Sneeker Zwembad nam nieuwe filterinstallatie in gebruik De omschakeling op aardgas Carosello Napoletano in het Amicitia Theater Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Openbare promotie gymnasium Woensdag 20 Juli eerste sector aan de beurt. Verbruiker werke mee en passe zich aan. 110e Jaargang No. 57 .Maandag 18 Juli 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Grondwetsherziening Het noodweer in Z. W. Friesland Benoemd d De werkwijze Kosten laag Bouke de Vries ook bij skütsjesilen Meisje door stroom getroffen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Paspoorten Feest der lichte muze Legerpredikant Zwaarwichtig geschenk SNEEKER NIEUWSBLAD van AANBIEDING OORKONDE OP PALEIS SOESTDIJK. het De omschakeling. „Biografie en Waarheid”. J. J. in overleg met zeven negen schepen. In ver- Men Toen een knecht van een meelhande laar op het erf van de veehouder Posthu mus te Oudwoude (Fr.) met zijn auto in aanraking kwam met een paal van het electriciteitsnet, knapte de stroom draad af en viel op het driejarig doch tertje van de veehouder. Het meisje was op slag dood. Vrijdagmorgen heeft de heer Norman Salit, President Synagogue Council of America op Paleis Soestdijk een oorkonde aangeboden aan H. M. de Koningin. Foto: de heer Norman Salit overhandigt H. M. de Oorkonde. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zwembad in één seizoen bedragen plm. f 250.—. „Napels”. Het is een schilderij, waarvan de details stuk voor stuk worden vóórge- zet in een revue, zoals nog nooit ver toond is. Het is overweldigend wat ge boden wordt aan schoonheid en dichter lijkheid. Het is een roes, waarin de fol klore van het merkwaardige Napolitaan- se volk gemengd wordt met de werke lijkheid, (om dan weer over te gaan in een reuze-rondedans van een bonte, lachende, huilende, jubelende menigte, wanneer de nacht dag wordt om een le- leven van liefde). Dat is Carosello Napo- letanoeen overweldigende, groots op gezette revue, waarin Antonio Petito ,de grootste maskerspeler aller tijden, weer levend wordt en Paolo Stoppa als de liedjeszanger aan het draaiorgel het bonte leven vóórdraait. Naar de L. Ct. verneemt zijn er nog met andere schippers besprekingen gaande om hen over te halen ook uit te komen in de wedstrijden. Men heeft goede hoop, dat de besprekingen tot een succes zullen lelden. Het begint er nu op te lijken, dat er dit jaar een skütsje- Sinds de oprichting van de N.V. Sneeker Zwembad tracht de directie de zuiverheid van het zwemwater in de inrichting in het Burgemeester de Hoop- park tot de hoogste graad op te voeren. Vooral met hulp van onze vroegere stadgenoot dr. P. Spaander Is hieraan steeds veel aandacht besteed, maar toch voldeed de zandfllterinstallatie niet geheel aan de hooggestelde eisen. De kroon op het werk kon pas worden gezet, toen het Ingenieursbureau Gebr. Kwant al hier met een nieuwe filterinstallatie op de markt kwam. Deze nieuwe instal latie, de „Liquor” genaamd, is enige tijd geleden in het zwembad geplaatst en vorige week officieel in gebruik gesteld. Door deze verandering is het thans mogelyk het bad in plm. 12 uur te verversen, terwijl hiervoor bij de oude toe stand dertig uur nodig was. Nog beiangryker is echter het resultaat, dat met de nieuwe installatie wordt verkregen. Het water is na het filtreren prachtig helder en kan de toets der critiek glansryk doorstaan. aan boord van de z.g. Libertyschepen. Thans wordt deze filtreermethode ook toegepast bij het filtreren van dranken, suikersappen, badwater, enz. Filterin- stallaties voor badwater worden nu in Amerika zowel in overdekte als in open zwembaden gebruikt. Alle vuil wordt bij dit systeem volledig verwijderd. FOLSGARE. Tot hoofd der Chr. Natio nale School te Heiloo is benoemd de heer S. S. Lautenbach thans hoofd alhier. De kosten van de installatie zijn ver vloot op het water zal komen, die gro-geleken met die van de tot nu toe ge- ter is, dan in vele jaren is voorgeko- bruikte zandfilter-installaties, laag. Ook men. De verwachtingen lopen nu tot de bedrijfskosten zijn gering. De kosten van de diathomee-aarde voor het Sneker De regering heeft de Staten-Generaal zes wetsontwerpen in overweging gege ven, waarvan de belangrijkste de uit breiding van het aantal leden der Twee de en Eerste Kamer behelst. Voorgesteld wordt een verandering in de Grondwet, waardoor het aantal leden van de Twee de Kamer wordt uitgebreid tot 150, dat de Eerste Kamer tot 75. gen aan de fitter, dit veroorzaakt op onthoud voor de verbruikers, die na U aan de beurt komen. De fitters nemen daarom ook geen comforen enz. mee welke door de betrokkene moeten wor den ingeleverd wegens vervanging door nieuwe of die tijdelijk door het bedriji in gebruik zijn gegeven. Deze worden door anderen opgehaald. Voor munt meters mogen na de omschakeling al leen gebruikt worden de nieuwe door de gemeente in circulatie gebrachte staal blauwe aardgaspenningen, verkrijgbaar bij de bekende adressen 36 ct. (1 m3 aardgas is gelijk 2 m3 stadsgas). Oude gaspenningen kunnen ten kantore van de Van de zijde van de Prov. Griffie wijst men er op, dat het de laatste zes weken herhaaldelijk is voorgekomen, dat toeristen aan de grens tot de conclusie kwamen, dat de geldigheidsduur van hun paspoort was verstreken. Ter voorkoming van teleurstelling en tijdverlies wordt houders van paspoorten, die voornemens zijn hun vacantie in 't buitenland door te brengen, dringend in overweging gegeven bij het voorbereiden van hun reis tijdig na te gaan of hun paspoort nog geldig is. In tal van onze winkelstraten is de versiering en/of verlichting gereed, wel ke het naderen van het zeilfestijn aan- kondigt. Morgen, Dinsdag 19 Juli, begint op het bloemenpodium op de Wip het feest der lichte muze. Die avond treedt een keur van beroepsradio-artisten op, o.a. het Showorkest The Militans, de paro- disten Scott and Black, de xylophoon- virtuoos Layos Heros, de kunstfluitster en jodelzangeres Mitzy Waller en de as- cordeonist Jan Davids. Donderdag komt er een grote showparade, waarin op treden de Zingende Zusjes, de Giliano’s, de Monalea Hawaiiana en Appo, tekenwonder. Het Ingenieursbureau Gebr. Kwant fabriceerde reeds filterinstallaties voor schepen, suikerfabrieken enz., en is nu ook begonnen met de fabricage van der gelijke installaties voor overdekte en open zwembaden. Een zwaar noodweer heeft Donderdag middag de Zuidwesthoek van Friesland geteisterd. In de omgeving van het dorp St. Nicolaasga, ongeveer tussen ’t Slo- ter- en Tjeukemeer werd zware scha de aan bebossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig onweer komen op zetten dat gepaard ging met regen en hagel, waarbij stenen vielen van een cen timeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die bij Huis-ter-heide, honderden bomen ontwortelde. Boven dien werd aan een daar staand hotel zulke schade aan deuren en ramen toe gebracht, dat de bewoners van dit hotel hun toevlucht elders hebben moeten zoe ken. De weg van Joure naar St. Nico laasga en de Langweerderweg werden over een afstand van enige honderden meters geblokkeerd door ontwortelde of afgebroken bomen. Ooggetuigen zagen de wervelwind als een rookkolom over het bos trekken. Een uur later woedde het onweer boven de stad Sloten. Hier werden enige paarden in de wei door de bliksem gedood. Tussen Balk en Wouds- end was de autoweg tijdelijk versperd door palen van het electrisch net, die door de bliksem getroffen waren. Het is nu zover, dat geleidelijk sector na sector van onze stad op aardgas zal worden aangesloten. Sectorsgewys krijgt iedereen een circulaire met in structies voor deze omschakeling, aan welke instructies men zich stipt dient te houden. Woensdag 20 Juli heeft de omschakeling plaats in sector I (Geeuw kade, Smidsbuurt, N. Veemarktstraten verder alles wat buiten de Geeuw en de stadsgracht ligt tot aan de Woud vaart). De bewoners van deze sector hebben de genoemde circulaire reeds ontvangen. gasfabriek worden ingeleverd. Verbruikers moeten meewerken en bereid zijn zich aan te passen. Het bedrijf staat wat de omschakeling betreft voor een ontzaglijk karwei, dat nog wordt verzwaard omdat de stads gaslevering aan die sectoren, welke nog niet zijn omgeschakeld, moet voortgaan. Om de uitvoering van dat karwei vlot te doen verlopen is dus de medewerking van het publiek nodig. Het neme ten deze een voorbeeld aan de Sneker instal lateurs in samenwerking met wie de gehele omschakeling geschiedt en die, naar de directeur van de gemeentebe drijven de heer Ek, ons mededeelde, het bedrijf op alle mogelijke manieren bij staan. Men houde zich stipt aan de ver strekte instructies. Er zullen natuur lijk foutjes worden gemaakt, maar men klage niet te gauw; met een vlotte me dewerking en wat goede wil van de ver bruikers zijn allen gebaat. Als men zijn medewerking loyaal verleent zal het wel gaan; het personeel heeft ook al enige ervaring opgedaan, door in andere ge meenten waar de overschakeling reeds is geschied, mee te helpen. Wat de stads gasverstrekking tijdens de gehele perio de van overschakeling betreft, moge nog opgemerkt dat, waar een deel van de hoofdleidingen welke van de gasfa briek uitgaan, moet worden afgesloten omdat in een bepaalde sector van de stad reeds aardgas moet worden ver strekt, niet kan worden gegarandeerd dat in de uiterste hoeken van de stad de druk van het stadsgas gelijk zal zijn als voor de overschakeling begon, al zal men bij het bedrijf zijn best doen moei lijkheden zoveel mogelijk te voorkomen. En wat het aardgas aangaat, de ver bruiker doe zijn best zich aan te passen aan de hogere calorische waarde van het aardgas, zowel wat de kleinstelling als het normale verbruik betreft. Men late het gas niet onnodig branden, men denke eraan: de druk is hoger en constant En nu een en ander over de omscha keling. Het meeste wat hieronder volgt is voor de bewoners van de le sector oud nieuws, omdat het reeds in de in structies, welke ze per circulaire ont vingen, is vermeld, doch het kan geen kwaad er hier nog even bij stil te staan. Het is trouwens voor de bewoners van alle andere sectoren van belang omdat ook zij er te zijner tijd mee te maken krijgen; de tweede sector komt bijv, waarschijnlijk in de eerste dagen van Augustus aan de beurt, daar krijgt men ook tijdig persoonlijk een circulaire. Wat dan de eerste sector aangaat, welke op Woensdag 20 Juli wordt overgeschakeld om geen risico te lopen dat men na die dag over geen gas zal kunnen beschik ken, moet men a.s. Woensdag thuis zijn of de sleutel aan de buren geven. Van Dinsdag 19 Juli ’s avonds 10 uur af, onder geen enkele voorwaarde meer gas gebruiken, tot de volgende ochtend de fitter geweest is om de omschake ling uit te voeren. Dinsdagavond 10 uur meteen alle kranen voor de toestellen dicht (denk ook aan de waakvlammen van geysers, kachels enz.); de hoofd kraan behoeft niet afgesloten te worden, wél echter indien men enkele dagen af wezig is. Laat het thans bij U in ge bruik zijnde stadsgascomfoor op de gaslei ding aangesloten, zet het door U ge kochte of uw omgebouwde kooktoestel gebruiksklaar in het vertrek, waar thans uw comfoor en fornuis staat. De fitter zorgt voor het af- en aankoppelen van comforen enz., men doe het dus niet zelf Gebruik nadat de fitter is geweest geen ander toestel dan dat door hem aangesloten. Dit voorkomt ongelukken Er zijn in de eerste sector ongeveer 300 aansluitingen, er wordt op gerekend dat elke fitter er ongeveer 40 zal uit voeren, en gehoopt wordt dat tegen de middag de gehele sector zal zijn over geschakeld. Dit betekent dat het perso neel onder hoge druk zal moeten wer ken; men stelle dus geen onnodige vra- De ingebruikstelling geschiedde Donder dag en droeg een officieel tintje, omdat naast het bestuur, het college van Bur gemeester en Wethouders van onze stad, alsmede de heren dr. P. Spaander, Inspecteur van Staatstoezicht op de Volksgezondheid, en J. Ebels, hoofd van de Keuringsdienst van Waren, aanwezig waren. De voorzitter van de N.V., de heer mr. K. S. van Andringa, richtte bij deze gelegenheid nog waarderende woor den aan het adres van de heer J. de Kok, die zich vanaf 1938 zeer verdienste lijk voor dé instelling heeft gemaakt, maar zich om gezondheidsredenen als bestuurslid moest terugtrekken. Hem werd als dank een geschenk aangeboden. weer een gemis, omdat de biografie daardoor het opvoedend vermogen mist, dat de klassieke had door haar rechtlij nigheid en gebrek aan twijfel, er ont breekt het ethisch appèl aan de jeugd aan. Daarom zal men steeds terug wil len naar die oude vorm, waarin het al gemeen menselijke duidelijker spreekt dan het persoon^ke. En daarom be treurt spr. dat op de gymnasia Plutar- chus wat in discrediet is geraakt omdat hij de leerling een thema verschaft, waarvan deze een variatie kan zijn. Als oudste vorm van biografie noem de spr. de grafrede, waarmee we direct voor het probleem van de objectiviteit staan; wat gaat vóór: de waarheid over of de liefde voor de gestorvene? Het laatste geval geeft aanleiding tot het ontstaan van legenden, sagen en helden dichten. Deze oudste vorm van biografie is feiteijlk een ethische oproep tot een bepaalde levenshouding (Plutarchus’ populaire levensbeschrijvingen). Door het ethisch karakter kan er een enorme invloed van uitgaan, de jeugd ziet zich een voorbeeld gesteld, dat ze kan volgen. Het verschijnen van biografieën bloeit vooral in crisistijden omdat deze ’t pro bleem van de mens aan de orde stellen. Misschien was het daarom dat in de sta tische Middeleeuwen, met hun hemelge- richtheid er weinige verschenen, wel echter beschrijvingen van heiligenlevens, een heel ander soort biografie dat in dienst van kerk en geloof en niet in die van de aardse werkelijkheid staat. Als «dan later echter de mens losbreekt uit de éénvormige kerk, zijn waarde gaat meten naar zijn kunnen en gaven, krijgt men een neiging in de biografie tot een steeds scherper karaktertekening; men wil weten hoe de beschrevene zelf ge weest is, de kritische zin neemt steeds toe. Nadat spr. de ontwikkeling der biografie in de 19e eeuw geschetst heeft (de Engelse vooraan, maar door ten top gevoerde deftigheid, preutsheid en schaamte voor het natuurlijke geen sleu tel tot het karakter meer, het geschre ven portret der Fransen, dat men hier vindt bij Busken Huet, de zwaarder op de hand zijnde Duitsers), stond hij stil bij de 20ste, een kritische eeuw bij uit nemendheid, waarin de moderne biogra fie, beheerst door de psychologie, een zeer ingewikkelde wordt, die ook zekere eisen stelt aan het literair vermogen van de samensteller; biografie en roman naderen elkaar, kruisen elkaar in „la vie romancée”, het levensverhaal verbo gen naar het inzicht van de schrijver- kunstenaar, Stellig zjjn hieraan grote gevaren verbonden vanwege éénzijdig heid en sensatiezucht, maar waar de wetenschap twijfelt, vermag de intuïtie van een groot kunstenaar, als hij zijn fantasie intoomt, vaak diep in de be schrevene door te dringen. De vraag waar het juiste midden ligt is een moei lijke, maar nimmer mag men terwille van een meeslepend boek het beeld van de beschrevene scheef trekken. Als het grote figuren betreft schaadt eenzijdig heid van een bepaalde biografie minder omdat men door de veelheid der levens beschrijvingen wel een correctie krijgt, maar bij niet bijster grote figuren mijde de enkele biograaf die eenzijdigheid ten zeerste. Met onbevangen geest en noch door te veel liefde noch door te grote haat geleid, trede de schrijver zijn fi guur tegemoet. De moderne biografie zal vele vraagtekens moeten plaatsen, maar dat is niet zo erg, de mens is oneindig ingewikkeld, van de held in rechtlijnige zin blijft in de moderne biografie weinig meer over. En dat betekent toch ook De installatie is ondergebracht in een gebouwtje, dat speciaal voor dit doel op het terrein moest worden gebouwd. Een gelukkige omstandigheid is echter dat het helemaal niet storend op de om geving werkt, wat een verdienste is van architect Walinga. De heer S. de Wolf voerde het werk uit in samenwerking met de firma Joustra, terwijl Techn. Bureau L. v. d. Wal de electr. installa tie verzorgde. Met het totstandkomen van deze ver betering is een lang gekoesterde wens van het bestuur in vervulling gegaan. Zij zal er niet weinig toe bijdragen de goede naam, die het Sneker bad al heeft, door de wijze waarop het wordt geëx ploiteerd, nog te bevestigen. De schipper Bouke de Vries van Grouw, die aanvankelijk te kennen had gegeven dit jaar niet aan het skütsje silen deel te zullen nemen, zal wel op de wedstrijden uitkomen. Deze week komt zijn schip op de helling om in orde te worden gemaakt. In de „Liquor” filter wordt de diathomee-aar de neergeslagen op een poreuze ondergrond, zo als stenen, sintelmetaal of filterelementen van roestvrij staal. De poriën of ópeningen der elemen ten zijn zo groot, dat bij doorpompen van water, de diathomee zich solied op de elementen hecht. Het opbrengen van de diathomee duurt max. tien minuten, waarna het filterproces kan aan vangen. Door het vuil dat de filter moet ver werken zal het drukver schil vóór en achter de filter toenemen. Heeft dit drukverschil een be paalde waarde bereikt, dan moet de installatie worden gereinigd, dat plaats vindt door de vloeistofstroom in tegen gestelde richting door de filter te leiden. Het ge hele reinigingsproces is een kwestie van enkele minuten. Na de reiniging dient opnieuw te worden „geprecoat”, waarna de installatie wederom voor gebruik gereed is. Het precoaten, filtre ren en reinigen vindt plaats zonder dat de fil ter of bijbehorende onderdelen worden geopend of gedemonteerd. Na ernstig beraad en in overleg met Kerkeraad en gemeente heeft ds. J. P. Dondorp, Geref. predikant te Scharne- goutum, besloten gehoor te geven aan het verzoek om voor ongeveer 14 maan den dienst te nemen als legerpredikant met ingang van 28 Augustus a.s. De „Liquor” filtreert met behulp van de zgn. aanslibmethode, zo deelde de heer Ir. G. J. Kwant Vrijdagmorgen mede in een in restaurant Piso gehou den bijeenkomst, welke o.a. ook werd bijgewoond door de heer D. van Vugt van Baarn, adviseur van de Sportfond- senbaden en de heer G. v. d. Pijpekamp, bestuurslid van het Zwembad. Het fil- treermiddel is diathomee-aarde, een fijn wit poeder, dat wordt gewonnen in ge bieden, die zich vroeger onder water bevonden. Deze methode is gedurende de laatste oorlog voor het eerst op grote schaal toegepast in Amerika bij de drinkwater voorziening voor mobiele eenheden en Vrijdag is in Dordrecht een pakketje bezorgd. Het had een gewicht van vele tonnen en het werd op een treiler ver voerd. Toen men het openmaakte, bleek onder het zeil een enorme Drentse zwerfkei schuil te gaan. Deze kei (met inscriptie) is een geschenk van het Drentse Nieuw-Dordrecht aan de oude Merwestad bij gelegenheid van het eeuw feest der Drentse gemeenschap, die hon derd jaar geleden door enkele Dordte- naren werd gesticht. Vrijdagmiddag had in de Doopsgezin de Kerk de openbare promotie plaats der leerlingen van het gemeentelijk gymnasium. Het openingswoord werd gesproken door de president-curator mr. -H. H. J. van B o 11 e n b u r g, die er op wees, dat ook het onderwijs in Nederland zich in de 10 jaar na de be- vrijding volledig heeft hersteld en dat dus ook weer de eisen aan de leerlingen te stellen, de normale van voor de oor log, ja nog zwaarder zijn geworden. Het stemt daarom tot grote voldoening dat het eindexamen aan ons gymnasium ook dit jaar zulke goede resultaten oplever de met bijna 100% geslaagde candida- ten. De leiding der school was in dit schooljaar, waarin nog geen rector werd benoemd, toevertrouwd aan de conrec tor, de heer A. van Bruggen, en dat heeft uitstekend voldaan, zodat ten deze de status quo wordt gehandhaafd. Het nieuwe schooljaar zal met een voor dit gymnasium betrekkelijk grote eerste klas beginnen, waaruit gelukkig een weer toenemende waardering van het klassieke onderwijs blijkt. Ten slotte stond spr. nog even stil bij de promotie in dit jaar van dr A. S. Wadman; het gymnasium acht het een grote eer hem tot zijn docenten te mogen tellen. Spr. gaf vervolgens het woord aan d r W a d- m a n voor zijn oratie over Bij gemeentebedrijven zijn de nodige voorzieningen getroffen voor de werk zaamheden met betrekking tot de om bouw van toestellen en dat betekent nog al wat, want totaal zijn dat er in de stad een drieduizendtal. Er is een tussenmagazijn waar de toestellen bin nenkomen, waarvan alle nodige gege vens in een kaartsysteem zijn opgeno men om vergissingen te voorkomen. Van het tussenmagazijn gaan de fornuizen, comforen enz. naar een tegenoverliggen de ombouwwerkplaats waar ze na die ombouw meteen worden gekeurd, een aparte werkplaats worden de warmingstoestellen omgebouwd, tracht zoveel mogelijk toestellen om te bouwen vóór de overschakeling; is een comfoor niet tijdig omgebouwd, dan krijgt men een comfoor in bruikleen. Het is de bedoeling de meeste geysers aan huis om te bouwen, maar die zullen niet altijd op de sector-dag gereed zijn. Wat de levering van nieuwe toestellen betreft, het gaat hier om ongeveer 4500 stuks, tot en met de zesde sector zijn deze praktisch reeds alle afgeleverd. Wat de overschakeling van de in dustrie betreft, daarvoor werkt een aparte ploeg. Deze film heeft als hoofdacteur nie mand minder dan Napels, of, beter ge zegd, het Napolitaanse leven, dat als een fantastische, bonte caroussel alle mogelijke gebeurtenissen voortovert. Het c is een pandaemonium over vier eeuwen, opgenomen in het rhythme van een stad, die bruist van leven en levenslust, en in sketches, kluchten en blijspelen ten to nele wordt gevoerd. De lijn in het ver haal wordt aangegeven door de familie Esposito. Zij is typisch Napolitaans, zó uit het volk genomen. De familie is be hoeftig, maar optimistisch. Zij trekt rond met alles wat zij bezitwat meubilair, een draaiorgeltje, een speeldoos, een ma rionettentheater. Maar mèt die familie slaat de betovering los Men ziet de ge schiedenis van Napels in de bontste ta ferelen, samengevat in korte scènes met harlekijns en colombines, met de be roemde Napolitaanse liedjes, waarin juichend het leven bezongen wordt, of, zoals in „Santa Lucia” het hart uitgestort wordt van heimweeHet is een bonte re vue, waarin het beroemde Ballet v. Mar kies de Cuevas en het Afr. Ballet met de grootste solo-dansers en ballerina’s de meest volmaakte danskunst ten toon spreiden. In veertig van de mooiste en ontroerendste Napolitaanse liederen wordt het gehele leven bezongen. Benia mino Gigli en de bariton Tagliabue, om slechts twee namen te noemen, zingen serenades, die iedereen wel moeten ont roeren. Men wordt opgenomen in de maalstroom van de Tijd, die ergens be gint met de beroemde Pulcinella, de Har lekijn, die 99 ongelukken heeft. Vier grote balletten, met de beroemde dan seres Yvette Ch'auvire, verlenen hun medewerking aan deze scènes. Het is moeilijk een enigszins geregelde beschrij ving van de inhoud van Carosello Napo- letano te geven. Als wij het in één woord willen samenvatten kan dat slechts in Verslag gymnasium. Rector Van Bruggen gaf vervol gens een verslag van het gymnasiale leven in het schooljaar 1954-'55, sprak de hoop uit dat de bouwplannen voor het nieuwe gymnasium ondanks moeilyk- heden toen verwezenlijkt zullen worden, wenste de oudrector van het Sneker gymnasium dr Blankert een voorspoedig verlopend algeheel herstel, prees het gymnasium gelukkig omdat dr Wadman voor een aamokkelijae benoeming elders had bedankt, en meende dat dit gymna sium deelt in de eer de leerling Atze Keulen ten deel gevallen, die een jaar een High School in Vancouver in Ameri ka mag volgen op instigatie van de American Field Service. Hij wees voorts op de goede resultaten de laatste jaren bij de eindexamens verkregen, welae er op wijzen dat op een klein gymnasium ook ae zwakkere leerlingen hun kans krygen. Nadat hij de nieuwe eerste klas haa geïnstalleerd, reikte hg tenslotte de rapporten uit met voor iedere leerling een persoonlijk woord. De prijs van ae Franse ambassade verwiert dit jaar de leerling H. W. Schreuder. Geëindigd werd met gemeenschappelijke zang van 2 coupletten van het Wilhelmus, door de heer Gezinus Schrik, die aan de opening voorafgaand ook het orgel had bespeeld, begeleid. .we promotie werd o.m. bijgewoond door ioco-burgemeester Boonstra van Sneek en burgemeester Tjaberings van W ymbritseradeel. Bevorderd van klas 1 naar 2: W. W. Bakker, Sneek; W. L. Bogtstra, Mak- kum; H. A. van Bottenourg, Sneek; S. R. J. Heeg, Sneek; *Th. M. Hibma, Wommels; K. J. Inberg, Roordahuizum; *S. J. Keulen, Rauwerd; M. M. van Leeuwen, Witmarsum; D. W. van ler- wisga, Koudum; R. F. M. v. d. Weerd, Sneek. Van 2 naar 3: T. E. H. Ament, Sneek; J. H. W. Dikhoff, Sneek; K. Feenstra, Sneek; M. R. Hartwig, Sneek; °M. A. Obbema, Sneek; M. Schreuder, Sneek; W. H. Siemonsma, Sneek; J. W. Weyers, Sneek; J. Wiarda, Nijland. Afgewezen 1. Van 3 naar 4: *J. Bakker, Sneek; J. M. M. Dormaar, Sneek; *M. A. v.d. Heu- vell, Sneek; °W. H. Niermejjer, Sneek; P. Th. Oosterhoff, Leeuwarden; *H. W. M. Scheffener, Sneek; M. Terpstra, Sneek; *A. B. v. d. Wal, Oppenhuizen; *M. H. v. d. Weerd, Sneek; S. Wiarda, Nijland; J. Wijnstra (voorw.), Sneek. Van 4 naar 5: F. Dykstra, Workum; P. H. Hilarides, Bozum; H. Hoekema, Koudum; P. B. Kwant, Sneek. Afge wezen 1. Van 5 naar 6: H. Bootsmat Monsema- buren; P. Dorhout, Leeuwarden; Jorna, Gaast; H. B. Kramer, Joure; H. W. Schreuder, Sneek. Afgewezen 1. Zijn meisjes.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1