepleegd. De dader was een dertien jarige knaap.... Het was niet de eerste maal dat hij zich aan een auto vergreep. Enkele maanden geleden ging hij er vandoor met een vrachtauto van een wasserij uit Naarden. Daarmee ging hij in de dichte mist toeren. Onder de gemeente Eemnes stortte hij met de wagen van de dijk. De auto werd vernield, maar de knaap kwam er ongedeerd af. Na deze esca pade werd hij naar het opvoedings gesticht Abong in Groningen gestuurd. Zondag ging hij er, tijdens een gods dienstoefening, vandoor. En het was meteen raak. In Laren nam hij hier en daar een auto weg, waarmee hij wat ging toeren. Ook in Naarden kroop hij achter het stuur van een auto, waarmee hij koers zette naar Valkenveen. Maar dat is eerst nu uit gekomen Omdat de politie meende dat de knaap, van wiens ontvluchting zij had gehoord, van al deze diefstallen wel iets zou weten, hield zij zijn woning te Bussum in de gaten. En daar kon zij hem aan houden. Toen hij met een auto arri veerde..... IJLST. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier drs A. Molenaar te Nunspeet. IJLST. Gekozen tot notabele (in de vacature van de heer Ament) bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer A. Bijlsma. De afzet van vee wordt in onze provincie bemoeilijkt door de voorschriften inzake de bestrijding van abortus, betoogden verschillende leden van de afd. Sneek der Friesche Maatschappij van Landbouw Maandagavond in de voor jaarsvergadering bij Leeuwen. Naar hun mening is men in de andere pro vincies lang zo streng niet. Het bestuur zal hiernaar informeren bij het Hoofd bestuur met verzoek het antwoord te geven op de a.s. algemene vergadering in Leeuwarden. Deze zaak gaat nl. alle leden aan. Het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal en het ge bruik van die taal of van een streek taal als voertaal bij het lager onderwijs is door de Eerste Kamer goedgekeurd met 39 tegen 2 stemmen. De heren Van Lieshout en Mertens (beiden kath. waren de tegenstemmers. Hoe weinig waardering men ook moge hebben voor de politiek van Moskou, men moet bewondering koesteren voor de regie welke deze politiek verraadt, voor de bekwame wijze waarop ze wordt gevoerd. Toen het vaststond dat West Duitsland zou gaan deelnemen aan de militaire verdediging van het Westen bracht de Sovjetunie haar verdekt op gestelde reserves in het veld. Het Oos tenrijks vredesverdrag, kennelijk door de Russen jarenlang opgehouden voor dit doel de Russen zijn nu eenmaal uit stekende schakers en zien de ontwik keling van ingewikkelde combinaties ver vooruit werd nu snel aanvaard. Zon dag werd het te Wenen getekend en her kreeg Oostenrijk zijn vrijheid. Dit neu trale Oostenrijk wordt nu door de Rus sen het Duitse volk voorgehouden als een voorbeeld van zijn eigen lot, ook dat volk Kan, volgens de Russen, zijn vrij heid en eenheid verkrijgen wanneer het maar toestemt in de neutraliteit van het herenigd Duitse rijk. En wat kan eigen lijk het Westen daartegen hebben, vra gen de Russen en ze richten zich dan spe ciaal tot Frankrijk, waar altijd de aan hang voor de idee van een ontwapend neutraal Duitsland groot is geweest. Een neutraal Zweden, een neutraal Duitsland, een neutraal Oostenrijk, een neutraal Zwitserland en een neutraal Zuid Slavië, zouden immers een buffer kunnen vormen waardoor de Rus sen van het Westen zouden worden ge scheiden, zodat de kans op een botsing al zeer gering zou worden. Temeer, aldus de Russen, omdat wij immers toe schietelijk zijn, we zijn nu bereid met het Westen te praten over ontwapening op een basis welke die van het Westen nadert en onze maarschalk Boelganin heeft nog pas verklaard dat hij ook het einde van de koude oorlog wil. r S:: V.' Twee Franse soldaten zijn voorwaarde lijk tot veertien dagen celstraf veroor deeld, omdat zij het leven van een kat hebben gered. De sergeant-majoor had bevel gegeven de kat te doden. De twee soldaten leenden echter een jeep om de kat naar een veilige plaats te brengen. Op de terugweg slipte de jeep op een beijzelde weg en werd vernield. I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1