De ontmoeting der Grote Vier Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST De onderwijsvernieuwing is gestart Sneker Ambachtsschool bereikte weer uitstekende resultaten Orgelconcert in de Martinikerk te Bolsward Na ruim duizend lesuren het Einddiploma Maandag 4 Juli 1955 110e Jaargang No. 53 Redacteur: L. KIEZEBRINK Van wie is deze auto Bus met schoolkinderen Concert in brand Arbeidsongeluk 11 leerlingen slaagden met lof bereikbaar Jeugdige booswichten Veilig verkeer In 1960 een millioen Nieuw Zeeland heeft graag Nederlanders Salarissen leeszaalpersoneel 20 procent verhoogd Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dure liefhebberij De restauratie van het Bolswarder stadhuis telefoonabonné’s De vrijstelling van dienst voor onderwijzers Lelystad over de weg 6e Greatfrysk Kongres Erecode voor het bouw bedrijf Leerkrachten uit Sneek en wijde omgeving sloten hun eerste cursusjaar af. Diploma’s uitgereikt aan de Chr. Handelsavondschool SNEEKER NIEUWSBLAD hierna Programma J. r’ucik Waldteufel „Lest best” correct. J.N. Gez. Schrik, orgel L. Hordijk, clarinet Herv. Kerkkoor Bolsward Ergens staat een glanzende fonkel nieuwe auto op zijn eigenaar te wachten. Of mogelijk ook de eigenaresse. Want wie er de gelukige bezitter of bezitster van is, is nog niet bekend. De Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose schreef ter financiering van de bestrijding der tuberculose vorig jaar n.l. een nationale loterij uit. 29 Decem ber had de trekking plaats. 30 Juni moes ten de prijzen zijn afgehaald. De eige naar of eigenares van lot no. 155442 (herh. 155442), die een der hoofdprijzen won, (een Ford New Anglia, model 1954), is echter nog niet opdagen. Al is de officiële datum dan verstre ken, men houdt de auto nog even ter be schikking. Op 17 Juli tenslotte komen Eden, Ei senhower en Faure te Genève nog een keer bijeen. Een paar uur later begint dan de conferentie. zal die (op veler verzoek) 12. „Trafalgar” mars jaar rekent en richtte de heer Ruiter woorden van dank tot directeur en le raren, h.h. geestelijken, het administra tief personeel en de concierges voor alles wat zij in het afgelopen jaar voor de school en de leerlingen hebben gedaan. Moge de Sneker Ambachtsschool ook ver der in een behoefte blijven voorzien, zo besloot hij. De namen van de geslaagden plaatsten wij reeds in ons vorig nummer. Vrijdag 1 Juli is de Knardijk naar Le lystad officieel opengesteld. Er wordt thans gewerkt aan de inrichting van een pompstation, dat zal verrijzen bij het be gin van Lelystad, waar de eerste meters dijk boven water kwamen. A. Grétry K. J. Alford F. Lopez J. P. Sousa M. Boekel Fülling Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de Oranje Kazerne in de legerplaats Schaarsbergen bij Arnhem werd een ge denksteen onthuld, afkomstig uit de in 1919 af gebrande Oranje kazerne te 's Gravenhage. Foto Luit.-Gen. b. d. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst ver wijdert het doek van de gedenksteen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. i Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De besprekingen over de gedragslijn die de Westelijke mogendheden zullen volgen, gaan ondertussen gestaag door. Op 8 Juli zal een groep deskundigen te Parijs bijeenkomen en op 15 Juli, drie da gen voor het begin van de conferentie, zul len de leden van het Atlantische Pact op de hoogte worden gebracht van de hou ding die de grote drie van het Westen zullen aannemen tegenover maarschalk Boelganin en zijn delegatie. De Amerikaanse millionnair Tommy Manville, heeft een financiële regeling geaccepteerd voor zijn negende vrouw, van wie hij in 1953 is gescheiden. Hij zal haar onmiddellijk een bedrag van 532.000 gulden uitkeren en vervolgens zes jaar lang elk jaar een bedrag van bijna 50.000 gulden. Een dure liefheb berij van Tommy Manville dat trouwen. Bij vier Groningse confectiefabrieken verrichtte de vereniging voor veilig ver keer in samenwerking met de verkeers politie een keuring op rijwielen. Het bleek, dat van de 750 onderzochte fietsen er niet minder dan de helft 375, dus 50 procent moest worden afgekeurd, daar zij niet bleken te voldoen aan de wette lijke voorschriften, waaraan een rijwiel dient te beantwoorden. Van twee fiet sen bleek zelfs de voorvork stuk te zijn. In Athene drongen twee booswichten een café binnen, aten een portie gebak ken paling met sla op en dronken zich vervolgens bewusteloos, lieten de kraan van een wijnvat open staan waardoor meer dan 300 liter wijn wegliep. Na weer tot zichzelf te zijn gekomen, smeten ze alle drinkgerei in het- café stuk en begaven zich toen, vaderlandse liedèren lallend, naar buiten. Op straat werden zij onmiddellijk door de politie in de kraag gevat en op het bureau kwamen de tra nen. Geen wonder, want de booswich ten ‘waren pas vijf jaar. 1. „L’entrée des Gladiateurs” 2. „Orpheus” ouvert. J. Offenbach 3. „Dorpsdansen” 4. „The thin red Line” mars 5. „Le Chanteur de Mexico” 6. „King-Cotton” mars 7. „New Orleans” 8. „Spanische Skizze” 9. „Per Aspera ad Astra” mars Urbach 10. „Espana” wals 11. „The Glenn Miller Story” arr. A. Feenstra W. Zehle constateerde de heer Ruiter terecht en alle elf kregen een extra hartelijk woordje van hem en de directeur mee. Na de pauze voerden namens de ouders de heren Hoekstra te Jutrijp, Schaap te Goëngarijp en Bergstra te Scharnegoutum het woord. Allen wa ren vol lof over het onderwijs dat hun jongens genoten en spraken hun beste wensen voor de verdere groei en bloei van de school uit. „Ik ha net mear jon- ges”, zo drukte de heer Schaap het uit, „oars soe’k sizze der hinne Daarna dankte de heer Schutte zijn collega’s nog voor hun medewerking waarop hij ook in het nieuwe cursus- Ter verfraaiing van het gerestaureerde raadhuis heeft het gemeentebestuur van Bolsward de beschikking gekregen over een aantal fraaie schilderijen enz. uit de collectie van Camminga uit het Fries Museum, terwijl, eveneens in bruikleen, van de Rijksdienst voor verspreide kunst voorwerpen een tweetal 18e eeuwse go belins voor dit doel werden ontvangen. Het schilderij, voorstellende Salomo’s eerste rechtspraak, is thans door de res taurateur G. Adema van Leeuwarden schoongemaakt en geplaatst in de vier schaar, waar het oorspronkelijk ook thuis hoorde. De restauratie van het raadhuis dat de volgende week officieel in gebruik zal worden genomen, is thans zover gevorderd, dat men met de op stelling van de meubels enz. is begonnen. en DONDERDAGS In 1960 verwacht de P.T.T. de millioen- ste telefoon-abonnee, zo heeft de hoofd directeur der telegrafie en telefonie, prof, ir G. H. Bast, gezegd bij het in ge bruik stellen van de automatische tele foonverbinding tussen Arnhem en Haar lem. Het Paedagogisch Centrum van de N.O.V., zo zei de heer Evers, staat op het standpunt, dat de onderwijsver nieuwing niet uitsluitend een kwestie is van enkele enthousiaste leerkrachten. Onderwijsvernieuwing is een noodzake- sohn, waarvan ons het eerste qua klank en nuance, het best voldeed. In de beide overige nummers waren de herenstem men hier en daar iets te fors en con stateerden wij enige vlekjes in de sa menzang. Overigenseen uitstekend a cappella-koor. De heer Hordijk trad op als clarinet- solist. Hij wist veel eer in te leggen met de vertolking van het vierdelige clarinet concert van Tartini en het Adagio uit het clarinetconcert van Mozart, al was een enkele „gans” hinderlijk en de minder zuivere stemming van de clarinet (in en kele gedeelten van het eerste werk) sto rend. Niettemin was het aandeel van de heer Hordijk belangrijk en succesvol te noemen. De registratie van het orgel was, voor al in Mozart’s werk, zeer kleurrijk en de begeleiding van de heer Schrik was niet alleen bescheiden, doch uitzonder lijk lijkheid, die in de tijd besloten ligt. Het gaat om de plaats van de school in een veranderende samenleving. Het afgelopen jaar zijn verschillende problemen aan de orde gesteld en verschillende mogelijk heden zijn in de practijk toegepast. Na tuurlijk was er wel eens verschil van mening. Dit eigen oordeel van de leer krachten verheugt het Paed. Centrum zeer. Zijn bedoeling is niet voor te schrijven, hoe het beslist moet, maar te wijzen op de problemen, die er liggen. Daarbij streeft men niet alleen naar een didactische, maar ook naar een paeda- gogische vernieuwing. Waar het uit eindelijk op aan komt, dat is op de vor ming van de persoonlijkheid niet alleen van de leerlingen, maar ook van ons leerkrachten zelf. Hoe sterker persoon lijkheid de leerkracht is, hoe beter hij zijn eigen weg zal kunnen vinden, waar door er meer zal uitgaan van zijn werk in de klas. Dit eerste jaar kon moeilijk meer geven dan een algemene benadering en hoewel dit jaar als volkomen geslaagd mag worden beschouwd, zou het toch van weinig waarde zijn, als er niet een tweede jaar op volgde, waarin meer op details kan worden ingegaan en meer opdrachten kunnen worden verstrekt, die in de practijk moeten worden uitge voerd. Het proces der onderwijsver nieuwing voltrekt zich niet in één jaar. Het moet langzamerhand groeien door de volharding van de leerkrachten. Na dank te hebben gebracht aan de cursisten voor hun prettige samenwer king, richtte spr. zich tot de aanwezige burgemeesters, wethouders en inspec teurs, die reeds bij de aanvang hartelijk welkom waren geheten. Hij dankte voor de medewerking, die deze autoriteiten aan de cursus hadden verleend en hoop te ook voor het komende jaar een be roep op hen te mogen doen. Ter afwisseling declameerde Mej. Aafje Top van Amsterdam, docente voor de verbale expressie. Zij bracht achter eenvolgens op voortreffelijke wijze „Kli niek”, een schets van Samuel Falkland en verschillende Spaanse copla’s in een vertaling van Hendrik de Vries. De heer S. de Groot, hoofd der School te Oldeboom, sprak namens de cursis ten. Hij bracht dank aan docenten en onderwijs-autoriteiten en uitte zijn grote waardering voor hetgeen de cursus de leerkrachten had geboden. Hierbij sloot de heer F. Japenga, voor zitter van het werkcomité, zich aan in een kort slotwoord. Hij wees er nog op, dat de cursus uitsluitend verbetering van het onderwijs beoogt en niet geor ganiseerd wordt voor lotsverbetering van de onderwijzer. Als blijk van waerdering werd aan elke docent een bus drabbel- koeken aangeboden. Ofschoon de grote behoefte aan per soneel voor de strijdkrachten en in het bijzonder de behoefte aan personen, ge schikt voor het volgen van de kaderop- leiding, niet toelaten dat de in 1954 ge troffen regeling van ruime vrijstelling van dienst voor onderwijzend personeel wordt gecontinueerd, heeft de minister van Oorlog niettemin aanleiding gevon den voor 1955 nog de volgende beperkte vrijstellingsregeling vast te stellen. Aan een aantal onderwijzers, dat uitstel kreeg voor het schooljaar 1954—1955 zal, op hun verzoek, verder uitstel worden ver leend voor het schooljaar 1955—1956. Aan de onderwijzers, die vóór 15 September 1955 een wettelijke vacature vervult aan een 2 of 3 mans-school, zal op zijn ver zoek eveneens uitstel worden verleend voor het schooljaar 1955—1956. Aan de genen, die 3 Augustus a.s. onder de wa penen moeten komen, zal in afwachting van een te verkrijgen betrekking als hiervoren bedoeld geen uitstel worden verleend. Krijgen zij echter vóór 15 Sep tember 1055 een benoeming aan een 2 of 3 mans-school en kan niet op andere wijze in die vacature worden voorzien, dan zal hun voor het lopende school jaar, óp hun verzoek, uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefe ning worden verleend. In andere geval len zal geen uitstel kunnen worden ge geven, tenzij de toestand aan enige school zo schrijnend mocht zijn, dat het vertrek van de dienstplichtige een nood toestand zou veroorzaken. Deze uitreiking geschiedde Donderdag middag in de nieuwe zaal van Hanen burg, waarbij ook vele ouders aanwe zig waren, die in ’t bijzonder door de wnd voorzitter de heer S. G. Ruiter verwelkomd werden. Hij noemde deze dag een zeer bijzondere en belangrijke Voor de jongelui die geslaagd waren en feliciteerde hen met dit succes. Hij wek te hen echter tevens op met dezelfde energie door te gaan, zowel in de prak tijk als bij hun eventuele verdere studie op de Voorber. M.T.S. of voor leraar bij het Nijverheidsonderwijs. Daarom hoopte hij meteen, dat binnen zeer korte tijd ook hier een Uitgebreid Technische School geopend zal kunnen worden waarop de geslaagden dan verder kun nen studeren. De heer A. J. Schutte, directeur van de school, wenste zijn pupillen even eens geluk waarbij ook hij hen opwekte steeds verder te leren en het contact met de leraren te onderhouden. Zij zijn steeds bereid hen met raad en zo moge lijk met de daad bij te staan. Hij riep daarvoor ook de medewerking in van de ouders en drukte de jongelui op het hart de naam van de Ambachtsschool altijd hoog te houden. Hij ging toen tot het uitreiken van de diploma over, waarbij met lof geslaagden het laatst aan beurt kwamen. Bij bouwwerkzaamheden in de Dic- kenslaan te Utrecht is een arbeidsonge luk gebeurd, waardoor de 31-jarige tim merman B. Hordijk uit de Geraniumstr. om het leven is gekomen. Het slacht offer was bezig in een stenen muur te boren. Het apparaat, dat hiervoor wordt gebruikt is een soort schietwerktuig waarbij een pijl door het over halen van een pal wordt weggeschoten bij een druk van 15 kg. Door onbeken de oorzaak is bij het „afschieten” van de pijl een ongeluk gebeurd. In plaats van recht Vooruit ging de pijl schuin naar boven en trof de timmerman tegen het hoofd. Mr de Vries feliciteerde allen met het behaalde succes en bracht hun dank voor hun trouw die meer dan duizend uren vol te maken. Ook noemde hij de geslaagden bevoorrecht. Zij leven in een tijd van hoogconjunctuur. De kansen liggen momenteel voor het opscheppen. Daarom drukte hij hun op het hart: laat het er dus niet bij zitten. Pak aan. De leraren blijven steeds bereid je te hel pen. Denk echter niet alleen aan meer geld verdienen. Dan zouden wij ons doel hebben gemist. De Christelijke School ziet het leven en het onderwijs n.l. als dienen. En dat dienen wordt ons ook opgelegd in het zakenleven. Maar dat kunnen wij alleen met God, die Zijn zoon heeft gezonden niet om gediend te wor den, maar om te dienen. Ik hoop, zo be sloot hij, dat jullie dit bijbelwoord mee zult nemen in het leven. Misschien ko men jullie dan wel eens in conflict met het leven, maar dan weet je ook waar de oplossing ligt. Mr de Vries reikte daarna aan 11 van de 12 geslaagden (één was verhinderd) het diploma met een hartelijke handdruk uit. De heer Dijksterhuis wenste de geslaagden namens de vereniging geluk. Jullie hebt nu een eindpunt bereikt, zei hij, maar een eindpunt waarop nog een heel vervolg kan zijn. Hij wees er ook op, dat dit diploma meer bracht, maar ook meer verplichtingen oplegt. Wij moe ten het leven n.l .zien als een opdracht van God, waarin we iets mogen doen ten nutte en ter ere van Hem. De heer Dijksterhuis feliciteerde ook de direc teur en de leraren met dit feestelijke moment en bracht hun dank voor hun werk. In t bijzonder aan de heer de Vries, die een jaar lang niet alleen ge holpen heeft, maar ons zó van dienst is geweest, dat wij kunnen spreken van een pracht jaar voor onze avondschool, aldus spr. die daarna nog de gecommitteerden dankte voor het bijwonen van de exa mens. Namens deze laatsten werden de jon gelui gelukgewenn door de heer G. H. Krommendij k Jullie ontvangt thans de beloning voor je prachtige prestaties, maar zorg er voor je kennis te verdie pen en te vermeerderen. Je bent alleen met dit einddiploma niet klaar, zo luidde de raad die hij hun gaf. De heer Krom mendijk bracht eveneens dank aan direc teur en leraren voor de wijze waarop ze de lessen hebben gegeven. Hij vond het prettig te kunnen constateren, dat de Chr. Handelsavondschool prima docen ten bezit en hoopte dat ze nog vele jon gelui zullen mogen opleiden. In ’t bijzonder dankte hij mr de Vries voor de prettige manier waarop hij het onderwijs heeft gegeven en voor de lei ding van het examen. Nu U binnenkort Sneek gaat verlaten, zullen wij allen goede herinneringen aan U bewaren, zo verzekerde spr. Wij hopen, dat God U Van de 161 leerlingen die dit jaar eindexamen deden aan de Lagere Technische School alhier slaagden er 154, van wie 11 met lof. Vooral dit laatste is een bui tengewone prestatie, die getuigt van het hoge peil waarop het onderwijs aan deze school staat, waarvoor bij de uitreiking van de diploma’s aan directeur en leraren, maar c->k aan de geslaagden lof werd toegezwaaid. Een honderdtal leerkrachten uit Sneek en wijde omgeving (het rayon werd ruwweg begrensd door de spoorlijnen HeerenveenLeeuwarden en Leeuwar denHarlingen) zjjn in het afgelopen cursusjaar acht keer op een Vrijdag middag bij elkaar geweest om de pro blemen te bespreken, waarvoor het on derwijs In het huidige maatschappelijke bestel geplaatst wordt. Wij kunnen ons voorstellen, dat de moeders van onze lie verdjes op deze cursusmiddagen wel eens gezucht hebben en dat de meesters en juffrouwen wel eens verwenst wer den, omdat de leerlingen al weer een vrije middag hadden. Als zjj echter, zo als wij, vorige Vrijdagmiddag in de slot bijeenkomst in de Hartman Visserzaal de terugblik hadden beluisterd, die de cursusleider de heer T. Evers van Eind hoven over het afgelopen cursusjaar gaf, zouden zij met ons tot de overtuiging gekomen zjjn, dat deze vrije middagen voor de jeugd geen verloren tijd zjjn geweest. Als de leerlingen op deze mid dagen te kort gekomen zijn, dan zjjn zij gedurende de tijd, dat ze wel naar school gingen daarvoor ruimschoots schade loos gesteld, doordat de leerkrachten met meer bezieling en meer in overeen stemming met de moderne opvattingen hun werk hebben verricht. Fan 27 oant 29 Augustus wurdt wer in Greatfrysk Kongres halden, dizkear yn Aurich. De organisaesje is sadwaende yn hannen fan de „Ostfriesische Landschaft” to Aurich, wylst ek Noard- en üs Fryslan meidogge. Foar üs Fryslan hawwe de Fryske Akademy en de Kultuerrie de de Akademy foar it wittenskiplike part, de Kultuerrie foar de ütstallingen (kunst en kunsthantwurk), de folksdouns- en even tueel oare groepen ensf. Hja hoopje yn Eastfryslan op in soad bisikers, leafst yn nij- of aldfrysk kostüm. Groepen, leafst dus yn kostüm, dy’t hwat fortoane kinne en wolle, moatte dat by har oanjefte opjaen. Dy oanjefte moat, Iykas ek fan alle oaren, nei de Fryske Akademy stjürd. De kosten kinne noch net krekt opjown wurde, mar falie hwat ta. Troch keapjen fan in feestynsynje foar ien goune (by de Akademy) hat men rounom tagong. Safolle as it kin wurde de lju forgees ynkertierd by de boargers, erf fansels kin men ek yn in hotel. As it better is of guodkeaper gean de lju der mei bus sen hinne. It nije sjongboekje fan de Akademy, mei lieten üt de trije Fryslan- nen yn de trije talen moat fansels ek mei, wy moatte dêr meielkoar sjonge kinne. Nei de offisiéle iepening bigjint op Sneon 27 Aug. om 5 üre it feest mei folksdounsjen yn nasjonale dracht, om 6 üre wurdt in ütstalling fan wurk üt Eastfryske skoallen iepene en om 8 üre bigjint in greate fryske joun, dèr’t ü.o. Prof. Zylmann sprekt oer„Die Friesen und der europaische Gedanke”. De Snein (28 Aug.) is foar Eastfryslan yn it bysünder, al kinne en sille foar in part de oaren grif meidwaen. Der binne tsjerketsjinsten yn it platdütsk en yn üs (en Noard-)frysk, it léste as it kin ek yn ’e Roomske tsjerke. In nij hüs fan de Landschaft wurdt iepene foar de ütstalling fan kunst en kunsthantwurk, de Eastfryske Klootschiesser (har foarm fan keatsen) halde in kriich, hwerby as it efkes kin ek in demonstraesje fan üs keatsen komt, der is in gearkomste by de Upstalsbeam en al sa mear. De Moandeis kin men op ekskursje gean, de sé op of Ians aide stinzen, foar- safier men net oan it wittenskiplik kon gres dielnimt. Dêr sprekke moarns Dr Schlee (Schleswig) oer: Die Entwicklung der Kunst in Nordfriesland Dr Krog- mann (Hamburg) oer: Der Schicksals- weg der ostfriesischen Sprache en J. Piebenga (Ljouwert) oerZiele und Fortschritte in der friesischen Bewegung. It petear oer dy lêzingen wurdt de oer- deis halden yn it Side slot to Jever. De oanjeften moatte foar 18 July bin nen wêze, oars kin de saek net mear regele wurde. ook in Vw nieuwe taak moge zegenen en nabij zijn. Wederkerig dankte Mr de Vries de gecommitteerden en hij overhandigde hun allen een rokertje. Verder sprak de heer J. N a u t a, ver tegenwoordiger van de K. v. K., die de waarde van het einddiploma belichtte en de jongelui eveneens opwekte verder te studeren, en dankte de heer T .H. Pun ter namens de geslaagden de leraren voor de opleiding ,wat hij voor ieder van een kleine attentie vergezeld liet gaan. Tot besluit sprak mr de Vries toen nog een kort afscheidswoord .waarin hij mededeelde, dat een oude bekende, de heer Knol, hem opvolgt. De zaak wordt dus op dezelfde voet voortgezet. Drs Dijksterhuis sloot de bijeenkomst met dankgebed. Naar vernomen wordt, heeft het Colle ge van Rijksbemiddelaars haar goedkeu ring gehecht aan een verhoging met rond 20% van de salarissen van het gediplo meerde personeel van de openbare lees zalen en bibliotheken in ons land. Deze verhoging gaat 1 Januari 1955 in. Hier mede wordt voldaan aan een verzoek dat het bestuur van de Centrale Vereni ging voor openbare leeszalen en biblio theken aan de minister van O., K. en W. had gericht, om de grote achterstand in de salariëring van het leeszaalpersoneel bij die van overheidspersoneel in ver gelijkbare functies of beroepen op te heffen. De invoering van deze nieuwe salaris regeling betekent voor dit jaar een ver hoging van de salarislast der leeszalen met rond 780.000, waarvan circa een derde deel ten laste van het Rijk komt. Men verwacht dat deze maatregel er belangrijk toe zal bijdragen het grote tekort aan leeszaalpersoneel op korte termijn op te heffen. Vrijdag is een erecode van kracht ge worden die is opgesteld door de lande lijke werkgeversorganisaties die in de raad van bestuur bouwbedrijf samen werken. De erecode heeft ten doel han delingen te weren, die in strijd zijn met een eerlijke concurrentie. Als zodanig worden beschouwd oneerlijke handelin gen bij aanbestedingen en het in dienst nemen van een onder een c.a.o. of loon regeling voor het bouwbedrijf vallende arbeider die in dienst is van een bedrijfs- genoot, zonder dat deze arbeider in het bezit is van een door zijn vorige werk gever ondertekend ontslagbewijs. Overtreding van de erecode kan wor den bestraft met een berisping of het opleggen van een boete. Indien aan de verplichting tot betaling van een boete niet wordt voldaan kan betrokkene op de verbodslijst worden geplaatst zodat hij geen materialen kan betrekken van de bij de samenwerkende organisaties aangesloten handelaren en producenten. Hierdoor wordt bereikt dat ook de on georganiseerde werkgevers in het bouw bedrijf aan de erecode zijn onderworpen. Een bus met schoolkinderen uit Hen gelo (O.), die een schoolreisje zouden maken, is Vrijdag omsteeks half acht in de Kerkstraat te Goor in brand ge raakt. Geen der kinderen is gewond, doordat zij tijdig de bus konden verla- aen. Het vuur van de brandende bus sloeg evenwel over naar twee in de Kerkstraat staande winkels, de manu- facturenwinked van D. Leeftink (Kerk straat 8) en de kruidenierswinkel van B. G. Leeftink (Kerkstraat 6). De manu facturenwinkel brandde geheel uit, de kruidenierswinkel gedeeltelijk. WASHINGTON. Binnen enkele dagen zullen, naar diplomaten in het Weste lijke kamp verwachten, de voorbereiden de technische en administratieve bespre kingen beginnen die het voorspel vor men voor de conferentie van Genève. Aan deze besprekingen zullen deelnemen de Russische ambassadeur te Washington Zaroebin, de Britse ambassadeur, de Franse zaakgelastigde en een raadsheer van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. organisaesje mei op har nommen Het bezoek bij de tweede orgelbespe ling van de heer Gezinus Schrik in de Martinikerk te Bolsward, op Donderdag avond j.l., overtrof de verwachting. Naar schatting waren ruim 400 personen aan wezig. Deze grote opkomst is verheu gend en het is te hopen dat de belang stelling niet zal afnemen. Aan dit con cert werkten moe onze stadgenoot de heer C. Hordijk (clarinet) en het Herv. Kerkkoor van Bolsward. Naar aanleiding van het overlijden van de dirigent van het L.O.F. de heer Kor Ket, speelde de heer Schrik eerst als een In Memoriam het koraal „Alle Menschen müssen sterben” van Bach, waarop de Chaconne in terts van Joh. Pachelbel volgde. Schrik gaf van dit mooie klassieke meesterwerk een boeiende vertolking evenals van Choral III van Cesar Franck. Als slot nummer hoorden wij de moderne „Toc cata” van Hendrik Andriessen, welk werk met veel vaart en dito gloed werd uitgevoerd. De registratie van een en ander was met zorg samengesteld. Het beroemde orgel is na de restauratie in edeler gedaante tevoorschijn gekomen. Wat een prachtig en machtig instrument! Het Ned. Herv. Kerkkoor zong, onder leiding van de heer Schrik, drie over bekende werkjes, n.l. „Ecce quomodo moritur (Gallus) „Cantate Domino” (Hasler) en „Beati mortui” van Mendels- De „Assistent secretary of Labour” van Nieuw Zeeland, de heer H. Parsonage, vertoefde enkele dagen in ons land voor een bespreking met de Nederlandse emi- gratie-autoriteiten. Hij heeft in een con ferentie verteld over de grote belang stelling, die in zijn land voor de Neder landse emigranten bestaat, die het uit stekend doen. Hij verklaarde, dat er ook in Nieuw Zeeland een groot tekort be staat aan ongehuwde meisjes. Het daarom voor Nederlandse meisjes, een verloofde in Nw Zeeland hebben, veel gemakkelijker worden gemaakt ook te emigreren. Ook in het toelaten van ouders van Nederlandse emigranten wordt men soepeler. Reeds zijn er 15.000 Nederlanders naar Nieuw Zeeland ge ëmigreerd en dit jaar hoopt men een aantal van 2000 tot 3000 Nederlandse emigranten te bereiken. Ieder jaar wordt aan de Chr. Handelsavondschool 120 avonden les gegeven. El ke avond telt drie lesuren. Dat is dus 360 per jaar. En waar de gehele cursus drie jaar duurt, hebben jullie dus ruim duizend uren gewerkt om het einddi ploma te behalen. Zo rekende de directeur Mr K. de Vries het de geslaagden Donderdagavond voor, toen zij voor het uitreiken van de diploma’s met hem, de leraren, de gecommitteerden, de vertegenwoordiger van de Kamer van Koop handel en Fabrieken en Drs H. A. Dijksterhuis, voorzitter van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs, waarvan de cursus uitgaat, in Aere Perennius bijeen waren. Op Donderdag 7 Juli a.s. ’s avonds 8 uur, zal „Het Stedelijk Muziekcorps” o.l.v. dirigent A. Feenstra een „Populair Volksconcert” geven in de muziektent aa het Bolwerk. J. S. d. kl.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1