Zendingsdag te Wijckel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST en een Oudega (W.) en Oppenhuizen krijgen nieuwe Gereformeerde School Voorjaarsvergadering Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjesbond in Friesland Dinsdag 31 Mei 1955 110e Jaargang No. 43 RedacteurL. KIEZEBRINK De Toertocht Wijziging Couponbeschik- Chr. Mulo Rehoboth Sneek king Ziekenfondsen Jubileum Ds M. N. W. Smit j Benoemd I Extra controle in Juni en Juli Brand in grasdrogerij Pasveer Koninklijke onderscheiding voor Zuster Molenaar Openingswedstrijd en Toer tocht S.Z.C. Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek De heer Osinga acht twee Chr. scholen in één dorp funest. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Sociëteit Ouden van Dagen 1 kreeg naam Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD Notulen. Bijdrage kosten vervoer leerling. verband met het opmaken van de Werkzaamheden Hulpkeurmeester. Bijdrage stichting 194045. Sneek Onbewoonbaar verklaring woningen. t Bouw telefooncentrale Woudsend. openbaar Medewerking art. 72 L.O. wet 1920. Stichting nieuwe school Gaastmeer. Alle 15 leden waren aanwezig, evenals de Secretaris, de heer K. Visser, toen de vergadering op de gebruikelijke manier geopend werd. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woning Oudega nr 1. Z.h.s. werd aldus besloten. Verlenging ontruimingstermijn on bewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. stellen voor, voor de wonin gen Uitwellingerga nr 9 en 30, de ont ruimingstermijn met 1 jaar te verlengen. Alsvoren. Het voorstel van B. en W. is opgeno men in ons vorig nr. Alsvoren. Het voorstel van B. en W. is opgeno men in ons vorig nr. Ook hiertoe werd besloten. B. en W. stellen voor aan L. Wiersma, Goënga 60, een vergoeding in de reis kosten welke hij moet maken om een zoon de bijzondere school voor B.L.O. te Sneek te doen bezoeken, toe te kennen, met dien verstande dat 40 per jaar ten laste van aanvrager zelf komt. Alsvoren. B. en W. stellen voor de landelijke stichting 194045 als gebaar van mede leven en sympathie voor het beoogde doel een éénmalige subsidie van 200. toe te kennen. Staande de vergadering wijzigden B. en W. in hun voorstel het bedrag van f 200. in f 300.waarmee de Raad eveneens z.h.s. accoord ging. Aankoop grond voor schoolgebouw Oppenhuizen. Subsidie stichting „de Zonnebloem” en de Mater Amabilisschool beide te Sneek. Herstel en verbetering vooroorlogse woningwet woningen. Oninbaarverklaring diverse belastingen. Geslaagd voor het diploma machine- schrijven (A.S.B.) Tj. de Boer, A. Bruin- sma, S. Hoekstra, T. Metz, G. van Wieren te Sneek B. Frankena, Heeg G. Koop- mans, M. v. d. Kooy te IJlstF. Rollema, Oosthem. TERZOOL. Benoemd bij de P.T.T. te Haarlem de heer J. Dotinga te Terzool. De notulen der vergadering van 31 Maart 1955 werden na een kleine wijzi ging goedgekeurd. Ingekomen stukken. en gaven. Ds. H. B e 1 i e r van Balk sprak In een kort slotwoord zijn dank uit aan allen die hadden meegewerkt om deze samenkomst te doen slagen, waarna hij voorging in gebed. In ons vorig nr hebben wij iets mee gedeeld over de huldiging van zuster M. Molenaar in de vergadering van het Groene Kruis, ter gelegenheid van haar afscheid. Die huldiging heeft Zaterdag nog een staartje gekregen ook. Want die avond heeft burgemeester Rasterboff, die vergezeld was van de voorzitter van ons Groene Kruis, dr v. d. Zijpp, zuster Mo lenaar te haren huize aan de Bloemstr. de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld. We wensen haar geluk met deze erken ning ook door de regering van haar ver diensten. B. en W. stellen voor aan deze cursus sen voor meisjes, die thans door 7 leer lingen uit deze gemeente worden be zocht, een subsidie toe te kennen voor iedere leerling uit deze gemeente en wel van 20% van het bedrag per leer ling, waarvan het rijkssubsidie wordt berekend, dat is op het ogenblik 20% van 60 of ƒ12. Alsvoren. Aankoop grond voor weg-aanleg en schoolbouw Oudega. Onbewoonbaatverklai-ing van nog 'Sneker brandweer was met groot mate- meer woningen. Het voorstel van B. en W. is opgeno men in ons vorig nr. Alsvoren. Het voorstel van B. en W. is opgeno men in ons vorig nr. Alsvoren. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het bestuur van de Prot. school te Woudsend voor aanschaffing van bijbels in de nieuwe vertaling. Alsvoren. SYBRANDABUREN. Benoemd tot 2e kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Akmarijp de heer Tj. v. Galiën thans werkzaam als 3e kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Sybrandaburen. De sociëteit van Ouden van Dagen, die hier zo goed floreert, is na de autotocht van enige weken terug, weer bijeen ge weest en op die bijeenkomst heeft een der oudste leden, een 86-jarige, voorge steld de sociëteit een naam te "even n.l. „Mei elkoar ien”, waarmee uitgedrukt wordt dat alle gezindten in deze sociëteit verenigd zijn en ook prettig met elkaar samenwerken. Vorige week vierde ds. M. N. W. Smit, Ned. Herv. predikant te ’s-Gravenhage, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 24 Mei 1903 gebo ren te Oosterland, waar zijn vader, dr G. Smit, predikant was. Hij bezocht het Gymnasium te Sneek en studeerde aan de R.U. te Utrecht. In 1929 werd hij candidaat in Noord-Holland om in Mei van dat jaar op te treden als tijdelijk voorganger van de Herv. Evangelisatie te Emmen. 25 Mei 1930 bevestigde zijn vader hem te Stitswerd en Rottum in zijn eerse gemeente. In 1933 werd de jubila ris predikant te Heerlen-Kerkrade. In 1936 vertrok hij naar Zwolle. In 1939 werd ds. Smit predikant te Utrecht en van hier werd hij beroepen naar zijn tegenwoordige gemeente. Pinkster Maandag werd een toertocht gemaakt door de Zuidwesthoek. Ook voor dit hernieuwde initiatief bestond flinke belangstelling. Er namen 30 sche pen aan deel, waaronder drie motorbo ten, die waar nodig assistentie verleen den en op de terugreis vanaf de Schar- sterrijn als trekkers fungeerden. Hieron der bevond zich ook de boot van de Po litie te Water, waarvan de bemanning zich eveneens zeer verdienstelijk maakte en daardoor veel bij droeg tot het slagen van deze tocht. De vloot vertrok 's-mor- gens om half negen vanaf ’t Op, waarna via de Houkesloot, Modderige Geeuw, Westerbrugsloot, Oud Hof, Nieuwe Weg, Koevorder meer en de Welle naar Woudsend gevaren werd, waar gestopt werd voor het drinken van een kopje koffie. Daarna werd de tocht, die overal veel belangstelling trok, voortgezet via het Slotermeer en Brandameer naar de Lemsterbrekken, vanwaar over Follega, Tjeukemeer, Scharsterrijn, Langweerder- wielen, N. Oude Weg, Goëngarijpster Poelen en het Sneekermeer weer naar Sneek werd gevaren, waar men omstreeks half acht, omgeven door een koude Noordse damp, maar zeer voldaan over de mooie zonnige dag, arriveerde. Gedurende de maanden Juni en Juli zullen weer uitgebreide verkeerscon troles worden gehouden. Gedurende de actie zal een technische controle op vrachtwagens worden uitgeoefend, waar bij vooral gelet zal worden op remmen, stuurinrichting en koppelingen van aan hangwagens. Daarnaast zal worden ge keken hoe iedere weggebruiker zich in het verkeer gedraagt. In een brief van de minister van justitie aan de officieren van justitie wijst hij op het rechtshou- den van wielrijders, het aangeven van richtingsverandering, de opstelling van het wachtend verkeer, overtreding van het stop- en wachtverbod, het openen van portieren, de gedragsregels voor voetgangers en de wijze van rijden van het gemotoriseerde verkeer op interlo- cale wegen. Ook zal controle worden uit geoefend op rij- en kentekenbewijzen. De richtlijnen voor de actie zijn weder om door de minister van justitie ge geven. In elk arrondissement zal een week gecontroleerd worden, waarbij elke gemeente een andere dag voor een be paald onderdeel krijgt toegewezen. Men zal zoveel mogelijk controleren op plaatsen, waar het verkeer toch moet stoppen, zoals bij overwegen en op par keerplaatsen. Dubbele controle zal zoveel mogelijk worden vermeden. burgemeester zou spreken Vrijdagmorgen ruim 8 uur is door oververhitting van een hoeveelheid gras in een droogtrommel, toen de aanvoer even stagneerde, brand ontstaan in de grasdrogerij Pasveer onder Loënga. De Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SYBRANDABUREN. Geslaagd voor kleuteronderwijzeres Mej. A. de Jong te Sybrandaburen. De op Hemelvaartsdag uitgestelde ope ningswedstrijd van de Sneeker Zeilclub werd nu Pinkster Zondag gehouden. De weersomstandigheden waren ditmaal voor een zeilwedstrijd zeer gunstig. Er stond een mooie bries. Er verschenen dan ook heel wat schepen totaal 67 aan de start voor het Paviljoen. Na een mooie strijd was de uitslag als volgt Gemengde klasse, a. Kajuitklasse1. Mibeja, F. Gerlofsst. W. Koenen2. Cito, L. Feenstra. Kemphaan van E. Zweep won eveneens een eerste prijs, b. Open jachten1. Digesi, D. Olij 2. Trim, Jac. Visser 3. Nova III T. Leistra. Jeugdklasse. 1. Koeltje, K.Z.V.S., st. E. v. d. Zijpp. Vrijheidsklasse. 1. Twirke, E. Wierstra Jr.2. Good Luck, U. de Jager, Lemmer 3. Elan, J. Abma, Joure. 16 m2 klasse. 1. Dirk Tom, B. de Haan 2. Maria, J. Kuipers, st. P. Am sterdam 3. Brasem, P. v. d. Laan4. Nix, H. Donkersloot. Regenboogklasse. 1. Hendrika, Jonge Dirk Prijs, D. Oppenhuizen, st. F. Op penhuizen 2. Oranje, T. Zwart3. Algri, Joh. Alberda4. Brandei, H. S. Groen hout. Hoewel de restauratie en modernisering van de Raadzaal in het Gemeente huis van Wymbritseradeel nog niet voltooid is, kon de vergadering van de Raad hier Vrijdagmorgen toch al worden gehouden. De Raadsleden en de Pers kregen hierdoor tevens de gelegenheid te zien hoe ver de werkzaamheden zijn gevor derd en hoe fraai de zaal nu al is geworden. Wat ons betreft was deze eerste kennismaking een zeer aangename. Als het werk straks klaar is, heeft de Vroed schap van Wymbritseradeel een vergaderzaal waarop menige andere gemeente jaloers kan zjjn. Ook voor de verslaggevers is uitstekend gezorgd en zeer be langrijk is voorts, dat de acoustiek beter is dan voorheen. B. en W. hadden gehoopt, dat de zaal met deze vergadering al officieel ingewijd had kunnen worden, maar door omstandigheden was dat niet mogelijk gebleken, zo deelde de voorzitter, burgemeester F. Tjaberings, mede. Het zal nu wel eind Augustus of begin September worden. In rekening 1954 stellen B. en W. voor onin baar te verklaren 48.52 inzake school geld, 5.12 inzake reinigingsbelasting en 7.93 inzake wegenbelasting. Alsvoren. Vergunning dichtzetten. B. en W. stellen voor het recht tot hpt hebben en houden van een dichtzet voor het tijdvak van 1 Juli 19551 Juli 1956 te verlenen aan onderstaande vissers voor het gemeentewater en de recognitie achter hun woonplaats vermeld P. Yntema, Hommerts, Wymerts, 43.75; K. Poepj es, Langweer, Horseweg, ƒ25. Sj. v. d. Veen, Oosthem, Bolswarder- vaart, 40.M. v. d. Veen, Abbega, Bolswardervaart, 10.Joh. Yntema, Jutrijp, Ee te Woudsend, 12.63W. Visser, Workum, Inthiemasloot, 9.38 J. G. v. d. Veen, Gaastmeer, Ategracht, 9.38; F. Jagersma, Sandfirden, Siep- sloot, 10.M. Kanon, Sneek, Frane- kervaart, 11.25 J. Visser, Workum, Langvliet, 31.25 H. Boelens, Uitwel lingerga, Jeltesloot, 15.63Jan Ynte ma, Jutrijp, Woudvaart, 12.50 D. Ka non, Sneek, het Ges, 5. Alsvoren. der kosten zal worden verleend. Weth. Gerbrandij voegde hier nog aan toe, dat van de Woningstichting niet verwacht moet worden dat zij woningen gaat verkopen. Er is trouwens ook geen vraag naar. De Woningstichting is op gericht voor het verbeteren van de volkshuisvesting. Dat moet bestendigd worden. Het gevaar is nl. niet denkbeel dig, dat de hier voorgestelde verbete ringen bij verkoop van de woningen achterwege zouden blijven. Het zou bo vendien ook heel moeilijk zijn bij ver koop een regeling te treffen over de af lossing van de rijksbijdragen waarmee ze zijn gebouwd. Ook zou afgewacht moeten worden of het Rijk in verkoop zou toestemmen. Spr. herhaalde hierna, wat de Voorzitter ook al gezegd had, dat, indien er geen bijdrage van het Rijk komt, de verbeteringen toch tot stand moeten komen. Dan moet de gemeente het gehele bedrag maar betalen. De heer Brandsma merkte op dat verkoop voor de gemeente voordeliger zou zijn. De heer v. d. Goot had bezwaar tegen de 40 cent huurverhoging, gezien de grote moeilijkheden waarmee de be woners nu al zo lang hebben moeten kampen. De heer O. N a u t a wees er op, dat de begroting van kosten in Juli 1954 is opgemaakt. Zijn deze kosten inmiddels ook verhoogd? „Wij komen straks bij het Rijk met de juiste cijfers”, aldus de Voorzitter. Weth. Gerbrandij achtte de 40 cent huurverhoging zeer billijk en zeer bescheiden. Hier is de uiterste clementie betoond en voor dit bedrag krijgen de mensen een knappe keuken en een mooi toilet. De heer Br o u w e r was het evenmin met de verhoging eens omdat de toe stand waarin de bewoners nu leven hopeloos is. Weth. Gerbrandij betoogde echter met klem, dat het niet anders kan. Het Bestuur van de Woningstichting heeft voor verschillende woningen aan het Departement verzocht met een lagere huur genoegen te nemen, maar dit is slechts in twee gevallen toegestaan. Al de andere verzoeken zijn afgewimpeld. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen. Donderdag j.l. heeft bovengenoemde bond in het Geb. v. Chr. Bel. zijn voor jaarsvergadering gehouden onder leiding van mevr. M. KramerBruggenkamp van Berlikum. In haar openingswoord, waarin zij allen hartelijk welkom heet te, in het bijzonder degenen, die zich be reid hadden verklaard een werkzaam aandeel in deze vergadering te nemen, wees zij op de noodzakelijkheid, dat ook de leden van de bond zich beschikbaar moesten stellen om aan tal van sociale maatregelen mede te werken. Voorts achtte zij het van belang, dat de onder werpen, welke op de conferentie werden besproken, later ook in de afdelingen een punt van bespreking zouden uitma ken. Mevr. G. van TuinenScheepsma las daarop de notulen en het jaarverslag, waaruit wij noteren dat in het afgelopen jaar enige afdelingen zich bij de bond hebben aangesloten. De statutenwijzi ging kon niet in behandeling worden genomen, omdat deze te laat in het or gaan is afgedrukt, waarom werd beslo ten deze wijzigingen in de afdelingen te behandelen, waarna schriftelijke op merkingen aan het bestuur kunnen wor den medegedeeld. Daarop was het woord aan de heer D. Zuiderveld, hoofd van een Chr. school alhier, die het onderwerp behan delde: „Onze kleuters en het kleuter onderwijs”. Spr. wees er op, dat vroe ger niet veel notitie werd genomen van kinderen beneden 12 jaar. Dan pas kwam er wat aardigheid aan. Later ont dekte men dat vooral in het leven van de jeugd verschillende phasen waren, die weliswaar in elkaar liepen, doch toch een aparte inhoud hadden. Voorts consta teerde men, dat de leeftijd van 37 jaar zeer belangrijk was, omdat in die tijd feitelijk het fundament voor het verdere leven werd gelegd. Kinderen willen gaarne spelen en onderzoeken, waardoor hun fantasie wordt gewekt en hun ver stand toeneemt. Op de kleuterschool moet men aan hoge eisen van hygiëne voldoen. Het kind is bereid tot over gave zonder reserve, en daarom moet men in zijn spelen afwisseling brengen, b.v. door aanwending van zand, water en klei. Alleen zij die begrip van kleu ters hebben plaatse men op de kleuter scholen. Er is een R.K. geleerde ge weest, die gezegd heeft: Geef mij de kinderen van 37 jaar en velen zullen later de vruchten opleveren van hetgeen zij in hun prille jeugd hebben geleerd. Daarom is ook de Chr. kleuterschool van zo groot belang. In de middagpauze kregen de aan wezigen gelegenheid tot het bezoeken van een aantal stands, die in de zaal waren opgesteld en door Sneker zaken lieden werden geëxploiteerd. Dit gaf een fleurig en afwisselend gezicht en velen hebben gaarne van deze verkoopgelegen- heden gebruik gemaakt. In de middagvergadering heette de presidente de in grote getale opgekome- nen hartelijk welkom, waarin tevens be grepen werd mej. L. J. Nicolai, die eni ge gedichten reciteerde en de heer A. Oosterhoff, burgemeester van Wonseradeel, die zou spreken over: Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Naar aanleiding van gehouden woning- inspecties stellen B. en W. voor de vol gende 32 woningen onbewoonbaar te verklaren 19 er van zijn reeds on bewoond) Blauwhuis 74 Gaastmeer 53, 88, 89, 105 Heeg 43, 45, 42a, 54 Hom merts 25; Nijhuizum 4a; Sandfirden 4, 12; Scharnegoutum 165Wolsum (Vijfhuis) 14Wolsum 35, 54Woudsend 124, 190. Dit zijn de onbewoonde percelen. Be woond zijn nog, zodat de onbewoonbaar- verklaring vergezeld dient te gaan van een last tot ontruiming de volgende 13 percelenGoënga 74Heeg 42, 210 Hommerts 13, 15, 16, 160Sandfirden 3 Tirns 27 Wolsum 61Woudsend 65, 66, 67. Nadat de Voorzitter op een des betreffende vraag van de heer Brand sma had geantwoord, dat de ontrui mingstermijn zo nodig ieder jaar kan worden verlengd, ging de Raad ook z.h.s. met dit voorstel accoord. De openbare vergadering werd hier na gesloten. riaal spoedig aanwezig, en men had het vuur dan ook snel onder de knie. Wel ging een grote hoeveelheid reeds ge droogd gras in vlammen op, ofschoon het personeel zelf met schuimblussers nog getracht had te verhinderen dat de aanwezige pakken van dit gras werden aangetast. Enkele machinerieën liepen ook waterschade op doch in het algemeen had de installatie niet geleden, zodat de heer I. de Boer, voorzitter der coöperatie hoopte dat het werk, het is nu in het drukst van het seizoen, na Pinksteren weer hervat zou kunnen worden. Burge meester Tjaberings was op het terrein van de brand aanwezig. Nader vernemen wij dat hedenmiddag 12 uur al weer ge draaid werd. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft de couponbeschik- king algemene ziekenfondsen gewijzigd. De wijzigingen treden 1 Juni in werking. Voortaan is een werkgever gerechtigd aan een werknemer, die gedurende een volle maand op weekloon werkzaam is, maandelijks een maandcoupon af te ge ven in plaats van elke week een week- coupon. Voorts heeft de ziekenfondsraad de bevoegdheid gekregen, een werkge ver op zijn verzoek onder bepaalde voor waarden ontheffing te verlenen van de verplichting coupons af te geven. Die voorwaarden betreffen onder andere hei waarborgen van tijdige in- en af schrijving van verplicht-verzekerden in de ziekenfondsadministratie en het stor ten van een voorschot in het vereve- ningsfonds. Het ligt in het voornemen met enkele van de grootste ondernemin gen een proef te nemen. Indien deze proef slaagt, zal te zijner tijd tot uit breiding van het aantal ontheffingen worden, overgegaan, aldus een medede ling van de ziekenfondsraad. Bij deze stukken is een verzoek van de min. van binnenlandse zaken om de uitkering ineens over het 1ste halfjaar voor het in aanmerking komende per soneel der gemeente op de voet van de rjjksregeling van toepassing te verkla ren. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. Eveneens stellen B. en W. voor ac coord te gaan met de door Ged. St. overlegde nieuwe jaarwedderegeling voor de secretaris en ontvanger, en een gunstig advies uit te brengen aan de Commissaris der Koningin over het door de burgemeester gedane verzoek om zijn woonplaats te Sneek te mogen hebben voor de resterende diensttijd. Naar aan leiding van een verzoek van de N.V. Bouwkas N. Ned. gemeenten om de door de bouwspaarder S. Kamstra te Ab bega aan te gane geldlening voor de bouw van een woning te garanderen, stellen B. en W. voor deze garantie te verlenen. Voorts stellen B. en W. voor gunstig te beschikken op adressen van de Chr. Nationale School te Gaastmeer en de Bijzondere School te Jutrijp om de nodige gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van leermiddelen. Een dergelijk verzoek was ook nog in gekomen van het bestuur der Geref. School te Heeg, waarop B. en W. even eens gunstig adviseerden. Al deze voor stellen werden z.h.s. aangenomen. B. en W. stellen naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Sneek om de hulpkeurmeester Bonte enkele mid dagen per week te vergunnen te assis teren bij slachtingen in het openbaar slachthuis ten behoeve van vleeswaren- fabrieken voor, de volgende beslissing te nemen. Bonte zal zich te Sneek ves tigen door de gemeente Sneek wordt in diens jaarwedde voor Vs bijgedra gen, de regeling zal van jaar tot jaar gelden. De heer W a 11 j e vond het wel wat moeilijk dat de heer Bonte in moet wonen. Is er geen mogelijkheid (Jicht bij de stad, maar toch in onze ei gen gemeente? De Voorzitter was van mening (Jat men dit van twee kanten kan be kijken. Voor de man zelf is het prettiger <at hg in Sneek woont. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen. De zendingsdag van de classis Sneek der Herv, Kerk, welke al jaren om streeks midden Juli in Rijs werd ge houden, heeft dit jaar op 2e Pinksterdag te Wijckel plaats gevonden. Begunstigd door prachtig zonneweer, was het voor de deelnemers een genot bij de open luchtsamenkomst in het Du Toursbos op een flinke ruimte te kunnen zitten. ’s Morgens werd een godsdienstoefe ning gehouden onder leiding van ds. D. C. C. Stap van Oppenhuizen, die tot tekst had gekozen Hand. 1 8a: „Gij zult Mijn getuigen zijn”. Na de prediking heette de voorzitter, ds. W. Zijlstra van Wyckel, de aanwezigen hartelijk wel kom. Hij deelde mede, dat de heer Abe- nino door ziekte verhinderd was te ko men, in wiens plaats nu de heer Ver hoef zou spreken. Deze had tot on derwerp: „Wij zijn er voor elkander in de wereld”. Dit woord klinkt misschien sommigen wat vreemd in de oren. Men kan zich indenken, dat men voor de eigen familie of de kring waarin men zich beweegt, op elkander kan zijn aan gewezen, doch voor de hele wereld wordt dit gezegde toch wel wat te zwaar. Bo vendien zal dat dan ook nog wel wat kosten, waarom men dan ook maar beter doet dichter bij huis te blijven. Toch zijn er mensen, die dat nu juist niet hebben gedaan, doch uitgetrokken zijn en dat niet uit zucht naar avontuur, doch om de andere te helpen. Figuren als Albert Schweitzer, Kagawa en tal van anderen hebben elk op hun wijze hun isolement verbroken en zijn uitge gaan om anderen te helpen. Zo is het ook gegaan met de zendelingen Otto en Geissler, die 100 jaar geleden naar Nieuw-Guinea trokken om daar het evangelie te brengen. Hun leven werd een leven vol teleurstellingen en toch hielden zij vol. Zendeling Bink hoopte door handenarbeid contact met de Pa poea's te krijgen, doch dezen hadden geen behoefte aan zijn meubelen en voor zijn evangelieverkondiging hadden ze ook geen belangstelling. Er rees in het vaderland de vraag of men met dit werk Het voorstel van B. en W. is opgeno men in ons vorig nr. De heer Osinga betreurde het, dat hier in twee dorpen die één geheel vor men twee Christelijke scholen moeten zijn. De verdeeldheid wordt op die ma nier al onder de schoolkinderen gezaaid. Spr. vindt dit funest, wat hij ook al eerder t.a.v. andere dorpen in de ge meente heeft betoogd. Als we zo door gaan zal het tot schade zijn van het Chr. onderwijs waar we zo voor gevoch ten hebben, zei hij. Wij zijn op het ver keerde pad. De Voorzitter onderschreef dit. Wat de heer Osinga betoogde is ook de mening van B. en W. Verder werd over deze zaak niet ge sproken en het voorstel ging z.h.s. on der de hamer door. De toestand van deze woningen eist, naar B. en W. meedelen, dat de voor genomen plannen tot herstel en verbete ring zo spoedig mogelijk worden uitge voerd, hoewel op het verzoek aan het rijk om een aanvullend rijksvoorschot met jaarlijkse bijdragen voor dit doel, nog steeds geen beslissing is genomen in verband met een in voorbereiding zijnde herziening van het woningbesluit, welke formele grondslag moet geven aan de aangevraagde bijdrage in het ongedekt tekort voortvloeiende uit de verbete- ringskosten der woningen. De herstel lingen en verbeteringen zullen bestaan uita. het vervangen van 61 houten hokken door stenen gebouwtjes met spoelcloset, aanleg van beerputten enz. b. het grondig herstellen van 61 wonin gen. De kosten van sub. a zijn geraamd op 123.500, sub b op 29025. De kosten van het element herstel in a cr b zijn samen geraamd op 97955, van het ele ment verbetering op 54579. Aan het rijk is nog eens verzocht zo spoedig mo gelijke verlening van het voorschot van 97955 en een jaarlijkse bijdrage van 75% in de annuïteit hiervan, en een zo hoog mogelijke bijdrage in het ongedekte tekort van de kosten van verbetering ad 54570, welk jaarlijks tekort is te stel len op 2321.82, nadat een huurverho ging van 0.40 per woning per week in aanmerking is genomen. Waar de financiering der werkzaamheden voor de gemeente geen bijzondere consekwenties veroorzaakt stellen B. en W. voor, voor uitlopend op de beslissing van de minis ter, de woningstichting de benodigde gelden voor deze werkzaamheden te ver schaffen. De heer Brandsma merkte op in een sectievergadering al eens te hebben geïnformeerd naar de mogelijkheid van verkoop dezer woningen indien daar gegadigden voor zouden zjjn. Zijn in deze richting al eens pogingen ge daan? Verder vroeg spr. of er een be langrijke verhoging wordt verwacht van de jaarlijkse bijdragen van het Rijk nu het Woningbesluit zal worden gewij zigd en of er al antwoord gekomen is op het verzoek aan het Departement om een bijdrage in deze kosten voor herstel en verbetering. Naar de Voorzitter antwoordde, denken B. en W. niet aan verkoop van deze woningen, en is het niet bekend hoe de nieuwe regeling er uit zal zien. Ver wacht wordt dat in de herstelkosten weer de gebruikelijke bijdrage van nog langer moest doorgaan, maar men is er mee doorgegaan en toen er meer zendelingen en hun vrouwen en kinde ren waren gestorven dan er bekeerlin gen waren, kwam er een kentering in de houding der inheemsen en in de laat ste 50 jaar is het aantal belijdende chris tenen gestegen tot ruim 120.000. Het is niet mogelijk dat ieder als zendeling uit trekt, doch er is al reeds veel gewonnen, als men belang gaat stellen in het werk der zending en daarvoor wil bidden en offeren. De heer H. W. Berkhemer uit Arnhem droeg een paar gedeelten voor uit het boek Jesaja en uit het evangelie van Johannes, waarnaar met grote aan dacht werd geluisterd. Ds. H. van Arkel, zend.-pred. op Nieuw-Guinea, sprak over de grote oogst. Hij vertelde dat op deze dag op Nieuw-Guinea op tal van plaatsen clas- sicale en Zendingssamenkomsten wor den gehouden. De Heer heeft gesproken over de grote oogst, die er is, en die door Hem wordt ontwikkeld, zodat wij niet met de gedachte mogen rondlopen alsof wij het zjjn die dit werk tot stand brengen. Oogstwerk is blij werk, hoe wel het vaak moeilijk is. De pioniers van de Zending op N.-Guinea hebben trachten te zaaien, doch ze hebben geen oogst mogen aanschouwen, dat was voor anderen weggelegd, doch ze zijn in geloof en vertrouwen doorgegaan. Nu prediken er eigen Papoea’s en wordt er gelezen en zijn er heilbegerige men sen, die willen horen van Jezus Chris tus. Het zendingswerk is nu niet meer een arbeid onder wilde heidenen, op tal van kustplaatsen vindt men reeds kerkjes. Zendingswerk is blij werk al wordt ook daarin de hitte des daags wel gevoeld. De oogst is er, maar de arbei ders zijn nog weinigen. Men hoopt het volgend jaar tot eigen kerkstichting te kunnen overgaan en een eigen Synode te benoemen, hoewel de vrees nog aanwe zig is, dat men financieel deze zaak nog niet zal kunnen dragen, en ook niet vol doende kennis bezit om te leiden. Daar om hoopt men dat de gemeente hier te lande haar zal steunen met haar gebed „Kammenetslaed, de röljende plaet en frouljuspraet”. Op it plattelAn, sei sprekker, wie yn 'e aide tiid hiel wat forbean foar de froulju. Tink mar ris oan it fytsen, dat wie ünseedlik. Nou tinkt nimmen der mear sa oer. Ek it wurk is makliker wurden en dêrtroch is de libbensdjür langer wurden. De rjuchten fan de frou binne erkend. Hja moatte nou mei de mannen ienriedich oparbeidzje. Nou fynt sprekker it wol in bytsje nuver, dat op frouljusgear- komsten faek mannen ütnoege wur- de om dér to sprekken. Of it moast wêze, dat de froulju har stanpunt al klear hawwe en nou wolris witte wolle hoe’t de mannen der oer tinke. De frou is gefoeliger dan de man, tink mar oan it reciteren, wat trochstrings troch de frou better dien wurdt as troch de man. De frou kin better gesellichheit bifoar- derje. De frou is dêrtroch better ge- skikt foar kultureel wurk en dêrom soe it goed wêze as de frouljusbounen har ren der op üt leinen, dat de leden eigen wurk makken en dat foardroegen. Ek op gearkomsten mei mannen kin de frou mei in blomke of in doekje it wat gesel- liger meitsje. Op it gebied fan de kunst kin de frou best mei komme en spr. fynt it allinnich mar spitich, dat op it mêd van de kulturele üntjowing de christenen meast efteroan komme yn pleats fan foaroan to gaen. As eltse frou of faem har hannen üt de mouwen stekt en de jeften en krêften, dy’t God har joech, brüke wol, sil hja de seine, dy’t God har jowe wol, üntfange. De presidente dankte de spreker voor zijn rede, en nadat nog enkele kleine za ken waren afgehandeld, werd de ver gadering gesloten. Donderdag j.l. slaagden aan deze school voor het onderwijzersexamen de dames E. T. Braaksma, Uithuizen; E. Draaier, Tjerkwerd en J. Bosscha, Sneek, en de heren J. Hoekstra en S. Humalda, beide te Koudum en W. A. Jellema te Mokwerum. Werkelijke kosten gewoon l.o.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1