BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een nieuw bedrijf MB I s Dirk Oppenhuizen bakker en zeiler Het Groene Kruis hielp, ondanks financiële zorgen, weer vele zieken Donderdag 26 Mei 1955 110e Jaargang No. 42 Redacteur: L. KIEZEBRINK De kabinetscrisis Diplomatieke activiteit van India Zilveren ambtsjubileum Benoemd Arpa bij de militairen Interkerkelijke Openluchtevangelisatie Zuster Molenaar bij haar afscheid als bestuurslid gehuldigd. Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Wel melkbezorging op tweede Pinksterdag Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Grondlegger van de Holiand-Friesland wedstrijden in de Regenboogkiasse Friese dag op E 55 - Ht 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Het afgelopen jaar is niet zo florisant geweest voor „Het Groene Kruis”, zo het door de Uw waarin hy zyn loopbaan ook is begonnen. Dat was in 1915 en deze maand 40 „maar” handicap-wedstrijden de de politieke verhou- werelddelen na de De interkerkelijke openlucht-evangeli- satie vangt weer aan. Zoals bekend wor den ze op Donderdagavonden gehouden. Hedenavond wordt de actie geopend op het Waagplein, waar o.a. ook gemeen schappelijke zang zal zijn, begeleid door de Chr. Muziekver. „Harmonie”. OUDEGA (W.) Benoemd tot kantoor houder der P.T.T. te Jubbega de heer D. Riemersma alhier. land in één slag gevestigd. Alle kranten schreven over hem en hij werd met ge juich in de kring van de Hollandse Re- genboogzeilers binnengehaald. periode heeft hij grote bekendheid ver worven. Aan belangstelling op die dag zal het hem dan ook wel niet ontbreken. Het bedrijfschap voor Zuivel heeft be paald, dat op Tweede Pinksterdag de melkbezorging op de gebruikelijke wijze geschiedt. FOLSGARE. Geslaagd voor onderwij zeres onze dorpsgenot© Mej. Wijtske Boschma. Zij is als zodanig benoemd aan de Herv. School te Oudega (W.) Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (hmdelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. we hopen ken." Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. Zijlstra bleek overigens hoe de Vereniging, ondanks financiële zor gen, ook in het afgelopen jaar vele zie ken geholpen heeft. De vier wijkver pleegsters hebben in totaal 10481 bezoe- keh afgelegd, voor T.B.C. bestrijding 537. Met de zusters, die voor haar grote ijver en liefde voor haar werk meer dere malen deze avond dank gezegd werd, heeft het bestuur maandelijks een bijeenkomst wat een goede verstand houding in de hand werkt. Het personeel bleef dit jaar ongewijzigd en ook de heer Tienstra en zijn vrouw werd dank gebracht voor het vele werk dat zü bei den verzetten. De heren Tange en Cornet hebben onze stad met een nieuwe onderneming ver rijkt. Enige maanden geleden stichtten zij hier het Overslagbedrijf „Tanco” voor het overslaan van zand, grind, wegen materiaal, cement enz. welke werk zaamheden voorheen door een onderne mer uit Leeuwarden werden uitgevoerd. Ook zij maken gebruik van een schip, dat practischer en economischer is dan een vaste kraan op de wal. Men is niet aan één plaats gebonden, en kan ook op- H. M. de Koningin heeft de Voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. Burger, opdracht ge geven tot reconstructie van het kabinet. De heer Burger heeft verzocht de op dracht in beraad te mogen houden. Oppenhuizen en zijn vrouw. Nu eens niet in de Regenboog, maar met vacantie in een kajuitjacht. heren Joh. Olij en v. d. Weij. Met dit schip, dat „Windekind” werd gedoopt en eerst aan de Adelborsten van de Kon. Marine had toebehoord, heeft Oppenhui zen zijn grote naam in de Nederlandse zeilwereld gevestigd. In Friesland waren toen nog maar drie Regenbogen de 5 van Wierda te Heerenveen (die ook enige tijd van Hijlke v. d. Zee geweest is), de 7 en de 11 van Olij v. d. Weij. Later kwam daar ook nog de 20, het „Waterzonnetje” van Joh. Zwart bij. Met hem zeilde onze bakker in 1927 voor de eerste maal als vertegenwoordigers van de Zeilver. „Sneek” naar De Kaag, waar hij vier, open wedstrijden voer, waarin hij driemaal als eerste en eenmaal als tweede finishte en daardoor ook direct de hoofdprijs, de zilveren Regenboog, en de Warmond-wisselprijs won. In de groepswedstrijden was hij ook steeds eerste. Hiermee was zijn naam in Hol- Doordat er een fusie aangegaan is met de Ned. Hervormde Wijkverpleging, een samengaan die toe te juichen is, is het aantal wijkverpleegsters gestegen tot vijf, die allen tot grote tevredenheid van het bestuur en patiënten haar taak ver vullen. Woensdag was het de Friese dag op de E 55, waarvoor o.a. de Commissaris der Koningin en de meeste gedeputeer den naar Rotterdam waren gekomen. De muziekver. Nij Libben uit Koudum ver zorgde de muzikale omlijsting van het programma, de chr. zangver. Harmonie uit Menaldum onder leiding van de heer O. Plat zong en de herenafd. van de chr. gymnastiekver. Advendo Sneek en een selectie uit Quick en Brinio Leeu warden gaven demonstraties. Op het tournooiveld bij de Maastunnel werd een ringrijderij gehouden, waaraan tien paren in oud Fries costuum deelnamen. Het materiaal verkeert in goede staat; 1690 maal werden de patiënten hiermee geholpen. Door het samengaan met de Ned. Herv. Wijkverpleging werd een aanzienlijke materiaal-aanwinst verkre gen en steeg het ledenaantal van 2717 tot 3100. Het verslag sprak tenslotte nog over de veel omvattende taak van „Het Groene Kruis”. HollandFriesland wedstrijden. In 1928 kwam hij op de Kaag terug en slaagde hij er in de Hollanders te be wegen dat jaar ook naar Sneek te ko men. Dat was het begin van de nadien telkenj are gehouden HollandFriesland wedstrijden in de Regenboogkiasse, ter wijl naast de Regenboogzeilers ook steeds meer zeilers uit de andere klassen de weg naar Sneek en de Sneek-Week heb ben gevonden. In totaal is hij meer dan twintig maal op de Kaag gestart. Bij de 20e keer werd hij hartelijk gehuldigd. Het is niet doenlijk Oppenhuizens zeil- successen hier alle te vermelden. On noemelijk is het aantal prijzen dat hij heeft gewonnen. Zijn prijzenkast, gevuld met fraaie bekers, wandborden, luxe zilveren voorwerpen, medailles en an dere eretekens getuigt daarvan. Alleen willen wij nog even de eerste jaren van de seriewedstrijden der Kon. Zeilver. Sneek memoreren, waarin Oppenhuizen in drie achtereenvolgende seizoenen twee complete Regenboogtuigen won. In 1946 verkocht hij de snelle „Winde kind” waarvoor toen zijn tegenwoor dige Regenboog „Henderika” in de plaats kwam. Hiermee behaalde hij in 1948 o.a. het kampioenschap van de Noord Nederlandse Watersportbond. Zijn vier zonen Gerrit, Meie, Feitze en Albert hebben alle vier vaders voetsporen ge drukt, hoewel Gerrit en Feitze het meest met hem in de Regenboog hebben gezeild. Ook zijn dochters zijn in de edele zeilkunst opgeleid en kwamen meermalen met hem of collega-zeilers in wedstrijden uit. Nu denkt de baas zelf zo langzamerhand aan ophouden. De Regen boog is te koop, maar zolang die nog niet verkocht is blijft Oppenhuizen de wedstrijdsport trouw, verzekerde hij ons. En als hij er eenmaal een punt achter zet, dan blijven er nog altijd zijn beide andere hobby’s: vissen en eierzoeken over. En ook daarin is hij een matador. FOLSGARE, Mei 1955. D.V. Vrijdag 27 Mei a.s. hoopt onze vroegere dorps genoot de heer K. Twijnstra van Sneek de dag te gedenken waarop hij als godsdienstonderwijzer tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk werd toegelaten, na geëxamineerd te zijn door het Classicaal Bestuur van Sneek. Hg werd geboren 12 Aug. 1902 te Folsgare en was aanvankelijk voor het onderwijs bestemd. Door de slechte salariëring van de onderwijzers van toen, kwam hij in de boekhandel terecht, waar hij tot op heden is gebleven, zijn studie kon voort zetten en menig diploma en acte, o.a. Fries en godsdienstonderwijs, wist te verwerven. Door zijn vele preek- en drachten buiten de stad uitvoéren, zoals door dit bedrijf al regelmatig geschiedt. Het schip dat de nieuwe firma voor dit doel heeft aangeschaft, is 60 m lang en meet 60 ton. Voor de voortstu wing dient een 24 p.k. industriemotor, terwijl de hijsinrichting gedreven wordt door een 20 p.k. Claeys motor, waar mee bij een normale lossing een pro ductie bereikt kan worden van 350400 ton per dag. De 23 meter lange ijzeren giek waarlangs de bakken met mate riaal via een ijzeren kabel omhoog wor den gevoerd, is de langste welke mo menteel in Friesland in gebruik is. Daarnaast is het schip nog met een kleine giek uitgerust, die een hefvermo gen heeft van 23 ton. Deze dient voor namelijk voor het overslaan van zakken cement e.d. Volgens de firmanten is er bij de han del en de industrie zowel in Sneek als in de wijde omgeving al veel belangstel ling voor hun bedrijf. Het blijkt dus wel in een behoefte te voorzien. Als domicilie is het Industrie-eiland gekozen, dat dus al meer en meer gaat beantwoorden aan het doel waarvoor het tot stand is gekomen. vertelde de voorzitter Dr J. W. v. d. Zijpp Maandagavond op de ledenverga dering die in het Wijkgebouw gehouden werd. „We hebben een tekort, maar ingevoerde contributie verhoging weer weg te wer- ELF JAAR was Dirk Oppenhuizen toen hy als loopjongen de bakkerij van Thomas Karst v. d. Meulen in de Wijde Noorderhorne binnenstapte. Een kind nog volgens onze hedendaagse sociale begrippen, maar toch stond hij ’s mor gens al om 4 uur op om de broodjes te poetsen en werkte hij dan door tot ’s middags een uur of drie, vier. Bovendien moest hij iedere dag nog twee of drie mud cokes halen aan de gasfabriek (toen nog op het tegenwoordige Mar- tiniplein) voor de oude heteluchtoven in de bakkerij. Een gemakkelijke jeugd had hij dus niet en zijn hart ging ook meer uit naar de wyde wereld dan naar de kleine ruimte van de bakkerij. Maar toch scheen hij voor bakker voorbe stemd te zijn, want toen hy 24 jaar was werd hij „eigen baas” in het Fluithuis op het Hoogend, en drie, jaar later verhuisde hij naar zijn tegenwoordige pand, waarin hjj zijn loopbaan ook is begonnen. Dat was in 1915 en deze maand 40 jaar geleden. De ommekeer in dingen tussen de tweede wereldoorlog wordt o.a. markant gedemonstreerd door de activiteit van de staatslieden van India. Die activiteit is immers volkomen onafhankelijk van Londen geworden en de Britten moeten het nu toch maar aanzien dat de rege ring van India en in ’t bijzonder pre mier Nehroe zich ook in de Europese politiek mengt, zoals bijv, blijkt uit het a.s. bezoek van Nehroe aan Zuid Slavië, nadat hij te Moskou, Warschau en Praag is geweest. Vóór Nehroe echter in Bel grado komt, heeft Tito al hoog bezoek gehad vanuit Moskou, want Boelganin en Chroesjtsjew komen er nog deze week en zullen er een week blijven. Waaruit men kan zien dat de Russen zich niet willen schuldig maken aan de fout welke ze nu al de westelijke Drie verwjten, die de eerste ontmoeting van de rege ringsleiders der Grote Vier maar tot en kele dagen willen beperken. Als het dan wat belooft te worden kunnen de minis ters van buitenlandse zaken langer bij een blijven. Maar de Russen brengen een vrij langdurig bezoek aan Z. Slavië, zij zijn blijkbaar van plan de zaken grondig te behandelen en mede daarom is de omtrent de afloop dezer Russisch Zuid Slavische ontmoeting in het Westen bestaande spanning nog toegenomen. Maarschalk Tito begrijpt dat niet, hij verzekert dat Zuid Slavië niet in het Oost Europese kamp zal terugkeren en een onafhankelijke politiek zal blijven voeren. Maar dat is toch al een teleur stelling voor het Westen, dat er op gere kend had dat Zuid Slavië, via het Bal- kanverbond met Turkije en Griekenland gaandeweg geheel in het westelijke de- fensiesysteem zou worden opgenomen. Tito heeft echter duidelijk laten merken dat hij daarvoor niet voelt, wel zal hij het Balkan verbond trouw blijven. Prac- tisch betekent dit dat in het veronder stelde geval' dat Rusland een aanval op Amerika of op een West Europees land zou doen, Zuid Slavië neutraal zou kun nen blijven, in tegenstelling met zijn bondgenoten Turkije en Griekenland die als Navolanden geroepen zouden zijn het aangevallen land bij te staan. Zuid Slavië zou naar Tito’s opvatting slechts in de strijd worden gemengd als Rusland een onuitgelokte aanval op Turkije ep/of Griekenland pleegde. Deze Zuid Slavi sche overwegingen hebben een nogal bittere teleurstelling in Amerika gewekt, dat met Engeland en Frankrijk de Zuid Slaven militaire uitrusting levert. Men spreekt er zelfs van dat de Amerikaanse troepen die thans een deel van Oosten rijk bezetten en dat land spoedig zullen moeten verlaten, naar Italië zullen gaan om de verdediging van dat land beter te verzekeren, nu Zuid Slavië niet meer als een krachtig anti-Russisch bolwerk kan worden beschouwd. Men zegt dat de Italiaanse regering dit ook gaarne zou zien, hoewel de nieuwe president van dat land, Gronchi, niet bepaald een voorstander van de Parijse accoorden was en zijn in zijn installatierede vrij koelehouding jegens de westelijke samen werking, ook al verbolgenheid in Ame rika heeft gewekt. Zaterdagavond j.l. half zeven vertrok één der mooiste touringcars van de firma Sijpersma, met een enthousiaste club jongeren van de N.B.J.B.te Sneek, om de militairen te Havelte weer eens een ge zellige avond te bezorgen. Bij aankomst werden de Snekers welkom geheten door de Vader van het militair tehuis. Hij hoopte dat het een goede avond mocht worden. De heer S. de Jonge, leider van deze avond, dankte voor het welkom en gaf direct aan „Arpa” de gelegenheid om muziek te maken. De avond was ge zellig en afwisselend, er werd nog een aardig blijspel opgevoerd „Gelijk in ja ren” dat goed werd gespeeld, op het iets te kleine podium. Een paar goede ge dichten werden gedeclameerd, een trio zong een paar mooie liederen. „Arpa” speelde, bij het horen waarvan de militairen één vers leerden„Jezus schonk nieuw leven ook voor mij. Aan het kruis stierf Hij juist voor mij. In de schaduw van het Kruis sprak Jezus mij ééns vrij. Het heerlijk licht van Gol gotha, schijne ook door mij.” Ds Lin deman had de dagsluiting en dankte na samenzang. Het was een mooie avond en de Snekers konden voldaan huiswaarts keren. En zo raken we hier dan weer op het terrein der grote politiek, de betrekkin gen tussen Oost en West. Daar is de laatste dagen niet zo heel veel nieuws van te vertellen, de algemene indruk is echter dat de hooggespannen verwach tingen welke men reeds bij voorbaat van een conferentie der regeringsleiders der Grote Vier had al wat gezakt zijn. Mos kou heeft zich scherp uitgelaten over wat het westen o.a. op zo’n conferentie zou willen aansnijden n.l. de vrijheid der Oost Europese satellietstaten. Het plan van Moskou om ter conferentie de neu- tralisate van een herenigd Duitsland voor te stellen is bovendien al bij voorbaat alle kans van slagen ontnomen, omdat bondskanselier dr Adenauer er zich met hand en tand tegen verzet en van Washington, Londen en Parijs de verze kering heeft gekregen dat ook zij er niet voor zullen zijn te vinden. In het Westen begint men ook meer en meer het oor te lenen aan de waarschuwingen der militaire leiders van de Navo dat zonder West Duitsland en zonder het atoomwa pen West Europa onverdedigbaar is, zo dat geen verantwoordelijk staatsman er zijn medewerking aan dient te verlenen dat er een herenigd neutraal Duitsland zou ontstaan, of dat bij de ontwapenings- plannen het atoomwapen zou worden prijsgegeven. Meer en meer wint dan ook in het Westen de gedachte veld dat van de Russen, willen deze ontspanning, moet worden geëist dat zij hun Oost Europese satellieten de vrijheid geven en dat deze landen dan de neutrale zóne zouden moeten vormen, welke Moskou aan de Rijn zou willen laten beginnen. Zoals reeds hierboven gezegd vindt men te Moskou deze ideeën belachelijk, ter wijl men daar: vasthoudt aan het denk beeld dat de ontwapening in ieder geval afschaffing van het atoomwapen moet omvatten. Volgens, westelijke deskundi ge:} hechten de Russen daar zozeer aan omdat zij zeer zijn achtergeraakt met de ontwikkeling van dit soort wapen. In ons vorig overzicht hebben wij reeds vermeld dat de Russen ter conferentie misschien een apart verlokkend aanbod taanse havens moet lopen, stop te zetten, waarop Afghanistan schijnt gedreigd te hebben dat het dan alles uit de Sovjet unie zou betrekken. Rusland geeft trou wens al heel wat economische steun aan het land, wat overigens de Ameri kanen ook doen, want strategisch is het land belangrijk en zo dingt men om zijn gunst. Wij zijn intussen een heel eind afge raakt van onze inleiding waarin wij wezen op het gestegen aanzien van India, dat zich veroorlooft zich diep met de wereldpolitiek te bemoeien, hoewel het zelf nog nimmer tot een behoorlijke op lossing van het geschil met de buurstaat Pakistan over Kasjmir kon komen, waar zoals bekend de Ver. Naties een volks stemming wensen te doen houden opdat uitgemaakt worde bij welk rijk het zich zal aansluitenPakistan of India. Kasj mir is gedeeltelijk door India bezet en daardoor handhaaft er zich een regering welke voor aansluiting bij India is, hoe wel verondersteld mag worden dat de meerderheid der bevolking als Moham medanen voor aansluiting bij Pakistan is. Er is pas weer tussen hoge staats lieden van India en Pakistan onderhan deld over Kasjmir, maar men kwam weer niet tot overeenstemming en India weet maar steeds te verhinderen dat er werkelijk een volksstemming plaats heeft, een volksstemming welke het zelf zo propageert in de kwestie Formosa. Wel werden ter conferentie maatregelen genomen om grensincidenten tussen Pa kistan en India te voorkomen en dat is een bewijs van zekere ontspanning, want enige jaren terug dreigde uit de Kasjmir kwestie een formele oorlog tus sen India en Pakistan. Laatstgenoemd land heeft overigens naast zijn niet ge ringe en vooral economische binnenland se zorgen ook nog met andere landen moeilijkheden. Met name met de noor derbuur Afghanistan over de stammen der Pathanen die op Pakistaans gebied aan de Afghaanse grens wonen en welke streek de Pakistaanse regering wil opne men in een grote West Pakistaanse pro vincie. De Pathanen die als vrijgevoch ten stammen, zichzelf zo’n beetje rege ren en dat ook wel zullen blijven doen, hebben zich tegen dit besluit niet ver zet, maar de Afghanen wel, die hebben altijd gehoopt dat zij het gebied dezer Pathanenstammen, dat zij 3 eeuwen ge leden bezaten nog weer eens aan hun Jand zouden kunnen aanhechten. Nu daarop de kans verkeken schijnt, zijn er in Afghanistan demonstraties tegen Pakistan geweest, men zegt dat Rusland er de hand in had en dat ze India, die nogal invloed te Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan heeft, niet onwelkom wa ren. Pakistan heeft het geval ernstig op genomen en gedreigd de invoer van goe deren voor Afghanistan, die over Pakis- vopr de Amerikanen zouden Hebben in zake de regeling der Formosa kwestie. Inderdaad is het de laatste tijd opmer kelijk stil rond deze kwestie geworden en wordt er hard achter de coulissen ge werkt. De speciale afgevaardigde van Nehroe, Krisjna Menon is uit Peking terug en ook een Indonesische delegatie gaat daarheen om over Formosa te spre ken. Men zou bezig zijn een conferentie van een aantal belanghebbende landen voor te bereiden, welke gehouden zou worden als Tsjang Kai Sjek de eilanden Quemoy en Matsoe ontruimt en de rode Chinezen de gevangen gehouden Ameri kaanse vliegers naar hun land terug zendt. Het blijft echter zeer de vraag of men het tenslotte eens zou kunnen worden over de kwestie wie over For mosa zal heersen, de Ver. Staten of China. Dit is echter niet de enige reden waar om wij Oppenhuizèn hier even voor het voetlicht halen. Hij is immers niet alleen een bekend bakker, maar ook een ver maard zeiler. Vooral als Regenboogzei- ler geniet hij een grote reputatie, zowel hier als in Holland, waar hij steeds een zeer geziene gast is geweest. Hij was het ook, die indertijd het contact met Hol land. verstevigd heeft, wat het regelma tige tegenbezoek van de Hollandse Re genboogzeilers, eerst aan de wedstrijden van de Koninklijke, en na 1934 aan de Sneek-Week tot gevolg heeft gehad. Over de Engelse verkiezingen spreken we hier niet, die zijn achter de rug als dit blad verschijnt. Verwacht werd een conservatieve overwinning, dus het aan blijven van deze regering, die intussen midden in de binnenlandse moeilijkheden zit, door een stakingsgolf onder een be paald deel der Engelse arbeiders, welke voor geen gering deel voortvloeit uit strijd tussen de vakbonden onderling. Frankrijk zit in ernstige zorgen over zijn Noord Afrikaanse departement Al gerije waar de rebellie der nationalisten een angstwekkende omvang heeft aan genomen De Franse regering zal zich spreekbeurten gedurende de’afgelopen moeten haasten zich met de Mohamme- x. danen te verstaan over maatregelen die ook hun, evenals in Tunesië, een groter aandeel in de leiding der zaken zal ge ven. Anders dreigen de moeilijkheden, die Parijs nu al een enorme krachtsin spanning in mannen en geld kost, on- overkomenlijk te worden en zal een toe stand ontstaan welke zeer gevaarlijk voor het gehele Westen is, dat groot be lang heeft bij dit strategisch onmisbare gebied. Bij al de wrijving met het op komend nationalisme in Afrika, valt de rust op in Belgisch Kongo, waar koning Boudewijn thans op bezoek is en in zijn redevoeringen sterk de nadruk heeft gelegd op de verbondenheid van dit ge bied met België. Financiële zorgen. Er komen steeds nieuwe taken bij die een uitbreiding van de werkzaamheden betekenen en financiële zorgen meebren gen. Van deze zorgen sprak het ver slag van de penningmeester de heer E. P. H. Kingma. In het afgelopen jaar is er mede namens anderen, uitzending van patiënten geweest met een totaal van 2132 verpleegdagen. Kosten 13.219.59. Het bewuste tekort bleek te zijn ƒ1094.95. Op het gebouw rust nog een schuld van 24.200. Na grondige bespre king was men wel genoodzaakt geweest de contributie te verhogen tot 5.en gelukkig heeft men niet te vergeefs een beroep op de leden gedaan. Met de meeste aandrang verzocht Dr v. d. Zijpp de leden deze contri butie verhoging te willen accepteren. Het is absoluut nodig omdat men hier mee het tekort hoopt weg te werken. De rekening werd onveranderd goed gekeurd, wat eveneens geschiedde met de begroting 1955. De periodiek aftre dende bestuursleden de heren J. Noor man en P. Jongejans werden herkozen. In de plaats van mej. Zr M. Molenaar, die als bestuurslid had bedankt, werd mevrouw Wiegers gekozen. Na de fusie met de Herv. Wijkverpleging werden drie bestuursleden van deze vereniging aan het bestuur toegevoegdde heren J. Visser, P. Fe^dema en IJ. Renema. Afscheid Zr Molenaar. Dokter v. d. Zijpp richtte hierna het woord tot zuster Molenaar, het afge treden bestuurslid. Hij ging daarbij te rug tot de tijd dat zij werkzaam was als wijkverpleegster in Wymbritseradeel. Ongetwijfeld is dit een zware tijd voor haar geweest, maar aldus spreker „mét Uw durf en Uw energie heeft U dit werk aangevat en volbracht. Drie en een half jaar hebt U dit werk, dat eigenlijk boven Uw krachten ging, ge daan en toen kwam U in Sneek bij de Ver. tot Ziekenverpleging. Uw werk was toen wel van heel andere aard dan dat van de verpleegsters van nu. Het was, met de toen heersende woningtoe standen en tekort aan rusthuizen, een zeer zware verpleging en U hebt dit negen jaar met de grootste toewijding gedaan. Daarna werd U acquisitrice bij de T.B.C. bestrijding, een pioniers ar beid die volkomen geslaagd is. U werd bestuurslid van het Groene Kruis en onder Uw zorg boekte het hoogtezon ge bouw goede financiële resultaten en kre gen vele kinderen de gezondheid terug. De Emmabloem-collecte had Uw aan dacht, de sportkeuring, de eierverdeling, U was mede oprichtster van het Groene Kruis.... Dr v. d. Zijpp maakte een ver ontschuldigend gebaar toen zuster Mole naar hem vroeg „het kort te willen ma ken”. Hoe kan men kort spreken als de lijst van verdiensten zo lang is als van zuster Molenaar Zij stond lange jaren op de bres voor de volksgezondheid, was zeer veelzijdig in haar werk en deed nooit iets af met een „slap handje”, zo als Dr v. d. Zijpp het uitdrukte. „Alles wat U deed was af en we zullen Uw energie, Uw daadkracht zeer missen. Na mens het Groene Kruis breng ik U dank voor wat U deed voor de volksgezond heid van Sneek en omgeving. Het was Uw levenstaak en met dankbaarheid en eerbied zullen wij aan Uw persoonlijk heid blijven denken.” Dr. v. d. Zijpp overhandigde Zuster Molenaar daarna een herinneringsbord van Makkumer aardewerk, versierd met de kruisemblemen van Het Groene Kruis en de T.B.C. bestrijding. De zuster van Zuster Molenaar werd ook in de hulde betrokken. Zij werd bedankt voor al het werk dat ze be langloos verricht heeft in het consul tatiebureau voor zuigelingen. Zij was daar steeds aanwezig en de spil waar alles om draaide. Ze ontving uit de han den van de voorzitter als dank een boek, waarna de avond gesloten werd met een woord van dank aan alle medewerkers en de wens dat de vereniging meer wer kers mocht hebben als de dames Mole naar. Schippersknechtje. Als jongen van 14 jaar wilde Dirk graag naar de Marine. Hij had dan voor 12 jaar moeten „tekenen”, maar vader Oppenhuizen maakte bezwaar. Toen is hij maar knechtje geworden op een turf- scheepje en hier werd de basis gelegd voor zijn latere zeilerscarrière. Hij leerde er n 1. ook het bomen en dat kwam hem heel goed van pas toen hij een jaar of wat later bakkersknecht werd bij Piet Vrolijk Hzn op de Oosterdijk. Die was n.l. eigenaar van het Friese jacht „Maria” (bij de ouderen nog heel goed bekend) en kon Dirk daarom heel goed aan boord gebruiken. Hij zeilde ook tal van wedstrijden mee en kreeg daarbij de smaak zo te pakken, dat hij in 1919 de „Maria” overnam, haar omdoopte in „Maaike” en er hetzelfde jaar nog mee naar Holland trok om deel te nemen aan de wedstrijden op het Binnen- en Buiten IJ van de Kon. Roei- en Zeilver. te Am sterdam. En met succes. De handicap was zodanig, dat ik steeds eerste was, aldus Oppenhuizen, die deze prestatie echter niet te hoog wilde aanslaan, om dat het waren. In 1922 trok hij- naar het Alkmaarder meer ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van. de Zaanlandse Zeilvereni ging. en ook daar was hij alle drie of vier dagen (het juiste aantal is hij vergeten) eerste. Een jaar daarna verruilde hij „Maaike” tegen de in 1917 bij de Vries Lentsch gebouwde Regenboog 7 van de 5 lè

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1