De Gemeente-Relniging is nu helemaal „over Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kleuters vragen een „eigen” huis 1 110e Jaargang No. 50 Donderdag 23 Juni 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Eindexamen Chr. Lyceum 31 Millioen winst verzwegen I Agressieve Scholekster De vogels waren gevlogen Auto’s botsten Geslaagd Zeldzame vangst i Successen voor de Chr. School te Oosthem I Verlaging van motorrijtuigenbelasting T eruggaveregeling Omzetbelasting Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD O Dienstregeling Spoorwegen Jubileumtocht Ouden van Dagen Ijlst Protest tegen het vergiftigen van Zilvermeeuwen Eindexamen Chr. Middelb. Handelsavondschool Benoemingen Melkkar aangereden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 29 JuniAnjerdag Garage en kantoren bij het nieuwe terrein in gebruik genomen SNEEKER NIEUWSBLAD Een stukje geschiedenis. Het plaatselijk Anjer-Comité, Het eerste uniform Een noodoplossing. Geen echt huis. De oude gebouwen aan de Lemmerweg, wachtend op de sloper. Het is geen echt huis voor lilliputters, begrijpt U. Het is immers gebouwd voor Bij de Wellebrug bij Woudsend ver leende de bestuurder van een personen auto, komende uit de richting Lemmer geen voorrang aan een tegenligger. Het gevolg was een aanrijding, waarbij beide wagens enigszins beschadigd werden. Ze konden echter op éigen kracht de reis vervolgen. De inzittenden liepen geen letsel op. Maar de kast is toch wel een bezwaar Als die laag was en open, konden de kinderen immers zelf de hamertjesdoos krijgen en hoefde de juffrouw niet tel kens de spullen op te bergen en weer aan te reiken De bemanning van een politiejeep in Den Haag heeft Dinsdagmiddag assistentie verleend aan een bewoner van de Van Diemenstraat, die zijn volière had la ten openstaan, waardoor 45 kanaries ter waarde van f 1000.ontvluchtten. Vijf kanaries kwamen weer in het bezit van de eigenaar. Be- mi- Het is indertijd een noodoplossing ge weest deze inwoning in de Jan van Nas- sauschool, maar ondertussen wacht men nog steeds op een nieuw schooltje. Om dat de gelijkstelling van het Openbare en het Christelijke Kleuteronderwijs nog niet tot stand gekomen is, moet men te vreden zijn met deze huisvesting. Voor het eindexamen H.B.S.-B aan het Christelijk Lyceum alhier slaagdende dames W. Albada, Hemelum H. Erin- ga, Sneek W. ten Hoeve, Heeg en de herenR. Abma, Oosthem A. Borkent, Heerenveen H. Grasdijk, Witmarsum F. Kornelis, Goënga L. Nijdam, Wouds end A. Osinga, Jutrijp A. Smit, Abbe- ga C. Visser, Bolsward A. Vogelzang, SneekC. Vogelzang, Sneek D. IJbema, SchettensJ. IJbema, Schettens. Afge wezen 4 candidaten. IJLST. Benoemd tot onderwijzeres aan de Geref. School alhier mej. Halma te Scharnegoutum. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Maar die wet schijnt er nu spoedig te zullen komen en met subsidie van de Ge meente gaat men nu een nieuw modern schooltje van vier lokalen bouwen naast de Julianaschool aan de Bloemstraat Dat is een stap in de goede richting Met het oog op de samenstelling van de aanstaande winterdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen worden belang hebbenden in de gelegenheid gesteld eventuele wensen en opmerkingen aan gaande de dienstregeling 1955 vóór 9 Juli a.s. ter kennis te brengen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land te Leeuwarden, die deze opmerkin gen in handen zal stellen van haar verte genwoordiger in de Spoorwegraad. IJLST. De commissie voor dit jaar lijks uitstapje heeft haar werkzaamheden weer aangevangen en een middagtocht voor de oudjes boven 65 jaar vastgesteld op Woensdag 13 Juli. Ditmaal zal de in gezetenen worden verzocht een jubileum- gave hiervoor te geven. Het is n.l. 25 jaar geleden dat voor de eerste keer een tocht met de Ulster oudjes werd ge maakt en dit zou de commissie gaarne enigszins feestelijk als een jubileum wil len gedenken. En wie ze heeft gezien daar in hun klasjes die te klein zijn en gebreken vertonen, maar waar ze toch ziels ver genoegd aan het spelen en „werken" zijn, omdat de sfeer goed en liefdevol is, die hoopt dat deze wens van ouders en leidsters vervuld mag worden. „Aan de ingezetenen zullen voor het ophalen geen kosten in rekening worden gebracht, terwijl het aan de werklieden verboden is fooien aan te nemen”, zo werd tevens besloten. Het opzicht over de werklieden werd uitgeoefend door de stoepopzichter (de heer C. v. d. Horst) en dat over het materieel door de ge- meente-architect. Daarmee was de ge meentelijke Reinigingsdienst dus defini tief een feit geworden. U van een olifant van Tineke in ontvangst. Even later krijg ik van Anneliesje ook een dikhuid die weer tussen andere bloe metjes wandelt Haar kameraadjes zien critisch toe en spelen dan weer, door met het rode theeserviesje, de plaatjes met de zwanen, die twee aan twee gelegd moeten worden, en de legkaarten. Tineke en Anneliesje gaan nu plakken met de gekleurde rondjes en vierkantjes die in een bakje op een tafeltje staan.... er vormt zich daar een heel groepje klein tjes die zich ernstig aan de bezigheid gaan wijden. Ik kijk eens verder rond. U hebt al begrepen dat ik het heb over de leerlin- getjes van een kleuterschool. Ik ben n.l. op bezoek in de Christelijke kleuter school aan het Oud Kerkhof. Vier lo kalen heeft de Jan van Nassauschool af gestaan aan de kleuterseen gastvrij heid waar men dankbaar voor is. Want men heeft nu onderdak. Een dak boven het hoofd, vier muren om zich heen, waar de onderwijzeressen een knus „huis” voor de kleintjes van moesten maken. En daar zijn ze in geslaagd! Al deze klein tjes, Tineke, Anneliesje, het dikke jon getje met de lachende oogjes, het be weeglijke meiske in het rode jurkje ze zijn ingenoeglijk bezig in het lokaal en voelen zich volkomen thuis bij de juffrouw die hen vol toewijding en met een onuitputtelijk geduld steeds weer helpt. Nu eens neemt ze de hamertjes^ doos van de bovenste plank van de kast, dan weer legt ze zorgvuldig een matje op de vloer die wel eens een lelijk splin tertje in een vingertje achterlaat.... Ja heus i Want al zijn in deze kleuterschool de onderwijzeressen er volkomen inge slaagd een ideale intieme sfeer voor de kleinen te scheppen, aan het „huis” man keert nogal wat. Voor het eindexamen der Chr. Middel bare Handelsavondschool met driejarige cursus alhier slaagden heden de dames S. Boonstra, T. Bosscha, T. Dijkstra, J. Eizenga, T. Fennema, W. van Gosliga, K. Rinksma, J. Rinsma en L. Seinen en de heren S. Hogeboom, T. H. Punter en A. van der Werf, allen te Sneek. Al deze candidaten verwierven de aantekening voor Engels. Afgewezenéén: WOUDSEND. De heer D. Agter onder wijzer aan de Chr. Nat. School alhier is benoemd aan de „Dr K. Schilder school” te Bedum. „Astublieft Juffrouw dat is voor lagere school kinderen die vergeleken Dankbaar neem ik de tekening bij de peuters al „groot” zijn. In de gang ziet U het al. Hoge kapstokken, grote haken, en daaronder klompenvakken Een zijgang van de lagere school, dus niet een echt eigen domein. Het bezwaar van ingekwartierd te zijn in e:n andere school komt nog meer tot uiting in de vier lokalen, welke door de 150 kleuters bevolkt zijn. Boven deze vier klasjes zijn lokalen van de lagere school, waar „grote” kinderen zitten te lezen, te re kenen. Ze worden soms lelijk afgeleid door de spelletjes en. de liedjes van de kleintjes Het lokaal van Tineke en An neliesje is ingesloten tussen twee lokalen van de „grote” school. Het heeft hoge ramen waar de zon nooit door ~aar bin nen schijnt. De ramen van de Bolwerk- school heeft men vlak op zijn neus, wat ook geen indruk van ruimte en frisheid maakt. De vloeroppervlakte is maar klein té klein, hoewel de bezoekster dat eigenlijk niet zo ziet. Want h<maakt zo’n gezellige intieme indruk, die kleine tafeltjes met de stoeltjes er om heen en het speelhoekje waar het meisje de pop in zijn bedje legt. Thans zyn er ondanks de grote uit breidingen welke de stad in de loop der jaren heeft ondergaan, maar 24 vaste werklieden aan de dienst ver bonden. Aan arbeidslonen (losse hulp krachten inbegrepen) wordt nu echter f 85000.per jaar uitbetaald. OOSTHEM. Voor ’t toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Sneek slaag den de volgende leerlingen van de Chr. school alhier: Gerlof v. d. Kooy, Koop Lammertsma en Sjoerd Sijbrandij. Voor het toelatingsexamen van de Chr. Mulo- school te Sneek slaagden ook alle can didaten, t.w.: Auke Steensma, Fokje v. d. Zee, Annie Nijdam en Beppie Grond- sma. Aan het verkeersexamen hebben 12 leerlingen van deze school meegedaan, die allen eveneens slaagden. Een mooi succes, daar men dit jaar voor het eerst hieraan deelpam. IJSBRECHTUM. Te Utrecht slaagde voor het le gedeelte 'Medisch Analyste mej. J. K. Nauta, alhier. Dinsdagmorgen werd op de Oosterdijk alhier de bakfiets van de melktapper H. G. de Boer voor de winkel van Urne Bakker door een passerende vrachtauto aangereden. De nog nieuwe bakfiets sloeg over de kop en werd vrij ernstig beschadigd, terwijl de inhoud van de kannen geheel verloren ging. Enige juist passerende dames werden rijkelijk be spat met melk en pap. In hoger beroep heeft de procureur- generaal bij het Amsterdamse Gerechts hof weer een jaar gevangenisstraf en f 25.000 boete geëist tegen de 63-jarige directeur B. van een houthandel te Haarlem, die een millioen oorlogswinst voor de belastingen had verzwegen. In eerste instantie had reeds de Haar lemse rechtbank B. tot deze zelfde straf veroordeeld. Inmiddels heeft hij wel de verschul digde f 750.000 belasting voldaan, maar dat vermurwde de procureur evenmin als de verklaring van een zenuwarts, dat B. een zeer wankele persoonlijkheid is. Uitspraak over veertien dagen. Hoe lang de dienst daar gevestigd was, is niet precies na te gaan. Vermoe delijk ligt het begin in het jaar 1868 toen in onze stad tot invoering van het tonnenstelsel werd besloten. Het ophalen van de faecale stoffen, mest, straatvuil enz. werd destijds echter nog aan par ticulieren verpacht. Misschien werd een gedeelte toen al aan de Lemmerweg ge deponeerd, maar zeker is dit niet. Het meeste zal wel op de een of andere wijze in tuinen e.d. verwerkt zijn. Hierbij tra den echter zulke onhygiënische toestan den aan het licht (lekkende ophaalkar- ren e.d.) dat op 24 Februari 1873 in de Gemeenteraad op voorstel van de heer van Beijma besloten werd het ophalen van de tonnen en het huis- en straatvuil vanwege de gemeente te doen geschie den. De Raad ging evenwel niet over één nacht ijs. Het zou eerst een jaar op proef geschieden. Alle leden waren nl. niet enthousiast. Een van hen zag zelfs niet in „dat de hygiëne door eigen ex ploitatie wordt gebaat”. De proef schijnt echter direct te zijn geslaagd, want reeds op 8 Juni van hetzelfde jaar werd in de Algemene Politieverordening een bepaling opgenomen, waarbij het, be halve aan de daartoe aangetelde werk lieden, verboden was faecale stoffen op te halen. Voorts werd aan de Commisssie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen een bedrag van vierduizend gul den verstrekt voor overname en aan schaffing van materieel. Een scholekser in Kortezwaag heeft met zoveel verbetenheid aanvallen ge daan op mensen en dieren, die te dicht bij zijn nest in èen weiland kwamen, dat een boer hem het leven heeft moeten benemen. De vogél pikte eerst het paard, dat voor een kunstmeststrooier was gespan nen in het oor, waardoor het op hol dreigde te slaan en deed daarna een aanval op de knecht, die hij aan de hand verwondde. i Er komen dan minder kinderen in de Jan van Nassauschool, doordat de kleu ters uit de Noorderhoek, die nu steeds gehaald en gebracht moeten worden, dan naar de Bloemstraat kunnen gaan. In het Sperkhem bezit men al een behoorlijk goed ingericht schooltje. Maar naast deze lichtpuntjes blijft toch altijd de grote wens leven ook voor de Anneliesjes en de Tinekes van de Jan van Nassauschool een eigen schooltje te hebben, gebouwd naar de behoeften van zo’n heel klein mensenkind. Volgens het Alg. Dagbl. komt er bin nenkort een soepele regeling tot terug gave van omzetbelasting aan de textiel handel eri de textielindustrie over de aanwezige voorraden, waarvoor met in gang van 1 September 1955 een lager ta rief zal gelden. Een deputatie van de Nederlandse textielindustrie heeft men de staatssecretaris van financiën over een dergelijke regeling gesproken. slagen, „wat voor de goede naam van de Sneker straatvuilnis, zoals reeds ge bleken is, niet wenselijk is”, zo vermeldt het verslag over dat jaar. Het zou ech ter nog vier jaar duren voor zij er kwam, 't eerst warm water voor twee douches), In 1883 bleek nog een derde loods noodzakelijk. De mestspecie moest nl. reeds gedeeltelijk buiten worden opge- ter deze garage bevinden zich de kan- De nieuwe walvisvaarder „Willem Barendtsz II” is Maandag voor het eerst ver trokken voor een proefvaart op de Noordzee. Het schip is groot 44.000 ton en daar mede het grootste Nederlandse schip. De „Willem Barendtsz” bij Hoek van Holland. Waar de té kleine ruimte wel dade lijk opvalt is het vrije speellokaal hoewel he.t aardige onderwijzeresje ook hier er in geslaagd is een gezellige sfeer te scheppen. De kleintjes zingen, roet- sen van de plank, gooien met de bal door de bodemloze mand het plezier straalt de oogjes uit. Maar er is geen, ruimte voor een waterbak, een zandbak, een expressietafel en als het drukke meiske in het rode jurkje een beetje te luid schatert, moet ze vermaand worden. Bo ven de hoofden van de kleintjes zit im mers meester met de groten. Onvoordelig was dit voor de gemeente ook niet. Voorheen bedroeg de pacht som. f 2013 per jaar, maar reeds het eerste jaar leverde een winst op van f 3237,87%. De onkosten waren trou wens niet hoog. Aan arbeidslonen bijv, werd maar f 6900.05% uitgegeven, ter wijl de faecaliën f 10683.41% opbrach ten Deze werden vooral verkocht naar de provincie Groningen. In Veendam be stend daarvoor destijds een grote publie ke veiling. In 1876 werd de eerste beerput ge bouwd. Maar daar waren in de Raad uitvoerige discussies aan voorafgegaan. Volgens sommige leden was een over dekte beerput onhygiënisch. Door over dekking hopen de uitwasemingen zich op en staat de wind er op, dan wordt de stad aan die zijde „verpest”, zo voor spelden zij. Anderen evenwel achtten het noodzakelijk „omdat anders de fae caliën te veel hebben te lijden van regen en zonneschijn”. Hoe langer de specie ligt, hoe nadeliger zij werkt. De stoffen blijven het best naarmate zij minder aan gisting bloot staan, meenden deze heren. Tegenwoordig denkt men daar heel an ders over. Het jaar daarop kwam er opnieuw een uitbreiding tot stand, door de bouw van twee bergloodsen (overdekte mest vaalt), een beerput met houten bekap- ping en het verplaatsen van de tonnen- loods. Bovendien werd een walbeschoei- ing aangebracht en de bestrating ver beterd. Totale kosten f 18.750. Het vaste personeel bestond toen uit 16 personen, die samen f6028.14 verdienden plus f 16.— aan nieuwjaarsfooien. Batig sal do f 6152.18%. In 1878 waren er 22 vasten. Met ingang van 1 September zal, vol gens het „Algemeen Dagblad" de motor- rijtuigenbelasting aanzienlijk worden verlaagd. Zo wordt het tarief voor per sonenauto’s (niet meer dan acht perso nen en een bestuurder) per honderd kilo eigen gewicht acht gulden, met een minimum van f 48 per jaar. Voor moto ren en driéwielige auto’s f 10 tot een gewicht van 60 kg, 60120 kg f 20, 120 250 kg, f 30, meer dan 250 kg f 8 per 100 kg, met een minimum van f 40. Wanneer het motorrijtuig is ingericht voor het vervoer van meer dan één per soon, dan komt er vijf gulden per jaar bij een zijspan kost f 13.50 per jaar extra aan belasting. WOUDSEND. Dezer dagen werd door de visserman K. Knobbe alhier een vreemdsoortige schieraal gevangen. Na opzending aan het Rijksinstituut voor Biologisch Visserij Onderzoek, bleek het een geslachtsrijpe mannelijke schieraal te zijn. Voorzover bij het Rijksinstituut bekend was dit de eerste ter wereld die ooit in zoetwater werd gevangen. In het geheel zijn er nog maar vijf gevallen be kend van een dergelijke vangst (n.l. 3 mnl. en 2 vrl.) in zoutwater, zodat deze vangst voor het Visserij Onderzoek wel weer een nieuwe openbaring (en mis schien wel een probleem) zal zijn. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer op 29 Juni een huis-aan-huis- collecte worden gehouden ten bate van het Anjerfonds voor culturele doelein den, gesticht op initiatief van Prins Bernhard. Weer zullen bloeiende anjers te koop worden aangeboden en daarnaast het Anjerspeldje. Het is wel aardig even mede te delen, dat Sneek het vorig jaar een van de drie gemeenten was, waar met levende anjers werd gevent voor dit doel, en dat Friesland procentsgewijze de hoogste opbrengst heeft opgeleverd. Waar van de opbrengst 1954 aan een viertal Sneker verenigingen een bijdrage variërend van f 50.tot f 100.kon worden verstrekt vertrouwt het plaatse lijk comité ook dit jaar weer op volledige medewerking van de burgerij te mogen rekenen. Naast de anjer- en speldjesverkoop zullen de scholen worden ingeschakeld voor de verkoop van de nieuwe exclusie ve foto van het Koninklijk gezin, waar aan tevens een prijsvraag is verbonden door Prinses Beatrix opgemaakt. Deze kaarten en anjers zullen tevens op Dinsdag de 28e aan een stalletje, dat op de Wip zal worden geplaatst, ver krijgbaar zijn. Moge de opbrengst ook dit jaar weer zo zijn, dat Sneek onder de Friese ge meenten weer een goed figuur slaat. Dat ieder daaraan medewerke. naren waren aangegeven voor de nieuwe hondenbelasting. Omstreeks die tijd werd er ook al ge sproken over verplaatsing van de Reini ging, een wens waarop voortaan vrijwel ieder jaar werd voortgeborduurd, en waar later ook nog de wenselijkheid en noodzakelijkheid van reorganisatie en mechanisatie bijkwam. Het duurde lang voor dit alles vervuld werd omdat de beide wereldoorlogen zeer remmend werkten en tal van problemen opgélost moesten worden, maar nu is dit alles toch werkelijk een feit geworden. De dienst is verplaatst, gemechaniseerd en gereorganiseerd. Het nieuwe dienstgebouw bevat een garage, tevens werkplaats, die een oppervlakte heeft van 250 m2, zodat alle auto’s van de dienst er ruim schoots in gestald kunnen worden. Ach- voor de werklieden dateert Van 1890, toen aan de werklieden een uniforme pet en blauwe kiel werd verstrekt. „Eens deels in eigen belang, anderdeels om hen bij de ingezetenen wat knapper voor den dag te doen komen”, zo luidde de toelichting. Het verslag over 1893 vermeldt, dat de dienst toen over 1100 ijzeren tonnen beschikte, 10 pramen, 2 grote wagens, 5 tonnenwagens, 2 slepen, 5 sleden, 8 as wagens, 2 astroggen, 2 aardkarren, 14 kruiwagens en 3 paarden. Maar door het voortdurend lager worden van de pryzen der meststoffen was het batig saldo nog maar f 136.93. Het volgend jaar wees de rekening daardoor voor de eerste maal een nadelig saldo (f 2619.70%) aan, dat daarna ieder jaar groter werd, in 1901 al f 6758.93% be droeg en later zelfs meermalen tot boven de honderdduizend gulden zou stijgen. In 1903 werd de eerste .dichte tonnenwagen aangeschaft. „Dit voldoet uitstekend, zowel voor het oog als voor de reukorganen”, staat in het verslag over dat jaar. Nadat in 1904 de functie van direc- teur-boekhouder was ingevoerd, volgde een jaar later de bouw van de thans verlaten wagenloods met kantoor, schaftlokaal en badkamer (een wijdse naam voor een primitieve wasgelegen heid, want pas in 1915 kwam er voor ’t eerst warm water voor twee douches) waarvoor de gemeente 7000 gulden neer telde. In 1910 kwam er nog een gier- turfmolmloods bij voor zes zeven dui zend gulden, het laatste grote gebouw, dat op het oude terrein tot stand kwam. Tevens werd toen de eerste sproeiwagen aangeschaft, hoewel een van de raads leden dit als een weeldeartikel be schouwde. Het jaarverslag over 1914 maakt voor de eerste maal ook melding van spoel- closets. Eind December van dat jaar wa ren 14 percelen van een w.c. voorzien. In dat jaar werden ook voor ’t eerst, honden opgepakt die niet door de eige- De nieuwe garage met kantoren aan de Woudvaart. Rechts de woning voor de directeur. toren voor de directeur en de admini stratie, het magazijn, het waslokaal met kleerkasten en douchecellen voor het personeel en het sanitair. In het was lokaal wordt de werkkleding ’s nachts door een ontsmettinglamp ontsmet. Alle ruimten worden royaal verlicht door T.L.-buizen. De buitenverlichting met natriumlampen brandt de gehele nacht door. Aan de landzijde zijn voorts nog een overdekte fietsenbergplaats en een op slagruimte voor privaattonnen aange bouwd. De woning voor de directeur staat geheel vrij. Aannemer van de bouw was de heer J. R. de Dood; van het schilderwerk de heer T. J. Kuipers en van het sanitair en verlichting Nico Silvius. De ijzercon- structies werden vervaardigd door firma J. Ringnalda (C. Kuipers). De Nederlandse Vereniging tot scherming van Dieren heeft bij de nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geprotesteerd tegen de vergiftiging van zilvermeeuwen en heeft om de onmiddellijke stopzetting van deze verdelging verzocht. Tevens betuigde de Nederlandse ver eniging haar spijt, omdat was nagela ten voor dit besluit, waarbij beslist wordt over het leven van duizenden dieren, advies aan deze organisatie te vragen. De Nederlandse vereniging is er van overtuigd, dat de maatregelen zoals ei- errapen, eierenschudden of op andere wijze onvruchtbaar maken der eieren, gepaard met een redelijk afschot na de broedtijd, voldoende zou zijn om het aantal zilvermeeuwen tot een verant woord peil terug te brengen. De laatste phase der verplaatsing van de Gemeente Reiniging is ingegaan. Maandag zijn de nieuwe kantoren en garage op het terrein aan de Woudvaart In gebruik genomen. De oude gebouwen aan de Lemmerweg gingen op slot en wachten thans op de slopers, die de laatste herinnering zullen wegvagen van de bedrijvigheid welke hier zovele tientallen jaren heeft geheerst en van het bedrijf in zijn oude vorm, dat na een lang en taai leven tenslotte toch het veld moest ruimen voor de eisen en de behoeften van de nieuwe tjjd. s i ■■q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1