De Russisch-Zuid Slavische besprekingen JUNI Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Auke Taconis Heeg is blij met zijn nieuwe zwembad Donderdag 2 Juni 1955 110e Jaargang No. 44 Redacteur: L. KIEZEBRINK Vrienden van de Sneker beiaard Nieuwe kaart van Sneek chauffeurs Aanbesteding Kerknieuws DE GROTE LUCHTVAARTSHOW ILSY OP YPENBURG Oorlogsslachtoffers bezoch ten Sneek en het Sneeker- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f 42.100 f 42.000 f 41.800 f 41.693 f 38.625 f 38.622 f 38.502 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Kortere rijtijden voor Postgiro decentraliseert we gens tekort aan personeel Avond Vierdaagse Sneek en omgeving Als men zijn meisje opbelt meer Chr. Kweekschool Sneek Benoeming Propagandist voor Sneek en de Watersport Eerste aardappelen van koude grond SNEEKER NIEUWSBLAD 30 jaar gevaren. Taconis voer tot zjjn 31e jaar bg zijn opmerkingen De eerste liefhebbers nemen een bad. PHILIA. op Tweede Pinksterdag werd bijgewoond door H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. In de Koninklijke Loge H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard; links de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Tito heeft de Russische ministers kort en klaar gezegd wat de wereld van het Westen wel en wat zij niet wil, ontdaan van elke vorm van propaganda. Wanneer het komt tot een bijeenkomst van de Grote Vier persoonlijk, deze zo mer, weten beide partijen via Tito tot welke concessies hun tegenspeler bereid is. ,-ï. Ik heb een interessant en gevarieerd leven achter de rug, zei Taconis. Als ik nog eens terug kon begon ik weer met boten. Ook haalde hij tal van leuke her inneringen op. De ooievaar in de boot. De burgemeester knipte hierna met een schaar, hem aangeboden door het vierjarig dochtertje Jitske van de Jeugd- herbergouders Piersma, het lint door dat langs de T-steiger in het Heegermeer gespannen was, wat voor de aldaar op gestelde zwemmers en zwemsters het sein was voor een massale duik in het Meer, dat hierdoor met veel gespat en Woensdagochtend in de vroegte Is de Juni-maand gestart; Juni: neem het ons niet kwalijk, Maar er moet ons wat van ’t hart: Mei in naam de zachte Mei-maand Was (what ’s in a name?) niet zacht, Mei heeft meer de maand October In herinnering gebracht En de meeste Mei-maand-dagen Moest de kachel opgepord, Mei heeft bloesempracht gegeven, Maar ’n belangrijk graad-tekort. Mei is sterk tekort geschoten, Het bewjjs ligt voor de hand: Niemand is van kleur verschoten En een beetje bruin-gebrand Tover ons een ander tintje, Bar slecht werd in Mei ge-Mei’d; Juni: geef je medewerking Aan de (bruine) „bollen” tg d geproest tot natuurbad voor de bevolking van Heeg en omgeving geproclameerd werd. HEEG. Gekozen als ouderling van de Geref. Kerk alhier de heren J. W. Atte- ma en Tj. v. Scheltinga. In 1931 verhuisde Taconis van de Pr. Hendrikkade naar het Kleinzand, waar hij zich geheel op de verhuur toelegde. De eerste zeiljachtjes van zijn vloot wa ren twee B.M.’ers en zes 16 kwadraters, maar de eersten werden spoedig weer verkocht, ze waren niet geschikt voor de verhuur. Te rank, vertelde hij. Niet alle huurders zijn goede zeilers en daar om wilde ik alleen vertrouwde boten. Uit Washington wordt gemeld dat het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken van mening is dat de onderhandeiingen tussen Tito en de lei ders van de Sovjetunie gevolgd zullen worden door een conferentie van Tito en vertegenwoordigers van Groot-Britannië, Frankrijk en de Verenigde Staten. vader op diens zeetjalk, waarmee zij vele jaren stukgoederen tussen Duitsland en Holland vervoerden. Hij kende het vak dus door en door, zodat wijlen mr P. C. Andreae hem direct als knecht op zijn boeier „Mimi” aannam, toen hg zich na vaders dood als zodanig aanbood. Op dit fraaie schip heeft hg één seizoen ge varen, ook als schipper in de verhuur, maar in 1919 vestigde hij zich aan de wal. Hij huurde toen nl. de kruideniers winkel aan de Prins Hendrikkade, daar voor bewoond door brugwachter Nijdam en thans door de heer H. v. d. Werf, en nam enige tijd daarna ook het baantje van brugwachter op de Oosterpoorts- brug van Nijdam over. Hier legde hij tevens de basis voor zijn latere bedrijf. Een simpel berichtje in de krant meldde laatst, dat de heer A. Taconis alhier zjjn watersportbedrijf had overgedragen aan Alberda’s Jachtwerf aan de Houkesloot. Maar ieder, die deze bekende en sympathieke botenverhuurder kent, beseft dat dit voor hem een moeilijke stap moet zjjn geweest. Die verhuurinrich- ting was nl. een stuk van zjjn leven. Zjjn beste jaren en al zjjn liefde die hg als geboren schipper voor een schip voelt, heeft hjj er aan gegeven. In 1922 begon nen met één tjotter, breidde hjj zjjn bedrjjf gestadig uit. In 1931 specialiseerde hij zich als eerste in onze stad in de verhuur en van dat jaar dateerde dan ook de opkomst van zjjn zeilvloot die in heel het land zulk een gunstige repu tatie genoot en vele duizenden de gelegenheid heeft geboden de schoonheid van het Friese waterland te leren kennen. Zo is er bijv, in een van zijn vroegere tjotters eens een baby geboren. Slaap plaatsen waren daar natuurlijk niet in. De jonge moeder en haar baby la gen eerst voor in de kop van de boot op stro, dat de vader bij een boer ge haald had. Daarna zjjn ze naar een ziekenhuis gebracht, maar beiden maakten het uitstekend. Nu zijn in de loop der jaren die zeil- capaciteiten wel aanmerkelijk verbeterd en zeilen de meeste huurders tegen woordig zelfs uitstekend waardoor ook het risico voor de verhuurder kleiner is geworden, maar toch heeft Taconis geen kleine jachtjes meer in zijn vloot opge nomen. De visbootjes verdwenen even eens van het toneel. Voortaan bestond ze alleen uit 16 kwadraters of vergrote B.M.’ers zoals ze nog vaak genoemd worden, en kajuitjachten, alle volledig uitgerust met tenten, keukengerei, en voor wat de kajuitboten betreft, slaap plaatsen met Auping-matrassen enz. Bovendien was elk schip voorzien van een accu voor verlichting en ontbraken ook het anker, de scheepshoorn en zelfs het Binnenaanvaringsreglement niet en stond Taconis zijn huurders waar nodig met raad en daad terzijde. Door al deze service ontstond tussen hem en zijn grote kring van vaste klanten een zeer prettige verhouding, die in zeer veel ge vallen tot vriendschap leidde. Talrijk zijn dan ook <Je brieven met tevreden- heidsbetuigingen welke hij steeds na de vacanties ontving, en ook in deze dagen getuigen de vele blijken van vriendschap en medeleven met Taconis en zijn vrouw van de hechte band welke in de loop der jaren tussen hem en de huurders is ont staan. Wij ontvingen de herziene kaart van Sneek, uitgegeven door de Ver. v. Vreem delingenverkeer en getekend door de heer St. S. v. d. Zee. De eerste uitgave verscheen in 1949, doch de uitbreiding der stad heeft een herziening en nieuwe druk nodig gemaakt. De kaart geeft niet alleen zeer duidelijk de straten aan maar ook alle belangrijke gebouwen, voorts de sportvelden enz. enz. Voor vreemde ling en stadgenoot want wie kent ei genlijk alle straten in de nieuwe gedeel ten der stad? een aanwinst, deze kaart. Ze werd keurig gedrukt door fa. Weissenbach. Naar het Alg. Handelsblad verneemt hebben de rekeninghouders bij de Post- chèque en Girodienst, woonachtig in de provincies Gelderland, Overijssel en in de Noordoostpolder mededeling ontvan gen, dat hun gironummer met ingang van 1 Juli a.s. wordt gewijzigd. Al deze rekeninghouders krijgen een gironummer boven 800.000. De wijziging houdt ver band met de reeds zeer geruime tijd in het voornemen liggende decentralisatie van het centrale girokantoor in Den Haag. Deze centralisatie wordt, zoals be kend, noodzakelijk geacht met het oog op het voortdurende tekort aan personeel, waarmee men in Den Haag te kampen heeft. De Girodienst hoopt door decen tralisatie, met name door vestiging van een tweede kantoor in het Oosten des lands, dit personeelstekort te kunnen opvangen. Het personeelstekort heeft de directie van de girodienst intussen thans reeds genoodzaakt de opening van nieuwe rekeningen door particulieren voorlopig stop te zetten. Omtrent de vestiging van het tweede girokantoor is nog steeds overleg gaande. De beslissing ligt thans bij de minister van Verkeer en Water staat. Door de Politie Sportvereniging Hee- renveen e.o. wordt ook dit jaar onder auspiciën van de Noord Nederlandse Wandelsport Bond weer een Avond- en een Jeugd Avond Vierdaagse voorbereid. De organisatie daarvan berust voor Sneek en omgeving bij de Oefengróep der Rijkspolitie van Wymbritseradeel. De data van deze Avond- en Jeugd Avond Vierdaagse zijn van Dinsdag 14 tot en met Vrijdag 17 Juni. Er wordt iedere avond omstreeks 19.00 uur ge start bij het café „Veerhuis”, A. Boot, aan het Martiniplein. Zowel individueel als in groepsverband kan worden gelo pen. Iedere groep, bestaande uit ten minste 10 personen inclusief leider (ster) welke de vier avondmarsen volbrengt ontvangt een fraaie groepsmedaille. Ook ieder die deze vier marsen volbrengt krijgt een fraaie medaille. Deelnemers aan één avondtocht ontvangen een N.N.W.B. speldje. De routes zijn zodanig uitgezet dat zoveel mogelijk de omlig gende dorpen worden aangedaan. Deel nemers wordt verzocht zich vóór 7 Juni op te geven aan het Groepsbureau der Rijkspolitie Marktstraat 1 te Sneek of aan de Postbureaux der Rijkspolitie in de gemeenten Wymbritseradeel en IJlst. Reeds thans is de aangifte van dien aard dat vermoedelijk het deelnemersaantal van de vorige jaren verre zal worden overtroffen. De inrichting van het bad redelijke eisen voldoet, is be- van opzet, maar in de toe- Wat De Amerikaanse marinier Melvin Morris stapte te Philadelphia in een te lefooncel in een winkel om zijn meisje in New York op te bellen. Dat was ’s avonds om tien uur. Het ene woord haalde het andere uit en toen Morris de telefoon op de haak legde, waren drie uur en veertig minuten verstreken. De winkel was inmiddels gesloten. Morris had nu twintig dollar schuld aan de telefoonmaatschappij die hem op reke ning door had laten praten toen zijn muntjes op waren. De telefoniste waar schuwde de politie die de marinier uit de winkel bevrijdde. Een reis naar New York per trein zou Morris slechts zeven dollar hebben gekost. Evenals voor twee jaar kreeg onze stad ook Woensdagmorgen weer bezoek van een groep invalide jongens en jongeman nen, uit verschillende landen van Europa, allen slachtoffers van de oorlog. Deze 37 gasten, afkomstig uit Finland, Denemar ken, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Joego Slavië en Nederland, zijn door de Wereldbond van Oudstrijders een maand lang samengebracht in het Bio Vacantie- oord te Bergen aan Zee, van waar iedere dag dagtochten naar verschillende delen van ons land gemaakt worden. En zo waren Sneek en haar meren Woensdag aan de beurt. Het gezelschap maakte de reis met een autobus. Voor de verzorging gingen de directrice en verpleegsters van het Bio Vacantieoord en enige bestuursleden van „Het vierde Prinsenkind” mee, welke vereniging met de leiding van de kam pen in Holland is belast. De gasten werden in het Gerechtsgeb door de gemeente getracteerd op choco lade en koek en bovendien kregen allen een zakje met versnaperingen mee voor de boottocht met de „Wetterwille” naar het Sneekermeer. Zij vertrokken hier voor vanuit de Jachthaven, die eerst be zichtigd werd. Burgemeester Rasterhoff, die bij de ontvangst in het Gerechtsgebouw aan wezig was, reikte voorts een aantal her- inneringsmedailles aan dit bezoek uit. Voor iedere nationale groep één, wat reusachtig in de smaak viel. Na de boottocht boden de heren Mie- dema de bezoekers thee aan in „Amicitia”. Dinsdag slaagden aan deze school voor de onderwijzersacte de dames H. Dgkstra, Tirns; R. Grondman, Sneek; R. Halma, Schamegoutum en de heren K. de Jong, Heeg; R. J. de Jong, Schar- negoutum en L. Th. Jonkman, Workum. In 1922 kocht hij de tjotter van de heer Schoegje van het Pompstation te Hom- merts, die spoedig daarna gezelschap kreeg van een Vrijbuiter en van de drie tjotters van de Rijksveldwacht, welke hij op de verkoping had aangekocht. Ook schafte h(j zich daarna tien roeibootjes aan vjjf met en vijf zonder zeil die allen een mooie naam kregen en voornamelijk door de Visclub gebruikt werden. Toen roeide men nl. nog met plezier naar het Meer. dat aan scheiden komst voor uitbreiding vatbaar, tot stand is gekomen maakt niettemin een zeer verzorgde indruk. Het houten gebouwtje, waarop tydens de opening de Nationale en de Friese vlag wapperden, bevat tien kleedhokjes aan weerszij den van het vertrekje voor de badmees ter en de ruimte voor het opbergen van de kleding vijf terwijl een daarnevens apart opgesteld gebouwtje ook nog ge bruikt kan worden. Vóór het gebouw be vindt zich het kinderbad, in twee ge deelten gesplitst door de steiger welke toegang geeft tot de dwarssteiger langs het Meer, waarin zij die de zwemkunst machtig zijn, kunnen zwemmen. Hier kan men echter tot aan de be- tonning van de vaargeul lopen, zodat dit meteen een mooie oefenplaats is voor hen die nog niet goed kunnen zwemmen. Het ligt in de bedoeling, zo vertelde de badmeester, het gedeelte waar men kan staan, zo spoedig mogelijk af te bake nen met boeien, wat de veiligheid nog meer zal bevorderen. De bodem van de zwemgelegenheid bestaat uit hard en vlak zand, zodat men er niet alleen veilig, maar ook prettig en schoon kan zwemmen. Geen wonder dus, dat geheel Heeg blij is met de nieuwe inrichting. WOUDSEND, 31 Mei. Onze plaatsge noot de heer E. Westerhof is benoemd tot technisch ambtenaar bij de Dienst van Gemeentewerken van Smallinger- land. Hij is thans als zodanig bij de ge meente Wymbritseradeel werkzaam. Het is een verheugend feit dat de meeste Snekers zeer zijn ingenomen met het bezit van ons mooie carillon. Om deze belangstelling gaande te houden en te stimuleren is er opgericht een comité: „Vrienden van de Sneker Beiaard”. Voor zitter hiervan is burgemeester L. Raster- hpff en verder nebben zitting de heren J. Dethmers, B. Engelsma, G. Lampe, J. Miedema, P. S. Scheltema en de Stads beiaardier Flucie van Bergen. Het comité is algemeen van oordeel dat, in navolging van meerdere plaatsen, het wenselijk is aVondbespelingen te geven, waardoor velen in de gelegenheid zijn, in een rus tiger sfeer, de concerten te gaan beluis teren. Hiervoor zullen ook, als gasten, enige van onze bekwaamste beiaardiers worden uitgenodigd. Er zullen te zijner tijd nog nadere bijzonderheden volgen. Deze zullen, met nog interessante gege vens, in een boekwerkje worden afge drukt dat binnenkort gratis verkrijgbaar iS, mede ten behoeve van de vreemdelin gen die in het zomerseizoen onze stad bezoeken. Toen in 1939 de Wipbrug over het Kleinzand vervangen was door een over kluizing, bracht Taconis zijn vloot over naar de Oudvaart en verhuisde hij enige tijd later zelf naar de le Oosterkade. En daar blijft hij, nu de zaak aan Alber- da is verkocht, ook wonen. Van het wa ter en de boten voor de wal kan hij niet scheiden. Want al zijn die boten dan niet meer van hem zelf, maar van zijn oud-collega’s v. d. Werf en Moedt, de sfeer en de gezellige drukte van ko mende en gaande zeilers blijft. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Russen zijn ondertussen van hun uitstapje door Zuid-Slavië naar Belgrado teruggekeerd om tezamen met maar schalk Tito de laatste hand te leggen aan het communiqué over de besprekin gen. Deze zijn steeds in het geheim ge houden en men verwacht dat het com muniqué eindelijk duidelijk zal maken wat precies de drijfveer is geweest van het onverwachte Russische bezoek aan Belgrado. Westelijke diplomaten verwachten nog deze week te horen te krijgen dat het de -Sowjetunie er vooral om te doen is geweest in Tito een spreekbuis te vin den die het Westen duidelijk kan maken dat de Russen oprecht alle moeilijkheden in Europa nog dit jaar jlit de weg ge ruimd wensen te zien. In Tito zien de mannen van het Krem lin in de eerste plaats een communist die het vertrouwen van het Westen ge niet. Aan de andere kant wensen de Russen uit de mond van Tito te horen wat de Westelijke mogendheden zelf aan ideeën hebben over een oplossing van de moeilijkheden in Europa. Het Westen twijfelt er niet aan of Zó kon men Taconis ’s zomers altijd aan het werk zien. Een kajuitjacht wordt startklaar gemaakt. Het was aan de boten van Taconis te zien, dat hij (in 1887) op het schip ge boren en schipper in hart en nieren is. Ze zagen er altijd keurig en goed ver zorgd uit. Een boot bij hem huren hield de garantie in, dat alles ook de in ventaris tot in de puntjes verzorgd was. Daardoor had hij een kring van vaste klanten, die ieder jaar groter werd. Wie eenmaal in een boot van hem gevaren had, verlangde geen andere weer. Maar Taconis wilde alleen huur ders die er even goed voor zorgden als hij zelf. „Rüghouwers” kregen onher roepelijk een rood streepje voor hun naam en dat betekende; geen boot weer. De ouders in Heeg behoeven niet ongerust meer te zijn als hun kinderen in het Meer gaan zwemmen. Dank zg het initiatief van Plaatselgk Belang en de medewerking van de gehele burgerij is daar nu een mooi natuurbad gekomen, waarin de zwemsport onder toezicht van een badmeester beoefend kan worden en waar ook de kleinen zich veilig in het kinderbad kunnen vermaken. Voor de officiële opening welke Woensdagmiddag door burgemeester Tjaberings in tegenwoordigheid van wethouder Gerbrandjj, de Gemeente secretaris, enige Raadsleden en het bestuur van Plaatselijk Belang geschiedde, en door het plaatselgk muziekcorps werd opgeluisterd, bestond dan ook grote belangstelling. De regering wil een nieuw rijtijdenbe sluit met een gemiddelde werktijd van 48 uur per week, gemeten over vier we ken. Per week zal echter nooit langer dan 54 -uur gewerkt mogen worden. Al dus blgkt uit een nota, die de regering aan de Sociaal Economische Raad om advies heeft toegezonden, meldt het Vrije Volk. Het tegenwoordige rijtijden besluit kent een gemiddelde werktijd van 55 uur per week. In de nota aan de S.E.R. worden ver schillende principiële punten nader aan geduid. De regering wil een rijtgd van ten hoogste negen uur per dag, terwijl de bestuurde afstand op één dag ten hoogste 450 km mag bedragen. Na vijf uur rgden moet een onderbreking van ten minste een half uur volgen. Er wordt onderscheid gemaakt tussen rij tijd en diensttijd. Ook worden in de nota suggesties ge geven met betrekking tot de dagelijkse rusttgden (minimaal twaalf uur p. dag, met mogelijkheid van tweemaal per week tien uur per dag). Eenmaal per week zal echter een rust van 36 uur, waarin de Zondag is begre pen, moeten worden gegeven, terwijl voorts wordt gesteld, dat tussen één uur en drie uur ’s nachts slechts maxi maal zeven keer per twee weken zal mogen worden gewerkt. De S.E.R., die over deze regeringsnota advies moet uitbrengen, stelt de betrok ken organisaties van werkgevers en werknemers in de gelegenheid voor 15 Juni hun opmerkingen en bezwaren tegen deze richtlgnen in te dienen. HEEG. De uitslag der aanbesteding van de verbouw Kantoor en Garage der Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” al hier luidt als volgt: IJ. de Boer, Heeg J. Dgkstra, Hommerts J. Duiker, Hommerts J. v. Asma, Heeg R. de Groot, Oudega W. Vellinga, Heeg M. Kaspersma, Heeg de GrootHeinsma, Gaastmeer f 38.325 Gebr. Bootsma, Blauwhuis f 38.300 Begroting f 40.300. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. De eerste vroege aardappels van de koude grond zgn, ondanks het gure weer in dit voorjaar, toch nog in de maand Mei aangevoerd. Dinsdagmorgen presen teerde de tuinder C. Smit te Broek op Langendijk 100 kilo. De prgs was voor de grote 80 cent en voor de kleine 91 cent per kilo. Big met de bigden. De burgemeester zei dat hij blij was met de blijden nu deze inrichting tot stand is gekomen. Zwemmen is nl. zeer gezond. De spieren worden er door ge sterkt en de hygiëne bevorderd. Het gemeentebestuur had daarom met ge noegen zgn medewerking verleend door toe te stemmen in de noodzakelgke wij ziging van het uitbreidingsplan op deze plaats. Deze wijziging is ook reeds door Ged. Staten goedgekeurd, die echter in overweging hebben gegeven het voetpad dat naar het zwembad leidt aan de meerzijde van een beplanting te voor zien. Spr. gaf dit verzoek aan het be stuur van het zwembad door en wenste het gehele dorp geluk met de nieuwe in richting. Hg knoopte daar een gemoede lijk praatje over het zwemmen aan vast, waarin hij ook badmeester Veenstra be trok, die hrj veel succes toewenste bij zgn werk. Het is voor de ouders een ge ruststelling te weten dat hun kinderen hier goed zijn geborgen. Echter drukte hij alle aanwezigen op het hart zich aan de orde en de regels van het Zwembad te onderwerpen. Ieder die hier komt, moet weten hoe hij of zij zich heeft te gedragen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1