Geanimeerde jaarvergadering v.v. Black Boys BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST AGENDA van -f Ver. voor Ziekenhuisverzekering verloor een derde van haar ledental Autotocht Ouden Dagen Tsiismakker Oosterkamp üt Nijesyl woun advertinsjepriisfraech fan de K.F.F.B. In verband met vacantie 110e Jaargang No. 48 Donderdag 16 Juni 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK et Duitse kwestie wordt acuut De Internationale Valkenwedstrijden Geslaagd Benoemd Riis Foarüt komt met d DE UITGEVERS. Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLE1NZAND 7 - TeleL 2872 De Sneker Zakenlieden naar de E 55 OIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIM Bouw van 101 woningen en 5 autogarages op lii eiland nieuwe verrassingen Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek I SNEEKER NIEUWSBLAD de Dit moge een De oare winders. een nadelig saldo aan van f 208.62. Abe Brouwer. Amicitia Theater de Tot de moeilijkste kwesties welke moe ten worden geregeld voor er enigszins Ja, oudjes van Sneek, wij zullen jul lie niet langer in spanning laten. Vele De commissie voor Autotocht Ouden van Dagen Sneek. H. Abma, Voorz., Tel. 3455 Menno de Vries, Secr., Tel. 2310 U. K. v Wijk, Penningm., Tel. 2807 W. Faber E. Metz G. W. Poiesz Zondervan hwant sa’n By de winders fan de lytsere prizen seagen wy ü.o. de nammen fan E. Feen- stra, Nijlan; G. Zylstra, Twellegea; W. Gaastra, Toppenhuzen en J. de Jong, Heech. de R. worden ondergebracht. Hiervoor hebben zich reeds een flink aantal logiesgevers aangemeld, maar toch nog niet voldoen de. Het bestuur van de Valkenclub „Ja coba van Beieren”, die deze wedstrijden organiseert, doet daarom een beroep op de zeilvrienden in onze stad voorzover zjj zich nog niet opgaven, een of meer deelnemers logies te willen verlenen. De inzinking van enkele jaren terug as teniet gedaan. Zelfs heeft het actieve bestuur van de jeugdafdeling bijzondere plannen. Zondag a.s. gaan ze met een groot deel van hun 100 junioren naar de Olympische Dag, terwijl in Juli een groot tournooi zal worden georganiseerd. Het aantal Welpen (812 jaar) steeg tot bijna 50. Bij monde van de heer R. Boschma werd de penningmeester dé charge verleend. De boeken van penn. C. Kamstra gaven een flink voordelig saldo te zien, dat verkregen is door zuinig be heer, ondanks de slechte recettes van het eerste elftal, dat in de eerste helft van de competitie telkens in zware concurren tie moest spelen. Op aandrang van de vergadering kwam voorz. de Jong, die gemeend had te moeten aftreden, op zijn besluit terug. Ook alle andere bestuurs leden werden evenals het bestuur van de juniorenafdeling bij acclamatie herbenoemd. Slechts de elftalcomm. on derging enige wijziging. De heren J. Douma, A. Schurer, J. Leeuwenkamp en G. Visser zullen de zorg voor de elf tallen op zich nemen. Met nieuwe mid delen bij de training hoopt men in het nieuwe seizoen betere resultaten te be reiken. Bekend werd gemaakt dat op 21 Aug. een tegenbezoek zal worden ge bracht aan v.v. Purmersteyn in Purme- rend, terwijl op 28 Aug. het traditionele Zilveren Doel Tournooi wordt gehouden. Nadelig saldo. De exploitatierekening over 1954 wees Dit werd gedekt uit het Reservefonds, dat nog De heer O. Lindeman, die periodiek aftrad, werd als voorzitter herkozen. De haedpriis in famkesfytske waerd woun troch de 10-jierrige Boukje v. d. Gaast to Alkmaer, dy’t neffens har leeftiid de béste prestaesje levere. De earste prils yn de plakwedstrüd foar de bern in famkesfytske is tolanne komd by G. de Jong to Balk (7 jier); de 2e by Maeike Bok, Tijnje; de 3e by Taeke Hylkema, Waeksens. Benoemd tot onderwijzeres aan Christelijke School te Leiden mej. Kanon, thans onderwijzeres te Oosterzee. daardoor op 31 December 1954 f 177.68 groot was. Aan contributies werd ontvangen een lll| NIHIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Ongeveer een derde van de verzeker den der Vereniging voor Ziekenhuisver- zekering SneekIjlst, ging niet mee over, toen deze vereniging zich via de Nieuwe Prov. Ver. v. Ziekenh.verpleging waarvan ze op 1 April 1954 een afdeling werd, aansloot bij de Coöp. Ver. Gezond heidszorg Noord-Nederland, kortweg aangeduid als „de Coöperatie” te Gronin gen. Een deel hiervan werd lid van het „Nezlfo” of van andere fondsen. De sa menwerking met de nieuwe Prov. Ver eniging en de Centrale administratie der Coöperatie, gaf reden tot tevredenheid. T/m Zaterdag 18 Juni. Woning-tentoon- stelling in Geb. v. Chr. Belangen, te Sneek. Dagelijks geopend van 10— 10 uur. Sluiting Zaterdag 18 Juni ’s middags 4 uur. Donderdag 16 Juni. Sneek. ’s Avonds 8 uur: „De Heer ser van Ceylon”. Vrjjdag 17 t/m Dinsdag 21 Juni. Amici tia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „08/15”. Zondagmiddag te 2.30 uur: Wild- West-film „Geronimo”. Maandag 20 Juni. Ver. tot het Bouwen van Woningen te Sneek. Jaarl. al gemene vergadering ’s avonds 8 uur in Restaurant Piso. Zondag 26 Juni. Volksonderwijs afd. Sneek. Grote Landdag te Oranje woud van de Federatie „Friesland”. Aanvang 2 uur, m.m.v. „De Tiroler Alpenkapel”. oudjes vroegen reeds„Wanneer gaan wij weer weg, Meneer ofgaan we dit jaar ook weer, het is mijn enige reis je, dat ik heb en we hebben het dan altijd goed meneer”. Welnu, de tijd nadert. Wij gaan Woens dag 29 Juni onze prachtige tocht weer maken. Maar deze is niet mogelijk zonder hulp van de Sneker burgerij. Autobezitters die voorgaande jaren ook steeds klaar stonden, weten hoe de oud jes van deze tocht genieten. Zij die fi nancieel steunden, hebben door hun bij dragen gezoigd, dat wij de oudjes een kleine koffie-tafel konden aanbieden. Hebt U wel eens een kind zien genieten als het getracteerd werd op reis Welnu, bakkers, kruideniers enz., de oudjes ge nieten nog meer van Uw gulle bijdragen in natura. Geachte lezers, maakt nu reeds plan nen om met ons deze dag weer te doen slagen. Medegedeeld werd, dat in Utrecht door een aantal grote verenigingen, waaron der ook de Coöperatie te Groningen, is opgericht een vereniging, waarbü de slechte risico’s en zij die te oud z(jn voor de gewone verzekeringen, ondergebracht kunnen worden. Vanzelfsprekend zyn de premies ho ger en moet het gehele gezin, de ver plicht verzekerden uitgesloten, bij deze vereniging zijn aangesloten. Het maxi mum aantal kinderen boven 16 jaar waarvoor contributie betaald moet wor den, bedraagt echter drie. De anderen zijn vrij. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De hearen E. S. de. Jong, propaganda lieden en K. v. d. Goot, skriuwer-skat- halder, wiene hjir ünder freonen, hwant binei hiel Nijesyl is lid fan 'e K.F.F. De hear de Jong winske dan to’n earsten de femylje Oosterkamp fan her ten lok mei dizze priis, dy’t hjir goed to plak kaem. Hy hjitte ek de loko- boargemaster fan Drylts, de hear de Jong, de fortsjintwurdiger fan de fa. Oberink en de parse wolkom, en dêrnei sprieken earst de loko-boargemaster dy’t noch efkes de klam lei op de Frysksinnigens fan de stêd Drylts, de fortsjinwurdiger fan de fa. Oberink en de hear v. d. Goot. Frou Oosterkamp dy’t skrept hie mei thé en taertsjes it koe binei net oars krige doe fan juffer Boonstra de ne- dige fingerwizing. En fansels de jonge Oosterkampen der op kop en earen by. Mem op ’e nije mesine oan ’e gong! Nou, mar Mem dy’t mar bést, hearken, hear- Winders fan de kleur- en tekenkrlich foar de bern wiene ü.o.: 6 jier: W. Broersma, Snits (3e); 7 jier: B. Seffinga, Nijlan (3e); 9 jier: W. D. Gaastra, Toppenhuizen (2e). Anderen geloven dat Rusland met een realistischer voorstel zal komen. Het zou genoegen willen nemen met de huidige gedeeldheid van Duitsland en de inde ling van West Duitsland bij het Westen mits laatstgenoemd land zich bereid ver klaart tot een zeer belangrijke goederen- ruil met de Russen en tot een beperking van de W. Duitse bewapening tot een bepaald minimum, waartegenover Oost Duitsland zich tot een dergelijke beper king zou verplichten, waartoe al de mo gelijkheid is open gelaten in het verdrag van Warschau waarin de officiële her bewapening van Oost Duitsland eigen lijk werd uitgesteld. Deze afspraken zou Moskou dan willen beschouwen als een inleiding tot een meer algemene invoe ring van een bewapeningsbeperking. Aan grote leveringen aan Rusland zouden de Duitse industriëlen wel zin hebben en misschien ook de Engelse, die gaarne de druk van de Duitse export op de wes telijke markten wat zouden zien inge perkt, maar de N. R. Crt wees er dezer dagen terecht op dat bij de Russen ach- tei de handel altijd politieke bedoelin gen zitten. Als zij er in zouden slagen de Duitse industrie sterk aan de Russi sche markt te binden, zouden zij allicht ook veel politieke invloed te Bonn krij gen en het ook misschien in de hand hebben de economische toestand in het Westen op een gegeven ogenblik te des organiseren door p'otseling de Russische markt voor Duitse waren te sluiten. Maar het Russische denkbeeld als geheel zal geen genade bij de W. Duitsers vinden, want een deling van Duitsland als basis voor een verzoening tussen het Oosten en Westen zullen zij nooit aanvaarden. Dr Adenauer heeft vóór zijn vertrek naar de Ver. Staten er nog eens sterk de na druk op gelegd dat z.i. de toetssteen voor de Russische ernst om tot een betere ver standhouding te komen, moet zijn de Duitse kwestie, Moskou zal dienen toe te stemmen in de hereniging van de bei de delen van Duitslarid onder een demo cratisch staatsbestel en dit Duitsland moet dan het recht hebben zich te be wapenen en te scharen aan de zijde van het Westen. Was aan deze eis voldaan, dan zou Duitsland bereid zijn deel te ne men aan een collectief Veiligheidsstelsel voor Europa en aan een plan tot gelei delijke ontwapening. Dat collectieve vei ligheidsstelsel schijnt ook een onderwerp te zijn dat de westelijke Grote Drie thans in Amerika bespreken. Zoals bekend willen de Russen ook een collec tief veiligheidsstelsel voor Europa, ge garandeerd door de Sovjetunie en de Ver. Staten, maar zij zullen stellig dr Adenauers wensen met betrekking tot de hereniging van Duitsland op de door hem genoemde voorwaarden niet onderschrij ven. Het is zelfs de vraag of alle W. Europese landen dat zullen doen, in ie der geval niet van harte. Uit de aard van zijn wezen streeft W. Duitsland met veel meer enthousiasme de hereniging na dan zijn westelijke bondgenoten in de Nato. Men ziet: de conferentie der Grote Vier zal het alleen al met de Duitse kwestie heel moeilijk hebben en daarnaast zijn er nog vele andere. Maar ook het voor-overleg dat nu in Amerika tussen de westelijke Grote Drie en dr Adenauer plaats vindt zal niet remak kelijk zijn. Men mag wel aannemen dat Amerika, als de Duitse bondskanselier pleit voor zijn herenigd Duitsland, de ontvoogding v„n de aan Duitsland gren zende Russische satellietstaten zal ter sprake brengen en dat de Fransen zich te weer zullen stellen tegen een al te veel de nadruk leggen op de Duitse her eniging, waarop een door Parijs sterk gewenst vergelijk met Rusland zou kun nen afspringen. Het Westen heeft nu wel een gemeenschappelijk militair de- fensief-apparaat onder éénhoofdige lei ding, maar het is er nog verre van dat het ook een gemeenschappelijke buitenland se politiek heeft, daarin geldt nog altijd: „zoveel hoofden, zoveel zinnen”. Een record aantal leden van Black Boys was aanwezig op de jaarlijkse al gemene vergadering welke deze voetbal vereniging Maandagavond in de boven zaal van Hotel Hanenburg hield. In zijn openingswoord memoreerde voorz. H. de Jong de sléchte resultaten van de elftal len, die z.i. mede veroorzaakt waren door emigratie en verhuizing van verschil lende spelers. Toch heeft de ver. een taak te volbrengen getuige het ledental dat ondanks genoemde factoren vrijwel stabiel gebleven was. Het aantal dona teurs steeg zelfs aanzienlijk, terwijl de adspiranten afdeling nog steeds groeit. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) RIJS, Juni ’55. Als men gedurende een paar weken van de bovengenoemde ver eniging niets hoort, dan kan men er ver zekerd van zijn dat er weer achter de schermen wordt gewerkt aan nieuwe plannen. Dat de Johan Willem Friso- kapel uit Assen, onder haar kapelmees ter de heer Laro op 25 Juni zal concer teren en daarbij ter meerdere glorie haar Gala-uniformen draagt is voor elke mu ziekliefhebber een vreugde volle tijding. Het jaarlijkse kinderfeest, gratis toegan kelijk voor alle kinderen uit de Zuid westhoek en vanzelfsprekend voor de jeugd die er met vacantie verblijft, is voor groot en klein een bijzonder festijn Het programma zal dit jaar verzorgd worden door „Kindervreugd”. De datum is bepaald op 27 Juli, dat duurt nog wel een paar weken, maar de ouders kunnen er nu reeds rekening mede houden als zij met vacantie gaan of komen. Daar naast is voor de ouderen op deze datum voor een sensatie gezorgd, er zal een Hoogdraadshow gegeven worden door „Van Meurs Hoogdraad Show” in samen werking met de populaire Ned. lucht acrobate Alice Williams. Op dit optre den em wat daarmee samenhangt hopen wij nog terug te komen. Men zie er ook de advertentiekolommen op na. En op 12 Augustus komt de grote ver rassing. Dan komen de Wiener Sanger- knabpn in Rijs zingen Men notere al vast deze datum. De twadde priis yn dizze priisfraech, in elektryske fytslampe, is woun troch üs aid stedgenoate mefr. S. Schaafsma de Jong, Wikel. Fierder wiene der ü.o. prizen foar R. Ypma, Jutryp; R. Schraa, Drylts en Y. de Jong, Heech. De earste prils foar jt Krüswurdride- llng in nij pak of learen jas is takend oan mefr. P. TjeerdemaFol- kertsma to Koarnwert; de twadde in wike fakansje yn in simmerhüske to Diever oan J. Groeneveld to Easter- littens; de tredde oan S. S. Bouma to Hommerts. De oare oriiswinders binne ü.o. G. Meinema, Snits; M. de Jong, Heech; S. Buma, Nijesyl en J. Tjalsma, Wolsum. van ontspanning tussen het Westen en het Oosten sprake kan zijn, b-hoort ook die van Formosa. Men hoort daarvan de laatste weken niet zoveel meei, maar achter de schermen wordt daaraan hard gewerkt speciaal door de Indiase pre mier Nehroe, die thans in de Sovjetunie is, en zijn diplomaat Krisjna Menon, die te San Fransisco de zaak met verschil lende zijner collega’s zal opnemen. De verwachtingen zijn in het Westen echter niet groot omdat zowel rood China als de Ver. Staten aan hun standpunt vast houden. De Russen hebben, vermoedelijk om druk op het Westen uit te oefenen, al gesproken van een mogelijk verbond tussen de Sovjetunie, communistisch China en India dat de vrede in de we reld zou willen verzekeren, doch hier is de wens de vader van de gedachte, Nehroe voelt niets voor deelneming aan blokken. Een bewonderaar van Nehroe is zijn Cjllega van Japan, Hatojama wiens diplomaten thans te Londen be sprekingen met de Russische voeren over een vredesverdrag. De Russen willen na tuurlijk proberen ook Japan in de rij der neutrale naties te rangeren en van zijn bondgenootschap met Amerika te doen afzien. Hatojama heeft in zijn parlement al eens de vraag opgeworpen of de Rus sen daarvoor misschien in ruil de Koe- rilen en Zuid Sachalin aan Japan zou den willen teruggeven. Toen men te Washington over die opmerking de wenkbrauwen fronste, heeft Hatojama zelf haar ontactisch genoemd maar ze was dan toch maar gemaaktMaar Ja pan kan de hulp van het Amerikaanse kapitaal niet missen en naar men alge meen aanneemt zullen de Russen er niet in slagen veel van de Japanners los te krijgen, noch de laatsten van Moskou. Van het verdere nieuws verdient vermel ding het voorstel van premier Nasser van Egypte om aan beide zijden van de EgyptischIsraëlische grens bij Gaza een neutrale zóne te vormen, om de kansen op incidenten te verminderen, die gevaarlijker worden omdat de meeste Arabische landen nu Egypte steun toe zegden bij een nieuw conflict met Israël. In België is de Schoolwet-Collard door de Kamer aangenomen, tegen fel ver zet der Katholieken in, en zoals het thans lijkt zal ze een bron van verdeeldheid in het Belgische volk blijven. In Argen tinië heeft Peron zijn moeilijkheden met zijn katholieke onderdanen ,nu hij bezig is de scheiding tussen kerk en staat door te voeren. Geslaagd voor Coupeuse bij Instituut CuppensGeurs te Eindhoven Mej. Trijntje Dijkstra te Goënga. Aan de agenda voor de hedenavond te houden raadsvergadering van de ge meente Sneek is een belangrijk punt toe gevoegd. B. en W. stellen n.l. voor aan de Aannemingsmaatschappij „Friso” te Sneek onderhands aan te besteden de bouw van 101 woningen en 5 autogara ges op het zgn. eiland voor de som van 1.318.350.—. ken hwat fljocht dat ding net? En it hiele selskip stimde mei yn. Doe is der noch efkes noflik praet (Ruurd, Bouke en Klaes nêstinoar yn in lêzstoel) oer dit greate lok, dat nef fens allegear sa goed to plak is, en oer de K.F.F. seis, dy’t sa goed de wei fine kin nei it hert fan Fryslan. Hja en nim- men hoege der noed mei to hawwen it bliuwt net by 5000 leden. Dit is Fryske Biweging yn’ ’e praktyk dit is de Died bedrag van f 43.913.53, waarvan f 13.317.52 over het le kwartaal voor de oude vereniging. Slechte en oude risico’s. Het bovenstaande werd vermeld in het jaarverslag van de secretaris, de heer W. v. d. Veer, uitgebracht in de alge mene ledenvergadering welke Maandag avond in Rest. Piso onder leiding van voorzitter O. Lindeman werd gehouden en zeer slecht bezocht was. In December van het vorig jaar telde de vereniging 625 betalende verzekerden in A, 402 in B en 143 in B-aanv. ver zekering. Voorts 244 niet betalende in A, totaal 1414. In ’t eerste kwartaal van 1954 bedroeg dit 2100 zielen. Het aantal opnamegevallen en ver- pleegdagen vanaf 1 April 1954 was als volgt: A-verzek. 37 gev. 794 dagen; B- verz. 18 gev. 436 dagen; B-aanv. verz. 7 gev. 136 dagen. De jaarlijkse opnamefrequentie per 100 zielen bedroeg voor de A verzeke ring 5.75; voor B 5.97 en voor B aanv. verz. 7. In het eerste kwartaal 1954 onder het oude regime deden zich in de afdeling 27 opnamegevallen voor met totaal 451 verpleegdagen. Geslaagd te Groningen voor akte A kleuteronderwijzeres onze stadgenote Mej. J. Kuypers. Het ligt in de bedoeling van het Actie comité en de Ver. Sneker Zakenlieden, om na de „Wip-feesten” die de volgende maand weer zullen worden georgani seerd, een tocht te houden naar de E 55 te Rotterdam. Deelname aan deze tocht zal mogelijk zijn tegen een zeer geredu ceerde prjjs. Nadere gegevens hierover volgen nog. In de afgelopen maand Mei werd Leeszaal door 1752 personen bezocht, van wie 89 vrouwelijke, en bedroeg het aan tal uitgeleende banden 7294. Geslaagd voor het diploma Kraamver zorgster de dames Lies Bokma Oudemir- dum, G. Folkertsma te Oudemirdum, Meintje Hoekstra te Idskenhuizen, Harm- ke Stuiver te Oldeouwer, Lieuwkje v. d. Zee te Wolsum, allen opgeleid door Prov. Fr. Ver. het Groene Kruis. van de redacteur van heden t.e.m. 29 Juni wordt ver zocht alle correspondentie en boodschappen voor de redactie bestemd te richten aan het adresGrootzand 55, en dus NIET aan het adres Kleinzand 7 of Bloem- straat 31, dan het oordeel van militair zijn, die uit de aard van zijn vakopleiding het apparaat, waarmee hij moet werken, gaarne zo volmaakt moge lijk ziet, men zal toch goed doen zijn waarschuwingen niet in de wind te slaan. Het is al zo dat onder de invloed van de Russische invitatie aan dr Adenauer het Duitse parlement weinig neiging toont de z.g. Vrijwilligerswet, welke de basis moet vormen voor de opbouw van het W. Duitse leger en welke door de regerihg na het herstel der souvereiniteit is ingediend, snel af te handelen. Ook zijn de Russen er met hun „politiek van de glimlach” stellig in .geslaagd Zuid Slavië wat van het Westen af te hou den, zoals we reeds in ons vorig over zicht schreven is de positie van Italië in het westelijke verdedigingssysteem nogal wankel, voorts is de neutrale hou ding van Zweden versterkt na het be zoek van Boelganin aan Stockholm en verwacht men dat Moskou spoedig ook speciale aandacht aan Noorwegen zal wijden, waar het parlement ook nogal onder de indruk van de nieuwe Russi sche politiek schijnt te zijn.De W. Duitse bondskanselier dr Adenauer schijnt ove rigens gepantserd tegen de Russische verleidingskunst. Uiteraard was er voor hem geen reden de uitnodiging der Rus sen af te wijzen, trouwens dat zouden de politieke verhoudingen in zijn land ook niet gedogen, en bovendien hebben de Franse staatslieden Faure en Pinay ook een uitnodiging naar Moskou te ko men gekregen, wat het sensationele ka rakter van de invitatie aan Adenauer wat geringer maakt. En tenslotte gaat dr Adenauer niet naar Moskou voor hij met de westelijke Grote Drie uitvoerig heeft overlegd. Hij is thans in de Ver. Staten waar hij naast de Amerikaanse ook de Engelse en Franse staatslieden zal ontmoeten ,die naar de nieuwe we reld kwamen om er met de andere le den van de V.N. ook de Russen het tienjarig bestaan van die organisatie te San Fransisco te vieren. Daar zullen de ministers der Grote Vier elkaar dus al ontmoeten, en zij zullen er de gelegen heid hebben voorbereidende besprekin gen te houden voor de conferentie der regeringsleiders der Grote Vier top conferentie noemt men deze welke 18 Juli a.s. te Genève aanvangt en waar de Duitse kwestie natuurlijk een der hoofdschotels zal zijn. Men vindt het vooral opmerkelijk en een bewijs van Adenauers trouw aan het Westen, dat deze niet vóór deze conferentie naar Moskou zal gaan, dus geen afspraken met de Russen te voren zal maken, maar eerst daarna. Over wat de Russen zich ten opzichte van de oplossing der Duitse kwestie voorstellen heerst in het Westen nogal verschil van inzicht. Sommigen denken dat Moskou opnieuw zal voor stellen Duitsland te herenigen en te neu traliseren, een gedachte welke zowel dr Adenauer als het gehele Westen verwer pen, maar welke de Russen nog zo aan trekkelijk voor de W. Duitse oppositie en het W. Duitse parlement zouden ach ten, dat ze h.i. nog wel eens de verhou ding tussen Bonn en het Westen in de war zou kunnen sturen. De uitnodiging door de Sovjetunie tot bondskanselier dr Adenauer gericht om een bezoek aan Moskou te brengen, heeft aanleiding gegeven tot zeer uitvoerig en gevarieerd commentaar. Er is één punt waarover men het over het algemeen wel eens is, en dat is dat de gewijzigde houding van Moskou nog enige maan den geleden wees het, als de Parijse ac- coorden door de westelijke landen wer den aangenomen, alle toenadering tot de landen die het accoord zouden teke nen af veroorzaakt is door de krach tige en eendrachtige houding van het Westen, in het bijzonder wat de uitvoe ring van de militaire plannen betreft. Men meent dat de vorderingen van de militaire paraatheid van het Westen de Russen afgezien van hun economisch zwakke positie heeft gedwongen hun expansieplannen in Europa en hun vijan digheid jegens het Westen in ieder geval voorlopig prijs te geven. Daarom zou Rusland thans aansturen op een zekere normalisatie der betrekkingen met het Westen. Wanneer men van deze veron derstelling uitgaat kan men ook begrip hebben voor de mening van generaal Gruenther, de opperbevelhebber der Nato-strijdkrachten in Europa, dat de nu vriendelijker houding van de Sovjetunie het Westen niet mag beletten voort te gaan met de uitvoering van zijn huidige militaire program. Immers men weet nog niet precies wat er achter de glimlach- campagne generaal Gruenther noem de haar .verraderlijk” steekt en daar om mag het Westen geen ogenblik in zijn krachtsinspanning verzwakken. In Nederland mag men in dit verband nog wel eens denken aan de dagen van het Hitler-bewind in Duitsland, toen ons land van de zijde van de regering te Berlijn herhaaldelijk en nog zelfs enkele dagen voor de verraderlijke inval, de meest warme vriendschapsbetuigingen en de verzekering dat het Nederlandse grondgebied zou worden gerespecteerd, ontving. Generaal Gruenther sprak er zijn bezorgdheid over uit dat de nieuwe politiek van de huidige Russische lei ders, knapper dan Stalin wiens daden de westelijke alliantie met een schok tot actie en paraatheid brachten, de niet- communistische landen er toe zou kun nen verleiden hun defensie-inspanning te verminderen en dat zij Moskoü's di plomatieke aanbiedingen zouden beschou wen als het begin van een nieuw tijd perk van vrede. Het aantal buitenlandse deelnemers aan de Intern. Valkenwedstrijden, welke op 3, 4 en 5 Augustus op het Sneeker- meer worden gehouden, bedraagt plm. 45. Zij zyn afkomstig uit Noorwegen, Zweden en Oostenrijk. Mefr. Oosterkamp sjoch't mar hwat btiér eftér har nije elektryske naeimesine. mershüske yn ’e fakansje) woun troch de hear Buma üt Nijesyl en nou troch Marten Oosterkamp ek üt Nijesyl. Dit wie dochs wol sterk. En sa kaem it dat Moandeitojoun in hiel selskip harren ynstallearren yn de ridende klok kenwinkel fan J. W. Boonstra fan 't Greatsan oer waens saek de priis, in Anker Elektryske Naeimesine fan f 500 levere waerd, dy’t oanbean wie troch de firma Oberink üt Arnhem. Doe’t wy yn Nijesyl oankamen by it hüs fan Oosterkamp kamen we al rille- gau yn „feeststemming” doe’t we dat hearlik tropke jonges seagen dy’t hja hawwe: Bouke, Klaes, Ruurd en Jelle, 6, 5, 2 jier en 9 moannen (Jelle) en allegearre skjin en kreas, fol langstme nei de „priis”. Memme-priis, hwat soe hjir better passe dan prachtige mesine? Dat de Kristlik Fryske Folksbiblio- theek net allinne de wyn yn ’e seilen hat, mar psychologysk krekt oanfielt fan hokker kant dat men üs folk oanpakke moat, blykt alle jierren opnij, as men it propagandablêd „de Fleanende Krie” sjocht, dat ienkear jiers yn alle Fryske hüshüldingen op tafel leit. Deryn kin men dan as in soarte fan „üt ’e doeken dwaen” foar hiel Fryslan alles léze hwat de K.F.F. oanbilanget, net yn litteraire artikels, net yn drüge ambtstael en net iens yn in Fryske tale Kanaans, mar fris fan ’e lever, koart om ’e hoeke -en rjochtüt. En hwat men der forfêst ek yn fynt? Alwer mear lêzers foar de Bibliotheek hja rinne hurd nei de 5000 I en de Priisfraech yn ’e advertinsjes. De lêzers moasten bisykje hoefaek dat Al deze gasten zullen bjj particulieren hja üt de advertinsjeletters K.F.F. meitsje koene. Forline r wie de priis (in sim- ./'.f hl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1