Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bakker en Wierstra Jr. hebben de seriewed strijden al gewonnen Betaling Abonnementsgeld Gehele Eindexamenklas Gem. Handels- avondschool geslaagd Maandag 20 Juni 1955 RedacteurL. KIEZEBRINK Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Indeling Amateurvoetbal Seizoen 1955-’56 Friese V.V.V. wezen wordt gereorganiseerd Prof. Dr K. Dijk 70 jaar Wittebrood-actie bracht Clandestiene bezoekers van de E 55 Benoemd Olympische Spelen 1960 in Rome Zakennif’uws Een nieuwe Ziekenauto Ingezonden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Salarisverhoging voor de top-functionarissen, uitkering in eens aan het andere gemeente- personeel. 250.000.- op Avond Vierdaagse Het Bejaarden-Centrum Fabriekshal op het vrijgekomen terrein aan de le Oosterkade. „Friso” zal de 101 woningen en 5 garages op het Eiland bouwen. Uit onze raadzaal 5 Ingekomen stukken. Vervolg op pagina 2. De stand in deze klasse is: Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Donderdag 16 Juni 1955, des avonds 8.15 uur. Voorzitter de heer L. Rasterhoff, burgemeester. Secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden. Afwezig wegens ziekte mevr. Sipkens v. d. Hoek en de heer Boomsma. De Voorzitter deelde na de ope ning mede, dat de beide afwezige leden in het ziekenhuis zijn opgenomen. Hij sprak de hoop uit, dat ze het ziekenhuis spoedig zullen kunnen verlaten en hun normale werkzaamheden hervatten. De jaarverslagen over 1954 van het Old Burger Weeshuis alhier, de Stich ting Borgstellingsfonds voor Friesland te Leeuwarden en de Vereniging ,',Pro Juventute” te Leeuwarden, werden al len voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen. De heer de Vries sprak rijn instem ming met en waardering voor dit voor stel uit. Het geld hieraan besteed is ten volle verantwoord. Spr. is in de gele genheid geweest met dit onderwijs van nabij kennis te maken en is daarbij tot de overtuiging gekomen dat der 3 scholen passen in deze tijd en dit werk meer dan verantwoord is. Daarom verheugde hij er zich over, dat wij in de gemeente deze twee scholen hebben, die ook in ’t be lang van de gemeenschap zijn, en dat B. en W. met dit voorstel kwamen. Het werd z.h.s. aangenomen. Verhuur voormalig H.B.S.-gebouw. Adm. „SNEEKER NIEUWSBLAD’’ Bureau Grootzand 55, Sneek. Aan het eindexamen van de Gemeen telijke Handelsavondschool alhier werd door 12 candidaten deelgenomen, die al len slaagden. Het waren de dames Jo Bosma, Hielkje de Jong, Geertje Laag land, Bep Landstra, Greta Poiesz, Attie Portiek, Janke Vissers en de heren Hen- ki Dijkstra, Reinier van Haasen, Herman Mous, Bart Roosenstein en Syb Tolsma. Allen kregen de aantekening voor En gels, de dames Laagland, Landstra, Poiesz, Portiek en de heer Tolsma eveneens voor Duits. Te Voorburg werd benoemd tot hoofd der Chr. School aldaar onze vroegere stadgenoot, de heer A. Blok Azn. Rome is aangewezen als de plaats waar de Olympische Spelen van 1960 zullen worden gehouden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. “5 Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD In de Pampusklasse en de Vryheidsklasse is Zaterdagmiddag in de derde seriewedstrtfd van de Kon. Zeilver. Sneek de beslissing al gevallen. Bakker be haalde zjjn tweede overwinning en T voor c_ -- 1 - laatste wedstrijd (2 Juli) gaan tussen De heer S. Hanenburg aan de Dr Bou- maweg die reeds een 40-jarige ervaring heeft op het gebied van ziekenvervoer, heeft een nieuwe ziekenauto aangeschaft. Hiermee is Sneek en het haar omlig gend gebied, na een onderbreking van enkele jaren, weer een particulier zieken vervoersbedrijf rijk geworden. Het inte rieur van deze nieuwe Ford werd aan de hand van de grote ervaring van de heer Hanenburg, naar zijn richtlijnen ingericht en van de nieuwste vindingen voorz' n. We noemen o.a. de op kogellagers lopen de rollen, waardoor zwaar gewonde pa tiënten zonder schokken naar binnen worden geschoven, terwijl de schokbre- kers welke de brancard dragen verstel- baai zijn, zodat ook jeugdige patiëntjes zonder schokkende brancard vervoerd kunnen worden. De auto zelf is zo kort mogelijk gebouwd, wat het grote voor deel biedt, dat zelfs de smalste straten met in de regel nauwe bochten, gemak- keiijk bereikt kunnen worden. Zo be tekent deze nieuwe ziekenauto een mooie aanwinst in het wagenpark van de heer Hanenburg. Tijdens een bijeenkomst in het Kur- haus te Scheveningen heeft de voorzit ter van het Nationaal Bakkerscomité twee cheques van elk ruim 125.000 gul den overhandigd aan de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, resp. aan de voorzitter van de Stichting 194045. Deze ruim 250.000 gulden vormen de op brengst van de door het Nationaal Bak kerscomité op 6 en 7 Mei j.l. georgani seerde wittebroodsactie. Aan de agenda was toegevoegd de be noeming van twee gedelegeerden van de gemeente in het bestuur van de Am bachtsschool, ter voorziening in de vaca tures ontstaan door het overlijden van de heer F. Boeijenga en het bedanken van de heer J. de Kok. Voorgedragen werden de heren L. Rasterhoff en C. H. C. Ek, die beide met algemene stemmen werden benoemd. Subsidie aan de Stichting „De Zonnebloem” en de Mater Ama- bilisschool. Prins Bernhard heeft Vrijdagmorgen als regent van het naar hem genoemde fonds voor financiële steun aan culturele arbeid in het gebouw van de Nederland- sche Handel-Maatschappij N.V. te Am sterdam drie der vier zilveren anjers voor dit jaar uitgereikt. Totaal zijn nu 23 personen, die zich op bijzondere wijze op cultureel gebied hebben onderschei den, met de zilveren anjer begiftfgd. (Dit en de meeste andere voorstellen zijn reeds in een van onze vorige num mers gepubliceerd.) In de vergadering van de provinciale Friese vereniging voor vreemdelingen verkeer, die Vrijdag te Leeuwarden is gehouden, is in principe besloten tot re organisatie van het vreemdelingenver keerswezen in Friesland. Friesland heeft, zo werd geconstateerd, nog mogelijkhe den op het terrein van het toerisme, maar deze mogelijkheden zijn tot op he den niet alle benut. Heroriëntering inzake de bevordering van het vreemdelingen verkeer in dit gewest is daarom nodig, omdat Friesland in sterke mate bij het toerisme wordt betrokken, hetgeen de economische, sociale en culturele ontwik keling van deze provincie ten goede kan komen. Er moeten voorwaarden wor den geschapen, waarbij het V.V.V.-wezen in Friesland zijn taak op meer doeltref fende wijze kan vervullen. (A.D.). Woensdag 22 Juni a.s. wordt prof, dr K. Dijk te Amsterdam, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen zeventig jaar. Hij werd te Wolvega ge boren, bezocht het Gereformeerd gymna sium te Kampen en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 31 Mei 1912 promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Op 13 Januari 1937 werd hij inde vacature van wijlen prof, dr T. Hoekstra benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen. Prof, dr Dijk heeft in de loop der ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges. Tijdens zijn predikantsschap werd hij bij her haling afgevaardigd naar de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken en thans vervult hij nog tal van de- putaatschappen vanwege de Generale Synode. Verder heeft prof .dr K. Dijk ook nog bekendheid verkregen door zijn vele publicaties, die over de honderd oedragen. en DONDERDAGS Dit jaar werd de onderscheiding ver leend aan ir Vincent Willem van Gogh te Laren (N.H.), een neef van de schil der, aan mr Karel Paul van der Man dele, o.a. voorzitter van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam, aan de initiatiefnemer en organi sator van de Internationale Muziekcon coursen te Kerkrade, de heer Willem Eduard Adolf Scheelen aldaar en aan Pater Gerardus Wilhelmus Maria Ahl- brinck C.SS.R. te Suriname voor zijn we tenschappelijk werk betreffende de Ca- raibische Indianen. De versierselen zul len hem worden uitgereikt door Prins Bernhard tijdens het bezoek dat H.M. de Koningin en de Prins dit najaar aan Suriname zullen brengen. Wijziging- Bezoldigingsregeling Gemeentepersoneel 1947 en toekenning van een uitkering ineens. De diploma’s werden Donderdagavond in de kleine Raadzaal van het Stadhuis door de directeur de heer J H. Dood- korte uitgereikt in het bijzijn van de leraren, de gecommiteerden de heren Kropholler en Melai, de heer H. Lampe, die als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel ook bij het eindexamen aanwezig was en de heer W. van Mou- rik, die het gemeentebestuur vertegen woordigde. De heer Doodkorte wenste alle ge slaagden geluk dat ze het voorlopig eind doel hebben bereikt. Het einddiploma is n.l. nog maar een begin, maar een mooie grondslag voor verdere studie. Hij sprak daarom de hoop uit, dat allen energiek door zullen gaan. De heer van Mourik betoogde, dat de prestatie van de geslaagden door de ge meente op prijs worden gesteld en hij Intrekking raadsbesluit be treffende verkoop aan de pro vincie Friesland van een strook bouwterrein op het Eiland. De heer y. d. Werf vroeg of er ook een schiphuis komt bij het gebouw dat thans op een zuidelijker aan de Zeil- straat tegenover de Schouwstraat gele gen terrein geprojecteerd is. De voorzitter antwoordde ontken nend. Dat was eerst wel de bedoeling. Z.h.s aangenomen. Er is een artikel in het Wetboek van f afrecht, waarmee de Nederlander nog-.l eens oog in oog komt te staan n.l. artikel 461, dat mensen verbiedt over andermans grond te lopen. De politie te Rotterdam heeft dit arti kel in toepassing gebracht, toen zij een aantal knapen bekeurde, die bij herha ling over de heggen van de tentoonstel ling E 55 Klommen en zo op het expo- sitie-terrein konden rondhuizen. Drie hunner, een minder- en twee meerder jarige jongens, moesten zich derhalve voor de kantonrechter te Rotterdam ver antwoorden. Deze veroordeelde hen tot een geldboete van f 20.nadat de amb tenaar O.M. f 25.had geëist. De, Avond-Vierdaagse Wandeltochten behoren dit jaar weer tot het verleden. Vrijdag was het de 4e en tevens de laat ste avond. Het was ideaal wandelweer. Het 15 km traject voor de individueler! was nu met 5 km uitgebreid. De deel nemers hieraan vertrokken ongeveer 6 uur. Die van de 10 km-tocht een half uur later. Behalve de reeds door ons vermelde groepen behoorde daartoe ook nog de Herv. School te IJlst. Ongeveer half negen was het parcours, dat vrijwel gelijk was aan dé vorige avonden, af gelegd. Een uur later arriveerden de 20 km tippelaars. Zij die voor de eerste keer liepen ontvingen het Avond-Vier daagse herinneringskruis en aan hen die voor de 2e, 3e en 4e keer deelnamen werd resp. het cijfer 2, 3 en 4 uitgereikt. Johanna Kuipers en Jan Jillings die vijf maal van de partij waren, ontvingen het fraaie emaille-kruis. Woensdagavond liep de jongste deelnemer, de 6-jarige Loe Boot de 10 km-tocht naar IJlst v.v.» waarvoor hij de N.N.W.B.-speld kreeg. De Rode Kruis-colonne van Sneek was iedere avond paraat en het Tamboers- corps van T.G.P. zorgde voor een blijde incomste. Daar het aantal deelnemers elk jaar groter wordt bestaat het plan ’t volgen de jaar enige groepsprijzen beschikbaar te stellen. Dit jaar waren er weer ruim 100 deelnemers meer dan ’t vorige en allen die aan de tochten deelnamen wa ren vol lof. Ook voor de uitstekende or ganisatie. Bij het voorstel van B. en W. om de huurprijs van dit gebouw voor de Ver. voor Chr. M.O. en V.H.O. nader van 1 Januari 1954 af vast te stellen op f 3450 per jaar, d.w.z. met een verhoging van 20% op de oorspronkelijke huurprijs van f 2875 inplaats van 26%, drukte de heer Havinga er zijn spijt over uit, dat dit laatste besluit destijds is genomen omdat de vereniging het onderhoud van het ge bouw op zich heeft genomen. Er is al meermalen over gecorrespondeerd, maar het dringende punt is nu het besluit van de minister, die op het standpunt staat, dat de verhoging met 26% niet gerecht vaardigd was. Het zou ook eleganter en juister geweest zijn deze verhoging niet door te voeren, temeer daar de gemeen te hier te doen had met een instelling van algemeen belang. Spr. kon zich ook niet indenken dat het bestuur van de vereniging met 20% accoord is gegaan. Hij wenste zich dan ook van dit bestuur te distanciëren en stelde voor de gehele huurverhoging ongedaan te maken en het gebouw voor de oorspronkelijke prijs van f 2875 te verhuren. De voorzitter vond dat het geen zin had de indertijd over deze zaak ge voerde debatten weer te herhalen. De vereniging en de minister zijn zonder meer met het compromisvoorstel van 20% accoord gegaan. Derhalve bestaat er geen aanleiding op de genomen be sluiten terug te komen. Het lijkt wel zeer eenvoudig wat de heer Havinga zei, maar toch heeft hij één element in zijn berekening vergeten. Bij de huurbepa- ling is reeds rekening gehouden met het feit dat het onderhoud voor rekening van de huurder is. Was dat niet het ge val, dan zou de basishuur veel hoger geweest zijn. Het voorstel werd hierna z.h.s. aange nomen. „Binnen afzienbare tijd zal ook in Sneek een Bejaarden-Centrum voor ou den van Dagen worden gebouwd”, zo deelde de burgemeester mede in de be- grotings-vergadering van de Raad in Ja nuari j.l. Enige maanden later maakte hij in de Raad bekend, dat het bouwplan voor het bejaarden-centrum was gewij zigd en dat binnen korte tijd een uit spraak van de Raad zou wórden ge vraagd voor de bouw ervan. Ook heeft kort geleden een aantal dames onder leiding van het raadslid Mevr. Kuipers Arema het Cruycebroedershof bezichtigd, waarbij een van de dames-verpleegden ook vroeg hoe het nu komt met de bouw van het nieuwe Bejaarden-centrum. Mevr. Kuipers antwoordde toen „dat is in kannen en kruiken, het centrum komt er spoedig”. Wellicht kan zij nu in haar kwaliteit van raadslid deze zo urgente zaak weer eens wat opwarmen. Zij zou daar een groot aantal Ouden var. Dagen weer wat hoop mee kunnen geven, want in Sneek bestaat een grote behoefte aan zulk een centrum. Ook zou de woning nood er door gelenigd kunnen worden, daar er dan evenveel woningen beschik baar zouden komen als er kamers wor den gebouwd. En dat aantal behoeft heus niet klein te zijn. Er is animo genoeg. In verscheidene plaatsen in Friesland is al zo’n gebouw klaar of is het in aan bouw, o.a. in Wommels, Franeker, Dok- kum en Oosterwolde waar wel iets heel bijzonders voor de bejaarden gebouwd wordt. Waarom blijft Sneek nu achter Wat in andere gemeenten kan moet hier toch ook mogelijk zijn Ik spreek daar om de hoop uit, dat met het uitwerken van de plannen de nodige spoed zal wor den betracht. Met de bouw gaat n.l. een hele tijd heen en veel oudjes wachten er op. Als alle clubs die zich voor het be taalde voetbal hebben aangemeld inder daad gaan betalen, zal de indeling van de amateurclubs, wat het Noorden en Oosten van ons land betreft, er volgens het Vrije Volk alsvolgt uitzien Sneek, Muntendam, Hengelo, Robur et Velocitas, Achilles (Assen), WAVV, WW, Quick, WVC, Zwaagwesteinde(?), Veelerveen. Voor de twaalfde plaats zullen de nummers 5 van de tweede klasse b van district Oost en de 2e klasse a van dis trict Noord samen met Achilles ’12 en Stadskanaal een halve beslissingscom- petitie moeten spelen om één plaats in de eerste klasse. Indien Hengelo naar het betaalde voetbal overgaat, dan spelen zij om twee plaatsen. Tot 1 Juli a.s. stellen wij onze postabonné’s in de gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1955 ad f3.75 op onze girorekening 50748 (ten name van de firma E. J. DRIJFHOUT) bij te schrijven. Na deze datum wordt door ons gedisponeerd. Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld f3.— per halfjaar. Desgewenst kunnen ook zij dit bedrag voor het tweede halfjaar 1955 op genoemde girorekening storten. In de dorpen wordt het abonnementsgeld door de agenten geïnd. Deze door de minister voorgestelde maatregelen beperken zich tot een her- zienlng van de aan de zgn. topfuncties verbonden salarissen, welke beperking kennelijk is gegrond op de volgens B. en W. juiste overweging, dat de in het laat ste decennium snel in aantal en omvang toegenomen en zich nog steeds uitbrei dende taken van de gemeenten in het algemeen, aan een goede vervulling spe ciaal van de hogere gemeentelijke func ties steeds zwaardere eisen stellen. Het uitgangspunt van de door de minister aanbevolen herziening is evenals tot dusver de bezoldiging van de gemeen tesecretarissen, waarvan die van de eerste ambtenaar ter secretarie, Direc teur der gemeentewerken, Technische hoofdambtenaar le klasse, Directeur der gemeentebedrijven, Directeur-boek- houder der gemeentereiniging en Direc teur van het openbaar slachthuis, kunnen worden afgeleid. Nu volgens de nieuwe richtlijnen de bezoldiging van de eerste ambtenaar ter secretarie de beloning nadert van die van een referendaris in 's Rijks dienst en de huidige rangindeling de invoeging van een nieuwe functie mogelijk maakt, wa ren B. en W. van oordeel, dat het aan beveling verdiende een nieuwe rang van referendaris boven die van hoofdcom mies A te plaatsen. Verder stelden zij voor ook de nieuwe rang van technisch- hoofdambtenaar le klasse bij gemeente werken in te voeren, en kwam het hun gewenst voor van deze gelegenheid ge bruik te maken om tevens enkele andere wijzigingen in de salarisschalen voor te stellen. Het tweede gedeelte van het voorstel behelsde het verstrekken van een uit kering ineens over het eerste halfjaar 1955 aan de lagere ambtenaren en de werklieden in dienst der gemeente. Mevr. S c h a p e rT o 1 m a n was verheugd, dat er nu ook een verbetering in de salarissen van het gemeenteperso neel zal komen, maar toch had het voor stel van B. en W. niet haar volle instem ming. Wel is zij het er mee eens, dat van de ambtenaren in de top-functies grotere kennis en grotere verantwoor delijkheid wordt gevraagd, maar dat geldt voor het gehele personeel van de gemeente. Als voorbeeld noemde zij de Gemeentereiniging, die een zeer modern bedrijf is geworden, waardoor van de arbeiders een grote verantwoordelijkheid wordt gevraagd, wat er toe leidt, dat zij meermalen moeten overwerken. Daarom had spr. gaarne gezien, dat er voor alle groepen een opschuiving naar-een hogere rang, gepaard met loonsverhoging, was gekomen. Verder had zij er bezwaar tegen, dat de uitkering aan het lagere personeel op 1 Januari 1955 ingaat, maar de salarisverhoging voor de hogere func tionarissen op 1 Januari 1954. Zij hoopte dat er spoedig een regeling zal komen waarbij de lonen van het gemeenteper soneel meer in overeenstemming zullen worden gebracht met die in het particu lier bedrijf en verklaarde het voorstel van B. en W., hoewel dat niet haar vol ledige instemming had, te zullen steunen. De heer de Boer wees er op, dat de topfunctionarissen bij dit voortel een loonsverhoging zullen krijgen die vari eert van van duizend tot tweeduizend gulden per jaar. Maar, hoewel voor stander van loon naar prestatie, zou hij toch zjjn stem aan het voorstel onthou den omdat naar zijn mening tegelijk een verhoging voor het lagere personeel zou moeten worden ingevoerd. De voorge stelde verhoging moest daarom z.i. wor den opgeschort. Met de voorgestelde sprak de wens uit, dat allen een pret tige herinnering aan de school zullen be waren en veel plezier van het diploma zullen beleven. De heer Lampe bracht de gelukwen sen van de Kamer van Koophandel over. Ook hij wekte de geslaagden op verder te studeren en het reeds geleerde op peil te houden. De heer Melai sprak namens de gecommitteerden, waarna de heer van Haasen namens de leerlingen dank bracht aan directeur en leraren voor het genoten onderwijs en hun als blijk van waardering allen een doos sigaren aan bood. Mede namens zijn collega’s dank te de heer Doodkorte hiervoor, waarbij hij de jongelui de verzekering gat, dat zij steéds op hun medewerking kunnen blijven rekenen. De denkbeeldige deur blijft altijd open staan zei hij. 1. v. d. Veen 17 p.; 2. mr Cornells 15 p.; 3. de Boer 14 p.; 4. Breuning 12 p.; 5. v. d. Steeg 9 p.; 6. Bron-Zandstra 5 p. De REGENBOOGKLASSE zeilde zon der dr. v. d. Zijpp, wat jammer was, om dat hij de grootste concurrent is van leider Alberda. Hij kan nu nog met hem gelijk komen. Maar dan moet dokter de laatste wedstrijd winnen en Alberda als derde of nog lager eindigen. Met een tweede plaats is Alberda ook winnaar. Na een goede start nam Alberda reeds in ’t begin de leiding. Het was al bekeken toen hij, komende uit de wal van het starteiland, o.i. ten onrechte voorrang kreeg van Vrolijk, die door de wind ging. Daarna bleef hij ook steeds voor. Achter hem streden Hendriks en Zwart om de tweede plaats. De bakker won en later werd Tom ook nog door Vrolijk gepasseerd v. d. Zee was con stant laatst. De stand is: 1. Alberda 20 p.; 2. dr. v. d. Zijpp 15 p.; 3. Zwart 14 p.; 4. Hendriks 9 p.; 5. Vroljjk 8 p.; 6. v. d. Zee 3 p. De PLUISJES leverden een onbedreig de overwinning op voor Stormpje, die met grote voorsprong won. Tweede was Eringa, derde Vlaagje, vierde Koeltje. Zuchtje was afwezig. Stand: 1. Stormpje 18 p.; 2. Eringa 12 p.; 3. Koeltje 11 p.; 4. Vlaagje 8 p.; 5. Zuchtje 4 p. Het was prachtig zeilweer met een mooie Noordelijke bries en de baan be vatte een paar lange kruisrakken, waar op fel gestreden werd, vooral in de Pampusklasse, de Valken en de Regen bogen. In de PAMPUSKLASSE had Bakker geen gunstige start. De Gebr. de Jong deden het beter, van wie Hennie bij de eerste boei bezijden de Roekoepolle de leiding nam. Hij kon zich hier echter niet handhaven en zakte steeds verder af, zodat hij tenslotte nog als op een na laatste eindigde. Bakker speelde het zo waar reeds in de eerste route klaar weer aan de kop te komen en zo finish te hij na drie routes ook. Piet de Jong klom van de derde plaats op naar de tweede en ook Jissink schoof een op, teerwjjl van Foeken zelfs twee concur renten passeerde en als vierde werd af geblazen. Sustring kwam daardoor als laatste aan. Bakker kan zich na deze overwinning al kampioen noemen. Na aftrek van zijn slechtste wedstrijd heeft hjj 20 punten, waarop Piet de Jong met 16 als tweede volgt- Derde is van Foeken (13), vierde Jissink (10), vijfde Hennie de Jong (9), zesde Sustring (3 p.) De strjjd in de VRIJHEIDSKLASSE werd weer een daverende zege voor Wierstra Jr., die nu alle drie keer eerste was en dus ook al kampioen is. Eringa was weer tweede, Radsma deze keer derde en Gerlofs vierde, v. d. Zijpp startte niet. Min de slechtste wedstrijd (voor Wierstra min een eerste) is hier de stand: 1. Wierstra 18 p.; 2. Eringa 12 p.; 3. v. d. Zijpp 8 p.; 4. Radsma 5 p.; 5. Gerlofs 4 p. De VALKEN hadden een prachtige vlijmscherpe start. Ze gingen vrijwel in één lijn over de streep. Na de eerste route had mr Cornelis weer fraai de leiding met v. d. Veen op de tweede, Breuning op de derde, de Boer op de vierde, v. d. Steeg op de vijfde en Bron Zandstra op de zesde plaats. Maar in de tweede en beslissende omloop (be halve voor de Pampusklasse werd het aantal routes tot twee ingekort omdat het anders te laat zou worden) moest mr Cornelis de leiding afstaan aan v.d. Veen, waarna hij ook nog door Bakker geklopt werd, die als tweede finishte. Breuning zakte af naar de voorlaatste plaats, maar v. d. Steeg klom één om- hoog zodat hij vierde werd. Bron gratificatie aan het lagere personeel kon hü zich verenigen. De Voorzitter merkte op, dat over de normen van de salarissen over leg wordt gepleegd met de instanties welke daarbij zijn betrokken. Als de Raad vrij was de salarissen vast te stellen zouden er zeker ook correcties op de la gere lonen worden toegepast. Thans is dat echter niet mogelijk. Wel hebben ze hier reeds enige veranderingen onder gaan door opschuiving van functies. Om nu onder deze omstandigheden te zeg gen dat men niet mee wil doen aan dat gene wat men overigens voor bepaalde functionarissen wel billijk acht, maar wil wachten tot een andere tijd is een zeer ondoordacht standpunt. Daardoor verwerpt men voor deze groep van het personeel de lonen waarop zij redelijker wijs aanspraak hebben en tegelijk ont neemt men de gemeente de gelegenheid behoorlijk personeel aan te trekken. Het gevolg hiervan zal natuurlijk zijn, dat men zal trachten bij andere instellingen te komen waar men de hogere salaris sen wel krijgt. Het gemeentebelang is hierbij dus zeer nauw betrokken. De heer de Boer heeft zich misschien te veel door gevoelsoverwegingen laten lei den, maar wat hij opmerkte was niet doordacht. B. en W. hebben weinig waardering voor zijn standpunt. Als er op het andere punt mogelijkheden wa ren, zouden zij waarschijnlijk ook voor die groepen met voorstellen zijn geko men. Bovendien zitten de salarissen van hoog tot laag aan elkaar gekoppeld. Ook de lagere en middelbare salarissen van het ambtenarencorps zullen daarom van deze verhoging profiteren. De nieu we regeling biedt mogelijkheden die er bij de oude niet waren. Het zou ons spij ten, aldus de Voorzitter, als de Raad op deze manier een grote groep ambtenaren van de gemeente zou treffen. En dat zou ook onbillijk zijn, omdat hun colle ga’s in andere gemeenten de hogere sa larissen al ontvangen. De heer Havinga ging gaarne mee met het voorstel tot verhoging van de salarissen der top-functionarissen, hoe wel ook hij het gevoel had niet bevre digd te zjjn voor wat betreft de salaris sen van de werklieden, die zo langza merhand tót de vergeten groepen gaan behoren. Het wilde spr. voorkomen, dat men bij deze regeling aan de verkeerde kant is begonnen. De moeilijkheden in zake het levensonderhoud komen nl. voornamelijk bij de lagere salarissen voor. Nu heeft de Voorzitter echter ge zegd, dat, als wij het eerste gedeelte van het voorstel zouden kappen, het voor de gemeente moeilijk zou zjjn goede ambtenaren aan te trekken. Hierin zit nu juist de moeilijkheid en de verant woordelijkheid voor de Raad. Wij moeten spreken over een regeling die ons niet bevredigt en waarbij we alleen maar ja of nee kunnen zeggen. Bestaat er voor B. en W. ook de mogelijkheid door een extra toelage of gratificatie enigszins aan de lagere salarissen tegemoet te komen? Ik heb respect voor de presta ties van de hogere functionarissen, maar dat geldt ook voor de lagere. Het gat tussen het hogere en het lagere perso neel wordt te groot, aldus spr. Kunnen B. en W. de Raad daarom ook een ze kere toezegging doen opdat hier enige gerustheid kan ontstaan? Thans bestaat er in dit college enige ongerustheid over deze aangelegenheid. De Voorzitter antwoordde, dat de mogelijkheid aan bepaalde groepen een uitkering te geven of een gratificatie toe te kennen uitgesloten is. Dan zou elke gemeente de regeling van het Rijk kunnen doorkruisen. De zaak van het lagere personeel is in behandeling en daarop kunnen wij in dit stadium geen invloed uitoefenen. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen met aantekening, dat de heren de Boer en Zeilstra geacht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Jaarwedderegeling secretaris sen en ontvangers. Ged. Staten hebben aan de gemeente besturen ter beoordeling toegezonden een ontwerp van een nieuwe jaarwedde regeling voor de secretarissen en de ont vangers in deze provincie. Deze regeling, welke zal terugwerken tot 1 Januari 1954, gaf B. en W. geen aanleiding tot het maken van opmerkingen, zodat zij voorstelden aan Ged. Staten te berich ten, dat de ontwerpregeling bij de Raad geen bezwaar ontmoet. Tevens stelden zij voor de brieven van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren en de Alge mene R. K. ambtenarenvereniging over deze wedden, voor kennisgeving aan te nemen. De Raad ging z.h.s. met beide voorstellen accoord, echter weer met aantekening, dat de heren de Boer en Zeilstra geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Wierstra zijn derde in successie, zodat ze de concurrenten niet meer te benaderen zjjn. In de Valken zal het de v. d. Veen, die de leiding heeft, mr. Cornelis en de Boer. Bij de Regenbogen moet de beslissing vallen tussen Alber da en dr. v. d. Zjjpp, van wie Alberda momenteel aan de kop staat. Zandstra hielden de staart. M. Hoekstra, Napjusstr. 28, Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1