Thans verleden, tijd Overleg der Cominformlanden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 527e NED. STAATSLOTERIJ Logger Dolfijn Sch. 204 gezonken inzake verbetering der betrekkingen met Balkanbond. 110e Jaargang No. 45 Maandag 6 Juni 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Chr. Kweelschool Sneek Geslaagd Schipper omgekomen Gunning werk Paard met riek gedood Acht gewonden bij botsing Tamme oeros in bouwput Met de Ned. Reisver. op reis Hittegolf in India Bioscoopnieuws Bevorderd - Eindexamen Stedelijk Gymnasium Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rebus van prinses Beatrix als prijsvraag 1 Juli arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes VRIJDAGS. Uit onze raadzaal i Vierde klas, tweede week. zeebodem, Kamerstukken. wekken, moeten staken. De Maria Sch. Na ons de Zondvloed. TOEKANS KREGEN NIEUW TEHUIS. Congres te Amsterdam van de Ned. Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers t.g.v. het tien-jarig bestaan. In de Nieuwe Kerk, de tijdelijke plaats van de urnen van het Nat. Monument op de Dam, werd voor de eerste maal een krans ge legd door de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, de voorzitter van de bond. Sinds vier dagen heerst in India een hittegolf met een temperatuur van boven de 110 graden Fahrenheit. In deze vier van Nieten: 3091, 3505, 3507, 3509, 3519, 5002, 8204, 8205, 8209, 8210, 8211, 8652, 8658, 8664, 8667, 8672, 8678, 8685, 8694, 9000, 12066, 13926, 13930, 13937, 13947 13955, 19022, 19038, 19039, 19383. Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Vrijdag 3 Juni, ’s avonds 8 uur. Voorzitter: burgemeester L. R as te r h o f f, secretaris de heer K. Kos ter. Aanwezig alle (17) leden. Nadat de notulen van de vergadering van 3 Mei j.l. onveranderd z(jn vastge steld zijn aan de orde de Ingekomen stukken, ontslagen en benoemingen. WOUDSEND, 4 Juni. De heer D. v. d. Berg alhier is bevorderd tot wachtmees ter le klas bij de politie te water. SNEEKER NIEUWSBLAD In de bouwput van de Velser tunnel is het zo goed als gave skelet opgegra ven van een oeros, een zogenaamde bostaurus primigenius, die hier om streeks het begin van onze jaartelling moet zijn geslacht. Prof. A. E. van Gif fen uit Groningen en dr. P .Glazema, de directeur van de Amersfoortse rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek, zijn bij de rijkswater staat op bezoek geweest en herkenden in het skelet een tam gemaakte oeros. ten van bouwterrein bij de dr. Kuyper- laan en tot het vaststellen van de ver koopsprijzen van dit terrein; tot wijzi ging der gemeentebegroting 1955. De meeste dezer voorstellen hebben wij reeds opgenomen in ons nummer van Dinsdag 31 Mei. Verbinding beide gedeelten van de eerste Oosterkade. Aan het Sted. Gymnasium alhier slaagden voor het einddiploma A de heer A. J. Keulen te Rauwerd voor B. Mej. P. A. Donkersloot en de heren J. F. May en L. Velleman, allen alhier. Met drie candidaten wordt het examen voortgezet. Z.h.s. of discussie worden hierna aan genomen de voorstellen van B. en W. tot regeling van de verplichte vacantieslui- ting voor kruidenierswinkels en heren kapperszaken in 1955; tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Wymbritseradeel be treffende de keuring van slachtdieren in het openbaar slachthuis der gem. Sneek; tot toekenning van premiën op grond van de „premieregeling woningverbete ring en -splitsing 1953”; tot aankoop van het perceel Gedempte Neltjeshaven 22 in verband met de sanering van het stadsgedeelte waarin dit pand is gelegen. Het zal, na ontruiming, zo spoedig mo gelijk worden afgebroken; tot het ver der bouwrijp maken van een terrein op het z.g. „Eiland”; tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het inrich- f15.000: 21203. f 10.000: 16968. f5000: 14982, 16889. f2000: 5331, 12273. f1500: 2522, 2763, 8739, 10005, 13963, 16322, 21884. f1000: 2091, 2170, 2687, 2728, 2820, 4580, 5012, 5931, 6044, 6385, 7413, 7767, 7916, 8019, 9294, 9718, 9910, 10903,11083, 12873, 13037, 13322, 14247, 14458, 14728, 16465, 17846, 19098, 19501, 20705, 20919. f400: 3536. f200: 3520, 8683, 13944. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet voor het ma ken van een wegverbinding tussen de beide gedeelten van de le Oosterkade en in verband hiermede tot onderhandse aanbesteding aan de heer S. de Wolf van het maken van een walbeschoeiing daar ter plaatse, merkt de heer v. d. Wal op dat hij had gedacht dat de walmuur zou zijn doorgetrokken. Maar er komt een walbeschoeiing en spr. vraagt zich af of deze op de duur bestand zal zijn tegen het zware verkeer dat de aanvoer voor sommige zaken daar meebrengt. Als men de oude walmuur had hersteld en doorgetrokken had men een mooi ge heel ook gekregen. Maar misschien is dit te duur. De Voorzitter ant woordt dat de zaak van alle kanten be keken is met de deskundigen van B. en W. Een walmuur zou hier zeer bepaald nodig geweest zijn als er schepen zouden aanleggen, maar dat zal hier persé niet het geval zijn, omdat het scheepvaart verkeer hier het aanleggen ónmogelijk maakt. De aanleg van een walbeschoei ing met een begroeide wal maakt de situatie hier veel mooier dan een wal muur zou doen. Van het vrachtautover keer dreigen er geen moeilijkheden voor deze beschoeiing, ze krijgt onder water een voldoende versteviging; de bedrijven hebben hier geen behoefte aan een los plaats, zodat er alles voor te zeggen is hier een walbeschoeiing te maken, een walmuur is veel duurder en hier onnodig. De heer v. d. W a I vreest dat het zware verkeer dat hier altijd om de hoek zal draaien de oorzaak zal zijn dat de be schoeiing het niet houdt, maar dit is tenslotte een technische kwestie, welke spr. niet kan beoordelen. De Voor zitter zegt nog dat dit vrachtvervoer niet vlak langs de wal zal gaan, er is voldoende ruimte. De wal is ook zo ge projecteerd dat als het later nodig mocht blijken, er nog op gemetseld kan wor den, maar gevaar voor het wegknijpen door het verkeer op de wal is er niet. De heer F ij 1 s t r a vraagt of deze wal er definitief blijft; spr. vindt de bocht nog al scherp. Kan die niet wat ruimer? De Voorzitter antwoordt dat daar voor geen plaats meer is. Inderdaad is deze walbeschoeiing de definitieve op lossing hier. De noodweg welke voor de noodbrug gelegd wordt heeft alleen een enigszins andere verloop, dan hij straks definitief zal hebben. De heer B o o m- s m a verklaart zich wel ingenomen met de aanleg van een walbeschoeiing en een begroeide wal hier. Men moet niet vergeten dat dit vroeger een der mooiste plekjes van Sneek was. Dat is verdwe nen, maar men heeft nu een zowel prac- tische als mooie oplossing aan de zaak gegeven. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. De jaarlijkse inzamelingsactie voor het Prins Bernhardfonds en de anjer fondsen zal van 20 Juni tot en met 3 Juli a.s. worden gehouden. Ten bate van de fondsen wordt een exclusieve foto van het koninklijk gezin ten ver koop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehecht met een door Prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus, aan de oplossisng waarvan een prijs vraag is verbonden. Geslaagd te Leeuwarden voor de hoofdakte Kleuteronderwijs onze vroe gere stadgenote mej. Houkje Kuperus. Geslaagd voor het doctoraal examen Economie aan de Vrije Universiteit, de heer D. Wind, Amsterdam, vroeger te Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 305 is met het stoffelijk overschot en met de vijftien geredde opvarenden naar Aberdeen gevaren. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men in het duister. De bemanning wordt vandaag tussen half vier en vier uur te Scheveningen verwacht. van een algemeen stelsel van collectieve veiigheid (waaronder een stelsel van collectieve veiligheid in Europa, geba seerd op een verdrag), en het gebruik van kernenergie voor vredelievende doe len. Op deze wijze zou een regeling op de mocratische grondslag voor de Duitse kwestie worden gevonden in overeen stemming met de wensen en belangen van het Duitse volk en de belangen van de algemene veiligheid. Beide regeringen juichen de resulta ten van de conferentie van Bandoeng toe als een bijdrage van betekenis tot de ge dachte van internationale samenwerking. Aan het eind van de verklaring wordt een zevental conventies genoemd waar over Zuidslavië en de Sowjetunie nader zullen onderhandelen. Deze conventies zullen o.a. betreffen: Een algemeen verdrag dat de weder zijdse betrekkingen regelt; handelsover- eenkomsten, met inbegrip van een ga rantie dat de twee landen maatregelen zullen nemen om de gevolgen weg te ne men van het stopzetten van normale handelsbetrekkingen in 1948; een ver drag betreffende de culturele betrekkin gen; een conventie over de voorlichting, om te waarborgen dat het publiek in de beide landen accuraat en objectief wordt voorgelicht. Na het overleg te Belgrado is de Rus sische delegatie naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia gereisd, waar ook ver tegenwoordigers van andere Oost-Euro- pese staten aanwezig waren. Daar is volgens de berichten overleg gepleegd over de verbetering van de betrekkingen tussen deze staten enerzijds en Zuid- Slavië, Griekenland en Turkije ander zijds. Op de 57ste breedtegraad, op een mijl of vijftig oostelijk van Aberdeen is Zateruag het lot bezegeld van de Scheveningse logger Dolfijn SCH 204 van de rederjj Gebr. van Leeuwen. Onbegrijpelijk, zei men van de zijde van de rederij. De Dolfijn is een goed schip, dat dateert van 1916, hetgeen voor een logger niet oud is. Hoe het lek is ontstaan, is ons nog steeds een raadsel, aldus meldt het Alg. Dagblad. Dit oude stukje stadsschoon op de hoek van de stadsgracht en de Oudvaart is thans verdwenen. Gevallen onder slopershanden om de noodzakelijke verbinding tussen de gescheiden gedeelten van de le Oosterkade tot stand te kun nen brengen. Ook komt hier de hulpbrug waarover tijdens de bouw van de nieuwe Oosterpoortsbrug het verkeer van de Leeuwarderweg de stad binnen moet komen. De rechtbank te Roermond heeft de 32-jarige landbouwer W. ten H. uit Ot- tersum (L.) wegens dierenmishande ling tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelde had op 13 April zijn paard zodanig met een riek bewerkt, dat het dier neerviel en ter plaatse stierf. De officier van Justi tie had zes maanden gevangenisstraf geëist. De afdeling Sneek van de N.R.V. maakte een uitstapje per bus naar de Holterberg, De reis ging via de N.O.- polder waar Emmeloord bezichtigd werd, daarna via Kampen waar een rondrit langs de oude wallen en poor ten werd gemaakt. Op de Holterberg was het de bekende conservator, de heer Piet Bos, die het gezelschap door de prachtige bossen voerde, terwijl ook onder zijne leiding het Natuurkun dig Museum werd bezichtigd. Via de Nijverdalse berg, met de prachtige uitzichten, de Lemelerberg enz. ging de reis weer op Sneek aan. Een zeer geslaagde en leerzame tocht. Zaterdag slaagden aan deze school voor de onder wij zersacte de dames P. Wittermans, Oppenhuizen en R. Post- ma, Haskerhorne, alsmede de heren W. Wittermans, Jutrijp; C. Terpstra, Bols- ward en W. Haanstra, Heidenschap. De examens zijn beëindigd. Alle 29 candidaten slaagden. „Avifauna’s” tientallen toekans hebben een nieuw, modern tehuis gekregen. Speciaal voor de vijf toekansoórten en de drie soorten araeari’s (kleine toe kans) bouwde men in het vogelpark te Alphen a. d. Rijn een alleraardigst eigen verblijf. Dezer dagen verhuisden de toekans die de naam „Avifauna” over de hele wereld brachten naar hun nieuwe huis, waarin zij zich al heel spoedig en wonderwel bleken thuis te voelen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Zuidslavië en de Sowjetunie hebben vorige week documenten getekend, waarin hun zeven jaar oude geschil, dat begon met de uitstoting van Zuidslavië uit de Cominform, wordt bijgelègd. De verklaring begint met een lange inleiding waarin beide landen uitdruk king geven aan hun verlangen naar vreedzame regeling van internationale kwesties en versterking van samenwer king tussen volken en staten. Rusland en Zuidslavië zijn overeengekomen om verdere stappen te doen naar normalisa tie van hun betrekkingen. De regeringen van de Sowjetunie en Zuidslavië zijn het er over eens, zo wordt vervolgens gezegd, dat de politiek van militaire blokken de internationale spanning heeft vergroot, het vertrouwen tussen de vol ken heeft ondermijnd en het gevaar van een nieuwe oorlog heeft doen toenemen. De twee landen verzoeken vervolgens om bevrediging van de „rechtmatige aanspraken” van communistisch China t.a.v. Formosa en dringen aan op toe lating van een vertegenwoordiging van communistisch China tot de Verenigde Naties. De Sowejetunie en Zuidslavië gronden hun politiek op de in het handvest der Verenigde Naties neergelegde beginse len. Ze zijn het er over eens, dat ver dere pogingen moeten worden gedaan om de taak en het gezag van de V.N. te versterken. Dit zou, zo wordt in dat verband gezegd, in het bijzonder worden bevestigd door de Chinese volksrepu bliek het lidmaatschap van de V.N. te verlenen waarop het recht heeft. De toelating van alle andere landen tot de organisatie, die aan de vereisten van het handvest voldoen, zou eveneens van be tekenis zijn. Beide regeringen zijn van mening, dat alle landen verder zullen moeten trach ten tot positieve resultaten en overeen komsten te komen bij onderhandelingen die zo belangrijk zijn voor de vrede in de wereld als die over de beperking en vermindering der bewapening en het verbod van atoomwapens, de instelling Met ingang van 1 Juli treedt in wer king de wijziging van de arbeidswet, die bedrijsarbeid van meisjes beneden de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Be drijf sarbeid is alle arbeid met uitzon dering van huishoudelijke arbeid in een privé huishouding. Zolang de zgn. Landbouwarbeidswet nog niet in wer king is getreden, is dit arbeidsverbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districts hoofden der arbeidsinspectie kunnen ondernemers voor individuele geval len dispensatie van dit verbod geven. Bij de beslissing op een verzoek daar toe zal allereerst aandacht worden ge wijd aan de belangen van het betrok ken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplich tig zijn. Op de rijksweg nabij Kapelle (Zee land) is Zaterdagmiddag een ernstige autobotsing voorgevallen als gevolg waarvan acht mensen naar het zieken huis te Goes werden vervoerd. Van een drietal hunner waren de wonden zeer ernstig. De motorrijder S. uit Goes wil de de richting Kapelle inslaan. Achter hem kwam een personenauto, bestuurd door de heer Van H. uit Dinteloord. Deze reed de motorrijder aan, die verloor toen de macht over het stuur en botste tegen een uit de richting Bergen op Zoom komende auto, bestuurd door de heer P. N. uit Krabbendijke. De motor was licht beschadigd en de berijder had lichte kwetsuren. De Brabantse auto daaren tegen werd aan de linkerzijde geheel opengereten. De bestuurder Van H. en twee inzittenden van deze auto, de ge broeders B. uit Dinteloord, waren er het ergst aan toe. Ook in de andere auto, waarin de ouders van de heer N. en twee dochtertjes zaten, waren gewonden. De naam André Cayatte staat borg voor felle films in de vorm van een striemende aanklacht. Deze film is het derde werk van deze vroegere Franse advocaat (hij maakte reeds „Wij zijn allen moordenaars” en Justice est faite), die naar de filmvorm greep om zijn aanklachten de wereld in te slingeren. Het knappe en overtuigende van Cayat- tes opzet is, dat hij de ouders niet straf fer aanpakt dan ze verdienen. Ze zijn stuk voor stuk zwak, maar niet zonder meer slecht. Op boeiende wijze heeft hij nl. de schuld van deze ouders verweven met de schuld van alle ouderen in het algemeen en het probleem, dat hij stelt, is dan ook veel meer hoe de jeugd haar weg moet vinden in de chaos, die de vol wassenen van de wereld hebben ge maakt. Wel is het jammer, dat niet overtuigend is aangetoond, dat de situa tie noodzakelijk tot de catastrofe moest leiden. Maar ook deze film van Cayatte verdient aller aandacht. Niet in het minst omdat zij een vraag stelt, die ons allen raakt. Vrijdagavond was het water met gro te kracht binnengedrongen in de machi nekamer. Kort daarop begaf een van de waterdichte schotten het. De bemanning ging van boord, maar schipper Maarten den Heyer bleef op zijn post. Er was nog een kleine kans, dat zijn logger be houden zou blijven. Men trachtte de logger, waarvan het achterschip vol water stond, tussen de Sch. 305 Maria en de Sch. 264 Albatros drijvende te houden en zo naar Aberdeen te slepen. Schipper Den Heyer heeft zijn moed met de dood moeten bekopen. De be manning, die overstapte op de Maria Sch. 305, kon hem niet bewegen mee te gaan, ook al kraakte een tweede water dicht schot nog zo onheilspellend. Dit tweede schot heeft de druk van het wa ter evenmin kunnen weerstaan. Krakend scheurde het open en weinige ogenblik ken later verdween de Dolfijn, die reeds zeer diep lag, naar de zeebodem, de schipper meesleurend. Nieuwe hoop daagde, toen korte tijd later het lichaam van de moedige schip per kwam bovendrijven. De Maria Sch. 305 pikte hem op en daar begon men meteen met het toepassen van kunst matige ademhaling. Een arts van het Rode Kruis-ziekenhuis te 's-Gravenhage gaf radio-telefonisch medische aanwij zingen en Zaterdagmiddag om 1 uur, toen de Maria nog op 35 5. 40 mijl van Aberdeen was, meldde de kustwacht van deze Schotse haven, dat de reddingboot uitgevaren was met aan boord me dische hulp. Het heeft niet meer mogen baten. Na vier uren lang kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, heeft men de po gingen 'Om de levensgeesten weer op te <jagen zijn 23 personen tengevolge De directie van Gemeentewerken te Lemmer heeft het bouwen van zeven tien woningen in Lemmer en vijf te Oosterzee opgedragen aan Aannemers- maatschappij Friso te Sneek voor f 182.530. Ingekomen is een aantal jaarversla gen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Op zijn verzoek wordt eer vol ontslag verleend met ingang van 1 Sept. 1955 aan de heer A. Slob, leraar a. d. gemeentelijke handelsavondschool wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd; idem, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum aan mej. T. Kuiken als onderwijzeres a. d. B.L.O.-school, wegens benoeming elders. Voor een door B. en W. te bepa len tijdvak wordt als leraar in tijd, dienst a. d. gemeentelijke handelsavond school (ziekteverlof v. d. heer L. Alge- ra) met alg. (17) st. benoemd de heer Ph. G. Melai, leraar in de Duitse taal a. d. R.H.B.S. 'alhier. Eigen geld: 3515, 3525. 3535, 8208, 8215, 8676, 8677, 8684, 8688,12065,12067, 13943, 13951, 13958, 13971, 19028.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1