De heer A. J. de Vlies veertig jaar bij N.V. Houwink premievrije pensioenrechten worden toegekend. IJzig begin van de Seriewedstrijden der K.Z.V.S, Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST was AGENDA Zevende Waterpoortmars met record aantal deelnemers H. M. de Koningin opende de E 55 „Veilig verkeer” was verleden jaar weer zeer actief Maandag 23 Mei 1955 110e Jaargang No. 41 Redacteur: L. K1EZEBRINK Ledental belangrijk toegenomen E. Priester overleden Classicale Zendingsdag I Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD j Steunregeling voor vissers Insluiping Binnenbrandje te Ijlst AI 30.000 tekort bij Frysk Orkest mr - ia Tentoonstelling té Hilversum. I toekomst een kampioenschap. 7 Een van de vele groepen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de ge- Zijn SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Burgemeesters van H.O., Staveren en Hindeloopen hebben een telegrafisch verzoek tot de ministers van Sociale Za ken, Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gericht om een aanvullende steunregeling in het leven te roepen om de vissers in hun bedrijf te steunen. In dit verzoek is gewezen op de slechte vangsten die al jaren te laag zijn. In het verzoek wordt gevraagd om een zoda nige steunregeling, dat de vissers een aanvullend bedrag zullen ontvangen als de beloning minder dan f 60.-per week bedraagt, zodat ze toch op zestig gulden kunnen rekenen. De toen 13-jarige A. J. de Vries ver wisselde in Mei 1915 de bank van de lagere school voor een kantoorkruk bij de n.v. Noordelijke Glasfabriek M. J. Houwink alhier. Eigenlijk was het nog niet eens een kantoorkruk, want de heer de Vries, die Zaterdag zijn veertigjarige werkzaamheid bij deze zaak, waar hij nu procuratiehouder is, herdacht, moest er aanvankelijk allerlei werkjes doen welke niet zo heel veel met het eigenlijke kan toorwerk hadden te maken. Maar door grote ijver, veel toewijding en zelfstudie klom hij sport voor sport steeds hoger totdat hij zijn tegenwoordige rang be reikte. De jaarvergadering van „Veilig Ver keer” werd Vrijdagavond onder voorzit terschap van de neer S. G. Walinga in hotel Hanenburg gehouden. Het leden tal, zo deelde de secretaris, de heer A. Keet, in het jaarverslag mede, nam in het afgelopen jaar beduidend toe. Dank zij een intensief gevoerde actie, de dorpen rond Sneek werden deze winter bewerkt is het tot boven de 500 ge stegen. Op 1 Jan. waren er 287 leden. De deelname aan het jeugdverkeersexa- men was weer belangrijk groter dan vorig jaar, maar toch blijven er nog en kele hoofden van scholen afwijzend tegenover staan. De in September ge opende Veiligheldslaan was een succes. Het werkgebied der vereniging dat tot nu toe Sneek, Ijlst en Wymbritseradeel omvatte is thans uitgebreid met de ge meenten Gaasterland en Sloten. Ten dienste van de te voeren propa ganda is een projectie-apparaat aange schaft zodat voortaan op de propaganda- avonden ook filmstrips vertoond kunnen worden. Ook de uitgeschreven cursussen voor volwassenen om hun kennis omtrent Veilig Verkeer te verrijken slaagden naar wens. Bij al het werk van de vereniging De puntentelling is als volgtIn elke wedstrijd wordt aan de eerstkomende zoveel punten toegekend als er jach ten zijn ingeschreven, aan de tweede een punt minder enz. Daarenboven krijgt de winnaar 4 punten extra, num mer twee 2 punten en nummer drie 1. De kopgroep in de PAMPUSKLASSE bestond doorlopend uit de nieuw ge tuigde Smelleken van J. van Foeken, Weerhaan van H. H. Bakker en De Welle, gestuurd door K. Jissink, die ook in deze volgorde en met gering verschil finish ten. Ljip van P. de Jong passeerde Kou- furd van A. M. Sustring, die daardoor resp. vierde en vijfde werden. Vlerkje van Hennie de Jong gaf reeds in de werkschool 38Vb punt, Geref. School te Scharnegoutum 373/9 punt. 25 km. Militairen en Semi-militairen Buiten mededinging de S.P.S.V. Sneek 423/9 punt. Ie prijsG.E.W.A. te Veen huizen 40 pnt.2e Luchtdoelartillerie afd. 936 Leeuwarden 39s/9 punt3e Vliegbasis Leeuwarden 394/9 punt4e 42e Esquadron Zware Tanks Steenwij- kerwold 375/9 punt5e Geneeskundige Compagnie Assen 364/9 punt6e Natio nale Reserve Leeuwarden 34 pnt. Bur- gergroepenle Electrische blikfabriek Leeuwarden 42V9 punt2e WATS te Bantega 41 pnt. 3e Trekvogels te Heeg 378/9 punt4e Kanaries te Bolsward 372/9 punt. Uitgeleide gedaan door de drumband van de Chr. Muziekver. Harmonie liepen de twee groepen de volgende parcoursen. Route 25 km Sneek, Westersingel, Wa- terpoortsgracht, Hoogend, Singel, Ged. Poortezijlen, Oosterdijk, Leeuwarderweg volgen over Scharnegoutum, Deersum, Rauwerd. (Verplichte rust). Rauwerd, Poppingawier, Terzool, Sijbrandaburen, Gauw, Goënga, Leeuwarderweg, Ooster dijk,» Kruizebroederstraat, Kléine Kerk straat, Marktstraat, Oud Kerkhof, Wes tersingel. Route 15 kmSneek, Westersingel, Wa- terpoortsgracht, Hoogend, Singel, Ged. Poortezijlen, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Goënga, Gauw, Offingawier, Groene Dijk, Leeuwarderweg, Oosterdijk, Krui zebroederstraat, Kleine Kerkstr., Markt straat, Oud Kerkhof, Westersingel. Voor de 25 km route hadden ongeveer 200 personen individueel ingeschreven, plus 11 groepen, n.l. 7 militaire en semi- militaire en 4 burgergroepen. Voor de 15 km tocht waren er 294 inschrijvingen, hoofdzakelijk van jongeren, er bevonden zich tal van 7 en 8 jarigen onder. De jury voor de groepen bestond uit mevr. T. A. ZweereRoodnat Sneek en de h.h. R. Kooistra, voorz. N. Ned. Wandelsport- bond Leeuwarden en A. Wiersma Sneek. Voordat werd gestart sprak de voorzitter van de S.P.S.V. de heer D. Brouwer een welkomstwoord terwijl hij een moment eeiste route in geslagen positie de strijd op. Zijn fokkeman was blijkbaar t licht. Hier is het aantal punten achtereen volgens 10, 7, 5, 3, 2, 0. De strijd in de VRIJHEIDSKLASSE werd feitelijk al in de start door E. Wierstra Jr. beslist. Hij stuurde zijn Twirke met vaart en als eerste over de beginlijn en hield de kop stevig bezet. Foddebosk van H. v. d. Zij pp werd in de tweede omloop door Cito II van L. Feen- stra van de tweede plaats verdreven. Deze drie eindigden dus resp. met 10, 7 en 5 punten. Max Breuning Leeuwarden zegevierde met Soelaas onbedreigd in de VALKEN, voortdurend gevolgd door J. J. v. d. Veen met Vivian, Siep v. d. Steeg (Leeuwar den) met Happy van mr G. F. Hepkema, H. G. de Boer met Margrietha en Bron Zandstra met Avocette. Aantal punten resp. 10, 7, 5, 3 en 2 De mooiste en spannendste strijd werd geleverd in de REGENBOGEN,waarin Alberda na een goede start zijn kans direct verspeelde door de eerste boei over te slaan. Hij moest terug en raakte daardoor achteraan, waar hij, ondanks felle aanvallen op Tom Zwart ook bleef hangen, al was het in de eindstrijd na het ronden van de laatste boei bij Gosse- palen nog even kiele-kiele. Dr v. d. Zijpp trok eveneens het volle profijt van z’n nieuwe tuig. Hij had steeds de leiding. PuntenstandJan van Gent, 13; Oranje 10 Algri 8. Sportpark, het Paviljoen aan het Snee- kermeer en de weg daarheen tot stand, terwijl hij ook een zeer werkzaam aan deel had in de aanbieding door V.V.V. aan het Gemeentebestuur van het vorige carillon in 1930 en in de organisatie van de tentoonstellingen in 1931 en 1935, wat wij onlangs ter gelegenheid van de „Mayfair” memoreerden. Het was dan ook een alleszins verdiende onderschei ding dat V.V.V. hem bij zijn afscheid in September 1935 tot ere-voorzitter be noemde. Verder was de heer Priester oud-be- stuurslid van de vroegere zangvereniging „Excelsior” en van tal van andere ver enigingen, terwijl hij ook nog een lange reeks van jaren de functie van secreta ris van het Waterschap „Wymbritsera- deels c.a. Contributie Zeedijken’ vervul de en tot aan de opheffing van deze functie eveneens secretaris was van de Raad van Arbeid alhier naast voor zitter Piccardt. Ook in Gorssel stelde hij zijn organi satietalent gaarne in dienst van de ge meenschap. De Regering erkende indertijd zijn vele verdiensten eveneens door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Classicale Zendingsdag, welke jaar lijks werd gehouden door de Classicale Zendingscommissie uit de classis Sneek der Herv. Kerk en jaren achtereen plaats vond in de maand Juli in Rijs, zal dit jaar in Wijckel in het Du Toursbos op 2e Pinksterdag worden gehouden. Ds Stap van Oppenhuizen zal de bidstond le’den, terwijl ais sprekers zullen optre den ds Van Arkel, Zendingspredikant van Borneo en ds Abineno, voorzitter van de Synode van Timor. De heer Berk- hemer zal declameren. Tijdens de koffie maaltijd hoopt het bestuur een samen- spreking te hebben met de plaatselijke Zendingscommissies. De E 55 heeft echter nog een belang rijk doel: ze wil de jeugd een inspirerend voorbeeld geven. Daarom ook was de jeugd bij deze opening zo nauw be trokken. Want toen de manifestatie in bedrijf was, heeft het hoge gezelschap Ko ningin Juliana, Prins Bernhard, het vol tallige (demissionaire) Kabinet, organi satoren en talloze hoogwaardigheidsbe kleders zich begeven naar het Elf Provinciënplein Twaalf vlaggen wer den daar gehesen: de Nederlandse vlag en de elf provinciale vlaggen. Vier-en- twintig kinderen hebben dat gedaan. Ze waren alle even oud: 10 jaar en dertien dagen, want alle werden ze geboren op 5 Mei 1945. Maar ze kwamen uit het ge west, waarvan ze de vlag hesen. De Friese vlag is gehesen door Rijnder ten Have en Gooike Visser uit Leeuwarden. Op hetzelfde moment zouden ook 3300 duiven 300 voor elke provinciale hoofd stad gelost worden, maar de weers omstandigheden hebben de uitvoering van dit programma-ppnt verhinderd. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben na de opening een rondgang ge maakt over het zeer üitgestrekte terrein (van 39 hectare), waar natuurlijk on mogelijk alles in de toch beperkte tijd, kon worden bezichtigd. Wel heeft de Ko ningin een tocht door de gewesten ge maakt. Alle provincies laten zich op de E 55 namelijk vertegenwoordigen onder De Regenboogklasse telde het grootst aantal (zes> wegblijvers, terwijl van de zes die in de Vrijheidsklasse inschreven, drie absent bleven De Jeugdklasse èn de Pampusklasse startten volledig, ter wijl in de Valkenklasse maar één verstek liet gaan. Voor de 16 m2 klasse was geen belangstelling. In de PLUISJES had „Vlaagje”, ge stuurd door N. Graatsma na de eerste route de leiding, maai' toen velde haar de windvlaag. H. Feddema nam met „Koeltje” de leiding over, na wie Jan Eringa als tweede, Truusje van Vugt met „Stormpje” als derde en D. Ek met „Zuchtje” als laatste finishten. Hun pun- tenaantal is hierdoor resp. 9, 6, 4 en 2, en voor de onfortuinlijke Graatsma 0. Onder auspiciën van de Noord Nederl. Wandelsportbond en de Noordelijke Politie Sportbond, hield de Sneker Politie sportvereniging „S.P.S.V.” Zaterdag voor de zevende maal, de Waterpoortmars. Hoewel de temperatuur voor de tijd van het jaar laag was, scheen de zon en was het dus behoorlijk wandelweer, en dat gevoegd bij de goede organisatie en de grote deelname (850 personen, een record aantalmaakte de mars tot een groot succes. stilte vroeg ter herdenking van de on langs overleden heer E. Riemersma, ma- jooi van de gevangeniswacht G.E.Vr.A. te Veenhuizen, die vele keren met ijn man nen aan de Waterpoortmars deelnam en een zeer geziene figuur in Wandelsport- kringen was. Om half drie startten de deelnemers van de 25 km tocht, een half uur later die van de 15 km tocht. Er werd over ’t algemeen best gelopen ook door de jongeren. Als eersten in de 15 km tocht lieten hun kaarten van het laatste stempel voorzien de 12-jarige L. Rosier en de 13-jarige Nico Seinen alhier, spoedig gevolgd door de 12- en 15-jarige zusjes Hetty en Willy Scheffener en de a 12-jarige Tjallien v. d. Sluisallen uit Sneek De jongste deelnemer aan de 25 km was de 11-jarige Otto de Vries, die de tocht ook volbracht. Op deze afstand kwamen het eerst binnen de heren G. Bergsma uit Sneek en J. Smit uit Wom- mels, de eerst binnenkomende deelneem ster was Hennie Dijkstra alhier. De uit slag voor de groepen luidt al svolgt 15 km le prijs Wats te Bantega 44 pnt.; 2e Hervormde School te IJlst 432/g pnt. 3e Chr. Nationale School (Meisjes) te Woudsend 42V6 pnt. 4e Wandelsport- vereniging Shell te Joure 42 pnt. Verder kreeg de Chr. Nationale School (jongens) te Woudsend 39V6 puntde Looxma- school Sneek 385/6 puntde O.L.S. school Goëngarijp 363/6 puntde Bol- werd veel steun ondervonden van de plaatselijke verenigingen voor Dorpsbe langen, aldus de secretaris, die zijn ver slag besloot met een oproep tot de leden mede te werken wanneer in de komen de herfst in Sneek eveneens een inten sieve propaganda-actie zal worden ge voerd. Mede door de aanschaffing van het projectie-apparaat, wat een uitgaaf van meer dan 1000.vroeg, sloot het boekjaar met een nadelig saldo van 544.34. De ontvangsten waren 1607.14 waarbij inbegrepen 459.contributie en 450.subsidies van gmeentebestu- ren. De uitgaven beliepen 2151.48. De aftredende bestuursleden de heren S. H. Fritsma, P. Kooistra en D. Zuider- veld werden herkozen. Bij de rondvraag kwamen verschillende vraagstukken de veiligheid van het verkeer rakende ter sprake, waarna deze geanimeerde verga dering tegen half elf gesloten werd. Iedere deelnemer die de tocht vol bracht ontving een herinneringsmedaille. De fa Tonnema Cie had voor iedere deel nemer King pepermunt beschikbaar ge steld. De Rode Kruiscolonne van Sneek heeft nogal wat voeten moeten verzor gen en zich dus weer zeer nuttig ge maakt. De heer Brouwer bedankte na afloop ongeveer 9 uur allen die tot het welslagen van deze mars hadden meegewerkt en voorts zijn superieuren en Wethouder Boonstra voor hun aan wezigheid. van de V.P.R.O. toegemeten vrije aan zijn taak Dit pensioen komt dus naast het te ver- wacnten staatspensioen. Om een onvolle digheid in onze sociale wetgeving voor de medewerkers weg te nemen zal bo vendien als een onzer medewerkers, al dus de directeur, voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd komt te overlijden, de weduwe een weduwenpensioen door de N.V. worden uitbetaald tot haar 65-jarige leeftijd, waarna dit weduwenpensioen wordt omgezet in een ouderdomspen sioen. Mochten wezen jonger dr- 18 jaar achterblijven, dan zal de N.V. tevens een wezenpensioen uitbetalen. Nadat spr. nog de verwachting had uitgesnroken, dat hiermede een dierbare wens van het personeel in vervulling was gegaan, waar van echter de verwezenlijking door al len is bewerkstelligd, zeide hij nog dat deze pensioenregeling ook niet als maxi mum behoeft te worden gesteld, immers de werkijver zal hierdoor allicht worden gestimuleerd en de directie heeft het voornemen bij gestadige bloei der N.V. de nu toegekende pensioenen te verho gen. Spr. reikte hierna allen de pensioen- brieven uit, waarna hij nog het woord richtte tot mevr .de Vries om haar te danken voor haar bereidheid haar man steeds ook in de vele uren van zijn toch al krap toegemeten privétijd, dat het be drijf een beroep op hem deed, te heb ben willen afstaan. Mevrouw de Vries werden bloemen aangeboden terwijl de directeur de heer de Vries nog een en veloppe met inhoud aanbood. Namens het personeel sprak de heer S. Boekhoudt een dankwoord voor de pensioenregeling waardoor de directie en aandeelhouders deze jubileumviering op zo gelukkige wijze koppelden aan de toekomst, Hier geldt toch wel zeker het „Hoed af voor het verleden, jas uit voor de toekomst’ en spr. zegt namens allen gaarne de directie toe dat allen letter lijk en figuurlijk bereid zijn voor de toe komst van de N.V. Houwink de jas uit te doen. De officiële viering van het jubileum- de Vries was hiermede ten einde, maar men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. Woensdag heeft Koningin Juliana te Rotterdam de tentoonstelling E 55 geopend, welke ons eigen volk en de wereld wil tonen wat de energie van de Nederlanders in de tien jaren na 1945 tot stand heeft gebracht, zulks in weer wil van de beproevingen van de wereldoorlog en de tegenslagen van de wa tersnood. WOUDSEND, 21 Mei. Toen de bejaarde heer H. Wierda alhier en zijn vrouw enige bezigheden hadden verricht, wilden zij naar de voorkamer gaan doch zagen daaruit een hun onbekend persoon ko men, die verklaarde dat hij maar was doorgelopen omdat hij geen gehoor kreeg. De man ging heen, maar Wierda miste later uit zijn beurs, welke op tafel lag, een briefje van tien gulden. De Rijks politie werd gewaarschuwd en toen Wiersma een signalement van de man had gegeven ging zij op speurtocht, met het gevolg dat te Jutrijp als verdacht van insluiping werd gearresteerd een zekere F. J., een venter uit Sneek. IJLST. Doordat kleren te dicht bij de hete kachel waren gezet, ontstond Woens dagavond, tijdens afwezigheid der be woners, een begin van brand op de „Bolle” aan de Eegracht. Toen de bewo ner, de heer W. thuis kwam, greep hij onmiddellijk kordaat in en wist met emmers water de brand te blussen. Ge lukkig, want met de stormwind van Woensdag zou de brand ongetwijfeld grote afmetingen hebben aangenomen. Maandag 23 t/m Woensdag 25 Mei. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „De Wereldzee”. Vtaandag 23 Mei. Ver ..Het Groene Kru.s’ Sneek. Alg. vergadering van ieder, 's avonds 8 uur in het Wijk- gebouw. Woensdag 25 Mei. Voorlichtings-bijeen- komst met demonstratie van mo derne electr. huish. keukentoestellen. Rest. Piso, Parkstraat 21. Aanvang ’s middags 2.30 en ’s avonds 8 uur. Zondag 29 Mei. S.Z.C. Openingswed strijd. Aanvang 1.30 uur. Maandag 30 Mei. S.Z.C. Eerste toertocht voor zeilschepen naar de Z.W.hoek. Zondag 5 Juni. Ned. Reis Ver. Naar Holterberg en Nat. Hist. Museum. Vertrek 8 uur. de titel „Groei en Bloei van Stad en Land”. De Commissarissen der Koningin begeleidden de Vorstin op deze reis door de gewesten. Terzijde van een grote blikvanger het wapen van Friesland, uitgevoerd in Makkumer tegels tot ’n afmeting van 2.60 bij 2.60 meter hebben de archi tect van de Friese inzending, Ir. D. Tuinstra, mevr. G. Faber—Hornstra en Mr. C. O. Rommerts de Koningin en de Prins begroet, die daarna korte tijd ver bleven in een afdeling, die zowel iets van geschiedenis en ambacht als ook van industrie, sport en landbouw laat zien. Op twee belangrijke en zeer bekende facetten van de Friese samenleving wordt op originele wijze de belangstel ling gericht. In een miniatuur kanaaltje, een idyllisch hoekje van het geheel, ligt een compleet opgetuigde schouw die de faam van de Friese zeilsport symboli seert. Bijzonder suggestief is de wijze waarop Frieslands aandeel in de Neder landse agrarische productie wordt ge toond. In helder, beschenen kleuren, is het beeld van het Friese weidelandschap aangebracht, waarvan na enkele ogen blikken de omtrekken vervagen om plaats te maken voor cijfers die de be tekenis van het agrarische werken aan geven. Vitrines met producten van al lerlei aard, een charmant hoekje, waar in de ambachtskunst wordt getoond in traditionele en moderne vormen, een bij zonder fraai gebrandschilderd raam van de glazenier J. Popma en B. van der Sloot, vragen in dit verantwoord opge zette geheel eveneens de aandacht. Er lagen ook enkele geschenken voor Soestdijk. Voor de Koningin en de Prins beiden was er een exemplaar van het boekje, dat K. Sikkema ter gelegenheid van de E 55 over Friesland heeft ge schreven. Mevr. Faber overhandigde daarna de Vorstin een fraaie Makkumer klontjespot. Voor de oudste prinsessen waren er poederdoosjes in een met Frie se motieven bestikt etuitje („Ja, ze mo gen het nu wel hebben”, zei de Koningin keurend van dit cadeautje) en voor de jongste twee een tasje, ook al met Friese motieven. De E 55 blijft geopend tot 3 Septem ber a.s. Voordat het subsidieconcert van het Frysk Orkest Vrijdagavond in Leeu warden begon, sprak de voorzitter van het orkestbestuur, mr. B. Snijder, eer welkom tot de velen, die uit de hele pro vincie en uit practisch alle gemeenten de zaal vulden. In ’t bijzonder betrok hij hierin dr. John Daniskas, de inspecteur van het muziekonderwijs in Nederland, die reeds meermalen, namens het ministerie van O., K. en W. uitvoeringen van het Frysk Orkest bezocht. Hij wees er vooral op, dat het orkest zo gauw mogelijk uit het huidige critieke stadium dient te groeien, omdat er onherroepelijk ongelukken dreigen. Het bestuur zit momenteel reeds met een ongedekt tekort van f 30.000 en dit bedrag neemt nog steeds toe De overbruggingstijd naar een defini tieve subsidieregeling van de zijde van het rijk duurt al veel te lang. Spr. deed een dringend beroep op allen, waar en wie ook, het orkest te steunen, met name het rijk. Het viel ons erg mee, dat er Zaterdagmiddag nog zoveel deelnemers aan de start kwanten voor de eerste Seriewed strijd van de Kon. Zeilver. „Sneek”. Het was n.l. ijzig koud en er stond een vrij stevige bries, die een slachtoffer maakte onder de Pluisjes. Het scheepje sloeg onder de wal in het Kruiswater om, maar de jeugdige bemanning werd vrij spoedig in veiligheid gebracht. Een bewijs dat hij, die zijn kennis vooral heeft opgedaan door practische ervaring, nu een zeer gewaardeerde kracht is, waarvan trouwens ook onder een vorige directie reeds getuigd werd, toen hem n.l. een aandeel in zaak werd schonken. pad is er niet over rozen alleen ge gaan, hij heeft ve le ups en downs in de gang van zaken meege maakt, waarbij de downs vooral in de crisisjaren overwegend wa ren, maar, onder welke omstandig heden dan ook, de Vries was er steeds op zijn plaats, zich met noeste vlijt al vroegen in latere jaren ook zijn hobby het damspel en zijn consulschap in de spaarzaam tijd zijn aandacht wijdend welke hij achtereenvolgens on der directie van M. J. Houwink, Pels, Ras, Timmermans, van Koeverden Brouwer en sinds 1 Mei 1952 onder die van de heer W. Driessen verrichtte. Het was deze laatste, die toen Zater dagmorgen de jubilaris, zijn echtgenote en kinderen in'de zaal van café Ozinga door het voltallige personeel van het be drijf met applaus waren ontvangen, hem toesprak. De heer Driessen zeide o.m. dat men hier bij elkaar gekomen was om uiting te geven aan de grote waardering voor het werk van en aan het diepe respect voor de persoon van de Vries, wiens lang jarige trouwe maar ook ener gieke dienst het bewijs levert dat zelfs 40 jaren constant hard werken de vitali teit eerder bevordert dan doet afne men. Wij, aldus spr., vinden het een voorrecht U, wiens zakclijk en persoon lijk leven waarlijk een voorbeeld mag worden genoemd als procuratiehouder te mogen bezitten. Als bewijs van onze dankbaarheid bieden directie en mede werkers van N.V. Houwink U een schil derij aan. Nadat de heer KI. de Vries namens het personeel de jubilaris had gelukgewenst en de wens had geuit dat deze nog lang naar dit schilderij zou mogen zien, nam de heer Driessen opnieuw het woord om er op te wijzen dat aandeelhouders en directie de heer de Vries thans 3 jaar kennen, niet de gemakkelijkste jaren in het Houwinkleven want een reusachtige reorganisatie moest doorgevoerd, waar voor op de heer de Vries en alle mede werkers een ernstig beroep moest wor den gedaan om de plannen te verwezen lijken. De directie acht het zich nu een plicht de jubilaris en alle medewerkers hartelijk dank te zeggen dat ieder daar voor inderdaad zijn beste krachten heeft gegeven. Aandeelhouders en directie me nen geheel in de geest van de Vries te handeien als zij, nu dit moeilijke tijd perk is te boven gekomen en zij door aller medewerking kunnen waar maken dat de afgelopen drie jaar niet alleen voor de N.V. maar ook voor allen per soonlijk vruchtbaar zijn geweest, thans het besluit meedelen dat te rekenen van het tijdstip af dat de huidige directie haar werk in de N.V. heeft aangevangen, n.l. 1 Mei 1952, alle medewerkers, voor zover zij de 21-jarige leeftijd hebben bereikt, Wij zagen er niet veel heil in, j.l. Woensdag toen we compléét een herfst dag beleefden, om Hemelvaartsdag naar Hilversum, te gaan. Maar wij waagden de sprong en alles verliep vlot. 500 hon den werden in de hallen van een tram Mij ondergebracht. De ruimte liet te wensen over en toen er ook nog een stroom van publiek binnenkwam, was ’t een grote moeilijkheid om de diverse rassen in ogenschouw te nemen. Wij zul len U deze keer niet vermoeien met allerlei speciale kwalificaties, doch ons beperken tot het geven van enige cijfers. 1 St. Bernhard, 6 Duitse doggen, waar onder een zeldzaam mooie „staal-blau- we”, plm. 85 cm hoog, iets buitengewoons, 4 New Foundlanders, 1 Bloedhond (geen Boxer of Bulldog!), prachtige hond, 31 Boxers, 2 Eng. Bulldoggen, 7 Franse Bulldoggen, 10 Hollandse Herders, 3 Groenendaelers,, ï- Tervuerense en 1 Mechelse, deze laatste 3 rassen behoren tot de Belg. Herders, 40 Duitse Hercers, 5 Engelse Herders Old Englisch Scheep- dogs, prachtige dieren en wij zien met verlangen de dag tegemoet dat onze Sneker Sheepdog van Dr G. de Keu- ringsring zal binnentreden, 2 Hongaarse Herders (Kuvasz), 22 Schotse Herders (Collie’s), slechts 4 Bouviers, 4 Rottwei- lérs, 6 Welsh Corgi’s, dat zijn kleine Herdershonden, waarover wij U wel na der iets zullen vertellen, 5 Iers-' Wolfs honden, prachtige grote honden, 7 Bar- sois (Russ. Windhonden), 14 Afghaanse Windhonden, 4 Saluki’s, 10 Whippets, 3 Wetterhounen, welke door ons werden gekeurd, 13 Duitse staande, 4 Dalmati- schë honden, 18 Poedels, 31 Ierse, Engel se en Gordon Setters, 1 Golden Retrie ver en 2 Labrador Retrievers, 14 Spa niels, 34 Dashonden, (Tekkels), 4 Dober man Pinchers, 6 Schnauzers, 7 Chow- Chow’s, 2 Kezen en 4 Elandhonden, 7 Airedala Terriers en 86 stuks diverse Terrier-.rassen en de rest bestond uit z.g. Dames-hondjes, als Dwergpinchers, Dwergkezen, Dwergpoedels, Dwerg- schnauzers Griffon Bruxellois, Japanse Spaniel, Pekingezen Malthezers, Mops honden (ouderwetse Pukhondjes) Téné- riffes (die men vaak voor Malthezers houdt) enz. Een prachtige reclame voor de Kynologen-club Sneek, in ’t bijzon der voor zijn eigenaar de heer E. Vosse- ler is wel de buitengewoon hoge kwali ficatie van de prachtige Labrador-Retrie ver „Polar”. Deze Sneker hond kwam voor de eerste maal dit en kreeg de hoogste kwalificatie, ri.l. Uitmuntend wij voorspellen voor deze hond in de toekomst een kampioenschap,. Hektor. Te Gorssel, waar hij sinds 1935 woon de, is Donderdag op 86-jarige leeftijd overleden onze vroegere stadgenoot de heer E. Priester. Gedurende de 35 jaren dat hij in Sneek woonde, heeft de overledene, die hier toen directeur was van Van Gend Loos, een enorme energie aan de dag gelegd en een grote stuwkracht uitge oefend in de veie functies welke hij op velerlei gebied hier bekleedde. Het meest bekend was hij wel als voorzitter van V.V.V. waarvan hij een der oprichters was en welke vereniging hij reeds vele jaren als secretaris had gediend, toen hij in 1926 de plaats innam van de over leden voorzitter dr. van Rooijen. Mede door zijn onvermoeid streven Sneek vooruit te brengen, kwamen hier het LV'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1