Wat Sneek zijn gasten deze zomer biedt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kostbaar „TOUR” «das in de Martinikerk te Bolsward Afscheid van zuster W. Feenstra Donderdag 7 Juli 1955 110e Jaargang No. 54 RedacteurL. KIEZEBRINK Bonn wil Elten terug Benner bekroond Vijf eeuwen Bolsward Winnaar auto meldt zich Twee mannen verdronken Kerknieuws Manus Oly trachtte weer uit te breken Opnieuw uitstel voor Chessman Jongens vermoorden zeventienjarige Uniforme nummerborden in 1956 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Stropers aan het werk Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Crematiewet aangenomen Burgemeester van Bolsward komt collega’s uitnodigen Verenigingsleider K.N.G.V. Uitgevaren om te sterven K Sleuteldiploma Wanhoopsdaad van een moeder Skütsjesilen op 11 Augustus Mr P. E. v. Krevelen gedeputeerde Voor étagewoningen met meer dan 2 bouwlagen schuilplaatsen verplicht ‘X MM SNEEKER NIEUWSBLAD ENGELSE SHOWBAND evenals deze lid WIELERRONDE Per Helicoptère. PHILIA. de die De geschiedenis van het Her- denkingsspel. WOUDSEND, 5 Juli. Toen verschillen de vissers, die hun fuiken aan de Noord kant in het Heegerrtieer hadden staan, deze zouden lichten, bleek hun dat on bevoegden dit reeds hadden gedaan. Voor enige tijd heeft hetzelfde plaats gehad, waarom men vreest dat deze stroperijen plaats hebben doordat de post der politie te water in onze plaats in het begin van dit jaar is opgeheven. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. „Tour”. Dat éne woordje Geeft voldoende aan, Wat Europeanen Onder „Tour” verstaan. Grenzen zijn vervallen, Ze bestaan niet meer Bij dit wekenlange Trapfiets-snelverkeer. „Gele trui” ligt ieder Vooraan in de mond (Met verschil van taal door De geboortegrond). „Tour”. We leven mee weer, Ook in Nederland; Luisteren nieuwsberichten, Grijpen naar de krant. Wat doen ónze mensen, Liggen z’ op de loer? ’t Zal een héle toer zijn, Gróótste toer der „Tour” Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De eerste Kamer heeft de crematiewet aangenomen met 31 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de V.V.D. en vier leden van de P.v.d.A., t.w. de heren De Dreu, In ’t Veld en Wibaut, alsmede mevrouw VerweyJonker. Beieren” en tot 6 Augustus duren, op het stadhuis ontvangen en ’s avonds komen de Snitser Ungetiders op de planken. Nadat op DONDERDAG 4 AUGUSTUS onder de naam „Elk wat wils” een show van ’t boppeste buordtsje is gegeven, volgt op ZATERDAG 6 AUGUSTUS als speciale attractie het optreden van de ken, wat langer vast te houden. Op ZA TERDAG 20 AUGUSTUS wordt een vro lijk programma gegeven onder het motto „De bel gaat voor de voorlaatste ronde”, DINSDAG 23 AUGUSTUS concerteert het Stedelijk Muziekcorps, DONDERDAG 25 AUGUSTUS is er „Variété a la Wip” en het feest wordt ZATERDAG 27 AU GUSTUS besloten met een knalprogram- ma met tal van bekende radio- en revue- artisten. Wielerkampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Wim v. Est kampioen van Nederland in het nummer achtervolging over 5 km voor profs. Foto: Wim v. Est met de kampioenskrans. O.a. waren hier aanwezig het bestuur van het Groene Kruis, mevrouw Raster- hoff en wijkverpleegsters. Nu Zuster Feenstra getrouwd is, sprak Dr v. d. Zijpp haar voor het laatst met de be kende vertrouwde naam aan. Toen U, aldus Dr v. d. Zij pp, op 1 Dec. 1931 als kraamwijkverpleegster door de Ver. voor Kraam verzorging aange steld werd, begon U een moeilijke baan in een moeilijke crisistijd met veel wer keloosheid. Door Uw uitnemende wijze van werken, Uw zorg voor de kraam vrouw, Uw rust, kalmte en uithoudings vermogen, hebt U op de kraamverzor- ging in Sneek een stimulerende invloed gehad. Aan U is het te danken dat het kraamcentrum zo bloeiend is geworden. Ook hebt U uitstekend werk verricht voor de preventieve geneeskunde, het consultatiebureau, terwijl bij de na-zorg Uw „stille” wenken dikwijls door de arts ter harte werden genomen.” Met enkele hartelijke woorden, waar bij hij Zuster Feenstra gelukkige jaren wenste met tijd voor een meer persoon lijk leven, overhandigde Dr v. d. Zijpp haar namens het Groene Kruis een her- inneringsbord van Makkumer aardewerk, waarop, op zeer kunstzinnige wijze het embleem van de kraamverzorging, kruis met ooievaar, aangebracht was. Mevrouw BeekhuisHesselink sprak daarna, als oud-presidente van de Ver. voor Kraamverzorging in Sneek, harte- Te Leeuwarden slaagden o.m. voor het diploma A. verenigingsleider van het Kon. Ned. Gymnastiekverbondmej. A. v. d. Meer te Tjalhuizum en de heer S. v. d. Zweep, Sneek. De Deense schipper Asker Kure heeft met zijn boot zee gekozen voor zijn laatste reis. De 55-jarige schipper heeft een hartkwaal en de dokter gaf hem nog maar korte tijd. Liever dan als invalide aan wal te blijven, nam Kure afscheid van zijn vrouw en zijn kinderen en ging met zijn kasje Santa Maria op reis. Hij denkt ergens in de Stille Oceaan te zul len sterven. Dertien jongens van 14 tot 19 jaar zijn in Chicago gearresteerd omdat zij een 17-jarige schooljongen vermoord heb ben. De jongen werd doorboord met 120 kogels. Vijf jongens zullen aan de kinderrechter worden overgegeven, om dat zij nog geen 17 jaar oud zijn. Onder hen is een 14-jarige jongen, die bekend heeft een geweer te hebben leeggescho ten op het slachtoffer. Wanneer we dan nog zeggen dat er ook plannen zijn voor een middag voor de kinderen en dat Sneek zijn straten en grachten weer fantastisch zal illumine ren, dan behoeft het geen verder be toog dat Sneek weer zijn beste beentje heeft voorgezet. De 23-jarige Reinier Kpopmans uit Ureterp, werkzaam bij de gemeentelijke energiebedrijven te Leeuwarden, blijkt de gelukkige eigenaar van de auto te zijn, die als hoofdprijs van de loterij der tbc.-bestrijding eigenlijk reeds op 30 Juni had moeten zijn afgehaald. Pas na dat zijn vader uit de krant had voorge lezen, dat de rechthebbende nog niet was gevonden, herinnerde hij zich verleden jaar een lot te hebben gekocht. Toen hij voor de zekerheid nog even het num mer nakeek, bemerkte hij, dat hij reeds enige maanden een wagen had.... De laatste poging van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der tu berculose om de winnaar van de hoofd prijs te vinden heeft dus succes gehad. ’tls weer de tijd, dat de ene helft van Nederland de andere examineert. 15 Juni j.l. zaten 350 van de over heel Neder land verdeelde candidaten voor het sleu teldiploma in de Apollohal te Amsterdam gebogen over het hun voorgelegde werk. De overige 450 cursisten legden hun proeve van bekwaamheid af o.a. te Em men, Utrecht en Apeldoorn. Dit sleu teldiploma is door het Instituut voor In dividueel Onderwijs (I.V.I.O.) ingesteld en wordt af gegeven na een onder rijks- toezicht gehouden examen. In de Apollo- nal bevonden zich ook een aantal Sne- ker cursisten van de in Oct. door het personeel van de VGLOschool opgerichte cursus voor opleiding tot het sleuteldi ploma. Na het winterhalfjaar serieus te hebben gewerkt, werd vol goede moed de reis naar Amsterdam ondernomen en Dinsdag ontvingen IJtje Dijkstra, Saak- je van der Wal, Sipke de Vries, Tjerk Douma, Hendrik Donkerbroek, Douwe Wielinga, Rinse Nota en Hendrik de Leeuw het bericht, dat ze geslaagd wa ren. Nu verder die ’s avonds kwart over zes op het Vee- marktparcours wordt gereden, en begint hierdoor iets later. DINSDAGAVOND 26 JULI kan Sneek kennis maken met de Accordeonclub Koudum, o.l.v. de bekende musicus P. Bakker, WOENSDAG 27 JULI bespeelt Leen ’t Hart, stadsbeiaardier te Amers foort de Sneker beiaard en op DONDER DAG 28 JULI geeft het Chr. Muziekcorps „Harmonie” een concert. o Caryl Chessman, de Amerikaan die reeds zeven jaar geleden ter dood werd veroordeeld en sindsdien door tal van juridische manoeuvres steeds uitstel van executie heeft weten te verkrijgen, is er, tegen alle verwachtingen in, opnieuw in geslaagd voorlopig aan zijn terechtstel ling te ontkomen. Hij zou 15 Juli terecht worden gesteld in de gaskamer van San Quentin. Ditmaal heeft hij uitstel gekre gen doordat opperrechter Clark besloot na te gaan of er redenen zijn voor een herziening van de zaak-Chessman. Het Opperste hof zal daarover pas deze herfst kunnen beslissen en tot dan zal Chessman zeker het leven behouden. Hij heeft grote naam gemaakt door in de gevangenis de best-seller Dodencel 3455 te schrijven. Deze maand nog komt er een nieuw boek van hem uit, genaamd Trial by ordeal. De 26-jarige gehuwde H. H. Hendriks en de 24-jarige E. G. Cornelissen uit Arnhem zijn Zondag j.l. omstreeks 12 u. van Doornspijk uit met een kano het Ijsselmeer opgegaan. Toen ze om zes uur ’s avonds nog niet waren teruggekeerd, heeft men gepoogd ze op te sporen, doch het enige wat werd gevonden was het bootje. Ook latere speurtochten le verden niets op, zodat men aanneemt dat de mannen verdronken zijn. H. kon een beetje, C. in het geheel niet zwem men. Zoals wij reeds eerder meldden, zou burgemeester Bruinsma van Bolsward zijn Friese collega’s per helicoptère ko men uitnodigen voor de feesten van 13 tot en met 23 Juli „Vijf eeuwen stads recht”. Welnu, Zaterdag 9 Juli gaat De W, Duitse Bondsregering stelt nog altijd pogingen in het werk om Neder land tot het teruggeven van Elten en de Zelfkant te bewegen. Staatssecretaris Hallstein van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde dit Woensdag in de Bondsdag mede. Hij noemde deze gebieden, evenals het Saargebied en de kleine grensstrookjes, die ter correctie der grenzen onder het bezettingsbestuur aan België en Luxem burg werden overgedragen, „tot voor lopig beheer in opdracht overgegeven Duitse gebieden”. Antwoordend op een vraag van de li berale afgevaardigde Prins Hubertus zu Lowenstein zeide Hallstein, dat de Bonds regering tweezijdige onderhandelingen met de betrokken regeringen over een teruggave der gebieden voor doelmatig houdt. Hij zeide erbij, dat zulke onder handelingen met België en Nederland reeds sedert jaren zonder resultaat wor den gevoerd. .Hallstein legde er nadruk op, dat de Bondsregering bij haar onder handelingen over deze gebieden duide lijk zal maken, dat de teruggave van alle Duitse grensgebieden zowel een echte prestigewinst voor de nabuurlan den als een werkelijke bijdrage aan de Europese rechtsgedachte zou betekènen. De schilder, G. Benner, wiens werk deel uitmaakt van de Nederlandse in zending voor de derde biennale te Sao Paulo, een internationale tentoonstelling van hedendaagse beeldende kunst, heeft de derde prijs (van vijftigduizend cru zeiros) voor de schilderkunst verwor ven. „The King’s Own Hussars”, waarvan Prinses Margaret beschermvrouwe is. Deze uit veertig personen bestaande band maakt om zeven uur een mars door <3 stad en speelt van 10 uur af in Amicitia. DINSDAG 9 AUGUSTUS is er <’a nog een „Sterrenshow”, waaraan het publiek kan meedoen, en het programma vóór de Sneek-Week wordt op DONDERDAG 11 AUGUSTUS besloten door een bei- aardconcert, dat van 89 uur wordt ge geven door Sjef van Balkom, de stads beiaardier van Den Bosch. Het podium blijft echter ook na de Sneek-week gehandhaafd om de gasten, die anders vaak na het zeilen vertrek- ZATERDAG 30 JULI ’s middags half drie worden op het Sneeker Meer de Zeilwedstrijden gehouden in de Pampus-, Valken- en 16 M2 klasse om de Zeilko- ningin 1955’56 aan te wijzen. Op die zelfde dag vindt onder auspiciën van de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” de „Waterpoort Sterrit” plaats voor Auto’s, Motoren, Scooters en Bromfietsen en ko men een 80-tal studenten van de Acade mie du Droit Int. naar Sneek, die op het stadhuis zullen worden ontvangen en bij de burgerij in Sneek worden onderge bracht. Ter ere van de nieuwe Nationale Zeilkoningin, de deelnemers aan de Sterrit en de studenten is er ’s avonds on het podium een aantrekkelijk pro gramma, waaraan tal van radioartisten medewerken. Op DINSDAG 2 AUGUSTUS worden de deelnemers aan de internationale Valkenwedstrijden, die georganiseerd worden door de Valkenclub „Jacoba van Het Skütsjesilen, dat op Donderdag 11 Augustus op het Sneeker Meer zou wor den gehouden, dreigde niet te kunnen doorgaan. Een bespreking heeft er ech ter toe geleid, dat de oude commissie is uitgebreid met de heren D. v. d. Werf, F. Z. Ruiter, P. Vlaskamp, G. Minkema, J. J. v. d. Veen en J. Doevendans. Ge zamenlijk zal men nu trachten het door gaan van deze wedstrijden in Sneek te verzekeren en de kans van slagen lijkt gunstig. Geref. Kerken. Beroepen te Hallum ds H. v. d. Plaat te Oudega (W). De rechtbank te Amsterdam heeft een 38-jarige (gescheiden) vrouw uit Amsterdam, die als gedetineerde in de Valeriuskliniek wordt verpleegd, terzake van moord op haar 12-jarige dochtertje, veroordeeld tot drie maanden met ter be schikkingstelling van de regering. De vrouw zal in de Psychische Observatie kliniek van het Gevangeniswezen te Utrecht worden opgenomen. De officier van Justitie had tegen haar vier maan den met aftrek en ter beschikkingstel ling geëist. Ten einde raad volvoerde zij haar plan, zichzelf en ook haar zoontje en doch tertje, die zij niet onverzorgd wilde ach terlaten, van het leven te beroven. Bijna anderhalf uur had de gaskraan reeds opengestaan, toen buren ingrepen. Al leen het dochtertje is een week later aan gasvergiftiging overleden. (Alg. Handelsblad). Met 41 van de 44 stemmen is door de Friese Staten gekozen tot lid van Gede puteerde Staten, mr P. E. van Krevelen, advocaat en procureur te Leeuwarden. Hij is de opvolger van de heer J. Ok- kinga, die benoemd werd tot burgemees ter van Terschelling en evenals deze lid van de P.v.d.A. Zondagmiddag heeft de Amsterdamse Manus Oly zijn zoveelste ontsnap pingspoging gedaan, nu uit het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht, aldus meldt het Vrije Volk. Het is hem niet geluktterwijl hij bezig was een andere gevangene, de Rotterdammer T. N. van Z., over de muur rondom de binnenplaats te helpen, werd hij gegrepen. De Rotterdammer is anderhalf uur later gepakt. Hij had, samen met Manus Oly, kans gezien tijdens het luchten op de binnen plaats bij een onbewaakte muur te ko men. Terwijl zijn medevluchteling werd gepakt, sprong hij op straat. Een bewa ker van het huis van bewaring zag van Z. vluchten. Zijn revolverschoten troffen de Rotterdammer in een der benen, maar de vluchteling zette door en wist te ont komen. Later werd van Z. gevonden in het struikgewas bij het Utrechtse stadi on aan de Rijksweg no. 22. Hij was reeds verkleed in burgerkleren, waarvan men de herkomst nog niet heeft kunnen vin den. Het lijkt wel voor de hand liggend, dat de ontvluchting nauwkeurig voor bereid was met helpers buiten het huis van bewaring. De politie heeft van Z. gemakkelijk kunnen grijpen. Door het schot uit de revolver van de bewaker was zijn been verstijfd. Zijn gevangeniskleding lag naast hem. ZEILWEDSTRIJDEN, STERRIT EN BEZOEK STUDENTEN. Het juiste aantal jonge moeders en babies door Zuster W. Feenstra in de loop der jaren verzorgd en gekoesterd, kon Dr van der Zijpp niet bij benade ring schatten, en zelf is ze te bescheiden om er over te praten. Och nodig is dat ook niet. De moeders vergeten haar en haar zorg niet, ook al wordt er niet uitvoerig over geschreven en gesproken. De officiële waardering voor haar werk werd Maandagavond geuit in het Cioene Kruisgebouw, waar afscheid van haar genomen werd in een kring van vrienden en bekenden. Welnu, Zaterdag 9 Juli gaat Bols- wards burgemeester uitvoering geven aan die plannen. Om voorm. 11.10 zal hg per helicoptère neerdalen op het sportterrein te Heeg. De burgemeester van Wymbritseradeel zal die dag in dat dorp zijn en de uitnodiging in ontvangst nemen. Na ongeveer een kwartier vertrekt de helicoptère naar IJlst, waar zij om 11.30 op het sportterrein zal dalen om burgemeester Bruinsma gelegenheid te geven zijn Ulster collega te inviteren. In Sneek verschijnt de helicoptère met de Bolswarder burgemeester om 12 uur; geland wordt hier op het sportterrein van de R.H.B.S., achter de Almastraat en de heer Bruinsma zal hier ter stede ongeveer een uur de gast van het ge meentebestuur zijn. Natuurlijk geldt de uitnodiging die de heer Bruinsma zijn collega’s brengt, de gehele bevolking; allen zijn welkom op de Bolswarder feesten, waarvan de organisatie op zo grootse wijze wordt aangepakt. Het directorium dezer fees ten deelt ons nog mede dat behoudens regelingen, door de plaatselijke politie te treffen, het publiek vrije toegang heeft tot de terreinen waar de helicop tère landt. „HET FEEST DER LICHTE MUZE”, afgewisseld met andere gebeurtenissen, start op 19 JULI (een eerder tijdstip was wegens de werkzaamheden in de binnenstad niet mogelijk) op het bloe- menpodium op de Wip en tot en met 11 Augustus zal er iedere Dinsdag-, Don derdag- en Zaterdagavond, wat te doen zijn. Voor zover niet anders vermeld is de aanvang steeds <jp acht uur gesteld en de toegang geheel gratis. Het pro gramma voor de feestavonden is zeer gevarieerd. Op de openingsavond, DINSDAG 19 JULI, treedt een keur van beroeps-radio- artisten opo.a. het show-orkest The Militons, de parodisten Scott and Black, de xylophoon virtuoos Lajos Heros, de kunstfluitiste en jodelzangeres I.-ltzy Waller en de accordeonist Jan Davids. Op DONDERDAG 21 JULI is er een grote „Showparade”, waarin zullen op treden de Zingende Zusjes, de Giliano’s. de Monalea Hawaiiana en het tekenwon der Appo. Het podiumfeest op ZATERDAG 23 JULI staat in het teken van de De controle op de autopapieren, als onderdeel van de z.g. tweede verkeers- actie, heeft volgens het ministerie van verkeer en waterstaat de indruk gewekt dat de provinciale nummerbewijzen van alle personenauto’s dienen te wordwen vervangen. Dit is onjuist. Het vervangen van de oude provinciale nummerbewij zen door kentekenbewijzen behoeft niet eerder te geschieden dan in de loop van 1956, waaromtrent nog publicaties ver schijnen. Het ministerie doet een ernstig be roep op houders van provinciale num merbewijzen om geen aanvrage voor een kentekenbewijs in te dienendit veroorzaakt namelijk alleen stagnatie. Het comité acht zich gelukkig thans, nog vóór de stadsfeesten van Bolsward, deze ramen te kunnen onthullen, en aan de kerkvoogdij over te dragen. Dit feit zal plaatsvinden op Maandag 11 Juli nam. 3 uur, waarbij uiteraard iedere belangstellende welkom is. De prijsvraag, uitgeschreven voor een groot historisch spel voor dit feest, liep op niets uit, want er kwamen geen in zendingen. Het directorium vergaderde over deze kwestie en vroeg zich af, waar de moeilijkheden schuilden. Was de geschiedenis van Bolsward niet rijk genoeg? Was de uitgeloofde prijs niet groot genoeg? Was de tijd te kort, of... had Friesland geen schrijvers? Het een noch het ander was het ge val en het directorium vond de goede oplossing voor de vraag hoe aan een his torisch spel te komen na een telefoontje van een insider. Het was een lumineus idee, nl. een opdracht aan een vierta. schrijvers: S. J. v. d. Molen (bekend historicus), P. J. Terpstra (red. Frysk en Frij) en onze stadgenoten D. A. Tamminga en Abe Brouwer. Het directorium liet het aan de vier schrijvers over, hoe ze de zaak wilden aanpakken. Wel, deze kwamen bij elkaar, rookten een slof sigaretten naar de zol dering, dronken enige kannen thee en koffie en kwamen tot een werkverdeling (wie zegt dat Friezen individualisten zijn?) Na 14 dagen kwamen ze weer bijelkaar, rookten en dronken, lazen eikaars resultaten voor, zeiden elkander de waarheid zonder boos te worden (wie zegt dat Friezen onder elkaar steeds ruzie maken?) en gingen wederom te rug naar hunne werkkamers. Na een week kwamen ze wederom te zamen en ziet, wat niet mogelijk werd geacht in Friesland vier schrijvers schreven een goed en alleszins verant woord werk in zéér korte tijd. De naam van het stuk is: „It rjocht sil stean met als ondertitels: 1. It rjocht kriget stal; 2. It rjocht kriget in hüs; 3. It rjocht kriget tsjinwar; 4. It rjocht kriget hald. Dit is dan de geschiedenis van het herdenkingsspel voor VIJF EEUWEN BOLSWARD. lijke gevoelvolle woorden tot de Zuster met wie zij lang heeft samengewerkt. Zij roemde de tact van Zuster Feenstra en de goede verstandhouding met de moeders. Het verheugde mevrouw Schaapman— Tilma dat zij bij dit afscheid aanwezig kon zijn. Als vroegere leidster van het consultatiebureau heeft ze hier de beste jaren van haar leven gehad en dat is zeker te danken aan Zuster Feenstra. Ook mevrouw A. T. van Andringa— Luiking roemde als oud-penningm. van de Ver. voor Kraamverzorging de sa menwerking. De dames lieten haar woor den vergezeld gaan van cadeaux. Na het officiële gedeelte bleef men nog een poos gezellig bijeen en menige persoonlijke herinnering werd opgehaald. Toen kwam er wel weer een lach op het gezicht van Zuster Feenstra die eerst al die openlijke hulde afgeweerd had en zich voelde „of ze examen moest doen.” Als we het de moeders vragen zullen ze zeggen dat Zuster Feenstra cum laude geslaagd is Nieuw te bouwen étagewoningen in complexen met meer dan twee bouw lagen zullen weldra moeten worden uit gerust met deugdelijke schuilplaatsen in de onderbouw, welke de bewoners in de dicht bevolkte centra bescherming kunnen bieden tegen bominslag en an dere gevolgen van oorlogsgeweld. Aldus is in het staatsblad afgekondigd. Dit zal op grond van een Koninklijk Besluit, dat mede is ondertekend door de ministers van Wederopbouw en Volks huisvesting en van Binnenlandse Zaken, in de gemeentelijke bouwverordeningen moeten worden voorgeschreven. Voor eengezinshuizen en huizen met niet meer dan twee bouwlagen zullen geen schuil plaatsen verplicht worden gesteld. We gens de geringere bouwhoogte en de doorgaans ruimere bebouwing wordt dit minder urgent geacht. Bij normale étagebouw moet in de onderbouw een schuilplaats aanwezig zijn met een vloeroppervlak van ten minste één vierkante meter per te huis vesten bewoner. Met het oog op een mo gelijke blokkering van de normale toe gangswegen dienen een of meer nooduit gangen in tegengestelde richting gele genheid tot vluchten te geven. Het besluit bevat ook voor de con structie van de woningen zelf nog enige voorschriften ter voorkoming en beper king van brand en instorting. Tenslotte zijn er uitzonderingsbepalingen opgeno men, die onder meer de mogelijkheid openen tot „verantwoorde afwijkingen” Eindelijk is het zover, dat de twee kostbare gebrandschilderde ramen, in 1945 reeds door de heer Louis Boor meester ontworpen, op hun plaatsen in de Martinikerk te Bolsward kunnen worden gezet. Deze Martinikerk, die als één van de belangrijkste monumenten van geschie denis en kunst in het Friese land wordt beschouwd, was tijdens en ook nog ja ren na de oorlog in restauratie. De machtige toren staat momenteel nog in de steigers. De kerk kwam onlangs ge reed. Direct na de oorlog werd er een klein comité gevormd van mensen die het als een ereplicht gevoelden om de dank baarheid van het Friese volk voor de be- vrjjding op passende wijze tot uitdruk king te brengen, en daarbij tevens bij te dragen tot de verfraaiing van dit prachtig staal van middeleeuwse bouw kunst. Door velen in de provincie en ook ver daarbuiten werd spontaan een zo groot bedrag bijeengebracht, dat het dit co mité mogelijk was aan Louis Boermees- ter, leerling van Prof. Roland Holst, op dracht te geven tot het ontwerpen van twee grote gebrandschilderde ramen. Doordat de restauratie van de kerk veel langer duurde dan oorspronkelijk was verwacht, was het niet mogelijk eerder tot plaatsing over te gaan, alleen al om het grote gevaar van beschadi ging. Met de Mayfair en de glorieuze intocht van de Zeilkoningin nog vers in het geheugen, wacht Sneek over enkele dagen al weer een reeks van festivitei ten. Het Actiecomité van de Ver. van Sneker Zakenlieden is n.l. niet op zijn lauweren gaan rusten, maar heeft in samenwerking met het Gemeentebestuur en verschillende andere organisaties een uitgebreid programma samengesteld, met de bedoeling een gezellige sfeer in de stad te scheppen en zo de vele gasten, die hu vacantie in Sneek of omgeving doorbrengen, ook ’s avonds wat vertier te be zorgen. Het toont daarmee een juist begrip te hebben voor de taak, welke voor onze stad als zeilcentrum van het Noorden is weggelegd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1