Conferentie van Genève in impasse over Amsterdam-Vancouver via de Noordpool Duitse kwestie en Europese veiligheid Zomerfeest op de Wip is begonnen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Fotowedstrijd voor niet aangesloten amateurs Competitie-indeling betaald voetbal Donderdag 21 Juli 1955 110e Jaargang No. 58 Redacteur: L. KIEZEBRINK Een week in Canada Aardolie in het Westland Eén jaar voor arts Koos Vorrink overleden Blinden op typekamer ministerie Brand in Steenfabriek Voor de derde maal in drie weken De Snitser Skotsploech in Bolsward Concert Harmonie gaat niet door Stalen bovenbouw nieuwe Oosterpoortsbrug Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD cc. De nieuwe burgemeester van Rauwerderhem Geslaagd Het nationaliteitsbewijs bij grensoverschrijding firma De wedstryd-voorwaarden Vitesse, Rigtersbleek, Noad, Roda Sport. voor Naar wij vernemen is bij overeenkomst door de Rijkswaterstaat de levering van de stalen bovenbouw van de basculebrug (Oosterpoortsbrug) alhier, inclusief de mechanische bewegingsinrichting opge dragen a/d N.V. Machinefabriek Thole te Enschede. In overleg met het Actie Comité Sne- ker Zakenlieden heeft de Chr. Muziek- ver. Harmonie besloten haar concert he denavond in de muziektent op het Bol werk te geven, niet te doen doorgaan. wegens zwaar De hoofdklasse A wordt geformeerd uit de verenigingenNAC, Eindhoven, Spar ta, Sportclub VVV ’03, Eortuna ’54, Lim- burgia, Ajax, Excelsior, ADO, Amster dam, EBOH, Stormvogels, HVC, DOS, De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat bij de opspo- ringsboring bij De Lier in het Westland de aanwezigheid van aardolie werd aan getoond. Het onderzoek duurt voort en het is thans nog te vroeg om enige con clusie te trekken ten aanzien van de economische winbaarheid van deze aard olie. Eerste klasse CUVS, Fortuna (Vlaar- dingen), Volendam, ZFC. DHC, KFC, Tubantia, Oldenzaal, Dosko, Helmondia, Wilhelmina, TOP, Zwartemeer, Ooster- parkers, Hilversum, Zejst. Eerste klasse ADWS, VSV, Xerxes, RBC, Enschedese Boys, NEC, AGOVV, Go Ahead, Heerenveen, Veendam, PEC, Velocitas, RCH en De Valk. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van E. J. Drijfhout, Sneek. Een uitlaande brand heeft Dinsdag- op Woensdagnacht een groot deel van de steenfabrieken Terwindt en Zoon te Druten bij Nijmegen in de as gelegd. De schade, door de brand veroorzaakt, be draagt ongeveer een half millioen gul den. Een partij van 400.000 ongebakken stenen ging o.m. verloren. Voor de derde maal in drie weken tijds is in het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom een drieling geboren. De gelukkige moeder van de drietal zo nen is mevrouw J. Veugeler-Hellebrand uit Hoogerheide. Moeder en kinderen maken het best. Evenals verleden jaar worden de fees ten ook thans dienstbaar gemaakt aan de uitzending van zwakke kinderen. In plaats van de collectebussen zal er nu echter op iedere avond een verloting zijn, waarbij men fraaie prijzen kan winnen. Deze eerste keer was de hoofdprijs een dames- of herenrijwiel, hedenavond zal het een radiotoestel zijn. De fiets viel op lot nummer 633, waarvan de bezitter (ster) na afloop echter nog niet bekend was. De baten van deze attractie komen geheel ten goede aan de drie in onze stad bestaande verenigingen voor de uitzending van zwakke kinderen naar buitenlandse zaken voor te leggen als uitgangspunten voor hun bestudering. Deze vier suggesties zijn) 1. Een studie van de invloed van een Duitse hereniging op de veiligheid van alle betrokkenen. 2. Een studie van een Europees veilig heidspal of een voor een gedeelte van Europa. 3. Een studie van de begrenzing van een inspectie op de strijdkrachten en be wapening in Duitsland en naburige lan den. 4. Een studie van de mogelijkheid, een gedemilitariseerde zóne in te stellen. De instelling van twee hoofdklassen, A en B, van ieder 18 clubs en van drie eerste klassen, A, B en C, waarvan A en B bestaande uit ieder 14 clubs (t.w. 19 niet gepromoveerde eersteklassers, 8 tweede klasse-kampioenen, plug de ver eniging Helmond, die het hoogste ge middelde als niet-tweede klas-kampioen bezit) en C de overige tweede en derde klassers, dat zijn 16 clubs. en DONDERDAGS herstellingsoorden en vacantiekolonies. Alvorens het feest begon, sprak de heer A. Kraakman, voorzitter van het Actie Comité Sneker Winkeliers uit de Ver. van Sneker Zakenlieden, welk co mité de festiviteiten organiseert, een openingswoord, waarin hij met voldoe ning wees op de acties die in het afge lopen jaar zijn gevoerd en op de ver beteringen en verfraaiingen welke in de binnenstad tot stand zijn gekomen. Ook de nieuwe stadsverlichting noemde hij daarbij. Wij hebben allemaal belang by een bloeiende stad, zei hij. Het Gemeen tebestuur gaf daartoe ook nu weer het Het Zomerfeest op het stadgenoten en gasten reeds vertrouwd geworden bloe- menpodium over de Wip, dat nu, na de vernieuwingen, een nog fraaier aanblik oplevert, is Dinsdagavond weer begon nen. Gestart werd met het radio show- orkest The Militons, de parodisten Scott and Black, de xylophoon-virtuoos Lajos Heros, de Kunstfluitiste en jodelzange- res Mitzy Walter en Jan Davids, accor deonist, die allen zeer veel succes oogst ten bij de duizenden belangstellenden die in dichte ryen rondom de tempel der Lichte Muze geschaard stonden of za ten, welk laatste voorrecht aan de ouden van dagen ten deel viel, voor wie op alle avonden wederom een groot aantal zitplaatsen is gereserveerd. Eerste klasse BHaarlem, Hermes, DVS, Blauw Wit, Longa, Zwolse Boys, Heracles, Wageningen, Be Quick (Gro ningen), Leeuwarden, Rheden, ’t Gooi, ONA, Baronie, Helmond. Het demissionnaire bestuur van de sectie Betaald Voetbal van de K.N.V.B. heeft, de leiding van de sectie Betaald Voetbal weder op zich genomen. Inzake de competitie-indeling en de daaraan verbonden promotie en degradatie werd het navolgende besloten Te Leeuwarden slaagden voor de hoofdacte A de heer J. Tjalsma Wolsum en mej. H. F. de Boer Heeg. Voor B de heer B. Nauta Heeg. Met ingang van 1 September is tot burgemeester van Rauwerderhem be noemd de heer Joh. van den Bent, bur- gemeester-secretaris van Vlieland. De heer v. d. Bent die nu burgemees ter jhr. J. M. van Beyma thoe Kingma, die 1 Aug. met pensioen gaat, opvolgt, is orthodox hervormd en lid van de P. v. d. A. De heer v. d. Bent is op 16 Nov. 1910 te Leiden geboren, en werd aanvankelijk opgeleid voor de zeevaart. Na zijn diensttijd by de Kon. Marine, waarbij hy tot 1947 als reserve-luitenant ingedeeld was, ging hij echter voor de gemeente-administratie studeren; in 1937 werd hij benoemd tot gemeente secretaris van Ede; in 1947 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Vlie land, voor welk eiland hij sedertdien veel heeft gedaan, o.a. om het toeristen verkeer te bevorderen. Hjj is zeer gezien bij de eilandbevolking. GENEVE, 20 Juli. De conferentie te Genève is m zo’n impasse geraakt over de hereniging van Duitsland en de vei ligheid in Europa, dat het gehele vraag stuk verwezen is naar de ministers van buitenlandse zaken. Deze vier mannen werd opgedragen na te gaan wat zij nog konden redden uit het geschil, hetzij in de komende paar dagen, hetzij in de ko mende paar maanden. De impasse is definitief. De Russen willen in Europa een systeem van vei ligheid invoeren en pas daarna Duits land herenigen en misschien bewapenen. De Westelijke mogendheden willen nu een einde maken aan de verdeling van Duitsland, omdat zij van mening zijn, dat een verdeeld Duitsland op zichzelf een belangrijke bron van spanning in Europa is. De Russen ondersteunden hun stand punt door vandaag de conferentie een nieuw „veiligheidspact” voor te leggen, gebaseerd op de uiteenzetting die pre mier Nikolai Boelganin de eerste dag van de conferentie gegeven had. Hij drong aan op een bevriezen van de hui dige strijdkrachten, een overeenkomst tot oplossing van de geschillen tussen Oost en West zonder geweld, daarna het in het leven roepen van een veiligheids organisatie, die zou leiden tot de terug trekking van alle buitenlandse troepen van Europese bodem. Amerika zou uit Europa moeten verdwijnen evenals het Atlantisch Pact. Naar verluidt zouden de regeringslei ders er mee hebben ingestemd de vier suggesties, die reeds naar voren zijn ge bracht door Eden, aan de ministers van Het ministerie van Maatsschappelijk Werk op het Binnenhof in Den Haag gaat op zijn centrale typekamer per 1 September blinden in dienst nemen. Voorlopig worden vier jonge mensen aangenomen, afkomstig uit Rijswijk, Delft, Venlo en Hendrik Ido Ambacht, twee dames en twee heren. Zij hebben hun opleiding genoten aan de blinden instituten St. Henri te Grave en Bar- timeus te Zeist. Het ligt in de bedoeling om, indien dit experiment slaagt, geleidelijk meer blin den aan te nemen voor de typekamer zowel als voor de telefoondienst. Over dit laatste zijn besprekingen met de PTT nog gaande. De typekamer zal voorzien worden van enkele speciale snufjes, bredere tafels met een vaste indeling, speciale dicteerapparaten en dergelijke. Men hoopt aan het ministerie door de tewerkstelling van blinden, die geheel zelfstandig kunnen werken, een hoger arbeidstempo hebben en minder fouten maken, het typistenvraagstuk op. te los sen. De heer J. J. (Koos) Vorrink, oud- voorzitter van de Partij van de Arbeid en oud-lid van de Tweede Kamer, is 64 jaar oud overleden. Vorrink, die te Vlaardingen werd geboren werd aan de kweekschool te Haarlem opgeleid tot on derwijzer. Na als onderwijzer werk zaam te zijn geweest te Vlaardingen en te Amsterdam werd hij door het be stuur van de S.D.A.P. belast met de or ganisatie van de Arbeiders Jeugd-Cen- trale. Hij was met zijn grote geestdrift en zijn welsprekendheid de aangewezen man voor deze functie. Van de A.J.C verhuisde Vorrink naar het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, waar zijn werkzaamheden slechts van korte duur waren, daar hij reeds in 1934 tot voor zitter der S.D.A.P. werd gekozen. In 1935 werd hij lid van de Eerste Kamer. Toen, terstond na de Duitse inval in Ne derland, Rost van Tonningen tot „com missaris van de S.D.A.P. en haar instel lingen” werd benoemd, heeft Vorrink in een onderhoud met Rost elke samen werking met de nazi’s van de hand ge wezen. Hij trok zich toen terug in de illegaliteit, met het gevolg, dat hij op 1 April 1943 met een aantal geestverwan ten in hechtenis werd genomen. Vorrink is tot het einde van de oorlog in het kamp Buchenwald gebleven. Na de oor log heeft hij terstond zijn politieke acti viteit in Nederland hervat. Hij pleitte toen voor de oprichting van een volks partij op breder grondslag dan de S.D.AP. had gehad en voor de „door braak” in de confessionele gelederen. Het gevolg van dit streven was de op richting van de Partij van de Arbeid welker voorzitter hij werd. In 1946 werd hij lid van de Tweede Kamer. In de so cialistische „Internationale” heeft Vor rink in het bijzonder geijverd voor sa menwerking der soc. dem. partijen in het belang der Europese integratie. Hoofdklasse BWillem II, PSV, Sche- veningenHolland Sport, Rapid JC, MVV, SVV, De Graafschap, GVAV, Alk maar, Sp. Enschede, Emma, BW, Sit- tardia, Elinkwijk, Feijenoord, EDO, De Volewijckers en DFC. zijn als volgt: Het onderwerp is geheel vrij. For maat der foto’s: minimaal 13 x 18 cm. De opnamen mogen door de amateur zelf vergroot worden, maar dit mag ook geschieden door de vakfotografen Obbe- ma, Ris en Bart Tromp. De foto’s moeten op een behoorlijk passepartout geplakt worden en aan de achterzijde zijn voorzien van naam en adres van de inzender in blokletters als mede van het stempel van een der ge noemde vakfotografen. De jury zal bestaan uit enige leden van ,,’t Filter”. Inzending van de foto’s bjj de heer A. ten Berg, lepenlaan 31 te Sneek uiterlijk tot 1 October 1955. Alle foto’s worden geretourneerd. Dit wedstrijdreglement is in beperkte mate ook bij de vakfotografen verkrijg- deelnemers zullen worden uitgenodigd, baar. Toen Lindbergh, nu alweer enkele de cennia geleden, de Atlantische Oceaan overvloog, ging er een golf van enthou siasme door de wereld. Niemand dacht toen nog aan een geregelde verbinding, maar de grote sprong was gelukt. En nu vliegen dagelijks de modernste passa gierstoestellen, met in totaal honderden passagiers, van West naar Oost en van Oost naar West. Maar toen het zover was, bleef men aan het zoeken naar nog betere, veiliger, nog snellere verbindin gen. En sinds enkele maanden hebben twee maatschappijen een andere route gekozen om de verbinding tot stand te brengen tussen de Oude en de Nieuwe wereld, de route via de Noordpool. Die twee maatschappijen zijn de (Scandina vische) S.A.S. en de (Canadese) C.P.A. (Canadion Pacific Airlines) en de ver binding, welke de C.P.A. sinds ruim een maand onderhoudt tussen Amsterdam en Vancouver, is voor ons, Nederlanders, dubbel belangrijk, want een der eind punten is dus Amsterdam. Amsterdam en niet Brussel of Parijs of Londen. Waarom via de Pool Via de pool, omdat de vlucht daardoor met ongeveer 1600 kilometer wordt bekort en ook om dat een veel groter deel van de vlucht over land gaat dan het geval is met de vlucht dwars over de Atlantic. Waarom Amsterdam als een der eind punten Omdat Schiphol een luchthaven is, die wereldbekend is. Schiphol heeft een uiterst moderne outillage en is bo vendien een der knooppunten van het wereldluchtverkeer. De Passagiers, die de C.P.A. van Schiphol meeneemt, worden grotendeels door de K.L.M. aangevoerd en de passagiers, die door de C.P.A. op Schiphol worden aangevoerd, worden door de K.L.M. verder gebracht naa rhun eindbestemming. De K.L.M. en de C.P.A. zijn dus interlinepartners. En nu heeft dan de C.P.A. een aantal West Europese journalisten (Engelsen, 2 Nederlanders, een Belg, een Zwitser, een West-Duitser, een Fransman) uitgeno digd de vlucht AmsterdamVancouver vice versa mee te maken. Die uitnodi ging kwam enkele weken geleden en op Schiphol verzamelde zich op 9 Juli j.l. een internationaal journalistiek gezel schap. Een prachtige reis en een vreemde reis was het. Prachtig, want men reisde omgeven door alle comfort dat men zich maar wensen kon. De C.P.A. toonde zich een uitstekende gastvrouw. En ook vreemd was de reis, want donker was het alleen toen we Zaterdagavond om 11 uur Amsterdam verlieten. Donker was het ook nog toen we, ruim na middernacht, Glasgow overvlogen. Maar daarna is het tot het einde van de vlucht niet meer donker geweest. De zon trok met ons mee. Weliswaar zagen we niet direct de zon, maar voortvliegend naar het Noord-Wes- ten, naar Groenland, zagen we de hemel rood en later verscheen de zon zelf, laag aan de horizon natuurlijk, maar hij was er.En toen we om half twee landden op Groenland, op de Amerikaanse basis Sondreström, toen was het daar ongeveer half twee en het was tevens klaarlichte dag. Een vreemde gewaarwording. Even vreemd als de ontdekking, dat het niet koud was aan de Pool. Het was er lek ker. We liepen zonder jas van het vlieg tuig naar het hotelletje waar we een ver frissing konden gebruiken. De lucht was prettig prikkelend, maar het was niet kouder dan op en gure Juli-avond in Nederland. Ja, dat Sondreström. Een aantal Ame rikaanse militairen, wat vliegtuigen, loodsen en barakken enzes Ameri kaanse meisjes. „Bevalt het U hier?”, vroegen we aan een van die meisjes. „Och ja,” antwoordde ze, „dat gaat wel. We worden goed betaald en behoeven hier niet langer dan een jaar te zitten.” Nu, een jaar lijkt ons dan ook wel vol doende, al is het natuurlijk best door te komen. Maar Sondreström is wel een to taal verlaten oord. Het ligt daar, op Groenland dus, op een naakte rotsbodem, er zijn talloze meertjes, in allerlei scha keringen groen, er groeit alleen wat mos en er is uiteraard niets te beleven, be halve dan de ontspanning waarvoor de Amerikanen zelf zorgen. Een verlaten oord en een jaar daar zittenja, dat kan dan toch wel lang worden. Overigens, als er gezegd wordt „via de Pool”, dan moet men dat wel met een korreltje zout nemen. Bij de Pool zelf komen de vliegtuigen niet in de buurt. Ze komen wel in de Poolcirkel en dus vrij Noordelijk. Maar via de Pool zelf, neen, zover zijn we nog niet en er zijn ook geen practische redenen aan te voeren om dat wel te doen. Trouwens, de sensatie wsa zo al groot genoeg. Na een uur werd de tocht voorgezet. In In Casablanca duren de onlusten voort. Ongeregeldheden met schietpartijen en in brandsteken zijn aan de orde van de dag. Hedenavond is er een „show-parade”, waarin o.a. optreden de Zingende Zusjes, de Gilia- no’s, de Manalea Hawaiians en Appo, het Sneker tekenwonder. Zaterdagavond staat het programma in het teken van de wielerronde. In verband daarmee begin het feest iets later. Het blijkt de A.N.W.B. dat vele toe risten onkundig zijn van het feit, dat men bjj grensoverschrijding met een mo torrijtuig een kentekenbewijs dient te bezitten, of, wanneer men nog rijdt on der een geldig provinciaal nummer, een nationaliteitsbewijs. Dit nationaliteitsbe- wijs dient dan echter te zijn afgegeven nè. 14 December 1947. Is dit document dus vóór die datum afgegeven, dan is het ongeldig! Bovendien wijst de A.N.W.B. er mo torrijders, en bestuurders van scooters, autobussen en autocars op, dat hun na- tionaliteitsbewijzen, ongeacht de datum van afgifte, géén geldige documenten zijn bij grensoverschrijding. Voor het passeren van de grens met deze voertui gen dient men een kentekenbewijs te be zitten. daar de foto’s na de prijsuitreiking wor den besproken, terwijl op die avond tevens kleurenfoto’s worden geprojec teerd. Het bestuur hoopt met deze wed strijd het ledental, dat thans plm. 40 bedraagt, nog meer op te voeren. De Rotterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 32- jarige arts uit Rotterdam-Zuid, die op 7 Juli terecht heeft gestaan het opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel. Zoals men zich zal herinneren heeft gedaagde destijds bij een handgemeen in de voormalige kun stenaarssociëteit Oud Boymans een agent van politie zodanig met een kapot glas in het gelaat verwond, dat het slacht offer een oog heeft moeten missen. De arts is veroordeeld tot een jaar met af trek van het voorarrest. De eis luidde twee jaar met aftrek. Maandagavond verzorgde de Skots ploech een programma van volksdansen op een groot podium bij de Broerekerk te Bolsward. Het duurde niet lang of de heer v. d. Zwaag had vele burgers en burgeressen op het podium, die met de Skotsers meedansten. Onder de „leer lingen” zag men o.a. Ds Kreb, voorzitter van het directorium der feesten, ver schillende commissieleden en veel „jong- folk”. Hoewel het vergaderseizoen tot Sep tember gesloten is, heeft het bestuur van de Amateur Fotografenvereniging ,,’t Filter” niet stil gezeten. Er wordt nl. een Vacantiefoto-wedstryd uitge schreven voor niet-leden uit Sneek en omgeving. Aan deze wedstrijd, die duurt van 18 Augustus tot 15 September '55, kan ieder deelnemen die géén lid van een fotoclub is. De leden van ,,’t Filter” zijn dus van deelname uitgesloten. Als hoofdprijs is door de Vakfotogra fen Ris, Obbema en Bart Tromp een practisch vol automatische Balda 6x6 camera ter beschikking gesteld, terwijl de firma’s Kodak, Gevaert, Agfa e.a. prachtige prijzen in de vorm van waar debonnen, medailles en fotoboeken heb ben aangeboden. De met de eerste prijs bekroonde foto zal in het Sneeker Nieuwsblad worden geplaatst. Het bestuur weet, dat er in Sneek veel belangstelling voor de fotoclub bestaat en rekent daarom op een grote deelname. Voor de Sneker amateur-fotografen ligt hier nu de kans een mooie camera of een oer vele andere prijzen te winnen. De uitslag wordt in een openbare ver gadering bekend gemaakt, waarbij de voorbeeld en het Actie Comité werkt gaarne mee. Spr. hoopte dat het pro gramma ook dit jaar weer de waar dering van velen zal genieten, riep alle aanwezigen, in ’t bijzonder de gasten, een hartelijk welkom toe en bracht dank aan de gemeente voor de bouw van het prachtige podium. En vooral tot de jeugd richtte hij het verzoek dit podium niet als speelplaats te gebruiken, te bescha digen of te vernielen. onberispelijk Engels, Frans, Duits en.... Nederlands kondigde de steward aan wat er verder zou gaan gebeuren. De steward bleek een Nederlander te zijn. Vroeger werkzaam bij de K.L.M., maar de C.P.A. zocht mensen met talenkennis en met er varing op dit gebied. Nu, toen had onze steward maar eens gesolliciteerd en de voorwaarden bleken aantrekkelijk te zijn. Van Amsterdam naar Sondreström vlo gen we Noord-West, van Sondreström naar Vancouver Zuid-West. Een enorme afstand, een eindeloos lijkende vlucht. Hierom zo eindeloos, omdat men steeds het horloge moet terugzetten en het dus maar niet later wordt. Tenminste niet veel. Toen we om 11 uur uit Amsterdam vertrokken, werd ons gezegd, dat de vlucht tot Sondreström 8 uren zou duren. Dat klopte ook en wij hadden het toen dus 7 uur Zondagmorgen. Maar, het was half twee, twee uur. En toen was het nog 10 uren vliegen naar Vancouver. Ook dat klopte en volgens onze Nederlandse tijd kwamen we dus om 5 uur Zondag middag in Vancouver aan. We hadden er toen een lange en vermoeiende vlucht opzitten en we verlangden naar een bad en een bed. Want er komt niet veel van slapen in een vliegtuig en ook als men een dutje doet, is men, na dat slapen met alle kleren aan, toch niet uitgerust. Goed, het was dus volgens onze hor loges 5 uur in de middag toen we aan kwamen. Maar volgens onze Vancouveise gastheren was het 10 uur ’s morgens. Daar komen we nog op terug. Eerst nog iets over de vlucht. Zuid-West was dus de koers. Over wa ter, sneeuw en ijs. Over Groenland en Davis Street .over Baffin eiland en de Hudsonbaai. Een kaal en troosteloos land. Een verlaten land, waar niets groeit, hoogstens wat simpele mossen. Maar een land, waar in ieder geval de mens nog niet in grote getale kan leven. Nog niet, zeggen we, want de beheersing van de natuur gaat steeds verder en wellicht komt de tijd, waarin ook die gebieden bewoonbaar zullen zijn, dankzij de vrij wel onuitputtelijke technische middelen waarover men kan en zal kunnen be schikken om de gehele aarde bewoonbaar en toegankelijk te maken. Het is nog niet zover, maar in Canada is de beweging „up North” gaande, welke slechts tot stilstand zal komen als het menselijk vernuft geen oplossing ziet of, voor wat Canada betreft, bij gebrek aan mensen. Canada immers heeft nog grote gebie den te ontginnen, die een beter klimaat hebben dan de gebieden waar het toestel van de C.A.P. ons overheen voerde. En als men zover is, als ook deze gebieden toegankelijk en bewoonbaar zouden kun nen worden gemaakt, dan zal veel, zo niet alles afhangen van de vragen of de bodem vruchtbaar genoeg is om oogsten op te leveren, in indien niet, of er delf stoffen in de grond zitten, die de mens heid nodig heeft. Als we spreken over het toegankelijk maken van deze ge bieden en over het bewoonbaar maken er van, dan denken we uiteraard aan de toepassing van de atoomkracht voor vre delievende doeleinden. We staan immers wat dat aangaat eerst bij het allerprilste begin van ontwikkeling. Het duurde lang eer we in Zuid- Westelijke richting de boomgrens over schreden. Gras zagen we al eerder en dat was al een verademing, het einde van de troosteloosheid, maar toen de bomen kwamen, veranderde het aspect geheel. Nog iets later zagen we de machtige bossen en de prairies met de eindeloze grasvlakten en tarweveldenToen voelden we ons weer thuis boven onze oude planeet. En dan dat laatste stuk van de vlucht: de Rocky Mountains Een onvergetelijk gezicht, deze kale, met sneeuw bedekte toppen. Een landschap van een beklem mende woestheid en verlatenheid, maar in die woestheid en verlatenheid gran dioos. En, hoe woest ook en hoe ontoe gankelijk, een minder sombere aanblik dan in het hoge Noorden. Misschien wel omdat we tenslotte allemaal wisten, dat de vlucht over de Rockies slechts onge veer een half uur duurt. Oost en West er van liggen vruchtbare gebieden. Na de Rockies, de daling naar de vlak te van Vancouver. Een betrekkelijk smalle vlakte, maar uitzonderlijk vrucht baar. En zo cirkelden we dan boven Ca nada’s grote havenstad aan de Pacific kust, een prachtige stad, aan een prach tige baai. Brede straten, hoge moderne gebouwen, een heerlijke zomer (en een zeer zachte winter), een stad, brandend van activiteit. Iemand, die Vancouver voor de eerste maal bezocht, verzuchtte eens„Komt er eigenlijk wel iemand tot werken in een stad, die zo mooi is en die zo’n prachtig uitzicht heeft, zowel op de baai als op de Rockies”. Nu, de inwoners van Vancouver zitten heus niet de hele dag van het uitzicht te genieten. Van half negen tot vijf uur wordt er hard gewerkt, maar daarna en gedurende de week-ends trekt men er veel op uitnaar de zee of naar de bergen. Veel Nederlanders zijn er in groter- Vancouver, n.l. ongeveer zesduizend. Men komt dan ook overal veel landgenoten tegen. We behoeven nauwelijks te zeg gen, dat het hun over het algemeen goed gaat. Daarop zullen we aan het slot van onze reportage nog iets zeggen, want we lopen anders op ons verhaal vooruit. SSli tt Vs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1