Westelijk plan voor hereniging van Duitsland Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vijf eeuwen stadsrecht Bols ward Ineke openden de Eierbrug Sipke en diner Groepje uit Cruycebroedershof aan op West Terschelling Sneker Zakenlieden naar E 55 Donderdag 14 Juli 110e Jaargang No. 56 Redacteur: L. KIEZEBRINK Zanguitvoering De Wielerronde van Sneek internationaal Geen voorrang verleend Hittegolf eist slachtoffers Successen Stedelijk Muziek- I Pieter Stuyvesant feesten Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - corps Benoemd Slotinzameling 1940-’45 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Journaal Amicitia Theater Schadevergoeding geëist Programma Sneek-Week Opbrengst Collecte Herwonnen Levenskracht Mevr. Ellis ter dood gebracht Productie, sierlijkheid, kracht - Strijd tegen t. b. c. dient voortgezet Skotsers een maand lang naar Zuid Afrika SNEEKER NIEUWSBLAD I Programma LONDEN, 13 Juli. Het Westen is van plan op de conferentie van Genève voor 8. 9. 10. 17. De Lietsjesjonger 5- als Het Stedelijk Muziekkorps behaalde Dinsdag in de marswedstrijd te Heeg een le prijs met 38 punten. De prijzen door dit korps in Beekbergen behaald zullen worden geëtaleerd bij Zandstra-Sport, Schaapmarktplein. De alhier gehouden collecte voor Her wonnen Levenskracht en Santos bracht 256.op. Plechtige Raadsvergadering op Woensdag 13 Juli 1955 ’s namiddags 2 uur. Tot lerares aan de Huishoudschool te Twello is benoemd mej. N. Oostra te IJsbrechtum. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940 1945 deelt mede, dat tot heden reeds een bedrag van ruim vier millioen gul den is binnengekomen in de grote inza melingsactie van dit jaar. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. De hittegolf in Noorwegen houdt aan. Uit het gehele land komen berichten over bosbranden. Geen van deze branden was echter van ernstig karakter. In Ber gen, in normale omstandigheden de stad met de meeste regen, was de tempera tuur nog hoger dan in Oslo. Bij het ba den zijn dertien personen verdronken. In Zweden zijn bij het baden twintig men sen om het leven gekomen en in Ier land elf personen. In Europpa zijn tot nog toe 200 mensen aan gevolgen van de hittegolf bezweken. Een groepje uit het „Cruycebroeders- hof” alhier heeft vorige week Donder dag een bezoek aan West Terschelling gebracht, waar eerst in het hotel Nap koffie werd gedronken, waarna men de Brandaris beklom. Ook werd de vogel- verzameling op de vuurtoren bezichtigd, waarna men de mooiste plekjes op het eiland ging opzoeken. Nadat thee gedron ken was in hotel Zeezicht, bracht men een bezoek aan Avondrood, waarvan de heer Zijlstra ook leider is geweest. Het hoogtepunt van de dag was het diner in hotel Nap, waarna om 6 uur de te rugreis werd aanvaard. Om 10 uur was Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor! GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 15. 16. 11. 12. 13. 14. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige veehouder H.J.W.T. uit Ouder kerk aan de Amstel, die op 3 Mei j.l. te Amsterdam geen voorrang had ver leend aan een bromfietser, waardoor deze dodelijk werd aangereden, veroor deeld tot een boete van 750 gulden subs, dertig dagen. Tegen de veehouder was een boete van 150 gulden geëist. In het journaal van het Amicitia the ater kan men deze week o.m. zien het koninklijk bezoek aan IJmuiden, de Pie ter Stuyvesantfeesten in Wolvega, de Zeilwedstrijden op het Brasemermeer en de Tour de France. Officiële Herdenkingsplechtigheid. In deze stoet liepen o.a. mede de Com missaris der Koningin en echtgenote, burgemeester, wethouders en raadsleden met hunne dames en talrijke ambtge noten van burgemeester Bruinsma met hunne echtgenoten. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Pretoria zijn de zeven stamlanden van Zuid-Afrika gevraagd om folkloristische groepen af te vaardigen. Voor Nederland zal dat een gemengde Fries-Overijsselse groep worden. De Friese afdeling zal be staan uit Skotsers uit Leeuwarden en Sneek, terwijl ook dansers uit West Friesland mee zullen gaan. In totaal zal de gemengde groep uit twintig man bestaan. Men vertrekt be gin November per vliegtuig en zal een maand wegblijven. (L.C.). door de Zangvereniging „Morgenrood” en het kinderkoor onder leiding van Flucie van Bergen op Vrijdag 15 Juli des avonds acht uur in de muziektent Bolwerk. Na aan een koud buffet in De Doelen de inwendige mens te hebben versterkt vertrok tegen halfacht onder klokgelui een lange stoet in plechtige optocht, met voorop de nieuw stadsvlag, naar de Mar tinikerk. Gij Herder Israëls Peaske Op ’t klokhüs Kinderkoor Wie zingt er mee Lief Lijsje Het smid je Als de boer wil dansen gaan „Morgenrood" Mijn hert altijt heeft verlanghen Pierre de la Rue In ’t overbloesemd voorjaarsgroen Henry Purcell Dir, Seele des Weltalls, Cantate W. A. Mozart Kinderkoor Opmars Knorrig Liesje Heer Langoor Dansliedje „Morgenrood" Open Uw ogen Jac. Bonset De averulle en de blomme R. Ghesquiere S. A. Duursma Bortniansky L. de Rook J. Paardekoper Een zakenman heeft een eis tot schade vergoeding ten bedrage van een half millioen dollar tegen het deftige Wal dorf-Astoria hotel in New York inge diend. Het personeel had hem op 6 Mei vergeten op het aangegeven uur te wek ken, waardoor hij een zakelijke afspraak miste. Dat had hem een half millioen dollar gekost zei de zakenman. Naar wij vernemen zullen behalve be kende Nederlandse amateurs, ook enkele buitenlanders aan de Wielerronde van Sneek deelnemen. Deze buitenlandse renners zijn de Zuid Afrikanen A Jon ker uit Pretoria en zijn landgenoot J. Hettema. Ee eerste is sprintkampioen van Zuid Afrika, door de Zuid Afrikaanse Wielerbond afgevaardigd naar de We reldkampioenschappen in 1955. Hettema was o.a. eerste in een zware wegwed strijd in Z. Afrika. Eveneens zal van de partij zijn de 24 jarige Australiër Roland Webb, die ook al verschillende successen heeft geboekt. Zo was hij o.a. winnaar van een zesdaagse voor amateurs in Zuid Afrika en winnaar in vele wegwedstrij den in Australië. De Belg Echagnoul heeft ook in Nederland reeds een beken de klank. Ook hij is op 23 Juli a.s. van de partij. Volgende week zullen, evenals verleden jaar, verschillende meisjes aan de deur kloppen, om een programma voor de Wielerronde te verkopen. Want de opbrengst van deze 6e Wielerronde, die ook nu weer op de Veemarkt wordt gereden, komt geheel ten goede aan het Centraal Genootschap tot uitzending van kinderen naar vacantie- en herstellings oorden. en DONDERDAGS Verschenen is het inschrijfprogramma voor de Sneek-week 1955, 13 t.e.m. 18 Augustus. De officiële opening vindt plaats ten stadhuize op Vrijdag 12 Au gustus, 's avonds 8 uur. In de foyer van Amicitia wordt die dag een deelnemers- avond gehouden, aanvang 9.30 uur. De zeilwedstrijden staan op 13, 14 en 15 Au gustus onder auspiciën van de Sneeker Zeilclub. op 16. 17 en 18 Aug. onder lei ding van de Kon. Zeilver. Sneek, welker 139e jaarlijkse zeilwedstrijden dan plaats hebben. Op 13, 14, 15, 17 en 18 Augustus worden nationale zeilwedstrijden geor ganiseerd in de volgende klassenRe genbogen, 30 m2, 22 m2, Pampusklasse, Valkenklasse A en E, 16 m2 Streepklasse A en B, 16 m2 Stipklasse A en B, Schou wen, 16 m2 Sharpies, B.M.’ers, Vrijheids- klasse, Olympiaj oliën, 12 voets Jollen, Larken en Pluisjes. Op Zaterdag 13 Au gustus varen ook gemengde klassen van de S.Z.C.. Op 14 en 15 Augustus worden ook groepswedstrijden gehouden in de 16 m2 en B.M.-klasse tussen groepen uit Holland, Overijssel, Groningen, Gelder land en Friesland. Op Dinsdag 16 Augus tus ’s morgens dameswedstrijden in de regenboog-, pampus-, valken-, 16 m2, vrijheids-, 12 voets jollen- en jeugdklas- sen. Die middag éénmans wedstrijden in de regenboog-, 30 m2, 22 m2, pampus-, valken-, 16 m2, vrijheids- en jeugdklas- sen. De HollandFriesland teamwedstrij den in de regenboogklasse worden Woensdag en Donderdag gehouden en op deze dagen krijgen we ook de ver- enigingswedstrijden in de valken- en vrij heidsklassen. Dinsdag zijn te Wolvega de Pieter Stuyvesant-feesten, welke t.e.m. 16 Juli zullen duren, begonnen met een bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk waar prof. dr. A. J. C. Rüter uit Lei den de figuur van Stuyvesant schetste. ’s Middags onthulde de Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews het door beeldhouwer Pop- ma vervaardigde standbeeld, waarbij ook de minister van Overzeese rijks- delen prof, dr Kernkamp sprak. De Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan verrichtte de of ficiële opening van de tentoonstelling „Scheppend Ambacht II”, waar een honderdtal standhouders hun beste beentje voorzetten. Tot deze standhou ders behoren ook zaken uit Sneek en omgeving; drukkerij Menno heeft er een modern ingerichte stand waarin zij de aandacht vraagt voor haar veelzij dige wtrkzamheid op het gebied van ontwerpen, reclame-adviesbureau, drukwerken en cartonnage; N. J. Wou- da’s meelfabriek N.V. stelt haar vee- en pluimveevoeders ten toon; ook de Brandassurantie Mij Woudsend en de Brandassurantie Mij Zuid-Westhoek hebben er stands. Het zeer fraai uitge voerde programma voor de Stuyvesant- feesten werd ook vervaardigd door druk kerij Menno. De juist gereedgekomen oude kerk, een sieraad in den lande was geheel gevuld toen het programma begon met „Intra- de” van Johan Wagenaar voor 3 trom petten, 3 bazuinen en orgel. Toespraken werden gehouden door ds Kreb en burgemeester Bruinsma terwijl Prof, dr F. G. v. d. Meer, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijmegen als oud Bolswarder een herdenkingsrede uitsprak. Medewerkenden aan het muzikaal en vocaal programma waren Annie Hermes, alt, Gerard Honing, .tenor, Peter de Vos, bas, J. W. Boeijenga, orgel, het Frysk Orkest, het Sneeker Cantatekoor, de Bolswarder Oratoriumvereniging, het ge heel onder leiding van Gezinus Schrik. Dit op hoog peil staande programma waarin de heer Schrik weer eens te meer bewees hoezeer hij zijn mensen kan in spireren vooral in het slotkoor „Zoals in de beginne....” dat tot een machtige ju bel werd, vormde een goed slot van een Historische dag en de juiste inzet van een Historisch feest. men wee? terug in Cruycebroedershof van een reisje, waarvoor de vrienden zelf de kosten hadden verdiend met hun kippenfarm, waar ze elke dag flink be^ig zijn, en die weer uitgetjreid wordt met de nieuwste snufjes. Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ineke Zandstra zal zich haar verjaar dag op j.l. Maandag nog lang herinne ren, op deze dag opende ze namelijk de vernieuwde EierbrugNooit zagen we een charmanter opening. Geen hoge hoed, geen zwarte jas en deftige woor den, maar een stoet blijde kinderen achter een parmantige kleine tamboer. Het bleef ook niet beperkt tot de officieel genodig den welnee, ook in allerijl gehaalde kleine broertjes en zusjes waggelden mee. Voor het lint dat voor de mooie nieuwe brug gespannen was werd halt gehouden en Sipke Dijkstra mocht met de schaar, die op een kussen aangebo den werd, het lint doorknippen. Natuur lijk mocht de drie turven hoge Sipke dit doen hij heeft veel voor de bouw Woensdagmorgen is in Londen het doodvonnis voltrokken aan Ruth Ellis, de 28-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, die veroordeeld was wegens moord op haar minnaar. Toen het tijdstip van executie was aangebroken, bevond zich voor de poort van de gevangenis een menigte van naar schatting duizend personen. Vrouwen waren op straat geknield en zegden ge beden, een straatviolist speelde een aria van Bach en men riep verontwaardigde opmerkingen aan het adres van de be wakers voor de poort. Ai spoedig ont stond ook een verkeersopstopping. Na dat de bekendmaking dat het vonnis was voltrokken, was aangeplakt, vormde de menigte een rij om de aankondiging te lezen. Burgemeester Bruinsma ontvangt eerste de gedenkpenning. te stellen de Duitse strijdkrachten tot 500.000 man te beperken, zelfs nadat het land verenigd zal zijn. De Oostelijke zone van Duitsland zou gedemilitariseerd en tot een bufferzone gemaakt worden. Dit plan vloeit voort uit de wens Rusland er van te overtuigen, dat een verenigd Duitsland dat bij de NATO aangesloten is voor niemand een bedreiging behoeft te zijn. Het plan is opgesteld door de Franse premier Faure. Het voorstel staat boven aan de lijst van een reeks sug gesties welke de Vér. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk in gedachten heb ben om de Duitse hereniging meer acceptabel voor Rusland te maken en de vrede en veiligheid van Europa te versterken. Een negentigtal dames en heren zoch ten zich Maandagmorgen in de vroegte een plaats in de grote toerwagens van de Z.W.H. en de heer Jansen die tijdens de rit een hartelijk welkomstwoord sprak, was verheugd over het weer en de goede stemming, twee voorwaarden voor het slagen. Wel, het was inderdaad een genot in de vroege morgen door de prachtige natuur te rijdenFrieslands Zuid-Wes- ten, de Noordoostpolder, Kampen, de Ve- luwe. In Harderwijk werd koffie gepresen teerd met als „service” een fraai uit zicht over de voormalige Zuiderzee. In de haven lagen de grote witte boten ge reed voor tochten en vissers waren be zig met het schonen van het vistuig. Via Amersfoort reden we naar Rotterdam, waar reeds honderden bussen, uit alle delen van ons land geparkeerd! stonden, na hun passagiers op het grote plein voor de E 55 te hebben afgezet. Nadat de heer Kraakman de „krijgs artikelen” had voorgelezen, ging ook ons gezelschap of liever onze „ponghalder” de heer v. d. Werf in de „rij” staan, in derdaad lezer in de rij, want de gehele ingang met tientallen loketten was even als het plein zwart van mensen, voor namelijk schoolgezelschappen. Nadat het eindelijk onze beurt was geworden gin gen we het terrein op de E 55. Uren en uren bleven we daar, maar er was tijd te kort om alles te bezichtigen, of liever goed te bezichtigen. Stel U voor gehele fabriekende Ned. Spoorwegen compleet met treinstellen, spoorbomen en emplacementeen olieboortoren, alles in vol bedrijf de aparte paviljoens van de provinciën en grote steden, een stand van de Rotterdamse politie met het tes ten van automobilisten, acrobatische toe ren van de motorpolitie (en hoeeen grote speelplaats waar men de kinderen op echte, zij het dan „veer” motoren liet rond rijden en een grote ,ome” agent hun de eerste beginselen van het verkeer leerde. Daar waren de grote „stands” men kon het eigenlijk geen „stands” meer noemen van de P.T.T., van de „Giro” van de telegraaf- en mobilofoon diensten, daar was de koopvaardij, de marine, de techniek, de televisie, daar was „Uni- festi” de stad van vermaak waar dag in dag uit beroemde radioorkesten spelen, en daar was de haven met z’n machtig bedrijf. Doodmoe maar voldaan kwamen de deelnemers weer bij elkaar en reed men, het was reeds tegen zessen, naar restau rant „Leo” voor het diner dat voortref felijk was en waarover de organisatoren vele goede woorden moesten aanhoren. Na een zeer gezellige terugtocht met veel zang en jolijt en het officiële afscheid in Den Oever, arriveerde het gezelschap weer in Sneek, moe, maar voldaan. Het was een uiterst plezierige en leer zame dag geweest voor onze hardwer kende zakenlieden en een succes voor hun bestuur, dat grote dank toekomt voor de organisatie van deze toer. Onder dit motto wordt op Woensdag 20 Juli de bekende Productie-keuring weer gehouden, ditmaal te Bolsward, in verband met de grote feestelijkheden al daar. Deze keuring belooft weer heel goed te zullen worden. De catalogus zal bevatten 355 nummers in de productie- klassen en 92 nummers in het handelsvee. Vooral in de rubriek productiekoeien met meer dan 4500 kg melk is een heel goede deelname, terwijl het juist de zwaarste rubriek mag heten. Dit is voor al de waarde van ons Friese vee, dat het in staat is, niet alleen op een zeker geschikt moment een grote prductie te bereiken, maar om deze productie jaren lang te handhaven en in behoorlijke conditie te blijven. Hulde ook aan de fokkers die door hun prima verzorging laten zien wat de totale prestaties kun nen zijn. Naast de gewone kampioenen wordt ook weer de kampioen met de fraaiste uier aangewezen. Als jury fun geert weer het bestuur van het Fries Rundveestamboek, aangevuld met enige vooraanstaande fokkers.. Aan het plan zit vast dat de Sowjet- regering accoord gaat met vrije verkie zingen waarna een regering voor het verenigd Duitsland wordt gevormd, welke het recht zal hebben zich aan te sluiten bij de NATO. Van dit plan kennis nemende, con cludeert men dat de Westelijke mogend heden en Rusland volkomen aan elkaar tegenovergestelde standpunten innemen met betrekking tot de rol welke een verenigd Duitsland in Europa zal mo gen spelen. De Ver. Staten, Engeland en Frank rijk zeggen dat Duitsland zich alleen maar kan verenigen als het vrij is zich bij de NATO aan te sluiten. Rusland zegt dat Duitsland niet verenigd kan worden indien het daarna vrij is om zich bij de NATO aan te sluiten. Om de Russen er van te overtuigen, dat een herenigd Duitsland dat in de NATO is opgenomen vredelievend kan zijn zonder Oost-Europa te bedreigen, zijn andere Amerikaans-Brits-Franse voorstellen geformuleerd. Deze hebben de gedachte tot grondslag, welke pre mier Eden heeft uiteengezet, neerko mende op uitbreiding tot Oost-Europa van het bewapenings-controle-stelsel dat voor de NATO-landen in het Westen geldt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles heeft voor zijn vertrek naar de conferentie van Genève verklaard, dat de Westelijke geallieerden „het geheel eens zijn” wat betreft de zaken die in Genève vermoe delijk aan de orde zullen komen. Het was inderdaad plechtig toen bur gemeester en Wethouders de raadszaal betraden terwijl tientallen gasten, onder wie gedeputeerde H. M. Gerbrandij, Monseigneur C. Kramer O.F.M., bisschop in Chinaoud-burgemeesters van Bols ward, burgemeesters van andere gemeen ten en vele autoriteiten, zich eerbiedig van hun zetels verhieven. Burgemeester Bruinsma hield na de opening een herdenkingsrede waarin hij het verleden schetste en de figuur van Pater Brugman naar voren haalde die als volksprediker door het land trok; door wiens toespraken er een kentering kwam in het geestelijk verval en de magistratuur van Bolsward het initia tief nam voor een volledig zelfbestuur dat mede door toedoen van Brugman be kroond werd met het toekennen van de stadsrechten in 1455, waarvan heden ten dage, aldus de burgemeester nog in ons tegenwoordig bestuur artikelen worden gehandhaafd. De spreker wees in dit ver band nog op de beide beeldhouwwerken in de Schouw voorstellende koning Da vid en koning Salomo als symbolen van het recht en de wijsheid en op Bols- wards grote zonen die door hun kunst, hun idealisme en hun breed inzicht, de stad grote rijkdommen in geestelijk op zicht schonken en hij noemde o.a. met grote eerbied de stichters van gasthuizen en lenen met hunne voogden en de-dich ter Gysbert Japiks. .De burgemeester stelde de raad voor ter herdenking van de Vijf eeuwen stadsrecht de feestelijk heden te openen en na vaststelling van dit besluit, bliezen herauten op de pui van het stadhuis een fanfare. Wethouder Boekema dankte de voor zitter voor zijn rede en hoopte dat bur gemeester Bruinsma nog lang Bolswards eerste burger mocht blijven. Een voorstel van B. en W. tot het zen den van een telegram aan H.M. de Ko ningin werd onder applaus aangenomen idem het zenden van een plechtige bood schap aan de Raden van Nederlandse gemeenten en het zenden van een mani fest aan het Nederlandse Bedrijfsleven. Een voorstel van B. en W. tot het aan vaarden van een bedrag van 10.000 ter bestemming voor een cultureel doel, ge schonken door een oud-Bolswarder was wel een zeer prettige verrassing voor de raadsleden, trouwens voor alle aanwe zigen en natuurlijk werd ook dit voorstel z.h.s. aangenomen. B. en W. deelden verder de raad hun besluit mede tot het toekennen van een t.g.v. de Stadsfeesten geslagen legpen ning aan de raadsleden, aan de voog den van St. Antony gasthuis en van het Weeshuis en nog vele anderen die op de één of andere wijze Bolsward gewichti ge diensten hebben bewezen. Na het officiële gedeelte sprak ds Kreb, voorzitter van het Directorium der Stich ting vijf eeuwen stadsrecht, een geluk wens, gevolgd door het aanbieden van een door Maryke Visser vervaardigde ambtsketen, voor de burgemeester, ge schonken door de directie van de Hollan- diafabrieken. Na het aanbieden van meerdere ge lukwensen soms vergezeld van geschen ken volgde de overdracht van het ca rillon door de colleges van Voogden van St. Antony gasthuis en van het Weeshuis waarop burgemeester Bruinsma als eer ste bespeler het Frysk Folksliet ten ge hore bracht, gevolgd door een beiaard concert door de stadsbeiaardier Flucie |van Bergen. Het gaat nog steeds goed met de be strijding van de tuberculose in Neder land. Dit zei de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse vereniging tot be strijding van tuberculose, dr M. R. Heynsius van der Berg, in zijn openings woord van de te Utrecht gehouden jaar vergadering dezer vereniging. In 1954 overleden slechts 800 mensen aan t.b.c., dat is minder dan het aantal slachtoffers van verkeersongelukken. Toch noemde dr Heynsius van der Berg het aantal nog groot. Tien procent van de Nederlanders tussen twintig en dertig jaar die over lijden, sterven aan t.b.c. Bovendien ko men er ieder jaar nog tien duizend nieu we gevallen bij. Dit wijst er op dat de bestrijding van de ziekte nog niet over bodig is en dat nog veel werk wacht waarvoor veel geld nodig is. van de brug gedaan en reed in elke kruiwagen mee. Hij knipte mannelijk on handig met beide handen en jarige Ine ke moest hem wel even helpen. Het lint viel. De brug was geopend Toen overhandigde Ineke oppasser Wagenmakers met een paar hartelijke woorden een rokertje Wagenmakers was al die tijd een kindervriend die best kon velen dat de kinderen in „het zand” speelden. Het was voorbij, de grote gebeurtenis. De genodigden kregen een reep, gewik keld in een papiertje met het opschrift Eierbrug 1955. Het zal de herinnering aan het feit levendig houden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1